SPAARSELECT REKENING Ziekenhuizen verwachten tekort verpleegkundigen |Brinkman benadrukt bescherming bestel ONTWAPENING, OKE. EENZUDI(*NEE. AbvaKabo is tegen splitsing PTT EfiidócSoirumt ipeurwerkprijs fMoor prof. Spies Belastingambtenaar geeft „omkoping" toe RENTE 5%% nutsspaarbank 5 •OOK RUIMTE VOOR NIEUWE MEDIA A-status Veronica afhankelijk van advies NOS-bestuur Kamer komt met anti-alcoholplan Tweede Kamer wil geen grotere invloed op benoeming van kabinetsformateur VOIKSPEIITIONNEMENT? KONINKLIJK HUIS lINNENLAND DINSDAG 3 SEPTEMBER 1985 PAGINA 3 ■EN HAAG Het Koninklijk Instituut an Ingenieurs (KIVI) heeft de Speur- erkprijs 1984 toegekend aan prof.ir. G. pies (64). sinds 1964 hoogleraar aan de echnische Hogeschool in Delft. Ir. R. rhliekelmann heeft hem de prijs van- aag uitgereikt voor zijn verdiensten op »t gebied van studie en ontwikkelingen wee4n de moderne materiaaltechnologie, bezopies. vliegtuigbouwkundig ingenieur, aal teft ziin activiteiten in eerste instantie regp de klassieke lucht- en ruimtevaart ge- ist t(c^1- stut*>es hebben inmiddels ech- F :r een sterke uitstraling getoond naar an- ^ere takken van industrie; aldus Schlie- kooreimann. Spies was jarenlang betrokken i onaj de ontwikkeling van de Fokker F27 friendship). Belasting-amb tenaren ver schenen giste ren voor de rechtbank om \-, te getuigen in de zaak tussen de Amsterdam se fiscus en het jongerencen trum Happy Fa mily. Advocaat mr. Broekveld (I) werd bijge staan door ambtenaren van het ministerie van financiën. AMSTERDAM De Amsterdamse belas tingambtenaar M.V. heeft gisteren bekend hasjdealer V.E. van het Jongerencentrum Happy Family een belastingverminde ring van 27.000 gul den te hebben aange boden in ruil voor een belastende ver klaring over de Hap py Family. Dit is gebeurd met mede weten van het hoofd van het ontvangkantoor van de Amsterdamse belas tingdienst. V. gaf dat toe tijdens een voorlopig ge tuigenverhoor voor rech- ter-commissaris mr. A. de Jong bij de rechtbank in Amsterdam. Op de vraag of dit niet een duidelijk geval van omkoping is, zei J. van Eijk namens het ministe rie van financiën na het getuigenverhoor: „Het ligt maar aan het etiket wat je erop plakt". Volgens hem heeft de Amsterdamse belasting dienst een afweging ge maakt tussen de 750.000 gulden die de fiscus van Happy Family zegt te goed te hebben en de 27.000 gulden die V.E. zou zijn kwijtgescholden als hij de belastende ver klaring inderdaad zou hebben afgelegd. V.E. deed dit overigens niet maar schakelde de Happy Family in. Het jongerencentrum be schuldigde daarop de fis cus van omkoping en wilde in een voorlopig getuigenverhoor de be trokken belastingambte naren horen. Belastingambtenaren zijn bevoegd tot het vermin deren van een aanslag. Volgens het ministerie wordt deze procedure wel vaker gevolgd wan neer mensen het ver schuldigde belastinggeld of een deel daarvan niet kunnen betalen. Greenpeace: Rijn niet schoner BONN In het water van de Rijn kunnen 140.000 verschil lende chemicaliën worden ge vonden en de toestand van het Rijnwater, het drinkwater van 20 miljoen mensen, is er de af gelopen jaren niet beter op ge worden. Dat is de conclusie van een twee maanden durend onderzoek van het laboratori umschip Beluga van de milieu- -organisatie Greenpeace. Cam pagneleider Harald Zindler zei gisteren op een persconferen tie in Bonn dat er slechts spra ke is van enkele cosmetische verbeteringen. Ook de verzil- ting van de Rijn is niet ver minderd. c eder 1 no daar ïspr^TRECHT Bij ongewij- igd beleid zal vanaf 1987 - en wellicht eerder n zijlen landelijk tekort van spetènminste 2.000 verpleeg- ezegmndigen en ziekenver- :k uiorgenden per jaar ont- notaan. Dat staat in het gis- ingeeren gepubliceerde rap- menort „De arbeidsmarkt i huioor inservice-leerlingen" bberan de Nationale Zieken- hlleiuisraad (NZR). Enkele eigenen geleden moesten en etog leerlingen, wegens l va»laatsingsgebrek, worden is inntslagen nadat zij hun di- •loma hadden gehaald. t ///aanleiding tot het onderzoek zouan de NZR waren problemen if eie zich begin dit jaar in het doo dol 'lade ADVER1 juri e g nin t h westen van het land al voorde den met het aantrekken van leerlingen. Het gaat daarbij om leerlingen voor inservice-o- pleidingen (opleidingen in de instellingen bestaande uit the orielessen en praktijkperiodes) tot verpleegkundige of zieken verzorgende in algemene zie kenhuizen, psychiatrische zie kenhuizen en zwakzinnigenin richtingen. De NZR verwacht, dat problemen met de werving zich binnenkort ook in de an dere delen van het land zullen gaan voordoen. Als oorzaken noemt het rap port de verminderde belang stelling doordat het aantal jon geren in de bevolking afneemt en door het negatieve beeld van opleiding en beroep. Aan de andere kant zal de behoefte aan gediplomeerden juist toe nemen door het weer groter wordende verloop, door de ar beidstijdverkorting en doordat steeds meer verpleegsters en verzorgsters in deeltijd gaan werken. Oplossingen voor het ver wachte personeelstekort moe ten volgens de NZR voorlopig worden gezocht in vergroting van de capaciteit van de inser- vice-opleidingen. Verder be veelt het rapport uitbreiding aan van bijscholingscursussen voor verpleegkundigen en zie kenverzorgenden die hun be roep enkele jaren piet hebben uitgeoefend. Mogelijkheden tot verbetering van het beeld van de gezond heidszorg ziet de NZR in het sociale beleid. Onderdeel daar van is een functiewaarderings systeem dat betere financiële perspectieven biedt aan afge studeerde verpleegkundigen en verzorgenden. - Saldo dagelijks opvraagbaar - Tot f 3000,- per maand vrij 1 opneembaar. V - Zelfs contant aan de balie. - Daarboven 1% retourrente. DE DICHT BU HUIS BANK Dubbele schijn SOEST In een poging een verblijfsvergunning te krijgen voor zijn 35-jarige doofstomme en geestelijk gehandicapte broer, heeft de 36-jarige Suri namer H.B. uit Soest 25 juni een dubbel schij..^L''lelijk ge sloten. Voor de burgelijke stand in Soest gaf B. zich aller eerst met succes voor zijn broer uit, en trouwde vervol gens met de 23-jarige Neder landse J. van K. De bruid heeft vermoedelijk een fors bedrag ontvangen voor dit schijnhuwelijk met een schijn- bruidegom, zo heeft de politie gisteren bekendgemaakt. De zaak kwam aan het licht tijdens een onderzoek naar een gefingeerde inbraak in het huis van H.B., bedoeld om een verzekeringsmaatschappij 15.700 gulden lichter te ma ken. Bij een huiszoeking vond de politie documenten die er op wezen dat H.B. de burgelij ke stand bedot had. Mini boven goud en Knife-look Skibroeken en oversized truien voor de man, gouden laarsjes en mini voor de vrouw. Zo ziet de confectie-mode van ontwerper John Rettich voor het komend voorjaar er uit. De nieuwe collectie werd gisteren gepresenteerd op de jaarlijkse Modam-vakbeurs in het RAI-gebouw te Amsterdam. Bij de opening van de beurs kreeg de Amsterdamse kleuren-adviseur Gunther Frank (42) de mode- prijs „Grand seigneur" (een beeldje en 2.500 gulden) uit handen van burgemeester Van Thijn. Op de foto onder de nieuwe trend in haarmode deze winter wordt volgens kapper Ben Angelier (rechts) de „knife-look". Op de Modam-vakbeurs demonstreerde hij het gebruik van het mes bij het snij den van warrige, los vallende kapsels. iikel^ Vervolg van de voorpagina) HAAG Al de be- n. «nwaren die de omroepen ïn gisteren naar voren heb- )en gebracht, waren ui- "^'gjeraard allang bekend en prvfP vele plaatsen en bij zele gelegenheden geuit, mm/oor minister Brinkman [terwfe dat echter geen reden 100rJebleken zijn plannen, die n 1983 gepubliceerd wer den in de Medianota, te is eljvijzigen. Dp zijn persconferentie rea- iw-jeerde de bewindsman heel la- *3* :oniek. „De Raad van State, 3 het hoogste adviesorgaan in 2 )ns land, heeft overwegend 2 positief gereageerd. Daarom 8 heb ik geen reden gezien de 02 Medianota te wijzigen, behalve 2 flan in de zin die met de Twee- fle Kamer was overeengeko- o men. Natuurlijk is het van be- lang wat de Haagse rechter zal o leggen, maar dat is voor mij o geen reden op te houden met wetgeving", o i Brinkman stelde dat hij een „evenwichtig" werkstuk heeft afgeleverd, waarin enerzijds de ruimte wordt geboden aan nieuwe media (abonnee-tv en -radio, teletekst en kabel krant) en waarin anderzijds bescherming wordt geboden aan het reeds bestaande om roepbestel. Een voorbeeld van 1 dat laatste is volgens Brink man het zogeheten ondertite lingsverbod. Onder druk van de Raad van State heeft de mi nister dat verbod weliswaar wat verzacht, zodat niet-com- merciële buitenlandse pro gramma's wel van ondertitels of Nederlandstalige onderde len mogen worden voorzien. Deze toestemming vervalt echter, zodra er reclame rond om of in de programma's wordt uitgezonden. De satel lietstations Sky Channel en Music Box, die via de kabel de 1 Nederlandse huiskamers be reiken, zullen het dus met al leen de Engels sprekende Ne derlanders moeten blijven stel len. Voorschriften Een ander belangrijke onder werp in de mediawet is vol gens Brinkman dat de vereni- gingsvorm verplicht wordt ge steld voor omroeporganisaties. Bij opgave voor een program- mablad zal men afzonderlijk moeten aangeven of men tot omroeplid gerekend wil wor den. De publieke betekenis van de omroep wil Brinkman beter tot haar recht laten ko men door onder meer volledi ger voorschriften voor radio- en tv-programma's: minimaal 25 procent informatie, 25 pro cent verstrooiing, 20 procent cultuur en 5 procent educatie. De omroepen krijgen boven dien de verplichting tenminste de helft van hun zendtijd te vullen met eigen of in hun op dracht vervaardigde program ma's. Daarnaast wordt een nadere zenderkleuring ingevoerd voor de radio. De profilering daarvan wordt als volgt: Hilversum 1: regionaal-lan delijke actualiteiten; Hilversum 2: gevarieerde fa milieprogramma's met lichte actualiteiten; Hilversum 3: pop-jongeren programma's; Hilversum 4: klassiek-cultu- rele programma's; Hilversum 5: servicezender. De op te richten Nederlandse Omroepprogramma Stichting neemt de programma's over die nu door de NOS worden verzorgd: journaals, actuele sportverslaggeving, „nationa le" programma's, parlementai re verslaggeving, uitzending van belangrijke kamerdebat ten, culturele programma's etc. Teletekst zal eveneens door de Stichting worden verzorgd, in samenwerking met vermoede lijk het ANP, evenals het Eu ropees programma (Olympus). DEN HAAG Afhanke lijk van het advies van het NOS-bestuur zal Veronica met ingang van 1 oktober op de televisie de A-status worden toegekend. Wat de radio betreft zal de da tum 1 januari zijn. Minis ter Brinkman zal het ad vies van de NOS inwin nen, zodra hij de beschik king van de Raad van Sta te binnen heeft en dit heeft kunnen bestuderen. Volgens de minister is hier echter sprake van een bijzon der geval, waarin de minister kan afwijken van een aantal procedurele regels. Hij wees hierbij op een soortgelijk geval in 1978. Toen beschikte de mi nister eveneens negatief op de toekenning van de C-status aan Veronica, maar besloot vervolgens Veronica als „bij zonder geval" aan te merken en alsnog de C-status te verle nen. Veronica-directeur Rob Out liet zich in eerste instantie zeer tevreden uit over de „po sitieve wilsverklaring" van Brinkman, al vindt hij het jammer dat toekenning van de extra radio-zendtijd naar 1 ja nuari is uitgesteld. N OS-program macom m issaris P. Beugels verwacht „uiterlijk deze week en liefst binnen 24 uur" van minister Brinkman een besluit over de toekenning van de A-status aan Veronica. Alleen dan is het technisch en programmatisch nog mogelijk om Veronica per 1 oktober op televisie de zendtijduitbreiding te geven. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet is van plan de Tweede Ka mer in oktober een nota te presenteren met voorstellen om het alcoholgebruik in ons land terug te dringen. Dit heeft minister Korthals Altes gisteren toegezegd tij dens een vergadering van enkele kamercommissies over het criminaliteitsplan van het kabinet. Vrijwel alle fracties bepleitten „ontmoediging van het alcoholge bruik" omdat is gebleken dat overmatig drankgebruik vaak tot allerlei vormen van criminaliteit leidt. De socialist Kosto kwam met een motie waarin hij om een anti-alcoholplan van het kabi net vroeg. Hij werd door Korthals Altes op zijn wenken bediend. In de aangekondigde nota zal vooral aandacht worden besteed aan voorlichtingscampagnes over de gevaren van overmatig al coholgebruik. Ook zal worden voorgesteld de controle op drank gebruik in het verkeer te verbeteren en effectiever te maken, onder meer door landelijke invoering van ademanalyse-appara- tuur ter vervanging van de bloedproef. Verder is het de bedoe ling dat het alcoholgebruik in buurt- en clubhuizen en bii over heidsinstanties (ministeries, scholen, gemeentehuizen e.d.) aan banden wordt gelegd. De verkoop van drank bij benzinestations langs de grote wegen zal worden verboden. Over maatregelen ter voorkoming van drankmisbruik door voetbalsupporters (onder meer een verbod op verkoop van alco hol in stadions) wordt momenteel nog overleg gevoerd met de betrokken instanties, zoals stadiondirecties, voetbalclubs en de KNVB. „Leidt dat niet tot bevredigende resultaten, dan zal de overheid de nodige maatregelen dwingend moeten opleggen", aldus Korthals Altes. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De meerderheid van de Tweede Ka mer heeft er geen behoefte aan, meer invloed te krij gen op de benoeming van een kabinetsformateur. De regeringspartijen CDA en VVD en de kleine rechtse partijen staan afwijzend tegenover een voorstel op dit punt, dat een staatscommissie onder leiding van oud-premier Biesheuvel heeft gedaan. Volgens dit voorstel zou de Kamer als geheel een for mateur moeten aanwijzen en die vervolgens bij de koningin ter benoeming moeten voordragen. Deze en andere suggesties voor hervorming van het staatsrecht stonden gisteren in een commis sievergadering centraal. Tot nu toe neemt de koningin, na ingewonnen adviezen van alle fractieleiders, de voorzitters van Eerste en Tweede Kamer en de vice-voorzitter van de Raad van State, zelf de beslissing wie zij tot formateur benoemt. De nadelen die gisteren door de tegenstanders van CDA en VVD het meest werden genoemd, waren vooral dat er geen mo gelijkheid meer zal zijn eerst een informateur te benoemen, dat de rol van 'het staatshoofd wordt teruggedrongen en dat de duur van een kabinetsformatie er nauwelijks door zal worden bekort. De PvdA'er Stoffelen was de enige die het voorstel van de com missie-Biesheuvel toejuichte. D'66 was niet te spreken over het voorstel, omdat men liever wil dat de kiezers in het stemhokje al een voorkeur voor de beoogde premier kenbaar maken. De suggestie van de commissie-Biesheuvel om de periodieke Ka merverkiezingen voortaan niet meer in mei te houden maar in maart vond wel een warm onthaal van CDA, VVD en D'66. Bij verkiezingen in maart is er meer kans dat het nieuwe kabinet met Prinsjesdag al een eigen begroting kan indienen. ADVERTENTIE Teken hel volkspefitionnemenf niet. Het bevordert de vrede niet en het is gevaarlijk. Niet de kruisioketten bedreigen ons maar de Russische SS-20 raketten. Terwijl wij met onze handtekening protesteren tegen het plaatsen van 48 kruis raketten in Nederland en denken zo de wopenwedloop of te remmen, kiezen we in feite voor éénzijdige ontwapening. Doorkruisen we de onderhandelingen in Genève. Niet doen. Niet tekenen. Verscheur het kaartje. Wel doen: kies voor tweezijdige ontwapening. Steun het werk van het Interkerkelijk Comité lwéézijdige Ontwapening, als sympathisant a f 10,- per jaar, als lid voor f 30,- per jaar. Teken het volkspetitionnement niet. Verscheur het kaartje. Interkerkelijk Comité Tweezijdige Ontwapening (ICT0) Beukenlaan 2,1861EH Bergen (N.H.), Postgiro: 10.53.648. FRIEMELS 4 september Prins Claus verricht In het RAI Congrescentrum in Amsterdam de opening van de World Tra- de Conference 1985. Mr. P. van Vollenhoven neemt in het rijksmuseum Paleis Het Loo in Apeldoorn het eerste exmplaar van de uitgave ,,'t Konlngs Loo" in ontvangst. UTRECHT De groeps raad PTT van de ambte narenbond AbvaKabo is tegen eventuele splitsing van het telecommunica tiebedrijf van de PTT in een openbaar nutsbedrijf en een ondernemingsbe- drijf, omdat dat grote on zekerheid voor de werk gelegenheid met zich mee zou brengen. De groepsraad stelt dit in een voorlopig standpunt over het rapport van de commissie-S teenbergen over de toekomsti ge status van de PTT. In het rapport van de commissie-S teenbergen staat onder meer dat aan de monopoliepositie van de PTT als exclusieve be heerder van het openbare tele communicatienetwerk niet ge tornd mag worden. Wel moet het monopolie van de PTT op randapparatuur (telefoontoe stellen, telexen en dergelijke) worden opgeheven. De PTT krijgt daartoe de status van een zelfstandige NV die zich vrij op de kapitaalmarkt kan bewegen. De aandelen blijven volgens het rapport voor hon derd procent in handen van de overheid. Of de voorstellen van de com missie-Steenbergen borg staan voor ten minste handhaving van de werkgelegenheid blijft" volgens de groepsraad „vol strekt onduidelijk". PTT-top- man ir. C. Wit heeft in dit ver band al eerder gezegd dat met de splitsing van Telecommuni catie duizenden banen op de tocht komen te staan. Zelf komt de Centrale Directie van de PTT woensdag met een re actie op het rapport. Het kabi net zal het rapport Steenber gen in oktober met de Tweede Kamer bespreken.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 3