TAFEL m Onjuiste vertaling oorzaak beroering na uitspraak paus Pelgrims op St. Patrick: koud, hongerig, maar bereid tot bidden QoidóaOowumi ÏÏWË E BVD actief in kerkelijke stichtiiig Hervormden en gereformeerden spreken over „gaven delen" kerk en wereld weer ACHTERGROND CeidócSomo/nt DINSDAG 3 SEPTEMBER 1985 PAGINA Paus waarschuwt tegen veranderingen in liturgie Paus Johannes Paulus II heeft gewaarschuwd tegen verdere veranderingen in de roomskatholieke kerkliturgie. Volgens het Vaticaan meent de paus dat hervormingen door de katholieken niet gevraagd en niet gewenst zijn. De waarschuwing was vervat in een brief, die de Vaticaanse staatssecretaris kardinaal Casaroli namens de paus heeft ge schreven aan een werkgroep die de kerkelijke liturgie onder zoekt. De roomskatholieke liturgie, aldus de brief, heeft geen nieu wigheid nodig noch zoekt zij voortdurend naar 'adaptaties welke door het christelijke volk niet gevraagd en niet gewensl zijn. Zij zijn niet zelden de uiting van een verontrustend sub jectivisme. Waar de gelovigen wel behoefte aan hebben is de continuïteil die mogelijk maakt dat het in hun harten geplante zaad ont kiemt, wortel schiet, opgroeit, bloeit en vrucht draagt, aldus dt brief. De gelovigen hebben behoefte aan iets zekers, solide er duurzaam, dat gebruikt kan worden tegen de instabiliteit var het kortstondige, niet alleen qua inhoud, maar in een vorm waarin de inhoud wordt beschermd en bewaard. Men kan gemakkelijker een vijand vergeven dan een vriend OVER HUWELIJK EN ECHTSCHEIDING Een niet-correcte verta ling vanuit de oorspron kelijke Franse tekst is er oorzaak van dat paus Jo hannes Paulus II zich in mei bij zijn bezoek aan Nederland harder heeft uitgesproken dan be doeld. Tijdens de viering op het vliegveld Beek, waar huwelijk en gezin centraal stonden, zei de paus: „Het gezin is het milieu, waarin men leert het hoofd te bieden aan de moeilijkheden van het leven, te strijden te gen de menselijke zwak heid en niet de gemak kelijkste wegen te kiezen zoals de weg van de scheiding". Deze uitspraak, waarover nogal wat beroering ont stond, heeft veel mensen die gescheiden zijn verdriet ge daan en is nauwelijks door iemand als een pastoraal ver maan ervaren, aldus vicaris- generaal J. G. M.Zuidgeest in de vergadering van de Rot terdamse Diocesane Pastorale Raad. Volgens de vicaris luidde de oorspronkelijke Franse tekst, die ook in de Osservatore Ro mano werd gepubliceerd: „La familie est le lieu oü l'on se prépare a affronter les diffi- culté's de la vie, et a ne pas se résigner aux facilité's oü aux ruptures, renongant combattre la misère humai- ne". De juiste vertaling - maar dat kon de paus niet beoordelen vanwege zijn zeer onvolledige kennis van het Nederlands- zou dan ook ge weest zijn: „Het gezin is de plek waar men zich voorbe reidt op het trotseren van de moeilijke kanten van het le ven, waar men leert zich niet neer te leggen bij schijnoplos singen of breuken tussen mensen in een weigering nog verder te strijden tegen men selijke misere". Wie uiteinde lijk verantwoordelijk is voor de ongenuanceerde vertaling is volgens vicaris Zuidgeest moeilijk te achterhalen. „Het heeft bovendien ook niet zo veel zin meer als nu bekend wordt wat de paus in werke lijkheid bedoeld heeft te zeg gen. ROTTERDAMSE PREDIKANT: De Binnenlandse Veilig heidsdienst (BVD) probeert actief informatie te verzame len binnen het circuit van de projecten van de Stichting voor Kerkelijke en Sociale Arbeid (KSA) in Rotterdam. Dat stelt de directeur van deze stichting, dominee drs. H. Visser. In een brief aan de directeur van de BVD schrijft Visser dat „deze gang van zaken de stichting niet vrolijk stemt". Niettemin kan Visser zich voorstellen dat de BVD geïn teresseerd is „in bepaalde ac tiviteiten en zaken". Die informatie verschaft Vis ser daarom maar recht streeks: de kritische houding van de stichting ten opzichte van de Opiumwet impliceert niet dat de stichting zich ook bezighoudt met heroïnehan del; de contacten met mensen uit het Midden-Oosten hou den geen betrokkenheid in bij zaken die te maken heb ben met terroristen, aldus de dominee in zijn brief aan de BVD. De stichting KSA is actief op sociaal gebied. Zo exploiteert zij een eethuisje voor drugs verslaafden in de Pauluskerk in de Maasstad en ontfermt zij zich over tal van vreem delingen. De woordvoerder van het ministerie van binnenlandse zaken, waaronder de BVD ressorteert, meldde desge vraagd dat de brief op het nog niet was gesig naleerd. Hij wees er verder op dat over de activiteiten van de BVD in principe geen mededelingen worden ge daan. Volgens ds. Visser was een medewerker van een van de projecten zonder succes bena derd door een agent van de BVD met het verzoek infor matie over de activiteiten van de stichting met betrek king tot hulpverlening aan drugsverslaafden en vreem delingen, aan de dienst door te spelen. Visser benadrukte desge vraagd dat de stichting KSA, waarin de hervormde, doops gezinde en remonstrantse ge meenten in Rotterdam parti ciperen, niets heeft te verber gen. De BVD kan altijd ko men voor een gesprek. „Het bezwaar van uw manier van informatie inwinnen lijkt ons, dat u een bepaalde vorm van hypocritie stimu leert binnen de organisatie, wat om voor de hand liggen de redenen niet wenselijk is", zo eindigt Vissers brief. Nederlandse bisschoppen steunen stille tocht De Nederlandse bisschopen steunen de stille tocht die on der auspiciën van de Raad van Kerken zondag in enkele grote steden wordt gehouden naar aanleiding van o.a. de arrestatie van ds. Allen Boe sak en andere kerkelijke lei ders. Zij spreken de hoop uit dat in het weekeinde van 7/8 sep tember in alle parochies ge beden zal worden voor allen die lijden onder het geweld dat reeds al te lang in Zuid- -Afrika heerst. De bisschop pen wijzen ook op het bezoek dat paus Johannes Paulus II kortgeleden aan Afrika heeft gebracht, waarbij hij op niet mis te verstane wijze de apartheidspolitiek heeft ver oordeeld. Handwerk in de derde wereld: bron van inkomsten Goed Werk"" helpt Derde Wereld aan werk 99 In Amerongen heeft de nieu we stichting „Goed Werk" zich gepresenteerd als een christelijke organisatie, die met de hand gemaakte pro- dukten uit de Derde Wereld importeert en zonder win stoogmerk via rond honderd door vrijwilligers geëxploi teerde verkooppunten in Ne derland distribueert. Zij zet daarmee het werk voort van de stichting Tear Craft, een onderdeel van het evangeli sche hulpfonds Tear Fund, dat wegens interne reorgani satie de verkoopactiviteiten heeft beëindigd. „Goed Werk" richt zich in de eerste plaats op een christe lijk publiek. Naast het bieden van praktische hulp aan de Derde Wereld gaat zij ook de bewustwording bevorderen van de structurele aspecten van de arm-rijk-problema- tiek. De onrechtvaardige eco nomische verhoudingen in de wereld staan daarbij in het middelpunt, aldus de stich ting. Door met de hand ge maakte artikelen te verko pen worden mensen in de Derde Wereld aan werk ge holpen, is de praktische filo sofie achter dit alles. „Gaven delen - wereld- *»n in de gemeente", waarin wijd" is het nieuwe the- MSMTflY *-3*5 t °?,e Voedselvoorziening is een belangrijk element in „ga ven delen - wereldwijd". Illustratie uit de projektmap wikkelingssan, king voor de twee jaar. De b/\ organen van landse Hervorn^^ Kerk en van de Gereformeer de Kerken in Nederland hebben een werkmap sa mengesteld, bestaande uit drie losse katernen, die een benadering van het thema vanuit ver schillend gezichtspunt mogelijk maakt. De plaatselijke gemeenten kunnen hiermee aan de slag. In het eerste katern, „Geven en nemen", wordt de rol van het geld in zending, wereld- diakonaat en ontwikkelings samenwerking behandeld. Het katern „Leven is delen" gaat in op de ontmoeting van mensen met een andere gods dienst of cultuur, zowel in Nederland als in de Derde Wereld. Het derde katern, „Ervaringen", geeft een sa menvatting van praktijk voorbeelden van oecume nisch delen in de wereldkerk vroeger en nu, met speciale aandacht voor bijbelse over wegingen. In oktober zal een vierde ka tern het licht zien, „Activitei- ,W34 u. De katernen zijn in de eerste plaats bedoeld voor bespre king en bestudering in zen dingscommissies, diaconieën en werkgroepen, waarbij vier maanden tot een half jaar de juiste studieperiode lijkt. Pas daarna is het de bedoeling het thema in de gemeente zelf in bespreking gen. bren- beroepingen Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen: te Herveld en Slijk-Ewijk, H. P.Swets te Vroomshoop die bedankte voor 's Gravenpolder en Baarland en Hoedekensker- ke; te Veenendaal (deelge meente Sola Fide) T. H. G. Hulst te Waddinx- veen, te Voorst, toezegging, G.J.V.Solinger te Goënga c.a. Aangenomen naar Hasselt, A. Schaap te Arnemuiden. Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Borger, H. Peper te Amsterdam- West. Bedankt voor Bols- ward en voor Ommen, P.Ra- vensbergen te Wijnjewoude. Het wordt wel de zwaarste pelgrimstocht van het Westen genoemd, maar toch arriveren er elk jaar ongeveer dertig duizend pelgrims op een eiland in het Ierse Lough Derg, dat verborgen ligt in de heuvels van Donegal, om daar verstoken van alle comfort drie dagen door te brengen in gebed. Volgens een priester van het eiland is het regime van boetedoening waaraan de pelgrims zich gedurende drie dagen moeten onderwerpen zo streng, dat andere bede vaartstochten hierbij als ware het „picknicktochtjes" in het niet vallen. kend door brengen en krijgen slechts één maaltijd per dag, bestaande uit droog brood en zwarte, bittere thee. Boven dien moet de hele pelgrimage blootvoets worden volbracht. Af en toe krijgen de boetelin gen een extra traktatie een kop „St. Patrick-soep". De meeste nieuwkomers reage ren wat beteuterd 1 merken dat de soep bestaat uit heet water met een beetje peper en zout... Toch is het St. Patrick eiland een bijzonder geliefd bede vaartsoord en de 28040 pel- grimgangers die het eiland bezochten in de periode (van 1 juni tot 15 augustus) dat het voor publiek toegankelijk was, zijn heus niet allemaal religieuze fanatiekelingen. Er komen veel jongeren onder de 25 en sommigen van hen worden gedreven door wat meer wereldse motieven: ze bidden voor goede cijfers tij dens hun examens. Ook poli tici,- Engelse edelen en be roemdheden die absoluut geen ruchtbaarheid aan hun boetedoening willen geven, komen naar St. Patrick. Het eiland ligt in het midden van een groot meer, Lough Derg, vlak aan de grens met Noord Ierland. Op een bordje aan de kade staat te lezen dat St. Patrick toegankelijk is voor iedereen boven de veer tien, die lichamelijk goed ge zond is en bereid is aan alle religieuze oefeningen mee te doen. Geloofsbevestiging Een klein bootje brengt de be zoeker naar de grijze stenen gebouwen op het eiland. Daar beginnen de pelgrims bloots voets aan hun gebeden, ter wijl ze lopen, staan of knielen rond de twee kruizen en de zes circels van stenen. Erva ren pelgrims raden aan tegen de optrekkende kou een mail lot aan te trekken waar de voeten van afgeknipt zijn. Volgens de kloosteroverste van St. Patrick, monseigneur Gerard McSorley, komen de meeste mensen naar Lough Derg uit een behoefte iets in drukwekkends te doen om hun geloof te bevestigen. Er is alle tijd om jezelf aan een grondig innerlijk onderzoek te onderwerpen en de mees ten keren weer terug met het gevoel dichter bij de Kerk ge komen te zijn. De meeste pelgrims komen uit Noord-Ierland en de Ierse Republiek, maar ook katho lieken uit Engeland en van het vasteland bezoeken het eiland. Ondanks het geloofs- verschil arriveert er jaarlijks ook een handjevol protestan- De drie dagen stellen zulke hoge eisen aan de lichamelij ke conditie van de pelgrim, dat het mensen met een zwakke gezondheid afraden wordt naar het eiland te ko men. Monseigneur McSorley verhaalt van een bejaarde man, die het eiland dit jaar huilend verlaten heeft: hij was 83 en dacht niet dat hij volgend jaar nog in staat zou zijn de pelgrimstocht te ma ken. De man kwam al 43 jaar iedere zomer naar het eiland. Volgens de overlevering heeft St. Patrick hier vastend en biddend veertig dagen in een grot doorgebracht. In de Mid deleeuwen verspreidde de faam van het eiland zich door heel Europa. Op een wereld kaart uit 1492 was het eiland zeits de enige piaats in Ier land die met name genoemd werd. In de zeventiende eeuw werd het bedevaartsoord twee keer afgebroken, maar on danks gevaar voor eigen lé ven bleven de pelgrims ko men, tot aan de grote hon gersnood van 1846. In 1909 kwam de pelgrimstocht weer opnieuw in de belangstelling en nu is het zelfs zover dat er een plan voor het bouwen van extra slaapzalen en uit breiding van het eiland op ta fel ligt, waarmee een paar miljoen gulden gemoeid zijn. „Er hoeft geen twijfel over te bestaan: St. Patrick is uniek in de bedevaartswereld", al dus monseigneur McSorley. „St. Patricks onderscheidt zich door het aspect van boe tedoening. Het eten is uiterst sober, slapen doe je bijna niet en alle vormen van comfort ontbreken. Dat helpt bij het concentreren van de geest en maakt de pelgrimstocht tot een spirituele ervaring". PAUL JOHNSON Copyright The Guardian pe oo Twijfels verdwenen •■EN H Bn Inf erkpri pies (6 cchnis rhliekt Bag ui TON Frinking, woordvoerder van het CDA in de Tweern ^dt Kamer op het gebied van veiligheid en jarenlang pleitbezopies, ger van eenzijdige stappen om de bewapeningsspiraal ëeft zi doorbreken, is door de bocht. Hij acht het zeker dat de regp ring op 1 november, ingevolge het 1-junibesluit, beslist t^gen plaatsing van 48 kruisraketten en niet één minder. Eeere ta meerderheid in de Tweede Kamer zal daarmee akkooreiman gaan. zo verklaarde hij gisteren in een interview in onaj de krant. Triend BlJ Frinking zijn de twijfels verdwenen en is vrede met ee dergelijke beslissing ervoor in de plaats gekomen. Een uir M spraak die de onzekerheid over de afloop van het toch sn< M naderende kamerdebat over de kruisraketten zal vermind^Fj ren. Fractievoorzitter De Vries, die zich nog voortdurend i nevelen hult als hem gevraagd wordt naar het fractiestanc punt in deze zaak, kan vrijer ademhalen. FRINKING laat zich leiden door de overweging dat de Rus^^/"' sen zich niets gelegen hebben laten liggen aan de Nederland se opzet en zijn doorgegaan met de plaatsing van SS-20-ra ketten. Daarbij is het voor Nederland niet van belang of z op China dan wel op Europa zijn gericht, want deze wapenar y zijn betrekkelijk snel verplaatsbaar. Het resultaat van de tel^y ling is onverbiddelijk en het gevolg daarvan voor de Neder landse besluitvorming eveneens. Nederland deelt na 1 no vember mee in dit deel van de NAVO-lasten en hoopt daar na en daardoor alsnog op succes van de ontwapeningsbesprejrp^j kingen. igd VOOR degenen die het afgelopen weekeinde begonnen zijlen 1 met de inzameling van handtekeningen voor het volkspetenmi tionnement, moet de uitspraak van Frinking zacht gezegt.und een teleurstelling zijn. De enige kans dat zo'n verzoek uiorge het volk in de Kamer echt invloed heeft, ligt bij enkele notaan. twijfelende CDA-leden. Frinking wil zich daar niet langoren toe rekenen. De organisatoren van het volkspetitionnemenort zullen zich er wellicht niet door laten ontmoedigen bij huioor pogingen de publieke opinie te mobiliseren. Premier Lubberan heeft laten weten het petitionnement in ontvangst te willemisr. nemen en te laten meespelen in de besluitvorming. De eigenen verantwoordelijkheden van regering en parlement zullen eiog echter niet door worden verminderd. En de overtuiging vatlaat: Frinking dat de besluiten in feite al vastliggen, ligt ons iantsL ziens dicht bij de werkelijkheid. ilom Gehakt met kaas, spitskoolsalade en gebakken aardappelen pruimendessert De ben odigh eden voor twee zijn: sneetje brood, 150 g gehakt, losgeklopt ei (of eiwit van zondag?), zout, peper, nootmuskaat, 2 flinke dobbelstenen kaas, 15 g margarine; 500 g spitskool, zout, sjalot of bieslook, 1 lepel azijn, 1 lepel olie, peper, 1 tomaat; V* tot 1 kg in de schil ge kookte en afgekoelde aard appelen, olie, 15 g margari ne, zout, peterselie; 4 lange vingers, paar lepels likeur met vruchtensmaak of limonadesiroop, 4 rijpe pruimen, 2 dl yoghurt, bas terdsuiker naar smaak. het sneetje en maak dat fiji*nle Meng brood, gehakt, ei, zouan d peper en nootmuskaat eie 21 kneed de massa flink doo Vorm het gehakt om de dol belstenen kaas tot glado ballen en leg die een uurtj- in de koelkast. Bak de gM haktballen in twintig mini» ten bruin en gaar met deksel schuin op de pan. Gebruik morgen de helft de spitskool en bewaar rest tot overmorgen gemengd Indisch Snijd de kool voor de sala in supersmalle reepjes e kneed die met zout tot c groente nattig wordt. Laat a salade een half uur staan e maak haar dan af met aziji olie, peper en fijngesneden sjalot of bieslook. Gamee met plakjes tomaat. Snijd de gepelde aardappelen in stevige plakken en ba. die in hete olie met margar. ne bruin. Strooi zout en fijtj geknipte peterselie in d schaal over de aardappelen. Besprenkel de gebroken bii cuits met likeur of limonade siroop en leg er de in stukje gesneden pruimen op. Bren de yoghurt op smaak me basterdsuiker en leg he mengsel op de pruimen. Gai neer met een paar mooi stukjes pruim. rv JEANN\J Koel, enkele buien DE BILT Het onbestendige en koele weer houdt aan. Een van de oceaan afkomstige de pressie is vandaag via Enge land naar de Noordzee getrok ken, en koerst nu verder rich ting Scandinavië. Het front dat bij dit lagedrukgebied hoort is ons land vandaag gepasseerd. In de lucht achter dit front ontwikkelen zich vannacht en morgen enkele buien. De mi nimumtemperatuur ligt rond de 12 graden. Morgenmiddag wordt het on geveer 17 graden. De buiig heid neemt in de loop van de dag geleidelijk af. De wind draait vannacht naar het noordwesten. Hij neemt toe tot vrij krachtig, aan de kust en op het IJsselmeer is hij van tijd tot tijd hard. In het Wad dengebied kan zelfs af en toe een stormachtige wind komen te staan. Ook na morgen blijft het koel, en valt er van tijd tot tijd een bui; Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor donderdag en vrijdag: Zuid-Scandinavië: half tot zwaar be wolkt en enkele buien. Middagtern- peratuur van 11 graden langs de Britse eilanden en Ierland: verander lijke bewolking en vooral in Schot land regenbuien, vrijdag ook in Ier land. Middagtemperatuur van 12 gra- Benelux en Duitsland: donderdag half tot zwaar bewolkt en enkele bui en, vrijdag meer opklaringen. Mid dagtemperatuur tussen 15 en 20 gra den maar vrijdag in noord-Duitsland Frankrijk: donderdag nog een enkel^ve bui, vrijdag droog en perioden mek-rv zon. Middagtemperatuur in noord-'*5" -Frankrijk omstreeks 17 graden, irjwa midden- en zuid-Frankrijk tussen 2G- f en 28 graden »lsl •ten Spanje en Portugal: drt Middagtemperatuur van 23 graden i"ricl het noordwesten tot 33 in de Algarvdp en op de Spaanse hoogvlakte. ^gli Italië en Joegoslavische kust: zonnig en vrijwel overal droog. Middagtem-S peratuur van 24 graden in het den tot 30 in het zuiden. Alpengebied: perioden met zon. aan de noordzijde ook af en to bui. Middagtemperatuur tussen 24 graden. Weer temp temp «lag 'rVet Dp Max Mla Neervee

Leidse Courant | 1985 | | pagina 2