„Gewoon met beide benen op de grond blijven staan" £DA staakt principieel verzet tegen raketten TV- voorzitter Wim Kok maakt zich op voor overstap naai de politiek hoi gt A BUNA ZES JAAR IS DE KOGEL DOOR DE KERK Politiek Partij Parlement GRIEKENLAND 950.- i8"SIJTHOFF PERS >pa(JNENLAND £cidóc(3oivumt ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1985 PAGINA S sande woensdag neemt Wim Kok >id a's voorzitter van de Federatie landse Vakbeweging. Na twaalf jaar \ezicht van achtereenvolgens het en de FNV te hebben bepaald gaat Ie politiek in. Hij wordt kandidaat- 'lid voor de PvdA, draait volgend ar volop mee in de verkiezingscam- en zal. als de socialisten in de rege ring zouden komen, beslist hoge ogen gooien bij de verdeling van de ministers posten. Eind vorig jaar heeft Wim Kok (46) enige tijd gevreesd dat hij nooit meer voor hon derd procent in de maatschappij zou kun nen meedraaien. Hij werd getroffen door een virus, dat hem dag en nacht vreselijke dolgelukkig toen bleek dat het niets kwaadaardigs was, maar louter en alleen het resultaat van jarenlange overver moeidheid. Ik moest twee maanden rust nemen en dat heeft me erg goed gedaan. Toen ik weer aan het werk ging was ik als herboren en dat gevoel heb ik nog steeds". 'ERDAM Het kwik is, ïhijnlijk voor het laatst omer, tot 25 graden ge- pond> en Wim Kok rolt de ■rs) en van zijn overhemd heefpen boord op. We blik- attrikeX hem terug naar het van nt waarop hij, de tim- jmszoon, na zijn HBS-tijd die frmaarde Instituut Nijen- zich topleiding bedrijfskunde) p/oukelen betrad. In hee, ik had geen enkele nafreplanning in m'n hoofd héc naar Nijenrode ging", (pnoordt hij onze eerste •eer lachend. „Ambities in de Ig van het bedrijfsleven, cbeweging of de politiek lu, a mij toti&l vreemd. Het mad at mij in die opleiding id. nvas de veelzijdigheid er- mdersn brede algemene ont- iieri, ling, een goede training mam?nkennis, leren hoe de den mie en de maatschappij het /heel in elkaar zaten, dat ke dingen. Ja, ergens in achterhoofd had ik wel 'en cfyag idee van wat ik later Raieisi zou willen doen. Ik bij 'el wat in de journalis te /fooral op een buitenland htt, maar die wens is lang- lek nhand weggeëbt, mede kleeet ik na Niienrode direct tof nilitaire dienst moest. la ben ik gewoon in het en fweg gaan solliciteren". ik als commercieel menjverker bij een handels- zafpr terecht. Dat werk be- wel),ne niet bijster, maar ik k engerde heel praktisch: ik a bin in ieder geval een begin n salaris. Door puur toe ren wam ik na enige tijd bij iel ftuwbond NVV terecht. Ik Navde via via dat de weten- in, apelijk medewerker van e i?a>nd behoefte had aan een /raerhandje, een manusje Tces alles. Ik ben erheen ge ms, ten werd direct aangeno- moeHet trok me wel aan om- nkek bij het NVV veel her- 'en. e van de sfeer waarin ik 'g P*pgegroeid". ich i T/r"p familie jn Kok komt uit een, wat ineêlf noemt, rood nest. De grA, de Vara en het NVV P thuis vertrouwde af- hoopÊen- «.Bij ons hoefde het mP „rode familie" niet te oilen uitgevonden. Mijn va- aar r3? naast zijn werk als ierman plaatselijk zeer ac- n wat wiï toen kortweg te y?ond" noemden. Ook voor eg oVdA en de Vara deed hij en. Hij was penningmeester mbjme bond en dat betekende r tegzr nogal vaak mensen bij en Pver de vloer kwamen. En 0^ezien we toen nog wonin- s to zonder centrale verwar- er hadden, speelden vooral lopd herfst en de winter al die toe «iteiten zich af in onze naafcamer' waar ik °°k mijn b0 fverk zat te maken. Van af aan zat ik dus al mid- __Jn die socialistische sfeer", kende ik natuurlijk maar een heel klein facetje van het vakbondsgebeuren. Toen ik bij de bouwbond kwam werken ontdekte ik pas goed wat er al lemaal in zo'n organisatie om gaat Ik ben van nature leer gierig en nieuwsgierig, een al- leseter eigenlijk, dus wat dat betreft kwam ik in dat appa raat behoorlijk aan m'n trek ken. In die eerste jaren zestig ben ik gepokt en gemazeld in de harde werkelijkheid van het bondswerk". De capaciteiten van Kok blij ven binnen de vakbond niet onopgemerkt en zo wordt hij in 1967, nog maar 28 jaar, be noemd tot jongste bestuurslid van de Bouwbond NVV. Twee jaar later klimt hij nog verder omhoog en wordt, tot zijn ei gen verrassing, gekozen tot lid van het algemeen verbondsbe- stuur van net NVV. Kok: „En opnieuw was ik de jongste be stuurder die ze ooit hadden ge had. Ik voelde me in dat NVV-bestuur op een vreselijke manier een broekje. Tja, je had nog zo weinig om over te ver tellen, hè, tegenover al die ge harde, ervaren vakbondsmen sen. Kloos, De Boon, Ter Hei de, ik zag ontzettend tegen die mannen op. Kortom, ik voelde me een echte snotneus en ik hield me dan ook in het begin zoveel mogelijk gedeisd". NV V-voorzitter André Kloos trad al spoedig na Kok's intre de in het bestuur af en werd opgevolgd door Harry ter Hei de. Diens voorzitterschap zou echter maar een paar jaar du ren. Ter Heide gaf er in 1973 na een intern conflict opeens de brui aan. Er moest in aller ijl een nieuwe voorzitter wor den gekozen. Kok: „Het ging allemaal zo snel! Voordat ik het goed en wel besefte was ik degene die tot opvolger van Ter Heide werd gebombar deerd. Als 34-jarige!' Tanende invloed In de jaren zeventig fuseerden NVV en NKV tot de FNV. Van toen af bestond de vakbe weging uit twee sterke pijlers: de FNV en het CNV, aie bo vendien steeds betere contac ten met elkaar onderhielden. Niettemin lijkt het of de vak beweging de afgelopen 12 jaar aan macht en invloed heeft moeten inleveren. Ziet Wim Kok dat ook zo? Zijn antwoord kenmerkt de ware vakbondsman met ge voel voor politiek en diploma tie. Een rechtstreeks ja of nee valt niet te beluisteren. Kok: „Ach...tanende invloed. Men dient te beseffen dat na 1973 een nieuw economisch tijdperk zijn intrede "deed: we hadden te m^ken met twee maal een oliecrisis, een ver minderde economische groei en daarmee samenhangend de vraag of de in de welvaartstijd opgebouwde collectieve en so ciale voorzieningen allemaal nog wel betaalbaar waren. Eind jaren zeventig stortte de wereldeconomie in, klapte de koopkracht in elkaar en liep de werkgelegenheid drama tisch terug". „Die gegevens moeten we voorop stellen, want het beeld van de vakbeweging in het de fensief is misschien wel een béétje waar maar het is niet compleet. De héle samenle ving moest in die jaren een paar stappen terugdoen. Het werd steeds moeilijker bepaal de dingen te realiseren die vroeger vanzelfsprekend wa ren. Het was afgelopen met het behoud van volledige werkgelegenheid, de uitbouw van sociale voorzieningen en de jaarlijkse verhoging van de koopkracht". „We kregen in de jaren zeven tig ook te maken met door de overheid opgelegde loonmaat regelen. De eerste loonmaatre gel in 1976 vond plaats tegen de achtergrond van te hoge loonkosten ten opzichte van het buitenland, een te hoge in flatie en de onmogelijkheid om op vrijwillige basis loonmati ging tot stand te brengen. Zon der overheidsmaatregelen kon dat gewoonweg niet. Daar heb ik nu wel begrip voor". Regeerakkoord i,Ja, alles overziende heeft de vakbeweging tegenover de po litiek wel macht en invloed verloren, vooral waar het gaat om het beïnvloeden van het kabinetsbeleid. Dat laatste is vooral te wijten aan het feit dat er na 1982 een stijl van re geren is gekomen die geen ruimte liet aan bijstellingen van het beleid. Het huidige kabinet en de regeringspartij en in het parlement zitten vast aan een strak regeerakkoord. Alle alternatieven die de vak beweging op tafel legt worden afgewimpeld met de woorden: het past niet in het regeerak koord. Dat is de boodschap van het automatisch antwoor dapparaat van de regering- Lubbers geworden". „Dat alles geeft je vaak wel een machteloos gevoel. Maar ik vind dat we ondanks die te leurstellingen de werking van de parlementaire democratie moeten blijven respecteren. Je mag volop protesteren en de monstreren om te trachten een besluit in een bepaalde rich ting te duwen, maar als de Ka mer gesproken heeft dan houdt het op, of je je nu ge frustreerd voelt of niet. Dat heb ik binnen de FNV voort durend benadrukt. Dat gaat je niet altijd gemakkelijk af, ze ker niet als je in je hart en hoofd vindt dat er onrecht vaardig met de verdeling van lasten wordt omgesprongen en dat er ook andere mogelijkhe den zijn om de economie weer in het goede spoor te krijgen. Maar geen respect hebben voor de parlementaire demo cratie betekent ruimte schep pen om het recht in eigen hand te nemen. En dat kan en mag niet in een rechtsstaat". „Kijk, het is logisch dat een regering een koers uitzet, ze ker in een tijd van economi sche problemen en grote maat schappelijke vraagstukken, maar er moet toch te allen tij de ruimte zijn voor een goede wisselwerking tussen regering en parlement en voor een dia loog met de samenleving". Korter werken „Het in 1982 gesloten akkoord in de Stichting van de. Arbeid tussen werkgevers en vakbe weging heeft gelukkig geleid tot een situatie waarin het ar beidsvoorwaardenoverleg in clusief het overleg over werk gelegenheid, herverdeling van arbeid en bestrijding van jeugdwerkloosheid aan de di recte greep van de overheid is onttrokken. Anders had er wéér een regering zich mees ter gemaakt van het loon- en arbeidsvoorwaardenbeleid. Dat was in 1982 de stok achter de deur waardoor werkgevers en werknemers bereid waren te zeggen: laten we in ieder geval een poging doen om tot een centraal akkoord te ko men". „Velen knipperden met hun ogen toen de vakcentrales in 1982 hun naam zetten onder een akkoord waarin betere rendementen werden bepleit, maar ik heb me daar geen mo ment voor geschaamd. Want ik weet zeker: hadden we dat toen niet gedaan, dan zou er geen begin zijn gemaakt met arbeidstijdverkorting en her verdeling van werk, hoe moei lijk dat proces zich op dit mo ment ook voltrekt. Door kor ter te gaan werken is voorko men dat er nog meer ontslagen vielen". „De resultaten van het kabi netsbeleid van de afgelopen ja ren mogen natuurlijk niet worden ontkend. De feiten lig gen er. Op zich is bezuinigen ook helemaal niet slecht! Het gaat alleen om de fnanier waaróp je dat doet en die was mijns inziens fout. En laten we trouwens oppassen met al te veel mooipraterij over de da lende werkloosheid. We heb ben in de afgelopen jaren nog al wat mensen uit de statistie ken geschrapt, zoals de oudere werklozen. En we hebben ook gezien dat de ontmoediging van vrouwen en jongeren om naar de arbeidsmarkt te gaan erg is toegenomen. Dat leidt ook tot een lager werkloos heidscijfer". „Niettemin ben ik blij dat de sterke stijging van de werk loosheid nu is afgeremd en tot stilstand lijkt te komen. Het zou mij niet verbazen als er in 1986 voor het eerst sinds vele jaren in het bedrijfsleven weer een lichte uitbreiding van de werkgelegenheid komt. Door de economische groei, de ar beidstijdverkorting en de her verdeling van werk kunnen we de kop van de werkloos heid afhalen. En dan mag niet vergeten worden dat de vak beweging ten aanzien van die laatste twee factoren toch wel een wezenlijke inbreng heeft gehad. Overigens had naar mijn mening de economie nog sneller kunnen groeien. Ik denk dat het groeitempo door de omvang van de bezuinigin gen van de afgelopen jaren is vertraagd. Bij een wat lager bezuinigingsniveau had de op bloei eerder en sneller kunnen inzetten". Gevaarlijk CDA-fractieleider Bert de Vries heeft onlangs geopperd de rol van de vakbeweging bij cao-onderhandelingen terug te dringen. Volgens De Vries kunnen de arbeidsvoorwaar den beter worden vastgesteld in overleg tussen de directie en de ondernemingsraad. De vakbeweging heeft daar met gruwel op gereageerd. Wim Kok doet daar nog een schepje bovenop. „Een naïeve en ge vaarlijke gedachte", zegt hij. De Vries denkt zeker dat de ondernemingen werkgemeen schappen zijn geworden waar in het onderscheid tussen ka pitaal en arbeid nauwelijks meer merkbaar is, zodat in grote harmonie tussen werk gever en werknemers even een cao kan worden opgesteld. Naïef is dat. Veel onderne mingsraden zijn heel be kwaam, zeer zeker, en ook heel goed in staat binnen een bedrijf een heleboel boontjes zelf te doppen. Maar bij ar beidsvoorwaardenoverleg is de medewerking en steun van de vakbeweging hard nodig. Op die manier kunnen eisen kracht bij worden gezet en kan ook in het uiterste geval het stakingswapen worden ge hanteerd. In de constructie van De Vries is dat onmoge lijk. Dan kan een ondernemer redeneren: wie lastig is, vliegt er maar uit". In hoeverre mag cao-overleg door de overheid worden ge stuurd? „Alleen in zeer uitzonderlijke omstandigheden. Het arbeids voorwaardenoverleg moet in principe decentraal worden geregeld, per bedrijf. Maar daarbij moet worden uitgegaan van een aantal globale afspra ken die op centraal niveau door werkgevers, werknemers en overheid zijn gemaakt. Je kunt niet alles aan de min of meer toevallige uitkomsten van het overleg op bedrijfstak niveau overlaten. Daarboven moet een paraplu gespannen worden...nou ja, het is vandaag mooi weer, dus laat ik zeggen: een parasol..., een parasol dus van doelstellingen en moge lijkheden waarmee ieder op zijn eigen plek aan de gang gaat". 32-Urige werkweek „Er kunnen zich omstandighe den voordoen die voor de overheid een reden kunnen zijn om in te grijpen in het overleg tussen werkgevers en bonden. Maar dan moet zijn gebleken dat het overleg op vrijwel alle fronten vastzit. Psychologisch is het heel on verstandig om als overheid voortdurend te dreigen, tus senbeide te zullen komen als er iets mis lijkt te gaan. Die dreiging kan verlammend werken op de bereidheid van alle betrokkenen om het uiter ste te doen om tot oplossingen te komen". „Toch kan het gebeuren dat de overheid bijvoorbeeld in het proces naar een 32-urige werkweek in 1990 een ingreep doet. Stel je voor dat de werk gevers massief en met onei genlijke argumenten dwars voor het doel gaan liggen, of dat de vakbonden zeggen: we kunnen niet langer aan onze leden verkopen dat we nog vóór arbeidstijdverkorting zijn, want de werkgevers ram melen met de geldbuidel en bieden loonsverhoging. Tja, dan zou de overheid er aan te pas kunnen komen. Maar dan nog: de simpele oplossing van „de overheid drukt op de knop en dan is het geregeld" werkt niet. Men moet ook uitkijken met het opleggen van verbo den en geboden. Stimuleren en corrigeren van beide partij en is beter". Kroonprins U wordt over enige tijd zelf politicus. Wanneer ontstond bij u de wens om de politiek in te gaan? „Eerlijk waar, die gedachte ontstond pas toen ik zo'n am derhalf jaar geleden serieus, over weggaan bij de FNV be gon te denken. Ik ga niet weg bij de FNV omdat ik zo nodig de politiek in moet. Zo ligt het beslist niet. Maar op een be paald moment dacht ik: je kunt het jezelf en de FNV niet aandoen om tot je 60ste voor zitter te blijven. Dan zou ik een kwart eeuw hebben volge- maakt. Mobiliteit, veranderen de tijden, dat moet ook op je zelf van toepassing zijn". Heeft het u geïrriteerd dat u zo vaak bent afgeschilderd als de „kroonprins van Den Uyl?" Stilte. Wim Kok schudt het hoofd en een brede lach breekt door. „Er is het afgelo pen jaar meer óver mij dan mét mij besproken, dat is een feit. Maar of ik daaronder ge bukt ben gegaan....nee. Al die verhalen over een naderend of weer afgeschreven kroon prinsschap heb ik gewoon langs me heen laten glijden. Hoe het met me zal gaan in de politiek interesseert me op dit moment niet. Ik ben beschik baar voor de PvdA omdat ik een overtuigd sociaal-demo craat ben en ik denk dat de so ciaal-democratie wellicht wat aan mij heeft. Punt uit. In de eerste plaats zie ik een kamer lidmaatschap voor me. Als ik een zinvolle plek in een kabi net zou kunnen krijgen, loop ik voor die verantwoordelijk heid niet weg, maar ik word beslist niet door die wens ge dreven". „Ik ben vaak in aanraking ge weest met de politiek, maar ik heb er geen enkele ervaring in. Ik ben geen professional, maar een geëngageerde ama teur, en ik moet dus ook op dat gebied nog heel wat leren. Het is niet: ik wil vliegenier worden en binnen de kortste keren in een Boeing zitten. Nee hoor, ik wil gewoon pro beren met beide benen op de grond te blijven". n en M HAAG Ton Frin- 'hnd' CDA-parlementariër ageri was a^gei°Pen k een veelvuldig geci- d iemand in deze ^at. En geen wonder, ™*eerste christen-demo- it schiep hij duidelijk- I over het CDA-stand- in de kwestie van de raketten. Na bijna iar „mitsen" en „ma- is de kogel eindelijk r de kerk. Op enkele Identen na zal de ge- CDA-fractie straks ^joord gaan met een ka- ïtsvoorstel tot statione van 48 Amerikaanse aahawks. r deze ommezwaai van het CDA, althans van de zogehe ten middengroep rond de de fensiespecialisten Frinking en De Boer, is er een meerder heid in de Tweede Kamer voor een positief plaatsingsbe- sluit. Minimaal 37 CDA'ers, 36 VVD'ers en zeven leden van „klein rechts" leveren samen 80 voorstemmen op. Dat alles uiteraard onder het voorbe houd dat het Kremlin niet nog snel vóór 1 november een stuk of vijftig van de inmiddels 423 SS-20-raketten terugtrekt, maar daar houdt niemand nog serieus rekening mee. Is de discussie over de kruisra ketten daarmee beëindigd? In genen dele, want het IKV, de Vrouwen vóór Vrede, het KKN, al die actiegroepen zul len niet eerder berusten dan wanneer de eerste Amerikaan se soldaat zijn eerste hambur ger in Woensdrecht aan het verorberen is, en misschien zelfs dan nog niet. Het volk spetitionnement gaat dus door, al lijkt het inmiddels een ach terhoedegevecht geworden. Wel is te verwachten dat het massale verzet vanuit de be volking van invloed zal zijn op de felheid, waarmee het CDA komend voorjaar randvoor waarden zal stellen aan zijn „ja" tegen een raketverdrag met de Verenigde Staten. Beheer Het Verdrag. Wat moet daar eigenlijk in staan en wat niet? Daarover komt de regering nog deze maand met een noti tie. Dit hoge tempo is gekozen, p ISKE EN WISKE ANGST OP DE „AMSTERDAM" omdat men onmiddellijk na de eerste november (wanneer het aantal SS-20's officiëel als ho ger dan 378 wordt aange merkt) een kant en klaar con cept-verdrag aan de Tweede Kamer wil presenteren. Het belangrijkste aspect van deze notitie zal zijn in welke mate Nederland betrokken wordt bij de eventuele beslissing tot inzet van de kruisraketten in Woensdrecht. In het politiek^ jargon worden dit de beheer saspecten genoemd van het Verdrag. De Amerikanen willen de be slissing over wel of niet lance ren geheel aan zichzelf (de president) houden, zoals ook in West-Duitsland, Italië en Bel gië het geval is. Alleen de Britse premier Margaret That cher is erin geslaagd een „dub bele sleutel" los te krijgen. De Nederlandse regering is het in wezen met Washington eens. Een vetorecht zou alleen maar „afbreuk" doen aan de afschrikkende werking van de raketten. Gewezen op de hou ding van mevrouw Thatcher heeft minister Van den Broek gezegd dat ons land niet met Groot-Brittannië te vergelij ken is. Het gaat daar immers over een staat met ook eigen atoomwapens. Wat Van den Broek betreft kan worden vol staan met een passage in het verdrag met de Amerikanen, waarin staat dat de kruisraket ten alleen worden ingezet vol gens de overeengekomen NAVO-procedure. Dat wil zeggen dat Washington gehou den is overleg te plegen, welke verplichting overigens vervalt als daarvoor volgens de presi dent de tijd ontbreekt. Het CDA verlangt echter wél „enige" echte invloed voor ons land. Daarbij is te denken aan een passage, waarin de Ameri kanen beloven dat zij in Woensdrecht alleen een To mahawk zullen lanceren, als zij eerst „uitdrukkelijk aan dacht hebben geschonken aan de Nederlandse opvatting in dezen". Te verwachten is dat de regering na veel geharre war uiteindelijk deze CDA- suggestie zal overnemen, te meer omdat de PvdA van plan is de souvereiniteitskwestie zeer hoog te spelen. Volgens de socialisten is het in flagran te strijd met de Grondwet als de regering haar zeggenschap over een stukje Nederland en daar opgestelde atoomwapens vrijwillig overdraagt aan een vreemde mogendheid. Taken afstoten Maar als de regering het CDA op dit punt tegemoet komt, is zij er nog niet. Want de chris ten-democraten eisen ook een „betekenisvolle" vermindering van de huidige atoomtaken van de Nederlandse krijgs macht. Momenteel zijn dat er zes, waarvan de Nike-raket (luchtafweer) en de atoom landmijnen worden afgestoten. Dat vindt het CDA echter lang niet ver genoeg gaan, zeker als er kruisraketten aan het arse naal worden toegevoegd. Vol gens Frinking komen ook de atoomtaken van de F-16- straaljager en het Orion-mari- nevliegtuig voor afschaffing in aanmerking, evenals die van het acht-inch-geschut van de artillerie. Pas als ook een flinke reductie van de bestaande atoomtaken is doorgevoerd, zal er in de Tweede en de Eerste Kamer een meerderheid zijn om het Verdrag met de Verenigde Staten te kunnen ratificeren. Is het verhaal daarmee dan eindelijk uit? Het lijkt van wel, te meer omdat de over eenkomst niet eerder eenzijdig opzegbaar zal zijn dan op z'n vroegst in 1991. Een kabinet met de PvdA erin kan er dus niet meer aan morrelen, zou men denken. Voldongen feit Mient Jan Faber, de apostel van de vredesbeweging, is het daarmee niet eens. Volgens hem is het voor de volgende regering vrij eenvoudig de werking van het Verdrag op te schorten (tot Sint Juttemis), zonder dat men zich aan een schending van het internatio naal recht schuldig maakt. Hij wijst erop dat het geen gebruik is dat details als een plaat singsdatum in het Verdrag zelf worden opgenomen. Zulke za ken komen in een aanhangsel te staan, dat veel gemakkelij ker terzijde geschoven zou kunnen worden. Maar Faber vergeet daarbij te zeggen, dat de PvdA wel zeer sterk uit de stembus moet ko men om het CDA, de beoogde coalitiepartner, tot zo'n „truc" te kunnen dwingen. Alleen als er zonder de socialisten niet geregeerd kan worden, zou de PvdA bij de kabinetsformatie een dergelijke eis kunnen stel len. De socialistische defen siespecialist Klaas de Vries ziet als hoogst bereikbare bij de formatie een vermindering van het aantal raketten. Dat hij waarschijnlijk gelijk heeft, en niet Faber, moge ook blijken uit een opmerking van VVD-zijde. Gevraagd om een reactie op Frinkings „omme zwaai", uitte Albert Jan Even huis, vice-voorzitter van de VVD-fractie, niet alleen een een ingehouden blijheid maar ook een waarschuwing. De kiezers mogen niet verge ten dat daarmee de kans op een coalitie van CDA en PvdA alleen maar groter wordt, sprak hij dreigend. Den Uyl zou een door CDA en VVD ge schapen „voldongen feit" kun nen gebruiken als alibi om zijn verzet tegen de kruisraketten op te geven en dus op slag een stuk aanvaardbaarder te wor den voor Lubbers. Die uitspraak van Evenhuis is natuurlijk bedoeld om kiezers die vorig jaar het speculeren ervan te weerhouden van de over partnerruil nog als waan- VVD over te stappen naar het zin betitelde, spreekt nu onbe- CDA. Maar dat maakt zijn kommerd over samenwerking waarschuwing op zich niet met de PvdA, mits... deze par- minder reëel. Evenhuis zou tij besluitvorming over de ra- immers ook kunnen wijzen op ketten respecteert, uitlatingen van Ruud Lubbers in de CD A-krant. De premier, RIK IN 'T HOUT, (ADVERTENTIE) Vertrek vrijdag 4,11 en 18 oktober a.s. 8-daagse VLIEGREIS Griekenland. Standplaats hotel Tolo in Tolon-Nafplion. Direct aan zee. Alle kamers met douche, toilet, telefoon en balcon. Haltpension ter plaatse. Excursiemogelijkheden naar Sparta, Mycenae, Olympia en de eilanden Hydra en Spetses. Prijs op 4 en 18 oktober slechts Prijs op 11 oktober a.s. ƒ995.. Gecombineerde reisverzekering ƒ20.- p.p. ƒ5.- polis- kosten. Annuleringsverzekering 3 1/2% van de reissom ƒ6.- poliskosten. Inlichtingen en boekingen telefonisch onder nummer 070-190882 (maandag t/m vrijdag 9-16 uur)of persoonlijk in onae vestiging aan de Spuistraat 71/hoek Spui te Den Haag. POSTBUS 16050 2500 AA DEN HAAG TELEFOON 070 -190882

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5