Nieuwe actie voor Zijloever RENTE STAD OMGEVING s Oppositie mag voortaan ook een beetje meepraten I '1 i i'l ALLER LEI(DS) nutsspaarbanks nder liet itos van Werf pop i Lakenfeest Lammenschansplein in voorjaar klaar Stadskrant dreigt te stoppen DE DICHTBU HUISBANK DINSDAG 10 SEPTEMBER 1985 PAGINA 11 ||ntenbak rand De brandweer moest rond om half elf in actie ko- ïdat er uit het gebouw van de Dienst op de Langebrug gro- rolken kwamen. Eenmaal in >uw bleek dat de rookwolken plantenbak ontstonden. De droge humuslaag was gaan omdat iemand waarschijn- sigaret in tussen de planten ïeponeerd. De brandweer kon rwei met een emmer water Een politiewoordvoerder ;rde vanochtend dat de Soci- inst zijn planten beter water Tasjesroof LEIDEN Een 58-ja- rige Leidse vrouw is gistermiddag om vijf over twee op de Suma- trastraat beroofd van haar handtas met 1000 gulden. De vrouw stak de straat over toen twee jongens op een brommer haar pas seerden. De duopassa gier rukte de tas uit haar handen, waarbij de vrouw ten val kwam. De Leidse was op weg om een reke ning te betalen. Extra concert Dire Straits LEIDEN De be langstelling voor het aangekondigde concert van de En- telse band 'Dire traits' op 23 no vember is zo groot gebleken, dat zon dag 24 november een extra concert is ingelast. De voor verkoop voor dit concert gaat mor gen van start bij de VVV-bureaus. Congres over roman LEIDEN De vakgroep Franse taal en Letterkunde van de Leid se universiteit en het Institut Francais de la Haye houden vrij dag 20 en zaterdag 21 september in de Leidse Pieterskerk een con gres over „De roman als bron van kennis". Óp het congres zullen voordrachten gehouden worden door onder meer de Franse filo soof G. Gusdorf en P.Ricoeur, de romanschrijfster Hella Haasse en de hoogleraren Franse letterkun de H.G.C. Hillenaar, E. van der Starre en S.A. Varga. Voor meer informatie kan men contact opne men met de vakgroep Franse taal en Letterkunde, tel. 071-148333 toestel 6635. Ploeg opent „Beestenspul' LEIDEN Staatssecreta ris A. Ploeg voor Land bouw en Visserij opent za terdag 21 september de na tionale kleindierenmani- festatie „Beestenspul". De officiële opening is om elf uur. Het is voor de tiende maal dat er „Beestenspul" wordt gehouden in de Leidse Groenoordhallen. De ma nifestatie duurt tot zon dagmiddag. Als vanouds zijn er weer vele verschil lende dieren te bewonde ren. Singelbrug dicht LEIDEN De door- vaart van de Singel- brug is morgen en overmorgen ge stremd. Dit in ver band met de vernieu wing van kabels en leidingen door de Nieuwe Rijn. De oude kabels zul len worden verwij derd en de nieuwe doorgevoerd. De werkzaamheden ne men twee dagen in beslag. Bus voor slechthorenden LEIDEN De zogenaamde Au dio Expo Mobiel van de Neder landse vereniging voor Slechtho renden bezoekt de Leidse regio. Dit voertuig is een tentoonstel lingsbus waarin informatie en voorlichting wordt gegeven aan slechthorenden op het gebied van aangepaste apparatuur zoals rin gleidingen, lichtbel, telefoon, hulpmiddelen enz. De bus is op 11 september, in Voorschoten op het parkeerterrein naast Albert Heyn, op 12 september in Katwijk bij de Digros en 13 september in Leider dorp bij het winkelcentrum Win kelhof. De bus staat er van tien tot vijf uur. NZH: Breestraat hele week autovrij LEIDEN De Breestraat moet niet alleen op zaterdag maar de hele week verboden gebied voor auto's worden. Dat laat de NZH weten in het blad „Versnelling", een uitgave van de ge zamenlijke streek- en stadsvervoersonderne- mingen. De NZH wijst op de langdurige vertra gingen die de bussen in de Breestraat oplopen. De busonderneming noemt de proeven die de gemeente met een afsluiting op zaterdag wil nemen een goede zaak „zodat bussen, fietsers en voetgangers meer ruimte krijgen". De NZH herinnert er nog eens aan dat er al jaren over de verkeersafwikkeling in de Breestraat wordt gediscussieerd, maar dat de bussen en het win kelend publiek tot dusver nog steeds door de auto's worden gehinderd. De NZH pleit al die jaren al voor een afsluiting voor auto's. :drijf Pander is fail- •klaard. Vandaag is er laatste vestigingen in aag en Rotterdam een (eegverkoop begonnen. Jertig werknemers in ontslagen. Met Pander Vt een begrip op meu- ed. Tot voor enkele ja- d het bedrijf ook een ig in de Leidse Bree- |snel A4 Bij een snelheids- 'e op de A4, bij de Rijn wijn gisteravond tussen ;w tien uur 51 automobi- tfekeurd door de Rijks- X In totaal werden 770 icontroleerd op dit ge- 'an de A4 waar wegens am heden een max'i- ïelheid van 70 kilome- uur geldt. De gemeten len varieerden van 97 kilometer per uur. In werden 770 auto's ge- ant ontvangen? Bel tussen 19.00 uur, zaterdags tussen 15.00, telefoonnummer 071- krant wordt nog dezelf- nabezorgd. LEIDEN De Stich ting „Zijloever" gaat andermaal proberen de provincie Zuid-Hol land te overtuigen van de noodzaak tot het stichten van een ver zorgingshuis voor be jaarden in Leiden- Noord, dat al de naam „Zijloever" heeft ge kregen. Donderdag 12 september komt de vaste provinciale com missie voor sociale za ken bijeen om een plan, waarin de pro vincie de bouw van verzorgingshuizen in Zuid-Holland voor de komende jaren vast legt, te bespreken. Het college van B en W heeft de stichting inmid dels laten weten de actie ondersteunen. Wethouder D. Tesselaar zal donderdag de delegatie uit Leiden Noord naar Den Haag ver gezellen om de provinciale commissie nog eens extra onder druk te zetten. Er zullen twee of drie bussen met belangstellende bewo ners uit Leiden-Noord en de Kooi vertrekken om de argumenten van de stich ting „Zijloever" kracht bij te zetten. De stichting pleit al jaren voor een bejaardenhuis op de Zijloever, maar tot dus ver heeft dat geen resul taat gehad. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland stelden enkele maanden geleden een voorlopig planning voor de bejaar denhuizen in de provincie vast. In dat plan werd be paald dat de Zijloever in elk geval niet vóór 1989 aan de beurt koYnt. De provincie Zuid-Holland heeft door alle bezuinigin gen veel te weinig geld voor de huisvesting van ouderen. Volgens GS is de nood in andere gemeenten groter. Uiteindelijk moe ten Provinciale Staten van Zuid-Holland besluiten over de bouw van „Zijloe- Voorafgaande aan de tocht naar Den Haag is er van avond een bewonersverga dering in het „Spoortje" aan de Bernhardkade. Tij dens de vergadering zullen de stichting „Zijloever", de wijkcomités van Plan Noord en de Kooi en de wijkouderenraden in dit deel van Leiden de stand van zaken nog eens nader belichten. Het bestuur van de stichting is afgelopen vrijdag namelijk naar Den Haag geweest om het be lang van een verzorgings huis in dit deel van Leiden te bepleiten tijdens een hoorzitting van de provin ciale adviescommissie voor het Ouderenbeleid. Het bleek in deze commissie een gewillig voor voor zijn argumenten te vinden. nger van de groep „Me and the heat", Tom Mega s het Werfpopfestival. !N De Leidse foto- Wim Lamboo houdt in I van het Stadhuis een ïstvahstelling van foto's over 3 en Iferfpopfestival Dit festi- rd zaterdag 31 augustus Van der Werfpark ge- i en trok veel belang- etV-hi° geeft op de tentoon- lon. een goed beeld van de ila.grdjdens dit jaarlijks mu- 4 en beuren voor popliefheb- pe tentoonstelling be- |it 30 foto's van zowel ?nde artiesten als pu-- ryl/k^De foto-impressie van in de hal van is te bezichtigen S, M ëePtember van maandag met vrijdag van negen ins is er een tentoon- van dezelfde fotograaf van ^uts" anken aan Doezastraat, evrijdingsplein 53 en jRijn 56. Op deze ten- jlling geeft Lamboo een van de Leidse Laken- i die in de afgelopen] 3.95 en juli en augustus in de stad plaats vonden. Zo zijn er foto's van het bloemencorso dat door de stad trok, de festi viteiten op het Stadhuisplein en in het Van der Werfpark en de markt. Deze tentoonstel ling is nog tot 15 september te zien. Ook van negen tot vijf uur. Optreden van de gebroeders Flint in het Van der Werf park tijdens de Lakenfeesten. Buitenkliniek definitief dicht LEIDEN De Buitenkliniek van het AZL in Noord wijk gaat begin volgend jaar defini tief dicht. Een woordvoerder van het ministerie van Onder wijs en Wetenschappen heeft dit gisteren meegedeeld. Naar aanleiding van uitlatin gen van AZL-directeur J.H. Peters over de sluiting van de buitenkliniek ontstond vorige week enige verwarring. De Stichting Instandhouding Bui tenkliniek die het ministerie om opheldering vroeg, kreeg te horen dat het AZL geen stappen mag ondernemen zon der het ministerie en de pro vincie daarin te kennen. Maar volgens een woordvoerder van het ministerie betekent dit niet dat de buitenkliniek voor lopig open zal blijven. „De sluiting is definitief", aldus deze woordvoerder. Binnen kort wordt begonnen met de voorbereidingen voor de komst van de Buitenkliniek naar het binnenterrein van het AZL. In '92 krijgen de kin deren een plaats in de nieuw bouw van het AZL. Zoals het er nu naar uitziet is ook dit plan definitief. tenfuiken Iwenen #**£N Van de Lorent- Jzijn eind augustus twee| imuskusrattenfuiken ge- !De eigenaar, het Minis- jan Landbouw en Visse- Eft gisteren aangifte van y (fstal gedaan. De dieven wat ze hebben meege- want op de fuiken „muskusrattenbestrij- 1 De fuiken hebben een Ie van 100 gulden. fstal ^ggen EN Van het terrein f; Groenoordhallen zijn ^«afgelopen weekeinde elf gestolen. Het gaat om _meer Leidato-vlaggen Nederlandse driekleur. GEMEENTERAAD BEZINT ZICH OP FUNCTIONEREN LEIDEN PvdA en VVD hebben gisteravond ingestemd met een aantal maatregelen om de oppo sitiepartijen meer bij het bestuur van de stad te be trekken. Zo zal het senio renconvent, een oud be grip dat staat voor een re gelmatig overleg tussen de fractievoorzitters, in ere hersteld worden en zullen de ambtenaren te ver staan krijgen dat zij voort aan ook informatie moe ten verstrekken aan niet- collegepartijen. Joop Walenkamp, fractievoor zitter van de grootste opposi tiepartij in de Leidse gemeen teraad (het CDA), toonde zich gisteren na afloop van de be stuurscommissie duidelijk zeer ingenomen met dit pakket van maatregelen. Hij was het die meer dan een jaar geleden een discussie over het democra tisch functioneren van de ge meenteraad aanzwengelde en zich alom beklaagde over de benarde positie waarin de op positie verkeerde: te weinig informatie en te weinig mede werking vanuit het college. De oppositie zou grotendeels bui tenspel staan. Walenkamp was gisteravond met name blij omdat de PvdA op het punt van het senioren convent tot op heden de boot had afgehouden. Ook het feit dat burgemeester Goekoop dit seniorenconvent mag voorzit ten werd wellicht opgevat als een teken van de inschikke lijkheid van de socialisten. Over het algemeen tonen juist zij weinig bereidheid de burge meester baantjes toe te schui ven. Verrassing De beide collegepartijen had den nog meer, ogenschijnlijk aardige, verrassingen voor de oppositie. Zaken die op de ke per beschouwd echter weinig om het lijf hadden. Dat ambte naren voortaan ook aan leden van de oppositie informatie moeten verschaffen, werd en kele jaren geleden al vastge legd, maar kennelijk nooit in praktijk gebracht. Dat de raadsfracties voortaan hun re keningen voor het drukken van allerlei raadsvoorstellen en alternatieven bij de ge meente mogen declaren, is een terrein. PvdA en VVD toon den zich zo verbonden, dat de politieke beslissingen door het tweetal achter de gesloten toezegging die hoogstens de deuren van de collegekamer penningmeesters van de plaat- werden genomen en de oppo- selijke politieke partijen tot sitie het nakijken had, was het blijdschap zal stemmen. Het verwijt. SP-raadslia Cor Ver- resultaat van een vragenuurtje geer noemde het gisteravond i de drie-wekelijkse vergade ring van de gemeenteraad kan betwijfeld worden, daar raads leden nu al de rondvraag van de één of andere commissie voor brandende kwesties tot hun beschikking hebben. Juist het feit dat burgemeester Goekoop bij uitstek degene die in Leiden politiek buiten spel staat het convent mag voorzitten, toont aan welke za ken daar behandeld gaan wor den. In ieder geval niet die za ken die door hun politieke la ding interessant zouden kun nen zijn. Ook het feit dat de vraag van de oppositie om meer geld voor bestuurlijke ondersteu ning door de collegepartijen werd afgewezen, kan enige argwaan opwekken. De klachten van de oppositie lagen vooral op het politieke „de nonchalance van macht" en ook uit vanuit de PvdA-achterban werd zorge lijk aangekeken tegen dit „re gentisme". Deze zaken kwamen gister avond echter nauwelijks aan de orde. Wellicht ook omdat in oktober een openbare discussie geagendeerd staat tussen de fractievoorzitters over deze onderwerpen. Tot die tijd mo gen zij zich verheugen op hun maandelijks vergaderuurtje met burgemeester Goekoop en een driewekelijks vragenuur tje in de gemeenteraad. Voor lopig lijkt dat echter meer een extra aanslag op de toch al overbelaste politici dan een wezenlijke bijdrage aan het democratisch functioneren van de gemeenteraad. GERT VISSER Eind 1984 lag hier nog een rotonde, maar daar is intussen niets meer van over. Volgend voorjaar moeten de werkzaam heden aan het Lammenschansplein gereed zijn. De drie tun nels voor voetgangers zijn inmiddels goed zichtbaar. Wat nog moet gebeuren, is de aanleg van de twee T-kruisingen en de bijbehorende busbanen, die in de plaats komen van de vroe gere rotonde. Een uitgebreide verkeerslichteninstallatie moet ongelukken voorkomen. De foto is gemaakt vanuit de flat Cronesteijn. Rechtsboven is een stukje van de Voorschoter- weg zichtbaar en linksboven het begin van de Europaweg die naar de A4, Zoeterwoude en Zoetermeer leidt. LEIDEN De Stadskrant, een driewekelijks periodiek voor „Links Leiden", dreigt op te houden te bestaan. In een extra noodeditie laat de redac tie weten er geen gat meer in te zien. De belangrijkste oor zaak is niet een gebrek aan fi nanciën, maar het ontbreken van voldoende mensen, die de krant willen maken. Vorig jaar werd de krant nog ver vaardigd door twaalf mensen, van wie de helft voor de re dactie zorgde. Nu is het totaal teruggelopen tot zeven, van wie drie redactieleden. De krant verscheen voor het eerst in maart '81. Doel was een onafhankelijk links opi nieblad te maken. Het produkt werd enthousiast ontvangen en de oplage groeide tot 1500 exemplaren. Sinds een hoogte punt in 1982 is de belangstel ling echter tanende. Het aantal abonnees neemt af en blijkens de thans verschenen noodedi tie is men bevangen door een „collectieve moeheid". In de editie constateert men, dat „Links Leiden" is ingeslapen. „Een groot deel van het linkse verzet is geïnstitutionaliseerd via inspraakorganen, opbouw werkers, Rechtswinkel en.On- derwijswinkel. Het salonsocia- lisme viert hoogtij. Leiden raakt verstopt van de be schaafde burgers en op poli tiek niveau worden uitsluitend voorspelbare ruzies gemaakt", aldus de noodeditie. De Stadskrant heeft vrijdag 13 september uitgeroepen als be slissende datum over het voortbestaan van de krant. Dan wordt in het gebouw van de Jongerenbeweging aan de Koppenhinksteeg 2 om acht uur een bijeenkomst gehou den. Daar zal moeten blijken of er nog mensen zijn die mee willen werken om het produkt te behouden. Is er onvoldoen de belangstelling, dan is de thans verschenen noodeditie een laatste stuiptrekking ge weest. (ADVERTENTIE) De rente wordt maandelijks op uw bankgirorekening gestort Looptijd 5 of 10 jaar. Minimale storting f 15.000,-. 5 jaar 1/0 0/ 10 jaar £3/ 0/ Rente: Ox 2 /O Rente: ü*74 /O Effektief 6,69% Effektief 6,96 Majaoretten- concours Speeltuinvereniging Zui derkwartier houdt zater dag 14 september een groot majorettenconcours. Om half elf 's ochtend stel len de deelnemende korp sen zich op aan de Anje- lierstraa t/Seringenstraa t en rond kwart voor vijf 's middags worden de prij zen uitgedeeld. De deelne mende groepen zijn: The Koper Girls (Leiden), Ge- nerique (Katwijk), De An- dora's Mini's en Maxi's (Leiden), De Lavonty's (Leiden), The Queens (Alkmaar), De Caravella's (Katwijk), The Splendids (Alkmaar), Sea Stars (Kat wijk), De Klinkertjes (Kat wijk), De Toekomst (Lei den), The Golden Green Stars (Leiden) en The Kooi Girls (Leiden). Voorts zijn er optredens van de drumfanfare Ta- marco uit Leiderdorp en het kinderkoor De Waag- zangertjes uit Alkmaar. Eskimo's „Angotee" is de titel van de film die zondagmiddag 15 september om drie uur in het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steenstraat 1 wordt ge draaid. De film gaat over de Eskimo Angotee. Men ziet zijn eerste zeehonden- jacht, zijn huwelijk en zijn gezin. Hortus Het Instituut voor Natuur- beschermingseduca tie (IVN) houdt zondag 15 september een wandeling door de Leidse Hortus Bo tanicus. De wandeling on der leiding van een gids begint om tien uur. Telefo nische opgave vooraf is noodzakelijk, tel. 148333, tst 6684. LAK- cursussen Het LAK geeft het ko mende seizoen weer tal van cursussen. Maandag 16 september tussen 20 en 22 uur en dinsdag 17 sep tember van 20 tot 21 uur kan men zich inschrijven. De cursussen zijn: beel dende kunst, tekenen, kle ding maken, audio visueel, basistoneel, dans, grime ren, drama, muziek. Opge ven voor de cursussen kan uitsluitend persoonlijk.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11