Hollywoodsfeer bij Edgar Vos Speciale oproep helpt meer vrouwen aan baan „Vingerafdruk"van het oog biedt een betere beveiliging Wereldbekend fj aroma nu ook f| in goud WD wil De Boer niet als topambtenaar WVC ;,eraar {getuigd Aanwezigheid van kroonprins is al 150 jaar traditie Yernieuwingscholen eisen vrijheid voor experimenten agi'NNENLAND QeidóaQowuint DINSDAG 10 SEPTEMBER 1985 PAGINA 3 jckers Soedan fderb euwel3 vrachtwagen- 2uidJ|rteurs die van" .«en uit Soedan fakeerden zijn an sl§chiphol harte- ?nsmj onthaald. De verékers hebben et ujpknapte vracht- prctjens naar Soe- gebracht en van beren naar de ipen vervoerd. Hemofilie-patiënten landelijk onderzocht UTRECHT Volgende maand begint een groot landelijk onderzoek onder he mofilie-patiënten. Doel ervan is een zo juist mogelijk beeld te krijgen van de verschillende behandelingsmethoden, de invloed van de ziekte op de maatschap pelijke positie van de patiënten en de ef fecten van de erfelijkheidsvoorlichting. Nederland telt ongeveer 1500 hemofilie- -patiënten. Het onderzoek wordt uitge voerd door de afdeling Hemostase en Trombose-onderzoek van het Acade misch Ziekenhuis Leiden. Dat gebeurt in samenwerking met de afdeling Medische Sociologie van de Rijksuniversiteit Gro ningen en de Nederlandse Vereniging van Hemofiliepatiënten. DEN HAAG De VVD-ministers in het kabinet voelen er weinig voor om oud-CDA-kamerlid Hans de Boer te benoemen tot secretaris-generaal op het ministerie van wvc. Minister Brinkman (CDA) van welzijn, volksgezond heid en cultuur heeft De Boer voor deze post voorge dragen. De voordracht tot benoeming die afgelopen vrijdag in de ministerraad aan de orde kwam, stuitte op verzet van de kant van de VVD-ministers. Deze week zal het kabinet er verder over vergaderen. De bezwaren van de VVD zijn van politieke aard. De Boer is atoompacifist en zou er „te uitgesproken poli tieke opvattingen op nahouden". De Boer is sinds twee jaar burgemeester in de Haar lemmermeer. In een reactie zegt De Boer zelf niet naar de post op het departement van wvc te hebben gesolliciteerd, maar te zijn gevraagd een eventuele benoeming ernstig in overweging te nemen. Koningin en prins gaan naar Spanje DEN HAAG Koningin Beat rix en prins Claus zullen op uitnodiging van de Spaanse ko ning Juan Car los en koningin Sofia van 8 tot 10 oktober een staatsbezoek aan Spanje brengen. Dit heeft de Rijks voorlichtings dienst gisteren bekendge maakt. Wegenwacht vaker te hulp geroepen DEN HAAG Vooral door de strenge win ter hebben dit jaar opmerkelijk meer Ne derlanders een beroep op de Wegenwacht gedaan. In de eerste acht maanden hebben de wegenwachters in totaal 39.031 meer ge vallen behandeld dan in de vergelijkbare periode vorig jaar en zijn daarmee al op een totaal van 298.503 pannes gekomen, aldus het hoofd Wegenwacht van de ANWB J. Ravesloot gisteren. Als andere reden noemt Ravesloot de grotere bekendheid met het ANWB-produkt. Mensen die voorheen bij pechgevallen een garage opzochten, bellen nu sneller de ANWB, aldus het hoofd We genwacht. Hij wijst er verder op dat veel pechgevallen nog steeds te wijten zijn aan de trend die enkele jaren geleden is ingezet, dat de automobilist op zijn periodieke beur ten bezuinigt. beh( 20N BOSCH Wegens jhandeling van een le- 5 e"jr heeft de de officier a 1 justitie in Den Bosch n jeren twee jaar gevan- e" ziisstraf geëist tegen de 1 ")arige H.E. uit die stad. hen met een toen 16-ja- i vriend mishandelde op 26 maart van dit r een 22-jarige leraar Eindhoven. inmiddels 17-jarige vriend i bang dat hij vanwege zijn Ihte kerstrapport, volgens idini de schuld van de leraar, ïdruj een scholengemeenschap len Eindhoven zou worden ge ur 04rd. De officier zei tijdens fitting dat hij tegen deze Iderjarige hoofddader, lis zaak besloten werd be- indrideld. opname in een thera- st di/'sche inrichting zou eisen. gens de reclassering wilde 18-jarige Bosschenaar zijn Yenmd niet verliezen, toen hij ijn a|29 maart besloot mee te h naar Eindhoven. „Ik ga mee. maar ik doe niks", hij hebben gezegd. „Maar *-*alrom neemt u dan bivak- tandden. handschoenen en ex- de C kleren mee, en waarom ?rlidA 11 apart naar Eindho- iliter wHde officier mr. E. ip weten. De verdachte ld vol dat het bij zijn weten iguit om een pakslaag zou Van11- Hij zei ook niet te weten uetf zijn jeugdige vriend chlo- ,>rm en een Stanleymesje ,ar4ich had. Eenjjaf het station in Eindho- et di vertrokken de jongens l een taxi naar de flat van slachtoffer. Die bood de •e koffie aan. Op weg naar »e kikeuken werd hij door zijn e wrling aangevallen en be- roorfbnd met de chloroform. ,omi oudste van het stel sloeg jn daarna tegen de grond. Penf dat moment verloor de zynjgste scholier, naar hij later •klaarde, zijn zelfbeheer- g Hij takelde zijn leraar toe I een mes, een priem en 1 met een zaagje. De offi- n. noemde het een klein ^epder dat het slachtoffer er fmugoed afkwam en tien we en na het gebeuren al weer ie jfkon geven. De uitspraak is ig /september. AMSTERDAM Als in personeelsadvertenties een speciale oproep wordt gedaan aan vrouwen om te solliciteren, dan heeft dat meestal succes. Rela tief meer vrouwen schrij ven naar de vacature dan bij een uitnodiging met de simpele vermelding „m/v". In beroepen waar vrouwen ondervertegen woordigd zijn is het dus aan te bevelen bij de wer ving van personeel tek sten op te nemen als: „Vrouwen worden uit drukkelijk verzocht te sol liciteren". Tot deze conclusie komt de an- dragoge (opvoedingsdeskundi- ge) Elly van Kooten in een vergelijkende studie die zij in opdracht van de Vrije Univer siteit van Amsterdam heeft verricht. Volgens Van Kooten nemen vrouwen op de arbeids markt nog steeds een zwakke positie in, onder meer door be lemmeringen in het wervings- en selectieproces. Om de toegang van vrouwen tot hogere functies te verge makkelijken zouden bedrijven met vacatures alle vrouwen die aan de functie-eisen vol doen, moeten uitnodigen voor een gesprek zo stelt Van Koo ten voor. Een ander voorstel van Van Kooten is te werken met gemengde sollicitatie commissies die goed zijn voor gelicht over de gelijke behan deling van mannen en vrou wen bij selectieprocedures. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Het was op maandag 15 oktober 1838 de eerste keer in de parlementaire geschiede nis dat koning Willem I de troonrede uitspreekt in gezelschap van niet alleen prins Frederik der Neder landen, de latere koning Willem II, maar ook van diens oudste zoon, Willem Alexander Paul Frederik Lodewijk, de latere ko ning Willem III. De vorst wijst in de troonrede op de bijzondere gebeurtenis van die dag: „Het strekt tot voldoening voor Mijn vader lijk hart, bij deze^plegtige ver gadering, Mij voor de eerste maal vergezeld te zien van Mijnen beminden oudsten kleinzoon, den Erfprins van Oranje, aan wien Ik bij het be reiken der meerderjarigheid, zitting in den Raad van State heb verleend". Op Prinsjesdag in 1858, gehou den op maandag 20 september, wordt koning Willem III ver gezeld door zijn oudste zoon, prins Willem van Oranje, die op 4 september daaraan voor afgaand 18 jaar is geworden, maar die eerder zal sterven dan zijn vader. Prinsjesdag 1897 vond plaats op dinsdag 21 september. De koningin-weduwe en regentes Emma sprak de Troonrede uit en opende, namens de pas 17- jarige koningin Wilhelmina, de zitting van de Staten-Gene- raal. Wilhelmina woonde deze Prinsjesdag bij, mogelijk om vast enigermate vertrouwd te raken met hetgeen zij het vol gend jaar, na de troonsbestij ging, zelf voor het eerst zou hebben te doen. Nadat zij op 30 april 1927 de leeftijd van 18 jaar had be reikt, woonde prinses Juliana op dinsdag 20 september van dat jaar Prinsjesdag bij. Konin gin Wilhelmina sprak schonk in de Troonrede aandacht aan de aanwezigheid van haar dochter bij dit gebeuren: „De plechtigheid van dit oog- enblik heeft voor Mij eene meer dan gewone beteekenis. Mijn beminde Dochter aan Mijne zijde te zien bij het ope nen van Uwe vergadering ver vult Mijn hart met dankbaar heid jegens God, die Haar le ven gespaard en Haar jeugd in zoo vele opzichten gezegend heeft. Met erkentelijkheid ge denk Ik de wijze waarop ons volk heeft meegeleefd bij Haar intrede in het openbare le ven". Op dinsdag 18 september 1956 woonde de huidige koningin Beatrix als 18-jarige de Prins jesdag bij. In de troonrede wordt hierover echter met geen woord gerept. De parlementaire geschiedenis kent ook een kroonprins die op Prinsjesdag afwezig was. Het is de in 1851 geboren prins Alexander, die na de dood van zijn broer kroonprins is ge worden maar met zijn vader Willem III in onmin leeft. Hij laat via Haagse krantekolom men weten dat hij naar Zwit serland is vertrokken omdat Den Haag voor hem „een le vend graf is geworden" ook al vanwege het oevrlijden van zijn moeder, koningin Sophie. Uitzendbureau op zoek naar hoger personeel AMSTERDAM De uitzend bureaus in Nederland kunnen niet voldoen aan de vraag naar (hoger) personeel. Daar om worden er binnenkort ac ties gevoerd om gekwalifi ceerd personeel binnen te ha len. Het gaat daarbij om bijvoor beeld technici op HTS-niveau, computer- en medisch perso neel, ervaren administrateurs en managers op hbo- en acade misch niveau. Veel mensen denken dat de uitzendbureaus alleen maar banen voor typistes en admini stratief medewerkers hebben. Maar steeds meer vragen de werkgevers ook hoger perso neel voor tijdelijke banen. En steeds vaker moeten de uit zendbureaus daar „nee" op verkopen. Randstad, de grootste uitzen dorganisatie in ons land, wil proberen hoger opgeleid per soneel in huis te halen. Op 21 september, in het kader van de „Banenmarktdag", wil Randstad hoger opgeleiden er van overtuigen dat het uit zendbureau best werk voor hen heeft. Ook andere uitzendbureaus kampen echter met een tekort aan vooral hoger opgeleid per soneel, mede als gevolg van een aantrekkende economie. Wollen kleding met verbrede schouders en AMSTERDAM Voorna me elegance en een dui delijk geraffineerde coupe zorgen voor een totaal nieuw silhouet van de door couturier Edgar Vos geklede vrouw. De nieu we wintercollectie 1985/1986 ademt een beet je de sfeer van de vorste lijke kleding van de vroe gere sterren uit de oude Hollywoodfilms. Vampachtige nauwsluitende japonnen, soms van glanzende materialen met lange sluike rok bijna tot aan de enkels, lij ken bestemd voor een nieuw zeer sexy type vrouw dat zich naar buiten toe gereserveerd opstelt. Een vrouw die zich wel ambitieus presenteert maar tegelijkertijd ook graag zeer vrouwelijk wil overko men. De show opende met enkele zwarte en felrode driedelige tailleurs met iets verbrede schouderlijn en een geaccentu eerde taille. Zo'n combinatie van rok, jasje soms met schoot je en vest of topje krijgt iets actueels als de puntjes van het vest of de basis van het topje drie centimeter onder het jasje uitsteken. De rokken zitten strak in de taille en reiken bij na tot aan de enkels. Ze vallen sluik en recht naar beneden tot halverwege de kuit. Daar waaieren wat plooien uit of begint eer^ split. Mantels van harige of gestructureerde stof fen hebben een zeer brede schouderlijn want hier moeten eventueel diverse laagjes kle ren over elkaar heen gedragen kunnen worden. Ze zijn aan gesloten gesneden tot de taille en hebben lange klokkende rokken. De nauwsluitende lange japon nen met brede schouders en gedrapeerde zomen rond de taille zijn erg decoratief en herinneren sterk aan de prachtige kleding van film sterren zowel in als na de tijd van de stomme film. Edgar Vos gebruikt erg veel zwart en havannabruin. Zwart fluweel is bij voorbeeld heel mooi door hem verwerkt tot een combi-, natie van een rok en een vest met draperie. Het vergt nogal wat vakkennis om deze drape rieën met zo'n exact gevoel voor effect te doseren op de juiste plaats. In de avondkleding draaide Edgar Vos sterk op de Ameri kaanse toer met grootbloemige dessins en glanzende neonach- tige gekleurde glitterstof. Toch waren het stuk voor stuk prachtige creaties. Vooral om straks in Californië te showen bij de opening van het nieuwe theater van Burt Reynolds. Een opgewekt truitje in een zeer fraaie witte satijn-damas- te bruidsjapon met mooie bre de mouwen en een sleepje, be sloot deze sprankelende coutu- recollectie in Hollywoodstijl. PHIA BARUCH ndert Beveiliging door en de deur gaat oogidentificatie: even in de „verrekijker" zien open. Of niet. UTRECHT Een com puter is voor krakers niet meer veilig. Ook is het vaak een hele toer om waardevolle zaken tegen diefstal te beveili gen. Pasjes met magneet strips, codewoorden en ingewikkelde sleutels ra ken verloren en worden gestolen of nagemaakt. Er zijn echter geen twee paar ogen gelijk, zelfs niet van een tweeling en daarom heeft Chubb Lips Nederland gisteren officieel het zogeheten oogidentificatiesysteem in de Benelux geïntrodu ceerd. Het unieke apparaat leest aan de ogen af of iemand die toe gang wil tot een ruimte of computer werkelijk degene is voor wie hij zich uitgeeft. Was het systeem in Neder land tot gisteren slechts een snufje op de beveiligings beurzen, in de VS wordt er al een jaar met succes mee ge werkt. „Mensen zijn te herkenner aan de achterkant van het oog. Het vatenpatroon van de oogbol, de retina, is bij ieder een verschillend", legt direk- teur W.M. Maas van Chubb Lips Nederland uit. Het be drijf, dat zich tot enige jaren geleden alleen bezig hield met de fabricage van pro- dukten als brandkasten, slo ten en sleutels, heeft zich nu met haar volle gewicht ge worpen op de elektronische beveiliging. En met de oogi dentificatie denkt Chubb Lips een goede slag op de markt te slaan. Directeur Maas van het 550 werkne mers tellende bedrijf schat per jaar zo'n honderd klan ten te vinden voor het sys teem dat maar liefst 50.000 gulden moet opbrengen. Volgens Maas is een systeem van toegangskaartjes met een magneetstrip op langere ter mijn duurder, in verband met de hoge kosten die zijn verbonden aan het maken van deze documenten en aan het bijhouden van een admi nistratie. „Bovendien zijn kaartjes, codes en identifica tiebewijzen in principe altijd te vervalsen. Ook wil men een kaartje nog wel eens ver geten. Het voordeel van dit systeem is dat een oog altijd „bij de hand" is. Een sleutel waarvoor geen voorwerp no dig is. Zo kan een bedrijf zich af gaan vragen: Kan ik het me veroorloven om dit sys teem niet aan te schaffen? Volgens ons is dit systeem bijna onfeilbaar", aldus Maas. Simpel Het apparaat werkt in de praktijk vrij simpel. Wie een ruimte binnen wil die is be waakt met een oogidentifica tiesysteem moet door een soort verrekijker blikken en op een knop drukken. De volgens Amerikaanse onder zoeken ongevaarlijke infra rode straal van het apparaat gaat door het oog heen en wordt teruggekaatst. De ma chine registreert het bloedva tenpatroon van de oogbol, vergelijkt die met de maxi maal 1200 in het geheugen opgeslagen ogenparen en opent binnen twee seconden de deur die voor anderen (niet bevoegden) gesloten blijft, of niet. De kans dat het apparaat een onbevoegde per ongeluk toch doorlaat, wordt door de fabrikant niet groter geschat dan één op een mil joen. De kans dat iemand ten onrechte wordt geweigerd, is groter, namelijk één op dui zend. Wie in de loop der jaren slechte ogen heeft gekregen, hoeft niet bang te zijn dat de computer de toegang plotse ling zal weigeren. De sterkte van de lens doet er niet toe, ook maakt het niet uit of er contactlenzen worden gedra gen. Wie overigens denkt het apparaat met geweld op an dere gedachten te kunnen brengen of erin te kunnen sleutelen, komt van een kou de kermis thuis. Dergelijke vergrijpen worden gestraft met een onverbiddelijke sire* ne. Naast stemherkenners en identificatiesystemen op de vingerafdruk is de oogidenti ficatie de derde vinding op het gebied van „biometri- sche" beveiligingssystemen. Het apparaat is volgens Lips ook te gebruiken om per soonsverwisselingen in bij voorbeeld ziekenhuizen of gevangenissen te voorkomen. ARJEN VAN DER SAR ADVERTENTIE volvansmaakf, laag inteer^ RIEMELS noesr mb Nier. ik snap e# niks van. ze vond ms 2o'n kNAppe vmr op cie pasfoto uir i0f6. DEN HAAG Negen or ganisaties op het terrein van de onderwijsvernieu wing, waaronder de Mid denschoolvereniging, de Bond van Vrije Scholen en de Freinetbeweging in Delft, hebben gisteren een plan ingediend voor een niet-onderbroken school tijd van vier tot zestien jaar. De organisaties zijn verontrust over de wijze waarop onder wijsminister Deetman de mid denschoolexperimenten „in een wettelijk keurslijf wil dwingen". Als alternatief voor de minis teriële ontwerp-OnJwikke- lingswet voor het voortgezet onderwijs hebben de organisa ties een wetsontwerp gepre senteerd, waarin de scholen meer vrijheid wordt gegeven de experimenten zelf in te richten. „De scholen moeten geen voorschriften, maar juist mogelijkheden worden gebo den om de kwaliteit en deug delijkheid van het onderwijs te regelen", aldus woordvoer der Moens van de Bond van Vrije Scholen. Anders dan minister Deetman willen deze organisaties dat basisonderwijs en voorgezet basisonderwijs in één en de zelfde schoolgemeenschap worden ondergebracht. De ne gen onderwijsverenigingen vinden tevens dat minister Deetman het aantal midden schoolexperimenten niet aan een maximum mag binden: elke school die dat wil en die aan de eisen voldoet, moet in de gelegenheid worden gesteld met het middenschoolexperi ment te starten. De toelatings eisen voor het vervolgonder wijs moeten vervallen: de leer ling moet zelf de keuze kun nen maken waar hij verder wil leren. Het onderwijs, zo menen deze organisaties, dient primair gericht te zijn op per soonlijkheidsvorming en niet op beroepsvoorbereiding. Tot de ondertekenaars beho ren ook de organisaties van Montessori-, IVO-, Dalton- en Jenaplanscholen. De onder- wiisverenigingen zijn van plan ook in de toekomst gezamen lijk actie te ondernemen tegen de naar hun mening heilloze plannen van minister Deet man.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 3