Spelen ziin betaalbaar in zelfstandige NY PTT ziet toekomst Ixtreem-rechts Ireigt met blank rerzet in Z-Afrika Gezondheidszorg kan best zuiniger Rare grond BON: TOPAMBTENAREN IN ADVIES AAN KABINET Beperking aantal ambtenaren £eicUe (BowuvntïïM ^^tÊÊ Uitgave Westerpers. behorende totSijthof! Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank:Amro-bankN.V. Leiden. Directeur-hoolaredacteur: JJ.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand 121.89 (aut.betalinql.kwartaal 165,68, jaar 1250,86. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071 -122248. Advertenties: (excl.5% BTW)] 0,61 per mm, kleintiesl 0,43 per mm. Losse nummers f 1,00. Donderdag 5 september 1985, 76e jaargang no. 23289 Nederland muziekland met groepen van eigen bodem op Ned. I om 21.20 uur. Om 22.05 uur film „Honky Tonk Free- Op^Ned. II om 20.00 uur tv- spel „Eind goed alles goed". Op Duitsland 2 om 23.20 uur film „Let's make love". HET WEER Wisselend bewolkt en perio den met buien. Minimumtem peratuur ongeveer 10 graden, middagtemperatuur omstreeks 17. Matige noordwestelijke wind. Na morgen geleidelijk minder buien. In het weekein de minder koud. Zon op: 07.00, onder: 20.16; hoog water Schev.: 07.37 en 19.58; laag wa ter: 03.41 en 15.51. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De organisatie van de Olympische Spelen van 1992 in Amsterdam is fi nancieel mogelijk. De door de stichting Olympische Spelen Amsterdam 1992 gemaakte berekeningen over de kosten en baten van de Spelen zijn juist, zo schrijft een ambtelijke werkgroep onder leiding van drs. W. Lemstra, secretaris-ge neraal van WVC, in een rap port aan de ministerraad. Het kabinet bespreekt het rapport morgen. In de werkgroep zitten topambte naren van negen ministeries, de PTT en het kabinet van premier Lubbers. Ook niet ambtelijke des kundigen verleenden hun mede werking. Politiek Den Haag is van mening dat het rapport de laatste hobbel voor het kabinet wegneemt om in te stemmen met de kandidaatstel ling van Amsterdam voor de Spe len van 1992. Verleden jaar stelde het kabinet als voorwaarde voor een positief besluit over de Spelen in Amsterdam dat zij de overheid niet meer dan 250 miljoen gulden zouden kosten. De stichting OS Amsterdam 1992 kwam enige maanden geleden tot de conclusie dat de Spelen in Am sterdam een positieve impuls voor de economie zullen betekenen die miljarden guldens bedraagt. Wel werd in het rapport verondersteld dat de overheid alle kosten voor de beveiliging op zich zou nemen, naast de garantie van 250 miljoen gulden. bHANNESBURG Het nu een jaar oude politieke geweld in te zwarte woonwijken van Zuid-Afrika raakt de welvarende Janke Afrikaners nauwelijks, maar de oer-conservatieve groe peringen hebben gisteren een „harder optreden" van politie en r'ger geëist. woordvoerder van de uiterst rechtsé blanken, Andries •eurnicht veroordeelde president Pieter Botha wegens „gebrek bn moed". Hervorming van het apartheidssysteem leidt alleen )t een revolutie in Zuid-Afrika, waarschuwde Treurnicht, die erklaarde dat de politie voortaan geen gebruik meer moet ma len van traangas, maar alleen met scherp op demonstranten loet schieten. te directie van de Zuidafrikaanse mijnmaatschappij Gencor eeft 900 arbeiders ontslagen, die hadden deelgenomen aan de Dor de zwarte mijnwerkersbond NUM georganiseerde en in- liddels opgeschorte staking. In het centrum van Kaapstad laakte de politie met zwepen een einde aan een betoging van "tn groep schoolkinderen, die protestborden droegen en het lied 'ÏNe are the world" zongen. 'agina 5: Staatsschuld Zuid-Afrika niet rampzalig De Franse terreurgroep Action Directe heeft de verantwoordelijk heid opgeëist voor de explosies, vannacht, bij vier bedrijven die medeverantwoordelijk zouden zijn voor de situatie in Zuid-Afrika. De getroffen bedrijven, waar zware schade werd aangericht, zijn ATIC, een importfirma voor kolen; Aluminium-Pechiney; Renault en het bouwbedrijf SPIEE-Batignolles. Op de foto's: bij Alumini um-Pechiney werden voor de deur geparkeerde auto's totaal verwoest. Van het kantoor van Renault sprongen vrijwel alle rui ten en werd de geval zwaar beschadigd. DEN HAAG De PTT ziet toekomst in opsplit sing van het bedrijf in een zelfstandige NV voor de telecommunicatie en een openbaar nutsbedrijf zoals de commissie Steenbergen onlangs heeft geadviseerd. Het staatsbedrijf (100.000 werknemers) is klaar voor de opheffing van het mo nopolie op de randappara tuur en de directe concur rentie met het bedrijfsle ven, zo blijkt uit een aan minister Smit-Kroes (Ver keer en Waterstaat) ge zonden commentaar op het rapport Steenbergen. De ingrijpende reorganisatie zou volgens directeur-generaal ir. C. Wit al begin 1989 vol tooid moeten zijn om te voor komen dat het bedrijf op het gebied van de telecommunica tie te ver achter raakt. Voor waarde is wel dat de PTT het personeel al op korte termijn beter mag gaan belonen en zelfstandig geld kan gaan le nen op de kapitaalmarkt. Het rapport Steenbergen is bij de PTT in goede aarde geval len. De PTT-top hecht er zeer aan dat de aanbevelingen in één keer worden uitgevoerd om te voorkomen dat de con currentiepositie van het be drijf schade lijdt. „Niet eerst het monopolie opheffen en pas veel later de PTT de mogelijk- De ambtenarenbonden Abva Kabo, CFO en het ambtena- rencentrum vinden de keuze voor een NV-structuur op dit moment „onbegrijpelijk en on aanvaardbaar". Zij willen op korte termijn een organisatie bureau laten onderzoeken wat de gevolgen zijn voor het per soneel, dat zijn status van ambtenaar zou moeten verrui len voor die van werknemer in een gewoon bedrijf. In een brief aan alle 100.000 werkne mers schrijft ir. Wit dat de ar beidsvoorwaarden voor het particuliere bedrijfsleven in Nederland „zonder meer goed te noemen zijn" Pag.3: PTT'ers opgeroepen beter na te denken over ei gen taak Let op! Vandaag onze maandelijkse auto-occasionpagina. Zie pagina 10 Banken opgelicht AMSTERDAM Een vijf man sterke Amsterdamse ben de heeft op zeer ingenieuze wijze twee banken in het Noordhollandse Landsmeer opgelicht. De mannen, die zich volgende week tegenover de rechtbank voor hun daden moeten verantwoorden, ver gaarden een buit van 50.000 gulden door in te breken in een telefooncentrale. Vervol gens zorgden ze er via een aantal ingewikkelde ingrepen voor dat op een door henzelf gekozen moment telefoontjes voor de banken bij hen thuis binnenkwamen. Dan deden ze zich voor als bankemployé en gaven ze baliepersoneel toe stemming duizenden guldens uit te betalen aan een hand langer, die juist op dat moment het geld kwam opvragen. HENDRIKS: ELDERS GOEDKOPER EN EVEN GOED VELDHOVEN De ge zondheidszorg in Neder land is veruit de duurste van Europa. Toch is het resultaat van die zorg niet zichtbaar beter dan die in vele andere landen. De voorzitter van de Nationa le raad voor de Volksge zondheid, J.P.M. Hen driks, zei dit vanmorgen in Veldhoven op een cur sus voor medewerkers van ziekenfondsen en par ticuliere verzekeraars. Volgens hem moet er dan ook nog veel rek in ons systeem zitten en zijn ver dergaande bezuinigings maatregelen alleszins be- grijpelijk. Hij ziet mogelijkheden tot goedkopere vervangende ver- pleegwijzen (bij voorbeeld thuisverpleging voor patiënten die dat willen in plaats van op name in een verpleeghuis) en in het aanpakken van de bu reaucratie, die nu gigantische bedragen vergt. Besluiten over de gezondheids zorg zullen dichter bij de bur ger, in de regio, moeten wor den genomen. Centraal vastge stelde regels, die voor het hele land gelden, zullen moeten verdwijnen. Zo kunnen vol- gens Hendriks gezien de ver schillen tussen grote steden en het platteland verschillende normen worden vastgesteld voor de omvang van huisart senpraktijken. Concurrentie binnen de ziek tekostenverzekering acht Hen driks in strijd met het solidari teitsprincipe en moet dan ook worden verboden. De bestaan de geldstromen zullen volgens hem moeten worden gekanali seerd via een volksverzeke ring. (ADVERTENTIE) Volkspetitionnement tegen plaatsing van kruisraketten. Gisleren. vandaag of morgen bij u in de bus: het Volkspetition nement tegen plaatsing van kruisraketten. Onderteken de kaart en stuur 'm direct terug. Daarmee vraagt u de regering op 1 november nee te zeggen tegen plaatsing van kruis raketten. De organisatie van het Volkspetitionnement kost veel geld. Geef steun. Stort wat u missen kunt op postgiro 77555 t.n.v. Volkspetitionnement, Amsterdam. Een stuk grond van een kilometer lang en vijftien meter breed trekt momenteel nogal de aandacht van beoefenaren van de wetenschap, 's Zomers is het er zo koud, dat regen die erop valt onmiddellijk bevriest, maar 's winters kan er groente op worden geteeld, terwijl het in de directe omgeving dertig graden vriest. Een eigenwijs stuk grond, niet ergens in de Bollenstreek, maar in China. Eén van de vele berichten, die de Leidse Courant dagelijks brengt. Leuk om te weten. En daar grijpen degenen die deze krant nog niet lezen dan toch maar lelijk naast De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop ronder postzegel opsturen naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. 4§"£etdóe Coiuont Irie doden bij felle rotesten tegen Pinochet INTIAGO In de Chileense hoofdstad Santiago zijn teren bij zeer felle demonstraties drie mensen omge- inen. De betogingen waaraan duizenden mensen bben deelgenomen en die waren gericht tegen de litaire dictatuur van generaal Augusto Pinochet, leg- p het openbare leven in de grootste steden van het ld vrijwel lam. In het centrum van Santiago wierpen (zenden mensen barricades op waarna de politie loot met rubber kogels en hagel. Verspreid over het |d arresteerde de politie ongeveer vierhonderd per ken. Elf politieke partijen, variërend van conserva- yen tot socialisten, waren gisteren een handtekenin- hactie begonnen onder de naam Nationaal akkoord or de overgang naar volledige democratie. De actie irdt gesteund door de katholieke kerk in Chili. Poli- i hadden in het centrum van Santiago tafels neerge- en vroegen voorbijgangers hun handtekening te ;ten. Agenten van de Chileense oproerpolitie voeren een arrestant weg tijdens de onge regeldheden op de landelijke protestdag te gen het bewind-Pinochet. Geheim Brits-Amerikaans pact in geval van oorlog LONDEN De Britse regering heeft een ge heim verdrag gesloten met de VS om in geval van oorlog belangrijke militaire en civiele in stallaties, waaronder vliegvelden en ziekenhui zen, over te dragen aan de Amerikanen. Dit meldt het Britse weekblad The New Statesman. De Britse regering wilde het artikel bevestigen noch tegenspreken. Volgens het blad zijn er en kele noodwet-ontwerpen zoals voor het creeër- en van defensiegebieden rond belangrijke in stallaties. In die gebieden kunnen mensen uit hun huis gezet worden als dat nodig is. Een an dere ontwerpwet voorziet in het censureren van de pers en het zonder aanklacht vasthou den van subversieve elementen. De derde ont werpwet is ontworpen voor een situatie dat een kernoorlog dreigt. Die zou de regering de be voegdheid geven bij decreet te regeren. Nieuw onderzoek naar aanslag op Rainbow Warrior PARIJS/AUCKLAND Premier Fabius van Frankrijk heeft een nieuw onderzoek gelast naar de eventuele betrokkenheid van agenten van de Franse geheime dienst bij de aanslag op de Rainbow Warrior. De Franse eerste-minister reageerde in een vraaggesprek voor de televisie op berichten in de Franse pers, dat er wel degelijk spra ke was van een Franse betrokkenheid bij de sabotage tegen het Greenpeace-schip. Vorige week werd in een officieel rapport ontkend, dat de geheime dienst achter de aanslag had gezeten. „Ik wil de waarheid, wie er ook verantwoordelijk is", aldus pre mier Fabius. Massagraf In een Spaanse kwekerij hebben deze week meer dan twee mil joen forellen het leven gelaten. Vermoedelijk is hun dood veroor zaakt door giftige zuren in het water, afkomstig van een naburige fabriek. (Van onze parlementaire redactie) )EN HAAG Het aantal mbtenaren bij de rijksover- eid zal in de toekomst verder êrug moeten. Op deze manier Se uilen de noodzakelijke bezui nigingen binnengehaald moe ien worden nu verder korten «p de ambtenarensalarissen irijwel niet meer mogelijk is en ook arbeidstijdverkorting te weinig oplevert. Deze mening heeft op het ministerie van binnenlandse zaken postgevat. In 1986 zal er 1455 miljoen gul den bezuinigd worden op de ambtenaren. Dat bedrag is als volgt opgebouwd: 900 miljoen gulden door het niet uitkeren van de prijscompensatie, 500 miljoen gulden door een goed kopere financiering van de vut en 55 miljoen gulden door het inkrimpen van het aantal ambtenaren met twee procent. Over het nu lopende jaar zal minister Rietkerk de afgespro ken bezuinigingen op de amb tenaren van een kleine 1,8 miljard gulden niet halen. Dat bedrag valt ongeveer 400 mil joen gulden lager uit. Directie onder voorwaarden akkoord met statusverandering MDp de groei Met deze vader/dochter-tandem leert de Deen Poul Erik Larsen zijn vierjarige dochter Rune de eerste beginselen van het fietsen met een aangepaste trapconstrudtie die berekend is op de jroei.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1