Eigen vermogen land- en tuinbouwbedrijven gedaald Gemeente Noordwijkerhout handhaaft hondenbelasting „Provincie wel schuldig in kwestie Meeslouwerpolder Oegstgeestse middenstand fel gekant tegen Digros- vestiging VEEL ONVREDE OVER TOPLESS-BELEID" Bezwaren tegen brug bij knipmolen van de hand gewezen PVDA OEGSTGEEST HEKEl AD-HOC VERKEERSBELEID LEIDEN OMGEVING fieidaeSotnmtl DINSDAG 10 SEPTEMBER 1985 PAG^D Noord wijker wint Holland Siirf Pool BERGEN AAN ZEE De Noordwijkse surfer Olaf van Tol heeft tijdens de fina les van de Holland Surf Pool-wedstrijden voor de kust van Bergen aan Zee het Ne derlands kampioenschap brandingsurfen gewonnen. Bij eerdere series van de Hol land Surf Pool kampten de plankzeilers vaak met een gebrek aan wind. Voor de kust van Bergen stond echter een stevige bries. De wedstrijd bestond uit een slalom en een wave performance. Onno Tellier won de slalom. Van Tol werd in de wave performance vierde, twee plaatsen achter dorpsgenoot Eric Groenewoud. Olympisch kampioen Stephan van der Berg moest in de tweede ronde al lossen. In het alge meen klassement eindigde Van Tol uitein delijk bovenaan. Ontploffing CV-ketel NOORDWIJK In een schuurtje achter een woning aan de Jac. Urlusstraat in Noord- wijk is gistermorgen een centrale verwar mingsketel ontploft. Door de ontploffing ontstond een brandje, dat korte tijd later door de brandweer geblust moest worden. De schuur brandde voor een flink deel uit. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken VOORSCHOTEN De raadscommissies voor fi nancien, ruimtelijke ordening en volkshuisves ting vinden dat er een vaste oeververbinding naar de Vlietlanden aangelegd moet worden tei hoogte van de knipmolen. Deze brug maakt deel uit van een fietsroute, zoals neergelegd in het be stemmingsplan „Buitengebied en Natuurgebie den". Tegen deze brug en de bijbehorende fiets route is ondermeer door de Werkgroep Milieube heer Leiden en de Vogel werkgroep „Vlietland" het bezwaar gemaakt dat aanleg hiervan een aan tasting betekent van het landschap. Plaatsvervangend wethouder drs. H. J. Willem- sen betoogde dat een brug bij de Kniplaan, zoals door de bezwaarden is voorgesteld, technisch niet haalbaar is. Bovendien achtte Willemsen het niet erg tactisch om het overleg met provincie en Leidschendam met een ander voorstel te bemoei lijken, temeer daar het de provincie is die de brug zal moeten gaan bekostigen in het kader van het provinciale fietspadenplan. Namens de VVD heeft mevrouw J. B. M. Hul- scher-Boezeman een initiatief voorstel ingediend om de gegevens van de onroerend-goedbclasting openbaar te maken. Het is de gemeente niet toe gestaan aan derden gegevens te verstrekken over de voor de heffing van de onroerend-goedbelas- ting vastgestelde economische waarden. Volgens mevrouw Hulscher is het echter goed denkbaar dat iemand wel in deze gegevens geïnteresseerd is. Om misbruik te voorkomen zouden de gege vens alleen verstrekt mogen worden als zij nood zakelijk zijn voor een bezwaarschrift of voor een beroepsprocedure voor de belastingrechter. In het begeleidend advies over het voorstel schrijven B. en W. dat het in de afgelopen negen jaar niet of nauwelijks voor is gekomen dat een belastingplichtige de economische waarde van andere percelen heeft opgevraagd. Na een opper vlakkige discussie of het verstrekken van deze gegevens een inbreuk op de privacy betekent, be sloot de commissie akkoord te gaan met het voor stel. Kijkdag gestolen fietsen [SS NOORDWIJK De van Noordwijk houdt z^ 14 september op haar r weer een kijkdag voor i den fietsen. Degenen v?1 de fiets de afgelopen tij<rer stolen en ook daarvan atvan deden, kunnen van elf uur naar de fietsen komP ken. Zit de eigen fiets el^id, klopt de omschrijving mLig' geen destijds in het procdde baal is opgegeven dan alle men zijn fiets weer terui NOORDWIJKERHOUT De hondenbelasting in Noordwijkerhout zal niet worden afgeschaft. De nota van D '66 over dit onderwerp lijkt geen steun te krijgen van de andere fracties, zo bleek gisteravond in de raads commissie financiën. Op 14 mei had D '66 in een nota betoogd dat het hebben van een hond toch eigenlijk geen luxe meer mag heten. Een hond is haast een levens gezel voor de mens geworden. Ook het gegeven dat honden belasting ervoor zou zorgen dat het aantal honden binnen de perken zou blijven, vonden de democraten in hun nota wat achterhaald. Feitelijk wordt er alleen nog belasting geheven omdat de honden overlast bezorgen. Maar D '66 vond dat die belasting dan ook maar geheven moest worden op paarden en katten die de gemeenschap ook last bezor gen en op kosten jagen. Kort om, de hondenbelasting was willekeurig en diende te wor den afgeschaft. Zowel het college als het CDA kwam met een eigen nota als antwoord waarin werd gesteld dat een hond wel degelijk nog een luxe is die zoveel financië le offers van de bezitter vraagt dat het kleine bedrag voor de gemeente 62.30) de kosten niet kunnen maken. Daarbij vond het college dat het pro fijtbeginsel hier wel degelijk opging d.w.z. dat degene die overlast bezorgt ook maar voor de kosten moet opdraaien en niet de hele gemeenschap. De overlast die paarden bezor gen kunnen niet aan de eige naren in rekening worden ge bracht omdat de wet dit niet toestaat. Bovendien wezen de antwoordnota's erop dat er dan een gat in de begroting zou ontstaan van 60.000 gulden waarvoor D '66 geen redelijk alternatief wist te bieden. De mogelijkheid van toeristen belasting was al eerder door de raad verworpen en met dit voorstel was D '66 in haar nota gekomen. Mevrouw Hulspas (D '66) antwoordde dat er toch geen enkel verband bestaat tussen de overlast en het beta len van hondenbelasting. De opbrengst gaat namelijk ge woon in de pot Algemene Mid delen van de gemeente. Maar mevrouw Hulspas wist de an dere partijen toch niet van haar gelijk te overtuigen. WERKGROEP MILIEUBEHEER VOORSCHOTEN De Werkgroep Milieubeheer blijft het provinciebestuur als schul dige aanwijzen in de kwestie rond de nauwelijks meer te stoppen ontzanding van de Meeslouwerpolder. De werk groep is na een brief van de provincie ervan overtuigd dat die geen rechtsmiddelen heeft om in te grijpen. De argumen ten echter die de provincie aanvoert als bewijs van haar onschuld in de ontstane situa tie zijn volgens Milieubeheer niet voldoende. De werkgroep blijft erbij dat het provinciaal bestuur van Zuid-Holland na latig is geweest en dus schul dig aan het feit dat de polder inmiddels al onder water staat, een voorbereiding voordat de daadwerkelijke ontzanding kan gaan beginnen. Milieubeheer meent dat de provincie veel te lang heeft gewacht met het krijgen van duidelijkheid over de nood zaak tot ontzanding, om duide lijkheid te krijgen over de uit eindelijke vormgeveing van het gebied als de ontzanding is afgerond en om te zoeken naar compensatie de instelling van een nieuw natuurgebied ter vervanging van het ver loren gaan van bijzondere na tuurwaarden in de Meeslou werpolder wanneer die toch aan de zandzuigers ten prooi zou vallen. Volgens Milieubeheer bestaat er nog steeds geen duidelijk heid over de zandbehoefte en dus noodzaak van ontzanding. Over de uiteindelijke vormge ving van de polder hadden Gedeputeerde Staten (GS) niet zo lang hoeven na te denken, want zo stelt Milieubeheer Provinciale Staten (PS) hebben al in 1982 een inrich tingsplan voor Vlietland inclu sief de Meeslouwerpolder vast gesteld. Dat geldt ook voor een vervangend natuurgebied: PS hebben in datzelfde 1982 be sloten dat het verloren gaan van de Meeslouwerpolder ge compenseerd zou worden in de' Gecombineerde Starrevaart- en Damhouderpolder. Tot op heden is echter pas veertig procent van de benodigde grond aangekocht volgens de werkgroep. Tot slot meent Milieubeheer dat zij enorm in haar belang is geschaad de provincie ont kent dat door de handels wijze van GS. „Wanneer na het binnen komen van de aan vraag voor een ontzandings- vergunning in 1976 binnen de voorgeschreven termijn zou zijn beslist over daarover, had den wij direct een Kroonbe- roep kunnen aanspannen en had dat beroep uiterlijk in mei 1981 behandeld kunnen ziin. „Wij achten het laakbaar dat u, in strijd met de Ontgrondin- genwet, acht jaar hebt gewacht met het nemen van een beslis sing over de door het RCR aangevraagde ontgrondings vergunning". Burgemeester G.J. van der Kroft heeft gis termiddag de versierselen, die behoren bij de eremedaille ver bonden aan de orde van Oranje Nassau in zilver overhandigd aan de heer CJ. Raakhuis in Lis- se. Dit in ver band met het feit dat de heer Braakhuis veer tig jaar werk zaam is bij de fam. De Bock b.v., voorheen firma Dirk Schouten aan de Kanaalstraat. WANDELEND OP SAFARI Niet gescheiden door tralies of hekwerk kunnen mens en dier elkaar sinds kort in Dierenpark Wassenaar ontmoe ten. Voor de zogeheten wandelsafari kregen onlang$êe zebra's, water- en spiesbokken, een koedoe en eend belantilope wat meer bewegingsvrijheid. Bij deze di^n hebben zich nu ook de alpaca's gevoegd. Volop rui ee OEGSTGEEST De winke liers in de De Kempenaer- straat en in mindere mate die in winkelcentrum Lange Voort zijn fel gekant tegen een eventuele vestiging van een Digros-supermarkt in het com plex van de firma Kamsteeg aan de Geversstraat. Tijdens de gisteravond gehouden ver gadering van de raadscommis sie economische zaken en mid denstandsaangelegenheden stelde de heer J. Schohaus, voorzitter van winkeliersvere niging „Oegstgeest-Actief" dat er gaten zullen vallen in de De Kempenaerstraat omdat een Digros aan de Geversstraat geen uitstralings- maar een af- zuigingseffect zal hebben. Schohaus deelde verder mee dat met ASC overeenstem ming is bereikt over het be schikbaar stellen van 40 par keerplaatsen aan de Duiven voordestraat. Bovendien zijn er voor de invulling van „De Markthof" in de De Kempe naerstraat onderhandelingen gaande met twee „soft-supers". De voorzitter van het winkel centrum „Lange Voort", me vrouw Munninghoff stelde zich achter de opmerkingen van Schohaus. „Ik dacht eerst aan een 1 april mop" verklaar de ze, „maar het is realiteit dat de Digros zich in het pand van Kamsteeg wil vestigen". De liberaal Nijholt zette de be langen van Digros/Kamsteeg, de winkeliers in Kempenaer straat en Lange Voort, de aan- emer Proper, de omwonenden en de consumenten op een rij en vroeg zich tenslotte af of er nog wel iemand bereii zijn in de Markthof tep zitten als er al een grote aan de Geversstraat „Wij zullen alles in de I nog eens doorspreken" A Nijholt. De CDA'er Kakebeeke j lichtpunt dat de koopjEF nu méér binnen Oegppi blijft. Vele Oegstgeestcrs,0 nu elders, waar een Digrf tiging is, hun inkopeni,.~f CDA neigt naar de Kamc® plannen. Oplichting via contactadvertenties HOOGEVEEN Twee 37-ja- rige vrouwen uit Hoogeveen en Assen hebben bekend dat zij in de afgelopen weken min stens elf mannen een bedrag van meer dan 200.000 gulden afhandig hebben gemaakt. De vrouw uit Hoogeveen plaatste contactadvertenties in enkele kranten waarop zij reacties kreeg uit het hele Noorden. De mannen die reageerden kre gen in plaats van één twee da mes op bezoek die hen ver wenden maar tevens finan cieel lichter maakten. De zaak kwam aan het rollen toen een inwoner van Stadskanaal aan gifte deed bij de politie dat hij door de dames voor 20.000 gul den was opgelicht. OEGSTGEEST De fractie van de PvdA in Oegstgeest heeft gisteren een notitie het licht doen zien waarin gepleit wordt voor intenser verkeers beleid in de gemeente. Een be leid waarin de ingezetenen van Oegstgeest met hun pro blemen en klachten kunnen participeren. Men vindt dat er prioriteit gegeven moet wor den aan voetgangers, fietsers en bromfietsers en in het bij zonder aan de jeugdige ver keersdeelnemers. Men vindt verder dat de pro-. blemen die de Oegstgeester be volking bij het deelnemen aan het verkeer ervaart systema tisch verzameld moeten wor den. Dit laatste gebeurt niet. En omdat het niet gebeurt, re ageert de gemeente vrijblij vend, ofwel ad-hoc. De PvdA acht dit een onge wenste situatie. Daarom wil men dat de gemeente jaarlijks op systematische wijze de pro blemen inventariseert en daar aan een zogenaamde beleids- beschouwing koppelt. Met con crete voorstellen om de gesig- Ali ïeril naleerde verkeersprobljg8 op te lossen. lrpn Verder wil de PvdA de^, missie verkeer en vervQg laten gaan in de comfgg: openbare werken. „Als t straat of weg veranderd c dan moeten de verkeers regelen ingebouwd zijn ,q plannen. Bij reconstructs wegen moeten de te r^ns verkeersmaatregelen meegenomen worden'. Q. vindt men. De PvdA z^t^, notitie presenteren aan gr! W en de raadsleden. ,ru^ Ee 99 KATWIJK Bij de bevol king leeft veel meer onvrede over de naleving van het „to- pless"-beleid dan uit het aantal klachten dat hierover is inge diend blijkt. Een groep Kat- wijkers beweerde gistermid dag in de raadscommissie voor algemeen bestuurlijke zaken dat veel strandbezoekers het reageren op het optreden van de strandpolitie maar achter wege laten omdat ze het ge voel hebben niet serieus te worden genomen. Het aantal klachten dat via officiële ka nalen is binnengekomen valt deze zomer vrijwel te ver waarlozen. In Katwijk is vorig jaar als be leid vastgesteld dat wordt op getreden tegen topless zonnen wanneer dat gebeurt op het strandgedeelte vóór de Boule vard. Op het noord- en zuid- strand is men wat toleranter en wordt slechts gereageerd naar aanleiding van klachten van andere zonzoekers. In de gemeenteraad van vorige maand werd vastgesteld dat dit beleid, een moeizaam be reikt compromis tussen voor- en tegenstanders, in de prak rijk aardiG heeft gewerkt om dat er nauwelijks klachten over het topless zonnen waren binnengekomen. Fervente tegenstanders van het zonnen zonder bovenstuk- je, uit SGP en RPF-kring, be weerden toen echter al dat aan het aantal binnengekomen klachten de echteonvrede over de naleving van het be leid niet kon worden afgeme ten. Dat werd gistermiddag ook beweerd door een groep van vijf Katwijkers die tijdens een commissievergadering be weerden bij de strandpost niet serieus genomen te zijn toen zij de aanwezige agenten we zen op de talrijke overtredin gen van het topless-gebod. „Als men beweert dat er maar één klacht is binnengekomen heeft men de rest zeker in de prullebak gegooid", aldus de heer C. van Duyn die verder beweerde dat het topless zon nen zo'n grote vlucht heeft ge nomen dat hij overweegt het strand voortaan maar te mij den. Zijn bevindingen werden onderschreven door RPF- fraktievoorzitter J. H. ten Hove die ronduit concludeerde dat de wil om het door de raad vastgestelde beleid uit te voe ren bij de politie niet aanwezig is. Burgemeester C. A. Bos rea geerde hierop door te stellen dat de vele klachten over het politie-optreden kennelijk bij iedereen bekend waren, behal ve bij hemzelf. „Uit de officië le kanalen die mij ter beschik king staan heb ik vernomen dat er één klacht is geweest, en die is correct afgehandeld. Voor de rest is mij helemaal niets ter ore gekomen". Wel zegde de heer Bos toe dat bij de behandeling van het stran- drapport van de politie op nieuw aandacht zal worden besteed aan dit onderwerp. RABO-TOPMAN LARDINOIS: El DEN HAAG Het eigen vermogen in de Neder landse land- en tuinbouw is vooral in de laatste vijf jaren gedaald van onge veer 80 naar 73 procent. Ir. P.J. Lardinois, voorzit ter van de hoofddirectie van Rabobank Nederland, meent dat dit niet alarme rend is, maar aan de an dere kant mag de hoge solvabiliteit van de agrari sche bedrijven in ons land naar zijn mening niet worden overschat. Lardinois heeft dit gisteren verklaard tijdens de opening van een driedaagse conferen tie in Den Haag van de Confé- dération Internationale de1 Crédit Agricole (CICA), een wereldomvattend samenwer kingsverband van landbouw kredietinstellingen. Het hoge percentage eigen vermogen mag volgens de Ra bo-topman niet worden over schat, omdat de rentabiliteit van het geïnvesteerde vermo gen laag is. Zuiver bedrijfseco nomische gezien lijden verre weg de meeste agrarische be drijven verlies, omdat de bere kende kosten hoger zijn dan de opbrengsten. De bedrijven kunnen echter blijven bestaan omdat het bijna allemaal ge zinsbedrijven zijn, waardoor de arbeidskosten en een groot deel van de rentekosten „in komsten" zijn voor het gezin, aldus Lardinois. Schaalvergroting De moderne landbouw vereist veel vermogen. Per landbouw bedrijf is gemiddeld ruim 1,3 miljoen gulden nodig. Voor tuinbouwbedrijven is dit bijna één miljoen gulden. In de af gelopen 20 tot 25 jaar is de vermogensbehoefte gemiddeld verachtvoudigd. Die toene ming is, zo verklaarde Lardi nois, ontstaan door de schaal vergroting en modernisering van de bedrijven en doordat de produktiemiddelen sterk in prijs zijn gestegen. Uitgedrukt in guldens van die tijd (de werkelijke waarde, dus zonder inflatie) is de vermogensbe hoefte per bedrijf met gemid deld 150 procent toegenomen. In de bronnen waaruit het vermogen komt, heeft zich in een generatie een flinke ver schuiving voorgedaan. Als het verpachtersvermogen buiten beschouwing wordt gelaten omdat dit geen vermogen is dat door de boeren en tuinders moet worden opgenomen om hun bedrijf te financieren dan blijkt er vooral een ver schuiving te zijn van familie naar banken. In 1963 was nog in 45 procent van alle gevallen de naaste familie de bron voor het aantrekken van vreemd vermogen. Vorig jaar was dat nog maar veertien procent. In diezelfde periode steeg het aandeel van de banken in het vreemd vermogen van 34 naar 83 procent. Op landbouwbe drijven is ongeveer een kwart van de ruim een miljoen gul den aan totaal vermogen (ex clusief het verpachtersvermo gen) vreemd vermogen. In de glastuinbouwbedrijven is 450.000 gulden (45 procent) van het totaal vermogen van 950.000 gulden vreemd vermo gen. Soliditeit Lardinois verwacht dat de fa milie-financiering op termijn gezien een minder belangrijke rol zal blijven spelen in de to tale financieringsbehoefte van de land- en tuinbouwbedrij ven. De risico's van de sterke toeneming van het bancaire krediet in de agrarische sector, waarin de Rabobankorganisa- tie een aandeel heeft van on geveer 90 procent ofwel zo'n negentien miljard gulden, zijn voor deze bank steeds volko men beheersbaar gebleken, al dus de voorzitter van de Rabo- -hoofddirectie. Dat is naar zijn mening vooral te danken aan de goede solidi teit van de Nederlandse agra- Ider Inde 105 rische ondernemingen.,^ percentage faillissement^^ de Nederlandse land- bouw is zeer gering en0r eerder worden bereke^ 'e promillages dan in proc^ In de niet-agrarische be takken was dit percent* afgelopen jaren tien tot tl' maal hoger. |py Voor het blijven voortb' q. van de agrarische be<^e moet naar het oordee Lardinois de hoge solval worden gehandhaafd. 1 voor jonge beginnende 1 nemers zal deze eis eenï opgave zijn, omdat hef eenvoudig is om gemiddi nomen ruim een half rl gulden aan vermogen» sparen, huwelijk en verr bij elkaar te krijgen, „W betreft maakt de mate tl gen financiering in der en tuinbouw in belaif mate uit wie boer en i kan worden of blijven L niet, ook al heeft hij of I lijke bekwaamheden", Lardinois.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 14