Komend seizoen nog meer Nederlanders op wintersport Steeds meer patiënten krijgen kunstheup ^nenland I^een veiling |_fiis Menten: >rt geding getrokken b \)len vraagt ook fvlederland verlichting nan schuldenlast ijn Tilburg één handtekening tegen raketten per voordeur KONINKLIJK HUIS NCOV wil geen handels beurzen op zondag De éne hypotheek is de andere niet. De NVM-makelaar geeft u een objectief advies. He NVM ra „Ik teken voor tien jaar Utrecht"! Cao-overleg havens eindigt zonder akkoord CetcUeCoiitiwi ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1985 PAGINA 3 - s Wft Igen^TERDAM Het koets in J van oorlogsmisdadiger inhipr Menten in Blaricum en behorende grond en J[verbrande) landhuis zul- 'niet openbaar verkocht Sen. Menten heeft het tste deel van zijn schulden de Bondsrepubliek be- Dit heeft advocaat mr. werjampe gisteren namens de opjf bekendgemaakt. Menten het kort geding inge- dat maandag in Am- zou dienen met als de veiling op 24 septem- te voorkomen. 'gunichuld van Menten aan de oppf ontstond in 1964 toen et giten als „oorlogsslachtof- talei 550.000 Duitse marken jg als „wiedergutma- ig". Toen later bleek dat lJn- )u 85-jarige Pieter Menten ïschjald géén slachtoffer was, het de BRD dit geld terug, n va giggjdwangmiddel werd onder jf r beslag gelegd op de be- "dtngen van Menten in Blari- eel l Dit deden ook de fiscus het veilinghuis Sotheby van Waay, bij wie Men- nog voor aanzienlijke be- veden 'n bet krijt staat. De ndeifng ^oor is nu van baan, maar de andere "^Sldeisers zouden later nog openbare verkoop kun- beslissen. et nr "FF •ver® nu edro)en' 1 lam Bijna zeventien procent meer winst voor Heineken AMSTERDAM Bierbrouwer Heineken in Zoe- terwoude heeft over het eerste halfjaar bijna 118 miljoen gulden netto verdiend tegen 101 miljoen gulden in dezelfde periode vorig jaar. De winstij- ging is daarmee bijna zeventien procent. Heineken verwacht, dat de winststijging in de tweede helft van het jaar gelijk zal zijn aan die van de eerste zes maanden. De netto-omzet in het eerste halfjaar ging van 3019 miljoen naar 3253,4 miljoen gulden. De Spaanse deelneming El Aquila is naar rato van het belang van 37,8 procent in de consolidatie be trokken vanaf 1 januari. Een aanmerkelijk deel van de stijging van de omzet en van de kosten en rente valt hieruit te verklaren. Heineken maakt ge wag van een gunstige ontwikkeling van een groot aantal voor haar belangrijke markten. De verbete ring van de gang van zaken in Frankrijk en Spanje zal echter nog enige tijd vergen. Prijzen niet gestegen DEN HAAG De prijzen zijn tussen midden juli en midden augustus niet gewijzigd. Dat blijkt uit het gisteren gepubli ceerde prijsindexcijfer van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek. Vooral kleding, met uitzondering van dameszomer- kleding, werd duurder. Benzi ne, LPG, en vers fruit werden goedkoper, evenals koffie, margarine, halvarine, dames- zomerkleding en verse groen ten. De geldontwaarding (het zogenoemde voortschrijdend twaalfmaandsgemiddeld) be draagt op dit moment 2,6 pro cent. Nederlandse filmprodukties behalen eerste prijzen UTRECHT De Nederlandse vi deo „Recht op weten" heeft de Grandprix gewonnen tijdens de in ternationale competitie GVO (ge zondheidsvoorlichting en opvoe ding) in Dublin. Het programma „Recht op weten" werd geprodu ceerd door het audiovisueel cen trum van de Erasmus-universiteit in Rotterdam. De regie was in han den van Willem Ouwerkerk. „Recht op weten" won de eerste prijs in de categorie videofilm. Ver der heeft de Nederlandse animatie film „Anna en Bella" van Börge Ring op het internationale filmfes tival van Heroshima in Japan de eerste prijs gewonnen in de catego rie films langer dan vijf minuten. Twee opvarenden gestrand zeiljacht verdronken LEEUWARDEN Twee van de drie opvarenden van het Nederland se zeiljacht „Stern" uit Den Helder zijn verdronken. Hun stoffelijke overschotten zijn vannacht geborgen door de Westduitse politie. Het zeil jacht werd gistermorgen leeg aange troffen ten westen van het Duitse waddeneiland Langeoog. Het gaat om twee gepensioneerde marine mensen uit Den Helder van 56 en 59 oud. Van de derde vermiste opva rende, eveneens uit Den Helder, ont breekt nog elk spoor. De drie zeilers waren donderdag uit Cuxhaven ver trokken om een Contest 28 zeiljacht van de marinewatersportvereniging terug te varen naar de Den Helder. DEN HAAG De ANWB verwacht dat het komend winterseizoen 1985/1986 circa 40.000 Nederlanders meer dan vorig jaar naar de wintersport-oorden zullen trekken. Dit is een toename ten opzichte van vorig jaar met vijf pro cent, waaroor het totaal aantal tussen de 800.000 en 850.000 sneeuwtoeris- ten zal schommelen. De prijzen van accommodatie en skipassen hebben zich gestabiliseerd; de meeste Alpenlanden hebben geen prijsverhoging ingevoerd, aldus de ANWB. De toeristenorganisatie maakt dit op uit eigen onderzoek en gegevens van het Nederlands Wetenschappelijk Instituut voor Toerisme (NWIT) en het Nederlands Bureau voor Toe risme (NBT), aldus een ANW- B-woordvoerder gisteren. Van het totaal aantal zal 65 procent alpine-skiën en 25 procent lan glaufen. De gemiddelde duur van de wintersportvakantie ligt tus sen de negen en de tien dagen en de piek zal wederom in de voorjaarsvakantie liggen. Va kantiegangers die met de kerstdagen naar de winter sport gaan, adviseert de ANWB skigebieden te kiezen die boven de 1500 meter lig gen. De ervaringen in de afge lopen jaren met lager gelegen gebieden zijn in deze periode niet zo best, aldus de ANWB. Net als voorgaande jaren wordt de auto ook dit seizoen het belangrijkste vervoermid del met zeventig procent. De touringcar komt op de tweede plaats met twintig procent en het lijkt er op dat de trein weer wat terrein gaat y met vier tot zes procent, aldus de ANWB. Voor de Nederlander blijft Oostenrijk nog steeds skiland, nummer één. Van alle Neder landers gaat zeventig procent naar dit land toe. Het wat duurdere Zwitserland komt met vijftien procent op de tweede plaats. Naar Frankrijk gaat drie procent, naar Duits land zeven en naar Italië vijf procent van het totaal aantal Nederlandse wintersporters. fgui -IIPHOL Polen heeft enkele Westerse landen, waaronder Ierland gevraagd bij de vereffening van haar schulden min- lini rente te hoeven betalen dan oorspronkelijk was afgespro- Nederland is daar vooralsnog niet toe bereid. Staatssecreta- erlaBolkestein van buitenlandse handel heeft dit gisteravond op 'teniphol verklaard bij zijn terugkeer van een reis van enkele ach,en naar Polen en Turkije. Een delegatie van het Financiën mettrekt volgende week naar Polen om over deze kwestie ver- aan te spreken. Polen heeft een schuld van ongeveer 27 miljard ar aan Westerse landen. Voor Nederland gaat het om een ht),rag van naar verluidt enkele honderden miljoenen guldens. le eeftfen behoort wat de schadeposten voor Nederland betreft, bij top drie. aldus Bolkestein. Alleen Argentinië en Nigeria staan meer in het krijt. De Nederlandse overheid geeft in verband kuil jeze situatie geen kredietverzekeringen meer af voor Polen, es moet met baar geld worden betaald, aldus de staatssecreta- 3rh. handel tussen Nederland en Polen volgt overigens nog wel 'Jks i stijgende lijn. Ons land voerde vorig jaar voor 678 miljoen 'Pelden naar dat land uit. Polen is daarmee, na de Sovjet-Unie, jpr Nederland het tweede handelstand in het Oostblok. orig jaar 900 claims voor rgoeding medische fopten S(IRECHT Bij het bureau Medische Aansprakelijkheidsrisi- (MAR) zijn vorig jaar ruim 900 claims ingediend voor ver- van schade door medische fouten. Volgens de MAR gaat in totaal om ruim vijf miljoen gulden. De MAR is een bureau de gezamenlijke verzekeringsmaatschappijen gevallen Dpaa „medische schade" melden. Het betreft fouten van artsen -13.(Vel tijdens operaties als bij andere medische handelingen 4Jar niet de schade die iemand in de gezondheidszorg kan oplo- yt, bijvoorbeeld doordat de slagboom van het ziekenhuisterrein ma. èijn auto terechtkomt. Volgens de MAR hebben de 900 claims 30 u.rekking op ernstige en niet-ernstige medische fouten, waarbij varieert van een bij de narcose gebroken voortand tot 1 ^putatie van het verkeerde been. In Nederland worden jaar- enjs één miljoen operaties uitgevoerd. Jan van Nies, voorzitter van de VVDM, overhandigt de staatssecretaris het zwartboek. VVDM „verontwaardigd" over reactie Defensie op zwartboek UTRECHT De VVDM is verontwaardigd over de wijze waarop staatssecretaris Hoek- zema van Defensie heeft gere ageerd op het zwartboek van de soldatenvakbond over mis standen-bij de infanterie. De staatssecretaris liet gistermid dag na de aanbieding van het zwartboek weten dat hij noch de door de VVDM bepleitte hervorming van het militair tuchtrecht noch herziening van dé militaire gezondheids zorg noodzakelijk acht, aldus de VVDM. Defensie staat op het standpunt dat mishande- zwartboek te hebben gelezen", lingen en vernederingen aldus VVDM-voorzitter J. van slechts incidenteel voorkomen. Nies. De VVDM gaat volgende en niet een structureel ver- week de defensiespecialisten schijnsel zijn, zoals de bond van de grote Tweede-kamer- stelt. „Uiterst merkwaardig fracties benaderen, om druk dat de bewindsman dit be- op de ketel te zetten, weert zonder kennis het kerk 0^»LBURG In Tilburg „("Sibben 660 Vrijwilligers n het Komité Kruisra- ,E ^tten Neen gisteravond ï.004783 handtekeningen het volkspetitionne- ent opgehaald. Dat is Sm één handtekening uin!i woning, waar mensen 2. Ldis waren. De stad heeft iTR(p.000 inwoners. Als Til- spretrg een graadmeter mag voor Nederland, zou re-it erop duiden dat uit- I 121 eindelijk circa vijf miljoen handtekeningen zullen worden gezet. Tilburg is de eerste stad-in Ne derland waar handtekeningen voor het volkspetitionnement zijn opgehaald. Elders gebeurt dat vandaag. In Tilburg belden de vrijwilligers tussen 18.30 en 22.00 uur bij 35.000 woningen 'aan. In 21.000 gevallen werd opengedaan. In totaal telt Til burg 60.000 voordeuren. De woningen waar niet werd opengedaan of die nog niet konden worden bezocht, wor den de komende dagen afge werkt. Het tellen van de hand tekeningen gebeurde in Til burg door twintig vrijwilligers en heeft tot 23.00 uur geduurd. Volgens een woordvoerder van het Komité Kruisraketten Neen in Tilburg is gisteravond gebleken dat veel mensen geen handtekeningenkaart hebben ontvangen. Donderdag bezorgde het Komité nog J0.000 extra kaarten en ook "gisteravond nog werden opha lers met duizend extra kaarten uitgerust. Hoeveel Tilburgers hun handtekening met de post hebben geretourneerd, is niet bekend. In alle delen van het land is vandaag begonnen met het op halen van de kaarten met handtekeningen voor het volkspetitionnement tegen de kruisraketten. De zeshonderd vredesplatforms, in het leven geroepen door het organise rende Komitee Kruisraketten Nee (KKN) in Amsterdam, ha len de kaarten in de komende weken op verschillende ma nieren op. In de ene plaats worden de kaarten een dag per week huis-aan-huis opge haald, in andere gemeenten gebeurt dat op elke werkdag. Er zijn ook vredescomités, die met geluidswagens rondrijden, waar de kaarten ingeleverd kunnen worden. Een derde mogelijkheid is het plaatsen van bussen in de wijk. Het co mité schat het aantal meewer kende vrijwilligers op dit mo ment op 60.000. In verschillende plaatsen wordt aan de eerste ophaaldag de kaarten aandacht be steed door of zelfs meegewerkt door het college van B en W. De burgemeester in Haarlem plaatst demonstratief de „eer ste" handtekening in zijn ge meente. De burgemeester van Zaanstad haalt zelf handteke ningen op. Het bestuurscollege van Amsterdam heeft net als in Zaanstad opgeroepen tot steun aan het volkspetitionne ment. De campagne duurt tot 26 oktober. Op die dag worden de verzamelde handtekenin gen aangeboden aan regering en parlement. september Pieter van Vollenhoven 'nt op het terrein van de Fle- Fohof het 14e Wereldkampioen schap radiobestuurde model vliegtuigen. klasse kunstvlucht. it kampioenschap wordt geor- i door de Koninklijke xeniging voor Luchtvaart on- r auspiciën van de Federation xonautique Internationale. DEN HAAG Het NCOV, de christelijke organisatie van on dernemers in het midden- en kleinbedrijf, wil af van de vele handelsbeurzen op zondag, zij het dat uitzonderingen mogelijk moeten blijven. Het NCOV heeft een aantal politieke partijen verzocht dit in hun verkiezingsprogramma op te nemen. Vol gens het NCOV worden er steeds meer beurzen op zondag ge houden. Dat doet afbreuk aan de zondagsrust. Handelsbeurzen zouden onder de winkelsluitingswet moeten gaan vallen, meent het NCOV. Volgens het verbond maken steeds meer van haar leden bezwaar tegen de beurzen op zondag. kü Mi)N/ L£RMft 2£J ÜAT ÊREëNvnoOl INMS j (ADVERTENTIE) let zoeken en vinden van een huis is op zich al lastig genoeg. Het uitzoeken van de voor u meest> gunstige hypotheek komt daar dan meestal nog eens bij. Dan is het goed om te weten dat de NVM-makelaar ook deskundig is in hypotheken. En dat hij u graag en geheel vrijblijvend van advies dient. Zonder dat u dat iets kost. De NVM- makelaar rekent u voor hoeveel hypotheek verantwoord is bij uw inkomen. Hij adviseert u aan de hand van het Stappen-plan welk soort hypotheek het best voor u is. Hij heeft immers als onafhankelijke adviseur de aanbiedingen in huis van alle banken en andere financiële instellingen. Zo helpt hij u om uit de vele mogelijkheden voor u de voordeligste te kiezen. In alle objectiviteit, alleen rekening hou dend met uw situatie en draagkracht. Zonodig regelt hij voor u ook de gemeentegarantie. De NVM-make laar helpt u ook graag met een hypo theek, als u een huis koopt zonder zijn bemiddeling. Let daarom op zijn NVM-vignet als u een hypotheek nodig hebt. NVM-makelaars: deskundig in onroerend goed. Ook voor verkoop, huur en verhuur, taxatie, aankoop en verzekeringen. Beelaerts van Blokland: APELDOORN Apeldoorns burgemeester jonkheer drs. P. Beelaerts van Blokland is in principe bereid tegemoet te komen aan de wens van de Utrechtse provinciale staten om tien jaar de functie van commissaris van de koningin in die provincie uit te oefenen. Dat heeft hij gisteravond ver klaard na de bekendmaking van het kabinet hem te zullen voordragen als opvolger van mr. P. van Dijke, die met pen sioen gaat. „Ik zeg natuurlijk niet nu bij voorbaat dat ik geen ja zou zeggen als het CDA me nog eens voor een ministerpost vraagt. Maar op dit moment beschouw ik de nieuwe functie als een eindsta tion". Een nadeel van zijn overstap van het burgemeestersschap naar het provinciale commis sariaat vindt hij het verlies van het directe contact met de burgerij. In Apeldoorn staat Beelaerts bekend om zijn nau we contacten met de burgerij Jhr. drs. P.A.C. Beelaerts van Blokland. en het bedrijfsleven. Beelaerfs van Blokland zegt de provin cie Utrecht „vrij goed" te ken nen. „Ik heb er nog contacte/i uit mijn ministerstijd en na tuurlijk ook uit de periode dat ik burgemeester van Amste]- veen was dat er in de buuirt ligt. Ik ken de problemen ib deze provincie". "i UTRECHT In de afgelopen 25 jaar hebben naar schatting meer dan twee miljoen patiënten over de ge hele wereld één of twee heupprothesen gekregen. Ook in Nederland stijgt het aantal patiënten bij wie het heupgewricht wordt vervangen: in 1973 waren het ét 5.393 en tien jaar later 8.589. Dit blijkt uit een beschou wing van de orthopedisch chirurg prof. dr. S. Sijbrandij (Academisch Ziekenhuis Utrecht) in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde. De grote vlucht die dit soort operaties heeft genomen is te dan ken aan de introductie van het „botcement", een snel hardende kunststof waarmee de twee delen van de prothese tijdens de operatie direct goed kunnen worden verankerd in het skelet rond het heupgewricht. Hierdoor kan de patiënt één of twee da gen na de operatie al met oefeningen beginnen. Prof. Sijbrandij waarschuwt dat desondanks niet al te gemakke lijk over het vervangen van een heup moet worden gedacht. De patiënten zijn meestal bejaard, hetgeen de kans op complicaties vergroot, de kwaliteit van hun bot is meestal niet best en even tuele infecties kunnen ernstige gevolgen hebben. Als de prothe se loslaat of als een ernstige infectie optreedt, is heroperatie no dig. Heroperaties zijn technisch moeilijker dan eerste operaties. In de nabije toekomst zal het aantal patiënten dat last krijgt van de nieuwe heup en dat misschien opnieuw een operatie moet on dergaan toenemen. Die tendens is volgens prof. Sijbrandij nu ai zichtbaar: het aantal „revisie-operaties" (214 in 1972 en 430 in 1982) groeit procentueel in Nederland nu al sneller dan het aan tal eerste operaties. Hij concludeert dan ook, dat niet te licht vaardig tot het plaatsen van een heupprothese mag worden be sloten. Of zich op dit gebied in de toekomst nog revolutionaire ontwik kelingen zullen voordoen valt niet te voorspellen. Er wordt naarstig gezocht naar een betere verbinding tussen het dode, li- chaamsvreemde materiaal van de prothese en het levende bot- weefsel van de patiënt, aldus Sijbrandij. ROTTERDAM De onderhandelingen voor een nieuwe alge hele (raam)cao voor de Rotterdamse en Amsterdamse haven (10.000 werknemers) zijn gisteren afgerond zonder dat een prin cipe-akkoord is bereikt. Volgens de Vervoersbond FNV is in dit eerder gestaakte overleg voor de vakbonden slechts één belang rijk winstpunt geboekt: een aantal sectoren in de haven heeft zich bereid verklaard deel te nemen aan de uittredingsregeling voor 57,5 jarigen en ouder. De uittredingsregeling van 57,5-jari- gen en ouder is een belangrijk instrument om overtollige stuk- goedwerkers de komende jaren nog aan de slag te kunnen hou den. Volgens berekeningen van de commissie-Van der Louw zouden daardoor 350 stukgoedwerkers vervroegd kunnen uittre den en in de overige sectoren 270 arbeidsplaatsen vrijkomen. De werkgevers hebben eerder al handhaving van het systeem van automatische prijscompensatie en aanvulling van het ziekengeld tot honderd procent gegarandeerd. Voorzitter Stichting Makmur vrijgelaten ROTTERDAM Voorzitter van de Surinaamse stichting voor vluchtelingen Makmur in Rotterdam, de 42-jarige S.P.S. (Somohardjo) is vrijgelaten, evenals twee andere verdach ten in deze zaak. De Suri naams oud-parlementariër S. werd op 1 augustus in Rotter dam aangehouden op verden king van illegaal wapenbezit. Dat gebeurde nadat de Rotter damse politie een grote hoe veelheid wapens in een pand aan de Walchersestraat in Rot terdam had gevonden. De Rot terdamse rechtbank heeft nu tot vrijlating besloten omdat het onderzoek geen bewijsma teriaal heeft opgeleverd. Het politie-onderzoek wordt wel voortgezet. Daarnaast loopt ook een gerechtelijk vooron derzoek in deze zaak. Echtpaar Goeree zet verspreiding evangelisatieblad Goeree even stop ZWOLLE „Wij haten noch Joden noch heidenen noch wie dan ook, maar beroepen ons op het Woord van God". Met deze woorden reageerde het evangelisatie-echtpaar Lucas en Jenny Goeree gisteren op de beschuldigingen van zeven joodse organisaties en vier par ticulieren, die de evangelisten van anti-semitisme betichten. Deze elf partijen eisten giste ren in kort geding dat diende voor de vice-president van de Zwolse rechtbank, mr. J. Schunck, dat het. echtpaar het verspreiden van hun evangeli satieblad „Evan" moeten stop pen. In hun blad leggen zij herhaaldelijk een verband tus sen de kruisiging van Jezus Christus en de moord op zes miljoen joden in WO II. De Goeree's zegden toe de ver spreiding van hun blad even stop te zetten om de zaak tot rust te laten komen in afwach ting van de beslissing van mr. Schunck. Deze kondigde wil tot volgende week vrijdag de tijd nemen een vonnis of tus senvonnis te wijzen. Hierin zal dan over het verzoek tot aan houding worden beslist. Hondengevechten worden verboden DEN HAAG Het organise ren van hondengevechten wordt binnenkort verboden. Het ministerie van landbouw en visserij wil hiertoe het' wetsontwerp voor de gezond heids- en welzijnswet voor dieren (dat al bij de Kamer ligt), aanvullen met een extra bepaling. Overtreders van het verbod kunnen rekenen op een celstraf en of geldboete. Zie voor een verder verslag over hondengevechten in Ne derland, de voorpagina van de zaterdagbijlage.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 3