It ederlandse leaterkunst ^oet het goed ik buitenland N EN OM DE KAS Groene paprika's best betaald binnen de perken ST CfiidócSomarX nstenaarsbond: VVD ijft „cultuurbarbarisme" Amerikanen vinden mogelijke eerste nederzetting Columbus NIEUWE SINGLE „NORMAAL" MAG WORDEN VERKOCHT METEEN ADVERTENTIE IN DE KRANT BEREIKT U MEER MENSEN. Gerard Akkerhuis met haastige en onrustige Johannes Passion "e'KD EN TUINBOUW liX K Jechte zomer voor telers ;ak zo slecht nog niet Plantenbeurs en Boomexpo Zundert PAp VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1985 PAGINA 13 'B DAM De Beroepsvereniging van Beeldende Kuns- jBBK is woedend op de VVD omdat die partij in haar j-verkiezingsprogramma pleit voor de afschaffing van dende Kunstenaars Regeling en - „of het nog niet ge- - ook voor de verkoop van de vele duizenden in het fan deze regeling door de overheid verworven kunst- De BBK spreekt in dit verband over „cultuurbarbaris- VVD geeft volgens de bond „blijk van een verregaan- ichting voor ons nationaal cultuurbezit, voor de beelden- ;t en voor het beroep van kunstenaar". De sociale rech- kunstenaars worden ook met voeten getreden, aldus de Ie beeldende kunst heeft zich vooral dankzij het bestaan BKR tot haar huidige peil kunnen ontwikkelen, zegt de een verklaring: „De via de BKR verworven kunstcol- uniek door haar veelvormigheid en diversiteit, india- alen over rottende kunstwerken in kelders en contai- spijt", aldus de verklaring. NEW YORK Amerikaanse archeologen geloven de eerste nederzetting van Christophorus Columbus in de Nieuwe We reld op het spoor te zijn. Archeologen van de Universiteit van Florida hebben aan de noordkust van Haïti restanten van een grote Indiaanse nederzetting gevonden. Zij brachten daar ook brokstukken van Europese materialen uit de tweede helft van de 15e eeuw aan de oppervlakte. Daarbij waren scherven van Venetiaans glaswerk en van Spaans keramiek. Dr.Kathleen De- agan, de leidster van de expeditie die sinds drie jaar zoekt naar overblijfselen van de nederzetting „la Navidad", verklaarde dat de vindplaats zeer waarschijnlijk de plek is waar ten tijde van Columbus de stam van Guacanicaric, een opperhoofd van de Arawak-indianen, woonde. De nederzetting „la Navidad" ont stond toen het vlaggeschip van Columbus, de „Santa Maria", een dag voor kerstmis 1492 bij de noordkust van het door de Spanjaarden Hispaniola genoemde eiland op een rif liep. AMSTERDAM De uitgave van de nieuwe live-versie van het nummer „Oerend hard" van de popgroep Normaal op single kan doorgaan. De president van de Amsterdamse rechtbank mr. B.J. Asscher heeft dit gisteren bepaald in het kort geding dat platen maatschappij Telstar (Johnny Hoes) uit Weert tegen concurrent WEA Records uit Hilversum had aangespannen. Telstar eiste daarin dat de plaat van de markt zou verwijnen. De Weertse platenmaatschappij heeft tot november volgend jaar de exclusie ve rechten van de oorspronkelijke versie van „Oerend hard", eens een hit van de groep uit de Achterhoek. Ze vreest dat de verkoop van haar platen met dat nummer schade zal ondervin den van het verschijnen van de nieuwe live-plaat. Volgens Tel star had Normaal de live-versie niet zonder haar toestemming mogen opnemen. De raadsman van WEA voerde tijdens de be handeling van het kort geding echter aan dat het contract wel de mogelijkheid voor „Normaal" openliet om het live-versie in eigen beheer op te nemen, zoals gebeurd is. «i D-d n er I^RDAM Er be- was-in het buitenland ;6-3. mei groeiende be- rmie^Hing voor Neder- 'iskatheaterkunst. Het nel1sn'8 voorstellingen van 3el plandse theatergroe pje (uiten onze grenzen nix \nt de laatste jaren on^-se groei. I abs$ ai voor de komende ornamelijk in de maand Kurber, zuilen twaalf ver- rk groepen meer dan 'kelij voorstellingen in het 1 betond geven, zo blijkt uit ee u ergis cijfers van het Nederlands Theater Instituut in Amster dam Het instituut heeft een afdeling Internationale Zaken die in het buitenland meer be langstelling probeert te wek ken voor het bestaan van de verschillende theatervormen in Nederland Volgens het theaterinstituut dreigt aan de groeiende vraag naar Nederlands theater in het buitenland niet meer tegemoet gekomen te kunnen worden. Veel produkties komen name lijk tot stand op basis van on bevredigende subsidievormen, waardoor die produkties een levensduur hebben van vaak niet meer dan drie maanden. Daardoor komen kwalitatief goede voorstellingen vaak niet in aanmerking om naar het buitenland te gaan. Het theaterinstituut stelt daar om voor een Garantiefonds Theater Buitenland op te rich ten. In dat fonds zouden naast de overheid ook andere instel lingen kunnen deelnemen, in het komende seizoen zal het theaterinstituut de minister van welzijn, volksgezondheid en cultuur voorstellen een der gelijk garantiefonds in het le ven te roepen. De groeiende belangstelling voor het Nederlandse theater in het buitenland is volgens het theaterinstituut allereerst te danken aan de erkenning ook in het buitenland van de kwaliteit van het werk van een groot aantal Nederlandse gezelschappen (toneel, dans, mime en poppenspel). In september vindt een aantal dansoptredens plaats in Centre Georges Pompidou in Parijs, uitgevoerd door Vals Bloed, Dansproduktie, Krisztina de Chatel en Werkcentrum Dans. In Toronto (Canada) treden in dezelfde maand op Vals Bloed, Dansproduktie en Beweging Dans. West-Duitsland zal een groot aantal theatergroepen in de september voorstellingen brengen in het kader van „Ontmoetingen met Neder land": poppenspeler Josef van den Berg, Shusaku Dormu Dance Theatre, Figurenthea- ter Triangel en poppenspeler Feike Boschma. Op het thea terfestival in Hannover („Schwerpunkt Niederlande") treden Nederlandse groepen op als Orkater (theater), Dans produktie, Studio Hindrik, Jo sef van den Berg, Werktheater en Harrie de Wit met een so lo-optreden van muziek en theater. Josef van den Berg maakt daarna een toernee door Polen van ongeveer drie weken. De afdeling buitenland van het theaterinstituut onder houdt in Europa, maar ook daarbuiten, contacten met een groot aantal organisatoren (festivals, theaters). Ieder kwartaal verschijnt verder in het Frans en het Engels een brochure bestemd voor zeven tot achthonderd sleutelfiguren in de internationale theater wereld met onder andere in formatie over Nederlandse groepen. Gerard Akkerhuis, gisteren met een te haastige Johannes Pas sion in het TROS-Muzifest in het Circustheater. Tweede concert Tros Bach Muzifest Scheveningen: Johannes Passion onder leiding van Gerard Akkerhuis. Met het Residentie Bachkoor; Resi dentie Bachorkest; Peter Kooy, bas (Christus); Nico van der Meel, tenor (Evangelist); Ellen van Lier, sop raan; Sylvia Schlüter, alt; Christof Pragardien, tenor; Mathieu Dirks, bas; Jan v.d. Meer, orgel; Herrejan Stegenga, cello. Het is begrijpelijk, dat het Tros Muzifest verbinding heeft gezocht met het Haagse Bach Festival, dat op 15 september begint. En nog begijpelijker is, dat men daarbij in de eer ste plaats aan de organisa tor en inspirator Gerard Akkerhuis heeft gedacht. Maar of deze er zo ver standig aan heeft gedaan om met zijn Residentie Bachkoor en -orkest de Johannes Passion voor zijn bijdrage uit te kiezen, is, gehoord de uitvoering gisteravond in het Circus theater, toch wel de vraag. Misschien was de zeer slechte opkomst van het publiek een domper en misschien was de droge akoestiek niet bevorder lijk, maar er sloeg met name in het eerste deel een haast, een onrust door de weergave, waaronder ik althans me erg ongelukkig voelde. Er heerste één tempo, een haastig allegro, waardoor elke expressie verlo ren ging, de tekst niet tot zijn recht kwam. noch van het goed zingende koor noch van de solisten. Zelfs niet van de Evangelist, die immers de tekst uit Johannes dient voor te dragen. Gelukkig reguleerde het tem po in het tweede deel zich als het ware van zelf. waardoor met name de parij van de Evangelist en die van Christus duidelijker reliëf en zegging kregen. Maar onrustig bleef het over het algemeen. En dat was ronduit jammer. Is Ak kerhuis wat uitgekeken op deze Paasmuziek? Hij heeft haar al zo dikwijls gedirigeerd, heeft er onlangs een succesvol le toernee door Italië en Frankrijk mee gemaakt... Ondanks alles blijft Bach's muziek recht overeind staan en misschien kan men juist in zo'n situatie nog meer onder de indruk raken van haar unieke kracht, van haar genia liteit. Wat ons verheugde, wa ren de jonge solisten, die hier meewerkten, op de ervaren Sylvia Schlüter na. Natuurlijk ging alles nog niet vlekkeloos, maar de belofte is er en zal ze ker tot goed resultaat leiden. En Bach is ook zó moeilijk. Nico van der Meel bleek een goede Evangelist en Peter Kooy verraste soms in de Christus-partij. Ook Chrustof Pragardien verdient lof en een vaste plaats, terwijl Ellen van Lier en Mathieu Dirks er na aan toe komen. Vanavond komt de instrumentale Bach aan de orde. NOES KOKEE jlagt utelers is een slechte zomer vaak zo slecht nog niet. Dat schernDfgelopen week bij bloemenveiling „Westland" te Honse- ert ijk te zien met een aanvoertoeneming bij de snijbloemen )6H (J3f'ecbls drie procent en een meeromzet van 30 procent. Wgan „niet meer maar beter" begint vruchten af te wer- irk Wa$Afgelopen week werd de eerste Euphorbia fulgens weer evoerd met een gemiddelde prijs van 1,80 per tak. bet voorbehandelen is Euphorbia fulgens beter ïïoud- ^geworden en daardoor voor meer kopers interessant, i Relies voor gemiddeld 56 cent met uitschieters tot boven ih#»iflf/ee gulden. Taklelies. corn king 26 (76); enchantment 23 14939festival 116 (200); ladykiller 45 (98). Laura 282 (750); yon- End 192 (410) en oriental 286 (800). Voor rode rozen J. genoteerd: madeion 48 (111); baccara 47 (85); ilona 23 een u«Ie<^ succes 38 (77); gabrjëlle 22 (52) en red garnette 12 loopt c'j de snijbloemen waren jaarrond-chrysanten en trosan- mtje kfl^og steeds de toppers en-daarop volgden kleinbloemige I, standaardanjers, grootbloemige rozen, lelie(tak), free- t-p D|nierbera- gypsophila, gladiool (grootbloemig) en alstroeme- Dlulndanks minder aanvoer dan in dezelfde week van 1984 eweg, lf nu voor een hoger bedrag omgezet en het weer is hier- wel de voornaamste factor. De afgelopen week verliep lantenafzet alweer naar tevredenheid. De omzet steeg 38 procent, veroorzaakt door een meeraanvoer van 20 Int en een hoger prijsniveau van 15 procent. Het gemid- l prijsniveau ligt rond de 2,37 tegen vorig jaar 2,06. ;alanchoë en saintpaulia zorgen samen voor 14 procent aanvoer en zijn daarmee de belangrijkste bloeiende Iw len. De belangrijkste groenplanten van het ogenblik zijn •'J 7,39; scindapsus 5,63; schefflera 3,60; nephrolepis 3,11; ra 1,16; ficus bejamina 5,00 en dieffenbachia 2,12. Tere aanvoer van bloemen in Berkel Ailing „Berkel en Omstreken" was sprake van een hoge- JTvoer bij de snijbloemen dan de week ervoor, maar het fadeld prijsniveau werd iets lager. De standaardanjers len hun gemiddelde opbrengst behoorlijk handhaven, janbod van jaarrond-chrysanten was iets lager, maar aan lijsvorming was dit niet te bemerken. Het aanbod van fanten van de normaalcultuur neemt toe. Het aanbod Be buitenbloemen staat wat onder druk vanwege het Ier fraaie weer en ook de kwaliteit loopt nogal uiteen. blantenbeurs en contactavond festlandse Potplantenbeurs is op 5 september en daarna pens op 6 en 7 september. Op de eerste twee dagen kan van 8.00 tot 17.00 uur een kijkje nemen en op zaterdag B.00-12.00 uur. Behalve een overzicht van het complete landse assortiment biedt de beurs ook de mogelijkheid fcnkoop van partijen planten. De plantenbeurs in Bleis- 's op 5 en 6 september en tussen 7.00 en 17.00 uur kan komen kijken. Op vrijdagavond 6 september is er van 22.00 uur een speciale contactavond voor handel en INI De telers van groene papri ka's hebben letterlijk een zonnige week achter de rug. Zoals reeds eerder gemeld valt er over het afgelopen seizoen niet te klagen. In de loop van de afgelopen week trok de gemiddelde prijs nog verder aan. Het prijsverschil met vorig seizoen werd nog groter. Gemiddeld bracht een kilo groen op donderdag 29 augustus ƒ3,42 op. Vorig jaar lag de middenprijs in dezelf de verslagweek op 1,82 per kilo. Deze gunstige resultaten zijn mogelijk door een con stant aanbod en een vlot ver lopende export. Vooral Enge land toont grote belangstel ling voor de groene paprika's en neemt grote hoeveelheden af. De telers van rode papri ka's kijken wel met een sche ve blik naar hun collega's, zij moeten het met aanmerkelijk minder doen. Het gevaar zit er dan ook in, dat bij derge lijke prijsverschillen, het standpunt van rood blijven plukken op de tocht komt te staan en dat men overgaat op groen oogsten. Als dit ge beurt dan zal de spoeling bij de groene paprika's ook dun worden. De prijs van de rode paprika's liep wel iets op, maar bij een gemiddelde prijs van 1,90 per kilo komt men beslist nog niet in een hoera stemming. De oorzaak hier van is inmiddels ruimschoots bekend. Het kleiner gewor den aanbod van geel liep in prijs op naar 2,25 per kilo. Van geel is er ook nog steeds sprake van een ruim aanbod. De aanvoer is twee maal zo groot als vorig jaar en de prijzen steken dan ook sterk af bij die van vorig seizoen. Vorig jaar lag de gemiddelde prijs voor een kilo geel in de zelfde verslagweek op maar liefst 6,86. De vooruitzich ten voor de komende week zijn voor groen een vaste markt en weinig prijsvershil. Bij zowel de rode als de gele paprika's ontstaat er weer wat meer ruimte voor prijs herstel als gevolg van een kleiner aanbod. Overige glasgroenten Op de komkommermarkt veranderde er weinig. De Warm'karweitje: het indraaien van komkommers. prijsverschuivingen bedroe gen niet meer dan 1 tot enke le centen per stuk. De export verloopt duidelijk stroever dan vorig jaar. Voor de sorte ringen van 31 t/m 61 lag de prijs tussen 25 cent en 41 cent per stuk. Het aanbod zal groeien door het op gang ko men van de na-teelten. Ho pelijk heeft het weer van de afgelopen week een gunstige uitwerking op de vraag. Naar verwacht zal er in de prijs vorming niet veel verande ren. Het dieptepunt bij de to matenprijzen lijkt gepasseerd. In de afgelopen week was er sprake van een bescheiden herstel. Er ontstond vooral wat meer ruimte voor export op de West-Duitse markt, als gevolg van een kleiner con currerend aanbod. De export naar Engeland bleef op rolle tjes lopen. Het totaal aanbod van tomaten, de ronde en de vleestomaten bleef ruim. Voor de ronde A-export trok de prijs aan naar 72 cent per kilo. Bij de vleestomaten maakte de veilingklok 1 cent eerder pas op de plaats, daar bleef de prijs op 71 cent per kilo hangen. De aanvoer zal waarschijnlijk niet veel klei ner worden, er ontstaat dus nog niet veel ruimte voor een verder prijsherstel. De auber- gineprijzen zitten weer hele maal in de put. De gemiddel de prijs kwam niet verder dan 1,55 per kilo. Het ruime aanbod is hier vooral ook weer de boosdoener. Veel verbetering lijkt er voor de komende week niet in te zit ten. Na het afzwakken van de vraag naar radijs, was er in de afgelopen week weer sprake vna eer1 opleving vna de vraag. De gemiddelde prijs liep op naar 31 cent per bos. Het aanbod wordt wat groter, maar er wordt in de komende week toch op een vrij vaste markt gerekend. De gemiddelde prijzen van natuursla en glassla ontlopen elkaar niet veel. Voor na tuursla kwam de prijs op 29 cent per krop uit en voor glassla werd er 25 cent per krop betaald. Het totaal aan bod neemt toe en de prijs- druk wordt groter. Het prijs herstel bij de courgettes zette door, er werd gemiddeld 43 cent per stuk betaald. Voor koolrabi kwam de prijs niet verder dan 20 cent per stuk. V ollegrondsgroenten De prijzen van prei wisten lange tijd goed sta^d te hou den. In de afgelopen week kwam hier verandering in. De prijs duikelde naar 73 cent per kilo. Een verdere prijsdaling is niet uitgesloten. Voor de tijd van het jaar is de aanvoer van snijbonen be scheiden. De prijs trok aan naar 4,per kilo. Als ge volg van het gunstige weer van de afgelopen week wordt er een aanvoerpiek ver wacht. Lagere prijzen liggen dan voor de hand. Bij de sperziebonen moest er 2 kwartjes per kilo ingeleverd worden. Gemiddeld bracht een kilo 1,54 op. Deze prijs komt waarschijnlijk in de ko mende week ook onder druk. De aanvoer van bloemkool wordt weer iets groter. Voor de „achten" daalde de prijs naar 1,87 per stuk (vorig jaar 61 cent). De prijzen da len verder. De belansftslling voor andijvie nam verder af, de prijs daalde van 63 cent naar 46 cent per kilo. Er wor den voor dit gewas lagere^ prijzen verwacht. Voor" bleekselderij worden voor dit gewas lagere prijzen ver wacht. Voor bleekselderij schommelde de prijs rond 72 cent per stuk. Onder het motto „tuinieren als hobby" wordt van vrijdag 20 tot en met zondag 22 september voor het vierde achtereenvolgende jaar de Boomteeltexpo Zundert gehouden. Dit belooft een unieke show te worden, waarbij de boomkwekers uit Zundert en omge ving, collektief een uitgebreid assortiment boomkwekerijgewas sen tentoonstellen. In tegenstelling tot de Expo '84, die was op gebouwd in vierkanten en rechthoeken, zal de Expo '85 worden uitgevoerd in vloeiende lijnen en ronde vormen. Door de beken de arrangeur, de heer L. Strengers uit Noordwijkerhout die op dit gebied reeds grote prestaties leverde, werd naar aanleiding van het motto een ontwerp gemaakt, waarin beelden en vijvers een plaats krijgen tussen de vele duizenden bomen en planten. De totale tentoonstelling die een oppervlakte beslaat van 1.500 m2 zal nog grootser worden opgezet dan de drie voorgaande en kosten noch moeiten worden gespaard voor de uitvoering ervan. De manier waarop de Boomexpo tot stand komt is uniek in de tuinbouwsektor, waartoe de boomkwekerij behoort. Ruim 100 boomkwekers werken geheel belangeloos mee aan de totstand koming van dit evenement, dat in 1982 heel summier gestart, nu reeds is uitgegroeid tot een gebeuren dat internationale bekend heid heeft. Dit alles kost enorm veel tijd, die niet wordt vergoed; zelfs niet met reclame voor de kwekers waardoor de gewassen worden ge leverd. Reclame is namelijk een verboden term bij de Boomexpo Zundert. De vierde Boomexpo Zundert, zal evenals voorgaande plaatsvin den in de gebouwen van de Zundertse Veiling aan de Molen straat 155. De entreeprijs bedraagt 4.-. Kinderen tot en met 12 jaar gratis. De openingstijden zijn op vrijdag 20 en zaterdag 21 september van 's morgens negen tot 's avonds negen uur en op zondag 22 september van negen tot acht uur. Naast deze Boomexpo woprdt tevens een Bomenbeurs georgani seerd. Op deze beurs in Zundert, die van 19 tot en met 21 sep tember wordt georganiseerd, krijgen de handelaren en hun klanten een aktueel beeld van het totale assortiment boomkwe kerijartikelen dat in Zundert en omgeving wordt geteeld en ter verkoop wordt aangeboden. De beurs wordt wederom georganiseerd door het Bemiddelings- bureo Zundert van Bloemenveiling Westland. De beurs wordt gehouden op het Bemiddelingsburo Zundert aan de Willem Pas toorsstraat 15. Het terrein met o.a. de monstertuin wordt voor deze gelegenheid overdekt met een tent. De openingstijden van de beurs zijn donderdag 19 tot en met vrijdag 20 september van acht tot vijf uur en zaterdag 21 september van acht tot een uur. De Boomteeltexpo Zundert van vorig jaar.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5