bovenste vier Ter Leede: succes met Spaan... De Sleutels in f avorietenrol Vierde klasse A: een altijd spannende „loterij KATWIJK Volgens bestuurslid Jonker van de voetbalvereniging Katwijk is op het nieuwe sport complex de (voetbal)koorts al weer uitgebroken. Op 17 augus tus werd met een wedstrijd tegen het „grote" Quick Boys het nieu we terrein in gebruik genomen, wat de club weer een nieuwe im puls dient te geven. Over de sportieve prestaties is Jonker in aanleg zeker geen zwartdenker: „We moeten bij de bovenste vier kunnen eindigen. Boven in de middenmoot". Het Katwijkse keurkorps draaide tijdens de vorige voetbaljaargang lange tijd goed mee om na Pasen af te haken in de strijd om de titel. De selectie heeft geen nieuwe krachten kunnen begroeten. Ster ker nog: de Katwijke oranjeploeg raakte twee gewaardeerde krach ten kwijt. Keeper Jaap van Duy- venbode vertrok en zoals het een goed Katwijker betaamt Floor Schaap is gaan varen. In beide gevallen een gevoelig ver lies voor coach Peter Ciere, die vo rig seizoen als trainer een uitste kend debuut maakte bij Katwijk. SASSENHEIM Alle hoop bij Ter Leede is gericht op Henk Spaan. De succesvolle trainer Is na een teleurstellende periode met Jan Faas weer terugggehaald. Secre taris Bergman steekt zijn enthou siasme niet onder stoelen of ban ken: „We eindigen bij de eerste drie of vier. En met een beetje geluk worden we zélfs kam pioen". De reden voor dat optimisme kan. zo beaamt de Ter Leede-secretaris onmiddellijk, niet in een stevig ver sterkte selectie worden gevonden. „Nee, dat niet, onze oud-eerste elf talspeler Eric Onderwater is terug gekomen van MVKV en doelman Jan Blankenspoor is overgestapt naar Rijnsburgse Boys. Verder zijn er geen wijzigingen. Behalve dan natuurlijk, dat Henk Spaan terug is". Dus met Spaan wordt Ter Lee de weer tweedeklasser: „Dat heb ik zo hier en daar inderdaad al ge lezen bij Ter Leede". De stemming is er dus al helemaal in Sassenheim, of is het Warmond? De eerste maanden dient Ter Lee de de thuiswedstrijden immers af te werken op het veld van War- munda. Het eigen terrein onder gaat dan een broodnodige, zeer flinke opknapbeurt. SIZO werkt aan zelfvertrouwen HILLEGOM Twee jaar geleden werd SIZO met een behoorlijke overmacht kampioen van de der de klasse. Tijdens het voorbije seizoen werd het zelfvertrouwen van de ploeg, mede door blessu res, dusdanig ondermijnd, dat de gradatie niet kon worden ontlo pen. „Het is dus zaak, dat we het zelfvertrouwen weer op het oude niveau terugbrengen," denkt trai ner Albert Kalman hardop, „want in wezen zijn we voor geen enke le ploeg bang". Goaltjesdief Eltjo Vijn traint na een zware beenbreuk weer aangepast mee en is wellicht vanaf november weer bruikbaar. Wel is routinier Hennie Kamphorst gestopt: „Maar misschien komt dat het elftal wel ten goede. Bovendien is Peter van Klaveren na enkele jaren afwezig heid weer terug". Kalkman is ge matigd optimistisch en wijst op de goede stemming binnen de groep: „Ik denk aan een plekje bij de eer ste vijf". Over de concurrentie: „We kennen de meeste ploegen, maar ook in de derde klasse ver andert er jaarlijks veel. En je moet een beetje geluk hebben, dat heeft het afgelopen seizoen bewezen. Ik zeg altijd maar: tussen winnen en verliezen zit een doelpaal". aan een „zwaar tant Sleutels verwacht heel leuk mee te doen, namens Hazers- woudse Boys laat de na een zwa re blessure teruggekomen Rienk Poot weten weinig krachtsver schil te zien, Zevenhoven wenst zich snel weer in de derde klasse te spelen, Koudekerk zal bovenin gaan meedraaien en Valken '68 handhaaft zich gewoon. Kortom: de „Leidse" zaterdag-vierdeklas sers presenteren zich. Koudekerk Verzorger Van der Meijden bege leidt de Koudekerkselectie al 15 jaar en heeft derhalve een goed beeld van de kracht bij de Rijné quipe. Hij verwacht komend sei zoen één en ander van de Koude- kerkers. Ondanks het feit. dat oud gedienden als Albert Hakkebrak, Fred Wagenaar (voetballen lager) en Dick Weiman (Oegstgeest) niet meer beschikbaar zijn, denkt Van der Meijden toch wel. dat de ver jongde basis iets zal kunnen uit richten. Met name de nieuwe trai ner heeft de hoop doen toenemen. „Niets dan goeds over de persoon Peter van de Bosch, maar hij was misschien Iets te gemoedelijk. De van Docos overgekomen Koos Crama is daarentegen veel harder. En daarom verwacht ik er wel wat van. Ik denk zelfs, dat we ergens bovenin kunnen eindigen". SV Voorschoten SV Voorschoten is weinig gelukkig met de klasse-indeling. PR-functio- naris Vonk duidt op ploegen, die het „lange halen-voetbal" gebrui ken om het vijandelijke doel snel te bereiken:,,Dat is ons spelletje hele maal niet. Vanuit die gedachte denk ik, dat we een zwaar jaar te gemoet gaan." Toch denkt Vonk, die in Aad Warmerdam een kundi ge. maar soms wat al te enthou siaste („veel te zwaar oefenpro gramma") trainer ziet, aan een vijf de plaats als eindpositie. „We heb ben voldoende kwaliteit in huis om de onderste regionen voor te blij ven". De ploegen, die om de titel gaan strijden, zijn volgens de Voorschotenaar in hart en nieren het uit de derde klasse gedegra deerde Zevenhoven en niet in de laatste plaats uit de afdeling geko men De Sleutels. De Sleutels Debutant in de KNVB, De Sleutels, heeft nogal wat versterking bin nengehaald. Enkele klinkende na men als John van de Wetering (Roodenburg), Leo Wetselaar (Lug- dunum) en LDWS-spits Marcel Groenendijk werden door de nieu we oefenmeester Jan van Bemme len met open armen begroet. Ook kersvers is de elftalbegeleider Ger Scheffer. Hij is bovendien duidelijk in zijn uitspraken: „Wij hebben in derdaad de pretentie om mee te draaien in de strijd om de titel. We hebben een technisch goede ploeg, met dit jaar forse versterkin gen, dus denk ik, dat we goede kansen maken". Met Vlaardingen en Berkel moeten de Vlietbewo- ners, volgens de Leidenaar, het meest rekening houden. Overigens Valkcn'68 Oefenmeester Wil Henskens heeft bijgetekend bij Valken'68. Niet om dat hij in eerste instantie denkt aan de derde klasse. Handhaving van de KNVB-status is vooralsnog het eerste gegeven in Valkenburg. „De basis in de club is te smal om nu al derde klasse te spelen. Niet dat we er niet voor zullen knokken. Maar je moet realistisch blijven". In zwa re problemen denkt Henskens ook niet te komen met zijn ploeg, want vooral het verschil in mentaliteit tussen dorpelingen en stedelingen is erg groot. „Op basis van de in zet en het maken van doelpunten, waarvoor we Theo van Rijn en Hans Vijgeboom hebben lopen, komt Valken een heel eind. Ik denk aan 24 25 punten, wat de mid denmoot betekent in deze vierde klasse". SV VOORSCHOTEN DENKT AAN ZWAAR SEIZOEN is Harm de Vos afgehaakt. „Maar dat zal", aldus de nieuwe leider, „niet al te veel consequenties heb ben". Hazerswoudse Boys Rienk Poot liep vorig seizoen een zware dubbele beenbreuk op en is daarvan herstellende. Hij traint al weer mee in de selectie van Ha zerswoudse Boys en hoopt weer net zo'n belangrijke positie binnen het elftal in te nemen, als hij voor zijn blessure deed. Poot wijst naar de evenwichtige klasse-indeling, als hem naar een prognose wordt gevraagd: „Ik denk, dat net als vo rig jaar de kampioen om en nabij de 30 punten heeft, terwijl de eer ste degradant even boven de 20 uitkomt. Afgelopen seizoen was dat verschil ook maar 8 puntjes". Wat alles zegt over de sterkte van de ploegen. „Er zijn veel streek- derbies, waarbij alle ploegen aan elkaar gewaagd zijn. Er is dus ei genlijk geen zinnig woord over te zeggen" Maar je weet toch wel, hoe sterk je eigen team is? „Ja, als we compleet zijn en in normale vorm, dan kunnen we in feite alle ploegen aan, maar vooral dat eer ste was vorig jaar niet het geval bij ons. Toen hadden we ook wel erg veel blessures". Zevenhoven Zevenhoven is van plan weer zo snel mogelijk terug te gaan naar de derde klasse. De sfeer in de spe lersgroep van trainer Ben Möllers heeft zich in dat idee vastgebeten en werkt keihard om het streven te realiseren. „Eigen schuld, dikke bult. Dat was het, toen we degra deerden. We konden dat ene punt in ai die weken niet pakken. En dan verdien je te degraderen. Maar de gretigheid is terug bij de spe lers. Het terugkeren naar de derde klasse leeft weer". De voor zijn pu pillen als hard bekend staande oe fenmeester, heeft zich volledig ach ter het doel geschaard, is in zijn uitspraken wel wat terughoudend, maar komt net zo vastberaden over, als hij zijn keurkorps toe schrijft. Leo Wetselaar: een van de nieuwe krachten van De Sleutels. kTiT ::M -■ L ,<W7I LOWS, UNITAS LEIDEN, ROAC 79 en ALPIIEN AMBITIEUS VAN START 99 LEIDEN Is het in de meeste klassen al lastig één of meerdere favorieten voor de titel te noe men, de zondagse vierde klasse A staat er om bekend jaarlijks zó'n grillig competitieverloop te hebben, dat trainers en bestuurs leden zich liefst helemaal niet aan voorspellingen wagen. Dit jaar is met een sterk gewijzigde indeling bovendien nog een extra dimensie aan de problematiek toegevoegd. Terwijl Altior promo veerde, Alkmania degradeerde en Hillegom de gevraagde overplaat sing naar West 1 kreeg, zijn Randstad Sport en SVLV ander maal in 4B ingedeeld. Van de nieuwkomers zijn Docos en VVSB afgedaald uit de derde klasse. ASC is opgeklommen vanuit de afdeling en de competitieleider heeft SJZ en Unitas Leiden van 4B naar 4A overgeplaatst. Al met al een knap „nieuwe" start voor 4A dus. LDWS gaat het nieuwe seizoen ambitieus van start. De Vlietclub heeft zich voor het komende sei zoen versterkt met onder andere Ben de Roo (Unitas) en Ger Nagte- geller (LFC) en ontmoette in de oe fencampagne de c-elftallen van Feyenoord en Telstar. Hoewel de verwachtingen behoorlijk hoog ge spannen zijn men denkt aan een plaats bij de eerste drie, maar het kampioenschap „hoeft echt niet" staat de sterk gewijzigde inde ling opvallende voorspellingen in de weg. Trainer Siera gaat zijn der de jaar in bij de blauwhemden. Unitas Leiden is één van de vijf nieuwkomers. Het vorige seizoen (in 4B) was in vele opzichten roerig: terwijl de affaire Cor Sip zich vol trok kreeg een succesvolle start na het nationaal afdelingskampioen schap geen vervolg in de vorm van een titel op KNVB-niveau. Op dit moment is er veel-veranderd: Jan Zoetemelk is de nieuwe trainer ge worden. Hij zal Ben de Roo, Ri chard Klein en Jan van der Reyden moeten missen, maar zag de selec tie toch verbreed met de komst van spelers als Jan Kromwijk (LFC) en John Zee (Lugdunum). Daarom zijn de verwachtingen ook ditmaal „hoog gespannen". Docos stelt zich veel gematigder op. De club die twee jaar geleden practisch in de laatste minuut van de laatste competitiewedstrijd te gen Meerburg het kampioenschap binnensleepte is nu weer in de vierde klasse teruggekeerd. Men is dus maar al te goed bekend met de „jaarlijkse loterij", waarin de felbegeerde hoofdprijs al aan vele neuzen voorbij is gegaan. Aan de nieuwe trainer Van der Valk de taak om zijn selectie, waaruit Piet de Koning vertrok, over de teleur stelling van de degradatie heen te helpen. De overstap naar 4A is door SJZ met veel vreugde ontvangen. Daar verwacht men nu een veel interes santer seizoen, dat echter zwaar zal worden: om te beginnen heeft de al veel geroemde sluitpost Ron van Deth te kennen gegeven lager te willen gaan spelen. Het afhaken van Ton van der Meer en het ge brek aan aanvulling van buitenaf dwingt trainer Ruud van der Linden bovendien tot een gewijzigde op stelling en biedt spelers als Wlm Kooijman en Rob Retel de kans een definitieve plaats in de groen witte selectie te verwerven. ROAC '79 draaide het vorige sei zoen lang mee in de race om de ti tel, maar moest uiteindelijk toch afhaken. Vandaar dat het doel „natuurlijk het kampioenschap" is. Als ROAC net zo constant pres teert en wat meer geluk heeft, moeten de pupillen van Hans Schnitker ver kunnen komen. De selectie bleef nagenoeg ongewij zigd. „Handhaven" is het parool voor ASC, dat de laatste jaren twee maal uit de vierde klasse degra deerde, maar toch steeds weer te rugkeerde. Trainer Bekkering zat echter al in de beginfase, die over een heel seizoen kan beslissen, met het probleem dat vier selectie spelers lang vakantie vierden. Bo vendien is Hans Nachtegeller nog altijd niet hersteld van een gebro ken knieschijf, die hij opliep tijdens het nationaal kampioenschap. An derzijds is de terugkeer van Carlo Paardenkoper (Lugdunum) met blijdschap ontvangen. Na de degradatie met Alkmania vindt Wim Mugge dat hij wat heeft goed te maken met VTL. Ook hij zit echter met het probleem van vakantie vierende spelers. De Voorschotense oefenmeester be schikt dit jaar over een technische ploeg, waaruit Ted van Berkel ove rigens verdween. In de vierde klas se is vooral agressiviteit echter ook een onontbeerlijke factor, en die wil hij bij zijn pupillen proberen op te voeren. Bij Foreholte, waar trainer Henk Swaak plaatsmaakte voor Hans Blom (DWS), is Ton Arroyo een welkome aanwinst. De van Rijns burgse Boys teruggekomen Arroyo moet een grote rol gaan spelen bij het oplossen van twee problemen, waarmee de Voorhouters vorig sei zoen te kampen hadden: ten eerste het gebrek aan mentaliteit en ten tweede de geringe doelpuntenpro ductie. Vooralsnog heeft men in Voorhout „handhaven" in het ach terhoofd en wacht men doorstro ming van jeugdspelers af. Alphen slaagde er ook het vorige seizoen weer niet in de titel te pak ken. Bij gebrek aan eigen kunnen hoopt men nu de strijd tussen de „Leidse" clubs als lachende derde te kunnen aanschouwen. Trainer Hans Hazebroek verwacht vooral met de komst van de degradanten VVSB en Docos en Unitas Leiden een zeer zware competitie. Hij moet het dit seizoen zonder Paul Kluivers, Rob Lagerweij en Bert van Eik stellen, maar kreeg daar evenveel nieuwe spelers voor te rug. ASC-doelman Charles Robert juicht. De promotie naar de vierde klasse is een feit. De roodzwarten mik ken nu op handhaven. Oefenmeester Piet Valent wacht een moeilijk seizoen met Teylingen. Bij de tweede degradant, VVSB, verwacht men zwaarder en harder voetbal dan men gewend was. Het enthousiasme overheerst echter in Noordwijkerhout, want men ver wacht veel van de nieuwe oefen meester Ben Lensen, die vorig sei zoen nog het C-team van AZ "67 onder zijn hoede had. Het verlies van Johan van der Berg, Kees Nul- kes en Leo Verbeek (allen naar Noordwijk) en het stoppen van Nico van Elzen doet daar niets aan af. De van SJC overgekomen Gé van der Berg en Hans Laros zullen moeten strijden voor een positie onder de lat. Teylingen-oefenmeester Valent verwacht zeker niet ook dit jaar als winnende trainer uit de bus te ko men. Na het succesvolle seizoen met Altior wacht hem nu een moei lijk jaar, want de Sassenheimse formatie verloor liefst vier man. Drie ervan stopten, één (Fokke van de Reijdt) keerde terug naar SJC. Voorlopig heeft Valent zich met zijn smallere basis de middenmoot ten doel gesteld. Hetzelfde verhaal geldt in iets min dere mate voor Van Nispen dat in Wim Ras één van de betere spe lers verloor, en er niemand voor te rugkreeg. Onder hernieuwde lei ding van trainer Van de Broek gokt men voorzichtig „wat hoger" dan het vorige seizoen (één na laatste na een beslissingswedstrijd tegen Alkmania) te eindigen. De komst van VVSB, weliswaar afkomstig uit Noordwijkerhout, maar behorend tot dezelfde gemeente, is in De Zilk enthousiast begroet. Bij SVLV is men „niet helemaal on gelukkig" met de indeling in 4B, waar meer technisch ingestelde ploegen beter tot hun recht heten te komen. Wat dat betreft kan men bij SVLV wel gerust zijn, maar het verleden heeft bewezen dat de mentaliteit beter zou kunnen zijn. De komst van trainer Theo God schalk, die vorig jaar HMSH van de derde naar de tweede klasse leid de, is in dat opzicht een pluspunt, omdat hij vooral aan die factor aandacht wil besteden. Bovendien is hij bekend met de meeste „Haagse" tegenstanders. Onder de bezielende leiding van Bert Kort, die Randstad Sport vo rig seizoen tot een knappe eind spurt wist aan te zetten, moet de ploeg in staat worden geacht dit maal regelmatiger voor de dag te komen. Men betreurt in dat opzicht de openingswedstrijd bij SVLV, die de spelers even makkelijk kan aan- als ontmoedigen. Ab Achterkamp hoeft zich daar in elk geval geen zorgen meer over te maken; hij verkoos op lager niveau te spelen. Anderzijds is Rik Dreef eindelijk hersteld van een liesblessure en heeft George van der Luit zijn diensttijd voltooid. Op eigen verzoek is Hillegom over geplaatst naar het district West I, omdat men daar minder afgelastin gen verwacht en dus een eerlijker verloop van de competitie. Ook de Hillegommers willen voorkomen dat zij gedwongen worden tot een reddende eindspurt. Trainer Nanai wil daarom meer het accent leggen op de techniek. In Nieuwkoop wacht men eerste de zware start in 4E af alvorens verwachtingen uit te spreken. Dat is begrijpelijk, want het vorige sei zoen ging de ploeg hard onderuit in de derde klasse. Een extra pro bleem is nog, dat de slecht scoren de spitsen hun heil elders zochten, maar dat zich geen vervangers meldden. Wel keert Erik Bosma te rug onder de lat.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 12