ffeyenoord iets tninder slecht Ajax in schiettent Italianen doodziek na zege Prost IANDLIKOVA ÏAAKT EIND .AN PERIODE TWEE TON VERLIES BU EK IN ASSEN PORTTRIBUME CcidAcSouMKit SI(rnmers wint weer lOI Spencer gewond naar huis iU' Miles slaat toe vanaf massagetafel Derckx heerst op Bosbaan Motocrossteam tweede bij WK •AG» MAANDAG 9 SEPTEMBER 1985 PAGINA 13 De ^an hammers heeft op het cir- de (an Monza op overtuigende wijze de erein de Renault Alpine-klasse gewon en de voor wedstrijd van de Grote Prijs Heracttalië. Het betrof de negende uit een Sfyan elf die meetellen voor het Euro- gaJiQ^Stampioensehap in deze klasse. De sittavan Lammers, voor 120.000 toeschou- [werd weer eens tijd, want de titel- van vorig seizoen (R5-turbo) kwam en6» toe alleen in Monaco als eerste over oiver^eep. Michael Bleekemolen viel in de ide ronde uit met een kapotte krukas- (Oud#>" Argentijn Larrauri, die gisteren Dinin^eede eindigde, leidt het EK-klasse- rer Mjnet 103 punten. Lammers staat derde punten. SUZUKA Freddie Spencer is net op tijd wereldkampioen geworden in de 250 en 500cc. De 23-jarige Amerikaanse motorcoureur, die vo rig weekeinde ook al wegens een blessure ontbrak in de Grote Prijs van Francorchamps, kwam tijdens de training in Suzuka (Japan) lelijk ten val. Hij liep daarbij snijwonden en kneuzingen op aan zijn linkerbeen. De Honda-coureur schreef meteen af voor de Grote Prijs van Suzuka en vertrok naar Amerika. De ko mende week moet hij rust houden. ASSEN De motorwegraces om de Europese titels zijn op een financieel fiasco uitgelopen. Door het slechte weer waren gisteren slechts 5000 toeschou wers aanwezig op het circuit van Drenthe. Om quitte te draaien hadden de organisato ren het viervoudige van dat aantal nodig. Het verlies wordt geschat op ruim twee ton. Na de zoveelste deceptie liet Jaap Timmer een ander geluid horen. Timmer wil in de toe komst de EK-wegraces blijven organiseren, maar dan bijvoor beeld als voorprogramma van de Dutch TT of in combinatie met andere races, die meer toe schouwers trekken. De presta ties van de Nederlandse cou reurs waren hoopgevend. Zeker die van Cees Doorakkers in de 250 cc (tweede) en Rob Punt in de 500 cc (derde). De dubbele overwinning bij de bromfietsen (80 cc), Bert Smit winnaar ge volgd door Jos van Dongen, was eveneens sprekend, maar min der opvallend omdat de Neder landse coureurs in de lichtste klasse altijd al een voorname rol speelden. De toonaangevende zijspancou- reurs kwamen in een vrije wed strijd over twee manches uit. De eerste omloop werd gewonnen door de Zwitsers Biland/Waltis- perg, die daarna op het vlieg tuig naar Zwitserland stapten. In de tweede manche ging de zege naar de Fransen Michel- /Fresc. Wereldkampioenen Eg- bert Streuer/Bernard Schnie- ders waren aan het einde van het uitputtende seizoen niet op dreef. Het duo uit Assen nam genoegen met de derde en vier de plaats. De zijspancoureurs hebben in Assen een belangengroepering opgericht. De SDA (Sidecar Drivers Association), zoals de club genoemd wordt, hoopt door de bundeling van krachten hun belangen in de toekomst beter te kunnen behartigen. Hun prioriteitenlijst bevat de volgen de punten: 1. De zijspanklasse moet in het programma van alle Grote Prij zen worden opgenomen. 2. Het aanvangsuur van de zijspanra- ces tijdens de Grote Prijzen dient te worden verschoven naar het midden van het pro gramma. De rijders baseren zich daarbij op een onderzoek, waar uit gebleken is dat de zijspan- klasse na de 500cc het meest in trek is 3. Er moet gezocht worden naar een goedkopere manier van zij- spanracen voor aankomende coureurs. Gele -o (OH achter1 n,n|<TRECHT Doorgere- 2ch<Jneerd waren Ajax en voorJSV er schuld aan dat jyi (Fïq utrecht - Feyenoord ars; en afschuwelijk behou- Caat^nde PartiJ Werd in (Bièi|aats van een open aan- 0 allende partij van twee Jï; vfoegen, die toch geen vaijampioen kunnen wor- ,manjen. De nederlagen van Eagiie twee kampioenskan- ®4idaten plaatsten FC dfeiïtrecht en Feyenoord m beurten op de eerste snJ^aats van de eredivisie- ranglijst. Zo werd de ont spannen subtopper een verbeten duel om de eer ste plaats met Feyenoord als winnaar. Voetbal was ondergeschikt aan het resultaat. Geniepig heden voerden de boventoon over technische hoogstandjes. Scheidsrechter Keizer keek er lankmoedig naar. Hij floot voor vijftig van de bijna hon derd overtredingen, maar hield de kaarten op zak. Fey enoord won met 2-0. Ver diend, omdat de ploeg iets meer voetbal liet zien en in verdedigend opzicht minder blunderde dan de tegenstan der. Omdat de wedstrijd „relge- voelig" was, mocht er in de Galgenwaard geen alcohol geschonken worden. Ruim 15.000 toeschouwers zagen haarscherp dat in deze vorm Utrecht (tegen Dinamo Kiev) en Feyenoord (Sporting Lis sabon) slechts een minimale kans hebben de eerste ronde van de Europa Cup-toernooi en te overleven. Een half uur lang konden beide ploegen alleen met grofheden de „nul" handhaven. Een kwartier voor de rust hielp stuntelend FC Utrecht Feyenoord aan een voor sprong. Van Ede greep en Du Chatinier kopte mis op een voorzet van Molenaar, waar na Eriksen de bal simpel in het lege doel kon schuiven. Utrecht bood in aanvallend opzicht meer pressie, kreeg het eerste uur ook wel meer kansen, maar elke doelpo ging ging naast of over. Feyenoord, met Van Hane- gem op de bank voor de in Portugal spionerende Fafié, heeft deze voorsprong met harde middelen en daarom vrij gemakkelijk door de res terende speeltijd gesleept. Di- bij Feyenoord op de bank als coach. Naast hem de gewisselde reet na het begin van de tweede helft liet Utrechts topscorer Van Loen een sim pele kopkans op 1-1 liggen. Daarna kwamen er steeds meer countermogelijkheden voor Feyenoord. Eriksen had zijn naam hoog op de topsco- rerslijst kunnen schrijven. De Deen bleek nog ver van zijn topvorm verwijderd. Kort voor tijd liet Tahamata zien hoe het wel moest en van hem kreeg het publiek op de valreep nog een stukje voet bal te zien. FC Utrecht - Feyenoord 0-2 (0-1): 32. Eriksen 0-1, 86. Tahamata 0-2. Scheidsrechter: Keizer. Toeschou- wers: 16.000. FC Utrecht: Van Ede; Verrips, Du Chatinier. Rijsbergen,' Godee; Wouters. Kruijs (De Kruijk), Adelaar; Van der Waart (Rietveld), Van Loen. Van der Hooft. Feyenoord: Hiele; Wijnstekers, Duut. Nielsen, Brard; Molenaar. Been (Stafleu). Sörensen (Hoekstra); Tahamata, Eriksen, Rep. TILBURG Tony Miles heeft dit weekeinde geschiede nis gemaakt in het Tilburgse Interpolistoernooi. Liggend op een massagetafel won hij eerst de afgebroken partij tegen Ljubojevic, brak de dag erop de inhaalpartij tegen Poloega- jevski met winnend voordeel af en plaatste zich gisteren sa men met Romanisjin aan de kop van de ranglijst door in een curieuze partij Kortsjnoj te verslaan. De verblufte concur renten kunnen kiezen uit twee mogelijkheden: protesteren te gen de ongewone positie van waaruit Miles tegen het schaakbord aankijkt of eisen, dat zij zelf ook mogen aanlig gen. Zo ongeveer op de wijze van de oude Romeinen. Of daarmee iets zou verande ren, is zeer de vraag. Miles heeft een medische verklaring op zak, waarmee hij zich elk moment uit het toernooi kan terugtrekken. En in beter worden heeft hij vooralsnog geen zin. Vanuit zijn horizon tale positie observeert Miles niet alleen het bord beter, maar ook zijn tegenstander. Hypnose, een andere verkla ring is nauwelijks te vinden voor de blunder die Kortsjnoj de partij kostte. Toen Miles met de vingervlugheid van een goochelaar in grote tijd nood tien zetten in eén minuut afleverde, liet Kortsjnoj zich een vol stuk afpakken, nadat de Zwitserse Rus even tevoren nog een remise-aanbod had geweigerd. Jan Timman hield mede-ko ploper Romanisjin in een ge vecht met wisselende kansen vijf uur bezig en brak af in een toren-eindspel met een pion meer, dat hem minieme winstkansen biedt. hii i)- -ai 2-2 L ™fv laiwerolg van voorpagina sportkatern) r YORK Hana Mandlikova, die in het damesenkelspel '"^•flushing Meadow de Amerikaanse titel van regerend kam- 5choJe Martina Navratilova overnam met 7-6, 1-6, 7-6, won vijf Portigeleden als tiener haar eerste Grand-Slam toernooi bij de ir HjAustralische kampioenschappen. Een jaar later leek zij de- woiieef door te breken door op Roland Garros ook de open Fran- /l"®fel op haar naam te brengen. Zij leek als enige het tweetal urds» Evert-Lloyd en Martina Navratilova in de toekomst te ii. Telen bedreigen. ira"|htwikkeling van de beschermeling van Betty Stöve stokte 3 pjr. Zij behaalde nog wel een paar aardige resultaten, maar ik tfhte doorbraak bleef achterwege. Haar wispelturigheid, chteëenstemmend met haar aanvallende spel, was daar voor het •200.|ste deel debet aan. In New York lijkt de 23-jarige Mandli- j een einde aan de betiteling „eeuwig talent" te hebben ge- Sc|t. Niet alleen het veroveren van de open Amerikaanse titel Toei daar toe bij. Maar dat zij daarvoor zowel de nummer twee (SCne wereld, Chris Evert-Lloyd, maar ook de beste, Martina itilova, versloeg, gaf een bijzonder cachet aan het geheel. duel tegen haar vroegere landgenote, bewees Mandlikova Ive over een uitstekend slagenarsenaal, tegenwoordig ook een goede condititie en sterke zenuwen te beschikken. Na- tra. lova, lang het idool voor haar zes jaren jongere opponente, el: sin de eerste set op een groot pak slaag af te stevenen. Met SDoranva^enc* sPe* kwam Mandlikova binnen korte tijd op 5-0. (i-2fal'lova kwam echter sterk terug en won vijf games op rij. Jdootste probleem in die fase van de strijd bij de Tsjechoslo- Brfcse was haar opslag. Zij slaagde er niet in haar eerste service dsrepn de lijnen te houden en miste daardoor de mogelijkheid evan tegenstandster onder druk te zetten. 38.1 jnaai keer •er&ratilova kreeg in de elfde game vijf keer de mogelijkheid tot doorbraak van de opslag. Onder luid applaus van een uit- i (2-(pcht centre-court, bleef Mandlikova overeind. In de nood- VeiJijk geworden tie-break ging de strijd tot 3-3 gelijk op. Daar- 42. troverde de nummer drie van de wereld vier punten op rij le 3jtwee aces, een scorende volley en een knappe passeerslag. a4_fatüova kwam in de tweede reeks verbazingwekkend sterk leidfi- Twee doorbraken op de service van Mandlikova en be- choï van haar eigen opslag, brachten de score snel op 6-1. De I- He set was een hoogtepunt in het damestoernooi. Beide speel- j maakten weinig fouten. Op 4-3 in het voordeel van Mand- fjya, leek de beslissing in het duel te vallen. Navratilova ver is. (haar eigen opslag door drie fouten op rij. In het zicht van de chtrfwinning knapte er echter wat bij de Tsjechoslowaakse. Na- ■p i'°va behield haar eigen service en doorbrak ook die van c tegenstandster. Omdat beide speelsters daarna wel het ver in te punt binnen haalden, moest een tie-break de beslissing igen. Mandlikova was daarin oppermachtig: 7-2, na een (sprong van 6-0. AMSTERDAM FC VVV, de debutant van gisteren en de degradant van morgen, kwam voor Ajax op een buitengewoon geschikt moment naar De Meer. Na twee nederlagen op rij was de landskampi oen hard toe aan een op steker. De Limburgers waren niet te beroerd om die in het met 12.000 toe schouwers goed gevuld Ajax-stadion gratis te ver strekken. Zó bereidwillig was FC VVV, dat de ploeg van Johan Cruijff gister middag zonder al te grote problemen een record-s core op de borden had kunnen brengen. Dat het prijsschieten tot 7-1 be perkt bleef, zegt meer over de onnauwkeurige afwerking in de Ajax- -voorhoede, dan over het verweer van FC VVV. Met name Marco van Basten, die zijn honderdste officiële* wedstrijd in het eerste van Ajax speelde, had voor zijn doen ongekend veel moeite met scoren. „Het zat me niet mee", verzuchtte 's lands top scorer. Technisch directeur Jo han Cruijff werd van alle ge miste kansen niet warm of koud. „Of die bal er nu net wel, of net niet in gaat, het pu bliek is negentig minuten lang aan z'n trekken gekomen en daar gaat het om", stelde hij niet geheel onterecht. „Als je er toch nog zeven inschopt, ben je niet slecht bezig". FC VVV kwam nauwelijks over de middenlijn, maar ook over die negatieve houding wenste de meester zich niet druk te maken. „Die iongens kwamen eruit als ze konden, je kunt hen niets kwalijk nemen", wuifde hij het éénrichtings verkeer weg. Twee spitsen Met twee spitsen trachtte FC VVV hoogst sporadisch het doel van Menzo op te zoeken. Krachteloos countervoetbal, waarin met name Frans Ver beek een lachwekkende rol speelde. De spaarzame keren dat hij de diepte in werd ge stuurd, werd de trage Verbeek in de sprint moeiteloos geklopt door de ook al niet bijster snel le Ronald Spelbos. Trainer Sef Vergoossen beschikt wel dege lijk over een gevaarlijke „countervoetballer", John Tai- huttu, maar die bleef in Am sterdam negentig minuten lang op de bank. Dat Ajax ondanks het klunzige verweer van de Limburgers een doelpunt moest toestaan en bovendien een strafschop weg gaf, geeft (met het oog op de Europa Cupwedstrijd van volgende week woensdag te gen het Portugese FC Porto) te denken. „Zo lang je meer doel punten maakt dan je tegen stander, is er niets aan de hand", heeft Cruijff bij herha ling verkondigd. Maar ook hij kan niet echt blij geweest zijn met de steken, die de centrale verdedigers Ronald Spelbos (ook in de opbouw zwak) en Sonny Silooy zelfs tijdens het eenvoudige karwei van gister middag lieten vallen. Zo vormde een mislukte terug speelbal van Silooy de inlei ding voor een strafschop (Remy Reynierse was zo vriendelijk om vanaf de elf- meterstip op de vuisten van Menzo te mikken) en kregen in de slotfase Corbijn en Rey nierse alle gelegenheid om rustig tikkend de gehele Ajax- -defensie uit te spelen. Corbijn gaf het laatste tikje in deze 1-2-combinatie en redde daar mee de eer voor de Limbur gers. Meer absoluut de beste man van het veld was. Behalve Koeman ontbrak bij de lands kampioen ook Peter Boeve (hij werd vervangen door Rij- nink). Bovendien viel Edo Op- hof in de tweede helft uit met een spierverrekking in de knie. Een aderlating, die de al les behalve solide achterste lijn van Ajax absoluut niet kan ge bruiken. Volgens Cruijff is er evenwel geen reden voor pa niek. Hij onderstreepte dat door bekend te maken dat Ajax niet op zoek gaat naar een vervanger voor de hoogst waarschijnlijk naar België ver trekkende centrale verdediger Walter Meeuws. „Mandekkers genoeg. De blessure van Ophof valt mee en ik verwacht ook dat Boeve en Koeman er snel weer bij zullen zijn. Dat Spel bos geen gelukkige wedstrijd speelde, kan ik hem niet kwa lijk nemen. Het was pas zijn tweede competitieduel". BERT DIJKSTRA Aan denken De manier, waarop het doel punt tot stand kwam, moet vooral Spelbos aan het denken hebben gezet. De invaller voor de geblesseerde Ronald Koe man (die wel al weer tot de bankzitters behoorde) onder streepte met zijn optreden an dermaal dat hij niet in dit Ajax past. In tegenstelling tot een andere routinier, Arnold Müh- ren, de „linkspoot", die tijdens Ajax' eerste optreden in De Bosman 5-0, 87. Rijnlnk 6-0, Corbijn 6-1, 89. Van Basten 7-1 (strafschop). Scheidsrechter: Bakker. Toeschouwers: 12.000. Gele kaart: Rijnink (Ajax). Ajax: Menzo; Rijnink, Spelbos, Silooy, Ophof (Bosman); Rijkaard, Van 't Schip, Mühren; Vanenburg. Van Bas ten, De Wit (Witschge). VVV: Roox; Nijssen (Rutten), Coort, Van Berge Henegouwen, Valckx; Li- bregts, Ringels (Versleeuwen), Rey nierse. Van Rosmalen; Verbeek, Cor- AMSTERDAM Verrassingen hebben de Nederlandse kano kampioenschappen korte baan het afgelopen weekeinde niet op geleverd. In tegendeel, op de winderige Bosbaan boekten alle fa vorieten dubbele overwinningen. De 31-jarige Annemiek Derckx, bronzen medaillewinnares van Lake Casitas, heerste met de grootste overmacht. De twaalf jaar jongere Annemarie Cox, die in de K 1-klasse in beide finales tweede werd, moest haar op de kilometer zelfs bijna twaalf se conden toestaan. Op de 500 meter ruim twee seconden. MONZA Drie dagen lang heerste op het circuit van Monza de Ferrari- -koorts, maar op de wed strijddag werd de patiënt tot teleurstelling van de ruim 100.000 Italiaanse supporters doodziek afge voerd. In de Grote Prijs van Italië, de twaalfde van zestien formule 1-ra ces om de wereldtitel, triomfeerden niet de vuurrode bolides van Fer rari. De zege ging voor de vijfde keer in dit seizoen naar Alain Prost. De dertigjarige Frans man reed in zijn McLaren een bekeken race. Nam aanvanke lijk genoegen met een tweede plaats achter koploper Keke Rosberg en belandde op het hoogste platform na het uitval len van de Fin, zeven ronden voor het einde. Door zijn over winning verstevigde Prost zijn leiderspositie in het WK-klas- sement. Na twaalf races leidt hij met 65 punten, twaalf pun ten meer dan Michele Albore- to, die met zijn Ferrari op de dertiende plaats eindigde met zes ronden achterstand, opge lopen door een langdurige pit stop. De Nederlander Huub Rothengatter haalde de finish niet. Voor het derde opeenvolgende jaar doet Prost een serieuze gooi naar de wereldtitel. In 1983 en '84 ging het kampioen schap in de laatste race zijn neus voorbij. Na Monza heeft Prost weer alle troeven in handen om als eerste Frans man het wereldkampioen schap in de formule 1 op zijn naam te brengen. In Italië stuurde hij zijn McLaren met uiterste voorzichtigheid over de snelle piste. Liet zich door Keke Rosberg, volgend jaar zijn teamgenoot, niet verleiden tot halsbrekende kunststukjes en wachtte rustig op zijn kans. Die kwam in de 27e van 51 ronden. Rosberg ging naar de pits voor een bandenwissel en Prost nam de leiding over. Maar Rosberg weigerde te ca pituleren en opende na zijn te rugkeer de jacht op de Frans man. In die fase toonde Prost aan, dat hij geleerd heeft van zijn nederlagen in de voorgaande jaren. Hij bleef verstandig rij den, vergde nimmer het uiter ste van zijn turbo en liet toe, dat de voortjakkerende Ros berg in de 40e ronde opnieuw de kop nam. Vier ronden later betaalde de Fin de prijs voor zijn inhaalrace. Hij blies zijn motor op en viel uit. Daarmee maakte hij de weg vrij voor de 21e GP-zege van Prost. Achter hem vochten twee Bra zilianen om de tweede plaats. Piquet won die strijd. Senna, snelste in de training werd derde. Voor Ferrari was de vernedering toen al lang een feit. De Zweed Johansson werd tenslotte vijfde, Alboreto hekkesluiter. Van de vier ove rige races is de wedstrijd op het circuit van Kyalami om de Grote Prijs van Zuid-Afrika in gevaar. De Zweedse regering heeft Stefan Johansson verbo den in Zuid-Afrika aan de start te verschijnen. Geruch ten willen dat Brazilië die po litieke lijn zal volgen. Daar naast heeft de vervoersbond, die het formule 1 circus tel kens verplaatst, aangekondigd dat het zal weigeren de mate rialen en wagens van Kyalami naar Australië voor de laatste Grote Prijs te vervoeren. Dikmaal blijft doelman Roox meester van de situatie, waarin Gerald Vinenburg niet tot scoren kan komen. GAILDORF Het Nederlands motocrossteam is gisteren in de strijd om het wereldkampioenschap voor landenteams als twee de geëindigd. Het drietal Kees van der Ven, Gert-Jan van Doorn en Dave Strijbos liep in de drie manches twaalf strafpun- ten op. Vijf meer dan de Verenigde Staten, dat met David Bai ley, Jeff Ward en Ron Lechien de wereldtitel verovérde. In het Westduitse Gaildorf werd een nieuwe formule gehan teerd. Was in voorgaande jaren de strijd voor landenteams in de 250 en 500 cc gescheiden, in Gaildorf kwamen de rijders uit bei de categorieën tegelijk aan de start. Uitblinker op het twee kilo meter lange circuit in Gaildorf werd gisteren de wereldkam pioen in de 500 cc, David Thorpe. De Brit won zowel de eerste als de derde manche. De tweede omloop werd voor 25.000 toe schouwers gewonnen door Kees van der Ven, die daarmee een grote bijdrage leverde aan de zilveren medaille.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13