inister akkoord met ezuinigingen AZL geid^Gowa/ni~4 STAD OMGEVING Bejaardenhulp krijgt financiële injectie Drugs in beslag genomen r BUITENKLINIEK IN NOORDWIJK WORDT DEFINITIEF GESLOTEN Ouders ontsteld over sluiting Buitenkliniek Nissan Micra impact,zuinig ruimtewonder. AUTO HEEMSKERK -Kroegen langer open iigaf geen problemen LWH-gebouw geopend Grondwater gasterrein vervuild Raadscommissie ingenomen met saneringsfonds MB^ VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1985 PAGINA 13 rste sleutel Goede Woning )EN Secretaris C.G. van Zeyl de woningbouwvereniging De e Woning heeft gistermiddag de i sleutel uitgereikt van een com- woningen in de nieuwbouwwijk fnshof. De woning aan de Nellie (tolstraat 11 werd betrokken door milie Kluivers. Deze (dijk)woning ijaajeerste van in totaal 293 woningen i e bouwvereniging hier verwezen- ipiÖHet complex omvat eengezinshui- .-.i.lflats en bejaardenwoningen. Voor ^Glu)UWvakvakantie van volgend jaar en alle huizen bewoond zijn. De iking van de eerste sleutel ging ge- tI aan het schenken van pannen- o ter gelegenheid van het bereiken het hoogste punt van de flat. I Symposium Veerstichting in Pieterskerk LEIDEN De Veerstichting, een studenteni nitiatief dat zich bezig houdt met allerlei maat schappelijke tendenzen en daar in samenwer king met het bedrijfsleven oplossingen voor probeert aan te dragen, houdt op 9 en 10 okto ber weer een symposium in de Pieterskerk. Tijdens dit symposium, waaraan ongeveer 300 mensen uit de universitaire wereld, het bedrijf sleven en maatschappelijke organisatie's zullen deelnemen, wordt ingegaan op de invloed van informatietechnologie op onze samenleving. Tevens zal de heer Soetekouw zijn plannen be kend maken over een door het bedrijfsleven op te richten beroepsopleiding op informatica-ge- bied. Beide dagen worden voorgezeten door prof. dr. ir. H.H. van den Kroonenberg, rector magnificus van de Technische Hogeschool in Twente. Sigaretten gestolen ALPHEN AAN DEN RIJN Dieven heh- ben ip de nacht van woensdag op donder dag hun slag geslagen bij Brink Centra Markt aan de Concert- weg in Alphen. Een raampje aan de onder zijde van het pand werd opengebroken en de inbrekers maak ten zich meester van 280 pakjes sigaretten en 30 pakjes shag. To tale waarde 1200 gul den. Staart gestolen OEGSTGEEST Het staartstuk van de hekmotor van een boot is in de nacht van woensdag op donderdag ont vreemd bij jachtha ven Poelgeest in Oegstgeest. Het staartstuk was losge koppeld en zo lang onder de boot gelegd. Dieven maakte zich vervolgens meester van het onderdeel, dat 7000 gulden waard is. EERSTE VROUWELIJKE BEWONERS ADVISEUR LEIDEN De stichting Welzijn Leiden krijgt een derde Technisch Bewoners Adviseur (TBA). De 34-ja- rige Mieke Vulto is voor deze functie aangetrok ken. Zij is de eerste vrou welijke TBA in Leiden. Zij studeerde in 1978 af als bouwkundig ingenieur aan de Technische Hogeschool te Eindhoven en was en kele jaren werkzaam als technisch bewonersadvi seur in Rotterdam. Mannelijk K G moet ook meisjes een kans geven LEIDEN Mevrouw A. Boot, raadslid voor de PvdA, vindt het niet juist dat de christelijke muziekvereniging Kunst en Genoegen (kortweg K G genoemd) alleen maar jongetjes als leden werft. Mevrouw Boot vroeg wethouder F. Kuijers (van onder meer cultuur) gister avond in de raadscommissie maatschappelijke aangele genheden, volksgezondheid en cultuur of de gemeente daar niets aan kan doen. De gemeente geeft K G im mers subsidie en kan dus enige invloed op de muziek vereniging uitoefenen, zo redeneerde het raadslid. Kuij ers maakte haar echter duidelijk dat er in het geval van K G geen sprake is van een subsidieverordening (er worden geen voorwaarden aan K G gesteld), maar hij beloofde dat hij bij de muziekvereniging zou informe ren. K G is al sinds jaar en dag een mannenvereni- ging. Mevrouw Boot merkte op dat zij in eerste instan tie dacht dat er een meisjesoverschot was en dat er daarom extra jongetjes nodig waren. LEIDEN Drie Leidse vrouwen zijn gistermorgen aangehouden in verband met het handelen in hard drugs. De politie kreeg van één van de omwonenden een telefoontje over verdachte handelingen in de Rooseveltstraat. Zij troffen daar een 25-jarige dealer en twee klan ten van 27 en 18 jaar aan. Enkele grammen heroïne én cocaïne zijn in beslag genomen en de drie vrouwen zijn gearresteerd. De twee klanten zijn na het verhoor vrij gelaten, maar de dealer is nog in hechtenis. LEIDEN Minister peetman (Onderwijs en Wetenschappen) heeft hgestemd met de plan- hen die het AZL heeft 'Voorgelegd om aan de J&loor hem opgelegde be- tuinigingen te voldoen. Ms gevolg hiervan zal de Buitenkliniek in Noord- D^ijk vermoedelijk begin irolgend jaar gesloten ivorden. De minister neeft het ziekenhuis nog jen jaar respijt gegeven )m een oplossing te vin- Jen voor vermindering -|/an de capaciteit van de JWdeling thorax- en neu- fy rochirurgie als gevolg /an de bezuinigingen bij lr Je medische faculteit. De academische zieken huizen en de medische faculteiten in Nederland loeten van Deetman in '83 en '87 100 mil- n gulden inleveren. Het AZL moet daar 5,3 miljoen aan bijdragen maar wordt daarnaast ook nog eens geconfron teerd met bezuinigingen bij de medische faculteit |4.4 miljoen) waardoor het een extra deel van baar taken in de patiën- "jenzorg dreigt te moeten |jJfstoten. Ondermeer de fy ifdelingen thorax- en neurochirurgie worden K lierdoor getroffen. Het )antal hartoperaties zou als gevolg hiervan met een kwart verminderd moeten worden. De minister heeft het ziekenhuis echter een overbruggingskrediet van 2,7 miljoen gegeven om de bezuinigingen bij de faculteit tot 1 januari 1987 op te vangen. Peters hoopt van dit geld de be trokken medewerkers voorlopig van de univer siteit over te nemen en rekent er op dat het mi nisterie van WVC de fi nanciering na '87 over neemt. Buitenkliniek De goedkeuring van de mi- NOORDWIJK Verrast en met stomheid geslagen re ageert de Stichting Instandhouding Buitenkliniek op het bericht van directeur Peters van het Academisch Ziekenhuis Leiden dat de Buitenkliniek al aan het eind van dit jaar dicht gaat. Een commentaar erop wil len de vertegenwoordigers nog niet geven zolang zij zelf nog niet officieel door het AZL op de hoogte zijn gesteld van de beslissing. De stichting, die al sinds eind 1983 vecht voor het instandhouden van de Buiten kliniek, heeft inmiddels veel geld ingezameld waar mee het ziekenhuisje voor langdurig of chronisch zieke kinderen aan het Lindenplein in Noordwijk behouden zou kunnen blijven. Aanvankelijk stelde de AZL-di- rectie namelijk dat het openhouden van deze afdeling in Noordwijk puur een kwestie van geld was, zo rond de 1,2 rtiiljoen gulden. De ouders van (ex-)patiëntjes sloegen vervolgens de handen ineen om dat geld bij el kaar te krijgen. Grote donaties kwamen binnen van organisatiesals ESA (European Space Agency) en Gist Brocades en verder talloze kleinere van particu lieren, kerkgenootschappen en scholen. Ook werden et sen verkocht, rommelmarkten en andere festiviteiten gehouden. De stichting maakte bovendien een alterna tief plan en bestreed de cijfers van het AZL, maar kreeg daarmee geen voet aan de grond. nister betekent dat er een eind is gekomen aan alle on zekerheid rond het voortbe staan van de Buitenkliniek in Noordwijk, alle acties ten spijt. De Buitenkliniek zal, verkleind van 30 naar 14 bedden, ondergebracht wor den in één van de barakken op het AZL-terrein waarvan de verbouwing nog dit jaar begonnen wordt. Een barak met rondom tuin, een situatie die aanvaardbaar moet wor den geacht, maakte AZL-di- recteur J.H. Peters gisteren duidelijk. In '92 zal de kli niek naar de vierde verdie ping (met daktuin) in de nieuwbouw verhuizen. „Dui delijk is dat we in Leiden geen tweede buitenkliniek bouwen maar het karakter wordt zoveel mogelijk ge handhaafd", aldus Peters. Onzeker is nog de toekomst van de afdeling kaak- en mondchirurgie. Het AZL wil de een gedeelte van de pa tiëntenzorg afstoten naar een ziekenhuis in de regio. Met het Diaconessenziekenhuis zijn gesprekken gaande over de overname van de rest van de afdeling. Onduidelijk is echter of de ziektekostenver zekeraars en WVC bereid zijn de overdracht financieel te ondersteunen. Peters: „Als het niet goed geregeld wordt, vertik ik het een deel van deze afdeling af te stoten. Den Haag dient respect te hebben voor de verantwoor delijkheid van het AZL je gens zijn patiënten". „Het Academisch Zieken huisaldus Peters, „wordt in zijn functie bedreigd door het tra nu met de nieuwbouw „een medisch centrum van de bo venste plank" wordt gereali seerd maar ondertussen een aantal functies worden be dreigd. Een gedwongen ver mindering van het aantal hartoperaties bijvoorbeeld, zou in het AZL extra hard aankomen omdat de hartchi- rugie een hoge prioriteit heeft. Peters verwijt het de minis ter bovendien dat niet tijdig met WVC en de ziektekos tenverzekeraars is onderhan deld over de overname van de financiering van een aan tal patiëntenzorgtaken waar door nu, niet in de laatste plaats voor het personeel, een onzekere situatie is gescha pen. Van een betere taakver deling tussen de academische ziekenhuizen in den lande is ondertussen weinig terecht gekomen. Het AZL heeft een aantal regionale taken die niet kunnen worden afgesto ten. Leidse patiënten hebben er nu eenmaal weinig baat bij wanneer een deel van de pa tiëntenzorg naar Amsterdam wordt overgeheveld. Wellicht is de enige meeval ler in de pijnlijke operatie dat een voldoende aantal me dewerkers te kennen heeft gegeven gebruik te zullen maken van de hiervoor spe ciaal in het leven geroepen afvloeingsregeling. Gedwon gen ontslagen zullen hierdoor niet nodig zijn hoewel er na tuurlijk wel een aantal ar beidsplaatsen zal verdwijnen. GERT VISSER (ADVERTENTIE) Prijs va 14.995,- incl. BTW. af importeur. Leiden, Herengracht 79, tel.: 071-146741 toelofarendsveen, Alkemadelaan 1, tel.: 01713-2866/2073 üi^DEN Het openblijven van cafés op zaterdag tot drie uur ^jchts heeft geen invloed gehad op de verstoring van de open- orde. Tot die conclusie komt een commissie van vertegen- ^jrdigers van de politie en ambtenaren aan de hand van de >jj1a6 van een enquête onder horecaondernemers en binnen- Ibewoners. Zoals bekend heeft burgemeester C. Goekoop de -4 voorgesteld dat de café's voortaan zelf mogen besluiten hoe zij in de nacht van zaterdag op zondag sluiten. Ntommissie, die speciaal in het leven is geroepen om de proef ïvalueren, heeft bovendien geconcludeerd dat een ruimer tingsuur geen invloed heeft gehad op de verkeersdrukte, eur [zouden er, uitgezonderd aan de Steenstraat en de Binnen- ar llgracht, geen parkeerproblemen zijn geweest. De politie heeft ^geconstateerd dat er 's nachts veel meer mensen op straat ^en dan dat op bijvoorbeeld vrijdagavond het geval is. De heeft daarnaast geen klachten opgeleverd over overlast ^deelnemende café's. ^giitslag van de enqêute is een ondersteuning van het beleid burgemeester Goekoop. Daarnaast echter is de commissie ^fle conclusie gekomen dat de enqüete gezien de lage respons J representatief mag worden geacht. In gezelschap van de „Queen of the Scene", opende wet houder P. Bordewijk gister middag het nieuwe onderko men van de Leidse Werk groep Homosexualiteit aan de Langegracht 65. De „ko ningin" en de wethouder knipten een touw door, waar na een tros roze ballonnen het hemelruim koos. De voor zitter van de LWH, Marcel Smits, maakte van de gele genheid gebruik de in groten getale opgekomen gemeen tevertegenwoordigers enkele suggesties voor verbetering van de emancipatienota aan de hand te doen. Wethouder Bordewijk stelde dat hij blij was met de suggesties van de LWH met betrekking tot de emancipatienota. Hij prees de grote inzet waarmee het gebouw door vrijwilligers van de LWH is opgeknapt en stelde verheugd te zijn met het resultaat. „Ik hoop dat dit gebouw een positieve bijdra ge mag zijn aan de veelkleu righeid van de stad", aldus Bordewijk. LEIDEN Een nader Onderzoek heeft uitgewe zen dat de vervuiling in de grond onder de voor malige gasfabriek aan de Langegracht, zich ook tot de omliggende sloten uit strekt. De grond en het grondwater zijn veront reinigd met diverse stof fen als poly-cyclische aromaten en cyanide. Door middel van het grondwater heeft de ver vuiling zich verspreid buiten het gasfabriekter rein, echter niet in de richting van. de wonin gen aan de Spoorlaan. Ook het slib van de slo ten naast het terrein is verontreinigd. Daarom wordt afgeraden het wa ter uit de sloten te ge bruiken als sproeiwater voor de groentetuin of als drinkwater voor het vee. Ook het eten van vis uit deze sloten is niet verstandig. Bovendien wordt afgeraden de grond ten oosten van het gasfabriekterrein als volkstuin te gebruiken. Binnenkort zal het sane ringsonderzoek van start gaan. Dit onderzoek moet uitwijzen op welke wijze de vervuilde grond afgevoerd danwel gerei nigd kan worden. Wan neer de sanering plaats heeft, is nog niet bekend. Dat hangt met name af van de toestemming van de minister. Sanering wordt begroot op 10 mil joen gulden. LEIDEN Het flankerend bejaardenbeleid (dit is het hel pen van bejaarden buiten het bejaarden- of verzorgingshuis) in Leiden krijgt in 1986 een fi nanciële injectie van 367.000 gulden. Zo wordt onder meer gedacht aan één grote alarm centrale waarop op den duur alle bejaardenwoningen in Leiden moeten worden aange sloten. Maar dit laatste is toe komstmuziek. De raadscom missie voor maatschappelijke aangelegenheden, volksge zondheid en cultuur (MVC) ging gisteravond akkoord met deze plannen. De overheid heeft het zoge naamde flankerend bejaarden beleid ingevoerd uit oogpunt van bezuinigingen. Het is im mers goedkoper een bejaarde thuis te laten wonen, dan hem op te nemen in een tehuis. De gemeente Leiden doet niet aan flankerend beleid omdat het goedkoper is, maar omdat het voor bejaarden pi^ttigers is wanneer ze langer thuis kun nen blijven wonen. Het binnenkort geheel gereno veerde verzorgingstehuis Rijn en Vliet gaat een belangrijke rol in dit beleid spelen. Zo komt daar dag- nacht- en tij delijke verzorging, een restau rant en een centrum voor voorlichting en sociaal cultu rele activiteiten. Tevens gaat de maaltijdvoorziening door, wordt er een „open tafel" in Huize Roomburgh opgericht en komt er vervoer. De cen trale alarmcentrale van Nieuw Groenhoven zou kunnen wor den uitgebreid. De 367.000 gulden moeten van de Provincie Zuid-Holland ko men. Die zal ook de plannen van Leiden bekijken en beslis sen of daar geld in wordt ge stoken. Mevrouw C. Fallaux van de PvdA vond het jammer dat in Leiden-Noord niets ge beurt. Juist daar zijn volgens haar de problemen met bejaar den erg groot. C. Vergeer van de SP vroeg zich af of voor een aansluiting op de alarm centrale moet worden betaald. Hij merkte op dat de bewoners van Nieuw Groenhoven daar voor vijftien gulden per maand moeten betalen. Volgens Wethouder F. Kuijers is één centrale in ieder geval goedkoper dan verschillende centrales. Hij zei dat de ge meente belangrijke onderde len van het Leidse beleid mo gelijk zelf betaalt, wanneer de Provincie er geen geld voor over heeft. Maar Kuijers had goede hoop op een gunstige provinciale beschikking. LEIDEN Er komt een schuldenfonds waarmee mensen met grote financiële problemen kunnen worden geholpen. De raads commissie voor maatschappelijke aangelegenheden, volksge zondheid en cultuur ging hiermee gisteravond unaniem ak koord. Het fonds is onderdeel van de schuldennota. Alle aanwe zige raadsleden toonden zich ingenomen met deze nota die aan geeft hoe de minima met zeer grote geldelijke problemen enigs zins kunnen worden gesteund. In het fonds wordt voor 1986 door de gemeente Leiden twee ton gestort. Van dit bedrag is 150.000 gulden bestemd voor riscodek- king. Met deze 150.000 gulden kan de Gemeentelijke Krediet bank borg staan voor 1'/$ miljoen gulden aan schulden. De overi ge 50.000 gulden worden gebruikt voor de afkoop van schulden. CDA'er P. Biegstraaten was blij met de nota. Hij noemde het verschijnen ervan een genoegdoening. „Dit betekent dat we ons werk niet helemaal voor niets hebben gedaan", aldus het CDA- raadslid. Zoals bekend maakte de Leidse CDA zich vorig jaar al sterk voor de invoering van een dergelijk fonds. Franse theater- boot in Leiden LEIDEN Bij de Blauw- poortsbrug is morgen en zon dag een theaterboot uit Parijs afgemeerd. Het vaartuig van de Péniche-Opera maakt in het kader van het Europese Jaar van de Muziek een reis van Parijs naar Berlijn. Dit weekeind doet het schip Lei den aan. Twee madrigaalko medies worden zaterdagavond in het op het schip onderge brachte theater ten tonele ge bracht. De eerste komedie 'Barca de Venetia par Padova' is van Adriano Banchieri en dateert uiit 1603; de tweede komedie is van de hand van Claude Prey uit 1984. Het is een fantasie over Venetië, op geslokt door de zee in het jaar 3000. De voorstelling begint om 21.00 uur. Tapa „Tapa" is de titel van de film die zondagmiddag om drie uur in het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steen- straat wordt gedraaid. De film toont hoe traditionele boombastdoeken worden ge maakt. Ook kan men zien wat er met de tapa wordt ge daan. Kolping Het Kolpingwerk in de Leid se regio begint zondag het nieuwe winterseizoen. Op het programma staat een reünie van de leden en oud-St.-Jo zefgezellen. Om half twaalf wordt een H.Mis opgedragen in de H. Lodewijkskerk aan de Steenschuur, gevolgd door een gezamenlijke lunch in de zaal van het St.-Jacobshofje aan de Doezastraat. Tijdens deze bijeenkomst wordt het jaarprogramma bekend ge maakt. Volksdansen In het LVC aan de Breestraat wordt zondagavond vanaf ze ven uur de maandelijkse volksdansinstuif gehouden. Deelname kost drie gulden vijftig. Ans Wortel Nieuwe gouaches van de kunstenares Ans Wortel zijn te zien in galerie Le Pigeon aan de Scheepmakerssteeg 2. De tentoonstelling is van woensdag tot en met zaterdag te bezoeken van 12 tot 16.30 uur. De expositie duurt tot 30 oktober. Gouache van Ans Wortel. Wandeltocht De Wandelsport Vereniging Zuid-West houdt morgen en zondag „Leidato" wandel tochten. Er kan tussen tien uur en half drie bij de Groe- noordhallen worden gestart. Deelname kost drie gulden. Offerfeest Buurtfeest 't Spoortje aan de Bernhardkade en buurthuis De Mirt aan de Driftstraat vieren morgen het Islami tisch Offerfeest Het feest in 't Spoortje duurt van vijf tot elf uur met optredens van Marokkaanse, Turkse, Ne derlandse en Surinaamse muziek- en volksdansgroe pen. Het feest in De Mirt is een vrouwen feest en begint 's middags om zes uur. In De Mirt staat ook een groot aan tal kinderactiviteiten op het programma. Voetbal Het voetbalteam van het clubhuis de Rolleman aan het Trekvaartplein voetbalt mor gen tegen het Veronica-voet- balelftal. De wedstrijd wordt om twee uur 's middags naast het buurthuis gespeeld. In het team van de Rolleman spelen tal van bekende Leid se voetballers mee. Soos Ouderensoos „Zuid- West" heeft een aantal activiteiten voor het nieuwe seizoen op het programma staan. De soos gaat maandag van start. Voor de komende maanden staan onder meer excursies naar Amsterdam en het pos torderbedrijf Keurkoop op het programma. Nadere in formatie is telefonisch ver krijgbaar: 313684. Folk De Folkclub „Horus" houdt vanavond een Open Podium aan de Herenstraat 1. Groe pen en solisten, die folkmu ziek spelen, kunnen zich op geven voor de aanvang om negen uur 's avonds. Ieder een mag komen kijken en luisteren, toegang is gratis. Molenfietstoch t De Leidse toerfietsvereniging Swifttoer en de Rijnlandse Molenstichting organiseren zaterdag een molenfietstoch t van 25 of 50 kilometer. De inschrijving en start hebben plaats bij molen De Valk tus sen negen en één uur. Het in schrijfgeld bedraagt voor vol wassenen 3,50 tot 16 jaar 2,50Voor informatie tel. 071-892883. Kruisraketten (1) Vrijwilligers zullen van avond op pad gaan om de eerste kaarten op te halen die in het kader van het volkspe- tionnement tegen de plaat sing van de kruisraketten, op 45.000 adressen in Leiden zijn verspreid. De ophaalactie zal nog drie weken in beslag nemen. Daarnaast vinden voorbereidingen plaats voor deelname van Leidse scholen aan een 'landelijke scholie renstaking die op 1 novem ber zal worden gehouden. Ondertussen heeft de Abva- /Kabo in 18 Leidse bedrijven opgeroepen de actie te steu nen. Kruisraketten (2) Het Leidse Platform „Kruis raketten Nee" organiseert in de openbare bibliotheek aan de Nieuwstraat en de filialen in de Meren wijk en Zuid- West morgen een tekenwed strijd voor kinderen. In de overige vestigingen vindt deze op 21 september plaats. Van de tekeningen zal een tentoonstelling worden ge houden. Vragen over de ak- tie worden beantwoord op de Jan van Houtkade 34 tel. 132760. Materiaal is verkrijg baar op de Boerhaavelaan 12 en de Gerberaduin 11.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13