Ww-premie in 1987 weer omhoog Hondengevechten onder criminelen steeds populairder VS eisen einde politiegeweld in Zuid-Afrika Prijzen BON: Cockpit van verongelukte Indiase Boeing gevonden NAAKT OP STRAND GAAT VELEN TE VER Stroom vluchtelingen zwelt weer aan OPPOSITIE SPREEKT VAN „KIEZERSREDROG" POLITIE ERNSTIG BEZORGD: ^rij Uit verbaasd )ver boycot van Spaanse hoteliers brandje in bestemde jiekenhuis Lubbers laat De Koning niet naar Utrecht gaan WDM wil herziening tuchtrecht in leger fl§"£etdóe Soutont DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 122244. Voor abonnementen: tel.071 -313677. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoolaredacteur: 11 Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen (incl.5% BTW) per maand I 21.89 (aut.betalina),kwartaal f 65,68, jaar 1250,86. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071 122248. Advertenties: (excl75% BTW) 0,61 per mm, kleintjes! 0,43 per mm. Vrijdag 6 september 1985, 76e jaargang no. 23290 Zweden tegen Ned. drugsbe leid, Zuid-Afrika, spionage in Duitsland en Olympische Spe len in Amsterdam in „Hier en nu" op Ned. I om 21.20 uur. Op Ned. II om 19.45 uur her haling tv-spel „De stille kracht". Op Duitsland 1 om 23.15 uur film „Duizend miljard dollar". HET WEER Wisselend bewolkt en enkelê buien. Vannacht rond 9 gra den, morgen omstreeks 16. Vrij krachtige noordwestelijke wind. Na zondag overwegend droog. Geleidelijk iets hogere temperaturen. Zon op: 07.01, onder: 20.14; hoog water Schev.: 08.27 en 20.49, laag water: 04.16 en 16.38. B. ohgekeerde wereld Iman in een schortrok en de vrouw in een man- fctrui. Dat is het modebeeld voor de komende win- 1 zoals dat uit het buitenland tot ons komt. De Ja- fise topontwerper Kenzo wil kennelijk komend sei- fcn de harige mannekuiten meer tot hun recht laten rrijd^nen en hoe kan dat beter dan onder een rok? Het 1.30 pdense modehuis Pamplemousse houdt het sim- nniaier. Gewoon de vrouw een mannetrui laten aan- ciuBkken en klaar is ze. Wie die mode volgt, bespaart om eik geval aanzienlijk op het kledingbudget, dat is natejer. HANDEL IN GIFWUN OP VUILNISBELT MÜNCHEN Een vuilverwerkingsbedrijf in Mtlnchen, dat was gecontracteerd voor het afvoeren van met diëthyleenglycol vergiftig de wijn, heeft geprobeerd dubbel te verdie nen door flessen van deze wijn voor 1 mark aan de man te brengen. De zaak kwam aan het rollen door een journalist van de krant Abendzeitung, die meldde dat een medewer ker van het bedrijf hem twee flessen Oosten rijkse wijn had verkocht. De wijnen bleken voor te komen op de lijst van vergiftigde wij nen uit Burgenland. Toen de verslaggever daar op wees antwoordde de man: „Dat is maar hysterie. We hebben het al tien jaar ge dronken en er is niemand aan gestorven, dus je kunt het blijven drinken". Het contract met het bedrijf is verbroken. De politie van MUnchen stelt een onderzoek in. LONDEN Een mini-onderzeeër heeft het voorste gedeelte gevonden van de Indiase Boeing-747, die in juni ter hoogte van Ier land in zee is gestort. Dit heeft het Engelse dagblad „Daily Mail" gemeld. Het neusstuk lag op een diepte van 2.000 meter en meer dan 200 meter van de rest van het vliegtuigwrak vandaan, aldus het blad. Indiase functionarissen hopen dat de cockpit geborgen kan worden, zodat het kan worden onderzocht. Bij de ramp kwa men 329 mensen om het leven. De oorzaak DEN HAAG Topless zwemmen en zonnebaden mag, maar naakt gaat te ver. Zo'n 75 procent van de man nen en 65 pet van de vrouwen is deze mening toege daan, zo blijkt uit een onderzoek van het NIPO. Slechts 21 pet van de mannen en 12 pet van de vrou wen vindt dat overal op het strand naakt recreëren moet worden toegestaan. Het geheel verbieden van naakt zwemmen en -zonnen krijgt steun van 18 pro cent. De opvattingen lopen bij verschillende geloofso vertuigingen op dit punt weinig uiteen. Alleen in geval van geheel verbieden zijn er duidelijke verschillen, terwijl ook het aantal voorstanders van topless veel groter is bij onkerkelijken (81 pet) dan bij leden van kerkgenootschappen (tussen 60 en 68 pet). Overigens is de praktijk van topless zwemmen en zonnen heel an ders: slechts 16 procent van de vrouwen doet het wel eens. Slechts 2 procent gaat wel eens naakt (bij de mannen 6 procent). (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Ruim vijfduizend vluchtelingen hebben dit jaar al politiek asiel aangevraagd in ons land. Als de stroom aanhoudt zou het aantal aanvragen kunnen oplo pen tot 7500, wat een verdrievoudiging zou zijn van het aantal in 1984, zo heeft het ministerie van justitie bere kend. Na de Tamils, waarvan de toeloop tot staan is ge bracht, zijn het nu vooral vluchtelingen uit Afghanistan en Iran, die zich aan onze grenzen melden. Velen van hen zouden reizen op valse, vaak Argentijnse paspoor ten, waardoor ze geen visum nodig hebben voor ons land en dus ook niet geweigerd kunnen worden door de luchtvaartmaatschappijen. Op of in de nabijheid van Schiphol wachten ruim vijftig buitenlanders op een be slissing over hun verzoek om asiel. De luchthaven heeft nog steeds geen opvangruimte voor mensen, die moeten afwachten of ze in ons land zullen worden toegelaten. (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG Een verlaging van de ww-premie, zoals het kabinet wil doorvoeren in 1986, kan het jaar daarop voor pro blemen zorgen. Drs. E. Bolhuis, hoofd van de afdeling sociale verzekeringen van het Centraal Planbureau, heeft berekend dat het nieuwe kabinet de ww-pre- mies dan waarschijnlijk weer moet verhogen. In kringen van de oppositie op het Binnenhof wordt de voorgenomen premie- verlaging van het het kabinet- Lubbers dan ook als „kiezersbe drog" bestempeld. De uitgaven van het Werkloosheids- fonds bedroegen dit jaar 1,8 miljard gulden, waar een reserve tegenover staat van 2,3 miljard gulden. Dat ge geven op zich is aanleiding voor het kabinet om de werknemerspremies volgend iaar te laten dalen, waardoor de koopkracht van de burgers toe neemt. De laagste en de hoogste in komens gaan er 0,4 procent op voor uit en de middeninkomens inkomens 1 a 2 procent. Maar per 1 mei 1986 zullen de lasten van het Werkloos heidsfonds toenemen, doordat het ook de wwv-uitkeringen (voor lang durige werklozen) voor zijn rekening moet neme/i. Die worden nu nog be taald uit de schatkist. Het VVD-kamerlid Nijhuis toonde zich niet verontrust door de eventue le noodzaak van een premieverho ging in 1987. Volgens hem behoeft dat niet te leiden tot een aantasting van de koopkracht. Zo'n verhoging kan dan immers gecompenseerd wor den door een verlaging van de belas tingen, waar de VVD voor pleit, al dus Nijhuis. AMSTERDAM De Amster damse politie maakt zich ern stige zorgen over het toene mend aantal pit buil terriërs (zeer sterke vechthonden) in Nederland en de hondenge vechten die ermee worden ge houden. „Het gaat hierbij om een zeer grove vorm van die renmishandeling, waarbij de honden over het algemeen moeten vechten tot ze er letter lijk dood bij neervallen", aldus brigadier Martin de Lugt van de Amsterdamse hondenbriga de tijdens een persbijeenkomst gisteren in Amsterdam. Exacte cijfers heeft de politie niet, omdat de hondengevechten die sinds 1840 illegaal zijn in ons land bijna allemaal in het geheim door criminelen van een zwaar kaliber worden gehouden. Het is volgens De Lugt echter duidelijk waarneembaar dat steeds meer pit-bull terriërs op straat rondlopen, terwijl de politie ook over aanwijzingen beschikt dat met die dieren gevechten worden gehouden. Het is volgens de politie zeer moei lijk de illegale hondengevechten en het houden van de pit buil terriër speciaal voor deze activiteit aan te pakken. Dierenmishandeling op zich is namelijk niet zo'n groot vergrijp. „Bovendien is ook het juridisch be wijs niet makkelijk te leveren. Dat maakt de aanpak van deze activitei ten er niet eenvoudiger op", aldus De Lugt. Bezorgd is de politie ook over het ge vaar dat de vechthonden tegen men sen worden ingezet. Een verplich ting de agressieve hondenras te muilkorven kan immers alleen wor den gesteld nadat iemand gebeten is en een aanklacht heeft ingediend. De afgelopen twee maanden waren er al zes aangiftes van terriër-aan vallen. Morgen, zaterdag, wordt in onze we kelijkse bijlage „Finale" uitgebreid ingegaan op de hondengevechten. 1ARLEM/MADRID Vrij 1 Reizen, de touroperator or zonbestemmingen van de ÏWB, heeft verbaasd gerea- erd op de recente boycot, n Spaanse hoteliers. De ho- iers, verenigd in de niet on- langrijke groep „Zontur", ei- 1 dat Vrij Uit de schulden CN HAAG Door een slui- :g in de omroepinstallatie is (■gisteravond brand ontstaan ihet Haagse Westeinde Zie- nhuis. Er ontstond rook or het verbranden van en- Ie transistoren, waarna de tomatische brandweerinstal- ie van het ziekenhuis in (rking trad. De Haagse ftndweer, die met groot ma- Iieel uitrukte, hoefde nog chts wat na te blussen. De leindelijke schade is met lehonderd gulden nihil te ëmen. De sluiting in de iroepinstallatie voor de zus- js van het ziekenhuis kon ig dezelfde avond worden geheven. van de onlangs overgenomen „Zuid Europa Stichting" vol doet. Tot die tijd worden geen kamers aan Vrij Uit verhuurd. Volgens een woordvoerdster van Vrij Uit zijn voor volgend jaar al cotracten met de Spaan se hoteliers afgeloten. Het op zeggen van die contracten, al dus Vrij Uit, zou contract breuk betekenen. Vrij Uit be strijdt overigens dat het voor de schulden van de Zuid Euro pa Stichting (circa 2 miljoen gulden) moet opdraaien, maar zou bereid zijn tot een schik king. Aanslag op basis VS in Duitsland NOHFELDEN Op een Amerikaanse legerbasis bij Nohfelden in de Bondsrepu bliek zijn vanmorgen drie bommen ontploft. Van per soonlijke ongelukken is geen melding gemaakt, maar er zou aanzienlijke materiële schade zijn aangericht aan een radar post. Nohfelden ligt in Saar land, ongeveer 50 kilometer van de Luxemburgse grens. De aanslag was de vierde bin nen een maand op Ameri kaanse militaire doelen in de Bondsrepubliek. Vermoed wordt dat de aanslagen het werk zijn van de Rote Armee Fraktion. Eindbestemming Na een laatst poetsbeurt heeft Otto Weymann gisteren zijn 36 jaar oude Kever overgedaan aan het Volkswagenmuseum in Wolfsburg. Volgens de eigenaar is dit een passende eindbestem ming voor deze oldtimer die er 531.437 kilometer op heeft zitten. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00, telefoonnummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllll ADVERTENTIE AUTOVERHUUR F.PRAMGERS verhuur van luxe- en bestelauto's HOOFDSTRAAT 104 LEIDERDORP Tel. 071-89.40.40. Antiek geweer brengt 104.400 gulden op AMSTERDAM Het veilinghuis Christies heeft gisteren het seizoen geopend met een veiling van antiek wapentuig. Topper was volgens Christies een geweer uit Noord-Afrika dat 104.400 gulden opbracht. Het geweer is ingelegd met bloedkoraal. De to tale opbrengst van de veiling bedroeg 788.382 gulden. WASHINGTON De Verenigde Staten hebben aan de vooravaond van mogelijke sancties giste ren van Zuid-Afrika ge ëist dat een einde wordt gemaakt aan het „buiten sporige geweld van de zij de van de politie" bij het onderdrukken van de on lusten van de kant der zwarten. Bovendien dron gen zij er bij de blanke minderheidsregering en de zwarte oppositie op aan met verbeeldingskracht en durf de vicieuze cirkel van geweld open te bre ken. Naar aanleiding van beschul digingen dat de Zuidafrikaan- se politie wreed is in haar op treden, zei de woordvoerder van het ministerie van buiten landse zaken dat het gebruik van groot machtsvertoon heeft bijgedragen tot het gestegen niveau van geweld. De ge welddadigheid in Zuid-Afrika bevindt zich in een zodanig stadium dat het gebruik van geweld helaas steeds gewoner wordt. Hieraan moet een einde komen". De ergste rassenonlusten die ooit rond Kaapstad plaats had den en al tientallen doden hebben geëist zijn hun nu tien de dag ingegaan. Hoofdwegen in de stad werden afgesloten door de politie die in gevech ten met opstandelingen kara bijnen, rubberkogels en traan gas afvuurden. Pagina 4: Vervolg Botha is een „mislukte gooc helaar" DEN HAAG Premier Lub bers heeft een streep gehaald door de wens van minister De Koning van Sociale Zaken om commissaris van de koningin in Utrecht te worden. De Ko ning had geruime geleden in kleine kring laten weten veel interesse voor die functie te hebben. Zijn kansen zouden bovendien niet onaanzienlijk geweest zijn, omdat er in het kabinet nogal wat weerstand lijkt te bestaan tegen een eventuele benoeming van jhr. Beelaerts van Blokland, die nu nog burgemeester van Apel doorn is. In de CDA-top is men echter van mening dat de partij een politiek zwaargewicht als De Koning nog niet kan missen Verder zou het tussentijds op stappen van de minister met de verkiezingen in het voor uitzicht ernstige schade berok kenen aan het „gezicht" van het kabinet dat in niet geringe mate door het beleid van De Koning wordt bepaald. Dit be leid zal in de verkiezingsstrijd vaak aan de orde komen. Hierdoor lijkt de positie van Beelaerts in de opvolgings kwestie steviger geworden te zijn. Camouflage-fiets Ideetje om voortaan fiet sendiefstallen te voorko men, dit tot „rijdende muur" omgetoverde, rijwiel van de Londense beeld houwer Patrick Cook? Om het beeld te vervolmaken, droeg hij tijdens een proef rit een bijpassende hoed en dito schoenen. „Als je de fiets tegen een muurtje zet, valt hij nauwelijks op", aldus Cook. DEN HAAG Mishandeling en vernedering bij de infante rie zijn niet, zoals Defensie stelt, slechts incidenten. De tientallen gevallen van mis- handeling en vernedering waarvan infanteristen jaarlijks melding maken, vormen nog maar het topje van de ijsberg. Dit stelt de soldatenvakbond VVDM in een zwartboek over misstanden dat de bond van middag in Den Haag heeft aangeboden aan staatssecreta ris Hoekzema van defensie. De VVDM bepleit een herzie ning van de gezondheidszorg en van het uit 1922 stammen de tuchtrecht. Soldaten moe ten ook bij kleine straffen te recht kunnen bij een burger rechter, in plaats van bij hun commandant, die in het leger zowel meerdere, aanklager als rechter is. Verder zal het me disch advies van de militaire arts bindend moeten worden. Nu kan een commandant «een soldaat toch het veld insturen, al is de dokter ertegen. Ook de mentaliteit van veel (onderof ficieren zal moeten verande ren. Hun kadaverdiscipline werkt ontsporingen in de hand, aldus de VVDM. De bond heeft tientallen voorval len geïnventariseerd die de af gelopen paar jaar bij de bond zijn gemeld. De aanleiding hiervoor waren gevallen van mishandeling op de legerplaats Oirschot. Een belangrijke vraag in tuinderskringen blijft „Wat doen de tomaten?". En dan hebben ze het niet over het al of niet groeien van hun produkten in de kassen, want dat kunnen ze dagelijks met eigen ogen waarnemen. Nee, dan gaat het over de prijs, ie hun met zorg gekweekte produkt die dag weer heeft opgebracht. Op gezette tijden publiceert de Leidse Courant de veilingprijzen van de groenteveiling Leiden. Maar eens in de week gaan we wat dieper in op het marktgebeuren in de rubriek „In en om de kas". En al die dingen bij elkaar maken, dat ook zoveel tuinders de Leidse Courant willen lezen: tot elke prijs. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend :ant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1