Rabin: PLO achter golf van geweld Zuid-Afrika zou UDF willen verbieden Ex-ministers maken loopgravenoorlog van Flick-proces Westduitse truckers zoek KGB wilde Britse vakbondsleider werven Verjaardagsfeest voor zeventigjarige Strauss Blote „Rambo bedreigt Rome ANC-leider Mandela in ziekenhuis behandeld Zon in Ierland uniek EenbqdetijdsQescheii; J kwartaal per acceptgiro §"£etd4e BUITENLAND CckbcSotuont ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1985 PAtJ] Proef met anti- satellietwapen op 13 september WASHINGTON De Amerikaan se, luchtmacht zal vrijdag 13 sep tember zijn eerste anti-satelliet wa pen testen tegen een oude satelliet van de Amerikaanse luchtmacht. Dit heeft de Washington Post giste ren gemeld. Het anti-satelliet wa pen is een gewone raket die vanaf egn F-15 vliegtuig wordt gelan ceerd en in staat is satellieten in een lage baan boven de, aarde te treffen. De Sovjet-Unie beschikt ook over een anti-satelliet wapen, dat beproefd is maar naar verluidt slechts voor 50 procent effectief is. Trots toont mevrouw Thatcher de miljardste fles whisky van een distilleerderij in het Schot se Knockando. Premier Thatcher houdt van whisky KNOCKANDO Premier Marga ret Thatcher van Groot-Brittannië heeft gisteren in Schotland onthuld dat zij zich na een dag Lagerhuis graag ontspant met een glas Schot se whisky. Tegen arbeiders in een distilleerderij in de whiskystad Knockando zei ze: „Ja, ik ben ver bruiker. Maar misschien niet op de schaal die u graag zag". De pre mier, die een bezoek brengt aan Schotland, zei dat zij van een glas whisky placht te genieten na het vragenuurtje van twee keer in de week in het parlement „en op an dere avonden wanneer hèt werk erop zit". LONDEN Een bestuurder van de Britse vakbondsfedera tie TUC heeft in de vakbeweging opzien gebaard door zijn onthulling dat een agent van de Sovjetunie hem eens heeft benaderd om te spioneren. Sam McCluskie, penningmeester van de partij en bestuurder van de bond van zeelieden, zei tegen journalisten dat hij in 1983 in Moskou was benaderd, toen hij voorzitter van de partij was. De Rus die op hem toe gekomen was, vertelde hij, had zich voorgesteld als een offi cieel persoon en had hem gevraagd om interessante stukken aan hem door te geven. McCluskie zei het aanbod veront waardigd van de hand te hebben gewezen. Inmiddels wordt het voorzitterschap van de TUC, een voornamelijk symboli sche functie, sinds gisteren bekleed door een communist de 58-jarige Ken Gill. Hij werd twee maanden geleden uit de Britse communistische vakbond gestoten omdat hij naar de mening van de partijleiding te links was geworden. Gemayel vraagt Europa om hulp MÜNCHEN De Libanese president Amin Gemayel heeft gisteren in gesprekken met de Westduitse bonds kanselier Helmut Kohl economische hulp van de Euro pese Gemeenschap gevraagd voor zijn land. Gemayel heeft de Westduitse regering ook diplomatieke hulp ge vraagd om Israël te bewegen zich uit Zuid-Libanon te rug te trekken, ook uit een zogenaamde veiligheidszone langs de grens waarin Israëlische troepen zich nog steeds ophouden. Ondertussen was Beiroet gisteren opnieuw het toneel van zware gevechten, ditmaal tussen Libanese sji'iten en Palestijnen en tussen sji'iten en Druzen. Bij de ge vechten, de hevigste in Beiroet sinds april, vielen zeker 22 doden en meer dan 85 gewonden vielen. De strijd rond het Palestijnse kamp Bourj el-Barajneh betekende een hervatting van de kampoorlog, waarin sji'ieten en Palestijnen elkaar in mei en juni bevochten. Minstens zeventien ongewapende Palestijnen werden standrech telijk vermoord. JÈRUZALEM Op een drukke markt in het cen trum van Jeruzalem is gis teren een bom ontploft. Daarbij raakte alleen de man, die de bom onder een auto wilde plaatsen, zwaar gewond. De explo- direct ter plaatse en be- sie deed zich vlak bij het gonnen anti-Arabische kantoor van de extremis- leuzen te roepen, tische rabbi Meir Kahane voor. Tientallen aanhan gers van Kahane, die op bezoek in de VS is, waren De politie zette de omgeving onmiddellijk af en ging op zoek naar mogelijk nog andere explosieven, maar deze wer den niet gevonden. Er werden in totaal 20 Palestijnen gear resteerd die worden verdacht van betrokkenheid bij de aan slag. Het was de derde geweld daad in bezet gebied sinds dinsdag, waarbij Israëlische soldaten werden neergestoken. Dertien Israëliërs zijn tot nu toe dit jaar bij het geweld op de westelijke Jordaanoever om het leven gekomen. Defensieminister Rabin wijt de toename van het Palestijnse geweld tegen Israëliërs aan de nabijheid van het PLO-hoofd- kwartier in de Jordaanse hoofdstad Amman. Rabin heeft niet uitgesloten dat de Israëlische luchtmacht aanval len zal gaan uitvoeren tegen Palestijnse verzetshaarden in Jordanië. Het dagblad Yedioth Ahronoth kwam gisteren met nadere bijzonderhedèn over de PLO-basis in Ammarr. Volgens de krant leidt de rechterhand van PLO-leider Arafat, Khalil Al-Wazir, het verzet tegen Is raël. (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN De vroegere Duitse ministers van Eco nomische Zaken Hans Friderichs en Otto Graf Lambsdorff maken van het Flick-proces in Bonn een juridische loopgraven oorlog. Ze zijn vastbeslo ten hun huid zo duur mo gelijk te verkopen. De verdedigers van het illus tere tweetal grijpen elke mogelijkheid aan om de voortgang van het proces te torpederen. Nadat de officier van justitie er donderdag vanwege steeds nieuwe voetzoekers van de verdediging niet in was ge slaagd de akte van beschuldi ging in zijn geheel voor te le zen. lukte dat gisteren maar ternauwernood. De advocaten noemden de verwijten aan het adres van hun prominente cliënten, die er van beschul digd worden grote bedragen van het Flick-concern te heb ben aangenomen in ruil voor een gigantische belastingvrij stelling, „te weinig concreet". Zij argumenteerden dat in de akte van beschuldiging precie zer had moeten worden aange geven, waar en wanneer de beide politici de enveloppen met contanten uit handen van Flick-manager Eberhard von Brauchitsch in ontvangst had den genomen. Volgens de aan klacht heeft Friderichs cou verts ontvangen met respectie velijk 200.000 mark, 75.000, 60.000 en 40.000 mark. Lambs dorff kreeg 30.000 mark, 40.000, nog eens 40.000 en 25.000. Het geld, dat bedoeld was voor de partijkas van de liberale FDP, werd door de beide politici in ontvangst ge nomen op een tijdstip dat zij als minister over de belasting vrijstelling moesten beslissen. Een geval van omkoping dus. De aanvallen van de verdedi ging richtten zich gisteren echter vooral op het tweede deel van de aanklacht. Daarin worden beide ex-ministers er van beschuldigd miljoenenbe dragen voor de partijkas voor de fiscus verdonkeremaand te hebben. Het tweetal maakte het, net als tal van andere po litici trouwens, voor de onder nemingen extra aantrekkelijk om hun partij financieel te steunen. De bijdragen werden fiscaal aftrekbaar gemaakt door ze eerst over te maken naar een vereniging „van al gemeen belang". Via dergelij ke verenigingen gingen de bij dragen naar een rekening in het buitenland en vandaar werd het aldus „gewassen" geld op de officiële rekening van de FDP-penningmeester overgemaakt. Volgens de verdedigers van Friderichs en Lambsdorff was de regering in Bonn sinds'jaar en dag van deze praktijken op de hoogte, maar werd er niet ingegrepen. Daarmee had de overheid zijn recht verspeeld om te vervolgen. Die gedach- tengang werd door officier van justitie Gert Pohl verwor pen. Hij wees er op dat de wet geen enkele twijfel liet dat bij dragen aan partijen niet als bedrijfskosten in mindering gebracht mogen worden voor de fiscus. Met parades en recepties, een koning waardig, heeft de West duitse politicus Franz-Jozef Strauss en eerste minister van Beie ren gisteren zijn zeventigste verjaardag gevierd. Tal van West duitse en buitenlandse autoriteiten waren daarbij aanwezig. On der de duizend gasten in de "Residenz" van München paleis van de koningen van Beieren tot 1918 waren president Ri chard von Weizsacker en bondskanselier Helmut Kohl en presi dent Amin Gemayel van Libanon. Ook vahuit de DDR kreeg hij felicitaties. Kohl had Strauss al uitvoerig bewierookt in een telegram, als ie mand die als geen ander Westduits politicus de geschiedenis van de Bondsrepubliek had helpen vorm geven. In Strauss' veertig jaar in de politiek is hij twaalf keer minister geweest. Hij bracht het echter nooit tot bondskanselier. Hij staat bekend om zijn har de redevoeringen, groot gevoel voor humor en het overleven van controversen. (Van onze correspond'f Cees Manders) en ROME Rome heefpe een toeristische attraie bij, in de persoon van nt vrouwelijke Rambo. jm zeer mooie vrouw, die Jrn op plaatsen waar zich pp mensen bevinden p/qul ling presenteert. In het blootje, zoals de natte haar geschapen h& slechts uitgerust met (pto tic) machinegeweer la> dito kogelbanden. kg tb Rambo, alias Malu, a n Iliana Caruso (19) maói furore in deze stad, nva ze is dan ook uitzondert fraai. De carabinieri, lir wakkere politiemannen hebben hun handen mi aan haar en aan het fhe stel van de publieke k\ di heid. Bel Twee weken geleden d$a| de vrouwelijke Ram fs voor het eerst op bij'e 1 Pon te Milvio. In de not nigte handelslui en hQ., vrouwen die die plek /iha maliter bevolken, klee&t ze zich ineens uit tot nil het vlees, gordde zich ja machinegeweer aan en |w gon op en neer te lopertwi de menigte. De meniyc wisten niet wat ze zag>r (of misschien juist wel), me het duurde dan ook enpe tijd voordat de carabinlfi werden gewaarschuwd, n i Vorige week waren trekpleisters van het Uuv risme, het Piazza Navde en de Trevi-fontein, ape de beurt. De naakte RaSfnt bo had met haar fraerl vormen zoveel succes fcll< toeristen en pelgrims, (en het de politie enige moe H< kostte haar ge van kek I weg te kunnen leiden, e Enkele dagen terug pjpg senteerde Rambo zich i het plein bij de Spaai; Trappen. En ook daar P gon zé zich midden in K menigte toeristen inePlf uit te kleden, tot grt> vermaak van iedereen. P politie, nu op de hoopë' van Rambo's faam, wP snel ter plaatse om de oilen te verzekeren en haar Vva te brengen. fer Rambo komt er telkèn met een kleine boete v?0" af, nooit hoog genoeg oVd. haar te ontmoedigen. ontkent dat ze op publi^e teit uit is: „Ik strijd teg?r de schijnheiligheid en Pve schaamtegevoel van oriez' maatschappij. Het is föz°' het mooiste wat er l naakt op straat te lopé-,h( Denk maar eens in hoe öj.te ik al die mannen maaPar zo verklaarde Rambo rej gen de lokale pers. a' in ke JOHANNESBURG De zwarte nationalistische leider Nèlson Mandela (67), die in Zuid-Afrika een levenslange gevangenisstraf uitzit, is don derdag in een ziekenhuis in Kaapstad onderzocht op een mogelijke blaasontsteking, zo is door een woordvoerder van de Pollsmoore-gevangenis meegedeeld. Ismail Ayob, de advocaat van Mandeia's echtgenote Winnie, heeft gezegd dat zij uiterst on gerust is en niet tevreden is met de officiële verklaring. Tijdens de opname werd het ziekenhuis zwaar bewaakt. Volgens Ayob heeft Mandela zijn echtgenote twee maaan- den geleden tijdens een bezoek verteld dat hij eerder dit jaar was onderzocht nadat er bloed in zijn urine was gevonden. Hij schreef het probleem toen toe aan „een valpartij". Nelson Mandela. (Vervolg van de voorpagina) JOHANNESBURG In Johannnesburg heeft een woordvoerder van het Verenigd Democratisch Front (UDF), het belang rijkste nog legale opposi tiefront, gezegd dat de re gering van plan is het UDF te verbieden. „Zo'n verbod zou gelijk zijn aan een oorlogsverklaring te gen onze mensen en onze organisaties", aldus UDF- medewerker Murphy Mo- robe. Voor de Zuidafrikaanse recht banken moeten' drieëntachtig leiders van het front terecht staan wegens hoogverraad en honderden volgelingen van deze anti-apartheidsbeweging zijn onder de 2.600 gearres teerden als gevolg van de noodtoestand in verschillende gebieden van Zuid-Afrika. Volgens minister Le Grange van openbare orde is in de 3'6 gebieden waar de noodtoe stand is afgekondigd het ge weld scherp gedaald. Daar te genover staat een zeer sterke toename van geweld in de ge bieden waar de noodtoestand niet geldt, waaronder het ge bied rond Kaapstad, aldus Le Grange. President Reagan is gisteren door bisschop Tutu beschul digd van racisme. Reagan zegt dat hij ten aanzien van Zuid- Afrika blijft vasthouden aan zijn beleid van „constructieve betrokkenheid". De regering, aldus Reagan heeft nog geen besluit genomen over de ma nier waarop zij zich zal opstel len tegen de druk van het Congres om sancties in te stel len tegen Zuid-Afrika. Over de politiek van constructieve betrokkenheid (de politiek om via discrete contacten Pretoria van de noodzaak van hertvor mingen te overtigen) zei Reagan dat deze de enige be nadering is geweest „die enig teken van verbetering heeft gegeven in de hele situatie". SMIDJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR 1077) Toen smidje Verholen de auto hoorde toeteren begaf hij zich onmiddellijk naar buiten. „Nee maar, dat is aardig, dat meneer Verholen ons persoonlijk komt bedienen," sprak de vriendelijke heer Meyer. „Meneer Verholen is al jaren klant bij Meyer en Vijfderibbe, en vandaag zijn wij weer eens klant van meneer Verholen. Voor wat hoort wat, niet waar? Gooi de tank maar vol, meneer Verholen." - „Komt voor me kaar, meneer Meyer," zei de smid, en in zich zelf mompelde hij: „Die kletsmajoor heeft ook nog steeds niet in de gaten, dat ik smidje Ver holen helemaal niet ben..." Hij begon de brand bare vloeistof over te pompen, en intussen stond de mond van meneer Meyer maar niet stil. „Ik ga u een geheimpje verklappen, meneer Verholen," zei deze geheimzinnig. „De firma Meyer en Vijfderibbe heeft nieuwbouwplannen. En nu hebben we het oog op een mooi stukje grond hier in Rijkhuyzen. Daar ga ik nu over praten met de burgemeester. Maar eh..., waar is die kleine leerjongen van U, Die krijgt altijd een gulden van me, als ik hier benzine neem." - „Die ezel is aan het knokken geweest met bur gers uit het dorp," antwoordde de smid korze lig. „De veldwachter heeft hem opgesloten on der de toren." - „Dat valt me werkelijk tegen van dat aardige knaapje," zei meneer Meyer. „Maar ja, zo is het leven nu eenmaal, hé? Hier is het geld voor de benzine, meneer Verholen. En geeft u uit mijn naam maar een gulden aan uw leerjongen. Tot ziens dan maar weer, me neer Verholen." - Ronkend schoot de B.G.D.- auto er vandoor om even later te stoppen voor het eeuwenoude raadhuis. „Hou jij hier alles goed in de gaten, Mauk," zei de kolonel. „Het bevalt me niet, dat ze agent 009 opgesloten hebben..." - En gejaagd rende Plimmp het ge meentehuis binnen. ZEIST De Nederlandse truckers die in Soedan bezig zijn met een hulpproject, gaan een zoekactie beginnen naar een aantal Duitse collega's die al sinds zondag vermist worden in het woes tijnachtige grensgebied tussen Soedan en Egypte. Over het lot van de Duitse truckers heerste gisteren grote onzekerheid. Na dat aanvankelijk was gemeld dat de chauffeurs zoek waren, meldden de Egyptische autoriteiten later dat de Duitsers onder militaire geleide naar de Soedanese grens waren gebracht. Volgens een telex van Willem Woudenberg, leider van het Hol landse convooi, die gisteravond op het hoofdkantoor van de Hol land Duck Club in Zeist binnenkwam, is echter nog niets be kend over het lot van de Duitse truckers. In het Duitse konvooi dat 23 man telt, bevinden zich een reportageploeg van de West duitse tv en twee verslaggevers van het weekblad Stern. De boot met de vrachtwagens van het Nederlandse konvooi is gisteren ten lange leste in Port Soedan aangekomen. Alle chauf feurs die nog in het Truck Aid-kamp in Khartoem waren, zijn gisteren overgevlogen naar de havenstad om te beginnen met het ontschepen van de trucks. Een aantal van de Nederlandse chauffeurs keert zoals gepland op 10 september terug naar huis. Hij bood verder zijn veront schuldigingen aan voor zijn opmerking in een radio-inter view dat de rassenscheiding in Zuid-Afrika was afgeschaft, „maar in vergelijking met vroeger is er wel veel verbe terd", aldus Reagan. Wapen verkoop stijgt Als gevolg van ae aanhouden de onrust in de zwarte en kleurlingwoonwijken rond Kaapstad is de wapenverkoop aan blanken met sprongen ge stegen. Volgens wapenhande laren liggen de verkoopcijfers in sommige gevallen 70 pro cent hoger dan in augustus. In veel gevallen kopen blanken niet alleen nieuwe wapens, maar laten ze ook de wapens die ze al bezitten reviseren. De meeste klanten zeggen dat ze zich willen verdedigen als hun huizen of hun auto's met ste nen worden bekogeld. De af gelopen dagen hebben blanken al enkele malén het vuur geo pend op jonge kleurlingen die hun huizen met stenen beko gelde Staking scheidsrechters voor meer veiligheid MONTEVIDEO De scheids- rechters in de hoogste afdeling van de Uruguyaanse voetbal competitie hebben voor onbe paalde tijd een staking afge kondigd wegens onvoldoende veiligheid in de stadions. De staking is een reactie op ver ontrustende gebeurtenissen ge durende de laatste weken. Af gelopen zondag nog liep een grensrechter ernstig hoofdlet sel op door een steen. DUBLIN De zon heeft zich in het verregende en mistige J land zo lang niet laten zien, dat een kort optreden beschov wordt als een buitengewoon verschijnsel. „Felgekleurde bol Ii hemel van Dublin", riep de Irish Times uit boven een berr toen de zon zich gisteren even liet zien. „De burgerij van Dul werd gisteren geschokt toen de zon tevoorschijn kwam en en le uren scheen voor het eerst sinds maanden", aldus de krtf T „Maar", voegde het blad eraan toe, „de meteorologische diq waarschuwt dat verwachtingen over een hete zomer hoof waarschijnlijk onrealistisch zijn De weersvoorspellers zagerl buien alweer hangen, aldus de Irish Times. d at. dit quartz klokje in de vorm van een mini-huiscomputer (ware grootte 5 cm.). Het is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: I Adres: I Postcode/plaats: J Telefoon:. I voor contróle bezorging) I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnement betaald per: j O maand (per automatische betaling) Stuur als dank het computerklokje aan: I Naam:. I Adres:. I Postcode/plaats:-M^M_. Stuur de bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 99 I 2500 VD Den Haag (postzegel niet nodig).

Leidse Courant | 1985 | | pagina 4