Netjes mag weer! achter de schoen K Tweede manifestatie Amsterdam Modestad Jong en jolig ALS DIT JE KLEREN ZIJN... HERFST KLEUREN 1985 SEE YOU DINSDAG3SEPTEMBER 198S g |||^j AMSTERDAM In Amster dam wordt deze maand de tweede manifestatie Amster dam Modestad gehouden. Van 5 tot en met 14 september zul len ter gelegenheid daarvan op en rond het hart van de hoofd stad - de Dam - allerlei evene menten plaatsvinden op het gebied van mode Evenals vorig jaar, toen vijfen dertigduizend mensen de pre mière van de manifestatie be zochten, wordt op de Dam een gigantische tent neergezet, waar tweeduizend mensen te gelijk kunnen kijken naar mo deshows die dagelijks gehou den worden. Dit zijn shows van modeacademies en -scholen, -bedrijven en -ontwerpers, zo wel de gevestigde couture-ont- werpers als de jongere genera tie. Ook staan shows van kin derkleding en een vijftig-plus modeshow op het programma. Daarnaast wordt tijdens Am sterdam Modestad in de Koop mansbeurs, op een steenworp afstand van de Dam, een mo- debeurs gehouden waar Am sterdamse zaken, bedrijven en ondernemers het publiek laten kennismaken met hun produk- ten. Ook in de beurs worden shows gegeven. Op het pro gramma van de manifestatie staan verder modebraderieën en op diverse pleinen in de stad worden etalage-, ont werp- en schoolwedstrijden georganiseerd. In het Confec-* tiecentrum in de hoofdstad is tijdens de manifestatie een tentoonstelling te zien van de winnende creaties van de ont werpwedstrijd. De straat verenigt verleden en toekomst. Naast monumentale gebouwen met het patina van eeuwen staat de flat met dui zend ogen. Straatjes en steeg jes komen uit op geasfalteerde boulevards en zo zit het ook met het jonge jolijt van de jeugd, die zich bedient van ou derwetse accenten, styling en stoffen. Voor de winter damast met fluweel, satijn met struc tuurmixen, katoen met breisel. Het modeseizoen voor jongens en meisjes is romantisch; de inspiratie daarvoor ligt op straat. De nieuwe herfstcollec- tie van Moustache is daar een voorbeeld van door onstuimig kleurgebruik, gecombineerde prints, waarvan sommige zijn geënt op patroontjes van rond de eeuwwisseling. „Dandy" en „Future Flash" komen uit de nieuwe Emanuele stijlgroepen met opvallende cashmeres, die een der vrouwen uit de popu laire televisieserie „De Car- sons" zou kunnen dragen. De jongensmode ziet er ruig uit in kobalt/licht, grijs/asfalt, grauw en oker/grijs-blauw/marine. Robijnrood met licht- en don kerbruin voor vliegeniersout fits, rock blousons en sweat shirts met opvallende kragen en naden. Een complete serie voor sport en school. Vanaf begin augustus komt ook Esprit met stralende straatmo de in motiefjes uit de oude doos, gecombineerd met de fantasie 1985/86. Mini, swea ters met ingebreide nog eens extra gedessineerde ruiten.. Voor het drukke leven in de stad: blousonjacks van dubbe le, gevoerde katoen; gekleurde Nikes en driekleurige sokjes; ruiten clownsbroeken met om slag, blousons en blouses, shirts langer dan truien en het is allemaal drie- en vierdelig te koop. Combi, combi, combi voor kleine prijsjes in grote winkels. TINY FRANCIS Uitzondering op de exclusi viteit van de trend vormt wellicht de ruime collectie oorbellen, broches, riemen en kettingen in de floreren de punkwinkels. Immers, een oorbel draag je elke dag. Hier lijkt de trend naar fluorescerende kleuren op zijn retour. In plaats daar van raakt de jeugd meer en meer in de ban van Kash mir- en gobelinmotieven, zo meldt de Haagse winkel Uit- jebol. „Cummerbund", antwoordt de eigenaar van Cravat Club in de Haagse Passage gede cideerd op de vraag, welke accessoire deze winter de show gaat stelen. „Een band rond het middel, zwart of felgekleurd onder de smoking. En dan de vader moordenaar met onder de opstaande boord een strik je. De pochet? Komt zeker terug. Vijf jaar geleden droeg niemand zoiets meer op feesten en partijen. Nu wel. Het publiek wordt jon ger. Maar het valt niet te vangen onder een bepaalde categorie. Het gaat om al lerlei soorten jongeren, be paald niet alleen het blazer type". ARJEN SCHREUDER Heren worden netter. Aanhoudend klonk in de jaren zeventig de klaag zang der confectiepau- sen, dat de Hollandse man er maar kaaltjes bijliep. Dat hij voor zijn textiel moest durven uit komen. Dat ze liever naakt zagen dan na maak. Hopeloos! De on gelikte beer die eeuwig en altijd zijn vrouw op scheepte met de verve lende maar noodzakelij ke klus Het Kopen Van Een Pak. Het tij lijkt gekeerd. De trend heet Nieuwe Netheid en die houdt aanzienlijk meer in dan een messcher pe vouw in de pantalon. Dassen, strikjes, pochet ho ren erbij. En bij dassen, strikjes en pochet horen manchetknopen, dasspel den, boordeknoopjes en dasklemmetjes: de eens zo verderfelijke accessoires van een voltooid verleden tijd. Eens, want de dagelijk se onberispelijkheid van nieuwslezer Fred Emmer mag rekenen op instemming van een breed publiek. Geen trendy tiener kan zon der de manchetknopen van zijn grootvader. En wie on danks de perfecte pasvorm van een pantalon besluit tot de aanschaf van nonchalan te bretels, heeft de tijdgeest in de roos getroffen. „Je kunt met accessoires de boel lekker ophalen", aldus Pieter Huygens, inkoper voor onder meer De Bijen korf. „Veel mensen zien boordeknoopjes als de be- kronng van hun kleding. In ift buitenland gaat die rend weieens samen met en soort „showing off". Zo an: kijk mij nou toch eens. 'n Nederland valt dat mee. Dure manchetknopen van merken als Cartier en Cuc- cini worden hier nauwelijks verkocht. Nederlanders dra gen die dingen meer func tioneel dan alleen decora- flk I I m m m mM 8 tief. En waarom ook niet? Een zilveren dasspeld op een grijze das en je hebt een mooie blikvanger. Een aantal jaren geleden kocht je een trui en dat was dat. Nu zeggen mensen: ik neem er wat moois bij. Een lekker warm, dubbel geweven overhemd of een paar gou den boordknoopjes". Spijkerbroek Naar een concert in spijker broek; dat moest in de jaren zeventig gewoon kunnen. In het no-nonsense-tijdperk echter wil het mannelijke lijf versierd worden. Maar ac cessoires worden niet zo maar gedragen. De handel in attributen voor het mas culiene lichaam moet het met name hebben van de tweede helft van het jaar. Voor de feestdagen, aldus verluidt in modekringen, wil de Nederlandse man zich nog wel aankleden. En zo niet, dan staat tijdens de donkere dagen menig ver stokte aanhanger van de wollen trui voor voldongen feiten in de vorm van een dasspeld onder de kerst boom. En kan men dan wei geren? DINSDAG 3 SEPTEMBER 1985 DEN HAAG Nederland heeft geen eigen schoenen cultuur; Italië en Frankrijk bepalen de mode. Daar zit ten de ontwerpers. Daar ook hechten vrouwen en mannen veel waarde aan schoenen als aanvulling op hun kleding. En daarvoor geven ze dan ook geld uit, veel geld. Soms tegen de vijfhonderd gulden per paar. In Nederland zijn het vooral de vrouwen die ontdekken dat een schoen meer kan zijn dan een makkelijk zit tende stapper van een paar tientjes, die in elke winkel straat van naam voor het opscheppen ligt. De mannen zijn nog altijd een stuk be houdender. Al is, zeggen de verkopers die het weten kunnen, ook daar een voor zichtige doorbraak te zien. De algemene tendens: men sen besteden veel meer tijd aan het kopen van schoe- „Je mag nooit vergeten dat schoenen de mode altijd volgen, ze hebben duidelijk een tweede functie". De verkoper in 't Vetertje aan het Haagse Noordeinde zegt weinig mensen te kennen die eerst schoenen kopen en dan pas kleren. „Het is meestal andersom en daar moet je rekening mee hou den". Zijn zaak is gespecia liseerd in damesschoenen, van klassieke pumps in de meest modieuze kleuren tot het flitsendste laarsje met goudkleurige bloemversie- ring. Een trendsetter wil hij zichzelf niet direct noemen, maar zijn collectie verraadt toch een gedurfd inkoopbe- leid. „Ik koop eigenlijk alleen wat ik zelf leuk vind en soms laat ik ook iets maken in Ita lië of Frankrijk. Ik denk niet aan voorop lopen, ik wil al leen een leuke winkel. Na tuurlijk volg ik de mode, het moet tenslotte enigszins verkoopbaar zijn. Ik verkoop redelijke kwaliteit voor een redelijke prijs, ruwweg van honderdvijftig tot driehon derd gulden. Ik wil geen massazaak, geen vertros sing in schoenen, daar zijn al genoeg andere winkels voor. Ik mik op mensen met een zeker modegevoel, die daar natuurlijk wel wat geld voor over moeten hebben. Maar elitair? Ik sluit geen compromissen, dan zou ik bij wijze van spreken liever iets heel anders doen". Tegenpool De tegenpool van 't Vetertje zou je Bally kunnen noe men, een gedistingeerde zaak aan de Lange Poten. Ook geen zaak voor de massa, maar voor mensen die schoenen veelal kopen als accessoire bij hun kle ding. „Toch wel een vorm van luxe, maar meer voor vrouwen dan voor mannen", zegt bedrijfsleider J.F. Pe- ters-Weijtens. „Voor vrou wen is de schoen meer af gestemd op de mode. Maar een man die een paar schoenen koopt van drie honderd gulden en daar ja ren mee doet, koopt dat niet louter uit luxe". Hij benadrukt dat wie een paar schoenen van driehon derd gulden koopt tot de hogere inkomensklasse be hoort. En in het geval van Bally, een Zwitsers merk, ook een hogere opleiding heeft. „De nouveau riche zie je bij ons nauwelijks. Die besteden hun geld vaak aan sieraden, soms ook nog aan kleren, maar hebben meest al een paar oude rotschoe nen aan hun voeten". Zijn collega van 't Vetertje be strijdt dat enigszins: „Je kunt niet meer zeggen dat iemand met een chique schoen ook een chique mens is. Soms wel, zeker, maar de kans dat je je te genwoordig vergist is heel groot". Volgens Peters-Weijtens schuilt er toch wel degelijk een filosofie achter de schoen. „Voor onze winkel in elk geval wel. Je zit er denk ik niet ver naast als je stelt dat onze gemiddelde mannelijke klant zijn kleding bij Wulfsen of Meddens koopt, in een Volvo of Saab rijdt en NRC/Handelsblad leest. Zo hebben wij Bally- schoenen die al tien jaar hetzelfde zijn, dat heeft dus niets meer met mode te ma ken. Maar de mensen kopen ze en die mag je dan denk ik toch wel behoudend noe men. Ja, volgens mij kun je aan de schoenen die ie mand draagt nog altijd veel aflezen". Hij noemt daarbij ook de bootschoen, vroeger alleen gedragen door mensen met een jacht, maar nu grote mode. Een eenvoudige schoen, maar van het voor aanstaande merk Timber- land kosten ze tussen de drie- en vierhonderd gulden. „In de Verenigde Staten wordt daarmee heel eigen zinnig reclame gemaakt. En voor een heel specifieke doelgroep. Op een foto lig gen dan een poloshirt van Lacoste en een spijkerbroek van Levi's, met daaronder een paar bootschoenen van Timberland. Daarbij de tekst: „If these are your clo thes, these are your shoes"; Als dit je kleren zijn, zijn dit !e schoenen". Noem dat maar geen filosofie". Exclusiviteit Peters-Weijtens stelt dat je schoenen op twee manieren kunt verkopen; met de na druk op de prijs of met de nadruk op kwaliteit en ex clusiviteit. „Elke zaak", zegt hij, „probeert zich te onder scheiden van de andere. Je hebt vier, vijf typen schoe nen die je in verscheidene Peters-Weijtens: „Tegenwoordig kies je eerst voor de kleur, daarna komt pas de snit". (ADVERTENTIE) I - shirts sweatwear prins hendrikstraat85denhaag tel: 070-452574 zaken kunt kopen, dus moet je iets meer bieden om Xe zorgen dat ze bij jou ko- Bally en 't Vetertje kiezen duidelijk voor exclusiviteit. En omdat die veel, zoniet al les te maken heeft met het volgen van de mode, gaan de inkopers steeds vaker kijken op kledingbeurzen. Peters-Weijtens: „Daar wor den de modekleuren be paald en als je die niet in de gaten houdt, loop je het risi co met je schoenen achter de mode aan te hobbelen. Want tegenwoordig mik je eerst op een bepaald aantpl kleuren en daarin voor een aantal schakeringen. Daarna pas kies je de snit, het mo del. Bij damesschoenen moet je nu echt niet meer met het gewoon bruin en zwart aankomen. Wel met zwart lak. Nu zie je dat nog niet zo veel, maar dat wordt echt de grote mode. Want overal waar je op beurzen kijkt zie je zwart lak". De verkoper van Vetertje, die het onbelangrijk vindt dat zijn naam in de krant staat, stelt dat vrouwen mo menteel meer schoenen ko pen. „Zij geven over het al gemeen ook meer geld uit aan hun uiterlijk. Daar houd ik rekening mee. met de vrouwelijkheid. Bij mannen heb je dat veel minder, die zijn overwegend een stuk behoudender, durven min der. Dat is toch niet te ver gelijken met bijvoorbeeld de Italiaanse man die het leuk vindt om 's avonds in zijn mooie kleren en mooie schoenen langs de terrasjes te paraderen. De Neder landse man die dat doet, wordt meteen als anders bestempeld. Al moet ik zeg gen dat het langzaam veran dert". Zowel Bally als 't Vetertje zijn het erover eens: als je schoenen eindeloos nabe stelt, is het leuke eraf. Dan loopt iedereen ermee, terwijl het juist iets exclusiefs moet blijven. Het levende bewijs loopt in een van de zaken. Een moeder, die met haar dochter een uur bezig is een paar laarzen te kopen: „Ze wil eigenlijk die hebben, maar die heeft haar vriendin al gekocht". DICK HOFLAND

Leidse Courant | 1985 | | pagina 18