Veel werkgevers inden een grote werkloosheid prima Nederlander leest half uur de krant Tbr geëist voor wurgen mede-patiënt Verslaving aan heroïne lang niet altijd dodelijk Maastricht geheel in teken Euro-Festival religieuze muziek 'GENLAND Cetdóe (Sou/unit Man bekneld in papiermachine Koffie en thee kunnen goedkoper 1ARCEL VAN DAM: Korthals: Geen extra faillissementen na meldingsplicht """"bolverzuim r geldgebrek VAN GEDANST LIJDENSVERHAAL TOT RENAISSANCE-LITURGIE Informatiecentrum wijn in Den Haag VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1985 PAGINA 3 isterland voelt wel iAXr opslag kernafval ER B en w van de Friese ge il^- i Lemsterland zijn niet op voor- egcn opslag van radioactief afval gemeente. In een informele raads- tomst is deze week besloten dat al ,.|ag 4 september een bezoek ge- zal worden aan het energieccn* re spioiu pettcn om zich te laten voorlich- Het iiD minderheid van de raad is fel te- pparaat initiatief en weigert mee te gaan ch te 'etten. Als het radioactief afval op is er jegstaande industrieterrein Lem- irt opgeslagen kan worden, levert >ewez«f faiHiete gemeente zo'n vijftien taatsoikj gulden op. Tegenstanders van Men fijaticf zijn van mening dat kernaf- net deien oplossing voor de leegstand- steedstmatiek kan zijn. Ritje Na de uitreiking van het ere-insig- ne in goud aan de nieuwste „rid der van de weg", Willem Nieuwen- huis uit Veen- dam, maakt staatssecretaris Scherpenhuizen van verkeer en waterstaat (mid den) een ritje op een oude Harley Davidson van de ANWB. Nieuwen- huis heeft 10 jaar lang schadevrij door Nederland gereden met zijn vrachtwagen. TILBURG De 31-jarige A. van Lieshout uit Tilburg is om het leven gekomen door een bedrijfsongeval in de Tilburgse papierfabriek waar hij werkte. Hij raakte bekneld in een machine waarin papierpulp wordt schoongespoeld, toen hij met de hand iets wilde cor rigeren. Daarbij moet hij bekneld zijn geraakt tussen een vier meter groot nylon zeefdoek en een stalen rol en werd vervolgens meege sleurd. Toen de man door de ploegbaas werd aange troffen was hij al overleden. DEN HAAG Door de specta culaire daling van de grondstof- fenprijzen kunnen margarine, koffie en thee dubbeltjes goedko per. Konsumenten Kontakt heeft gisteren de produktschappen voor Margarine, Vetten en Oliën en voor Akkerbouwprodukten gevraagd te bewerkstelligen dat „gerechtvaardigde prijsdalingen" worden doorgevoerd. Volgens KK is margarine 17 tot 20 cent te duur, koffie 15 tot 20 cent en ook thee behoort dubbeltjes goedko per te zijn, aldus KK. len dal*" en bei ar deef dijken epubli* d is m« leze nu iten m r de a ts vrijk at mefl d zijn J de m, it beke^ naast er. De ïtreft lie acti Oostdu /e bedi ordt gt (Van onze sociaal- ■schijrtpeonomische redactie) ijkt'è# HAAG Volgens yjcel van Dam denken en Br) ondernemers dat zij e spioifng hebben bij het in slandjd houden, van de litsers® ale werkloosheid. symposia, waar hij »ekt over arbeidstijd- korting (ATV) als hèt Idel om werkgelegen- 1 te scheppen, zou het iA-Tweede-Kamerlid [al eens toegefluisterd rden dat dit streven [enlijk niet in het •deel is van de werk- „Na het officiële gedeelte van zo'n bijeenkomst stapt er dan een ondernemer op mij af, om te zeggen.dat zijn colle ga's, nooit hijzelf uiteraard, de grote werkloosheid wel prima vinden. Daardoor heb ben ze immers een grote keus aan arbeidskrachten, worden de lonen gedrukt en is de macht van de vakbonden ge broken". Van Dam deed gis teren verslag van dit soort ervaringen bij de presentatie van een boekje, waarin ge pleit voor een 27-urige werk week in 1995. De tegenwerking van veel werkgevers ziet Van Dam als één van de twee hoofdrede nen, waarom de ATV in een impasse dreigt te raken. De andere hoofdreden is naar zijn mening van ideologische, ja zelfs bijbelse aard. Veel mensen zouden ATV afwij zen omdat het volgens hen „niet hoort, moreel slecht is dat mensen minder gaan werken". Van Dam wees op de uitspraak van Philips-top- man Wisse Dekker: „Neder land Vakantieland". Dat de „Dekkers" het bij het ver keerde eind hebben, blijkt volgens Van Dam uit de ont wikkelingen in het verleden. „Vroeger waren velen tegen de vijfdaagse werkweek, om dat een vrije zaterdag slecht zou zijn voor de mensen. Nou, dat is hard meeegeval- len," zou ik zo zeggen." In het boekje „Arbeidstijd verkorting: haalbaar en be taalbaar", dat Van Dam heeft geschreven samen met Marij ke Linthorst en Ferd Crone wordt gesteld dat een 27-uri- ge werkweek in 1995 gereali seerd kan worden zonder dat de werknemers koopkracht en de werkgevers winst be hoeven in te leveren. De drastische ATV zou volledig gefinancierd kunnen worden uit de stijging van de arbeids productiviteit en de economi sche groei, die geschat wor den op respectievelijk 3,5 procent (in het particuliere bedrijfsleven) en 2,5 procent. Van de werknemers wordt wél verwacht dat zij afzien van reële loonsverhoging, terwijl de werkgevers genoe gen moeten nemen met een gelijkblijven of ten hoogste een geringe stijging van hun winsten. Op die manier kun nen door herbezetting van de vrijkomende uren in tien jaar tijd 1,5 miljoen banen gescha pen worden, hebben de au teurs berekend. Maar nog belangrijker dan het ontwikkelen van een goede AT V-methode is vol gens Marcel van Dam dat er anders gepraat gaat worden. „Men moet ophouden te zeg gen dat er geen maatschappe lijk draagvlak is voor ATV. Want als men dat maar vaak genoeg zegt, dan krijgt men vanzelf gelijk. Daarom zitten we nu ook in een vicieuze cirkel". Volgens Van Dam zou een ieder zich maar één ding moeten realiseren: de maatschappelijke gevolgen van het voortbestaan van massale werkloosheid. „Dan zou niemand er ook nog maar één moment over pie keren om ATV een strobreed in de weg te leggen". Van Dam wees erop dat de bevei ligingsdiensten momenteel al de op één na snelst groeiende sector is in het bedrijfsleven. De PvdA zal van ATV het belangrijkste „binnenlandse" onderwerp maken in de ko mende verkiezingsstrijd, be loofde Van Dam. „Arbeidstijdverkorting: haalbaar en betaalbaar". F. Crone, M.van Dam en M. Linthorst. Uitgeverij: De Populier. Prijs: 11,50. DEN HAAP Minister Korthals Altes van Justi tie verwacht niet dat het aantal faillissementen van bonafide bedrijven zal toenemen, in verband met de voorgestelde meldings plicht voor ondernemin gen die zien aankomen dat zij belastingen en pre mies niet kunnen betalen. CDA en VVD vrezen dat een fors aantal onderne mingen onnodig failliet zullen gaan, als zij beta lingsproblemen vroegtij dig aan de fiscus en be drijfsvereniging moeten melden. Volgens VVD-woordvoerder Grave zullen banken en ande re schuldeisers verlangen dat ook zij van de problemen op de hoogte worden gesteld. Met de kredietverlening aan het bedrijf is het dan snel gedaan. Maar Korthals Altes vond die vrees overtrokken. Als een be drijf in betalingsmoeilijkheden tijdig een extra krediet vraagt om aan zijn verplichtingen te voldoen, treedt de meldings plicht ook niet in werking, al dus de minister. De bank zal dan beoordelen of de onderne ming levensvatbaar is. „En dat is bij uitstek de taak van een bank". Ondernemingen die achterlo pen met hun betalingen aan de fiscus en bedrijfsvereniging, maar dit niet melden zijn hoogstwaarschijnlijk malafide, zo is de redenering. Dergelijke bedrijven krijgen dan justitie op hun dak, die de directie persoonlijk aansprakelijk zal stellen voor de schulden. AMSTERDAM De Ne derlander leest dagelijks ongeveer een half uur de krant. Veertien procent leest de krant van begin tot eind en 32 procent leest eerst datgene wat henvof haar het meest in teresseert en daarna de rest. Mensen die alleen de voor hen interessante stukken lezen, vormen 38 procent en de „koppens nellers", die alleen de koppen en soms nog enke le regels lezen, vijftien procent. Dat blijkt uit een onderzoek van de Neder landse Stichting voor Sta tistiek. Mannen lezen de krant langer dan vrouwen en bij het stijgen der jaren krijgt het dagblad ook steeds meer aandacht. Jongeren tussen 18 en 24 jaar bij voorbeeld laten hun ogen 22 minuten door de krant dwalen, terwijl mensen van tussen van 60 tot 69 jaar daar 41 minuten over doen. Het dagblad wordt voornamelijk thuis gelezen (93 procent). Ochtendbladen worden bijna altijd op de verschijningsdag zelf gelezen, slechts drie pro cent leest ze ook nog wel eens een dag later. Avondbladen worden aanzienlijk vaker een dag later nog bekeken. Het overgrote deel van de mensen (76 procent) heeft een eigen abonnement. Negen pro cent deelt dat samen met een ander en drie procent krijgt de krant van iemand anders om deze vervolgens thuis te lezen. Zeven procent koopt de krant los. Redactionele pagina's met advertenties worden vaker ge zien dan pure advertentiepagi na's: respectievelijk 84 en 67 procent. Door de bank geno men ligt het gemiddelde pagi na-bereik bij de regionale dag bladen iets hoger dan bij de landelijke. Opmaakkenmer- ken als kleur of geen kleur, grote of kleine advertenties hebben geen invloed op het zien van de pagina door de le- Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zater dags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. DEN BOSCH De offi cier van justitie bij de rechtbank in Den Bosch heeft gisteren onvoor waardelijke tbr geëist te gen de 48-jarige I.S.. De man wordt ervan ver dacht in april in de rijks- psychiatrische inrichting in Eindhoven een mede patiënt te hebben ver moord. Het verplegend personeel vond het stoffelijk overschot van het 22-jarige slachtoffer op 19 april s morgens in een badcel. Het slachtoffer was ge detineerd in de Bijlmerbajes wegens doodslag. Later werd hij overgeplaatst naar de in richting in Eindhoven. Volgens de verdachte wilde het slachtoffer dood en had daartoe zijn hulp ingeroepen. „Ik heb een half uur nage dacht, toen wist ik dat ik het moest doen", aldus S. ter zit ting. De volgende morgen nam hij de 22-jarige man mee naar de badruimten. Het slachtoffer zou volgens verdachte zichzelf de handen hebben gebonden. Daarna wurgde S. hem met aan elkaar gebonden veters, die hij daarna door de wc trok. Uitspraak 12 september. Max I IAAG Het PvdA-ka- 24 Konings wil van minis- 25 Jetman (onderwijs) we- J geldgebrek tot ontdui- an de leerplichtwet leidt 23 jja wat de bewindsman 32 pe ontwikkeling doet. In 26 felijke vragen informeert 24 gs of er wellicht sprake 23 een nationaal probleem iet bijzonder uitkerings- 23 tigde ouders. In zijn 21 verwijst het Kamerlid 24 e hoge kosten, die in het 26 i technische onderwijs 22 i» worden gemaakt. Mi- Deetman zou moeten >men „dat hier een nieu- 23 frzaak voor ontduiking 20 le leerplichtwet wordt 24 fiaar in beroep 22 j besluit Kiesraad 21 SAAG Het kamerlid 26 laar gaat bij de Raad 31 -ate in beroep tegen een - van de Kiesraad om 29 'roep mensen rond hem Is partij Anti-Revolutio- I te registreren. Wage- f öajs onafhankelijk parle- ?J]amkiër, sinds hij. wegens df Oplopend conflicht bin- :okeA RPF, deze partij ver- :out, De Kiesraad heeft de fijngi' afgewezen omdat vol- °lie Ie raad velen nog in ver over Ig kunnen komen met het CDA opgegane AR. la in\ UTRECHT Het is een mythe dat verslaving aan he roïne onvermijdelijk tot de dood leidt. Uit onderzoek in verschillende landen blijkt dat het sterftecijfer tus sen de 1,5 en 2 procent ligt. Dat betekent dat van de 100 gebruikers die tien jaar verslaafd blijven, er 15 tot 20 zullen overlijden. Dat zijn er altijd nog twaalf keer zoveel als normaal in dezelfde leeftijdsgroep. Een streng of tolerant drugsbeleid lijkt op die cijfers nau welijks van invloed te zijn. Dat zijn enkele conclusies uit een literatuuronderzoek van het Nederlands Centrum Geestelijke Volksgezondheid (NCGV) naar sterfte onder heroïnegebruikers. Van de relatief kleine groep heroïneverslaafden die de dood vindt, sterft volgens het NCGV ruwweg de helft aan een zoge naamde overdosis, al staat nog steeds niet wetenschappelijk vast wat dit precies is. De tweede doodsoorzaak is zelfdoding; één op de vier overleden gebruikers heeft zelf een eind aan zijn leven gemaakt. Zelfdoding komt relatief vaak voor na een periode van niet-gebruiken of behandeling. Andere doodsoorzaken zijn ziek ten en ongevallen, die wel of niet in verband kunnen staan met de verslaving. Het gebruik van harddrugs is, na zelfdoding, in Amsterdam de belangrijkste doodsoorzaak voor Nederlanders tussen de 20 en 35 jaar. MAASTRICHT Voor de derde maal wordt tot en met zondag in de zui delijkste stad van ons land een Euro-Festival van re ligieuze muziek gehouden. Wie denkt dat het er dan wel een saaie boel zal zijn, vergist zich deerlijk. Terwijl de pas gerestaureerde grote Sint Janskerk aan het Vrijthof propvol liep voor Haendels „Messiah" door Ton Koopman, diens barokorkest en het Nederlands Kamerkoor bruisten de terrasjes aan de overkant van uitbundige vro lijkheid. Toen ik zelf een paar uur later de schouwburg ver liet na een gedanst Lijdensver haal te hebben ondergaan met muziek, die Bach baarde aan electronisch salonmuziek, was er alom straattoneel te genie ten, zoals ik het boven de gro te rivieren nooit heb gezien. Dit alleen al is een reisje naar Maastricht waard. Toch hoorde dat straattoneel niet tot het festival. Daar be hoorden wel toe de dagelijkse vesperdiensten die werden ge houden in de prachtige Ser- vaas-basiliek en in de niet minder mooie Onze Lieve Vrouwekerk. Men hoorde daar zeven middagen achter elkaar Gregoriaans in uiteen lopende stijlen, maar steeds gezongen door koren die in deze muziek zijn gespeciali seerd. Gegeven de stijl die zij zich eigen hebben gemaakt waren dat met name de mon- niken van de abdij van Mame lis en de Schola van het Ward- Instituut, maar al eerder had den meegewerkt het Utrechts Studenten Gregoriaans Koor en de Schola van Amsterdam. De vesperdiensten werden tel kens vooraf gegaan door korte orgelconcertjes, gegeven door leerlingen van de Maastrichtse organist Jean Wolfs, die behal ve enkele grotere werken van Bach ook op zeven concertjes het gehele „Orgelbüchlein" ten gehore brachten. Het was iammer dat de talrijke bezoe kers wel de teksten van de vesperdiensten met keurige vertalingen kregen aangebo den, maar niet die van de 46 bewerkte koralen. De grote Bach geeft hier immers mu ziek, die uitdrukkelijk door het bijbelwoord is bepaald en dat expressie verleent. Kennis van de teksten is dan ook ab soluut noodzakelijk om van de muziek te kunnen genieten. Maar wie kent tegenwoordig nog al die koraalteksten uit zijn hoofd? Pentacost Op een van de (ook gratis) lunchconcerten hoordé ik in de Waalse kerk het pas drie jaar oude vocale ensemble Pentacost. De naam wordt dui delijk als men bedenkt dat Penta vijf betekent en dat Cost herinnert aan het zuidfranse plaatsje Lacosta, waar het vijf tal zangers studeerde. Omdat van Thomas Tallis, een van de grootmeesters van de Engelse renaissance dit jaar de 300ste sterfdag wordt herdacht, gaf Pentacost een prachtig pro gramma van onderdelen van diens „Choral Services". Zij hadden met deze uiterst ver fijnde, kristalheldere vertol kingen zoveel succes dat zij ge vraagd werden ook nog een extra avondconcert te geven. Daar kwamen zij wederom met iets heel bijzonders voor de dag, namelijk met een be knopt maar informatief toege lichte „Indicatie" van wat zij een „Renaissance-liturgie" noemden. Het was destijds ook wel gewoonte om tijdens de stille gebeden motetten en geestelijke liederen door het koor te laten uitvoeren. Zo hadden zij aan de hand van het mis-schema een program- Sa samengesteld van uitleen- pende renaissance-componis- ten. Zo gaven zij bijvoorbeeld een uitbundig versierd Maria- lied van Palestrina. In tegenstelling daarmee ga ven zij een ander Marialied van Marenzio dat helemaal onversierd bleef. Voor het Sanctus en Benedictus koos Pentacost fragmenten uit een mis van de geniale Orlando di Lasso. Die keuze was heel toe passelijk, want tijdens het fes tival zijn er drie kleine exposi ties. De eerste expositie geeft aan de hand van foto's een prach tige indruk van de schier on uitputtelijke rijkdom aan Maastrichtse orgels. De tweede expositie is ingericht door de Nederlandse Sint-Gregorius- vereniging en geeft een over zicht van curieuze bundels met Nederlandse katholieke gees telijke liederen van 1600 tot 1900. De derde en meest bij zondere expositie handelt over het waardevolste bezit van de Gregoriusvereniging, namelijk de zogeheten Lasso-Codex. Deze Codex bevat originele zettingen van het Magnificat en een zesstemmig Salve Regi- na. Hoe dit buitengewoon be langrijke manuscript ooit in Nederland is terecht gekomen, is nog altijd een raadsel. JOHN KASANDER DEN HAAG Het hoofdproduktschap voor akkerbouwprodukten zal in zijn gebouw in Den Haag binnenkort een wij ninformatiecentrum ope nen. Daar kan de wijn drinker inlichtingen krij gen over alles wat met wijn te maken heeft. Maar ook, aldus een medede ling van het schap, zal er bij de „wijndatabank" li teratuur voorhanden zijn met het doel overmatig al- coholverbruik te voorko men. Volgens het schap bestonden er aJ langere tijd plannen bij de gezamenlijke wijnhandel om zo'n centrum te openen. „Mede door de recente ont wikkelingen rond de kwaliteit van enkele Europese wijnen zijn deze in een stroomver snelling gekomen", aldus een woordvoerder. Hij doelt hier mee op het wijnschandaal dat vooral Oostenrijk trof, toen bleek dat een groot aantal wit te wijnen de giftige stof diët- hyleenglycol bevatte. De Oostenrijkse regering heeft gisteren de nieuwe, strenge wijnwet aangenomen, ondanks een massaal protest van de wijnboeren. Onderzoek naar dood meisje in ziekenhuis DEVENTER Justitie en po litie zijn vandaag begonnen met een strafrechterlijk onder zoek naar de plotselinge dood van de 4-jarige Kirsten Kool uit Markelo. De ouders verwij ten de betrokken medici „dood door schuld", omdat die na zorg van hun dochtertje ern stig hebben verwaarloosd. Het meisje overleed na een opera tie aan haar neus- en keela- mandelen in het St. Geertruidenziekenhuis in Deventer. Na de operatie ontstonden bloedingen, waardoor een tweede ingreep noodzakelijk werd. Een half uur later kreeg het meisje een acute hartstilstand door zuurstofgebrek. Na reanimatie werd ze over gebracht naar het Wilhelminaziekenhuis in Utrecht, waar ze zondag overleed.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 3