ï^iet werken eel fijner CDA en WD op 70 zetels Wrouw met klachten vaak beter al met psycholoog ISnenland l^jpipactie in bensdrecht AbvaKabo wil eigen boontjes doppen pt: te weinig ,tsnltitionnementskaarten Lagere gasprijs maakt geen kans ere chtshof: j; nelrecht mag rechten ^erdachte niet aantasten Arbeidsmarkt afgestudeerden krimpt nog in EeidócQowuvnt MAANDAG 9 SEPTEMBER 1985 PAGINA 3 JNSDRECHT De basis- I „Verknipt" heeft gister- ag de verantwoordelijk- iopgeëist voor de vernie- )nlan^ aan het nieuwe hek- hebbe; rond de vliegbasis :apaci|sdrecht, waarbij de om en ziihg over een lengte van 48 ?n ziil wert* stukgeknipt. Vol gde actievoerders zijn de '"gingen bedoeld als jd di^ voor de boeg" bij de in- novttie van 48 kruisvluchtwa- eind dit jaar. De basislei- raamt de totale schade op (nste 10.000 gulden. »t vc vo<^_ EOD rukt uit voor oud auto-onderdeel UTRECHT De Explosieven Opruimings dienst (EOD) heeft in Utrecht met grote om zichtigheid een voorwerp onderzocht waar in de politie een granaat meende te herken nen. Een EOD-deskundige, die ook verstand van auto's had, identificeerde de verroeste metalen bol echter al spoedig als een onder deel uit het hydraulische veersysteem van een personenauto. Op de camping Schaarsbergen In Arnhem heeft de EOD gistermorgen een zware vliegtuigbom onschadelijk gemaakt door met op afstand bediende apparatuur de ont steking te verwijderen. Het verkeer op rijksweg 12 van Arnhem naar Utrecht werd tijdelijk stilgelegd. De campinggasten wer den ondergebracht in de kantine van de Opnieuw Iraniërs vast op Schiphol SCHIPHOL Op Schiphol verblij- ven weer Iraniërs en ditmaal ook Afghanen die Nederland niet in mo gen. Het gaat volgens de marechaus see om elf mensen, die geen enkel identiteitsbewijs bij zich hebben. De mensen slapen 's nachts op matras sen in een geïmproviseerde ruimte. Evenals de vorige groep, die veer tien dagen op de luchthaven ver bleef, heeft ook de2e groep gedingen aangespannen. De eerste uitspraken door de rechter in Haarlem worden morgen verwacht. De verwachting; is dat ook deze mensen vrijwel direct het land verlaten. Daarnaast zijn er ongeveer twintig Afghanen en enke le Iraniërs vooral vrouwen en kinderen die op humanitaire gronden in hotels verblijven. Dongen stampvol Van Dongens DONGEN Het Bra- bantse plaatsje Dongen was gisteren vergeven van naamgenoten. Ruim vierduizend mensen met de achternaam Van Don gen waren er samenge stroomd voor de grootste reünie die Nederland ooit gekend heeft. Het organiserend comité noemde de dag een groot succes. Behalve uit Ne derland waren er ook Van Dongens uit de Ver enigde Staten en vooral uit Duitsland en België op de reünie afgekomen. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG AbvaKabo-voorzitter Jaap van de Scheur vindt dat zijn bond, de grootste bin nen de FNV. best in staat is zijn eigen boontjes te doppen. Voor de Avro-microfoon stelde Van de Scheur gisteren dat de FNV zich niet zo cen tralistisch moet opstellen. In federatieverband zou alleen het algemeen economisch beleid aan de orde gesteld moeten worden. „Wat in de col lectieve sector gebeurt is in de eerste plaats onze eigen zaak aldus Van de Scheur. Zoals bekend besloten de leden van de AbvaKabo voor volgend jaar niet alleen een verbetering van koopkracht, maar ook verdere arbeidstijd verkorting te eisen. Van der Scheur berekende gisteren dat het totaal aan eisen van zijn bond drie miljard gulden zal kosten, ofwel vijf pro cent van de loonsom. de n het) ject. 1 koppt tegef HAAG Na wat aanpassingsproblemen vinden lingtcfel alle gepensioneerden dat ze erop vooruit zijn »1 mefcn in vergelijking met de tijd dat ze nog werkten, emidjits tien procent mist het werk nog enigszins, zo is top hfcken uit een onderzoek van het Centraal Bureau word de Statistiek. ant,1ns het CBS wordt direct na de pensionering vooral het farspyien van de contacten als een groot probleem ervaren, en die hebben deelgenomen aan een voorlichtingsbijeen- t of cursus over de „derde leeftijd", hebben daar over het leen wat minder moeite mee. Door een andere en actievere vailesteding lijken de meeste gepensioneerden zich goed aan /eel tfeuwe situatie aan te passen. arsprir de tien procent die na pensionering langdurig aanpas- ij voi>roblemen houdt zijn relatief veel vrouwen, zo meldt het l /apport. Ook hoger opgeleiden hebben over het algemeen ^problemen met hun uittreding uit het arbeidsproces. ze algemeen bereiden vutter en vrijwillig vervroegd gepen- metferden zich beter voor op de situatie van niet meer werken, ïlijkenensen die anderszins met werken zijn gestopt. Van de vut- en. vrijwillig vervroegd gepensioneerden heeft twintig pro- ieelgenomen aan een voorlichtingsbijeenkomst en tien pro- i, «/ff*3" een cursus ter voorbereiding van deze nieuwe periode 1J wel» leven. HAAG Er zijn nogal wat postkantoren, verspreid over erinf16^ die handtekeningenkaarten voor het volkspeti- jiement tegen de kruisraketten tekort kwamen. In totaal hier het om ettelijke tienduizenden kaarten. Ze zijn alsnog k v^open zaterdag en vandaag door de PTT nabezorgd. Dat te hq een woordvoerder van de PTT vanmorgen meegedeeld, die volgens hem één van de drie redenen waarom een aantal menfen n'et °P de juiste plek terecht is gekomen. Een tweede oot P 's v°lf»ens de PTT dat met het comité was afgesproken dat Inkelcentra en industriegebieden geen kaarten zouden wor- J bezorgd. In deze gebieden blijken echter wel mensen te wo- en, ziHet geldt verder voor adressen waar meer mensen wonen, idenborbeeld kamerbewoners. De postbeambte is daar niet van uitgtf hoogte. KKN zorgt in deze gevallen zonodig voor nabezor- lat e Margriet onthult gedenksteen Prinses Margriet heeft zaterdag op het vliegveld Teuge bij Apeldoorn een gedenksteen onthuld, die herinnert aan het feit dat op 2 augustus 1945 prinses Juliana met haar dochters Beatrix, Irene en Margriet weer voet op vaderlandse bodem zette na een verblijf in Canada gedurende de oorlogsja ren. Prinses Juliana woonde de plechtigheid bij, evenals de toenmalige verzorgster van de prinses sen, jkvr. S.C. Roëll-Feith. DEN HAAG Voorstel len van de Vegin, de vere niging van gasdistributie- bedrijven, om de gasprijs volgend jaar met rond zes cent te verlagen maken politiek weinig tot geen kans. In plaats daarvan lijkt het zeer waarschijn lijk dat de prijs per kubie ke meter met 2,5 cent zal stijgen tot bijna 69 cent. Die verhoging zal op Prinsjes dag worden aangekondigd. Voorzitter Kaland van de Ve gin liet afgelopen weekeinde weten het onjuist te vinden dat huisbrandolie, en niet de veel goedkopere stookolie, nog steeds als referentiekader voor de prijs van het gas wordt ge hanteerd. Politiek gezien ma ken de voorstellen van de Ve- gin-baas overigens nauwelijks enige kans. In het afgelopen weekend lieten zowel CDA- fractielider De Vries als de energiewoordvoerder van de VVD-fractie, dr. Braams, we ten niets te voelen voor het af stappen van de koppeling van de gasprijs aan c^ie van huis brandolie. DIRECTEUR-GENERAAL: „Niet alleen een langer, maar ook een beter leven" AMSTERDAM In de gezondheidszorg ver schuift de aandacht in toe nemende mate van le vensverlengende naar le- vensverbeterende maatre gelen zoals de preventie van ziekten en revalidatie. De directeur-generaal van de volksgezondheid, J. van Londen, zei dit van morgen in Amsterdam bij de opening van een inter nationaal symposium over oeningen. Van Londen herinnerde aan de plannen om de organisatie structuur van de hulpverle ning aan blinden en slecht zienden te wijzigen. Zorg dichtbij of in de thuissituatie, revalidatie, training, omscho ling en informatie over hulp middelen staan daarbij voorop. Er is een regionalisatieplan ontwikkeld, dat inhoudt dat er. zes regionale centra komen met verschillende soorten des kundigen die hulp bieden aan (thuiswonende) blinden en slechtzienden van alle leeftij den. De politiek spreekt zich binnenkort over dit plan uit. Aan het congres in Amster dam nemen ruim 300 specialis ten op het gebied van oogka saandoeningen deel. Zij komen uit 34 landen. —WEFSCHRIFT GYNAECOLOOG ONTGOOCHELING VOOR MEDICI ^""fDEN Als de eman- itie daadwerkelijk- 'a rtschrijdt, bestaat er }z r een jaar of tien mis- 11 ien zoiets als mannen- i3 aaltjes. Tot die tijd ge- ten alleen vrouwen het ie orrecht" dat hun gy- io cologische klachten ,5 rden gebagatelliseerd 12 vrouwenkwaaltjes. i2 luwen kunnen name- nog zóveel buikpijn iben of onregelmatige io edingen, ze moeten t zeuren. „Je zou eens j« aten zien wat er ge le irt als mannen in pre- }J i dezelfde situaties zit- 2o als vrouwen. De vak- 9 iden zouden de toeloop aankunnen". t aanki Costijn van der Does, kersver se doctor in de de gynaecolo gie, zegt het fel. Zeer fel. Hij heeft net aan den*lijve onder vonden hoe groot het wan trouwen is tegen vrouwen die klachten hebben waar nie mand goed raad mee weet, ook de specialist niet. Van der Does heeft onderzocht hoe vrouwen hun specifieke klachten beleven en promo veerde daarop aan de Leidse Universiteit. De opmerkelijk ste conclusie van zijn proef schrift is dat al die verschil lende klachten in veel geval len waarschijnlijk een psychi sche oorzaak hebben. Zelf denkt hij dat zijn onderzoek wel eens een ontgoocheling kan betekenen voor de medi sche wetenschap. Zegt: „In de jaren vijftig en zestig hebben we ons een beetje een oor la ten aannaaien. We dachten met z'n allen dat de medische wetenschap geen grenzen ken de, maar ondanks alle techni sche vooruitgang is dat toch niet waar gebleken. Medici moeten nog zeer geregeld te gen hun patiënten zeggen dat ze geen oplossing hebben. En het is heel beledigend als een specialist na een reeks behan delingen en vaak ook bescha digende operaties zegt dat hij je verder niet kan helpen". „Medici zullen daarom bereid moeten zijn hun eigen visie bij te stellen, bereid moeten zijn om anders tegen zaken aan te kijken. Daarna zullen ze moe ten accepteren dat klachten soms uitsluitend een psychi sche oorzaak hebben, óók als er wél iets lichamelijks wordt gevonden. Lichaam en geest horen nu eenmaal bij elkaar. Het is helemaal niet erg als een specialist meteen de eerste keer zegt dat je beter af bent met, bijvoorbeeld, een psycho loog". Voor zijn proefschrift onder vroeg de in Den Haag geboren Van der Does 156 vrouwen tussen 35 en 65 jaar, die hij on derverdeelde in vijf groepen met elk hun eigen klacht: buikpijn, menstruatie, verzak king van baarmoeder en/of schede, witte vloed (o.a. schim melinfecties) en onregelmatige bloedingen. Uitgesloten van het onderzoek waren vrouwen met een kwaadaardige aan doening en vrouwen die op de afdeling verloskunde worden verpleegd. Veruit het ongunstigst scoorde de categorie vrouwen met buikpijn. Die heeft het langst klachten, loopt de meeste art sen af en heeft de minste steun uit de omgeving. Bij zeven van de tien vrouwen werd geen li chamelijke afwijking gevon den en was er geen medische verklaring voor de klachten. Wel bleek dat veel van deze vrouwen iemand in hun omge ving kenden die ernstig ziek was. De vrouwen hadden wei nig ruimte om zich heen, zo wel praktisch in de vorm van werkruimte, als abstract in de vorm van leefruimte. De vrouwen die last hebben van witte vloed, blijken over wegend sterk vast te houden aan waarden en normen. Ze leven bijna overdreven pre cies, zijn gesteld op voorschrif ten en regelen hun zaken graag zo nauwkeurig mogelijk. Bij vrouwen die te lang en/of te veel menstruatie hebben. speelt angst een grote rol. Ze zijn vooral bang dat het bloe den nooit meer ophoudt, zijn depressief en hebben geen erg hoge dunk van zichzelf. Ze wachten er doorgaans lang mee om naar een dokter te gaan. Wel hebben ze goede steun vanuit hun omgeving. De groep die onregelmatig bloedverlies heeft, loopt veel sneller naar een dokter, omdat die een bevestiging wil dat het overgaat. Bij deze vrouwen speelt vooral de angst voor een kwaadaardige aandoening een belangrijke rol. Veruit de min ste problemen hebben de vrouwen met een verzakking. Zij weten dat er in feite weinig aan de hand is, maar hebben er wel problemen mee dat ze lang last van hun klacht zullen hebben. DICK HOFLAND 22 ^^STERDAM Het openbaar ministerie mag op ind van de Nederlands wetten snelrecht toepassen, ,"5 verdachten moeten wel voldoende tijd en facili- "sjojen krijgen voor hun verdediging. 1e ei 7 schrijft het internationale verdrag inzake burgerrechten en jrstkjtieke rechten voor. Het gerechtshof in Amsterdam heeft dit en piaar nu blijkt afgelopen zomer al beschikt in de zaken van schI tiental actievoerders, die vorig jaar oktober werden opge- la?u|Jt bij de gewelddadige ontruiming van het kraakpand Singel ieren'en °P w'e bet OM in de hoofdstad snelrecht wilde toepassen. 39$ Hof heeft deze verdachten nu buiten vervolging gesteld en handtfficier van justitie niet ontvankelijk verklaard. De verdach- Afkregen veel te weinig tijd, meent het Hof. Zij konden bij- n ruTbeeld slechts enkele minuten tot hooguit een half uur met I advocaten spreken. van de betrokken verdedigers, mr. T. Prakken uit de ifdstad, meent dat door deze uitspraak „de scherpste kantjes gehaald van de wetswijziging die kort geleden werd doorge- "J om het snelrecht beter mogelijk te maken". WAGENINGEN De ar beidsmarkt voor afgestu deerden zal eerder in krimpen dan uitbreiden. Dat geldt ook voor de Landbouwhogeschool die het is gelukt in vijf jaar afslankend te groeien. Hervorming van onderwij sprogramma's is daarom nood zakelijk, zo heeft vanmorgen bij de opening van het acade misch jaar in Wageningen be toogd door dr. Th. Stoelinga, voorzitter van het bestuur van de Hogeschool Amsterdam, waarin een reeks hbo-scholen zal opgaan. Stoelinga acht een flexibele onderwijsorganisatie gewenst. Instellingen van hoger onder wijs hebben de plicht ervoor te zorgen, dat jongeren de beste kansen worden geboden om in het arbeidsproces te worden opgenomen. In die nieuwe or ganisatie is er plaats voor dos sierdiploma's gebaseerd op stu diepunten en certificaten voor afsluiting van bepaalde cursus sen. C^HÉ6)e)enEü= WaS fóSfld. 0P 'T Lfiffl- ,sre eeverriGiNSpuNT >NA -DlfBR DUS Nier is... GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Miljardenfusie Unilever in VS ROTTERDAM Het levens- middelenconcern Unilever heeft 4,2 miljard gulden neer geteld voor de overname van het Amerikaanse cosmetica- concern Richardson-Vicks. Aandeelhouders van het Ame rikaanse concern is 54 dollar per aandeel aangeboden, zo heeft Unilever bekend ge maakt. Richardson is vooral bekend van de merken Oil of Olay, Clearasil en Vicks (neus- spray). HILVERSUM Als er nu verkiezingen voor de Ka mer zouden zijn, zouden CDA en VVD samen 70 zetels halen, dus te weinig voor een meerderheid in de Twee de Kamer. Vooral de VVD zou sterk verliezen: 10 ze tels (van 36 naar 26). Het CDA zou een zetel kwijtra ken en op 44 zetels komen. Voor de PvdA wordt een groei van 47 naar 58 zetels voorzien. Dit zijn de belangrijkste resultaten van de wekelijkse politieke enquête van de NSS, waarvan de resultaten zaterdag bekend zijn gemaakt voor de Tros-radio. De eenmansfractie van de EVP zou verdwijnen. D'66 zou gelijk blijven met zes zetels en voor de PSP wordt twee zetels winst voorzien en voor de SGP twee zetels verlies. Zeker vier zittende CDA-Kamerleden (Janmaat-Abee, Couprie, Van Muiden en Van den Toorn) maken weinig kans na de ver kiezingen van mei hun zetel weer in te kunnen nemen. Het CDA-partijbestuur heeft hen zaterdag definitief op een onver kiesbare plaats gezet van de advieslijst. Lubbers wordt op de lijst gevolgd door fractieleider De Vries en minister De Koning. Vierde is minister van den Broek, vijfde collega Deetman. Het Kamerlid Kraaijeveld staat genoteerd als eerste vrouw op een zesde plaats. Bij de eerste tién staan verder alle ministers op De Ruiter na, die heeft zich niet kandidaat gesteld met Ruding als laatste op negen. Van de staatssecretarissen (alleen Van der Reijden doet niet mee) draagt Van Leijenhorst de rode lantaarn op 41. Het partijbestuur handhaafde zaterdag Van den Toorn als hek- kesluiter op plaats 74. Van Muiden bleef staan op 66, Couprie en Janmaat-Abee zakten ieder zelfs twee plaatsen en staan nu op 65 en 62. Van de overige laag geklasseerden maakte alleen Pau- lis een sprong met negen zetels vergeleken met de vorige lijst en hij kwam op 59 terecht. In de gevarenzone zitten De Kwaadsteniet (van 59 naar 60), Oo- men-Ruijten (55), Van der Heijden (54) en Krajenbrink (51). Laag genoteerd staat verder Gualthérie van Weezei op 48. Het partijbestuur besloot zaterdag Lubbers aan de partijraad voor te dragen als lijsttrekker bij de Kamerverkiezingen. Die partijraad wijst op 25 en 26 oktober die lijsttrekker aan. JOOP 1 Woensdagavond 4 september. De NOS-televisie besteedt in Studio Sport uitgebreid aan dacht aan Joop Zoetemelk, de 38-jarige wielerveteraan die enkele dagen eerder tot veler verbazing, bewonde ring en ontroering wereld kampioen wielrennen is ge worden. Enkele bekende landgenoten uit de fietswe- reld doen hun zegje over de Franse Nederlander en put ten zich uit in loftuitingen over diens prestaties. Dan verschijnen plotseling de woorden Joop over Joop" in beeld. Na enige seconden toont de camera een opname van het Binnenhof, waar we PvdA-fractieleider Joop den Uyl in gesprek zien met poli tiek verslaggever Hans Prak ke. ,,'t Is ongelooflijk", zegt Den Uyl. „Ik kwam net terug uit Nicaragua en hoorde dat Joop Zoetemelk wereldkam pioen was geworden. Ik dacht: dat kan toch niet! Maar jahoor, toen ik de kranten zag, bleek het echt waar te zijn. Fantastisch! En dat op z'n achtendertigste!". In deze trant voer de grijze politicus nog enige tijd voort, zijn sportieve naamgenoot overstelpend met een reeks verbale schouderklopjes. Wij op onze beurt moesten eveneens een gevoel van on geloof wegslikken. Hoe was het mogelijk dat Den Uyl, de man die van top tot teen in de politiek gedrenkt is en die altijd wat verstrooid raakt als er over niet-politieke zaken gepraat wordt, op luchtige toon een beschouwing over wielrennen stond te houden als ware hij Peter Post! In onze gedachten doemden beelden op van een Den Uyl die tegen heug en meug voor camera en microfoon plaats nam, nadat hem vooraf enige informatie was verstrekt over wielrennen in het alge meen en Joop Zoetemelk in het bijzonder. Den Uyl: FantastischI En dat op zijn achtendertigste". JOOP 2 De werkelijkheid bleek ech ter geheel anders te zijn ge weest, zo vernamen wij later van Hans Prakke en Den Uyls perschef Laurens Slot. Prakke: „Het idee was van Mart Smeets. Die had onze Haagse redactie gevraagd of we twee politieke Jopen over Zoetemelk konden laten pra ten: Joop den Uyl en staats secretaris Joop van der Reij den. Nu zat Van der Reijden in Zuid-Korea, voor een werkbezoek, dus dat was een beetje moeilijk, maar Den Uyl wilden we wel proberen. Dat blèek, ook een beetje tot onze verbazing, helemaal geen probleem te zijn. Den Uyl ging vrijwel onmiddel lijk op ons verzoek in. En we hoefden hem ook echt niets te vertellen, hoor. Hij wist er alles van!". Laurens Slot: „De meeste mensen weten het niet, maar Den Uyl is een zeer fanatieke sportliefhebber. Voetbal, wielrennen, atletiek, tennis, dat vindt-ie allemaal prach tig. En schaatsen niet te ver geten. Tijdens de Elfsteden tocht was hij in het kamerge bouw niet van de beeldbuis weg te slaan. Dat gesprekje over Zoetemelk, dat wilde hij best even doen, als het maar niet te lang duurde. Een man als Van Agt had daar natuur lijk ruim de tijd voor geno men, die had er een hele show van gemaakt. Den Uyl redeneert bij dit soort frivole dingen meestal: het is wel aardig, maar er zijn eigenlijk veel belangrijker dingen te doen. Maar hij had er toch plezier in. Dat bleek wel, tóen Hans Prakke geksche rend vroeg of Jan Raas niet naar het Binnenhof zou moe ten komen, om ook de poli tieke Joop op z'n ouwe dag terzijde te staan. Den Uyl mompelde toen zoiets als: Welja, laat maar komen. Er wordt hier toch al zoveel ge raaskald". VOLGORDE 1 In de CD A-kamerfractie lo pen momenteel minstens vier leden mokkend en tandenk narsend rond. Zij zullen naar alle waarschijnlijkheid vol gend jaar na de verkiezingen niet in de Kamer terugkeren, omdat zij op de ontwerp-kan- didatenlijst zo laag geklas seerd staan dat alleen een groot aantal voorkeurstem men hen nog zou kunnen redden. Het partijbestuur heeft in twee vergaderrondes de ont- werp-kandidatenlijst opge steld. Een dag of tien geleden stelde men de voorlopige lijstvolgorde vast en afgelo pen zaterdag werd door het partijbestuur in „versterkte Redactie: Dick van Riet schoten samenstelling" (leden van het algemeen bestuur aange vuld met een aantal regiona le CDA-vertegenwoordigers) de definitieve ontwerp-lijst gereed gemaakt voor verzen ding naar de plaatselijke af delingen. Deze afdelingen mogen weliswaar nog ver schuivingen aanbrengen, maar volgens insiders zal het aanzien van de lijst daar nau welijks meer door verande ren. Laag genoteerde kandi daten kunnen alleen met steun van een groot aantal afdelingen nog enkele plaat sen omhoog kruipen. Stel dat het CDA volgend jaar 44 zetels behaalt, dan be tekent dit dat de nummers 45 tot en met 60 slechts een kans hebben op het kamer lidmaatschap als uit de bo venste regionen van de lijst vijftien personen het ambt van minister of staatssecreta ris gaan bekleden. Degenen die lager dan 60 staan kun nen een plaats in de fractie wel vergeten. Van de huidige kamerleden zijn dat Van den Toorn (74e plaats), Van Mui den (66), Couprie (65) en me vrouw Janmaat-Abee (62). „Op de wip" zitten de kamer leden De Kwaadsteniet (60), Paulis (59), Oomen-Ruiten (55), Van der Heijden (54) en Krajenbrink (51). VOLGORDE 2 Voor Rob van den Toorn zijn de druiven wel bijzonder zuur. Bij de verkiezingen van 1982 stond hij, als eerste „rechtstreekse CDA'er", niet afkomstig uit KVP, ARP of CHU, op de vijfde plaats. Nu de volgorde op de lijst niet meer wordt bepaald door de noodzaak van een evenredige verdeling tussen de „bloed groepen", kelderde van den Toorn naar 74. „Ze hebben me monddood gemaakt", klaagde hij vorige week al in dagblad Trouw, daarbij ver onderstellend dat zijn lage plaats een straf is voor het feit dat hij zich had ontpopt als kernwapen-dissident. Klagen deed ook het kamer lid Hans Gualthérie van Wee zei, een representant van de rechtervleugel, die op de 48e stek belandde. Hij had beter verdiend, vindt hij zelf, maar voor hem geldt in elk geval nog dat hij een dikke kans maakt na de vorming van een kabinet alsnog in de Kamer terug te keren. Welke criteria heeft het par tijbestuur nu aangelegd bij het vaststellen van de volgor de der kandidaten? Een woordvoerder van het partij bureau verschafte ons ophel dering daarover: „Er is na tuurlijk gelet op de kwaliteit van de kandidaten en daar naast heeft men rekening ge houden met een billijke ver deling tussen katholieken en protestanten, vrouwen en mannen, ouderen en jonge ren Er is dus echt niet meer gekeken naar de voormalige bloedgroepen. „Nee hoor", luidt het antwoord. „Maar het zou uiteraard wel onbe staanbaar zijn als er bijvoor beeld bij de eerste vijftien geen enkele voormalige CHU'er zou zitten". Gualthérie van Weezei had beter verdiend, vindt hij zelf. DE KAMER DEZE WEEK De Tweede Kamer behandelt deze week onder meer de verbetering van het onder wijs in oude stadswijken, een wijziging van de'Bijsta, wet, de gemeentelijke inde ling van de Waddenzee en de recente executies in Indone-

Leidse Courant | 1985 | | pagina 3