liidóe Qowuvnt „r Experiment met eimging van vervuilde grond ALLER LEI(DS) STAD OMGEVING ielbeheerder 'iele vecht gen ontslag lerscheiding prof L.M. de Rijk Gevecht om gunst medische student BESTUUR WEIGERT ELK OVERLEG Openingsfeest Buurthuis ,,'t Spoortje" aan de Bernhardkade 40 houdt morgen een openingsfeest. Van een tot vijf uur zijn op het grasveld tegenover het buurthuis vertegenwoordi gers van alle welzijnsinstel- lingen die werkzaam zijn in Leiden-Noord te vinden. Tevens is er een muziektent waar optredens plaatsvin den van een circus en een clown. Voorts zijn er boks wedstrijden, een playback- show en worden er op het terrein wedstrijden voor kinderen gehouden. Jeugdwerk De hervormde wijkgemeen- te „Mare-wijk" start begin september weer met haar jeugdactiviteiten in het wijkcentrum aan de Oude Vest 13. Vanaf 4 september is er elke woensdagmiddag van twee uur tot half vier club voor meisjes van 5 tot 12 jaar. Donderdagavond van zeven uur tot half ne gen is er club voor jongens vanaf 9 jaar en vijf daga vond van zeven tot half ne gen club voor jongens vanaf zeven jaar. Op nog vast te stellen avond gaat er een club voor foto-doe-het-zel- vers vanaf 14 jaar van start in het wijkcentrum. Vrouwencursussen De Leidse Vrouwenraad opent zaterdag 21 september het nieuwe seizoen met een feestelijk bijeenkorpst in het onderkomen van de raad aan de Caeciliastraat 18. Om half drie is er een optreden door het koor Leicanto. Al eerder gaat de cursus „argu mentatieleer" in het vrou wenhuis van start. Voorts worden er weer de bestuur- stechnische trainingscursus sen gegeven. Buikdansen In het Wachtlokaal van ge bouw de Oude Morspoor' gaat 5 september een cursus buikdansen van start. Aan melden kan telefonisch 020-643582. Afrikaanse dans De Kongolese dansleraav Rifi Kythouka begint in de komende maanden met les in Afrikaanse dansen in Leiden. Hij wordt geassis teerd door de djemégroep Aja uit Katwijk. De dans- workshops zijn gepland op 28-29 september en 9-10 no vember en kosten 75 gulden per weekeinde. Voor inlich-. tingen 01718-23223 en 071- 122935. Sociale zekerheid De afdeling van de VVD houdt maandag 2 september een discussiebijeenkomst over sociale zekerheid. Hieraan -wordt onder meer meegewerkt door de voor malig PvdA-staatssecretaris van sociale zaken I. Dales en het VVD-tweede-kamer- lid G. Nijhuis. De bijeen komst wordt gehouden in de bovenzaal van het Koets huis en begint om acht uur. Buurtfeest De wijkvereniging Pancras- West houdt morgen weer het jaarlijkse buurtfeest. Om 14.00 uur wordt begon nen met een rommelmarkt op het plein voor het Koets huis. Voor de kleintjes is er om 15.30 en 16.30 uur pop penkast. 's A vonds is er een swingend feest in het Koetshuis. |«I Prof.dr. L.M. de Rijk (60) leiden antieke en middeleeuwse •erte doceert is het eredoctoraat iofie toegekend van de Uni- van Kopenhagen. De onder- wordt hem 14 november uit- Hij krijgt haar in het bijzonder n pionierswerk op het gebied middeleeuwse logica en van de 'jis van woorden. Rijk studeerde filisofie in p^.i en klassieke letteren in f waar hij in 1952 met lof pro- We op „The categories of beinig Itotles philosophy". Hij was le- I Amersfoort, wetenschappelijk Vrker in Utrecht, hoogleraar in Nijmegen en later in Leiden. Hij publi ceerde onder meer Petrus Abaelardus Dialectica, de drie delen Logica Moder- norum en Petrus Hispanus Tractatus. Hij is ook auteur van vele studies over middeleeuwse filosofen en van thema's uit de middeleeuwse logia en seman tiek. Prof. De Rijk is lid van de Koninklijke Nederlandse Akademie van Weten schappen Hem werd in 1954 de prijs van de letterkundige afdeling van het Thymgenootschap toegekend. Behalve hoogleraar is hij onder andere 25 jaar lid van de Eerste Kamer voor de PvdA en lid van de Onderwijsraad. AZL zoekt rooksters LEIDEN Het Academisch Ziekenhuis Leiden heeft nog 15 rooksters nodig voor een onderzoek naar de bij werkingen van de anti-conceptiepil. De studie is met name bedoeld om het risico van pilgebruik voor hart en vaatziekten te onderzoeken. De vrijwilligsters wordt gevraagd tweemaal een beetje bloed af te staan voor onderzoek. De eerste keer voor het pilgebruik en de tweede keer na drie maanden ge bruik. Vanuit de polikliniek wordt een pil verstrekt, een gewone anti-conceptiepil. Degenen die aan het on derzoek meewerken krijgen de pil gratis en een finan ciële vergoeding van vijftig gulden. De oproep is be stemd voor vrouwen die roken, die de laatste drie maanden geen pil hebben geslikt, die de laatste drie maanden niet zwanger zijn geweest, een regelmatige cyclus hebben en tussen 18 en 35 jaar oud zijn. Vrijwil ligsters kunnen zich dinsdag en donderdag aanmelden op de polikliniek voor Geboortenregeling, Vrouwenkli niek, gebouw 35a, AZL (tel. 071-262870). Vernielingen aangericht in kraakpand LEIDEN In een pand aan de Kolfmakersteeg, dat van 2 februari tot 24 augustus ge kraakt is geweest, zijn flinke vernielingen aangericht en zijn twee warmwatergeizers verdwenen. De eigenaar heeft gisteren bij de Leidse politie aangifte gedaan van vernielin gen aan ramen, deuren, mu ren, houtwerk, waterleidingen en de zegels van de electrici- teits meter. VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1985 PAGINA 9 Auto tegen lantarenpaal LEIDEN Het al rijdende naar buiten gooien van een si garettenpeuk, is een 25-jarige Leidse autobestuurder gister avond slecht bekomen. De man reed omstreeks elf uur over de Verdistraat in de rich ting van de Brahmslaan. Door zijn aandacht meer bij de peuk dan bij de weg te houden, ver loor hij de macht over het stuur en botste tégen een lan tarenpaal. De auto raakte zwaar beschadigd; de man is met hoofdletsel overgebracht naar het Academisch Zieken huis Leiden. Abonnement zwembaden langer geldig LEIDEN Degenen, die een seizoenabonnement hebben op zwembad De Vliet of het Vijf- meibad kunnen met dat abon nement ook in de maand sep tember in beide zwembaden terecht. Wel moet telkens één gulden worden bijbetaald om van de binnenbaden gebruik te mogen maken. De directie sport en recreatie van de ge meente heeft tot deze maatre gel besloten om de zwemlief- hebbers na de slechte zomer toch nog wat te bieden. Binnenstads- school LEIDEN De eerste paal voor de Binnen- stadsschool aan de Vliet gaat op 11 okto ber de grond in. Wet houder H. van Dongen liet dit gisteravond weten in de commissie onderwijs. Zij vertelde ook dat de eerste paal voor de herbouw van de Lorentzschool ook in oktober wordt ge slagen; de precieze da tum is nog niet be kend. De Lorentz school werd rond de jaarwisseling in brand gestoken. De in folie gepakte grond in de Stevenshof. DEN In de Stevenshof, op de as met Wassenaar, treft het inge- jrsbureau Heidemij uit 's Herto- bosch voorbereidingen voor een eriment met reiniging van met ^gresten vervuilde grond. Het ge- jfl |l geautomatiseerde bedrijfje, dat ■Wits af te toe door een deskundige f iir controle zal worden bezocht, ■apft bij de gemeente een hinder- ■Hvergunning aangevraagd voor Br jaar. »i op heden werd met olie vervuilde li ind of naar Oost-Duitsland vervoerd of M brand. In het laatste geval was de over blijvende grond vrijwel waardeloos, omdat er niets mee viel te beginnen. In beide ge vallen zijn er hoge kosten mee gemoeid. Bij het experiment in de Stevenshof wordt de vervuilde grond in folie gepakt en voegt men er water aan toe. Het water wordt van onderen opgevangen om boven weer op de grond te worden gesproeid. Het biologisch proces dat dan zich in de grond voltrekt, geschiedt op deze wijze sneller dan het in de natuur mogelijk zou zijn. In principe kan vervuilde grond ook zonder menselijke tussenkomst in de na tuur gereinigd worden. De bacteriën die hiervoor benodigd zijn, laten het echter vaak afweten door gebrek aan zuurstof en voedingstoffen op de diepte waarop de grond ligt. Door water door de grond te la ten circuleren, wordt het proces aange moedigd en worden de olieresten afgebro ken. Het folie waarin de grond wordt ver pakt, zorgt ervoor dat er geen vervuild water ontsnapt en dat de warmte in de grond bewaard blijft. Warmte is een essen tieel onderdeel van het proces omdat bac teriën zich bij hogere temperaturen beter ontwikkelen. Na de reiniging wordt de grond terug geleverd aan de gemeente waaruit het afkomstig was. Goedkoper Men verwacht dat de reiniging van de grond op deze wijze aanmerkelijk goedko per is in vergelijking met de tot op heden gebruikte methoden. Het verbranden of afvoeren kost gemiddeld 150 gulden per ton vervuild zand, het reinigen van de grond op de wijze van de Heidemij kost slechts 50 gulden per ton. A. van den Berg van de directie Milieu van de gemeente is blij met het experi ment in Leiden („de tweede plaats in Ne derland waar dit gebeurt"). Niet alleen omdat het hiermee mogelijk wordt vervui lingen op betaalbare en biologisch verant woorde wijze op te lossen, maar ook omdat Leiden zijn voordeel met de aanwezigheid van de Heidemij zou kunnen doen. Het eerste experiment bijvoorbeeld heeft plaats met vervuilde grond die van het voormali ge ML-station Perquin aan de Haagweg af komstig is. Van den Berg sluit niet uit, dat voor het experiment nog meer vervuilde grond uit Leiden gebruikt gaat worden. Het gemeentebestuur van Wassenaar daar entegen kijkt met enige zorg naar wat net over de gemeentegrens gebeurt. De Wasse- naarse bestuurders zijn bang voor een cala- 3 miteit waardoor het vervuilde water zich met het Wassenaarse grondwater zal ver mengen. Van den Berg zegt dat overwogen j wordt peilbuizen in de omgeving van het project te plaatsen zodat het grondwater j voortdurend gecontroleerd kan worden en j in geval van nood snel ingegrepen wordt. Hij verwacht dan ook niet dat het ver- strekken van de vergunning veel proble men op zal leveren. DEN HAAG/LEIDEN Tus sen de Leidse wetenschappelij ke boekhandels is een keihar de strijd gaande om de gunsten van de medische student. Boekhandel Boox aan de Bree- straat dreigt zijn klanten te verliezen aan zijn buurman Van Ginsberg. Tijdens een vanmorgen gehouden kort ge ding probeerde Boox zich te verzetten. Boox verkoopt in tegenstelling tot zijn concurrenten Kooyker en Van Ginsberg geen Neder landse studieboeken. Deze boekhandel is namelijk niet aangesloten bij de Vereeniging ter Bevordering van de Belan gen des Boekhandels die op de Nederlandse boekenmarkt de dienst uitmaakt. Dat was voor de Vereniging van de Medi sche Faculteit der Leidse Stu denten (MFLS) reden om het contract dat zij met Boox had den voor de levering van me dische studieboeken op te zeg gen. De vereniging werd hier toe aangespoord door Kooyker en Van Ginsberg die vorig jaar een aantrekkelijk geprijst boe kenpakket op de Leidse markt brachten. Het pakket bevatte ook die werken die Boox ge woon was aan de studenten te leveren. De MFLS fungeert als tussen persoon tussen de handel en studenten. Nu de MFLS het contract met Boox heeft opge zegd en een contract met Van Ginsberg wil aangaan, blijft Boox met een voorraad onver koopbare medische studieboe ken zitten. De boekhandel lijdt daardoor een strop van ten minste 50.000 gulden, zo werd vanochtend betoogd. Boox be strijdt dat de MFLS het recht heeft het contract op te zeggen en vroeg Mr. Punt de vereni ging te dwingen de gemaakte afspraken na komen. Mr. Punt doet maandag uitspraak. Rabobank nog springlevend LEIDEN/OEGSTGEEST De 99e algemene vergadering van de Coöperatieve Rabobank Leiden/Oegstgeest, gisteravond ge houden in Holiday Inn, had een feestelijk karakter. Dit vanwe ge het 75-jarige bestaan van de bank. Er waren rond het jubile um nogal wat aktiviteiten en is er vandaag een receptie van 16.00 tot 18.00 uur in Holiday Inn. Bestuursvoorzitter H.R. Troost: „De bank is na 75 jaar nog steeds springlevend. In 1910 werd het eerste bankjaar afgesloten met een balans van totaal 2000 gulden, in 1984 was dat ruim 218 miljoen gulden. Opgericht als een agrarische bank is men nu van alle markten thuis". Hij lieten tevens weten dat er in het winkelcentrum „Stevens- bloem" een nieuwe vestiging komt. EUWE METHODE IN STEVENSHOF AANMERKELIJK GOEDKOPER !N Financiële ^«.lmatigheden waren ®^iet bestuur van het dierenasiel aanlei- om het laatste restje )uwen in beheerder ele op te zeggen. Dit VGgde mr. F.B. Klop- irg gisterochtend na- het asielbestuur I Aihet kantongerecht in ^n. Het bestuur wil Iff le beheerder wordt i igen. Volgens Tiele's ïeföan, mr. W.M.A. vpinan, kan het ver- 1 Ven tussen de beheer- Bflfrn het bestuur wèl hersteld. Hij stel er dat beide partijen le tafel gaan zitten, het bestuur wees ——suggestie beslist van ind. Het woord is nu kantonrechter Rig- hij komt binnen vier n met een beschik- y^hs Kloppenburg heeft een rashond verkocht t geld in eigen zak ge- I. Ook zou een winkel- t bij het asiel hoort in gulden verlies heb- ^■eleden, terwijl er een J^van 1600 gulden be- te zijn. Tevens wordt Meerder verweten dat ™*triciteit heeft gebruikt "tie bijverwarming van ^enstwoning, zonder dat jet bestuur te melden, jnan Kloppenburg - -- echter toegeven dat beschuldigingen op ver- "-"bns berusten. Bewijzen "tie eerste twee gevallen -—diefstal werden door ^hiet geleverd. „Ik kan ^H-*et hard maken, maar ^^^ermoedens rijzen om- ^jele weigert mededelin- doen", aldus de advo- werkt sinds 14 novem- d ®T76 voor het dierenasiel, louw staat voor vijf uur |4feek op de loonlijst. De irder verdient 1 440.81 netto per maand, mevrouw Tiele krijgt een paar honderd gulden per maand voor haar werkzaamheden. Het echt paar bewoont een aan het asiel grenzend huis. Klop penburg vertelde dat hij de notulen van de bestuursver gaderingen van de laatste vijf jaar had doorgenomen. „Ik ben verbaasd dat we niet eerder bij u zitten", zei hij te gen rechter Rigters. „Er zijn altijd problemen geweest met Tiele, in 1981 en 1982 zijn er al stappen ondernomen om hem te ontslaan. Maar deze stap is niet eerder genomen omdat die zo ingrijpend is voor de woon- en werksitua tie. De hele leefsituatie van die mensen zou veranderen", aldus de raadsman. Overi gens heeft het Leids Arbeids bureau een ontslagaanvraag voor Tiele afgewezen. Hij betoogde dat er maar weinig werkgevers zo tole rant zijn als het bestuur van het asiel. „Tiele is wars van het afleggen van verant woording en hij vindt be stuursleden lastige buiten staanders". Kloppenburg wees ook op een persconfe rentie die Tiele en de Leidse Dierenbescherming in het gebouw van het asiel zouden hebben gehouden. Tevens verweet hij de beheerder dat hij had meegewerkt aan de open dag van de Dierenbe scherming. „Er is geen weg meer terug", benadrukte Kloppenburg. De advocaat beweerde dat het asielbe stuur ernstige schade heeft ondervonden van de activi teiten van de Dierenbescher ming. Volgens hem komen er minder giften binnen en zal de collecte voor het asiel in oktober tegenvallen. Een ander verwijt is dat Tie le honden en katten aan mensen heeft meegegeven onder de geldende prijs. „Hij had daarover met het be stuur moeten overleggen", vond Kloppenburg. De raadsman voerde aan dat be zoekers van het asiel niet netjes door Tiele zouden zijn Tiele gaf toe dat hij dieren onder de normale tarieven aan bezoekers van het asiel heeft meegegeven, zonder contact op te nemen met het bestuur zoals is voorgeschre ven. Hij wilde deze mensen helpen omdat zij de normale prijs niet konden opbrengen. „Ik moet op een moment be slissen. De hond is al uit de kooi en staat te kwispelen. Bestuursleden zijn er vaak niet als ik bel en dan moet ik zelf de knoop doorhakken. Over de diefstal van electri- citeit, zei hij. „Ik stook kolen. Boven slaapt mijn zoontje en in de winter vriest het wel eens op zijn slaapkamer. Daarom heb ik bijver- warmd". Tiele vertelde dat zijn huis zeer vochtig is, de helft van de kleding van het gezin is verrot. De persconfe rentie die volgens het be stuur in het asiel is gehou den, vond volgens de beheer der in zijn woning plaats. Kalkman zei dat Tiele graag wilde blijven. „Hij doet dit werk uit roeping. Beide par tijen moeten met hun advo caten om de tafel gaan zitten. Het bestuur moet bedenken dat ze een zeer bekwaam be heerder kwijtraken". Hij wees op de verklaring van dierenarts Muurling die van 1973 tot 1980 werkzaam was in het asiel. Deze noemt Tie le een capabel man, die in het asiel veel achterstallig onderhoud heeft gepleegd en de dieren perfect verzorgt. Kloppenburg toonde een brief van L. Harms, oud- voorzitter van het asielbe stuur. In deze zeer cynische brief laat Harms geen spaan van het echtpaar Tiele heel. Het vreemde is dat deze aan het echtpaar gerichte brief direct aan het asielbestuur werd gezonden. Rechter Rigters vroeg zich af hoe het ooit nog vrede kon worden. „Ik heb nog geen goed woord over Tiele ge hoord", zei hij tegen Kalk man. Het bestuur wees een gesprek als onmogelijk van de hand. „Daarvoor zijn de malverstaties te ernstig", zei Kloppenburg. „Maar het is toch terug te brengen op en kele communicatiestoornis sen?", opperde Rigters. Deze bracht ook een financiële ge noegdoening voor Tiele naar voren, wanneer deze zou worden ontslagen. Zo heeft Tiele eigen geld in het asiel geïnvesteerd, het zou om 20.000 gulden gaan. Het asielbestuur had hier nog niet goed over nagedacht. Raadsman Kloppenburg zei aarzelend dat een aanvulling van de WW-uitkering voor enkele maanden mogelijk zou zijn. „Het bestuur heeft geen geld". Rigters liet we ten dat volstrekt onvoldoen de te vinden. Over een even tuele opvolging van de be heerder heeft het bestuur wèl nagedacht. „Het asiel kan blijven functioneren", zo zei bestuursvoorzitter W. Heilbron. KEES VAN HERPEN waar wordt gewerkt, worden fouten gemaakt". Volgens de advocaat is het niet alleen aan Tiele te wijten dat de verhouding met het bestuur slecht is. „Het bestuur stelt zich erg paternalistisch op. Daarbij is het nooit duidelijk geworden wat de verant woordelijkheid van Tiele nu precies inhoudt. „Van een wijs bestuur had ik wat meer tact verwacht; de fouten hadden Tiele allang verge ven moeten zijn", aldus Kalkman. De raadsman be toogde dat het vaak van sa menstelling wisselende be stuur veelal schriftelijk en telefonisch contact met Tiele onderhield en dat er nauwe lijks werkvergaderingen werden gehouden. Dit werd ontkend door Kloppenburg; hij zei dat bestuurslid Eefting al jaren intensief contact met Tiele had. Het achterhouden van geld werd door Kalk man ten stelligste van de hand gewezen. Het echtpaar Tiele. Hen worden malversaties verweten, die de rechter als communicatie stoornissen bestempelt. behandeld. Hij zei ook dat Tiele een hond een schop in de lies zou hebben gegeven, een kat met schimmelziekte zou hebben geplaatst en een kat te lang in quarantaine zou hebben gehouden. Klop penburg meldde ook dat Tie le een aan het bestuur ge richte brief (een sympathie betuiging voor Tiele) had ge opend. Overstuur Beheerder Tiele bleek het meest onder de indruk te zijn van het verwijt dat hij een hond een schop zou hebben gegeven. „Mijn cliënt vindt dit een heel ernstige beschul diging en wil daarom met klem zeggen dat hij nog nooit een hond heeft ge schopt", bracht raadsman Kalkman naar voren. Hij stelde dat Tiele negen jaar voor het asiel werkt en dat het aantal klachten per jaar zeef gering is en „overal

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1