Drie doden bij golf van geweld in Birmingham Brokxnieuw stelsel woningwaardering niet nadelig voor huurder BON: Pech voor bankrovers Nederland weigert nieuwe verzekeringen voor export naar Zuid - Afrika VdA eist drastische laatregelen tegen elastingparadi jzen Japanner viert 1120e verjaardag Mank zij water Rock Hudson schrijft boek over strijd tegen aids Ruding heeft moeite met vervroegde aflossing Vandaag op pagina Jjm Dertienjarig wonderkind op Russische universiteit Kwaliteit Dinsdag 10 september 1985, 76e jaargang no. 23293 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND rs, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 -122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. dacleur: JJ.Hallewas, Chel-redacleur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.89 (aut.betalingkkwartaal 165,68, jaar 1 250,86. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071 -122248. Advertenties: (excL5%ETW)T0,61 per mm, kleintjes f 0,43permm. In „Brandpunt" op Ned. I om 21.20 uur gesprek met Yvonne Keuls over haar boek waarin rechterlijke misstap. Voorts verhouding EEG-Zuid-Afrika. Op Ned. II om 20.20 uur in „Tijdsein" de ark van Noach in Turkije, de ICTO en Nica ragua. Óp Duitsland 2 om 19.30 uur film „Trefpunkt Leipzig". HET VUEER In de nacht en vroege ochtend enkele mistbanken; minimum temperatuur van ongeveer 10 graden. Overdag zonnig; maxi mumtemperatuur ongeveer 21 graden, donderdag 22. Daarna buien en koeler. Morgen wei nig wind. Zon op: 07.08, onder: 20.04; hoog water Schev.: 13.33, laag water: 08.35 en 21.11. Ilem Alexander ook Iwezig op Prinsjesdag HAAG Kroonprins Willem nder. de oudste zoon van konin- ;atrix en prins Claus, woont vol- week Prinsjesdag bij. Willem nder, op 27 april achttien jaar den, vergezelt zijn ouders ook Gouden Koets. tnwezigheid van de prins bete een voortzetting van een jaren- traditie. Ook ziin moeder (in en zijn grootmoeder, prinses Ju- fin 1927) luisterden Prinsjesdag het jaar dat zij achttien jaar wer- I: Aanwezigheid kroonprins al Itie van 150 jaar Benzine twee cent duurder ROTTERDAM Benzine wordt morgen twee cent duurder en diesel 2,6 cent. De meest voorkomende prijzen worden daardoor: super 1,85 gulden per liter (zelftank), normaal 1,79 en diesel 1,274 gulden. Het is de tweede achtereenvolgen de prijsstijging voor super en normale benzine, na de forse daling vanaf eind mei. Diesel is de laatste twee we ken al bijna tien cent duur der geworden. Micky-Mouse Een nieuwe haarmo de. De Duitse kap per Gerhard Fritsch houdt zich tegen woordig bezig met het maken van klei ne schilderingen op het haar. Mickey Mouse, een vlinder of een appel: in principe is alles mo gelijk. De ontwer pen, die hij aan brengt met een kwastje, zijn overi gens niet blijvend. Zodra het haar ge wassen wordt, is het prentje verdwenen. UTRECHT Twee overval lers van een bank in de Utrechtse wijk Overvecht, hadden gisteren pech. Ze wa ren er wel in geslaagd een kwart miljoen te bemachti gen, maar op het moment dat ze daarmee op een motor wilden wegrijden, werden ze al gepakt. Dat was groten deels toevallig, omdat een ar restatieteam van de politie net op weg naar een oefe ning en precies in de buurt was. DEN HAAG Na het Amerikaanse be sluit tot het instellen van beperkte sanc ties heeft nu ook Nederland een beper kende maatregel ingesteld jegens Zuid- Afrika. Met onmiddellijke ingang heeft minister Ruding gisteren beslist een ein de te maken aan het afgeven van nieu we verzekeringen voor de export naar Zuid-Afrika door de Nederlandse Cre- dietverzekeringsmaatschappij. In poli tiek Den Haag is dit besluit positief ont vangen. Aan het besluit van Ruding ligt ten grondslag de angst dat Zuid-Afrika niet meer in staat is zijn betalingsver plichtingen te voldoen. Bestaande ver zekeringen worden gehandhaafd. Door het besluit wordt vooral de handel in le vensmiddelen getroffen. Pag 5 Reagans sancties lijken weinig gevolgen te hebben ftklachten jndén Hermans: pandstellingen de"n niet door topgf HAAG e j^oorstellingen roon Hermans dgj. ,27 september van zÜn lundfman*show n de hen geen door kilo j vinden. De ur heeft hart- geghten en wordt ard jlaag in het St. 'te. Ibniuszieken- ter t< in Nieuwe- opgenomen. ,..ans zou deze lein je worden geo- ;rd. Hermans de zelfde van raten als de kiloiiBeres Christina .ogiJtekom en rgeJtbaltrainer Ri- (Sa Michels, die chttien dit jaar een s entoperatie on- krie fcingen en daar- indsTweer aan het ïassak konden. Het Arilermans duide- drie dat als hij aan de slag ov^h deze hartope- noodzakelijk chtn (Van onze correspondent) BIRMINGHAM Zeker drie mensen zijn om het leven ge komen bij een plotselinge golf van geweld, die de voorname lijk door Westindiërs en Azia ten bewoonde wijk Hands- worth in de Britse industrie stad Birmingham vannacht heeft veranderd in een waar slagveld. Honderden agenten van de oproer politie hebben urenlang gevechten geleverd tegen zo'n 500 relschop pers, die brandstichtend en plunde rend door de straten trokken. Ze ker dertig personen, voor het me rendeel politiemannen en brand weerlieden, liepen verwondingen op. De doden werden vanmorgen gevonden in een uitgebrand post kantoor. De onlusten begonnen gisteravond, nadat de politie een zwarte auto mobilist had bekeurd wegens fout- parkeren. Om hun ongenoegen daarover te uiten staken enkele jongelui de „Villa Cross", een in onbruik geraakte bioscoop en bin gozaal, in brand. De brandweerlie den die het vuur kwam blussen werden met stenen en molotov-coc- tails bekqgeld. Het leger oproer kraaiers groeide vervolgens snel aan, zodat de oproerpolitie van Bir mingham uit de wijde omgeving versterkingen moest laten aanruk ken. Kort na middernacht werd de wijk met pantserwagens afgesloten en begon de politie met het „schoonvegen" van de straten, waarbij tot in de vroege ochtend verbeten werd gevochten. De relschoppers stichtten nog meer branden; over een afstand van ruim 800 meter werden zo'n 50 ge bouwen, waaronder winkels voornamelijk Aziaten, een kerk, een garage en een café, in de as ge legd. De brandweer werd het blus sen vrijwel onmogelijk gemaakt door stenengooiers. Plunderaars sleepten hun buit weg in de karre tjes van een supermarkt. Vijf rel schoppers werden gearresteerd. Toen de politie de orde had her steld, hing er een grote rookwolk boven de woonwijk. De straten la gen bezaaid met kapot glas, geplun derde goederen en uitgebrande au- wijk, waar vanmorgen nog een Beeld van de vuurzee, die vannacht zo'n 50 ge- towrakken. In de loop van de dag zeer gespannen sfeer hing. bouwen in as legde, is een begin gemaakt het het oprui- Pagina 5: Al langere tijd span- men van het puin. De politie heeft ningen in verpauperd Birming- De politie verscheen versterkingen gestuurd naar de ham. rusting om een einde t li HAAG De Neder- belastingwetgeving k etet drastisch worden jescherpt om te voor- uijnen dat jaarlijks miljar- guldens weglekken ïantl zogenaamde belasting- 2.34,fadijzen. PvdA-woord- der Vermeend heeft gisteren in een com- evergadering over idebestrijding sterk op [edrongen. Hij schat de schatkist jaarlijks anderhalf miljard len aan belastingop- ;gten moet ontberen trucs met dochteron- iemingen in die belas- adijzen. Volgens leend is de regering >nd« te laks in het bestrij- van dit kwaad. PvdA-Kamerlid stelde dat ituu4( het ontduiken van de vennoot schapsbelasting met behulp van verwante ondernemingen in landen als Liechtenstein, de Bahama's, Zwitserland en de Engelse kanaaleilanden allang niet meer een praktijk is die alleen door multinationals wordt uitgeoefend. Ook tal van kleinere bedrijven ontdui ken op die manier de Neder landse belasting. Zelfs de op brengst van grote popconcer ten als van de Rolling Stones en Golden Earing ging door zo'n constructie grotendeels aan de Nederlandse fiscus voorbij. CDA en VVD en ook de ver antwoordelijke staatssecretaris Koning (Financiën) betwijfe len of drastische maatregelen zin hebben. Dat zou ook weer veel kapitaalstromen die naar Nederland toe lopen, kunnen bedreigen. Per saldo zou de opbrgenst dan wel eens erg te gen kunnen vallen. kkei i K k +KIO De Japanner Shigechiyo Izumi, die twee maanden at tleden zijn 120e verjaardag heeft gevierd en wordt beschouwd een [de oudste mens ter wereld, dankt zijn lange leven aan het deinken van water. Voor professor Jun Kobayashi van de uni- 1 aak/feit van Okayama bestaat aan de juistheid hiervan geen zagij fel. De mensen op de Zuidjapanse kleine eilanden hebben rteellgens hem een grotere levensverwachting door de rijkheid lithn het plaatselijke water aan kalk, dat ongezonde koolzuurhou- toelhde bestanddelen van de voeding neutraliseert. V Kind en verkeer op kinderzegels „Kind en Verkeer" is het thema van een serie van vier Kinderpostzegels die op 13 november uitkomen. Ontwerper Rob Schroder in samenwerking met Lies Ros en Frank Beekers beeldt het verkeer uit zoals het wordt bekeken door kinderogen: als een vaak riskant spel dat niet temin geleerd moet wor den. Zo laat de zegel van 50 cent met toeslag een contactslot met sleutels zien en een fotolijstje met daaronder het zinnetje „Denk aan mij" dat als thema van de kinderzege- lactie geldt. Op de zegel van 60 (plus 20) cent wordt een schietschijf uitgebeeld. Op de zegel van 65 (plus 20) cent staat een geva rendriehoek en de zegel van 70 (plus 30) cent draagt een waarschu wingsbord „overstekende kinderen". Enkele zegels worden, zoals gebruikelijk, ook in een velletje uitgege ven. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De wijzi gingen in het woning- waarderings- en huuraan- passingsstelsel, die per 1 juli 1986 zullen worden ingevoerd, zijn volgens staatssecretaris Brokx van Volkshuisvesting niet na delig voor huurders. Hij schrijft dit aan de Tweede Kamer. Enkele weken geleden maakte de Nationale Woningraad (NWR) bekend dat door het nieuwe systeem de huurders op den duur 200 miljoen gul den meer huur zouden moeten opbrengen. De woningraad heeft een bestand van een groot aantal huurwoningen van aangesloten woningcorpo raties, en heeft daarop zijn on derzoek gebaseerd. Het ministerie gaat in zijn be rekening uit van een landelij ke steekproef die een afspiege ling vormt van alle huurwo ningen in Nederland. Daaruit zou blijken dat de wijziging van het woningwaarderings- stelsel (een puntenssysteem dat uitgaat van hoe meer pun ten, hoe hoger de huur) geen extra huurverhoging betekent. In overleg met de woningraad heeft het ministerie op beide bestanden nieuwe berekenin gen uitgevoerd. Het verschil in uitkomst tussen beide bereke ningen is volgens het ministe rie te verklaren uit het feit dat in beide bestanden een ver schillende methode van opper vlaktebepaling wordt ge bruikt. De NWR onderschrijft de conclusie van het ministe- NEW YORK De Ameri kaanse filmacteur Rock Hud son gaat een autobiografie schrijven, waarin hij vertelt over zijn strijd tegen de ziek te aids. Hij wil de winst af staan aan de aids-bestrijding. Hudson zal zijn memoires, die de titel „My Story" krij gen, vanaf zijn ziekbed dicte ren aan de schrijfster Sara Davidson. Zoals bekend wordt Hudson in een kliniek aan de Amerikaanse west kust verpleegd. Wanneer het boek .yerschijnt, is niet be kend. LENINGEN WONINGCORPORATIES: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De woningbouwverenigingen willen versneld zes miljard van de 58 miljard gulden aan staatsleningen aflossen, om vervolgens weer geld tegen een lagere rente bij de banken te lenen. Minister Ruding van financiën heeft bedenkingen tegen het voorstel. De overheid leent geld uit tegen de normale mark- trente. De afgelopen maanden is de rente echter snel gedaald. Door sneller af te lossen verwachten woningbouwverenigingen een aanzienlijke som geld te kunnen besparen. De rente van de herfinanciering zou één procent lager uitkomen dan de nu lo pende leningen. Met de aangevulde reserves zou er meer ruimte zijn voor groot onderhoud. Volgens de verenigingen zou ook de schatkist bij de vervroegde aflossing baat hebben omdat het fi nancieringstekort van de overheid op die manier kan worden verlaagd. Desondanks heeft minister Ruding van financiën bedenkingen tegen het voorstel, onder meer omdat de schatkist minder rente baten binnen zou krijgen. Bovendien voelt de bewindsman er niets voor dat de gemeenten de rol van het Rijk overnemen en garant gaan staan voor de nieuw af te sluiten leningen. KRANTIVITEITEN Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00, telefoonnummer 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. MOSKOU De 13-jarige Svjatoslav Tjseboekov uit Simferopol op de Krim, is eerstejaarsstudent geworden aan een technische hoge school in Moskou. Svjatoslav kon op de kleuterschool al lezen en schrijven en kon vervolgens direct naar de derde klas. Hij deed er zes jaar over om elf klassen door te lopen. „Svjatoslav studeert van vroeg tot laat en vaak werkt hij ook 's nachts door", aldus zijn moeder. Voetbal op tv MORGEN België Nederlands 2, 17.25 uur: Polen-België. Dubbelmoord in Florence FLORENCE In de omge ving van Florence zijn giste ren de lijken gevonden van twee vermoorde Franse toeris ten, de achtste dubbelmoord in het gebied sinds 1968. Volgens de politie is de serie dubbel- moorden mogelijk het werk van dezelfde dader, die inmid dels door de pers het monster van Florence gedoopt is. De politie sluit echter niet uit dat de moorden door verschillen de mensen begaan zijn. Het Franse paar, een man en vrouw van ongeveer 30 jaar, werd dood aangetroffen in een tent naast hun auto. Zij kam peerden in een bos aan de rand van Florence. De man was doogeschoten, de vrouw doodgeschoten en verminkt. Veel schade door grote bosbranden in Zuid-Frankrijk NÏMES Uitgebreide bos branden hebben in Zuid- -Frankrijk al 2.000 hectare bosgebied in de as gelegd. De brandweer en politie vermoe den dat de branden in de regio van de Col de Portes ten noor den van Ales met opzet zijn aahgestoken. Hoewel de brandweer het vuur met zwaar materieel en vliegtuigen te lijf gaat, woedden de bran den vanmorgen nog steeds voort. Goed nieuws voor de drinkwaterleidingbedrijven. Wie oud wil worden moet water drinken. Tenminste als wij de Japanner Shigechiyo Izumi mogen geloven. Hij vierde twee maanden geleden zijn 120ste verjaardag en zegt zijn lange leven te danken te hebben aan het drinken van water. Een Japanse professor heeft daar al op gereageerd met te zeggen dat hij daarin gelooft, maar dat het dan wel om water van bijzondere kwaliteit ging. En daar kan hij wel eens gelijk in hebben, want het is de kwaliteit die wint. Zo is het ook met de krant. Probeer veertien dagen de kwaliteitskrant de Leidse Courant en u kunt er niet meer buiten. i De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend mant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een venoek j om een proelabonnement wonden geweigerd. Cl, w2*CcidocSouocuit i

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1