Leidse korfbaltop wil hogerop ij - Tweede Ronde v£ Midden-Hollanï langer en zwaard; Onder redactie van Gert-Jan Onvlee en Maarten Nooter SPORT Ccidóc Courant ZATERDAG 7 SEPTEMBER 198S PAl TIJDROVEND" DEBUUT TOP OP LANDELIJK NIVEAU LEIDEN De Leidse korf baltop mag door de roemloze degradatie van Ons Eiland verkleind zijn, de pretenties lijken alleen maar groter ge worden. Fides Pacta, Pernix en De Danaïden mikken op het kampioenschap en TOP en Zuiderkwartier willen ook hoog meedraaien. Gezien de indeling is het onvermijdelijk, dat verenigingen elkaar voor de voeten gaan lopen in de ti telrace, maar in elk ge\jèl lijkt een veelbelovende veldcompe- titie verzekerd. „Als je pretendeert in de zaal hoofdklasse te willen spelen, dan moet je op het veld ge woon minstens naar de over gangsklasse", stelt Frank Be rendes, de nieuwe technische man van Fides Pacta. Hij be seft dat zijn selectie, met debu tanten Mieke Selier, Bettina Sommeling en Frank Jan de Haas, eigen onvolkomenheden en zware tegenstanders moet overwinnen op weg naar die klasse. „Vorig jaar vond ik Fi des erg rommelig en vrijblij vend spelen, heel wisselvallig. Zelf wil ik naar een roulatie systeem toewerken om niet af hankelijk te zijn van een paar aanvallers, maar zoiets vergt tijd. Natuurlijk zitten we in een rot afdeling met Deto, Luto, Pernix en blauw Wit '51. Gelukkig is in de oefencam pagne al een echte teameen heid ontstaan en daarom zie ik ons met genoemde clubs uit maken, wie er kampioen wordt". Gezien de verwachtingen van Jasper Engel gaat Pernix in derdaad een concurrent van Fides Pacta worden. „Ik wil dit jaar kampioen worden. Dat had vorig seizoen al gekund, maar toen hebben we door blessures teveel punten ver speeld aan mindere ploegen", zegt de coach, die in zijn vier de jaar bij de oranjekragen en kel ambitieuzer is geworden. „Mijn spelers kunnen de favo- rietenrol nu beter aan dan vroeger, toen ze het beste pres teerden als ze niet onder druk stonden. Tegenwoordig heb ben ze meer routine en incas seringsvermogen en wat erg belangrijk is, ze kunnen in één wedstrijd van het ene naar het andere speltype overschake- Breedveld kan beschikken, zie ik ons toch als eerste eindigen. Of laat ik het zo zeggen: deze promotieklasse kent een Leid se kampioen..." Het debuut van TOP op lan delijk niveau belooft hoe dan ook tijdrovend te worden met ondermeer uitbeurten naar AKC (Almelo). HKC (Henge lo). PSV (Eindhoven) en Steeds Hooger (Apeldoorn). „Een zware poule met al die reizen, njaar ik maak me meer zorgen over de fysieke kracht van die clubs. Qua korfbal kunnen mijn spelers er wel te genop, maar ze zijn geen van allen zo stevig gebouwd", con stateert trainer Hans Oele fijn tjes. Een ander teer punt van zijn selectie, waarin Anne van der Zaag z'n rentree maakt, is het zelfvertrouwen. „Ze twij felen gauw aan zichzelf en daar kan je als trainer alleen tegenaan praten. Toch ver wacht ik geen paniek, moch ten we met enige nederlagen beginnen. Sterker nog, ik hoop dat we de verrassing van deze afdeling worden. Dat kan best als er maar goed verdedigd wordt en net zo gemakkelijk gescoord als in de eerste klas se". Met de komst van Renate Scheffer (De Bermen) en Hen- nie van der Top (Fides Pacta) is het damessextet van De Da naïden weer wat sterker ge worden. „Vroeger was hier het aanvalspel sterk op de heren gericht en lieten de dames het wel eens afweten. Nu kan er echter meer met z'n vieren aangevallen worden", weet coach Hans van Huis, die te gen Zuiderkwartier al vier treffers van vrouwen bejubel de, waaronder zelfs een straf- worp. „De jongeren zijn weer een jaartje ouder geworden en moeten nu eens proberen kampioen te worden. Vorig i'aar namen ze het tegën zwak tere clubs vaak te gemakke lijk op, zodat er onnodig pun ten verloren gingen. Dat moet nu veranderen: wij moeten Wil van de Bent gaat dit seizoen met TOP voor het eerst op lan delijk niveau spelen. De Sassenheimse formatie hoopt de verras sing van de afdeling te worden. Jasper Engels wil dit jaar met Pernix kampioen worden. onze tegenstanders ontzag in boezemen door stabiel en zelf verzekerd te korfballen. Maar vergeet niet, dat dit een zware afdeling is en dat Achilles en Zuiderkwartier sterke concur renten ziin. Misschien wordt straks wel een lachende derde kampioen". Daarentegen ziet Zuiderkwar tier zichzelf niet als titelkan didaat, met name omdat de ploeg met Annelies van der Blom, Aldo Spadon en Martin Verhorik drie nieuwelingen telt. „We speelden tegen de Danaïden voor het eerst in deze samenstelling. Dat ging weliswaar boven verwachting, maar één wedstrijd zegt na tuurlijk weinig", beseft trainer Wim Niessing, die nog manco's genoeg in het eigen spel signa leerde. „De eerste aanval liep niet optimaal en de inbreng van de dames kan nog altijd beter. Zij kunnen veel gevaar lijker worden, mits ze maar meer geconcentreerd gaan schieten". Hij ziet ondanks de zware indeling wel mogelijk heden voor zijn keurgroep. „De Overkanters en De Da naïden zijn de grootste kans hebbers voor de titel, met mis- schierf Ten Donck en Achilles erbij. Zelf moeten we hoog in de middenmoot kunnen eindi gen, maar je moet toch altijd afwachten, hoe het balletje precies gaat rollen". Tweede en derde klassen Bij de tweedeklassers lijken Fiks en De Algemene in staat om deel te nemen aan de titel strijd, terwijl Velocitas even zeer hoog kan eindigen. Onze kerheid bestaat over Ons Eiland, dat zich dient te her stellen van de degradatie uit de eerste klasse èn de omstan digheid, dat er sinds 26 mei 1984 zeventien veldduels op rij in nederlagen uitliepen. Ook Crescendo moet op haar tellen letten, want vorig seizoen week het degradatiespook eerst op de laatste speeldag van haar zijde. Betere vooruit zichten hebben derdeklassers Tempo en Fluks, die de Leid se regio op (nog meer) kampi oenschappen kunnen tracte- ren, al blijft korfbal onvermij delijk een spel vol onzekerhe den. Het programma voor de Leid se regio luidt: Zaterdag: Ons Eiland-GKV (G) (Brahmslaan) en Fluks- Avanti (Gemeentelijk Sport park). Aanvang 16.00 uur. Zondag: Fides Pacta-OEC (Zoeterwoudsesingel), Zuider- kwartier-OSCR (Montgomery- straat) en Crescendo-De Zwer vers (Saffierstraat). Aanvang 14.00 uur. Michel van Gent START EN FINISH MORGEN IN ALPh •us n e f ter rn( LEIDEN De tweede editie van de Ronde van Midden- Holland, een B-klassieker voor amateurs in clubverband met start en finish in Alphen aan den Rijn, zal zwaarder zijn dan vorig jaar. Moesten de renners toen onder barre weersom standigheden 160 kilometer afleggen, nu is de koers met 10 kilometers verlengd, en volgt het parcours bovendien een andere, zwaardere route. Ook dit jaar zullen de junioren, die rijden in districtsploegen, de amateurs voorafgaan in een wedstrijd over 125 kilometer. De secretaris van de organise rende Stichting Wielerpromo- tion (in samenwerking met de Alphense wielervereniging Avanti), Hans van Beek, is in woner van Alphen en initia tiefnemer van deze wedstrijd. Hij verklaart de veranderde route als volgt: „Vorig jaar dwongen diverse wegopbre- kingen ons naar andere wegen uit te wijken, maar nu kunnen we de originele route gelukkig wel volgen. Deze isaldus Van Beek, „niet alleen zwaar der, maar ook veel mooier. Ditmaal rijden de renners tus sen Nieuwveen en Leimuiden bijvoorbeeld langs de Drecht". Start en finish zijn hierdoor verplaatst naar de Burgemees ter Bruins Slotsingel. De actieve organisatie, in 1982 in het leven geroepen om het nationaal kampioenschap vel drijden in Kijkduin te organi seren en sindsdien ook organi sator van meerdere criteriums en de klassieke Waterscha pronde van Zuid-Holland, kreeg ook dit jaar bijna overal direct de medewerking van de diverse gemeenten, die de wedstrijd aandoet. Van Beek: „Alleen de rijkspolitie in Lei derdorp deed een beetje moei lijk, omdat zij met een perso neelstekort kampt. Gelukkig hebben we dat alsnog kunnen regelen". In het 122 koppige amateur- veld, verdeeld over 23 ploegen, zijn meerdere rieten aan te wijzen. Onl ginnen de renners 3 (Swolland) en V (Woerden), die vorig j pectievelijk derde en I werden. Andere „wid zijn onder andere Renl zenkamp (De Hoeks* ners). Joop Ribbers (E wolk) en Marcel Dun (Amstelland). Regionale rieten zijn Piet de (Avanti), Erwin Senge Spartaan), Jan van Stra* Richard Ippel (Swift) Vrolijk en Marco Midc (Westland Wil Vooru| Alex Jansen (Zoeterme# Opvallend namen in hel nemersveld zijn die vJ prof Gerard Vianen, inn[ 42, en schaatser Frits die zijn droogtraining i leen tot schaatssprongj duinlopen wenst te bep en 1 Belgische formatie," len diverse talenten. D|V< "behoren Michel Zanoli F op het WK), Louis de K en Hagenaar Bart Vel<km (eerder dit jaar al winnar de Waterschapronde). Sl favorieten zijn Sassenlje Frank van Veenenda* Secretaris Van Beek ter) „Als organisatie hopend1 twee dingen: beter wee vorig jaar én volgend jaaM motie tot A-klassieker. DR"- een echte erkenning zijino ons werk". Het woord fer de sportcommissie val KNWU. ein PI ETER EVETis; Route en verwachte doorkomsttijdfoO AJphen ad. Rijn (junioren starten:„„ uur, amateurs om 13.55) - Ter A>an 14-10 uur) - Boskoop <10.05: 14 30) 0 graven (10.20; 14.45) - Nieuwkooi Vl 15.05). Le.muidenO 1.10:15.35) W v ge (11.20; 15.45) - Riipwetering 11 - Leiderdorp <1145; 16 05) - Alpl Rijn (12.00; 16 20) - Ter Aar 16.40/17 00/17 20/17.40) - Alphen (12.25; 17.05/17.25/17.45). Om 13.00 uur is er op de Burg^^| i Slotsingel een wedstrijd ov^H enTsTS uu hebbers en len rijden. Tiende Vlietloop VOORSCHOTEN Gymnastiekvereniging Avanti, basi club Blitz en atletiekvereniging De Bataven-Leiden h morgen („op de achtste van de negende") de tiende Vli- Ook nu weer worden ruim duizend enthousiastelingen vei om op het alom geprezen Vlietlocrp-traject hun afstand (2; W 10 kilometer, of een halve marathon) te lopen. Start en finish van deze jubileumloop vinden dit jaar plaats in de Voorstraat, onder de eeuwenoude lindebome u parcours van de halve marathon is in verband met de structie van de Lammeschans-rotonde en de grote drukte oostkant van de Vliet, om veiligheidsredenen aangepast en# geconcentreerd rond de Vliet bij Voorschoten. Het stat* voor de loop zal om 14.00 uur precies worden gelost door schotens wethouder Marselis. Inschrijven kan vanaf 12.00 sporthal „De Vliethorst". Het inschrijfgeld varieert van 1 tot fl. 7,50 (halve marathon). nen wij het dan ook wel be grijpen dat Aldo Spadon de korfbalstrijd tussen zijn Zui derkwartier en De Danaïden op deze wijze op een afstand volgt. Aan de andere kant: een der gelijk beeld van een rustende paalheer past toch gewoon niet bij een spannend verlo pende sportieve ontmoeting tussen twee Leidse sport clubs? Fijn Zelfs in de tip-parade van Veronica „doethet wanpro duct in kwestie het niet. En dat is natuurlijk niet zo vreemd. Het is binnen die lijnen toch ook al heel vaak absoluut niet fijn? Minder Wat statistisch werk op een rijtje. Met dank aan de voet balvereniging Leiden, die traditiegetrouw een staatje in het clubblad opnam, met daarin het aantal veldvoet- balteams waarmee de Leidse verenigingen de competitie '85-'86 zijn ingegaan. Uit genoemd lijstje blijkt dat vier van de achttien Leidse voetbalverenigingen met meer elftallen aan het nieu we voetbalseizoen zijn begon nen. Lugdunum (dat vorig jaar van 29 naar 22 terugviel) heeft er een elftalletje bij, terwijl ook Oranje Groen (van 11 naar 12) en ZLC (van 10 naar 11) een dergelijk hoopgevend plusje konden noteren. De enige grote „winnaar" was in dit ver band LDWS. De zes teams van vorig jaar verdubbelden zich. Een opzienbarend resul taat. UVS (40), ASC (18), VN A (6) en JAG (4) handhaafden zich; een simpel rekensom metje leert dat tien vereni gingen derhalve een stapfje) terugmoesten. Docos (van 31 naar 26) dient zichzelf de grootste verliezer te noemen. Koploper Rood- enburg (naar 42), LFC (naar 17) en Sleutels (naar 13) zul len met het verlies van elk twee teams evenmin blij zijn. In 1984 voetbalden er bij de achttien Leidse clubs 328 elf tallen. Een jaar later 312, dit seizoen nog maar 303. Wordt het dan toch echt alle maal minder? Minder (2) In het clubblad van de KW Quick Boys (24ste jaargang, nr. 7/8) was enige weken te- Onder redactie van Gert- Jan Onvlee en Willem Spierdijk Paalheer De „waarschuwing" in de voetbalkran t-Hu tspo(r)t (korfballers zullen ook het komende seizoen weer voor de aardigste plaatjes zorgen in deze rubriek) was nog niet verstrekt of, hoppa, daar ging de eerste al weer in de fout... Even ter verduidelijking. Er zijn mensen die menen dat de redactie van deze rubriek korfbal niet leuk vindt. Dit nu, is een misvatting. Het grootste gedeelte van Wij van Hutspo(r)t weet goed korfbal te waarderen. Beschouwt, met andere woorden, korfbal als een sport als alle anderen. Fijn... rug, ook al der traditie ge trouw, een overzicht opgeno men van (nu) vijftien jaar eerste klasse zaterdagvoetbal. Een karwei waar Katwijks rekenmeester J.H. Sip afgelo pen seizoen minder plezier aan moet hebben ontleend dan in eerdere jaargangen. Quick Boys is immers in het seizoen '84-'85 een buiten beentje geworden. Het kan dan met IJsselmeervogels, Noord wijk, DOVO, Spaken burg en Kozakken Boys zeg gen dat het vijftien jaar eer ste klasse heeft gevoetbald; na de titel van Kozakken Boys is Quick Boys wel mooi de enige vereniging die het al die tijd zonder kampioen schap heeft moeten stellen. Daarbij kwam ook nog eens dat de Katwijkers hun hon derdste nederlaag leden èn dat Quick Boys van de vierde naar de vijfde plaats zakte op de ranglijst aller tijden, om dat Spakenburg weer een succesvol jaar draaide. Tot slot dient Sip in zijn be geleidend praatje te constate ren dat de lange tijd onaan tastbaar geachte eerste plaats van IJsselmeervogels in ge vaar lijkt te gaan komen. „Noordwijk, nummer 2 op de ranglijst, liep acht punten in en heeft nu nog slechts tien punten achterstand. Indien IJsselmeervogels de terugval niet tot stilstand kan bren gen, zal Noordwijk de koppo sitie binnen een aantal jaren overnemen Eerlijke, duidelijk taal van een oprecht cijferaar. Het geen pleit voor de Quick Boys rekenmeester. Die echter in zijn Katwijkse hart, na het uitpennen van zoveel ellende, ongetwijfeld Er is en blijft echter een ver schil. En dat is die opsplitsing in vakken. Die opdeling waardoor (op het veld) zes tien man en vrouw staan te kijken naar wat die andere acht uitvoeren. Op zich kun- moet hebben gedacht: „Ji wordt echt allemaal it der... Een teleurstelling was 1 dus wel. Komt die fotograaf „van krant" op het park om /of te maken, horen we van oi trainer dat we er op woe, dag instaan; staat er all[ een portretje van de trail in... Da's inderdaad triest vrii den, en daarom nu: die aril re foto. Let niet op trail Herman van der Capeli het gaat om de kinders...

Leidse Courant | 1985 | | pagina 12