Wethouder moet SJC overreden .Je moet het nemen zoals het komt S^fieidae Lastenverlaging in Rijnsaterwoude Nieuwe concurrent voor Valkenburg als 'oudste paardenmarkt CöidóeSoutonl Vrouwentelefoon voelt zich slachtoffer Damescontact uit Vinkenhof gezet Omwonenden vrezen komst Digro D. ZUSTER BENVENUTA VIERT 70-JARIG KLOOSTERJUBILEUM VOOR BEZUINIGINGSPLAN VELDSPORTEN NOORDWIJK «eleii aar <erd« lanl 6ey. fierc >iani unc ;taat d.-it or - n j»rcVi dierontontoonrit-±;ng e-ho«o« n w rd WARMOND Het kloosterbejaardenoord Mariëngaerde in War mond herbergt deze week een bijzondere jubi- laresse. Het is Zuster Benvenuta die zondag precies 70 jaar klooster linge is. Op 8 september 1915 deed zij haar plechti ge intrede bij de Zusters van de Voorzienigheid in Amsterdam om vervol gens zo'n 60 jaar voor die orde actief te zijn in de verzorging van bejaarden, zieken en kinderen. Zon dag viert zij met een Hei lige Mis om half twaalf in de Hadrianuskerk van Langeraar haar jubileum met de familie. „Er ko men zo'n 43 familieleden heb ik gehoord", glun dert zij in haar kamertje op de tweede etage van Mariëngaerde, omringd door 18 zusters van de zelfde kloosterorde. Met hen en met het personeel van Mariëngaerde is afge lopen zondag al op be scheiden schaal, „met een glaasje en een gebakje", het jubileum gevierd. Zuster Benvenuta is het vier de kind uit het Langeraarse tuindersgezin dat in totaal twaalf nakomelingen telde. Haar doopnaam was Alberta Johanna Bijlemeer, in de wandeling werd het Berta. De roeping zat er al vroeg in. Als 8-jarige bad zij vurig, op moe ders aanraden, ervoor dat haar vader het huis waarin zij woonden kon kopen. De cate- chismuslessen zette zij na twee jaar op eigen verzoek •LEIDEN OMGEVING VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1985PAGI JD. NOORDWIJK "Vrouwen bellen Vrouwen", de speciale tele foondienst voor vrouwen met problemen, wil hoe dan ook subsi die krijgen. Tijdens een hoorzitting van de gemeente Noordwijk gisteravond voerde een woordvoerster aan dat de dienst officieel volgens de richtlijnen van het ministerie van welzijn volksge zondheid en cultuur een activiteit is op het gebied van vrouwen emancipatie en daarom valt onder de rijksbijdrageregeling voor emancipatiezaken. De dienst voelt zich slachtoffer van het beleid van de diverse gemeentelijke besturen in de Bollenstreek die allemaal de ver zoeken om subsidie van 'Vrouwen bellen Vrouwen' afwezen en dus in feite strijdig zouden handelen met die richtlijn van het ministerie. De vertegenwoordigers van D'66, PSP/PPR en de PvdA in Noordwijk deelden gisteravond de mening van de dienst dat 'Vrouwen bellen Vrouwen' heel iets anders is dan de Telefonische Hulpdienst uit Leiden; daarnaar verwijzen de ge meenten steeds als argument dat een speciale telefoondienst voor vrouwen niet nodig zou zijn. NOORDWIJK De gemeente gaat praten met het bestuur van de gereformeerde kerk over De Vinkenhof. Volgens de Sociaal Culturele Raad is het Damescontact namelijk van de ene op de andere dag uit dit onderkomen gezet Inmiddels heeft die groep onderdak gevonden in het nieuwe JOIN-gebouw aan de Wetering kade, maar de raad is erg verontwaardigd over de gang van zaken en heeft gisteravond wet houder J. Bedijn om maatregelen gevraagd. Re den daarvoor is dat de gemeente jaarlijks een subsidie van 8.000 gulden heeft gegeven aan het kerkbestuur voor verhuur van De Vinkenhof aan niet-kerkelijke organisaties. „Kan dat zo maar", zo vroegen de Sociaal Culturele Raad en de leden van de commissie welzijn zich gister avond af. Van der Helm bij TOV NOORDWIJK Ta feltennisvereniging TOV in Noordwijk houdt morgen open dag. Van elf tot vijf uur kan iedereen in het clubgebouw achter de r.k. Maria ter Zee- kerk aan de Nieuwe Zeeweg kennis komen maken met de club en de tafeltennissport. Als bijzondere attrac tie speelt om drie uur de oud-nationaal kam pioen en ex-bonds- coach Bert van der Helm een demonstra tiewedstrijd. !ha/ gewj OEGSTGEEST De bewo ners van het Wilhelmina- en Oranjepark in Oegstgeest zijn verontrust over de toe komstige vestiging van Di- gros aan de Geversstraat. Tijdens een vergadering van de raadcommissie verkeer en vervoer stelden zij te vre zen dat het gedaan is met de rust in hun woonomgeving. Op het Kamsteegcomplex kan in een redelijk aantal parkeerplaatsen voorzien worden. Tot zover geen re den tot paniek. Echter het gaat om het aantal verkeers bewegingen en de frequentie daarvan. De commissieleden waren dan ook niet geheel gerust op de afwikkeling van het verkeer. Het leek allemaal wat vaag en „kof fiedik kijken". Het hoofd van gemeentewerken, de heer Hermus, voorzag echter geen grote problemen te meer daar er zaterdags, als de Digros het drukst bezocht wordt, geen woon-werk-ver- keer is. Het verkeer dat een eventuele Digrosvestiging zal „oproepen" zal hoofdza kelijk plaatsvinden aan de Rhijngeesterstraatweg waar de in- en uitgang gepland is. Onoverkomelijk noemden de commissieleden de situa tie niet Burgemeester Scheenstra, voorzitter, con cludeerde dat de commissie leden „zij het knipperend met de ogen aan de plannen tot wijziging van de bestem ming van het Kamsteegpand voorwaardelijk groen licht willen geven". „Als men ja zegt, dan komt er een dege lijk raadsvoorstel en ik wil wel toezeggen dat wij dit met de bewoners val woonwijken die er fP streeks mee te makenI, ben doorsproken zal wo' „aldus de voorzitter. r} zake van ruimtelijke P ning en het verkeer rif. t commissies meegaandy danks twijfels. Maarboet .ach avond kan er echter"' knoop doorgehakt die zowel positief als tief voor Digros kan uiLau len. Derhalve een belafV- ke gebeurtenis als de bl missie economische zak< n n middenstandsbelangen een komt. dit quartz klokje in de vorm van een mini-huiscomputer (ware grootte 5 cm.). Het is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee krijgt de krant de eerste twee weken gratis. dat r I Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: I Adres J Postcode/plaats: Telefoon: I (voor contiiile bezorging) I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. 1 Daarna wordt het abonnement betaald per: 15 I maand (per automatische betaling) 50 j kwartaal per acceptgiro Stuur als dank het computerklokje aan: Naam: I Adres:. I Postcode/plaats:. Stuur de bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 991 1^500 VD Den Haag (postzegel niet nodig). nog een jaar voort en als 17- jarige hield zij al een vriend op afstand, omdat zij wist dat zij het klooster in wilde. Daarmee moest zij echter vier jaar wachten, „want we mochten niet voor onze 21ste verjaardag het huis uit. Twee- ëneenhalve week na het be reiken van de meerderjarige leeftijd trad zij in het klooster en legde zij de gelofte van eeuwige armoede af. „Dat is wel een offer, want je mocht niet meer naar huis en geen contact meer hebben met de buitenwereld. Dat heeft mij ook heel wat gekost. Dat ik zelfs niet naar huis mocht toen mijn moeder zo ziek was en op haar sterfbed lag", ver telt Zuster Benvenuta. Toch zou ze, wanneer ze nu jong was, weer in het klooster gaan. De vrijheid van tegen woordig gaat haar wel iets te ver, maar dat het verbod om niet meer naar huis te mogen is opgeheven, spreekt haar erg aan. „Maar voor de hele maatschappij zou het goed zijn wanneer weer meer mensen toetraden. Wij hebben heel veel goed gedaan en dat zou weer terug moeten komen". Zuster Benvenuta bracht het eerste jaar van haar novice periode door in het moeder huis van de orde in Amster dam. Daarna volgden drie jaar in het retraitehuis voor priesters van de orde in Noordwijkerhout „daar moest je bedden opmaken voor de heren" en vervol gens vertrok zij naar Wester- blokken bij Hoorn en weer 5 of 6 jaar later naar Limmen. Al die tijd zorgde zij voor zie ken en bejaarden. „Dat was heel erg hoor, die oude men sen hadden maar drie gulden in de week. Wij verdienden ook niets. Het was liefdewerk en daarvoor werd twee keer per jaar in Amsterdam gecol lecteerd. De komst van de AOW is een hele ommekeer geweest. Dankzij dat kan ik hier nu zelf ook zitten, want iets anders heb ik niet", ver telt de jubilaresse. Na een jaar of vijftien in Lim men gezeten te hebben, ver trok de non via Nootdorp weer naar Amsterdam. Daar was zij voornamelijk bezig voor ouderen en kinderen in de Jordaan. „Dat was een hele prettige tijd, ik ging met de mensen wandelen, bood schapjes doen. Ook al was dat laatste niet nodig, ik deed het toch omdat die mensen dat prettig vonden. Er was ook een vrouw die ik aan een wo ning heb geholpen, die woont nu bij een van haar kinderen in het buitenland en die stuurt me nu nog regelmatig een cadeuatje of zo. Dat is niet nodig, maar ze doet het toch". De Jordaan moest Zuster Benvenuta verlaten rond haar tachtigste omdat ze toen niet meer kon werken na een val van de trap en daarom ver huisde ze naar Warmond. NOORDWIJK Wethou der J. Bedijn gaat nog eens praten met voetbal vereniging SJC over de bezuinigingen die de veld- sportverenigingen in Noordwijk op moeten brengen. Na langdurige onderhandelingen is de gemeente namelijk tot overeenstemming geko men met die verenigin- fen, alleen SJC ligt op én puntje (de energiere kening) dwars. Voor de wethouder is nu de taak weggelegd hem werd gisteravond succes toege wenst door de leden van de raadscommissie welzijn om de betreffende voetbalvereniging te over reden. Voor de rest waren de commissieleden erg te vreden over het bereikte resultaat Op tafel lag het compromis voorstel, bereikt na ruim een jaar onderhandelen, waarin wordt overeengekomen dat de verenigingen zelf een deel van het onderhoud van de sport complexen voor hun rekening nemen in ruil voor een tege moetkoming in de kosten. Met die operatie wil de gemeente op den duur op jaarbasis 180.000 gulden bezuinigen. Volgens het nu bereikte com promis wordt echter volgend jaar maar 100.000 gulden be spaard, het jaar erop 133.000 en in 1988 166.000. Een van de zaken die de vere nigingen zelf moeten gaan be talen zijn de energielasten en «dat wil SJC niet Toen die ver eniging in 1976 haar velden overdroeg aan de gemeente werd er het inmiddels beroem de huurcontract afgesloten dat geldig is tot het jaar 2001. Daarin staat dat de gemeente alle onderhoud op zich neemt SJC wil daar nu deels van af wijken, maar houdt wat be treft de energierekening vast aan het contract. Overigens deed PvdA-woordvoerder me vrouw E. Visser alvast een suggestie voor het geval de wethouder en SJC niet tot overeenstemming komen: geef die vereniging dan procen tueel gezien ook een lagere te- Semoetkoming voor het door e vereniging zelf te plegen onderhoud. De verenigingen ziin overi gens zelf ook niet helemaal te vreden over het bereikte com promis, zo bleek gisteravond uit het betoog van Sportraad- woordvoerder Kersbergen. De kleine verenigingen Fluks en MSV zouden relatief erg veel moeten gaan betalen. Die wil de Sportraad dus op het oude niveau houden. Voor de drie grote verenigingen, de voet balverenigingen SJC en Noordwijk en de Noordwijkse Hockey Club (NHC), willen de sportverenigingen liever een gelijk huurbedrag per veld, op welk sportpark dat ook ligt. Nu zijn die huren historisch gegroeid tot het huidige ni veau. SJC en de voetbalver eniging Noordwiik betalen tot op neden voor de vijf velden die ze elk hebben eenzelfde huurbedrag. De VV Noord wiik krijgt er echter anderhalf veld bij wanneer de NHC ver trekt naar zijn nieuwe com- Rlex in het Middengebied. De IHC betaalde echter altijd voor de drie velden op het Duinweteringcomplex verhou dingsgewijs veel minder per veld dan de voetbalvereniging. De gemeente wil die velden opsplitsen over de korfbalver eniging Fluks en de VV Noordwijk en de huur evenre dig over hen verdelen. Daar door komt de voetbalvereni ging relatief goedkoop aan meer velden. Als de hele huur wordt gedeeld door het aantal velden, betaalt men aanzien lijk minder per veld dan SJC voor haar vijf velden aan de Lageweg. De gemeente wil toch de historisch gegroeide huren handhaven, maar de verenigingen willen liever een gelijk huurbedrag per veld. RUNSATERWOUDE De Rijnsaterwoudenaren hoeven in 1986 iets min der belasting te betalen. De onroerend goedbelas- ting wordt verlaagd met tien tot twintig gulden en de reinigingsrechten gaan met acht gulden omlaag. Dit besloot de gemeente raad, die voor het eerst bijeenkwam onder voor zitterschap van burge meester BNoelen, gister avond. Een voorstel van de heer Boot (Lijst Wenmakers) om eveneens de omstreden hon denbelasting af te schaffen vond geen bijval. Wel was de heer Boot het eens met het uitgangspunt dat een belas tingverlaging aan zoveel mo gelijk burgers ten goede moest komen. Zijn opmer king dat iedereen ook moet meebetalen aan voorzienin gen die aan weinigen ten goede komen, schoot wet houder Bruins in 't verkeer de keelgat. Hij stelde de vraag: „hoeveel kost de gemeentehaven de burger dan wel?" Toen de heer Boot het antwoord schuldig bleef, citeerde wet houder Bruins de begrotings cijfers: aan kapitaalslasten f 30.000,- per jaar, maar hier staat 35.000 aan liggelden tegenover. Op verzoek van de heer Van der Geest (CDA) verstrekte wethouder Bruins een over zicht van woningzoekenden in de gemeente. In de groep starters (vanaf 18 iaar) zijn 16 aanvragen ingeschreven. Bij de „doorstromers" zijn dit er 7; de economisch gebonde- nen: 4 en voor bejaarden wo ningen zijn er 7 gegadigden. Naar zijn verwachting is de grootste vraag naar woon ruimte opgelost als er 8 wo ningwetwoningen zijn opge leverd. Aansluitend op de vraag naar bejaardenwonin gen pleitte de heer Van der Geest voor de realisering hiervan op het terrein ten zuiden van de Kerkweg, be ter bekend als „terrein van Dorp", wethouder Bruins sloot hierbij aan door te wij zen op de geïsoleerde ligging van de woningen aan de Kruizemuntlaan, waarbij het voor enkele bejaarden ook nog een belemmering is dat zij in „de Kuil" zijn gelegen. Aansluiting bij het complex aan de Herenweg zou gusntig zijn. Gedacht wordt bij de bouw van eengezinswonin gen op het „terrein van Dorp" de benedenverdieping te scheiden van de etage, waardoor voor zowel bejaar den als voor eenpersoons huishoudens woonruimte ge creëerd zou worden. Burge meester Boelen maakte wel het voorbehoud dat de ex ploitatie mogelijk zal moeten zijn. Het scheiden van één woning in twee heeft conse- 3uenties voor het contingent at door de Provinciale Overheid wordt toegekend. Voor de herziening van het bestemmingsplan voor het bedoelde terrein voteerde de Raad een voorlopig krediet van 10.000,-. tje en de maaltijden. Verder houdt ze zich uitstekend op de hoogte van het wel en wee van haar familie. „Ik moet nog steeds eens bij een zoon van mijn broer op bezoek. Die heeft pas een eigen tuinderij in De Kwakel gekocht". Li chamelijk is ze voor haar leef tijd nog aardig gezond. Ze lijdt weliswaar aan staar „de dokter wil me niet meer ope reren vanwege mijn hart" en ze kan niet al te veel meer lopen. In haar kamer en de gang wandelt ze nog, maar vanwege haar hart maakt ze verder gebruik van een elek trische rolstoel. Mag er lichamelijk wat man keren, geestelijk is de jubila resse nog zo vitaal al het maar kan. De krant wordt niet ge woon gelezen, maar gespeld. Vooral de politiek en maat schappelijk zaken mogen zich in een grote interesse van de 91-jarige verheugen. „De poli tiek interesseert me erg. Daar kan ik niets aan doen, maar ik vind het gewoon leuk om te volgen. Je kan er ook van alles uithalen. Minister-presi dent Lubbers bijvoorbeeld heeft eens gezegd: Als je in het kabinet zit, kun je geen schone handen houden. Dat is waar. En die echtscheidingen van tegenwoordig, dat vind ik ook zo erg. Als je getrouwd bent, moet je het maar nemen zoals het komt. Dat is net als met in het klooster gaan, er worden offers van je ge vraagd". ASTRID SCHOORDIJK VALKENBURG De gemeente Valkenburg heeft er weer een concur rent bij gekregen als het erom gaat wie de oudste paardenmarkt van Ne derland heeft In Heen- vliet (tegenwoordig ge meente Bemisse) denkt men ook de oudste markt te hebben. Dat bleek al bij de installatie van de nieuwe burgemeester van Valkenburg, G. Sinke. Tijdens de vele redevoe ringen bij ziin intrede werd de Valkenburgse paardenmarkt als oudste van ons land aangepre zen. Een stelling die ove rigens ook al jaren wordt aangevochten door buur gemeente Rijnsburg en het iets verderop gelegen Voorschoten. Wethouder Vrouwenfelder uit Heenvliet heeft zich te gen het Valkenburgse chau vinisme verweerd door te verklaren dat alleen ziin ge meente met recht kan bogen op de oudste paardenmarkt van ons land. Uit geschrif ten is gebleken, dat in deze gemeente al rond 1400 markt werd gehouden. De jaarlijkse paardenmarkt al daar wordt gehouden op Tweede Pinksterdag en trekt altijd nog zo'n 25.000 mensen. Met de meer dan 200 stands en ruim 200 paar den is Heenvliet trots op „zijn" markt. De Valkenburgse markt is echter heel wat ouder. Uit geschriften blijkt immers, dat er al werd gemarkt rond de stichtingsdatum van de kerk in 837. Het actieve paardenmarktcomité in het Rijndorp heeft inmiddels niets nagelaten om op 11 september zoveel mogelijk viervoeters rond de her vormde kerk te krijgen. De voorzitter van het comité liet weten dat de 5000 loten ter bestrijding van de kos ten, de deur uitvliegen. „We hadden zelfs iemand die 400 loten kwam halen. Dat heb ben we gehalveerd, want we willien iedereen een kans op de prijzen gunnen". De aan- voerpremie is dit jaar met vijf gulden verhoogd en op twintig gulden gebracht Bij de organisatie van het feest werken de leden van het comité nauw samen met het bestuur van oranjevere niging Wilhelmina, want beide zijn nauw aan elkaar verbonden. Ook marktmeester Cor Bol is al maanden bezig met de voorbereidingen. „Het zal allemaal wel lukken", meldt hij, „als het weer maar mee werkt. Wanneer dat tegen zit, zit alles tegen en dat kunnen we vanwege de Val kenburgse spontaniteit niet hebben Burgemeester Sinke hoopt woensdag 11 september om tien uur 's morgens voor de eerste keer de Valkenburgse paardenmarkt officieel te openen. De festiviteiten be ginnen echter al morgen met een ringrijderij met paard en tilbury om twee DE De m* gedenkste^gRi 'n o G Valkenburg ?,le,?e Iwar Valken- 0 N burgse ind< stelling no^Q v eens extra pnfj kracht bijzeg uur 's middags op de Ma^p nus Poststraat. Het echg.u paardengebeuren begint *ra|j elfde september overigejo E ook eerder dan tien ui* ei Rond vijf uur zullen de e$on ste edele viervoeters al wgiet i den aangevoerd. ever IOS Zuster Benvenuta: „...offers brengen". Kranten De 91-jarige kloosterlinge brengt haar dagen door met het ochtendgebed, het bijwo nen van de Mis, de koffie, het lezen van kranten, middagdu

Leidse Courant | 1985 | | pagina 16