De Haagse Intercoiffure cappers presenteren de nieuwe najaars trend. Tl I llMJb Van etiquette tot etiket LAATSTE WEEK ZOMERPRIJZEN VOORDELIG s. Intercoiffure, want verschil moet er zijn. 'i 'i MODE TOEN EN NU: S86i aaamiaas e ovasraa v. Tongeren Haarwerken voor dames en heren Breestraat 32, Leiden. Tel. 125212. onthuis aul van Egmond NIEUWE RIJN 54 LEIDEN TELEFOON 071-123308 GLAMOUR BLOUSE blauw, wit, zwart, fuchsia SATIJNEN STREEPBLOUSE PAK 3-DELIG oor hem en haar met een eigentijdse persoonlijke stijlde KNIFE-Look. Draagbare kapsels met een onmiskenbare allure. Hairstyling volgens een bij zondere snijtechniek en wel zo dat het kapsel er heel natuurlijk uitziet. Ontwikkeld door een wereldorgani satie van topkap- pers. '\S37~ ignatuurInter coiffure/ Interbeauté, een internationale organisatie van 2500 prominente hairstylisten. President is 's wereld beroemdste kapper Alexandre de Paris en beschermvrouwe is de charmante prinses Caroline van Monaco. Intercoiffure kappers wisselen stijlen en tech nieken uit. Ontmoeten elkaar op internationale congres sen.Geven u het beste wat er is als het om een verzorgde coupestyling, service, vakkundig advies en betaalbare prijzen gaat. "">55X55 U. 0/0-2/2/,g iMfc. DINSDAG3SEPTEMBER 1985 letse Meij bij een model uit 1890 dat onder de japon een crinolette draagt: een bouwsel zo groot als een basketbal dat aan heupbanden hangt. De ontwerper Charles Frederic Worth had het helemaal voor het zeggen. De pracht en praal van toen heeft niet helemaal afgedaan. Getuige de punkmode en zijn primitieve maar uitbundige versiering. Filmidolen DEN HAAG Niets is zo veranderlijk als mode. Neem nou de Oostenrijkse archi- tekt Loos. Die bezoekt in 1898 een tentoonstelling van Weense kleermakers. Snuffelend langs de rekken met zwarte en grijze jaquets en rokkostuums oordeelt hij: „Een kledingstuk is mo dern als men daarin zo min mogelijk opvalt". Vandaag de dag moet je met die op merking niet meer aanko men. Mode wordt eerder gezien als een kleurrijk feest van het individu, een per soonlijk middel tot expres sie en communicatie. ,,De macht van de mode ontwerpers van zo'n hon derd jaar geleden is voor ons onvoorstelbaar", zegt letse Meij, conservator twin tigste eeuw van het Kos tuummuseum in Den Haag. Ze tuurt in een etalage waarin een modepop wat ongemakkelijk lijkt te pose ren in een lange zwarte rok. Ter hoogte van de taille maakt de ruglijn van de dame een hoek van negen tig graden met het achterste deel van de rok. Een merk waardige speling van de na tuur Nee, een aardigheidje van de Franse mode-ont werper Charles Frederic Worth. Een invloedrijk heer schap, dat eind vorige eeuw het postuur van de welge stelde dames van Europa letterlijk naar zijn hand kon zetten, letse: „Worth was toonaangevend voor de mode omdat hij hofleveran cier was voor de vrouwen aan het Franse Hof". Omvangrijk De mode van de vrouw in die dagen was omvangrijk. De hoepelrok had na 1870 (het jaar van de val van Na poleon de Derde) weliswaar afgedaan maar toch bleven de hofdames met hun strak ke ingesnoerde bovenlijfjes en gedrapeerde rokken iets bovennatuurlijks en onbe reikbaars uitstralen. En dan komt ene meneer Worth in 1881 met een „nieuwtje" op modegebied: de crinolette. Een bouwsel zo groot als een basketbal, dat met ban den om de heup moet wor den bevestigd. Durf daar mee maar eens over straat te gaan. Maar de dames van de negentiende eeuw heb ben er geen problemen mee. Het nieuwste snufje wordt dankbaar aanvaard als een welkome accentue ring van een veronacht zaamd lichaamsdeel. Hoe wel in Engeland een flauw protest klinkt, wordt de bas ketbal een succes. Hoe dat kan? Worth beantwoordt zelf de vraag als hij een En gelse journalist te woord staat: „Als u bedoelt dat de vrouwen zich kleden in over eenstemming met hun li chaam en volgens hun eigen ideeën van wat daarvoor ge schikt is, moet ik u ontken nend antwoorden. Waarom? Omdat ze naar mijn ideeën vragen en niet hun eigen ideeën willen volgen! Ze le veren zich in vertrouwen aan mij uit en ik beslis voor hen. Dat maakt hen geluk kig". Het zijn steeds de couturiers of de conventies van de tijd die bepalen hoe de mensen gekleed gaan. letse Meij: „Men was er zeer op gericht vooral correct gekleed te gaan. Het wemelde van de etiquetteboekjes waarin precies omschreven stond welke kleding je bij welke gelegenheden moest dra gen". De opkomende middenklas se wilde leren hoe ze zich aan de hogere klassen kon spiegelen. Dat kon erg ver gaan. Zo was er zelfs een handleiding die voorschreef dat de Engelse gentleman zes maal per dag van hand schoenen moest wisselen. Massafabricage Kleding was voor de burger veeleer een uiting van op wie men wilde lijken dan een middel om te tonen wie men dacht te zijn. De opko mende confectie-industrie (in 1851 kwam Singer met de eerste bruikbare naaima chine op de markt) stelde steeds meer mensen hiertoe in staat. Maar de opkomst van massafabricage stelde ook veranderende eisen aan de modevormgeving zelf. De nauwe taille van Worths „princesselijn" leende zich niet voor confectie op grote schaal. Zo zorgde de techni sche vooruitgang ervoor dat de vrouw na de eeuwwisse ling letterlijk van haar knel lende banden bevrijd werd. letse Meij: „De mode-ont werper Poiret was met Ma deleine Vionnet de eerste die in 1907 de tweedeling van het vrouwenlichaam af schafte. Hij maakte een ja pon met hogere taille zodat het corset overbodig werd. De coupe was veel eenvou diger waardoor massafabri cage mogelijk was. De ver breiding was algemeen. Er rees alleen een nieuw be zwaar. Poiret vond het es thetischer de japon bij de benen zeer nauw te maken. Door deze strompelrok werd de bewegingsvrijheid van vrouwen opnieuw beperkt". In progressieve kringen klonken al eerder bezwaren tegen het dictaat van de mode-ontwerpers. De zoge heten Reform beweging van geëmancipeerde vrouwen dringt aan op soberheid en draagbaarheid. Deze vrou wen ontwerpen zelf ruimzit- tende donkere kleding die in societykringen meermalen hoongelach opwekt. De cre aties van Gabriëlle Chanel daarentegen, die na Poiret van vrouwen een abstracte rechthoekige vorm maakt zonder boezem of taille, worden algemeen geaccep teerd. Wat „modieus" is staat nog nauwelijks ter dis cussie en wat „mode" is be palen de couturiers in Lon den, Parijs en Wenen. „De filmindustrie heeft daar later veel aan veranderd. Filmsterren vervingen de hogere klassen als idool om na te volgen". Getuige een foto die 16 maart 1939 wordt gemaakt van een groep werkneemsters uit de Nederlandse Sunlightfabrie- ken. De mantel van de meeste vrouwen is gesierd met een weldadige bont kraag. „Greta Garbo", stelt letse vast. De Tweede We reldoorlog brengt soberheid en schaarste. Maar na de overwinning van de geal lieerden is het opnieuw de vooral Amerikaanse filmindustrie en de behoefte aan stijl en traditie die de mode bepaalt. Dior maakt met zijn „New Look" van de vrouw een gestroomlijnde zandloper met veel nadruk op de borsten en heupen. De mannen kleden zich cor rect in donkergrijze of -blauwe lange colberts, pan talons met smal toelopende broekspijpen en witte of crèmekleurige overhemden, geïnspireerd op de periode rond 1900. In de jaren zestig zorgt al lereerst mode-ontwerper André Courrèges, en uitein delijk ook de provo- en hip piebeweging, voor een om wenteling waardoor de mode van nu in nog maar weinig opzichten te vergelij ken is met de mode van voor die tijd. De kleding van Courrèges, die uitgaat van het menselijk lichaam zelf en niet van een voorge: vormde basis, slaat in als een bom. Het lijkt of de westerse vrouw met het t- shirt, de koltrui, minirok, heuppantalon en platte schoenen van Courrèges haar eigen lichaam ontdekt heeft. letse Meij: „Ook het hele idee van de zondagse of ge legenheidskleding werd doorbroken. De jeugd ging na de oorlog haar stempel drukken op de mode. Mo dehuizen hielden voor het eerst marktonderzoeken om te kijken of hun nieuwe de signs wel zouden aanslaan". Dat het dictaat van de mode-ontwerpers aan ero sie onderhevig is, blijkt zon neklaar als het postorderbe drijf Wehkamp in de zomer- catalogus van 1974 twee „moderne" lange rokken opneemt naast de mini-col lectie. Er volgt tot verbijste ring van de expeditie-afde ling geen enkele bestelling, letse: „Deze onzekerheid over wat je moet brengen heeft als gevolg gehad dat de modehuizen nu elk sei zoen met een heel scala aan stijlen voor de dag komen. De massamarkt van toen is versplinterd. Er zijn allerlei kleinere groepen met ver schillende leefstijlen en daarom ook verschillende modevoorkeuren. In het al gemeen is de mode opener, eerlijker, expressiever ge worden. Wat eind vorige eeuw ondenkbaar was, werd mogelijk. Het benadrukken en vervolgens tonen van borsten, oksels, buik en rug in de dagelijkse kleding. Unisex, nog zoiets. Het doorbreken van status-rol- len; een kamerlid in spijker broek". De pracht en praal van wel eer, de baleinen, ruches, versieringen en stiksels heb ben niet helemaal afgedaan, maar om status en stand uit de drukken zijn er nu ook andere middelen, letse: „De merken- of etikettenrage is in feite een bedekte manier om te tonen dat je iets waardevols draagt hoewel de snit eenvoudig is. Pun kers hebben een primitieve wijze van versiering heront dekt. Zij kiezen er zelf voor hoe ze zich kleden; geen meneer Worth meer die be paalt dat een of ander ac cessoire opeens in is". Die dingen ontstaan tegenwoor dig op straat en gelden als inspiratiebron voor de ont werpers". PAUL KOOPMAN

Leidse Courant | 1985 | | pagina 17