olha tegen gesprekken an zakenlui met ANC Reparatie aan neergestorte Boeing niet goed uitgevoerd Canada wijst medewerking aan Star Wars af Ccidóc Souoarit Libanon wil Syrische interventie in Beiroet ,AN VOOR VERDELING ZUID-AFRIKA 14 1 ■■■Km 4 Militairen ontevreden over Thaise economie Frankrijk levert Irak Mirages Miljonair isin VS een eerlijk beroep Afghaans verzet ontkent neerhalen van vliegtuig PAC JITENLAND MAANDAG 9 SEPTEMBER 1985PAGINA5 larger wil Titanic als yberg naar boven halen ■DEN De Britse bergingsdeskundige John Ice heeft het voorstel gedaan de in 1912 na een ■ng met een ijsberg gezonken Titanic door ■bare stikstof zelf in een ijsberg te veranderen \o naar de oppervlakte te halen. Volgens de Jlay Times van 8 september zou Pierce het bij- 000 meter diep liggende wrak willen vatten in Tnetwerk van dunne buizen waar hij de stikstof, f wil leiden. Deskundigen wijzen erop dat tot be maar één keer is geprobeerd een bergings- ng op meer dan 4.000 meter diepte te onderne- J. Het betrof ..operatie Jennifer", waarbij de ■rikanen in 1974 probeerden een in de Stille tan vergane Russische onderzeeboot naar bo fte halen. Men slaagde erin een kabel om het c te leggen, maar bij het hijsen brak de onder- Tamils levend verbrand in bus NEW DELHI Tamil-guerrillastrijders hebben gisteren vanuit India verklaard dat gewapende Singhalese burgerwach ten in het noorden van Sri Lanka drie dorpen zijn binnengevallen en 50 Tamils hebben gedood. Volgens de guerrillastrij ders kwamen nog eens 35 Tamils om het leven toen de bus waarin zij zaten in brand werd gestoken. Volgens de Tamils in India hield een groep Singhalezen za terdagavond bij het dorp Ichanpathai, op de weg van Colombo naar Jaffna, de bus met 36 passagiers aan en stak deze ver volgens in brand. Eén van de passagiers wist te ontkomen. De Srilankaanse rege ring zei geen informatie te hebben over dit incident. Sharon klaagt opnieuw Time aan TEL AVIV De voormalige Israëlische minister van defensie, Ariël Sharon, heeft gisteren opnieuw een proces wegens smaad geopend tegen het Amerikaanse weekblad Time. Time heeft verzocht de zaak niet ontvankelijk te verklaren, om dat een rechtbank in New York er al een uitspraak over heeft gedaan. Sharon wil 250.000 dollar smartegeld voor een artikel waarin stond dat hij in september 1982 een wraakoefening voor de moord op de toen pas gekozen Libanese president Bas- hir Gemayel had besproken met de fami- lie-Gemayel. Volgens Time voerde Sha ron dat gesprek twee dagen voordat de massamoord in de Palestijnse vluchtelin genkampen Sabra en Shatila plaatsvond. Woning Tsjang Kai-Sjek in China wordt monument HONGKONG Het huis dat Tsjang Kai-Sjek in de jaren veertig heeft be woond in wat nu de Volksrepubliek Chi na is, wordt gerestaureerd en zal dienen als monument. De nationalistische leider Tsjang Kai-Sjek vluchtte in 1949 naar Taiwan bij het opdringen van het com munistische leger, dat toen onder leiding stond van Mao. Het Peking welgezinde dagblad Wen Wei Po in Hongkong meldde gisteren dat al was begonnen met de restauratie van Tsjangs voormali ge huis in Chongqing, gelegen in het westen van China. Volgens het dagblad was het stenen en houten huis van twee verdiepingen vervallen geraakt en was de inhoud tijdens de Culturele Revolutie grotendeels vernield. BEIROET De Libanese regering heeft Syrië gisteren verzocht op korte ter mijn troepen naar Beiroet te zenden om een eind te maken aan de aanhouden de strijd tussen rivaliserende islamitische milities. Syrië heeft nog niet officieel gereageerd op het Libanese verzoek, maar het lijkt niet erg waarschijnlijk dat Syrië zal besluiten tot een militair ingrijpen. Syrische leiders hebben'dit jaar al eerdere, soortgelijke Libanese verzoeken van de hand gewezen. De Libanese premier Karami verklaarde zaterdag dat alleen Syrische troepen de orde kunnen herstellen in West-Beiroet. Een in juli onder Syrische auspiciën bereikt veiligheidsplan heeft niet geleid tot een her stel van de orde in de Libanese hoofdstad. Het Palestijnse kamp Boersj el-Barasjneh werd gisteren opnieuw bestookt door strijders van de sji'itische Amal-militie. Vele Palestijnen zijn het afgelopen weekeinde uit Beiroet gevlucht, nadat sji'itische militialeden zeker acht Pale stijnse burgers hadden vermoord. 'ORIA De Zuida- ;aanse president Pieter a heeft zich gisteren {esproken tegen plan van vooraanstaande ke zakenlieden be- ekingen te gaan voeren t vertegenwoordigers de anti-apartheidsbe- ging ANC. De zakenlie- i willen het overleg Luanda onder leiding fcj-j de Zambiaanse presi- fjM Kaunda om te voojpen een regeling te ie gilden voor de politieke ?en J^is in Zuid-Afrika. Bot ten éjzei dat bepaalde krin- ,atenb de indruk zouden VoaPnen krijgen dat een jjt jprek met het ANC es n>r de Zuidafrikaanse 90. gering wordt gesteund, naai\ar „zolang het ANC :roP- or communisten wordt j^ontroleerd en in Zuid- ^oedfika gewelddadigheden en woert, zal niet met on- roterhandelingen worden 56 ♦estemd". naai waarschuwde voor wat noemde „communistische taktieken" en wees erop dat gesprekken met het ANC „on verstandig en zelfs onloyaal zijn ten opzichte van de jonge mannen in het leger die hun leven opofferen om de Zuida frikaanse veiligheid te verde digen". Veel Zuidafrikaanse zakenmensen vrezen mogelij ke economische strafmaatrege len vanuit het buitenland als geen politieke oplossing wordt bereikt. Het zwarte dagblad City Press in Johannesburg schreef giste ren dat politieke wetenschap pers een plan hebben opge steld om Zuid-Afrika te verde len in drie zwarte gebieden en een enorme blanke corridor waarin de meeste rijkdom van het land geconcentreerd zou zijn. Door het creëren van zulke "super-thuislanden" zou een einde gemaakt moeten worden aan Zuid-Afrika's isolement en het tevreden stellen van het westen, zonder nochtans de minerale, industriële en agrarische rijkdom prijs te ge ven. Krachtens het nieuwe plan zouden het Zoeloe-thuis land Kwazoeloe en de thuis landen Transkei en Ciskei sa mensmelten met de blanke provincie Natal en delen van de oostelijke Kaapprovincie tot één groot gebied waar „even tueel een (zwart) meerder heidsbewind wordt inge voerd", aldus de krant. De verarmde thuislanden Lebo- wa, Gazankulu en Venda zou den worden opgenomen in wat nu het noordelijke Transvaal is, en het onafhankelijke zwar te thuisland Bophuthatswana zou worden uitgestrekt over grote delen van de droge noor delijke grens. De blanke corri dor, waar het stemrecht van de zwarten beperkt zou zijn, zou zich uitstrekken van de grens met Swaziland in het noordoosten tot Kaapstad in het zuidwesten en Zuid-Afri ka's goud-, diamant-, platina-, zilver- en uraniummijneh zo wel als zijn meeste fruit, mais, wijn, visserij, fabricage en elektriciteitsindustrie omvat ten. City Press schreef dat vooraanstaande persoonlijkhe den van de Nasionale Party hadden bevestigd dat de infor matie voor "80 procent juist" was. President Botha wilde geen commentaar geven op het bericht. Rellen Bij ernstige rellen na de begra fenis van elf slachtoffers van ongeregeldheden in de zwarte woongemeenschap Guguletu, bij Kaapstad waar meer dan tienduizend mensen bij aan wezig waren, zijn twee zwar ten doodgeschoten. De begra fenisplechtigheid verliep vreedzaam, maar toen de mas sa zich daarna verspreidde, brak er geweld uit. Duizenden zwarten trokken door de stra ten van Guguletu en gooiden met brandbommen en stenen naar de in groten getale aan wezige politieagenten en mili tairen. In de wijk Ravensmead bij Kaapstad kwamen zaterdag twee blanke mannen met hun auto vast te zitten in een me nigte kleurlingen. Zij openden het vuur en doodden een 22- jarige jongeman. Volgens het onafhankelijke instituut voor rassenbetrekkingen zijn sinds op 21 juli de noodtoeastand werd afgekondigd in zesender tig steden en onafhankelijke districten naar schatting 194 doden gevallen. In de elf maanden die aan de afkondi ging van de noodtoestand vo- rafgingen vielen bijna vijfhon derd doden. Intussen heeft de blanke regering aangekondigd dat de wetten die bepalen dat immigranten blanken moeten zijn, zullen worden ingetrok ken. Assimililatie met de Eu ropese bewoners is niet langer noodzakelijk. Felle betogingen in Guatemala Guatemalaanse militai ren pakken een demon strant op tijdens rellen, die zich de afgelopen dagen in Guatemala- Stad hebben voorge daan. In dit Midden- amerikaanse land werd afgelopen weekeinde opnieuw fel geprotes teerd tegen de verho ging van de kosten van Vlevensonderhoud. Vol gens het hoofd van poli tie in Guatemala-Stad zijn veel demonstranten gearresteerd en raakten enkele leden van de veiligheidstroepen ge wond. Behalve dat de demonstranten een ver laging van de kosten van levensonderhoud eisen, willen zij ook dat de militairen de macht weer overdragen aan een burgerregering. __sraël stuurt extra troepen 3aar westelijke Jordaanoever L AVIV Israël heeft gisteren massaal troepenversterkin- ln naar steden op de bezette westelijke Jordaanoever gestuurd li een einde te maken aan het anti-Israëlische geweld. Als ge- mg)\g van Palestijnse aanslagen zijn de afgelopen maand vijf Is- ^■jëliërs op de westelijke Jordaanoever om het leven gekomen. 13 e Israëlische regering wil met het sturen van de troepen te- #ns een einde maken aan de patrouilles van joodse burger- achten, die in de Palestijnse steden tot grote irritatie hebben lleid. De Israëlische regering heeft de joodse kolonisten, die igden het recht in eigen hand te nemen na een reeks aansla- i op Israëliërs, gezegd dat de burgerwacht-patrouilles beëin- ;d moeten worden. Het bericht dat de burgerwachten worden rboden kon echter niet in regeringsbronnen worden beves- MIDJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR jf 5 - Li Reddingsploegen dragen slachtoffers weg van de vliegramp bij Milwaukee. NEW YORK Een repa ratie die zeven jaar gele den werd verricht aan de Japanse Boeing-747 die verleden maand veronge lukte, is niet geheel cor rect uitgevoerd. Of dit het ongeluk mede heeft ver oorzaakt, moet echter nog bestudeerd worden. Dit heeft Boeing meegedeeld in een schrijven aan luchtvaartmaatschappijen die met Boeings-747 vlie gen. De vorige maand neergestorte Boeing liep in 1978 bij een ruwe landing schade op aan het achterste gedeelte van het toestel. Bij herstelwerkzaam heden werd een metalen plaat met twee, in plaats van de ge bruikelijke drie rijen klinkna gels vastgeklonken. De repara tie werd uitgevoerd door een team van Boeing. Amerikaanse functionarissen zoeken nog naar de oorzaak van het ongeluk van afgelopen vrijdag, waarbij een DC-9 kort na het opstijgen van het vlieg veld van Milwaukee neerstort te. Alle 31 inzittenden kwa men om. Op de startbaan zijn onderdelen gevonden van de motor van een DC-9, mogelijk van het verongelukte toestel/ De vluchtrecorders zijn inmid dels geborgen, maar kan ge ruime tijd duren voordat de officiële uitslag van het onder zoek bekend is. De Britse luchtvaartmaat schappij British Airways heeft 22 Pratt Whitney motoren buiten bedrijf gesteld van het type dat vorige maand in Manchester op een Boeing-737 ontplofte. Na het ongeluk wer den alle motoren aan boord van de Boeing-737-vloot van „British Airways" en van de dochteronderneming „British Airtours" onderzocht op even- tuel mankementen. (Vervolg van de voorpagina) BANGKOK Onvrede over de verslechterde eco nomie lijkt het voornaam ste motief te zijn geweest voor de mislukte staats- greeep van vannacht in Thailand. De afgelopen maanden is herhaaldelijk kritiek geuit op de wijze waarop de regering de economische problemen aanpakt. Generaal Arthit sprak zich eind vorig jaar uit tegen de devaluatie van de Thailandse munt, de Baht. Het meningsver schil met de regering werd echter opgelost. der van de coup, is geholpen door andere militaire topfigu ren. „Wij geloven dat generaal Serm slechts een stroman is. Hij is lang geleden met pensi oen gegaan en hij zou niets hebben ondernomen zonder de steun van een belangrijk per soon", aldus een diplomaat in Singapore. narchie werd, heeft het land veertien staatsgrepen of pogin gen daartoe gekend. In vrijwel alle gevallen vloeide geen druppel bloed. De vorige po ging de regering omver te werpen werd ondernomen in 1981. De coupplegers waren toen slechts 55 uur aan de macht. Premier Prem wist met steun van generaal Arthit de staatsgreep af te wenden zon der een schot te lossen. staj078) Ongeveer terzelfdertijd liep Kille Klansky pngs een grimmige wachtpost de ambassade 'lan Nicolagonië binnen. „De baas is in een oofechte stemming, Killefluisterde de vaiiirachtpost veelbetekenend. „Zal mij benieuwen '"W je er goed afkomt deze keerKlansky treeg de wind dan ook meteen van voren. „Jul ie hebben de zaak weer eens mooi verklungeld, iè?" siste doctor Polnyck tussen zijn tanden. z iDat ben ik toch niet helemaal met u eens, me gger Polnyck", verdedigde Klansky zich, en hij jjkoos zijn woorden zo voorzichtig mogelijk. :|ihPjotr heeft uitstekend werk gedaan in Rijkhuy- M^en. Het model van de KNAP-mutator is klaar o èn de proefnemingen hebben bewezen, dat hij |o^itstekend werkt„En die proefnemingen rJjFebben jullie zo weerzinwekkend stom op één plaats genomen, dat het wel móést opvallen!" bulderde Polnyck. „Hier! De krant staat er vol van! TREIN, VLIEGTUIG. AUTO EN SCOOTER BIJ RIJKHUYZEN OP GEHEIMZINNIGE WIJZE TOT STILSTAND. WAT STEEKT DAAR ACH TER? Zo staat het er precies!" Boos zwaaide Polnyck de krant boven zijn hoofd en snijdend hernam hij: „Kolonel Plimmp en zijn Geheime Dienst hebben die berichten natuurlijk ook gele zen. En let nu op mijn woorden, Klansky. Binnen 24 uur stikt het in en om Rijkhuyzen van de ge heime agenten, met Sjeems Pond voorop!" „Nu u het toch over Sjeems Pond hebton derbrak de Kille en het klamme angstzweet brak hem uit. „Pjotr en ik hebben de zaak nog eens goed onderzocht en toen is ons gebleken, dat we agent 009 Sjeems P pond misschien al een hele tijd op onze nek hebben gehad Ziezo, het hoge woord was eruit. BAGDAD Irak heeft een aantal Franse gevechtsbom menwerpers van het type Mi- rage-F-1 in ontvangst geno men. Meteen na de levering van deze vliegtuigen heeft Irak vijf toestellen van het type Super Etendard aan Frankrijk teruggegeven. Dit heeft de Iraakse premier Aziz gisteren bekend gemaakt. Irak had de Etendards geleend tot de levering van de Mirages zou zijn voltooid. Premier Aziz wilde niet zeggen hoeveel Mi- rage-toestellen door Frankrijk zijn geleverd. Volgens het In ternationaal Instituut voor Strategische Studiën in Lon den had Bagdad indertijd 39 Mirages besteld. OTTAWA De Canadese regering zal niet deelne men aan het Amerikaanse Strategische Defensie Ini tiatief, het onderzoek naar een raketafweersysteem in de ruimte, zo heeft de Canadese premier Brian Mulroney het afgelopen weekeinde bekend ge maakt. „Canada's eigen beleid en prioriteiten rechtvaardigen geen regeringsinspanning ter ondersteuning van onderzoek voor het SDI, aldus de pre mier. Een speciale parlements commissie, die zich heeft gebo gen over het SDI-onderzoek, kwam tot de conclusie dat het onderzoeksprogramma geen banen zou opleveren in Cana da. De publieke opinie keerde zich in Canada steeds meer te gen regeringsdeelneming. Mulroney zei het onderzoek naar ruimtewapens echter wel te steunen omdat de Sovjets hiermee ook bezig zijn. „Al leen een kind van zes begrijpt niet dat de Amerikanen met dit onderzoek bezig zijn omdat de Sovjets het allang doen". Canada is na Noorwegen en Frankrijk het derde land dat niet meewerkt aan Star Wars. De Sovjet-Unie zou bereid zijn haar raketten te land en op onderzeeboten en strategische bommenwerpers over de ko mende vijf jaar met maximaal 40 procent in te krimpen, als de Verenigde Staten afzien van het beproeven van wa pens voor hun Star-Warspro- ject gedurende eenzelfde pe riode. Dit schreef gisteren de Boston Globe op gezag van een niet bij name genoemde Russi sche diplomaat. Ook is de Sov jet-Unie bereid in ruil voor een Star-Wars-project tot „ra dicale vermindering" van haar raketbewapening voor de mid dellange afstand en wil zij in spectie ter plaatse toestaan. In dien een principe-akkoord wordt bereikt; is de Sovjet- Unie volgens de diplomaat be reid tot „aanzienlijke vooruit gang" ten aanzien van de mensenrechten, de bilaterale betrekkingen en regionale probleemgebieden. Amerikaanse functionarissen wildsen zich van commentaar onthouden zlang het voorstel niet officieel is gedaan. WASHINGTON Het beeld dat de gewone man heeft van de Amerikaanse miljonair als een champag ne-drinkende playboy, is volgens een recent onder zoek onjuist. De naar schatting een miljoen mil jonairshuishoudens tonen weinig overeenkomsten met de ondeugende mag naten uit bijvoorbeeld „Dallas". Zo heeft nog niet een op de tien Amerikaan se miljonairs een eigen jacht en slechts een op de twintig bezit een eigen vliegtuig. „Onze bevindingen stro ken vrijwel niet met het beeld dat het publiek heeft", aldus professor Thomas Stanley van de universiteit van Georgia, die een onderzoek naar de miljonairs heeft ingesteld. Volgens de profielschets van professor Stanley is een typische Amerikaanse miljonair een man met een universitaire opleiding, 57 jaar, getrouwd en met kin deren die woont in een comfortabel maar niet op vallend huis in of bij een grote stad. Hij heeft zijn carrière op eigen kracht gemaakt en werkt als een paard in zeven van de tien gevallen voor zichzelf. „De meeste miljonairs werken zegt Stanley, „en wanneer je hen ziet afge beeld op een jacht of ron- dracend in sportwagens, dan is dat bezijden de waarheid. Voor velen is flamboyant zijn in de betekenis van „kijk mij eens geld uitgeven" on-' derdeel van hun zaken fi losofie". Wat de rijke on derscheidt is veel meer hoe hij geld beheert dan hoe hij het rondstrooit. Studies van Stanley en an deren laten zien hoeveel nadruk de miljonairs leg gen op kapi taalgroei op lange termijn door middel van beleggingen. Miljonairs geven veel uit aan financiële zekerheid voor het gezin en onder wijs voor de kinderen, maar op het persoonlijke vlak komt via de krediet kaart veel meer van een volkszaak dan van een deftige winkel. Intussen neemt het aantal miljonairs nog steeds toe, mede dank zij de inflatie. In 1984 waren er naar schatting 832.602 miljo nairs-gezinnen en de groep groeit sindsdien met acht a negen procent per jaar. ISLAMABAD Afghaanse ballingen hebben gisteren een verklaring van de Afghaanse regering ontkend als zouden guerrillastrijders een passa giersvliegtuig hebben neerge haald. Volgens hen is het toe stel ofwel neergestort of was het een militair vliegtuig. Ra dio Kaboel maakte zaterdaga vond bekend dat een vliegtuig van de Afghaanse luchtvaart maatschappij Bakhtar woens dag op een binnenlandse vlucht met een luchtdoelraket was neergehaald toen het was opgestegen van het vliegveld Kandahar in het westen van Afghanistan. Alle 52 inzitten den kwamen daarbij om het leven, aldus de regeringsbe kendmaking. Enkele guerrilla leiders sluiten de mogelijkheid niet uit dat het toestel is ver ongelukt en dat de Afghaanse regering de gelegenheid aan grijpt om het verzet in diskre diet te brengen.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5