ScldócSomcmt Leiden naar loffshorebeurs in Aberdeen „Het belangrijkste is toch dat de klant koning is" STAD OMGEVING \f Bloemschikken op Cronesteyn VOLGEND JAAR EEN GROTER HUIS. DIE VOORDELIGE DRAAIBANK STAAT NU MISSCHIEN AL IN DE KRANT. financiering wetenschappelijk derzoek moet anders >es floudhamsters y et herpe MAANDAG 9 SEPTEMBER 1985 PAGINA 7 *P/PPR willen vragenuurtje in raad JEN De fracties van PSP en PPR hebben het college gevraagd een wekelijks ,*uk0]enuurtje in de gemeenteraad in te stellen zodat vragen van raadsleden beant- fd kunnen worden zonder dat daarvoor een schriftelijke procedure voor nodig is. A jie wijze, zo hopen beide partijen, kan de informatieachterstand van de oppositie- ïVr-iien verkleind worden. vMet kader van de discussie over het democratisch functioneren van de gemeente enspreken beide partijen hun teleurstelling uit over de sterke binding tussen colle- collegepartijen. De collegepartijen verwaarlozen hun taak om het college te con- l'I jren en het college is daarom niet meer geïnteresseerd in wat de rest van de ge- ^pteraad vindt, stellen PSP en PPR in een brief: „De minderheid staat machte- De oorzaak hiervan is, volgens beide partijen, dat PvdA en VVD (de collegepar- j) hun politieke verschillen willen verbergen. PSP en PPR doen bovendien enkele ysties om de raadsleden meer bij het beleid te betrekken. Naast het vragenuurtje J en beide partijen dat er een overleg komt van alle fractievoorzitters in de gemeen- ad. Bovendien moet het mogelijk worden dat nota's van fracties gratis op het Ihuis gedrukt worden. „Het is toch te zot dat een alternatief van een raadsfraktie a en eenvoudig stenciltje uitgebracht moet worden terwijl het college haar beleids- ^^L-nemens in fraai uitgevoerde nota's het licht kan doen zien", aldus beide partijen. HKragen bovendien een betere toegankelijkheid tot de archieven van het Stadhuis. ^^Tjenteel moeten raadsleden toestemming vragen aan het college. Dronken bestuurder ramt vrachtauto LEIDEN Een 35-jarige Leide- naar is zaterdagavond op de Bree- straat met zijn auto op een stil staande vrachtauto gereden. Zijn auto werd daarbij totaal vernield, de man liep geen verwondingen op. Een bloedproef wees uit dat de man stevig gedronken had. Een 16-jarige jongen raakte zaterdag middag zwaar gewond toen hij op zijn brommer werd geschept door een auto op de kruising van de Rooseveltstraat en de 5 Meilaan. De auto had voorrang. De jongen werd met een dubbele beenbreuk naar het ziekenhuis gebracht. Waterleiding gesprongen LEIDEN Een ge sprongen transportlei ding van de Leidsche Duinwatermaatschappij heeft zondagochtend voor grote overlast ge- zorg op de Gruttohoek in de Merenwiik. Zowel de straat als de omlig gende tuinen kwamen blank te staan. In vier woningen ontstond wa terschade. De brand weer moest er met vier pompen aan te pas ko men om het water weg te pompen. Schoorstenen in brand REGIO De rijkspolitie van het district Den Haag maakt melding van diverse schoorsteenbran den in de Leidse regio op zaterdagavond. Vanwege de lage temperatuur heb ben veel mensen voor het eerst sinds lange tijd de kachel weer aange daan en dat leverde di verse brandjes op. Overi gens bleef de schade in alle gevallen beperkt tot de schoorsteen en deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Verkeerslicht gestolen LEIDEN On be- kenden hebben in de nacht van zater- licht op de Zwarte- meerlaan gestolen. Het verkeerslicht stond ter hoogte van de Mussen- plaats waar de weg is opgebroken. De firma van wie het licht was gehuurd, wist binnen een uur een nieuw licht te plaatsen. Files door brandende auto LEIDEN Een bran dende auto heeft vrijdag avond voor files gezorgd op rijksweg 4. In de auto was een gastank aange bracht en met het oog op ontploffingsgevaar sloot de brandweer alle vier de rijbanen voor het ver keer af. De brandweer wist het brandje, waar van de oorzaak onbekend bleef, echter te blussen voordat het vuur de tank bereikte. Botsing door fout gemeente LEIDEN Op het kruispunt Leidsestraatweg/Rijnsburgerweg zijn vrijdag twee auto's op elkaar gereden omdat beide automobilis ten groen licht hadden gekregen. De verkeerslichten waren even tevoren door de politie uitgezet omdat zij niet goed bleken te wer ken. Toen men op het Stadsbouw- huis de installatie weer in wer king stelde om te onderzoeken wat er mis was, gaven twee ver keerslichten tegelijkertijd het groene licht. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De beide slachtoffers hebben laten weten de gemeente aansprakelijk te zullen stellen. 98S LEIDEN De ge- meenten Leiden, Den Haag, en Zoe- I1 termeer nemen als „Holland Regio West" deel aan de beurs „Offshore Europe '85", die j. or van 10 tot 13 sep- ver tember in Aber- den deen wordt gehou- den. I Vertegenwoordigers van I de drie steden brengen op I deze beurs sterke punten I van de Regio West onder I de aandacht van de beurs- I deelnemers en de bezoe- I kers. De promotie is ge- I richt op het vergroten van I de naambekenheid van de I regio en het aantrekken I van bedrijvigheid. Tot de doelgroep behoren met name ondernemers en be drijven die zich bezighou den met dienstverlening voor off-shore activiteiten: engeneeringbureaus/con- sultants, (elektrotechni sche) installateurs en der gelijke. Ondernemers die op zoek zijn naar een nieuwe loka- tie voor hun activiteiten krijgen de gelegenheid zich te laten informeren over de vestigingsmoge lijkheden die Holland Re gio West biedt. Kenmer kend voor de regio zijn de wereldwijd opererende oliemaatschappijen en in- ternationele ingenieursbu- reau's. Hun aanwezigheid heeft zo blijkt uit de praktijk belangrijke spin-off" effecten, ook op de kleinere bedrijven. Niet alleen de diverse top locaties die snel bereik baar zijn, de transportmo gelijkheden met het ach terland West-Europa, het investeringsklimaat en de woon- en werkomstandig heden maken deel uit van de Holland Regio West presentatie op de beurs. Ook nieuwe ontwikkelin gen, die voor het buiten landse bedrijfsleven inte ressant zijn, worden onder de aandacht gebracht. Een voorbeeld is de moge lijkheid voor ingenieurs- bureau's die binnenkort in het Omniversum in Den Haag de kans krijgen ont werpen van gecompliceer de structuren levensecht zichtbaar te maken. Dit gebeurt aan de hand van het nieuwe Digistarpro- gramma, een systeem dat uniek is in Europa en dat door de mogelijkheid van drie-dimensionale projec tie uitstekende mogelijk heden biedt voor bij voor beeld „produktpresenta- ties". "IDEI !DEN/DEN HAAG Het ganisaties en niet alleen ge- ancieringssysteem voor we- schikt zijn voor universiteiten schappelijk onderzoek moet en hogescholen, maar ook voor universiteiten, hogescholen niet-universitaire organisaties andere onderzoekorganisa- als TNO en grote technologi- meer zelfstandigheid en sche instituten, i grotere verantwoordelijk- geven. Een dergelijk sys- Dit wordt gesteld in het rap- moet recht doen aan de port „Rekenschap van creati- verschillen van onder- viteit" van de Commissie Fi- ;vormen en onderzoekor- nancieringsstructuur Onder zoek en Ontwikkeling onder voorzitterschap van prof. dr. D.J. Wolfson. Minister Deet- man van onderwijs en weten schappen heeft de commissie- -Wolfson drie jaar geleden ge vraagd een advies op te stellen over doelmatige structuren voor de financiering van on derzoek- en ontwikkelingsacti viteiten en van organisaties die zich met deze activiteiten bezighouden. De commissie meent dat het veel gemaakte onderscheid tussen universi taire en niet-universitaire on- derzoekzoekorganisaties voor de financiering van weinig be lang is. Als een veel wezenlij ker probleem wordt de soms onduidelijke opstelling van de overheid ten opzichte van de onderzoekorganisaties beoor deeld. De overheid zou in het algemeen niet al te gedetail leerde voorwaarden aan de geldstromen moeten verbin den zoals nu nog te veel het geval is, aldus de commissie. De 13-jarige Jolanda La- bordus mag zich voor een jaar Leids jeugdkampioen bloemschikken noemen. Afgelopen zaterdag legde zij op het complex van volkstuinvereniging Cro nesteyn beslag op deze ti tel. Jolanda is overigens lid van volkstuinvereni ging Roomburg. In totaal deden 28 kinderen aan dit 14e Leidse kampioenschap mee, drie van hen waren jongens. In de categorie 9 tot en met 14 jaar ging de eerste prijs naar de 9-jarige Gabriëlle Bon, tweede werd de eveneens 9-ja- rige Miranda Flaman en derde de ook al 9-jarige Michel van Eygen. Dit drietal is lid van Ons Buiten. In de categorie 10 tot en met 15 jaar werd de eer ste plek opgeëist door Jolanda Labordus, tweede werd de 14- jarige Simone Brandt van ver eniging Oostvliet en de derde plaats was voor de 13-jarige Sandra Hogevorst van Room burg. De driekoppige, deskundige jury (bestaande uit J. Crama, P. van Donselaar en W. de Mooy-Schram) besliste dat Jo landa Labordus het beste werk van de twee categorieën sa men had afgeleverd en kende haar de wisselbeker toe. De beker werd haar overhandigd door de heer H. Stouten, voor zitter van de Leidse Bond van Amateurtuinders. De deelnemertjes moesten twee bloemstukken maken: een verplicht stuk en een vrije opdracht. De opdracht was een kantstuk, dat is een bloemstuk dat tegen de muur kan staan. De jeugd kon aan de slag met bloemen die waren geschon ken door de Flora uit Rijns- burg en groen van de Directie Groen van de gemeente Lei den. De jury was van oordeel dat de kinderen met deze ma terialen zeer fraaie resultaten hadden geboekt. Voeding Clubhuis Matilo aan de Zaan- straat 126 begint het nieuwe seizoen onder meer met een thema-ochtend voor vrou wen over gezonde voeding. De bijeenkomst begint mor gen om half tien en deelna me kost een gulden vijftig. Kinderopvang De Stichting Werkgemeen schap Kindercentra Leiden WKLhoudt woensdaga vond in het gebouw van de Stichting Welzijn aan de Breestraat 117 een bijeen komst voor ouders die ge bruik maken van speelzalen en kinderdagverblijven. Aan de orde komen onder meer de plannen van de gemeente met de kinderopvang. De bij eenkomst begint om kwart over acht. Ten toonstelling In buurthuis Op eigen wie ken aan het Valkenpad 2 kan men vrijdagavond 13 septem ber van kwart voor zeven tot negen uur een overzichtsten toonstelling bekijken van werkstukken die in het afge lopen seizoen zijn gemaakt. Tevens zijn er kraampjes met informatie over allerlei acti viteiten en wordt een video over het jongerenwerk ver toond. Majorettenconcours Speeltuinvereniging Zuider kwartier houdt zaterdag 14 september een groot majoret tenconcours. Om half elf 's ochtend stellen de deelne mende korpsen zich op aan de Anjelierstraat Seringen- straat en rond kwart voor vijf 's middags worden de prijzen uitgedeeld. De deel nemende groepen zijn: The Koper Girls (Leiden), Gene- rique (Katwijk), De Andora's Mini's en Maxi's (Leiden), De Lavonty's (Leiden), The Queens (Alkmaar), De Cara- vella's (Katwijk), The Splen- dids (Alkmaar), Sea Stars (Katwijk), De Klinkertjes (Katwijk), De Toekomst (Lei den), The Golden Green Stars (Leiden) en The Kooi Girls (Leiden). Voorts zijn er optredens van de drumfanfa re Tamarco uit Leiderdorp en het kinderkoor De Waag- zangertjes uit Alkmaar. P.A.-cursus In het L VC aan de Breestraat 66 wordt binnenkort gestart met een cursus P.A. (geluids techniek, P.A. staat voor het Engelse public adress). In vijf lessen (op dinsdagavond) krijgt men inzicht in de ma terie van mengtafels, monito ren en microfoons. De kosten bedragen 42,50. Meer in lichtingen zijn verkrijgbaar bij het LVC, tel. 146448. Er zijn overigens nog plaatsen vrij op de LVC-cursussen: gi taar voor beginners, tekenen en schilderen, mime en clow ning en acrobatiek voor be ginners. Pech onderweg De ANWB houdt gedurende vier weken in Leiden een cursus „Pech Onderweg". Het accent ligt op het bij brengen van het technische fedeelte van een auto met ehulp van tekeningen en onderdelen. De bijeenkom sten duren ongeveer twee en een half uur en beginnen in oktober. Zij worden gegeven in de Technische school, Vijf meilaan 137. Belangstellen den kunnen zich melden bij: ANWB-kantoor Leiden, Sta tionsweg 2, telefoon: 146241. Nederlands K&O begint 23 september een conversatiecursus Neder lands. De cursus is vooral be doeld voor buitenlanders, die al een redelijke basiskennis van onze taal hebben. Specia le aandacht wordt besteed aan de uitspraak. Voor in lichtingen: K&O tel. 141141. IIDEN De Leidenaar |en(r.S. van Ekdom promo- .^rt woensdag tot doctor en jde geneeskunde op een (efschrift over experi- 1/ intele infecties van de Jtaidhamster met het her- virus. Verschillende Aflrten proefdieren zijn in ""loop der jaren voor het derzoek naar de scha- T/ijke werking van her- simplex virus op de lf3ns gebruikt, vooral _lizen, konijnen en cavi- Over onderzoek met Insters is weinig gepu- ceerd en de laatste tien helemaal niets meer. Ir veel mensen in ons we- fldeel worden tijdens hun en met het herpes virus be- Et. Koortsuitslag op de lip- I is er een symptoom van. ■i een van de veroorzakers 1 geslachtziekte staat het Ier type van het herpes vi- J de laatste tijd in de belang- lling. Hoewel besmetting in overgrote deel zonder ern- Je gevolgen verloopt, kun- 1 er ook dodelijke infecties Drkomen. De hamster leent i bijzonder goed voor het derzoek naar het virus. Be- re onderzoek naar de ver- lillende mogelijkheden van smetting van de hamsters, derzocht drs Van Ekdom i de mogelijkheden van be- «deling. Ive iillei in Ekdom werd dierenarts 1959 in Utrecht en had aktijk in Leiden van '62 tot L Daarna werd hij universi- ts-medewerker, thans in de .Jtie Virologie van de vak- oep Medische Microbiologie. DRS. ALLE DE JONGE VERLAAT NA 11 JAAR VOORLICHTING AZL LEIDEN/ROTTERDAM „Op het hoogtepunt van een feest verdwijnen". Dat is één van de stellingen van drs. Alle de Jonge (41). Na elf jaar heeft hij de afdeling voor lichting van het Academisch Ziekenhuis in Leiden veria-/ ten. Zijn nieuwe „job" is die van directeur van het Cen traal Bureau voor Genealo gie, gevestigd in het Rijksar chief in Den Haag. Doordat voorlichter Alle nooit zoveel over zijn vele privé-interes- ses praatte, kwam de omme zwaai in baan voor velen als een verrassing. „Ik vind het onjuist om je op allerlei pri- vézaken te laten voorstaan. Als je voorlichting doet, moet je daarop beoordeeld worden en niet op wat voor leuke dingen je nog allemaal thuis onderneemt. Ook ben ik al tijd terughoudend geweest in het kenbaar maken van mijn persoonlijke mening. Dat leidt maar af van de taak die je in zo'n organisatie hebt". Vanwege zijn afscheid bij het AZL, de vele veranderingen die hij in de loop van elf iaar heeft meegemaakt, de plan nen voor de toekomst en om dat Alle gewoon een zeer aardige vent is, werd een ge sprek gearrangeerd. Zijn wo ning aan de Hillegersbergse plas in Rotterdam fungeerde als decor. Eenmaal niet meer in de rol van voorlichter werden zijn veelzijdige inte- „Als je voorlichting doet, moet je daarop beoordeeld worden en niet op wat voor leuke dingen je nog allemaal thuis onder neemt". resses wat duidelijker. De Jonge studeerde theologie aan de Rijksuniversiteit van Utrecht. In 1969 behaalde hij zijn doctoraal examen en een jaar daarop het kerkelijk examen van de Remonstrant se Broederschap. Via de jour nalistiek (NRC) belandde De Jonge bij de afdeling voor lichting van de Katholieke Hogeschool in Tilburg. In 1974 kwam hij naar het AZL. Hij is zeer geïnteresseerd in kunst en zijn woning hangt dan ook vol met etsen, lithas en schilderijen. Ook de ge schiedenis en dan vooral de familiegeschiedenis of genea logie heeft zijn belangstel ling. Over enige tijd hoopt hij te promoveren op een proef schrift over „Doopsgezinden in Haarlem (1770-1800)". Een onderwerp waarvoor hij veel van genealogie af moet we ten. „De managersfunctie van een directeur trok me al een tijd je erg aan en in principe maakt het eigenlijk niet uit waar je directeur van bent, maar het feit dat mijn nieu we baan ook met genealogie te maken heeft, neeft mij doen besluiten te solliciteren. Directeur van een vatenfa- briek...., nee dat zou ik toch niet kunnen. Ik moet toch ook binding met het 'pro- dukt' hebben", zegt Alle de Jonge. Na dit korte intermez zo over zijn nieuwe baan, de terugblik op hetgeen voorbij is. Er blijkt veel te zijn ver anderd in de periode dat Alle als voorlichter aan het Aca demisch Ziekenhuis was ver bonden. stelling voor de gezondheids zorg enorm toegenomen. Toen ik begon, was de ge zondheidszorg nog nauwe lijks een politiek of journalis tiek interessant item. Nu is veel hot-news, dat op voorpa gina's of televisie verschijnt. Ook het Academisch Zieken huis Leiden ontkwam daar niet aan. En niet alleen on derwerpen over ernstige ziekten of zoiets als euthana sie, staan in de belangstelling, maar ook onderwerpen als de ziekenfondsen, hebben de in teresse. Je zou zelfs kunnen zeggen dat er een overaan bod aan 'nieuws' op dit ge bied is. Ik ben wat dit betreft wel blij dat het nieuwsaan bod in de westerse wereld zo gevarieerd is. Zo laat het nieuws zich controleren en komt het toch uit als mensen de boel bedonderen. Ook moeten prestatie's niet mooi er gemaakt worden dan ze zijn. Vroeg of laat komt het uit. Ik ben er daarom ook niet voor dat wetenschappers te vroeg met hun resultaten naar buiten komen. Dat moet pas als er eerst discussie over geweest is en andere weten schappers het hebben kun nen controleren.. Natuurlijk heeft die toename van be langstelling en de steeds snel ler werkende wetenschap grote gevolgen gehad voor de functie van voorlichter in het ziekenhuis. Maar niet alleen deze voorlichting naar buiten toe, aan journalisten veelal, ook de voorlichting aan pa tiënten in het ziekenhuis is veranderd. De mondigheid van de patiënt is toegenomen en ook is de vraag naar in formatie groter en dit heeft dan weer gevolgen voor de voorlichting aan de mensen die in het ziekenhuis werken. Je moet in de gaten houden wat mensen van het zieken huis vinden. De klant is ten slotte koning", aldus Alle de Jonge Aardig „Als mensen aardig worden behandeld, bepaalt dat toch het imago van een zieken huis. Natuurlijk zijn nieuwe ontwikkelingen in de medi sche wetenschap en onder zoeksresultaten ook van be lang, maar de patiënt merkt toch vooral alles van de ma nier waarop ze in het zieken huis wordt opgevangen en behandeld. Als dat niet goed is, dan kun je daar als voor lichter niets aan doen. Wel kun je het proberen te veran deren". Om het reilen en zeilen in het ziekenhuis duidelijk te maken aan de patiënt geeft de afdeling voorlichting fol ders uit. Ook over vele ziek ten en behandelingsmetho den zijn er folders. Er zijn films gemaakt, ter ondersteu ning van groepsgesprekken over bepaalde ziekten. Ver der hecht voorlichting veel belang aan de cursus die in de opleiding voor verpleeg kundige en de studenten me dicijnen wordt gegeven en waarin duidelijk wordt ge maakt hoe men met patiën ten moet omgaan. „Sommige mensen kunnen van nature goed met anderen overweg. Maar voor degenen die daar niet zo goed in zijn, is er een opleiding. Zo word je je bewust van je optreden. Voorlichting heeft dan ook voor het niet-verpleegkundig en niet-medisch personeel zo'n cursus in het leven ge roepen. Daarin wordt men ook getraind te zien hoe men overkomt. Vanzelf wordt dan duideliik dat je vooral aardig moet blijven en niet de eigen ongemakken op anderen moet projecteren", aldus De Jonge. Behalve de patiëntenvoor lichting en de voorlichting aan studenten, verpleegkun digen en andere werkers in het ziekenhuis, heeft de afde- nee dat zou ik toch niet ling te maken met allerlei commissie's in het zieken huis. De oprichtng van een klachtencommissie, een fou ten en bijna -ongevallen commissie en een medisch ethische commissie zijn vol- fens De Jonge, allemaal te- enen dat een organisatie ernst maakt met de mondig heid van de patiënt. Maar te vens heeft het ermee te ma ken dat het Academisch Zie kenhuis een redelijk open in stelling is. „Zit een organisa tie dicht, dan komt er ook niets naar buiten. Als een or ganisatie redelijk open is, dan is dat aan al dit soort zaken te merken. Maar dat het Aca demisch Ziekenhuis zo open is, verbaast me eigenlijk niets. Dat past wel bij het academisch milieu. Als on derzoeker wordt je tenslotte steeds getoetst en daarbij geeft men vaak les en is de bereidheid naar buiten te tre den dus ook veel groter", al dus De Jonge. De voorlichting in het Aca demisch Ziekenhuis, zal straks in het nieuwe gebouw nog meer worden uitgebreid en komt er een makkelijk toegankelijke informatieba lie. De opvolger van Alle de Jonge, Piet van Dam, zal daar dan de scepter gaan zwaaien. SYLVIA VAN LEEUWEN

Leidse Courant | 1985 | | pagina 7