TAFEL Vierhonderd mensen betuigen steun aan zwart Zuid-Afrika fieidocSotiACMP'p flTïïTl Beroepskeuzebureau wil scholieren behoeden voor „slalomcarrières" r.r< kerk wereld 1 SEXUALITEIT NOOIT VERZACHTEN weer Beurs van Amsterdam ACHTERGROND QeidóaOowuwt MAANDAG 9 SEPTEMBER 1985 PAG INE DPR Utrecht wil ruimte voor gehuwde priesters Alle leden van de Diocesane Pastorale Raad (DPR) van het bis dom Utrecht hebben bij hun voorzitter, kardinaal A. J. Simo- nis, gepleit voor ontkoppeling van priesterschap en celibaat. De leden meenden, mee op grond van teksten uit de bijbel, dat die ontkoppeling mogelijk moet zijn. Kardinaal Simonis, die was gevraagd de kwestie op de komen de bijzondere bisschoppensynode over de hervormingen van het Tweede Vaticaans concilie aan de orde te stellen, zei hier over in Rome niet over te zullen beginnen. De kardinaal sprak uit dat hij, noch als kerkleider noch als gelovige af wil wijken van de koppeling celibaat-priesterschap. Wel erkende hij dat deze koppeling nadelen heeft. Bisschoppen: geen voorbede voor Nicaragua De R.-K. bisschoppen in Nederland zullen de parochies niet oproepen in het weekend van 14 en 15 september te bidden voor Nicaragua. De Raad van Kerken had gevraagd speciale aandacht te schenken aan de moeilijke situatie waarin Nicara gua zich bevindt. De bisschoppen zeggen dat bij hen een juist zicht op de situatie in het Middenamerikaanse land ontbreekt. Voorts wijzen zij op de spanningen tussen Latijnsamerikaanse bisschoppen onder ling Dij hun beoordeling van de situatie in Nicaragua. Het mo- deramen van de Gereformeerde Kerken in Nederland zal evenmin voldoen aan het verzoek. Dit mee in verband met de gereformeerde oproep, in juli, om voorbede voor Nicaragua te Iemand laat zijn karakter nooit zo duidelijk blijken als door de wijze waarop hij dat van een ander afschildert STILLE TOCHT EN GEBEDSDIENST IN DEN HAAG ,,Wat wij aan vernedering hebben beleefd in de tweede wereldoorlog is kinderspel bij wat de zwarten in Zuid-Afri- ka dagelijks meemaken. Wat deze mensen moeten r ken, is nauwelijks in ven". Dat M. A. M. Klompé, voorzitter van „Justitia et Pax" gister avond in de Kloosterkerk in Den Haag. Zij sprak tijdens de gebedsdienst die werd ge houden na afloop van een stille tocht, waar ongeveer vierhonderd mensen aan deelnamen, voor de zwarte bevolking van Zuid-Afrika. De Nederlandse Raad van Kerken had opgeroepen tot dergelijke solidariteitsbetui gingen. Op nog vijf andere plaatsen in ons land werden soortgelijke uitingen van steun gehouden. Mevrouw Klompé herinner de eraan hoe de afgelopen tientallen jaren in Zuid-Afri ka o.a. door kerken is gepro beerd op vreedzame wijze tot veranderingen te komen. Ook vanuit Nederland is op diverse manieren getracht veranderingen ten goede te bewerken. Volgens de voor zitter van „Justitia et Pax" hebben ook de Nederlandse bemoeienissen niet veel ge holpen, wellicht waren de in spanningen te verbaal. Ze ontkrachtte de argumenten die tégen geweldloos econo misch verzet worden ge bruikt. „Mensen zeggen dat zo'n boycot juist de zwarten treft. Dat is waar. maar de meerderheid van die bevol king wil door dat dal gaan. Moeten wij niet naar die stem luisteren?" Tegen de mening alsof Ne derland selectief zou zijn in de verontwaardiging jegens Zuid-Afrika zei mevrouw Klompé dat dit land de on derdrukking, in tegenstelling tot andere landen, in de wet heeft verankerd en zich daarbij bovendien beroept op de bijbel. De investerings- en leningsstop door het buiten land Ijkt een kentering te brengen in het land, meende mevrouw Klompé; er worden „versoepelingen" aangekon digd. „De kleine apartheid wordt verzacht, maar de gro te niet. En het getergde volk gaat over tot geweld". Tegen de aanwezigen zei ze dat bewustwording van de wortels van het Zuidafri- kaanse kwaad van groot be lang is. Tevens met het oog op de situatie in Nederland. Als consument kunnen Ne derlanders ook een duidelijk standpunt innemen, meende mevrouw Klompé. Ze besloot met de oproep mee te bidden met ae zwarte Zuid-Afrikanen. „In het ge bed hebben de zwarten nog hun eigen stem. Onze stem moet zich daarbij aansluiten". Ook vroeg zij gebed voor de onderdrukkers; „God laat zich niet tevergeefs smeken". Aan de dienst werkten ver der mee de secretaris-gene raal van de Nederlandse Her vormde Kerk. dr. R. J. Mooi, de in Rotterdam werkzame Zuidafrikaanse predikant ds. Ntoane en de Haagse predi kant ds. C. A. ter Linden. De stoet op weg naar het ambassadegebouw Besloten werd een telegram ter bemoediging en steun te sturen naar de Zuidafrikaan se Raad van Kerken, de bis schoppenconferentie in dat land en het Verenigd Demo cratisch Front. Voorafgaande aan de dienst in de Kloosterkerk, werd een stille tocht gehouden naar het gebouw van de Zuidafri kaanse ambassade. Daar wer den bloemen gelegd bij een bord met daarop de namen van mensen die recentelijk de dood vonden in het verzet of die gevangen werden ge zet. Getooid met spandoeken waarop o.a. de leus: .Botha moordenaar" en „apartheid is moord" trok de stoet verder naar de Kloosterkerk PAUS IN LIECHTENSTEIN: KERK ZAL STRENGE LEER OVER Paus Johannes Paulus II heeft de zondag tijdens een bliksembezoek aan Liechten stein de gelovigen voorge houden dat de Rooms-Katho- lieke Kerk haar strenge leer ten aanzien van sexualiteit. echtscheiding en abortus zal verzachten. In een preek tot ongeveer 30.000 mensen zie hij dat de katholieke kerk niet zal op houden al deze grondbeginse len. onverkort en zonder re strictie te herhalen, zei hij. Hij herhaalde de kerkelijke veroordeling van samenwo nen zonder echtverbintenis, ontrouw in het huwelijk, het toenemend aantal echtschei dingen, het misbruik van hu welijk en abortus. Direct na de eucharistievie ring keerde de paus terug naar het onderwerp abortus. Red de ongeboren mens van de dreiging van de geboren mens, die zich het recht toe meet het kind in de moeder schoot te vernietigen en te doden. De menigte, groter dan het totale inwonertal van Liech tenstein van 26.700, barstte onmiddellijk uit in luid ap plaus. Het vorstendom, met een voor 85 procent katholie ke bevolking, is een van de weinige Europese landen waar abortus verboden blijft. Later op de dag sprak de paus in het slot Vaduz de le den van de regering, het par lement en het vorstenhuis toe. Hij drong er bij hen op aan altijd op te komen voor de verdediging van de zede lijke waarden in de samenle ving en in het bijzonder voor de bescherming van het on geboren leven. Een christe lijk politicus moet altijd han delen op basis van een solide bewustzijn van zijn waarden en verantwoordelijkheid, al dus de paus. In een bedevaartskapel in Schaan Duz had de leider van de R.-K. Kerk een ont moeting met de jongeren van paus kelijk te laten maken van de materiele welvaart van hun land. Weliswaar zijn rijkdom en consumptie niet slecht, maar door een tomeloze ge notzucht kan de mens zich zelf en zijn omgeving vernie tigen, aldus de paus. Hij bracht de jongeren de begin selen van de kerkelijke leer over het huwelijk in herin nering en riep hen op alleen binnen het huwelijk ge slachtsgemeenschap te heb ben. De ervaring leert, dat voorechtelijk geslachtsver keer de keuze van de juiste levenspartner eerder moeilij ker dan gemakkelijker maakt, zo zei de paus tot de Liechtensteinse jongeren. oer De weg terug AMERIKAANSE senatoren en journalisten, die onlang aan ontmoeting hadden met Sovjetleider Gorbatsjov, hebba ronc nieuw hoog opgegeven over de onderhandelingscapacijsdrech van Sovjetleider Gorbatsjov. Eens te meer waren zijpgov®' sprekspartners, die bepaald wel wat gewend zullen ziu ,^rct der de indruk van zijn stijl en charme en zijn kennis vanger feiten. Het is duidelijk dat president Reagan de tijd diqt Voor nog rest voor de ontmoeting met Gorbatsjov in novqtie van hard nodig zal hebben. eind d: raamt inste L UOK in politiek opzicht lijkt de Sovjetleider het vod aan zijn kant te hebben. Moskou heeft een eenzijdige st<j«_ last op het doen van kernproeven en anti-satellietwaj Het verzet zich tegen een nieuwe ronde in de bewapeikl wedloop, bekend als Star Wars. Dat laatste zit de rM J trouwens het hoogst, ondanks de vele twijfels die in het! ten bestaan over de verwerkelijking van het project. 1 senator Byrd zei Gorbatsjov dat de Sovjet-Unie bereid een belangrijke vermindering van het aantal kernkoppt É-* i de Amerikanen afzien van het Star-Warsproject. De vraag is wat de Amerikaanse president hier tegef HA/ te stellen heeft. Op het eerste gezicht weinig. Washingtofel ali geen stop op het doen van kernproeven, officieel mean in motief dat de huidige overeengekomen verificatiemidhts tie ontoereikend zijn, maar in feite omdat met zo'n stop hbken pende testprogramma voor de MX-raket in de war word de Si stuurd. Het wil evenmin horen van een stop op de anti-Ls he lietwapens, die een aanloop zijn naar het Star-Warspbllen waarvoor de research momenteel in volle gang is. en die t of CL Het voorstel tot een aanzienlijke vermindering va^stedii aantal kernkoppen is door de Amerikanen zelf al veel *uwe gedaan, lang vóór er sprake was van hét Star-Warspijr de t De Russen hadden daar toen geen oren naar. Zij votfr°b'e: juist het aantal kernraketten op, zowel voor de lan6Tnrobl middellange afstand, zodat zij nu getalsmatig in deze wy ajgei een voorsprong bezitten. De Amerikanen zullen er nietferden pig op zijn hun Star-Warsproject voor een aanzienlijkehensei mindering van het aantal kernkoppen op te geven. ïji vr'T sluiting van het anti-raketverdrag in 1972, dat een zeePeel6e perkt aantal anti-raketsystemen toestaat, waren zij w^lev^ reid af te zien van anti-raketbewapening. Dat gebeurde i hoop dat de Sovjet-Unie zich zou matigen bij de opbouwj^ de nucleaire bewapening. De ontwikkeling en plaatsin$_Tri de SS-20-raketten bewijst het tegendeel. 111 J HAA De wens van Gorbatsjov tot aanzienlijke verminderin^ele het aantal kernkoppen maakt duidelijk dat het komend&^j. gesprek, ondanks de publiciteitscampagnes die elk vajopen partijen bedrijft om zelf zo min mogelijk concessies te hg een doen, een zeer reële inzet heeft. Het gaat er om die t volg goed voor ogen te houden. De druk op de Amerikanenfen n' zien van het Star-Warsproject is weliswaar zeer groot, alleen wanneer de Russen daadwerkelijk aanzienlijke^^ minderingen in hun kernkoppenarsenaal doorvoeren, HHet g de Amerikanen daartoe waarschijnlijk bereid gevonden ^orbe< nen worden. Dat zal dan gepaard moeten gaan met uitg^ hoog de inspecties ter plaatse, maar het zou betekenen dat ei steeds een weg terug is. Babi ketjap met courgettesalade en rijst gembervla Voor twee personen hebt u nodig: 200 g varkenslap, 2 lepels olie, ui, knoflook, dunne prei, boemboe saté, sambal, 1,5 dl water, 1 bouillon blokje, ketjap, bruine bas terdsuiker, azijn, zout; 1 of 2 courgettes, 1 tomaat, uitje of bieslook, zout, pe per, azijn, 1 lepel gesnip perde amandelen; 250 g droogkokende rijst, 4,5 dl water, zout; halve liter gele vla, paar bolletjes gember met iets gembersiroop. Snijd het vlees in dobbelste nen, bak die bruin in de olie en schep ze uit de pan. Fruit in het overgebleven vet de kleingesneden ui, knoflook en prei goudgeel, onder toe voeging van boemboe saté en sambal. Doe er vervolgens water, bouillonblokje en vlees bij en laat het mengsel een kwartier sudderen. Maak de babi ketjap op smaak af met de gebruikte kruiden, ketjap, bruine bas terdsuiker, azijn en zout. Spoel jonge courgettes alleen af, schil oudere exemplaren. Rasp de courgettes grof. Ont vel de in heet water gedom pelde tomaat en snijd de vrucht klein. Meng courgette en tomaat met kleingesneden ui of bieslook, zout, peper en azijn. Garneer de salade met gesnipperde amandelen, die in een droge koekepan al roerende geroosterd zijn. Zet de helft van de melk op. Meng custard, suiker en wei nig koude melk tot een glad papje. Roer daar wat hete I melk door en schenk het mengsel in de pan. Snijd de I gember klein en meng de stukjes met iets siroop door de vla. JEANNE Geen krant ontvangen Bet tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. ,NIKS VERBIEDEN, HOOGSTENS DRINGEND AFRADEN' DEN HAAG Middel bare scholieren die op het punt staan een vak kenpakket te kiezen, hebben over tien jaar misschien spijt dat ze geen andere richting zijn ingeslagen. Anderen kie zen een beroepsopleiding waarvoor ze helemaal niet geschikt zijn. Ook een prognose blijft onze ker. Wie nu een studie kiest voor een beroep waar genoeg emplooi in is, kan voor het zelfde geld aan het eind van de studierit deel uitmaken van het leger werklozen. Di recteur F. Vooren van de Ne derlandse Vereniging Be- roepskeuzewerk (NVB) is dan ook overtuigd van het belang de scholieren op de arbeidsmarkt ,,zo weerbaar mogelijk te maken". Vraag en aanbod op de ar beidsmarkt blijken niet op alle punten goed op elkaar te passen. Mede daarom houdt de NVB in haar 55 vestigin gen komende woensdag en donderdag de Nationale Be- roepskeuzedagen. De bureaus houden dan min of meer open dag en jongeren die (nog) niet weten wat ze met studie of werk aan willen, kunnen dan gratis terecht voor een kort adviesgesprek. Op andere dagen kosten een test en een gericht advies minstens vijftig gulden; de kosten van een uitgebreid onderzoek kunnen in de hon derden guldens gaan lopen. Toekomst „Maar wat is je toekomst je waard?", is de rethorische vraag van NVB-direkteur Vooren. „Aan een schoolcar- rière met slalombewegingen heeft een scholier niets en een dergelijke loopbaan wil len we dan ook koste wat het kost voorkomen. Ze zeggen wel eens dat je van schade en schande wijs wordt, maar la ten we wel wezen, elk jaar oponthoud is toch doodzon de". Vooren heeft het over de elk Studeren voor een beroep in de bouw heeft anno 1985 veel weg van een sollicitatie naar werkloosheid. Maar hoe staan we er over een paar jaar voor? Voorspellingen van de werkgelegenheid in specifieke beroepen zijn ook voor een beroepskeuze-adviseur moeilijk te maken. jaar weer aanzienlijke groep jongeren die uit idealisme voor een bepaalde studie heeft gekozen, om na jaren ploeteren tot de ontdekking te komen dat er voor hen op dat deel van de arbeidsmarkt geen plaats meer is. „We wijzen op de mogelijk heden en gevaren, de keuze over de toekomst is aan de scholier zelf. We zullen niets verbieden, dat kunnen we ook niet, maar wel studies en vakkenpakketten dringend afraden", aldus Vooren. In deze tijd van werkloosheid kan een beroepskeuze-advi seur volgens de NVB-direk teur niet meer volstaan met de jongeren te testen op be langstelling en capaciteiten. De vooruitzichten op de ar beidsmarkt gaan steeds vaker een woordje meespreken. Maar hoe weet je of een be drijfstak er over vijf jaar nog net zo florissant voorstaat? Zo luidde jarenlang het ad vies: heb niet te veel hoop op een baan in de onderwijswe reld. Sinds kort weten we dat er naar verwachting over niet al te lange tijd weer een tekort aan onderwijzers is. Het is een schoolvoorbeeld van wat wel de „varkenscy clus" wordt genoemd: al dan niet door het advies van de beroepskeuzebureaus durft niemand nog een studie in die richting aan. Na verloop van tijd is het aantal afstu deerders zo gedaald, dat een tekort ontstaat. Honderd procent betrouwba re prognoses kunnen de jon geren op de adviesbureau niet gegeven worden, omdat een gedegen onderzoek naar de arbeidsmarkt van de tweede helft van de jaren tachtig in Nederland nog steeds niet is uitgevoerd. De beroepskeuze-bureaus bedie nen zich bij hun adviezen meestal van gegevens die door de ministeries van eco nomische zaken en sociale zaken zijn verstrekt. „Daar hebben we echter niet veel aan", zegt Vooren. „De ken nis over toekomstige ontwik kelingen is beperkt, ook bij de arbeidsbureaus. Ik vind dat in ons land te weinig des kundigheid wordt gezet op het maken van betrouwbare prognoses. We lopen in dat opzicht in Nederland te grote risico's. De overheid moet hier meer tijd en geld aan be steden. De beroepskeuzebu reaus houden zich noodge dwongen nog te vaak bezig met koffiedik kijken", vindt Vooren. Idealisme „Vroeger kon je blindelings vertrouwen op idealisme. Als een scholier echt iets in de bouwwereld wilde gaan doen, dan kon dat. Er was toch altijd werk. Nu moeten we de scholier bij zijn plan nen vraag stellen of hij niet te veel risico's neemt of zich te veel specialiseert. „Denk erom dat je goede bijvakken in het studiepakket hebt, waarmee je meer dan één richting op kan", zeggen we dan", aldus Vooren. Weten wat er te koop is. de gevaren kennen, niet blind staren op een ongetwijfeld zeer interessante studie waar later toch geen werk in is te vinden, het dient tegen woordig allemaal tot de gees telijke bagage te behoren die de bureus hun cliënten mee geven. Een verkeerde keuze is volgens Vooren „een ver spilling van geld, energie en emoties". Op de spreekuren van de bureaus komen vaak mensen die volledig vastzit ten, het helemaal niet meer zien zitten. Maar de beroeps keuze-adviseurs komen met hun voorlichting ook op scholen in zowel het basis als het voortgezet onderwijs. Vooren beschouwt het be- roepskeuzewerk daar vooral als preventief, als „het voor komen van verkeerde keu- Vorige week besloot staatsse cretaris mevrouw Kappeyne van de Coppello van Sociale Zaken de beroepskeuzebu reaus voor hun werk op de basisscholen geen subsidie meer te geven. „Ik zie het er zo van komen dat we in het basisonderwijs niet veel meer kunnen doen en dat onze ac tiviteiten in het voortgezet onderwijs belangrijker wor den. Advisering in brug- en eindexamenklassen en bij keuze van het vakkenpakket gaat hierdoor meer accent krijgen", denkt Vooren, die niet gelooft dat hierdoor het werk van de schooldecaan overbodig zal worden. Be roepskeuzebureaus en deca nen vullen elkaar aan, vindt Vooren. „De decaan doet meer aan externe voorlich ting, dus over opleidingen en beroepen. Wij doen zogezegd de interne kant, met andere woorden: het meten van de belangstelling en de capaci teiten van de kinderen". Be roepskeuzebureaus onder werpen de kinderen op school aan een psychologi sche test en voeren gesprek ken, eventueel ook met de ouders. „Daar zijn we goed voor toegerust en dat blijven we in de toekomst zo veel mogelijk doen", aldus Voor- ARJEN VAN DER SAR Rustig weer DE BILT Het KNMI ver wacht voor deze week droog en rustig weer. Inmiddels wor den de nachten langer en hier door neemt, bij dit rustige weer, de kans op mist in de nacht en ochtend toe. Het rustige weer wordt ver oorzaakt door een hogedruk- gebied dat van Engeland naar de Noordzee en onze omgeving trekt. De temperatuur komt op voor deze tijd van het jaar nor male waarden of zelfs iets ho ger. Dat houdt in dat het 's middags 20 graden wordt of iets meer. Ook in midden-Europa treedt een weersverbetering op. In zuid-Duitsland wordt het deze •aden. In Frank het weekeinde temperatuur al flink hoger ge worden. In zuid-Europa blijft het zonnig en warm. dag en donderdag: het noorden tot 26 in het zuiden. Frankrijk: zonnig, middagtempera- Portugal en Spanje, zonnig, maar in het zuiden kans op onweer Middag- temperatuur ongeveer 30 graden. v.) 7,504 6,45-7,50 5,95-6,45. worstkf 5,35-6,45 (voorgaande prijzen p (rammen) 220-260, per kg 9,75-lf Jgpf I 1550. Stemming (resp. hand>ffici prijzen): slachtvee en stieren flakrej lager, schapen e~ gelijk. beurs 6-9 beurs9-9 ad\ j va: ifdst< geh IE 139,40 143,00 126,00 127,00 62,80 63,30 Rodamco Rorento Ver.BezltVNU

Leidse Courant | 1985 | | pagina 2