w ft Reagankondigt sanctie^aan tegen Zuid-Afrika Mislukte coup in Thailand Tennis BON: I kamerleden willen itleg over ositie Passtoors Voedselproduktie in meeste Afrikaanse landen neemt toe PREI EN VARKENSLEVER *§*£eid6e (Botucmt DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND .3, behorende tot Sijthofl Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden, dacteur: IJ.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.89 (aut.belaling),kwartaal f 65,68, jaar f 250,86. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excT 0,61 per mm, kleintjes f 0,43 per mm. Maandag 9 september 1985, 76e jaargang no. 23292 Jazzpodium op Ned. I om 22.50 uur. Om 23.20 uur honderd be roemde schilderijen. Op Ned. II om 19.55 uur Voet bal '80 en om 21.35 portret van artiest Nicolaas Wijnberg. Op Duitsland 2 om 22.35 uur film „Eine egoïstische Liebe". HET WEER In de nacht en ochtend enkele mistbanken en minimumtem peratuur omstreeks tien gra den. Overdag droog en perio den met zon. Middagtempera- tuur ongeveer 19 graden. Zwakke tot matig wind uit uit eenlopende richtingen. Zon op: 07.06; onder: 20.06. Schev. hoog water: 12.14 en 00.29; laag water: 7.14 en 19.54 uur. .'t tuin deling: j nantha ith-diamant jCOU Een Siberische ant van zeldzame schoon- is genoemd naar wijlen itha Smith, het Amen de schoolmeisje dat in jnaar Moskou werd geno- inadat zij in een brief aan gremlin uiting had gege- aan haar angst voor oor- TASS noemde de diamant juweel van zeldzame >nheid... Zuiver en door- ig". Hij wordt toegevoegd de diamantcollectie van Cremlin. Samantha Smith aar vader kwamen twee in geleden om het leven en vliegtuigongeluk. „Spaar minima bij heffingen" den extra kwijt als alle huishoudens met een bijstandsuitkering niet meer dan 150 gulden aan waterverontreinigingsheffing hoeven te betalen. Dat bedrag moet toch te vinden zijn om de ergste problemen te kun nen verzachten, aldus het hoogheemraad schap Kennemerland en Westfriesland. Mi nima mogen volgens het hoogheemraad schap niet al te hoog worden aangeslagen. Het schap denkt daarbij aan maximaal 50 tot 60 gulden. In een aantal gebieden beta len de minima echter veel meer. Om dat te veranderen zou het rijk 5 tot 10 miljoen gul den moeten uittrekken. Minima krijgen in een aantal gemeenten al kortingen op ge meentelijke- en onroerend goed belastingen. Vader en twee kinderen gedood bij verkeersongeluk DEN HAAG Bij een verkeersongeluk op de provinciale weg tussen Schiplui den en Maasland zijn zaterdag drie inzit tenden van een personenauto om het le ven gekomen. De slachtoffers zaten in een auto die in een bocht van de weg afraakte en tegen een damwand botste. Vermoed wordt dat de auto te hard heeft gereden. De slachtoffers zijn de 42-jarige Hage naar D. Renzenbrink, diens 15-jarige zoon en 10-jarige dochter. De bestuurder en zijn zoon waren op slag dood. Het meisje overleed later in het ziekenhuis. Brandweerlieden halen de slachtoffers uit het wrak. STERDAM Milieu- ,'pen in tien Europese iden, waaronder Neder- id, zijn vandaag een ac- begonnen voor een toe- ycot van Groot- Irittannië. De actie is be- Ebeld als protest tegen de jchtverontreiniging bo- pn West-Euröpa die af- Emstig is van de Britse anden. De milieugroe- n zeggen ongeveer twee 3 ritiljoen Europeanen te Vertegenwoordigen. Het in imsterdam gevestigde se- retariaat van de organisa- ;,e „Friends of the earth jiternational" coördineert je actie. H het kader daarvan wor- jen ook 50.000 ansicht- aarten verstuurd naar olitici, hotelhouders en leristische organisaties in root-Brittannië. De tekst d deze kaarten luidt: We Dve your country but ot your pollution (wij ouden van uw land maar iet van uw vervuiling). root-Brittannië is vol- ens Friends of the Earth e grootste producent van waveldioxide in de Euro- ese lucht. Het land zelf eeft er weinig last van. >e vervuiling waait vooral ver naar Europa en met ame naar de Scandinavi- :he landen, waar de ver- uiling optreedt in de orm van zure regen. De Iritse regering weigert tot |U toe voldoende stappen nemen, vinden de mi- eugroepen. Mensen tevreden met kunstgebit AMSTERDAM De meeste mensen met een kunstge bit zijn daar rede lijk tevreden over. Dit schrijft de Amsterdamse tandarts dr. A. Veldhuis in een proefschrift, waar op hij is gepromo veerd aan de Vriie Universiteit in de hoofdstad. Kunst- gebitdragers mo gen dan terugver langen naar de ei gen tanden, uit een door Veldhuis gehouden enquête blijkt dat 69 pro cent van de onder vraagden „in meer of mindere mate" tevreden is. Toch zeggen vier van de vijf mensen die al een kunstgebit hebben graag de eigen tanden terug te willen. Overi- fens zal de be- oefte aan tand heelkundige be handeling van WASHINGTON De Amerikaanse president Ronald Reagan is onder druk van het Congres van plan vandaag beperkte economische sanc ties tegen Zuid-Afrika aan te kondigen, zoals een verbod op de verkoop van de Krugerrand. Reagan zou ook van plan zijn een verbod in te stellen op de meeste nieuwe bankleningen aan Zuid-Afrika, op de overdracht van nucleaire technologie en de grootscheepse verkoop van computerapparatuur die wordt gebruikt voor de tenuitvoerlegging van de Zuidafrikaanse apartheidswetten. Verder zouden Amerikaanse bedrijven in Zuid- -Afrika verplicht worden gesteld een recht vaardig personeelsbeleid te voeren en zouden Zuidafrikaanse zwarte studenten op meer Ame rikaanse steun kunnen rekenen. Eerder hield Reagan steeds vast aan zijn beleid van con- Zj| rikaa structieve betrokkenheid, waarbij langs diplo matieke weg werd aangedrongen op politieke hervormingen in Zuid-Afrika. Bijna driekwart van de Zuidafrikaanse stede lingen is voor een vorm van opschorting van de investeringen door buitenlandse bedrijven om zo een einde te maken aan de apartheid in het land. Bijna de helft is er echter geen voorstan der van als buitenlandse bedrijven zich uit Zuid-Afrika zouden terugtrekken. Nederland, Zweden en de Sovjet-Unie zijn on der de landen met wie Zuid-Afrika handel zou willen drijven als daar een zwart meerder heidsbewind aan de macht komt. Dit verklaar de de leider van de zwarte anti-apartheidsbe weging ANC, Oliver Tam bo in een vraagge sprek met bet Amerikaanse blad Newsweek. Pagina 5: Plan voor verdeling Zuid-Afrika BANGKOK Regerings getrouwe troepen in Thai land hebben een militaire staatsgreep verijdeld te gen de regering van pre mier Prem. De ongeveer 500 opstandige militairen, die werden geleid door gepensioneerde opperoffi- cieren, hebben zich van morgen overgegeven. Bij gevechten tussen rege ringsgetrouwe soldaten en rebellen zijn zeker twee doden gevallen, onder wie een Australische journa list. Tanks en rebellerende militai ren omsingelden vannacht in de hoofdstad Bangkok het re- gerings- en parlementsgebouw en het hoofdkantoor van het opperbevel. De coupplegers kondigden de opheffing aan van grondwet, parlement en kabinet. Enkele uren later riepen rege ringsgetrouwe commandanten de soldaten op, naar hun ka zernes terug te keren. Premier Prem, die op bezoek was in Indonesië, is spoorslags naar huis vertrokken. De stafchef, generaal Athit Kamlang-Ek, bevindt zich momenteel in Eu ropa. De regeringsgetrouwe troepen verklaarden vanmorgen dat zij de veiligheid waarborgen van koning Bhumibol Adulyadej en koningin Sirikit, die een reis door het zuiden van Thai land maken. Eerder hadden de rebellen gezegd dat zij de ko ninklijke familie in bescher mende hechtenis hadden ge nomen. De monarchie staat in Thailand in hoog aanzien. Een regering zou zich niet kunnen handhaven zonder steun van de koning. Pagina 5: Militairen onte vreden over Thaise econo mie. Op straat in Bangkok bleef het ondanks de couppoging rustig. Terwijl in de straten tanks patrouil leerden, gingen deze kinderen gewoon naar school. HAAG De Kamerleden Wallage (PvdA) en De Boer A) willen van minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken) ormatie over de relatie tussen zijn ministerie en de Neder- ds-Belgische mevrouw mevrouw Passtoors, die momenteel in Zuidafrikaanse gevangenis zit. Zij is de vroegere echtgenote De Jonge, de Nederlander die evenals Passtoors door de idafrikaanse regering wordt beschuldigd van staatsvijandelij- activiteiten. Passtoors kwam rond 1980 in dienst van het mi- rie van Ontwikkelingssamenwerking als deskundige en rkte aan de universiteit van Maputo in Mozambique. Haar tract met het ministerie liep op 24 februari af. Op grond van speciaal dienstverband kon zij op kosten van het ministerie dieverlof opnemen. Zij koos toen de universiteit van Witwa- rand in Johannesburg. Op 9 juli van dit jaar was dat studie- rlof afgelopen, volgens een woordvoerder van het ministerie. Toestand in Soedan en Ethiopië blijft kritiek NAIROBI Terwijl de voedselsituatie in de meeste van de 21 door honger geteisterde Afrikaanse landen geleidelijk aan beter wordt, blijft de toestand in Soedan en Ethiopië kritiek. Dit staat in een rapport van de Organisatie voor Voedsel en Landbouw van de Verenigde Naties (FAO), dat gisteren in Nairobi is ver schenen. Volgens het FAO-rapport zijn de vooruitzichten voor de oogsten van dit jaar in de meeste Afrikaanse landen goed. In alle zeven door honger getroffen Sahel-landen Burkina Fasso, Tsjaad, Mali, Kaapverdië, Mauritanië, Niger en Senegal ziet de situa tie er beduidend beter uit dan vorig jaar. Wel wordt in het FAO- rapport gewezen op de slechte verdeling van het voedsel in de meeste Afrikaanse landen, waardoor nog vele hongerenden zul len sterven. In het rapport staat verder dat de weersomstandig heden in Soedan en Ethiopië dit jaar gunstig zijn geweest, maar dat als gevolg van de slechte aanvoer van zaad en landbouwma chines de oogsten zeer gering zullen zijn. Aanslag op bus van Guardia Civil in Madrid: 19 gewonden MADRID Bij een aanslag met een autobom op een bus met 24 leden van de paramilitaire Guardia Civil zijn vanochtend in het centrum van Madrid 19 gewonden gevallen. Volgens de politie van de Spaanse hoofdstad zijn onder de gewonden 16 gardisten en 3 voorbijgangers. De autobom ontplofte op het moment dat de bus met gardisten passeerde. De aanslag vond plaats in een wijk waar diverse ambassades en consulaten zijn gelegen. De gardis ten waren op weg naar die ambassades om de bewaking aldaar af te lossen. (ADVERTENTIE) STAAT DER NEDERLANDEN B%96 LENING 1985 PER 1901/1995 inschrijving op 10 september a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zater dags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Lendl wint open Amerikaanse titel Ivan Lendl heeft voor de eerste keer in zijn tennis- loopbaan de open Ameri kaanse titel veroverd. De 25-jarige Tsjechoslowaak versloeg in de finale zijn één jaar oudere Amerikaanse op ponent en titelverdediger John McEnroe met 7-6 (7-1) 6-3 6-4. De partij duurde bij na tweeëneenhalf uur. Voetbal De staart van de eredivisie telt na de zesde ronde min der verrassende clubs dan de kop. De debutanten NEC, SC Heracles en FC VVV vormen, aangevuld met AZ'67, de staartclubs. In de top hebben Feyenoord en PSV het gezelschap van FC Den Bosch en Fortuna S. Ajax, nog steeds middenmo ter, heeft de kans het moreel op te vijzelen met beide han den gegrepen door VVV met 7-1 naar huis te sturen. Deze uitslag was overigens uitzonderlijk. In negen wed strijden vielen slechts 24 doelpunten. De publieke be langstelling bereikte niet zo'n dieptepunt. Met bijna 64.000 toeschouwers moch- ten de clubs niet ontevreden zijn. Feyenoord, met tien punten koploper, overleefde het slagveld bij FC Utrecht. Net als vorig seizoen kwamen de Rotterdammers geregeld in moeilijkheden door het aan vallende spel van Utrecht. Maar het andere deel van de overeenkomst was, dat Fey enoord met de winst naar huis ging. Eriksen, nog steeds het vertrouwen genie tend van de technische staf, zette Feyenoord op 1-0. Met op de bank waarnemend én ongediplomeerd trainer Van Hanegem - Fafié bespioneer de Sporting Lissabon - hield de stadionclub stand. In de ije Galgenwaard de Tahamata zelfs de produktie. Frank Rijkaard is neergelegd door Raymond Libregts. Marco van Basten zal de strafschop even later benutten. Verder onder meer in Sporttribune: Mandlikova wil feest la Becker Tumult in De Vliert Feyenoord iets minder slecht Decker sluit af in stijl Rijnsburgse Boys wijst Nunspeet moeiteloo ASC blijft aan kop na zege op Teylingen „Overloper" houdt UVS op 11 Debuut van ToP met overwinning (ADVERTENTIE) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Prei, kilo Varkenslever, 1 QQ 500 g sa 4 5 3551,«70 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Flushing Meadow zijn een Tsjechische aangelegenheid geworden. Hana Mandlikova kon ter aarde nederzijgen, omdat zij niet alleen de grootste overwinning in haar carrière maakte door haar (voormalige) landgenote Martina Navratilova te verslaan, maar ook omdat zij daardoor een hall miljoen rijker is geworden. Haar landgenoot Ivan Lendl is er ook bepaald niet armer op geworden door vannacht John McEnroe van de baan te spelen. En intussen blijft de Leidse Courant in touw om dit allemaal op zijn beurt weer, zoals altijd, tot en met te verslaan. Óm u telkens een nieuwtje rijker te maken. i De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. t

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1