choenaker en Lokhoff lit nationale selectie Van Boeckel kansloos verslagen door Becker Heizelstadion is klap nog niet te boven Parkoers WK wielrennen brengt voor elk wat wils sportuitslagen jegleider fs nog een agteken "ïjsvragen iS" SIJTHOFF PERS 31985tf)RT CeidócSomant VRIIDAG 30 AUGUSTUS 1985 PAGINA 7 iE MEDAILLE R ZWEMPLOEG Op de voorlaatste dag van de zwem- ïn bij de Universiade in Kobe heeft ,j Nederlandse afvaardiging de buit dailies verhoogd tot zes stuks. De da- voor alle successen verantwoordelijk veroverden gisteren brons op de 4x100 %isselslag-estafette. Het viertal Jolanda 2|jer, Ria Willemse. Conny van Bentum »ya Leideritz finishte in de eindstrijd als 3jichter de Verenigde Staten en Bulgarije. Gross veroverde zijn eerste gouden £e in Kobe. De zwemmer uit Offenbach •Tzijn specialiteit, de 200 meter vlinder- Hgenaakbaar. In 1.57,88 zwom hij de op aSsnelste seizoentijd. Drie weken geleden 225 in Sofia tijdens de EK nog sneller toen S wereldrecord op 1.56,65 bracht. Frank tindigde als zesde 2.01,11. Nicols naar tiende titel HAARLEM Haarlem Ni- cols heeft voor de tiende keer de Nederlandse honkbaltitel veroverd. De formatie van trainer/coach Jan-Dik Leurs incasseerde gisteren in het Pim-Mulierstadion de vereis te winstpunten. Voor eigen publiek zegevierde Nicols met 9-5 over Giants. Haarlem Nicols was ook in 1984 kam pioen. Al enige wedstrijden stonden de Haarlemmers op de drempel van titelprolon- gatie. Door twee achtereen volgende nederlagen werd het kampioensfeestje telkens uitgesteld. GEEN KWIJTSCHELDING SCHORSING KRAAY JR. UTRECHT De Koninklijke Nederlandse Voet bal Bond behoeft de langdurige schorsing van Hans Kraay jr. niet op te heffen. Dat heeft de pre sident van de Utrechtse rechtbank, mr. baron C.L. van Harinxma thoe Slooten, bepaald in het door Kraay jr. aangespannen kort geding. De speler van eerste-divisieclub RKC moet nu nog vier wedstrij den aan de kant blijven. Remi Reynierse heeft van de tuchtcommissie van de KNVB een boete gekre gen van 500 gulden. De middenvelder van FC VVV had zich in het weekblad Voetbal Internatio nal naar het oordeel van het college beledigend en kwetsend uitgelaten over scheidsrechter Jan Kei zer. Dave Wilkins (PEC Zwolle) werd voor drie wedstrijden geschorst wegens een rode kaart uit de oefenwedstrijd tegen Zwolsche Boys. Klaas Drost (PEC) en Hans Erkelens (SC Cambuur) moeten één wedstrijd uitzitten. Beckenbauer kondigt wijzigingen aan MOSKOU De derde achtereenvolgende ne derlaag van het Westduitse elftal heeft bonds coach Franz Beckenbauer niet onberoerd gela ten. Na het verlies woensdagavond (1-0) tegen de Sovjet-Unie kondigde hij op barse toon wij zigingen aan in het elftal dat in Stockholm op 25 september tegen Zweden zal aantreden in een kwalificatiewedstrijd voor de eindronde van het wereldkampioenschap. „Als je in een wedstrijd tachtig procent van alle persoonlijke duels verliest, zit er iets scheef met de inzet", analyseerde Beckenbauer het zwakke optreden van zijn equipe. Beckenbauer gaf zijn spelers te kennen dat hij tegen Zweden minimaal vier wijzigingen zal doorvoeren. „Rummenigge en Briegel zijn zeker van hun plaats. Daarnaast keert Ditmar Jakobs terug in de verdediging en zal Olaf Thon waarschijnlijk zijn rentree maken op het middenveld". Kevin Curren in opspraak NEW YORK Kevin Curren, twee maanden geleden nog fina list op Wimbledon, heeft tijdens de tweede dag van de strijd om de open Amerikaanse tennisti- tels voor beroering gezorgd. De anders zo stoïcijnse, tot Ameri kaan genaturaliseerde Zuidafri kaan kon zijn verrassende ne derlaag tegen de Fransman Guy Forget (7-6, 6-1, 6-2) niet ver kroppen. Met ongenuanceerde uitspraken bracht hij zichzelf na afloop in opspraak. „Ik haat New York. Ik haat Flushing Me adow en zijn omgeving. Ze moe ten op die plek een atoombom laten vallen" Jonge tennissters aan banden gelegd NEW YORK Chris Evert-Lloyd heeft zich gisteren opgeworpen als een tennis-oma die haar kleinkinderen wil beschermen. De Amerikaanse maakte tijdens de strijd om de open Amerikaanse tenniskampioenschappen in New York een plan bekend dat het optre den van jonge tennissters moet beperken. Als voorzitster van de World Tennis Associ ation, de spelersvakbond bij de dames, wil zij de jonge beoefenaren van het spel bescher men tegen te grote inspanningen op jeugdige leeftijd. De WTA, waarvoor Marcella Mesker als secretaris werd herkozen, wil het aantal toernooien, waaraan jonge speelsters mogen deelnemen, drastisch beperken. Volgens de bond moeten tennissters tot hun zeventiende jaar niet langer zelf bepalen aan welke eve nementen ze deelnemen. 1190,00 54,00 690.00 38.90 179.00 55,50 1320,00 156.50 99,00 45,20 1159,00 104,70 26.30' «5 (choenaker 121.50 1 19,70 I 85.90 ZEIST Naast Michel van de Korput (competi tie-verplichtingen met FC Köln tegen Werder Bre men) en Peter Boeve (ge blesseerd) behoren ook Dick Schoenaker en Ton Lokhoff niet meer tot de selectie van het Neder lands elftal dat volgende week woensdag in Heer enveen oefent tegen Bul garije. Het duel op Friese bodem geldt als voorbereiding op de dubbele confrontatie met Po len of België, die op 11 sep tember in Katowice onderling gaan uitmaken welk van de twee landen zich rechtstreeks •laatst voor de eindronde van et wereldkampioenschap in Mexico en wie nog een barra ge met Oranje zal moeten af werken, Het afgevallen kwar tet wordt vervangen door de PSV'ers Ruud Gullit, Michel Valke en Ernie Brandts en de eveneens in de groep terugke rende Mario Been van Feye- noord. Schoenaker en Lokhoff had den op 14 mei in Boedapest nog een basisplaats in het na tionale elftal, dat toen dank zij een doelpunt van Rob de Wit tegen Hongarije de ogenschijn lijk dichtgeslagen deur naar Mexico weer open zette. Lok hoff heeft momenteel bij PSV geen vaste plaats, zodat het niet zo verrassend is dat hij nu thuis moet blijven. Dick Schoenaker verkeert na zijn vertrek bij Ajax nog in een ge- wenningsfase bij FC Twente. Bondscoach Leo Beenhakker zag hem vorige week aan het werk in de thuiswedstrijd te gen Excelsior, waarin de der- tien-voudig international ook naar eigen zeggen, bepaald niet best op dreef was. Schoenaker: „Ik vind het jam mer dat ik er niet meer bij ben, maar dat zit er met die se lecties nu eenmaal altijd in. Er worden trouwens toch bijna alleen spelers uit de top-drie gekozen, wat ik op zich ook wel een goede zaak vind. Maar ik was er natuurlijk graag bij gebleven. Ik hoop dat de jon gens Mexico halen. En mocht ik onverhoopt toch nog eens opgeroepen worden, dan sta ik meteen weer klaar met mijn koffertje, want elke interland is meegenomen". Kieft Leo Beenhakker, die zelf Po- len-België gaat bekijken na een dag eerder Jong Oranje in actie te hebben gezien tegen de Zwitserse jeugd, gaat er vooralsnog vanuit dat ook Wim Kieft normaal van de partij zal zijn in Heerenveen. Zijn werkgever Pisa moet de zelfde dag weliswaar een voor ronde-duel van het nationale bekertoernooi spelen, maar aangezien plaatsing voor de volgende ronde al vrijwel ze ker is, zal Kieft vrijwel zeker niets in de weg worden gelegd om voor Oranje uit te komen. „Van het bestuur van Pisa heeft Kieft die toezegging", al dus Beenhakker, „De enige re den om nog een slag om de arm te houden is, dat het defi nitieve ja nog moet komen". De keuzeheer hoopt na de ont moeting met Bulgarije hooguit minimale wijzigingen te hoe ven aanbrengen in de groep die op 25 september ook nog in Arnhem tegen Vitesse oefent, alvorens in twee wedstrijden België of Polen verslagen moet worden in de race om een plaats bij de beste 24 landen ter wereld. De zestien geselec teerden, waarvan maar liefst zes spelers van PSV, komen maandag op het sportcentrum van KNVB te Zeist bijeen en reizen een dag later naar Friesland. De selectie bestaat uit: Ronald Koeman, Frank Rijkaard, Marco van Basten, Rob de Wit (Ajax); Joop Hiele, Ben Wijn stekers, Mario Been, Simon Tahamata (Feyenoord); Hans van Breukelen, Ernie Brandts, Huub Stevens, Willy van de Kerkhof, Michel Valkc, Ruud Gullit (PSV); Adrie van Tigge- len (FC Groningen); Wim Kieft (Pisa). WILLEM PFEIFFER bot ioi.4o t'ISO Ruim twee da- loi ro P°r ^et wereldkampioen- 102^80 i°P de weg is het nog on- 102,20 i wie de Nederlandse SS fr|! '«den 104,40 lU l I heeft zowel Peter Post 10460 ^aas met de &roeP i04!eo (nomen en is bereid een '01.90 hoofdige leiding te aan- 102,30 £n- P'et Libregts zal in 102,70 «val terugtreden en een ioo'io in de P'15 zoe^en. „Stel ioo!4o idat zij koken en dat ik 19970 ^ost en ^aas Zld~ gg'so zelf uit moeten komen. 98.80 fbben tijd genoeg om er ÜJj} le praten en ik neem aan 9730 f een oplossing mogelijk Jt zijn tenslotte twee ver- 97,30 mannen en in ieder twee die weten wat er te Is. Een goede samenwer- is in het belang van bei- w |k maak mij sterk dat zij so »k zullen begrijpen". iestuur van de wielren- 9460 jommissie van de KNWU 9330 Peter Post een geldboete 92.70 !50 gulden opgelegd. De eider werd een ontver- »rde manoeuvre verwe- jdens de Goldrace op 7 Hij zou geprobeerd heb- flp|/Pnner Leo van Vliet van te rijden. Van Vliet verk een lekke band en werd Toé de algemene materiaal- 4,24 n voorzien van een ander noiso ^a de reparatie greep de isi90 ander de materiaalwagen 2*|f !n liet zich met hoge snel- 35.50 voorttrekken. Post greep 135.oo ïe situatie in met zijn ma- 36.50 ,re Peeters, de chauffeur 3o!oo je materiaalwagen, kreeg 1i 83 dden boete en Leo van 2,'oo pen openbare berisping. 51,50 i! HAAG De resultaten de verschillende sport dagen zijn: (spel 34 en 34a: 6 goed: geen tar. 5 goed: 1 winnaar; 4 goed: inaars; 3 goed: 188 winnaars; 2 4916 winnaars. idlotto leverde gisteravond de jide resultaten op: rtto 34a: 7-12-21-25-34-40. Re- J^tal: 24. Eerste extra-prijs: 696; Je extra prijs: 9351. Deelnemers: Inleg: 1.521.542,00. Prijzen- y 722.732,45. /spel 34a: 623439. Deelnemers: 12. Inleg: 239.913.00. Prijzen- MONTELLO In het wieier- gekke Italië staat alles in het teken van het wereldkampi oenschap wielrennen dat mor gen en zondag het hoogtepunt moet krijgen op en rond het parkoers van Giavera del Montello. Naar verwachting ruim 300.000 toeschouwers zul len morgen de verrichtingen van de dames en amateurs zonder twijfel luidruchting volgen, terwijl het zondag de beurt van de beroepsrenners reld titels op de weg wordt ver reden op een bijna 15 kilome ter lange route in de streek Montello over de uitlopers van de Dolomieten. Juist over het parkoers bestaat nogal wat on enigheid tussen insiders, waar van het merendeel beweert dat het niet selectief genoeg is, terwijl juist de deelnemers spreken van een slopende om loop. Vast staat dat de omstan digheden grote invloed op het wedstrijdverloop kunnen uit oefenen. Tijdens het nationaal kampi oenschap van Italië, dat op hetzelfde traject werd verre den, ondervonden de Italianen zelf aan den lijve hoe zwaar de route kan zijn. Na de onderlin ge afspraak om het tot halver wege rustig aan te doen, ont brandde de strijd daarna in volle hevigheid. Binnen twee ronden was de ravage com pleet en slechts vijftien cou reurs reden de koers uit. (ADVERTENTIE) Rondreis „James Herriot Country" ENGELAND Vertrek donderdag 26 september a.s. Met North Sea Ferries naar Hull. Rondrit met luxe Engelse tou ringcar. Stadswandeling YORK o.l.v. Nederlands sprekende gids, met bezoek aan de Minster, publunch, gelegenheid tot museum- bezoek. Via Knaresborough naar Harrogate voor overnachting in het Harrogate Granby Hotel. Zaterdag bezoek aan Ripley Castle en RIPON, terug naar Huil. Zondagmorgen aankomst in Europoort. Prijs ƒ345- persoon op basis halfpension, incl. publunch, gids en entree Ripley Castle; 2-persoons standaardhut. Toeslag special hut 30.-. 1-pers.kamer 1-pers. standaardhut 555.- p.p.; idem met special hut 615.- Gratis parkeergelegenheid Europoort/ Busverbinding vanaf Rotterdam CS. Gecombineerde reisverzekering 10.- per persoon 5.- poliskosten. Annuleringsverzekering 3 1/2% van de reissom 6.- poliskosten. Inlichtingen en boekingen telefonitch onder nummer 070-190882 (maandag t/m vrijdag 9-16 uur) of persoonlijk in onie vestiging aan de Spuistraat 71 /hoek Spui te Den Haag. POSTBUS 16050 2500 AA DEN HAAG TELEFOON 070-190882 Eigenlijk is geen enkele goede renner kansloos in Montello, waar direkt na de start een lastige interval-klim over bij na vier kilometer begint. De afdaling is niet zodanig dat de renners zich naar beneden kunnen laten vallen. Er moet wel degelijk bijgetrapt worden. Daarna voert de ronde vijf ki lometer lang over smalle weg getjes. Daar zou een solo of een ontsnapping van enkele renners kans van slagen heb ben, omdat het voor ploegge noten gemakkelijk is de deur in het peloton op slot te doen. Het laatste deel naar de finish is een zes kilometer lange bre de weg en derhalve uitstekend geschikt voor ploegen om hun sprinters te lanceren. Selectief Een parkoers dus voor elk wat wils, dat wel degelijk selectief genoeg is voor een wereld kampioenschap en zeker kan sen voor niet-Italianen biedt. Vrijwel iedere naam kan dan ingevuld worden. Ploegafspra- ken en sponsorbelangen spelen daarbij een grote rol. Morgen gaan de Nederlandse profes sionals om de tafel zitten waarbij waarschijnlijk Adrie van der Poel, Johan Lammerts en Johan van de Velde een be schermde positie zullen clai men. De Nederlandse amateurs zijn samen met de Italianen uitge sproken favoriet. Gisteren na een eerste verkenning meldde bondscoach Piet Liebregts dat hij iedere renner gelijke kan sen toedicht. „Peter Harings, Jan van Wijk, Peter Steeven- hagen, Eric Breukink, John Talen en Arjan Jagt hebben mogelijkheden om de titel te pakken. Ik geloof dat Peter Harings er iets bovenuit stijgt, maar we zullen toch niet alles op hem zetten. In de koers wordt pas de taktiek bepaald. Iedereen zal voor elkaar moe ten werken. Op het einde zien we dan wel wie de meeste re serves heeft", aldus Liebregts die het parkoers als „zeer las tig" bestempelde. Bij de dames, die vijf ronden rijden, zijn de Italiaanse Maria Canins, de Frangaise Jeannie Longo en de Amerikaanse Inga Thompson uitgesproken favoriet. De Nederlandse af vaardiging, die bestaat uit Thea van Rijnsoever, Heieen Hage, Petra en Monique de Bruin, Erica Oomen en Corrie Timmermans, kwam gisteren in Treviso aan en reed direkt daarna enkele ronden over het parkoers. Volgens bondscoach Rinus Verboom is de onderlinge sfeer voortreffelijk. „Vooral bij dames is veel afhankelijk van de stemming. Ik geloof niet dat we een uitgesproken favoriete in ons midden heb ben, maar met name Heieen Hage kon nog wel eens voor een verrassing gaan zorgen", zei Verboom. GERHARD NIJBOER Huub van Boeckel pakte vijf games van de Wimbledon-kampioen. NEW YORK De ten niswereld maakt zich langzaam op voor het duel tussen de beste speler van de laatste jaren en de man, of eigenlijk de jon gen, die als zijn mogelijke opvolger wordt gezien. John McEnroe en Boris Becker bereikten gisteren zonder enige moeite de derde ronde van de strijd om de open Amerikaanse titels op Flushing Mea dow. Als alles volgens plan verloopt ontmoet het tweetal elkaar in de kwartfinales. McEnroe schakelde de Cana dees Martin Wostenholme uit. Beter spelend dan in zyn partij tegen de Israëliër Shlomo Glickstein, kreeg McEnroe al leen in de tweede set, die hij won via een tie-break, serieus weerwerk van Wostenholme. Wimbledon-kampioen Becker maakte een hardhandig einde aan het verrassende optreden van Huub van Boeckel. Bin nen vijf kwartier was het tweetal weer verdwenen van het centre-court: 6-3, 6-0, 6-2. de overwinning in de eerste ronde op de Australiër John Fitzgerald liet Van Boeckel weten „ook hard te kunnen slaan". Dat deed de voor het toernooi op de 119e plaats van de wereldranglijst'staande Ha genaar in het eerste deel van de partij tegen Becker ook ze ker. Tot 4-3 kon hij de 17-jari- ge Westduitser goed volgen. Het eerste verlies van zijn op slag kostte Van Boeckel de set. De winst van Becker werd door het publiek met gejuich begroet. Door zijn optreden in de eerste ronde heeft de ten nisser uit Leimen al een enor me populariteit bij het Ameri kaanse publiek opgebouwd. In de tweede set kwam Van Boeckel helemaal niet meer in het stuk voor. Binnen twintig minuten was het 6-0 en de strijd eigenlijk ook wel gestre den. In de derde reeks kon Van Boeckel het eerste wed- strijdpunt voor de Westduitser op 1-5 en 30-40 nog wegwer ken. Becker verzilverde het derde wedstrijdpunt echter met een ace. SCHAKEN Toernooi Tilburg 2e ronde: Romanisjin (Sov>-Poloega- jevski (Sov) 0,5-0,5; Ljubojevic (Joe- FHübner (Wdl) 1-0; Kortsjnoj (Zwi)- Dzindzichasjvili (Vst) 1-0; Timman (Ned)-Miles (Gbr) afgebroken. Stand: 1. Kortsjnoj 1 punt en 1 afg.; 2. Romanisjin, Poloegajevski, Ljubo jevic, Dzindzichasjvili 1; 6. Timman 0,5 en 1 afg.; 7. Hübner 0,5; 8. Miles 0 en 2 afg. Damesenkelspel, tweede ronde: Mandlikova (Tsj)-Croft (Gbr) 6-3, 6-3; Sukova (Tsj)-Bowes (Vst) 6-3, 6-1; Henrickson (Vst}-M. Fernandez (Vst) 6-1, 6-4; Hanika (Wdl)-Allen (Vst) 6-0, 6-0; Gates (Vst)-Spain-Short (Vst) 6- 0. 2-6, 6-3; Gadusek (Vst)-Jausovec (Joe) 6-0, 4-6. 6-2; Kim (Vst)-Platek (VSt) 7-6, 7-6; R. White (Vst)-Keppe- ler (Wdl) 6-2, 6-2; Torres (Vst>- Skronska (Tsj) 3-6, 6-2, 6-0; Benjamin (Vst)-Garrone (Ita) 6-1, 6-2; K. Jordan (VstFJaeger (Vst) 3-6, 6-2, 6-2. Herenenkelspel, eerste ronde: De la Pena (Arg)-Palin (Fin) 3-6, 6-3, 6-4, 4- 6, 6-4. Tweede ronde: Schulz (Vst)- Matuszewski (Vst) 6-3, 6-4, 7-6; Gol- die (Vst)-Vajda (Tsj) 1-6, 6-3, 6-2, 6-2; Wilkison (Vst)-Slozil (Tsj) 6-, 6-3, 6-1; McEnroe (Vst)-Wostenholme (Can) 6- 0, 7-6, 6-1; Nyström (Zwe)-Green (Vst) 6-3, 3-6, 6-3, 6-0; Arias (Vst)- Mansdorf (Isr) 6-4, 6-7, 6-7, 6-1, 0-1 Mansdorf geeft op wegens kramp; Becker (Wdl)-Van Boeckel (Ned) 6-3, 6-0, 6-2; Jarryd (Zwe)-Bauer (Vs) 6-4, 6-3, 6-3; Annacone (Vst)-Fleming (Vst) 2-6. 7-5, 7-5, 6-1; Ostoja (Joe- FVisser (Zaf) 6-2, 6-3, 6-3; Odizor (Nig)-Canter (Vst) 7-6, 2-6, 6-2, 7-6. Mats Wilander (Zwe) - Bruce Fox- worth (VSt) 6-3.7-5.6-3 Kelly Evernden (Nzl) - Lloyd Bourne (VSt) 6-4,6-3,6-4 Greg Holmes (VSt) - Johan Kriek (VSt) 2-6,6-3,6-4,6-1 Tomas Smid (Tsj) - Guillermo Vilas (Arg) 6-2, 6-2, 6-1 Tim Mayotte (Vst) - John Lloyd (Gbr) 4-6, 6-1, 7-6 (7-3), 7-5. Dames, enkelspel, tweede ronde: Claudia Kohde (Brd) - Adriana Villa- gran (Arg) 6-1, 6-1, Wendy Turnbull (Aus) - Beth Herr (Vst) 7-5, 6-2, Terry Phelps (Vst) - Barbara Potter (Vst) 5-7, 7-5, 6-3, Chris Evert-Lloyd - Raf- faella Reggi (Ita) 6-0, 6-3, Michele Torres (Vst) - Katerina Skronska (Tsj) 3-6, 6-2, 6-0, Kathy Jordan (Vst) - An drea Jaeger (Vst) 3-6, 6-2. 6-2, Car- ling Bassett (Can) - Mercedes Paz (Arg) 6-2, 6-1. Dames, dubbelspel, eerste ronde: Candy Reynolds/Paula Smith (Vst) - Barbara Jordan/Betty Stoeve (Vst/Ned) 3-6, 6-1, 6-2, Molly van No- strand (VSt) - Wendy White (VSt) 7-6,6-1 VOETBAL District»beker West II, eerste ronde: Ter Leede-HMSH 0-2. ZWEMMEN Universiade Kobe Heren 100 meter rugslag: 1. Poljanski (Sov) 56.26; 2. Rhodenaugh (Vst) 56.99; 3. Zabolotnov (Sov) 57.04. Dames 4x100 meter wisselslag: 1. Verenigde Staten 4.11.24; 2. Bulgarije 4.14.59; 3. Nederland 4.16.78. Heren 200 meter vlinderslag: 1. Gross (Wdl) 1.57,88; 2. Mosse (Nwz) 1.58,94; 3. Rives (Vst) 2.00,03; 6. Drost (Ned) 2.01,11. Dames 800 meter vrije slag: 1. Shupe (Vst) 8.45,87; 2. Lash (Ita) 8.47,76; 3. Orosz (Hon) 8.49,41. Dames 200 meter wisselslag: 1. Kop- sjikova (Sov) 2.18,11; 2. Pearson (Aus) 2.18,21; 3. Bogomilova (Bul) 2 19.36. BRUSSEL Vanavond gaan de poorten van het Heizelstadion in Brussel weer open voor het pu bliek. Voor het eerst na de gruwelijke gebeurtenis sen rond de voetbalfinale om de Europese beker voor landskampioenen tussen Liverpool en Juven- tus waarbij 39 doden te betreuren waren en die miljoenentelevisiekijkers nog lang zullen heugen, staat er een grote sportieve manifestatie in het sta dion op het programma. De prestaties van atleten als Carl Lewis en Said Aouita moe ten de ramp doen vergeten. De Heizei maakt zich op voor de Memorial Ivo van Damme, genoemd naar de Belgische mid denafstandsloper, die negen jaar geleden in Zuid-Frankrijk bij een auto-ongeluk om het leven kwam. De organisatoren van deze Grand-Prix-wedstrijd verwach ten een vol stadion en zeker geen moeilijkheden met het om zijn vredelievendheid bekendstaande atletiekpubliek. Maar de Brusselse ordediensten grijpen de kans te laten zien dat zij wel degelijk in staat zijn het hoofd te bieden aan een massale sportgebeurtenis. Honderden politiemensen zijn opgetrommeld en ook de Rijkswacht is paraat. Het is de bedoeling dat de comman danten van politie, Rijkswacht en andere hulpdiensten, dit keer vanuit een opgelapte commandopost gecoördineerd lei ding zullen geven aan hun in en om het stadion verzamelde manschappen. Ook buiten het stadion wordt met alle even tualiteiten rekening gehouden. Vers geschilderde rode krui zen geven de plaatsen aan die voor de ziekenwagens zijn ge reserveerd. In een naburig ziekenhuis staat een compleet medisch team klaar voor de opvang van eventuele gewon den. Het stadion zelf maakt een minder toegeruste indruk. Op de plaats waar de meeste supporters werden doodgedrukt tegen een muur die het uiteindelijk begaf, is een nieuwe muurtje in rode baksteen verrezen. Het cement is nog vochtig, maar het geheel hoeft vrijdag ook nog niet bestand te zijn tegen dringende supportersmassa's. Voor de tribune die het graf werd van 39 voetballiefhebbers, is tijdelijk een houten zittri- bune opgericht. Vooral in het begin van de zomer kwamen heel wat buiten landse toeristen bloemen leggen in deze hoek van het sta dion, zo vertelt een agent van de Brusselse politie. De be langstelling zou nu wat minder zijn, maar terwijl we staan te praten dienen zich vier jonge Italianen aan, een fototoestel in de aanslag. Ook deze agent was erbij op 29 mei. Zijn eenheid heeft de hele avond buiten gestaan en mocht geen vin verroeren. En zonder orders komt een Belgische politieman niet snel in be weging, zo verzekert hij. De agent is nog ondervraagd door de parlementaire commissie die het Heizeldrama heeft on derzocht. De parlementariërs vroegen hem waar hij gepos teerd stond, en hoe lang. „Meer wilden ze niet weten", zegt hij en haalt zijn schouders op.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 7