0omcwit Amerikaanse DC-9 verongelukt Minima en uitkeringen blijven bevroren ijps leiden =it aanhouding 1} Rijswijkse moordzaak I Z-Af rika sluit scholen voor kleurlingen Richting BON Bfieer extra kosten Sjsterscheldewerken >ROPER [ISSAN sportscar DEALER Beestachtig vermaak Nederlandse automobilist ergert zich geweldig Zaterdag 7 september 1985, 76e jaargang no. 23291 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND behorende lol Si|thol! Pers Apothekeredi|k 34,2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA. !el.071 -122244. Voor abonnementen: lel.071 -313677. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. U.Hallewds, Chef-redacteur: Wim Buijleweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand I 21.89 (aut.betaling),kwartaal i 65,68, jaar 1 250,6 Klachten bezorging: maandag l/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excu>/oT5TW)f 0,61 per mm, kleintjes I 0,43 per mm. Losse nummers f 1,00. Zaterdag: Knock Out-show op Ned. I om 19.20 uur. Op Ned. II om 23.10 uur nachtfilm „Turks fruit". Zondag: Op Ned. I om 21.00 uur Bergmanfilm „Fanny en Alexander". Op Ned. II om 12.00 uur Capitool over het vluchtelingbeleid. HET WEER Wisselend bewolkt en buien. Middagtemperatuur ongeveer 15 graden. Wind uit west tot noordwest, matig tot vrii krachtig. Daarna overwegend droog. Geleidelijk iets hogere temperaturen. Morgen zon op: 7.04; onder: 20.11 uur. Schev. hoogw.: 9.29 en 21.55 uur. Laag: 5.02 en 17.32 uur. MUM aütSHAAG De politie heeft een 35-jarige ^20-9%-dammer aangehouden, die verdacht ,t betrokken te zijn geweest bij de moord ie leden van de band die in de nacht van 8 maart in een kantoorgebouw in Rijs- Qi7iipefende. De man blijkt afgelopen zondag aangehouden. Dat gebeurde op straat mef itterdam na anonieme tips en aanwijzin- geha20 heeft officier van justitie mr. De Wit -9764en Haag gistermiddag meegedeeld. irdachte is na voorgeleiding aan de officier van z. +e in verzekering gesteld. In het belang van het 2-500ïoek willen politie en justitie geen nadere in- pgen geven. Justitie had 30.000 gulden uitge- j '82 voor de opsporing of tips die tot de aanhouding laders zouden kunnen leiden. r*k6V moordzaak werd half juni ook al een aanhou- verricht. Daarbij ging het om een 44-jarige man ïmw [ontfoort. Deze man werd enkele dagen na zijn teken,atje weer vrijgelaten, omdat volgens mr. De Wit Jk !r onderzoek duidelijk was geworden dat de ver- Tol1ng teêen bem geheel ongegrond was. Bij de 0,pudige moord raakten de twee andere bandle- irnstig gewond door kogelschoten. De repetitie- '77 le van de band in het kantoorgebouw lag naast 3 75^antoor van de Surinaamse bevrijdingsraad. Deze maakte kort na de moord bekend te denken aan oolitieke terreuractie door aanhangers van het 'me(^e-Bouterse. CËÖiHAAG Het kabinet is opnieuw verrast door urbeljinke overschrijding van de kosten van de Oos- a i3ieldewerken. egroting is het afgelopen lar overschreden met 132 en gulden. „De laatste extrt' voortgangsrapporten lie- 1500,^een overschrijding zien. j het is nu weer mis", al- brem ie r Lubbers gisteren met Sjn wekelijkse persconfe- t le. De extra kosten zijn veroorzaakt door de one fzaamheden aan de onder- f drempel van de storm- 3500fckering. Als gevolg van nische problemen bleek IQL r personeel en materieel e. Uit het voortgangsrap- ^Sblijkt dat sinds 1976, toen ,qq begonnen met de Ooster- ide werken, afgezien van fflieldontwaarding ongeveer miljoen gulden méér kos- krT^ijn gemaakt, dan was ge ld. Dat is tien procent van nruit (totale kosten. Minister Hol-Kroes gaat ervan uit dat n8-2tormvloedkering volgend jGECfl oktober in gebruik geno- )0 kn kan worden. (ADVERTENTIES) pÜEA Amsterdam zondagopen. 5. Huilenbergweg 2,1101 BL Amster- Tel. Z.O. Jel. 020-970101.RijkswegA9 - lussen de Al en de A2. Afslog ijemisch Medisch Centrum/Bullewijk. ,350jje met de metro, stap dan uit bij sta ir.Mewijk. Zondag 8 september open van 11.00-17.00 uur. audio boortoestellen Steenstraat 22, 2312 BW Leiden, 071-141538. ■v. makelaardij o.g. 0 Ónze nieuwe woningkrant is uit. Wanneer u belt, sturen we hem graag toe. istgeest. Passage 12 Jozef Fischer uit het Zwit serse Emmen kunnen bij het eten voorlopig vooruit met deze reuze pompoen die Jozef dezer dagen in zijn tuin aantrof. De pompoen heeft een om trek van 156 centimeter en weegt meer dan 25 kilo. Mars van een jaar NEW YORK De Ameri kaanse ingenieur Rob Sweetgall (37) heeft deze week een jaar durende mars door de Verenigde Staten tot een goed einde gebracht. Hij bezocht de vijftig staten in 364 dagen en legde te voet 17.500 kilometer af. Sweet gall ondernam de wandeling zonder enig hulpmiddel niet alleen om op zijn gemak het land te zien, maar vooral om de aan de auto verknochte Amerikanen te wijzen op de heilzaamheid van wandelen. Onderweg raapte hij 182 dol lar bijeen. Auto rijdt in kanaal: drie doden BREUKELEN Drie inwo ners van Breukelen in de leef tijd van 19, 21 en 24 jaar, zijn gisteravond door een ver keersongeval om het leven ge komen. Hun auto raakte door onbekende oorzaak bij Breu kelen van de weg en belandde in het Amsterdam Rijnkanaal. De inzittenden zijn allen ver dronken, aldus een politie- -woordvoerder. Duikers heb ben nog getracht de inzitten den te redden, maar zij kwa men te laat. Tijger verwondt Franse minister PERIGUEUX De Fran- se minister van buiten landse zaken is gisteren lichtgewond door een tij ger. Roland Dumas pas seerde bij de opening van de beurs van Périgueux in het zuidwesten van Frankrijk een kooi waarin als attractie een tijger zat. Dumas wilde het dier en, maar het sloeg terug en verwondde de minister aan zijn linkerpink. Na be handeling in een zieken huis zette Dumas zijn rondgang voort. ALLE 31 INZITTENDEN OMGEKOMEN MILWAUKEE Een DC-9 van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Midwest Express is giste ren kort na het opstijgen van de luchthaven van Milwaukee verongelukt. Alle 31 inzittenden van het toestel zijn om het le ven gekomen. Het toestel kwam uit Madison, Wis consin, en zou na een tus senlanding in Milwaukee naar Atlanta, Georgia, vliegen. Ooggetuigen verklaarden dat het tweemotorige toestel twee keer om zijn as draaide op een hoogte van ongeveer 300 me ter en vervolgens met de neus naar beneden neerstortte. Het vliegtuig kwam neer in een dichtbegroeid natuurgebied, op ongeveer twee en een halve kilometer afstand van de start baan en vloog in brand. De ondercommandant van de brandweer van Milwaukee verklaarde dat de brandweer niets meer kon uitrichten. Hij sprak van totale verwoesting. In het vliegtuig zaten 26 passa giers en vijf bemanningsleden, zo werd bekendgemaakt. Mort Edelstein, woordvoerder van de Federale Luchtvaartdienst in Chicago, verklaarde dat het toestel om 15.25 uur plaatselij ke tijd (22.15 uur Nederlandse tijd) opgestegen was en boven de luchthaven vloog, toen de piloot aan de verkeerstoren meldde dat er sprake was van een noodsituatie. De toren be vestigde de boodschap ontvan gen te hebben, maar direct daarna stortte het toestel neer. Meteen daarna zag de ver keersleiding rook en vuur van een enorme vuurbal, aldus Edelstein. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Ook in 1986 wil het kabinet het minimumloon, de sociale uitkeringen en de kinder bijslag bevriezen. Dat blijkt uit een adviesaan vrage die minister De Ko ming (Sociale Zaken) naar de Sociaal-Economische Raad (SER) heeft ge stuurd. De maatregel, be doeld om de collectieve lastendruk te verminde ren, levert een bezuini ging op bijna een miljard gulden. De schatkist krijgt daarvan 150 miljoen. De bevriezing die het kabinet voorstelt staat geheel los van een mogelijke verlaging van het minimumloon in verband met mogelijke positieve effec ten op de werkgelegenheid. Daarover heeft de SER al een advies uitgebracht en moet het kabinet binnenkort beslissen. Als de minima, sociale uitke ringen en de kinderbijslag op nieuw het hele jaar bevroren blijven, scheelt dat de betrok kenen ruim een procent in koopkracht. Desondanks ver wacht minister De Koning voor 1986 nog een koopkracht verbetering voor de minima van een half procent. Premier Lubbers wijst het verwijt van de PvdA dat hij met het verlagen van de socia le premies in 1986 goedkope verkiezingsstunts zou willen uithalen volstrekt van de hand. Op zijn wekelijkse pers conferentie zei de premier gis teravond dat ook nog maar moet worden afgewacht of, zo als de PvdA beweert, voor 1987 de premies weer omhoog zouden moeten. Het centraal planbureau houdt daar ook re kening mee, maar Lubbers wees er gisteravond op dat de sociale fondsen (die de uitke ringen betalen) de laatste jaren steeds vele miljarden meer in kas bleken te hebben dan het CPB eerder had geraamd. Corso Het bloemencorso Aalsmeer is vandaag door de straten van Amsterdam getrok ken. Dit jaar staan de twintig praalwagens in het teken van kinderliedjes uit ver vlogen tijden. Deze twee kaboutertjes beelden het liedje uit met de titel: „Op een klein stationnetje". Reagan wil handelssancties tegen EG WASHINGTON President Reagan overweegt maatregelen te gen de Europese gemeenschap en een aantal andere landen om dat deze zich schuldig maken aan oneerlijke handelspraktijken jegens Amerikaanse produkten. Dit hebben regeringsfunctiona rissen vanmorgen meegedeeld. De maatregelen zijn onder meer bedoeld om het Amerikaanse handelstekort van het land terug te dringen en tegemoet te komen aan de wensen van het Con gres, dat op protectionistische stappen aandringt. Alle maatrege len zullen erop gericht zijn de buitenlandse afzetmarkt voor Amerikaanse produkten uit te breiden. Aan deze beleidslijn wordt de voorkeur gegeven boven het verstrekken van subsi dies aan Amerikaanse producenten die in de problemen komen door de invoer van buitenlandse produkten. De strafmaatrege len komen neer op verhoogde tarieven voor produkten uit de betreffende landen. KAAPSTAD De Zuida- frikaanse regering heeft de sluiting gelast van on geveer 500 kleurlingen- -scholen in het westelijk deel van de Kaapprovin cie. De sluiting geldt tot nader order. Volgens mi nister Carter Ebrahim voor kleurlingenzaken kunnen de onderwijsauto- riteiten helaas niet langer de fysieke veiligheid ver zekeren van de leerlingen en studenten op de scho len en colleges. Door de sluiting worden onge veer 360.000 scholieren getrof fen. De leerlingen worden be dreigd door een minderheid die voorstander is van een sch olierenboy cot Duizenden scholen zijn al maanden dicht of hebben al eens voor korte tijd de deuren moeten sluiten. Jonge zwarten en kleurlingen willen met de boycot protesteren tegen het tweederangsonderwijs dat op hun scholen zóu worden gege ven. Het geweld in de zwarte woonsteden ging ook gisteren verder. Minister van politie Louis Le Grange, die gisteren het gebied rond Durban be zocht, verklaarde dat de rege ring besloten heeft nieuwe stappen te ondernemen om de onrust te bedwingen. Hij trad niet in bijzonderheden. De vrouw van de opgepakte dominee Alan Boesak, een van de oprichters van de multi-ra- ciale anti-apartheidsorganisa tie Verenigd Democratisch Front (UDF) heeft na een be zoek aan haar man in de ge vangenis verklaard dat haar man de studenten oproept tot terughoudendheid om zich niet bloot te stellen aan verder geweld. „Alan zei dat de men sen zich sterk moeten houden en nooit de hoop moeten opge ven. Hij wil niet geconfron teerd met het verlies van nog meer levens", aldus Dorothy Boesak. Pagina 4: Zuid-Afrika zou UDF willen verbieden Hondengevechten met pit-bull-terriers zijn wijdverbreid in ons land. De politie staat vrij machteloos bij de aanpak van dit beestachtige vermaak. Beestachtig, omdat de dieren als bloeddorstige gevechtsmachines de arena in gaan. Niet zel den bekoopt één van de honden de worsteling met de dood. Zijn eigenaar ziet dan premies van vele duizenden guldens aan zijn neus voorbijgaan. Op de voorpagina van Finale een ooggetuige verslag van een bloedig gevecht en een rondgang langs politie, penose, justitie en hondenfok kers. „Je hoeft het dunne laagje vernis er maar af te krab ben en hun ware agressieve aard komt boven". VERDER IN FINALE: Vliegrampen 5,9 op de risicoschaal. De verschrikkingen in Indië onder Japanse hiel Hein Vergeer heeft zijn toekomst al uitgestippeld. Poppenspeler Jozef van den Berg speelt een spel met zichzelf en het publiek. Eerste Anne-Frankprijs voor Ida Fink. DEN HAAG De Nederlandse automobilist ergert zich groen en geel wanneer zijn medeweggebruikers vergeten hun rich tingwijzer te gebruiken dan wel fout inhalen. Het links blijven rijden op de snelwegen is hem eveneens een doorn in het oog. Dit blijkt uit de „Ergernis-toptien in nieuwe ANWB-Kampioen". Een ANWB-woordvoerder heeft dit gisteren bekendgemaakt. Duizenden ANWB-leden reageerden op een oproep in de Kam pioen om hun ergernissen in het verkeer kenbaar te maken. De ANWB deed de oproep om op deze manier aan de weet te ko men wat er leeft onder de weggebruikers, aldus de woordvoer der. De ergernis-toptien 1: Geen richting aangeven: vijftien procent, 2: fout inhalen: veertien procent, 3: onvoldoende afstandhouden: tien procent, 4: fout invoegen: negen procent, 5: niet rechts houden: acht procent, 6: te ver doorrijden bij samenvoegingen van rijstroken: vijf procent, 7: negeren van rood licht: vier procent, 8: te weinig of geen licht voeren: vier procent, 9: te snel rijden: drie procent, 10: te langzaam rijden: drie procent. (ADVERTENTIE) Volkspetitionnement tegen plaatsing van kruisraketten. Vandaag (de eerste landelijke ophaaldag) wordt in veel steden en dorpen het Volkspetitionnement opgehaald. Vrijwilligers bellen bij u aan en vragen de door u ingevulde en onder tekende kaart terug. U stuurde de kaart al in? Knip dan deze advertentie uit en plak 'm aan uw voordeur Dan wordt er niet gebeld Geen kaart ontvangen? Bel 020 - 238672 en u krijgt 'm direct toegestuurd. Bijdrage storten? Help de organisatie uit de (hoge) kosten. Bij elke Volkspetitionnement-kaart vindt u ook een machti gingskaart om geld te storten op postgiro 77555. Geef steun aan de strijd tegen plaatsing van kruisraketten. Wie heeft hem niet vaak zien zitten? Briesend als een leeuw, vuisten ballend als een Iraanse actievoerder of met zijn wijsvinger op zijn voorhoofd tikkend, daarmee bedoelend dat niet hijzelf, maar een ander niet goed bij het hoofd is. Welnu, dat is de Nederlandse automobilist. Volgens een onderzoekje van de ANWB ergert de Nederlandse automobilist zich voortdurend groen en geel. Het meest ergert hij zich als er in het verkeer geen richting wordt aangegeven. Dus niet aan dit stukje, want dat laat aan duidelijkheid niets te wensen over. Het wijst naar de Leidse Courant: de krant met een duidelijke richting. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naai: urant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. i

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1