Onderzoek verkrachtingen in Leidse Hout muurvast 121 nieuwe woningen voor Jongeren en studenten ALLER LEI(DS) xeidaeGou/icuit^ stad omgeving Energiebedrijven gaan fuseren Studentenactie verstoort opening academisch jaar 10G BIJNA 3000 WACHTENDEN Fractiediscipline WD redt bouwplan Burgsteeg GETUIGEN MOETEN POLITIE OP GOEDE SPOOR ZETTEN IDEN Nog nooit in geschiedenis van de lichtingen Studenten- en M Dngerenhuisvesting zijn p één dag zoveel nieuwe 'oningen geopend. Vrij- ag 13 september worden r 421 nieuwe eenheden, erdeeld over vijf com- :eiiexen, officieel in ge lik genomen. Deson- ks bedraagt het aantal •ningzoekenden bij bei stichtingen meer dan '00. Zij dienen voor er zij geen eerstejaars te rekenen op een chttijd van 8 tot 12 jiaanden. Met de nieuw- [ouw was een bedrag ge- fioeid van bijna 25 mil- ^en gulden. jet tekort aan woningen voor .ludenten is nog steeds gigan tisch. Dat zal de komende ja ren ook nog zo blijven. Reke ning houdend met het afne mende geboortecijfer wordt verwacht, dat pas in '95 vraag en aatabod met elkaar in even wicht zullen zijn. In de tussen liggende negen jaren zullen jaarlijks circa 50 tot 100 eenhe den bijgebouwd moeten wor den. De eerste van de 421 nieuwe eenheden werden al vorig jaar opgeleverd. In het voorjaar van '85 waren alle eenheden bewoond. De nieuwbouw bood tijdelijk soelaas voor de wacht lijst totdat zich in augustus meer dan 1200 eerstejaars stu denten inschreven. Deze eer stejaars worden momenteel overigens met voorrang aan een kamer geholpen. Hun wachttijd bedraagt 3 tot 5 maanden. In het totaal staan bij de Stich ting Leidse Studentenhuisve- sing 1997 kamerzoekenden in geschreven. De wachtlijst bij de Stichting Huisvesting Wer kende Jongeren bedraagt 755. De nieuwbouw aan dé Kaiser- straat is weliswaar bijna de kleinste, maar ongetwijfeld de meest spraakmakende van het vijftal. Over de bebouwing aan de Kaiserstraat werd geduren de een aantal jaren druk ge procedeerd of omdat de buurt bewoners de bebouwing te grootschalig vonden of omdat met te weinig parkeerplaatsen rekening zou zijn gehouden. De Vertraging leverde een renteverlies van acht ton op. Maar wethouder D. Tesselaar van volkshuisvesting kan het eindelijk dan toch openen. In het gebouw zijn 47 tweeper soonseenheden ondergebracht die momenteel alleen door stu denten worden bewoond. De bouw kostte 4 miljoen gulden. Het voormalige Klooster 'De Weipoort' is verbouwd tot 90 eenheden voor studenten. Dp7p verbouw kostte ruim 2 miljoen gulden. In de drie nieuwe gebouwen aan de Hooigracht en de Middelste gracht zullen zowel studenten als werkende jongeren worden ondergebracht. De bouw ervan kostte 2,4 miljoen gulden. Het pand aan de Hooigracht heeft als bijzonderheid dat er een plantenkas op het dak staat. De woontoren aan de Wasse- naarseweg sluit een project af, dat in totaal 355 wooneenhe den omvat. Het laatste stukje nieuwbouw op deze plaats be vat 85 woningen, bedoeld voor studenten en werkende jonge ren, en kostte ruim 5 miljoen gulden. Dit project is tot stand gekomen door samenwerking van de gemeentebesturen van Oegstgeest en Leiden. De sub sidie voor de bouw van de 175 eenheden in Haaswijk werd door Leiden aan Oegstgeest gegund die er de benodigde grond voor leverde. Mare afgesloten Op de Korte en de Nieuwe Mare is deze week begonnen met het vernieuwen van de walm uren en de riolering. Op de gedeelten waar gewerkt wordt, zal in beide straten cir ca 8 weken geen doorgaand autoverkeer mogelijk zijn. Getracht zal worden beide straten aan één zijde open te houden. Voor het verkeer wordt ook de Marepoortkade opengesteld. Tarantella De dansgroep Tarantella, al 10 jaar gevestigd in het Leids Vrijetijds Centrum, gaat mor gen weer van start met cur sussen volksdansen. De kos ten per cursus variëren, af hankelijk van leeftijd, van 35 tot 50 gulden per half jaar. Opgave en inlichtingen bij Toos Knijnenburg tel. 123377 of Yvonne Knijnenburg tel. 215650. Filmhuis Filmhuis LVC aan de Bree- straat 66 draait morgen „Les Valseuses" met in de hoofdrol Gerard Dépardieu. Hij speelt een werkloze die de verveling probeert te verdrijven door de burgerij te terroriseren. Van donderdag 5 tot en met zon dag 8 september wordt „Dan- ton" van Andrzej Wajda ge draaid, waarin Dépardieu een Franse revolutionair speelt die in 1793 in Parijs terug keert. De films worden één maal per avond gedraaid: vanaf kwart over negen. Al leen op 4 en 6 september wor den twee voorstellingen gege ven: vanaf acht uur en vanaf kwart over tien. Lak-galerie ringaplaats 1 opent dit seizoen met een groepstentoonstelling van Ton Mars, Hans Scholten en Jouke Kleerebezem. De bijdrage van Ton Mars aan deze tentoonstelling bestaat voornamelijk uit kleine, ab stracte tekeningen. Hans Schoften maakt tekeningen en foto's. Hij zet het tekenen ook door in zijn fotografie. Het werk van Jouke Kleere bezem bestaat uit zijn nieuwe collectie, die in Frankrijk ge maakt is. De tentoonstelling begint morgen en loopt tot met 25 september, maandag tot en met vrijdag van 's mor gens tien uur tot 's avonds tien uur. De Lak-galerie aan de Cleve- LEIDEN Het in opdracht van de gemeente vervaardigde bouwplan voor de Burgsteeg wordt toch uitgevoerd. Welis waar zal het college van B en W er zich nog over buigen, maar wethouder J. Peters van ruimtelijke ordening ver wachtte gisteravond zelf al dat de hevige protesten tegen het plan niet alsnog gehonoreerd zouden worden. De raadscommissie ruimtelijke ordening boog zich gister avond langdurig over het bouwplan, nadat dat vorige week woensdag ook al was ge beurd. Toen leek het gemeen telijk plan voor de panden Burgsteeg 6, 8, en 10 het al niet te halen, maar uiteindelijk werd een definitief besluit verschoven naar gisteravond. Vorige week bleken de opposi tie en het VVD-raadslid R. van Cruijsen niets in het plan van architect Peetoom te zien. Het zou veel te grootschalig zijn en niet passen in de omge ving. De architect bleek gister avond op een aantal onderge schikte punten veranderingen te hebben aangebracht. De op positie was daar niet van on der de indruk en wees het bouwplan, net zoals vorige week, van de hand. VVD- raadslid Van Cruijsen bleek plotseling echter hele andere ideeën over het bouwplan te hebben. Onder druk van zijn ffactie en van de andere colle gepartij, de PvdA, bleek hij zijn bezwaren tegen het plan opzij gezet te hebben. „De ver anderingen hebben mij over tuigd", was het verweer van de liberaal gisteravond, nadat hij vorige week nog zei dat zijn mening vaststond en dat hij zijn bedenkingen niet zou inslikken. Een en ander leidde er toe dat niet langer een meerderheid tegen het bouw plan was, maar dat de stem men staakten. In dat geval zou de stem van de voorzitter (PvdA-wethouder Peters, die uiteraard voor het eigen ge meentelijke plan is) de door slag geven, maar Peters wei gerde gisteravond definitief opheldering te verschaffen. „Eerst moet het college zich hierover buigen", aldus de wethouder. a DINSDAG 3 SEPTEMBER 1985 PAGINA 11 De heren Beenakker, Kassenaar en Cath (boven v.l.n.r.) konden het optreden van de studenten (onder) niet waarderen. ook in dit geval had de dader een licht Leids accent. Afgelopen zaterdag, 's mor gens om half zeven dit keer, werd opnieuw een verpleeg ster bij de Leidse Hout ver kracht. Dit keer op het grondgebied van Oegstgeest bij het zwembad Poelmeer en betrof het een 22-jarige vrouw. De vrouw kwam op haar fiets vanuit Leiden en zij had al het gevoel dat ze werd gevolgd. Ze ging harder fietsen maar de dader gaf een trap tegen de fiets, waardoor ze ten val kwam. De vrouw zette het op een gillen maar de man maakte daar met een paar klappen een einde aan. Op een speelweide vlak naast het fietspad vergreep hij zich aan haar. De man was 1,85 a 1,95 meter lang, had een grof postuur, donkerbloQd pos tuur, droeg een oude spijker broek en een rood geblokt houthakkershemd. Hij was ongeveer 20 jaar oud. Hij reed op een fiets met een ra- cestuur. Ondanks de verschillen in signalement, gaat de politie ervan uit dat zeker in de drie laatste zaken, sprake is van dezelfde dader. „De slachtof fers verkeren in doodsangst en kunnen zich de precieze details dan vaak nog maar half herinneren. Door zijn werkwijze en zijn manier van optreden moet het wel om dezelfde man gaan. Mo gelijk dat de man ook verant woordelijk is voor de ver krachting op de Schipholweg al vertoont dat signalement wel erg veel verschillen", al dus B. Kievits, bureauchef van de Leidse jeugd- en ze denpolitie. Getuigen kunnen zich bij de Leidse politie melden. Het telefoonnummer is 149961. wmÊÊmÊmÊÊÊmÊÊÊÊÊmmmam LEIDEN De energiebedrijven in het noorden van Zuid-Hol land zijn het in principe eens geworden geworden over een fusie tot een één nieuw energiebedrijf dat gas, licht en water gaat le veren. Het zal echter nog enkele jaren duren voordat de fusie zowel politiek als organisatorisch een feit is. Het gaat om het Energie Bedrijf Rijnland, de Leidsche Duinwa ter Maatschappij, het Gas- en Waterbedrijf voor de Bloembollen streek, het Electriciteitsbedrijf Hillegom-Lisse-Sassenheim en de Energie- en Waterbedrijven van Alphen, Boskoop, Katwijk, Noordwijk, Rijnsburg, Voorschoten en Wassenaar. De bestuur ders van de betrokken bedrijven hebben afgesproken dat hun bedrijven op moeten gaan in eén nieuw energiebedrijf om op die manier de doelmatigheid van de energievoorziening te vergro ten. De prijzen van gas, electriciteit en water zullen door de fu sie in het betrokken gebied gelijkgetrokken worden. Om de fusie ook daadwerkelijk tot stand te brengen is een aan tal stuurgroepen en projectgroepen opgezet, die bestaan uit leden van bestuur en directie van de betrokken bedrijven. Uitgangs punt bij de fusie is, dat er geen gedwongen ontslagen vallen, de tarieven niet stijgen en de afstand tussen de consument en het bedrijf niet groter wordt. Verder is bij de principe-overeenkomst bepaald dat het nieuwe bedrijf bestuurd zal worden door ge meentelijke vertegenwoordigers, net zoals dat nu al het geval is. Volgens de betrokken bestuurders komt de fusie overeen met de plannen van minister G. van Aardenne met de energievoorzie ning. De fusie tot één nieuw groot energiebedrijf is echter strij dig met de plannen van de provincie Zuid-Holland. De provin cie wil dat in Zuid-Holland drie waterleiding-bedrijven komen. De provincie moet de energiebedrijven toestemming geven voor de fusie. LEIDEN De traditione le opening van het nieuwe academisch jaar in de Pie terskerk is gisteren ver stoord door een actie van de Leidse Studenten Bond (LSB). Voordat de schei dend rector magnificus van de Leidse universiteit, prof. dr. A.A.H. Kassenaar het woord kon voeren, nam een woordvoerder van de studentenvakbond bézit van het spreekge stoelte. Andere studenten verzamelden zich rond de kansel, waar gesproken werd. Zonder incidenten kon de woordvoerder van de LSB zijn speech uit spreken. Hij richtte zich vooral tot de nieuwe rec tor magnificus prof. dr. J.J.M. Beenakker. In zijn verhaal memoreerde de LSB-woordvoerder de in het afgelopen jaar gevoerde acties tégen de plannen van minister Deetman op het gebied van de studiefinanciering. Hoofdbe zwaar van de LSB is, dat voor al studenten met minder draagkrachtige ouders de dupe zullen worden van de plannen van de minister. „Deze studen ten zullen het in de toekomst niet meer aandurven een stu die te beginnen. Ook is het juist deze groep, die straks met een gigantische studieschuld komt te zitten, waardoor zij na afstuderen direct in een maat schappelijke achterstandssitua tie geplaatst worden". Hij ging ook in op de tendens om binnen de universiteit -steeds vaker en langduriger commercieel onderzoek te ver richten. Volgens de spreker zou daarmee de academische vrijheid en de maatschappelijk onafhankelijke positie van de universiteit steeds verder af brokkelen. Ook het steeds meer afstemmen van het on derwijs op de wensen van het bedrijfsleven werd door hem gehekeld. De actievoerder van de LSB stelde dat een universitaire ge meenschap een afspiegeling van de samenleving behoort te zijn, waarin dus ook alle groe pen uit die maatschappij te recht moeten kunnen. „Alleen dan kunnen ook alle maat schappelijke wensen aan bod komen". Hij vroeg de nieuwe rector magnificus Beenakker om ondanks de plannen van de minister, mee te werken de drempel om te gaan studeren zo laag mogelijk te houden. Ook hoopte hij op een actieve ondersteuning van de univer siteit bij de uitwerking van plannen van de LSB om tot een zo breed mogelijk spec trum tweede-fase opleidingen te komen en de toegankelijk heid daartoe te waarborgen. Na afloop van zijn verhaal sprak prof. dr. Kassenaar zijn afkeuring uit over het feit dat de studenten de plechtigheid hadden verstoord. sielbestuur verliest kort geding IDEN/DEN HAAG Het bestuur van het Leidse dierenasiel •ft het kort geding tegen de Dierenbescherming, afdeling Lei- l verloren. Op dinsdag 27 augustus eiste het bestuur voor de Igse rechtbank dat de Dierenbescherming zich moet onthou- I van onnodig grievende en onware publicaties over het asiel- tuur. Tevens wilde men dat de Dierenbescherming binnen straal van 500 meter van het asiel geen activiteiten meer plooit. Rechtbankpresident Wijnholt heeft deze eisen nu af- /ezen. Tijdens de zitting zei Wijnholt dat hij de ruzie tussen asielbestuur en de Dierenbescherming een beschamende toning vond. Hij stelde voor dat beide partijen om de tafel n zitten om zelf een oplossing te zoeken. Het asielbestuur had L een kort geding aangespannen omdat men zich door de ren bescherming in de regionale pers aangevallen voelde. De t Schouten van de Dierenbescherming liet vanochtend we- dat zijn organisatie het asielbestuur officieel zal uitnodigen tr een gesprek. „Van onze kant is alles vergeven en verge- aldus Schouten. Hij zei ook te hopen dat het asielbestuur afziet van voortzetting van de ontslagzaak tegen beheerder I Tiele. IBB-Koridor verwacht ongeveer gelijke winst LEIDEN Het bouwbedrijf IBB-Kondor heeft in de eerste helft van dit jaar bevredigend gewerkt. De nettowinst is met 5 procent gestegen tot f 1,5 miljoen als gevolg van een toegenomen bedrijfsre sultaat. Voor de naaste toekomst houdt de directie evenwel rekening met een verdergaande verkrap- ping van de markt. De nettowinst over geheel 1985 zal naar verwachting ongeveer gelijk rijn aan die van 1984 (f 3,45 miljoen), zo blijkt uit het half jaarbericht. De omzet over het eerste halfjaar bedroeg f 40 miljoen. Op grond van deze omzet en de orderpor tefeuille is de verwachting dat de jaaromzet over 1985 circa f 80 miljoen zal bedragen (vorig jaar f 78 miljoen). Voor het ook in 1986 handhaven van het huidige niveau van de omzet is de verwerving nog dit jaar van een aantal nieuwe opdrachten noodzakelijk. De liquiditeitspositie blijft gunstig. Inbraken bekend LEIDEN De 18-jarige Leidenaar, die afge lopen zondagmorgen samen met een 20-jari- ge vriend door de politie op heterdaad werd betrapt tijdens een inbraak bij V&D, heeft inmiddels nog een diefstal bekend. Hij bleek ook een inbraak in een bouwwerkplaats aan de Hooigracht op zijn geweten te hebben. Daar werd voor duizenden guldens gereed schap en bouwmaterialen gestolen. Een flink deel van deze buit is alweer terecht. Indentiteit slachtoffer LEIDEN De politie heeft de identiteit van de man bekend gemaakt, die gisteren op de Morsweg om het leven werd gebracht door vier schoten uit een pistool. Het is de 45-jari- ge M. Barghouti uit Tiel. De kogels werden uit jaloezie en wraak afgevuurd door een 47- jarige Leidenaar. De man werd ter plekke aangehouden en heeft bekend. LEIDEN/OEGSTGEEST Het politie-onderzoek naar de serie verkrach tingen in en rond de Leidse Hout en op de Schipholweg zit vast. On danks dagenlang posten en zo'n 500 manuren werk waarbij in het ka der van buurtonderzoe ken aan enkele honder den woningen een be zoek werd gebracht, is de serie seksuele misdrij ven in de afgelopen maanden (drie maal in het park en één op de Schipholweg) nog steeds onopgelost. De politie doet daarom een beroep op iedereen die mogelijk iets heeft gezien zich als nog als getuige te mel den. Eerdere oproepen leidden niet tot concrete aanwijzingen over de identiteit van de dader. „Zelfs het ogenschijnlijk meest normale, zoals een man die het park uit loopt, kan ons op het goede spoor zetten", aldus het hoofd van de recherche van de Leidse politie, N. van Ooik. „Een klein spoor, een kleine aan wijzing leidt soms gecombi neerd met andere informatie tot de oplossing van een mis drijf". In een poging de misdrijven op te lossen, heeft de politie ook overwogen een zoge naamde „dummy" in te zet ten een agente die zich als mogelijk slachtoffer in de Leidse Hout ophoudt in .de hoop de dader te pakken maar daar werd al gauw van af gezien. „Deze dader is ge welddadig dus dat kan voor de betrokken collega zeer ge vaarlijk zijn en bovendien hebben we de indruk dat de man zeer voorzichtig te werk gaat", aldus Van Ooik. Het eerste tot dusver onopge loste geval van verkrachting deed zich in de nacht van 19 op 20 mei voor rond twaalf uur 's nachts. Een 18-jarige vrouw fietste op de Schiphol weg en een man sprong bij haar achterop. Hij reed een eindje mee en vergreep zich in de bosjes langs de weg aan haar. De man was 35 a 40 jaar oud, had een bol gezicht met een onderkin, donker blond golvend haar en was 1,70 a 1,75 meter lang. De tweede verkrachting speelde zich vrijdag 21 juni af. Een 33-jarige verpleegster reed 's morgens om zes uur naar haar werk over de Jo- han de Kosterweg, een fiets pad door de Leidse Hout. Zij werd van achteren aangere den door een man op een fiets. De vrouw belandde met fiets en al in de moddersloot lang het fietspad. De man hielp haar uit de sloot en ver krachtte haar. In dit geval ging hdt om een man van on geveer 1,75 meter lang met een licht Leids accent, hij was 20 a 25 jaar oud en droeg een donker jack en een spij kerbroek. Op zaterdag 29 juni werd op nieuw een vrouw in de Leid se Hout verkracht. Dit keer werd 's morgens om tien voor half acht een 21-jarige ver pleegster het slachtoffer. Ook zij fietste op de Johan de Kosterweg en werd onder bedreiging van een mes door een man, die tegemoet kwam gefietst, de bosjes ingetrok ken. Het slachtoffer gaf als signalement van de dader: 20 k 25 jaar oud, 1,75 a 1,80 me ter lang, donkerblond haar, gezet postuur, een leren jack, een donkere broek en groene rubberen laarzen. De man verdween op een racefiets en

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11