Levendige Mazda 323 strakker in het vel Woodmastereen handige nieuwe zaagbok Nieuwe Kadett maakt merkbroeder Ascona bijna overbodig Laura Ashley: ruitjes motieven en bloemenprints Het pak van het kind. - WEGWIJS Mode lief voor aanstaande moeders CONSUMENTENINFORMATIE SfiidócQowumt VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1985 PAGINj iffi t Volgende maand is er in veel winkels de „Woodmaster", een nieuw type zaagbok te koop (voor zo'n f 150,00). Een uitste kend hulpmiddel om het haardhout klein te krijgen. Het toestel is een doe-het-zelf- artikel en kan ook gemakke lijk gedemonteerd worden om het aan een spijker in de schuur op te hangen. Het gaat om een produkt van Sandvik en bestaat uit een ste vige gegalvaniseerde en roest- werend gelakte stalen koker- balk, waarop aan twee zijden een plaatstalen vork is beves tigd. Hiertussen worden de houtdelen gelegd en vast ge klemd met oersterk nylon band. Het geheel wordt in een stalen voetkoker geplaatst, die verankerd is in de bodem. Voor extra veiligheid kan men voor de verankering beton storten; de voetkoker wordt hierin geplaatst. Naderhand is hij niet te verwijderen, maar dat hoeft in de meeste geval len ook niet. Wanneer de boomstammetjes (of andere houtdelen) stevig geklemd zijn, kan er aan beide zijden gezaagd worden. Met de bekende boomzaag uiteraard, doch ook met de kettingzaag. In het laatste geval is dit heel handig, omdat vele dunne stammetjes tegelijkertijd op maat gezaagd kunnen worden. Wanneer aan de eenvoudige montage-voorwaarden is vol daan, is dit apparaat absoluut veilig. Stabiliteit wordt gega randeerd. Het werken ermee levert ook tijdwinst op, omdat niet alleen een hele „bos" hout bewerkt kan worden, doch vooral omdat men beide han den kan gebruiken. Bij het motor/elektrisch zagen so-wie- so een voorwaarde. Tenslotte: de investering is royaal de rijs van een kubieke meter out. Die prijs komt er wel weer uit, zeker als het weer zo wordt als het de laatste maan den is. Inlichtingen: 010 - 156600. Opei Kadett GLS. Een jaar nadat Opel kwam met de zo sensationele nieuwe Kadett, en op een moment dat die Kadett eenduidig succesvol is gebleken, komt er weer een nieuwe variant op dit model. Of zou je het een oude variant moeten noemen die terug komt, want tot de invoering van voorwielaandrijving had de Kadett immers een klassie ke sedanvorm met aparte kof ferruimte. Zo'n sedan met kof ferbak komt er nu weer, naast de hatchbak. Volop belangstelling voor Opel dus op de komende tentoon stelling van Frankfurt, die weer zeer veel nieuws te bie den zal hebben. Ware Opel niet zo'n belangrijk merk, dan zou de ingreep aan de Kadett zelfs waarschijnlijk niet zo op vallen. De sedan is namelijk tegelijk met de hatchback ont wikkeld en verschilt er, buiten op voor de hand liggende pun ten, nauwelijks van. Natuur lijk is hij langer, met zijn aan gebouwde zeer hoge kofferbak die maar liefst 550 liter ruimte biedt. Doch verder naar voren bekeken komt de uitsluitend vierdeurs leverbare sedan ge heel overeen met de hatch back. De achteras is wat aan gepast om hetzelfde rijkarak ter als bij de hatchback te be werkstelligen, en de extra ruimte achterin is nog mede benut om een grotere brand stoftank te monteren. Apart is wel de toch nog variabele ba gageruimte - die vinden we weliswaar ook al in andere (meest Japanse) sedans, doch dan gaat het alleen om een neerklapbare achterbankleu ning. Opel voorzag voor de se dan echter in hetzelfde sys teem als bij de hatchback, dus met omklapbare leuning èn zitting van de achterbank. Door de gelijktijdige ontwik keling van sedan en hatchback wist men ook de gunstige stroomlijn voor beide carrosse rievarianten ongemoeid te la ten: de Cw-waarde bedraagt voor hatchback en sedan beide 0,32. De programma-opbouw is logischerwijs bij sedan en hatchback grotendeels gelijk: uitrustingsvarianten LS, GL en GLS, motoren van 1.2, 1.3, 1.6 liter en de bekende 1.6 die sel, alleen geen GSi variant voor de sedan. Concurrentiepuzzel Daar staat tegenover dat er tl I i S Icai wel als nieuwe motorvariirtt ten twee katalysator-kracjjni bronnen worden aangebo^^ Die passen uiteraard net, i goed in de hatchback, maat, ze daar ook worden iir"1 bouwd is nog niet duidefcar Het gaat dan om inspuitmo ren van 1,3 en 1,8 liter, resjSck tievelijk goed voor 44 kWn n pk en 74 kW/100 pk. Die l*na ste is dan een afleiding vanah, GSi-motor, de 1,3 versie is ken gerust met een geheel ni%n-l inspuitsysteem dat met I 19 centraal inspuitventiel werfeeg een ware elektronische cam, i: rateur dus. ,eer ld Bij dat alles dringt één gfent» vraag zich op: hoe moet hetreet met de Ascona. Die is imn^t g niet wezenlijk groter danek nieuwe Kadett sedan en zefche niet ruimer - de Kadett is[ g, recenter ontwikkeling na^oks lijk efficiënter ingedeeld nd heeft bijvoorbeeld een duimn lijk grotere kofferruirjgbl; Waarschijnlijk wacht Cl eerst de reakties van het perspubliek af, maar het lert toch zeer wel denkbaar datnda Ascona door een merkbroelr h overbodig gemaakt gaat «rei den. inda Zo'n vlotte blouse met bovenruimte en strikjesdas cacheert de minder slanke lijn. Hier stijl „New York" met galgen broeken en salopettes uit denimstof. (Prenatal). Aanstaande moeders zijn goed af met de rage in ruiten. De pa troontjeswoede in stoffen leidt de aandacht af van de zich ont wikkelende buik. De nieuwe collecties positiemode wemelen dan ook van levendige kleuraccenten, vertegenwoordigd in de „dandylook" met zijn luxueuze glans, „polar" met ijzige pastels en „provinciaals" in diepe heidetinten. De collegelook komt met eigenzinnige accenten voor aanstaande moeders, die zich langza merhand naar hun veranderende figuur moeten gaan kleden. In deze collegelook hebben de japonnen vaak een romantische wit te kraag en er zijn ook ruitenbroeken, die met felgele of gra naatrode dassen en vesten kunnen worden opgevrolijkt. Acces soires doen het altijd goed. Basistinten zijn marine en groen en de meest geliefde stoffen vormen wollig flanel en wol omdat ze zo soepel aansluiten. Ruim genomen tuinbroeken zitten tijdens de zwangerschap ook prettig; meestal zijn er slimme vergro tingsmogelijkheden ingebouwd bij de tailleband. Een blouse in Paisley-dessin naar het motief van ouderwetse herendassen wil daar graag bij worden gedragen. Comfort in de „dandylook". Deze kleren in warme bla zers, overgro te hemden, en polo's tot over de heupen; bijpassende broeken in een zee van mode- tinten. Matrozenkragen, enkel of dubbel bij jurkjes van Prenatal (bloemetjes en ruitdessins). AUTO De Engelse mode wordt steeds meer gezaghebbend. Een der grootste internationale con cerns is Laura Ashley, ooit be gonnen met het bedrukken van huishoudtextiel. Er was 10 in kas... Nu heeft de fir ma vestigingen in Europa en Amerika, sinds kort ook één in Japan; samen ca. 225 win kels. Eind 1950 begon Laura Ashley in een klein fabriekje in Wales aan haar eerste goedkope jur ken met prints in bloemetjes uit de tuin van de „squires" (landedellieden). Die jurkjes kostten zo'n gulden of twintig, maar hadden succes. Neder land was ook in voor de lande lijke lieve stijl van Laura: er kwamen vestigingen en sinds jaren zijn er zeven winkels met als centraal punt de tex tielfabriek in Helmond, van waaruit door heel Europa wordt geopereerd. Met de jaarlijks produktie aan gebruikte meters stof van „Ashley totaal" kan de aardbol vele malen worden omwik keld. Gudrun van Engelen, public relation manager voor Europa, ziet komend seizoen naast ruitjesmotieven ook grote bloemenprints komen, streep- dessins en veel kleurige cash meres, waarover sprekende kleuren zijn geplensd: Perzisch blauw, cedergroen, amethist. Dametjes in de dop komen warm de winter in modieuze jasjes (links). Borg gevoerd manteltje met grote capuchon en blije ties en biesjes (rechts). Teddy jasje met noi"" touwtje-sluiting en katoenen flanel voering 1 jacquard dessin (C A). Voor de basisschool en bomen cord broeken bij polotruien en Prenatal winkels. Ook in de jongens- en meisjes- modè komen verschillende stijlen voor, want er zijn rob bedoezen, kleine dametjes en dandy's, stoere knaapjes en jonge heertjes. Je hebt Ameri kaanse kids naast Engelse kostschooljeugd-look liefheb bers... De mode heeft dus voor elke jeugdige smaak iets heer lijks in petto, dus niemand hoeft er ontevreden bij de lo pen. De kleuren voor het nieuwe schooljaar zijn pittig en hard, geel, oranje. granaatrood, groen, paarsblauw, geel. Mas culine ontwerpelementen be palen het beeld van het wol thema dat klassiek kan zijn met witte blouses, vesten en wijd gesneden bandplooibroe ken (met omslag). Patroontrui en worden gedragen op fel ge kleurde whipcord broeken en de tops zijn oversized met ruim ingezette mouwen, voor klimmen. Sterke denim of whip- uitgewerkte warme jacks. Alle meisjes zelfs vaak met poffen de mouwinzetten. Voorop ge steld is optimale draagbaar heid en een hutjemudje van accessoires. Hierbij is veel keus omdat tweeds, paisley drukken, vlekkenstoffen, be drukte lijfjes, rokken en jon gensbroeken multicolour des sins vertonen. Ook de ruit mag zich in de gunst van het jeug dige publiek verheugen. De stoffen veriëren van soepel viyella tot sportieve sweats hirts materialen naast twill, dubbel geweven katoen, de nim en zelfs.... flu weel voor mooi! Blouses worden wel uit gevoerd in zijde. Voor de meisjes hebben de rokken als die van moeder loopplooien; ze vallen recht of zijn ruim aangezet aan een band. Met een wollen vestje in jacquardmotief, waarvan de kleuren vagelijk of juist bot send in het jurkje terugkomen, Meisjelief in verjaardagsjuim: breed ingezette ruimtem ge wen, waarin het ruitmotief i re het lijfje met bloemapplicati e verwerkt. Mooie kousen irij) lakschoentjes.... Opstabet kraagje, want kragen zijn irg t mode voor de jeugd erg ïhe wild. Dm /en is ieder meisje gebaat. Het j Di dagse jurkje voor de dam&t heeft een (dubbele) ma tri kraag en soms plooitjes. kere kleuren worden i fleurd door o.a. granaattteo kousen of paarse wollen h< Kasteetvrou- we in fijn zwart/wit ge ruit pak met zwart fluwe len kraagje, manchetten, zakjes en knopen. navy, cerise en saffraan en smaragd. Bij Ashley vormen de natuur lijke vezels de boventoon, om dat die zich het beste lenen voor de verfstoffen voor de grillige Paisley-patronen. Ash ley die trouwens binnen kort ook beursnotering aan vraagt levert met accessoi res: shawls, hoedjes, haarban den, ceintuurs een totaalpak ket af. TINY FRANCIS 1 driedeurs met vierbak, die voor f 16.995,- in de prijslijst staat. Dat is slechts zeshonderd gulden meer dan de oude base versie, die niet meer gevoerd wordt, en zelfs vijfhonderd gulden goedkoper dan het oude 1,1 1 model. Het hatch- back-gamma loopt dan uit tot aan een vijfdeurs 1,5 automaat voor f 22.895,- en luxueuze GLX-uitrusting. Die omvat onder meer een tweede bui tenspiegel, verstelbaar stuur wiel, bredere banden en een groter middenconsole op de transmissietunnel. In de oude prijslijst zijn slechts twee uitrustingsvarianten (L- DX), tegen drie in de nieuwe serie (L-LX-GLX), zodat een rechtstreekse vergelijking niet meer opgaat. Bovendien kende het oude gamma geen vijf deurs model met 1,5 liter mo tor, maar met enig schatten kunnen we wel stellen dat vergelijkbare oude en nieuwe modellen heel weinig in prijs schelen - slechts de uitgebrei dere uitrusting doet het prij- zenscala wat verder uitlopen, namelijk tot f 23.995,- voor de sedan GLX met 1,5 liter motor en automaat. De „aktie-model- len" van de 323 laten we hier bij maar buiten beschouwing, om het overzicht niet geheel te verliezen. We hebben de nieuweling ui teraard ook gereden. Daarbij viel inderdaad het beoogde veercomfort op, al leek net toch of Mazda wat te veel van het goede heeft gedaan. Op een werkelijk gemeen klin kerweggetje kwamen we aan het eind van de veerweg en konden de schokdempers de opeenvolgende hobbels niet steeds aan. Extreme omstan digheden natuurlijk, maar toch. Tevens viel daarbij op dat de banden nogal wat la waai maken op slecht wegdek, terwijl overigens de betere ge luidsisolatie zijn effekt niet mist. Levendigheid De motor (een 1,3 met vijfbak) overtuigde door een grote le vendigheid, met name bij ho gere snelheid op de grote weg. Volgens ECE-verbruikcijfers zouden de nieuwe varianten een ietsje zuiniger moeten zijn dan de oude 323's, doch door die grotere levendigheid zal een wat pittiger rijstijl dat ver schil wel gauw geheel teniet doen. De nieuwe stoelen be vielen niet helemaal, doordat de zittingen een wel erg gepro nonceerde kuipvorm hebben, met nadrukkelijk opstaande voor- en zijranden en een die pe zit. De ruimte achterin is redelijk, maar had beter kun nen zijn als Mazda meer ruim te onder de voorstoelen had gelaten voor de voeten van de achterpassagiers. De besturing deed licht en aangenaam aan, zij het wat indirekt in scherpe re bochten - de variabele over brenging blijkt dus duidelijk. Of de wegligging zoveel ver beterd is als Mazda aangeeft, hebben we nog niet uitgepro beerd; dat lijkt ons iets om on der de loep te nemen als bin nenkort het sportmodel GTX wordt geïntroduceerd. Een laatste modetrend waarbij Mazda zich aansloot is het brengen van een uitgebreid accessoireprogramma voor de nieuwe 323, met voornamelijk optische verfraaiingen. In dat verband lijkt het uitbreiden van de 323-serie met een die selversie nog wel interessant, maar ga je je toch afvragen of een vierwielaangedreven 323 niet een puur modeverschijn sel is, waarop het publiek niet speciaal zit te wachten. Wel blijft het prijzenswaardig dat Mazda de 323 zo nauwge zet en compleet herzag, zonder de prijzen meteen flink „aan te passen", en zonder dan ook maar meteen het uiterlijk weer eens compleet om te gooien. Er zit dus wel wat in de verwachting van Mazda- importeur Auto Palace „de Binckhorst" dat de 323 zijn merkgenoot 626 gaat opvolgen als meest verkochte Japanse auto in Nederland. PETER FOKKER Vijf jaar geleden werd de Mazda 323 compleet om gebouwd: van een nogal ouderwetse ronde carros- serievorm naar een hoog- moderne rechtlijnige sty ling, en van klassieke ach terwielaandrijving naar veel toepasselijker aan drijving vóór. Het toch al behoorlijke succes van de 323 was er natuurlijk zeer bij gebaat, want van dat voorwielaangedreven mo del ginger er inmiddels dik twee miljoen over de toonbank. Weer wordt de 323 nu compleet omge bouwd, echter zonder dat dit meteen zo duidelijk zichtbaar wordt. Bij de modelwisseling in 1980 ging het om modernisering van een in feite ouderwets concept, deze keer moderni seert Mazda een auto die nog niet ouderwets is. Vandaar ook dat de gelijkenis tussen oude en nieuwe 323 nu veel verder gaat dan destijds in 1980, al bleef wederom nauwelijks enig onderdeel onaangeroerd. Op langere termijn zal verder het programma nogal worden uitgebreid: er komt een sta tioncar-versie (die er van de oude 323 trouwens ook was), een diesel en een vierwielaan gedreven variant.. Een pro gramma naar de laatste mode trends dus, dat nu wordt geïn troduceerd met drie-, vijf- en vierdeurs versies. Met daarbij als vanouds keus uit drie mo toren met 1,1, 1,3 of 1,5 liter inhoud, binnenkort nog te vol gen door een speciale sportieve versie GTX (alleen als drie deurs hatchback) met 1,6 liter inspuitmotor. Die laatste 77 kW-105 pk ster ke krachtbron is nieuw in de 323-reeks, doch ook de al be kende motoren zijn flink be werkt. Voor de motorpresta ties had dat geen gevolgen, al zijn de prestaties van de gehe le auto wel hoger door een be tere stroomlijnvorm. Het ging vooral om een lager verbruik en meer comfort, door voorko ming en demping van geluic en trillingen. Om dat comfon ging het bij de gehele ontwik keling van de nieuwe 323, al dus Mazda, bij behoud van de goede eigenschappen van hei oude model. Straktrekken Het meest in het oog sprin gend is natuurlijk het „strak trekken" van de carrosserie die gladder, ronder en daar door beter gestroomlijnd werd zonder waarlijk van gedaante te verwisselen. Veel minder valt op dat de 323 niet onbe langrijk is gegroeid: de wielba sis is 35 mm langer geworden, de hoogte nam ook met 15 mm toe. De eerste stap op weg naar meer comfort is dus meer ruimte, die allereerst de ach terpassagiers en ook nog enigs zins de bagageruimte ten goe de komt. De interieurafwerking werd verfraaid (zonder dat de auto nu echt meer uitrusting krijgt) en er is een nieuw verwar- mings-ventilatiesysteem met flink vergrote luchtdoortocht. Het onderstel is net als de aan drijving in principe niet an ders dan bij de oude 323, doch wel op alle punten aangepast. Enerzijds gaat het daarbij om een rustiger weggedrag, an derzijds om een soepeler veer- karakter zonder aan dat weg gedrag weer afbreuk te doen. Zo zijn de wieldraagarmen voor en achter gewijzigd en heeft de tandheugelstuurin richting nu een variabele overbrenging (direkt in de middenstand, minder direkt en dus lichter bij grotere stuuruitslag). Zoals gezegd, zijn motorgeluiden en -trillingen onderdrukt en zelfs is de hele carrosserie een stuk stijver ge maakt om wederom trillingen te voorkomen en een strakker weggedrag te verkrijgen. Al weer naar de laatste mode krijgt de vijfdeurs hatchback een extra zijruitje, terwijl het glasoppervlak van alle model len al groter is om in het inte rieur een ruimere indruk op te wekken. Zo kunnen we tot in het oneindige doorgaan met het opnoemen van verfijnin gen, zoals bijvoorbeeld nog een remsysteem met grotere capa citeit. In de praktijk De programma-opbouw is niet De Mazda hatchback GLX is /oorzien van originele acces- oires. erg anders dan bij het vorige model. Het begint met een 1,1

Leidse Courant | 1985 | | pagina 10