FC UTRECHT SLAAT AANVAL RODA JC AF Feyenoord oppermachtig KNVB geeft NOS meer tijd EREDIVISIE IN HET KORT e(jl joenenschuld dwingt taanse clubs tot zuinigheid in Goozen r jjgt rood SPAART ZeidóaQowiaiü DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1985 PAGINA 11 jELONA Kreunend onder een gezamenlijke schuld van ruim f jljoen beginnen de achttien Spaanse eredivisieclubs komend week- aan het nieuwe seizoen. De rode cijfers dwongen de clubvoorzitters blopen maanden tot de nodige voorzichtigheid bij het opereren op isfermarkt. Alleen Real Madrid viel met een uitgavepost van ruim ljoen voor Hugo Sanchez, Maceda en Gordillo ruimschoots uil de Maar de hoofdstedelijke formatie heeft dan ook weinig keus; want 1980 is de landstitel keer op keer aan hun neus voorbijgegaan. Iks de economische crisis zien de Spaanse voetbalclubs met het no- ertrouwen tegemoet. In financieel opzicht kunnen zij vanaf dit jaar m op de verhoging van hun aandeel in de lotto-opbrengst van een veeenhalf procent, Daarbij gaat het om een behoorlijk groot bedrag ■r zijn weken bij dat door de Spaanse voetballiefhebbers zonder 1 of blozen bijna f 40 miljoen wordt ingelegd. lan de ereldl 1986 versli Finl i Mat. n da< irin celd. ZEIST De KNVB zal niet vasthouden aan de termijn van 1 september als uiter ste datum waarbinnen de onderhandelin gen met de NOS over een nieuw contract voor het uitzenden van voetbalverslagen voor radio en tv moeten zijn afgerond. De termijn, waarbinnen de NOS op basis van het oude contract met de KNVB de sa menvattingen mag verzorgen, wordt ver lengd voor de duur van de lopende onder handeling. Zelf hoopt de KNVB dat de be sprekingen die momenteel gaande zijn, binnen een tot twee weken tot resultaat zullen leiden, zo is woensdag in Zeist be kend gemaakt. Filmnet, de tweede onderhandelingspart ner van de KNVB, meldde dat de monde linge wilsovereenkomst die met de KNVB zou zijn aangegaan, nog niet formeel is be krachtigd. Directeur Nilsson meent dat dit samenhangt met de onderhandelingen die nu nog tussen de NOS en de KNVB lopen. Zoals bekend wil de NOS in het nieuwe seizoen meer aandacht aan voetbal gaan schenken. Onder meer wordt gedacht aan een live wedstrijd van de week, bij voor beeld op de vrijdagavond. Filmnet maakt echter aanspraak op exclusiviteit voor wat betreft de uitzendingen van integrale wedstrijden (behalve interlands). Nilsson zei echter nog niet door de KNVB bena derd te zijn met het verzoek hierop voor de NOS een uitzondering te maken. DEN HAAG De karakteris tieken van de gisteravond in de eredivisie gespeelde voet balwedstrijden zijn: Haarlem-SC Heracles 5-2 (1-0): 23. Balm 1-0, 58. Balm 2-0. 71. Gritter 2-1, 75. Talan 3-1, 82. Keur 4-1, 87. Keur 5-1, 90, Metz 5-2. Scheidsrech ter Hobé. Toeschouwers: 2000. Geel. Gritter (SC Heracles). Haarlem: Metgod; Masefield, Ver- kaik. Baas, Leysner; Nijholt, Balni, Liesdek; Keur, Moniz (Matthaei), Ta lan (Atteveld). SC Heracles: Tukker; Poell, Gritter, Schulte, Richardson; Schepers (Oude Wesselink), Dilling, Krüzen; Ter Mors, Metz, Lalopua (Wigger). 1 ERDAM Met Happel onder zijn ^toideraars meende Jo- >ayne* Cruijff voldoende te staan om ook te- i-i, Se kampioen van de eidretter, PSV, het inmid- I^Jbekende spelletje op beren. Ajax kreeg er wel de han voor op elkaar, maar mon«f zelf met lege vin- Mum want PSV, met een het eerst overtuigen- ullit en een voor een itadion vrijwel altijd spelende Van der de gelederen, Ie de landskampioen ligen huis" met 4-2 uit. En dat beteken en stevige streep door ekening van Cruijff, - —na afloop evenwel I Ir verklaarde ge- I op de ingeslagen fcoor te gaan. is jammer dat we met aktiek hebben verloren, e hadden gewonnen wa- hisschien meer ploegen elletje gaan spelen", al- e Amsterdamse voetbal- !t. Die in de eerste topper et seizoen hoog spel had •ld. wel de sympathie i neutrale kijker had ge- £n, maar de eigen, op re- t beluste aanhang had te- jsteld. jax er in zou slagen om mindere opponenten net icteren als tijdens de eer- vintig minuten van de e helft van het duel met tal er weinig aanleiding m de strategie overboord ten. Om de doodeenvou- feden dat de creativiteit pressie, die de Amster- lers in die fase ontwik- I) voor elke doorsnee te- inder simpelweg te veel Et goede zal zijn. Maar x bijvoorbeeld komend nde in Groningen op- Hans van Breukelen stopt de strafschop van Arnold Mühren van Ajax en houdt daarmee PSV op de been. nieuw de boot ingaat zal de maestro waarschijnlijk Wel ge dwongen zijn om in te binden. En over te stappen op een minder riskante en dan waar schijnlijk tevens minder at tractieve strijdwijze. Want de kruik gaat tenslotte net zo lang te water toe die barst. En het eerste haarscheurtje werd gisteravond toch al zichtbaar. Verheven idealen Cruijff mag dan nog zulke verheven idealen over aan trekkelijk voetbal hebben en de kwaliteiten van de eigen spelers hoog inschatten, wat de ongediplomeerde wonderdok ter zijn ploeg gisteravond op droeg grensde aan een zelf moordexpeditie en was een blijk van nogal verregaande arrogantie. Want als geen an der kan Cruijff weten dat een treffen tussen twee van de va derlandse voetbaltopdrie door gaans zeer speciale elementen bevat. Een fikse portie uitda ging betekent voor spelers, die er in minder aansprekende partijtjes nog wel eens met de pet naar willen gooien. Dat ge voegd bij het feit, dat PSV sinds vorig jaar weet dat Ajax in eigen huis niet onverslaan baar is maakte de Eindhoven- se ploeg bijvoorbaat tot een ge vaarlijke opponent. De Brabantse brigade had bo vendien nog wat recht te zet ten voor de buitengewoon ma tige seizoenstart en dat de naam Ajax wat dat betreft vol doende motivatie betekent had ook Cruijff kunnen weten. Toch gokte hij op de inmiddels bekende strategie met drie mandekkers en een libero, die zich als middenvelder en liefst als aanvaller moet manifeste ren. Dat had misschien nog re delijk gunstig kunnen uitpak ken ware het niet, dat Ajax de in goede vorm verkerende linksachter Boeve moest mis sen. Rijnink maakte zijn en tree in de ploeg, ging rechts achter spelen en voorstopper Boeve werd gelegenheids linksback. Silooy tenslotte werd centrale verdediger. Geen verbetering Die omzettingen betekenden geen verbetering en trokken een extra wissel op doelman Menzo, die dan zoals bekend a la Jongbloed-1974 foutjes moet corrigeren. Welnu, deze tak- tiek faalde gisteravond nogal eens en PSV kon er voor de pauze tweemaal koelbloedig gebruik van maken. Maar waar Ajax onlangs in Barcelo na Rapid Wién na een identie ke ruststand alsnog van de mat veegde, hetgeen de lof van Happel opleverde, liet PSV zich gisteren niet op een soortgelijke wijze verrassen. De Eindhovenaren moesten weliswaar nogal eens op de vleugels naar adem happen, omdat Vanenburg (goed, ook verdedigend) en De Wit het regelmatig op hun heupen kregen. Maar doordat het cen trale duo Brandts (bij wie Van Basten niets had in te bren gen) en Stevens als vanouds functioneerde leverde dat geen noemenswaardige resul taten op. Het breekpunt voor Ajax lag overigens in de zestiende mi nuut van de tweede helft. Na dat de Amsterdammers na de pauze als herboren (Cruijff: „Er werd bij balbezit veel sneller gespeeld") in de arena waren verschenen en Van Basten toch zijn goaltje had meegepikt (2-1) leek PSV stormrijp. De Eindhovenaren zagen voortdurend de oppo nent als een rood-witte torna do op zich afkomen en zouden waarschijnlijk de vlag hebben moeten strijken als Mühren een cadeautje van scheidsrech ter Van Ettekoven op de juiste waarde had geschat. De Vo- lendammer mocht, nadat Koe man zich fraai over het been van Brandts had laten vallen vanaf elf meter op Van Breu kelen vuren, maar deze stond pal. En bezorgde zijn geplaag de ploegmaats een morele op kikker en Ajax een mentale optater, die niet naliet zijn in vloed te doen gelden. Zoveelste doorbraak Tien minuten later verguldde PSV zijn zoveelste doorbraak tegen een numeriek minder bezette Amsterdamse defensie en Gullit en Van der Gijp rondden deze buitenkans tot volle tevredenheid af: 1-3. Rijkaard, op het overvolle middenveld evenmin domine rend als ploegmaat Mühren, wakkerde met Ajax' tweede treffer het vuurtje nog even aan, maar het zich nogal eens van terugspeelballen bedie nende PSV wist de winst ver zekerd. Eerst kon Menzo de doorgebroken Gullit nog een maal aftroeven, maar uit een door Mühren onnodig wegge geven hoekschop en dank zij een moment van onoplettend heid van de Amsterdamse de fensie kon Gullit alsnog de 2-4 doen aantekenen. Dat de meest slagvaardige PSV-aanvaller, die inmiddels 'zijn draai lijkt te hebben ge vonden, even later nonchalant over mikte mocht Cruijff tot tevredenheid stemmen. Want een nederlaag met drie tref fers verschil zou dan mis schien wel heel erg geflatteerd zijn geweest, maar Cruijff mis schien al voor komend week einde op andere gedachten kunnen brengen. Dat zijn stra tegie niet altijd succesvol zou zijn besefte hij voor het sei zoen al openlijk. Een opmer king om zich enigszins in te dekken tegen al te grote te genvallers. PSV heeft de coach in elk geval nu al duide lijk kunnen maken dat mooi voetbal niet altijd winnend is. En een beetje realisme op zijn tijd kan zelfs voor Cruijff niet slecht zijn. FRANK WERKMAN Ajax-PSV 2-4 (0-2) 30. Gullit 0-1, 34 Van der Gijp 0-2, 53. Van Basten 1-2. 71. Van der Gijp 1-3. 76. Rijkaard 2-3. 83. Gullit 2-4, Scheidsrechter: Van Ettekoven. Toeschouwers: 40,000. Gele kaarten: Van der Gijp en Van de Kerkhof (beiden PSV). Ajax: Menzo; Rijnink, Silooy, Ophof; Van 't Schip, Rijkaard, Koeman, Mühren; Vanenburg, Van Basten, De PSV: Van Breukelen, Van Aerle, Stevens, Brandts, Heintze; Van de Kerkhof, Valke, Van Rooy (Lokhoff; Van der Gijp, Gullit, McDonald (Hy- sen). Sparta-MVV 1-0 (1-0): 39 Diliberto 1-0 Scheidsrechter: Bakker Toe schouwers: 3000. Sparta: Van Noortwijk; Blind, An- driessen, Wijnberg (De Kant), Eijer; Lengkeek, Olde Riekerink, Tiktak (Veldhoen), Schmidt, Van der Weel, Diliberto. MVV. Baetsen; Delahaye, Van Mar wijk. Linders, Van Staveren; Busk. Adam. Maas; Van Mierlo, Van den Boogaard, Driessen (Thai). FC Twente-AZ *67 2-1 (04)): 64. Bir- kedal 1-0. 79. Lens 1-1, 88. Birkedal 2-1. Scheidsrechter: Van Swieten Toeschouwers: 5600. FC Twente: Snelders; Bosch. Koop man, Rutten, Wilson; Birkedal. Schoenaker, Willems, Roord, Jans sen. Carbo. AZ '67: De Koning; Reijnders. Haar Guyt, Nortan; Arntz, Kleton, Heus Lens, Kist, Tol. FC Den Bosch-FC VVV 4-0 (1-0) 15. Steinmann 1-0, 59. Schouwenaar 2-0, 66. Van Herpen 3-0, 69. Scholten 4-0. Scheidsrechter: Bannet. Toe schouwers: 5000. FC Den Bosch: Van Grinsven; Brj- nen. Van Herpen, Van de Hoorn Aichorn; Pattinama, Scholten, Stein mann; Van der Horst (Schouwenaar) Gillhaus, Kaiser FC VVV: Roox; Nijssen, Ringels, Li- bregts, Coort; Van Berge Henegou wen (Versleeuwen), Reynierse, Van Rosmalen; Valckx, Verbeek, Taihui- tu (Corbijn). ROTTERDAM Na de nederlaag bij Roda JC stond eigenlijk al van te voren vast dat de eerstvol gende tegenstander van Feyenoord zou moeten boeten. De theorie is gis teravond voor Go Ahead Eagles keihard praktijk geworden. Kansloos ging de Deventer ploeg ten on der (5-0) tegen een opper machtig Feyenoord dat inzet, techniek, snelheid en scoringsdrift uitste kend combineerde. De thuisclub speelde bij vlagen Europees topvoetbal. Vooral Simon Tahamata eiste de hoofdrol bij de Rotterdammers op. Good-old Jan Jongbloed verhinderde Feyenoord de tien op het scorebord te zetten. Eagles' trainer Nico van Zog- hel reageerde na afloop bitter: „Ik ben hier niet naar toe ge komen met de gedachte te kunnen winnen, maar tussen 1-0 en 5-0 verliezen ligt een te groot verschil. Bij ons gaven zeven spelers niet thuis en dan ben je te nietig voor zo'n grote topclub". Eagles acteerde te voorzichtig en gaf Feyenoord alle kans om het spel naar zich toe te trek ken. Zes terugspeelballen en drie hoekschoppen in de eerste vijf minuten toonden duidelijk aan dat de gasten met angst en beven aan het zware karwei in de Kuip begonnen. Feyenoord profiteerde handig van deze mentaal zwakke instelling en lanceerde enkele malen de ra zendsnelle Been en balgooche laar Tahamata die samen met Eriksen en Rep (vervanger voor de geblesseerde Ling) de Deventer ploeg onder druk zetten. Niet versleten In deze ongelijke strijd was het maar goed dat Eagles met Jan Jongbloed de snelste, de grap pigste, de meest ervaren én de oudste doelman van het Ne derlandse voetbal in de ploeg had. Door zijn inzet en niet versleten reactievermogen bleef de Deventer ploeg tot de 24e minuut overeind. Toen opende Eriksen de score met een kopbal na een effectvolle hoekschop van Been. De te genstand van de gasten was daarmee definitief gebroken. Tahamata tikte enkele minu ten later de bal voor de tweede maal langs Jongbloed: 2-0. Go Ahead Eagles kwam minu tenlang niet over de midden lijn. Niet dat de ploeg van Nico van Zoghei niet wilde, maar het offensieve Feyenoord liet het niet toe. Eijkelkamp kreeg op de rand van zijn eigen strafschopgebied geel van scheidsrechter Mulder (spelbe derf wegens wegtrappen van de bal) en ook de jarige Jac ques Troost (26) kreeg vlak voor rust geel wegens het on deruit halen van Boerebach zonder dat de bal in de beurt was. Iemand anders dan Eg- Simon Tahamata. bert Mulder zou misschien rood hebben getrokken. Radeloosheid Ook na de hervatting bleef Feyenoord toonaangevend. De meesterlijke dribbels van Ta hamata en de schoten van Been, Eriksen en Wijnstekers bezorgden Go Ahead Eaglés opnieuw kopzorgen. Binnen tien minuten was de wanhoop omgeslagen in radeloosheid, toen scheidsrechter Mulder de bal twee maal op de straf schopstip moest leggen. De eerste keer. in de 53e minuut toen de doorgebroken Keje Molenaar door Jongbloed on deruit werd gehaald. De doel man maakte zijn fout goed door de strafschop van Erik sen met een spektaculaire ré- actie te stoppen. Het was uit stel van executie, want drie minuten later was Jongbloed kansloos bij de strafschop (dit maal na hands van Boerebach) van Tahamata: 3-0. Het kat-en-muis spelletje was voor het Rotterdamse publiek vermakelijk, voor Go Ahead Eagles vernederend. Dat be sefte de Rotterdamse ploeg en nam even gas terug om de De- venternaren de kans te geven ook eens in de aanval te kun nen gaan. Het etiket „eenzij dig" werd slechts tien minuten afgeplakt, want toen kwam Feyenoord weer op drift. En de thuisclub maakte het kar wei af. Negen minuten voor tijd tikte Duut de bal uit eëh vrije trap van Been opnieuw langs Jongbloed: 4-0. Twee mi nuten voor het laatste fluitsig naal zette Been de kroon op het werk door Go Ahead Eagles met een nederlaag van 5-0 naar Deventer terug te stu ren. Feyenoord-Go Ahead Eagles 5-0 (2-0): 23. Eriksen 1-0. 29. Tahamata 2-0, 56. Tahamata (strafschop) 3-0, 81 Duut 4-0. 88. Been 5-0. Scheidsrech ter: Mulder. Toeschouwers: 14.953. Geel: Troost (Feyenoord); Eijkel kamp (Go Ahead Eagles). Feyenoord: Hiele; Wijnstekers. Niel sen, Duut, Troost; Molenaar (Hoek stra), Been, Brard; Tahamata, Erik sen, Rep. Go Ahead Eagles: Jongbloed; Oost- rom. Back, Oude Wesselink, WitlS- aard: Woudsma, Smit (Ten Cate), Voskamp; Brouwer (Dekker). Boere bach, Eijkelkamp. nc- tasti ®!EGEN Zelfs tegen een e,d4en man spelend Excel- I NEC er in de laatste 23 len niet in geslaagd een st^jstand van 1-0 weg te zlJ)n. De Rotterdammers de wedstrijd onvolle- na Isluiten, omdat Van Goo- w3a een elleboogje tegen na lertz van scheidsrechter de rode kaart kreeg. zegevierde door een die Beukers halverwe- feerste helft produceerde: debccelsior 0-1 (0-1): 22. Beukers e hf^eidsrechter: Keizer. Toe- tipiiers: 4000 Geel: Vlsser (NEC); "p. Ridderhof (Excelsior). Rood: .jTZen (Excelsior). Van Geenen, Mom- (Grim), Van Rossum, Visser, )eg£' Vievermans. Frans Janssen. nrwï30'1 'Wildenbeest), Van de "LHoekman &r Stroomberg; Leenheer, r Padt. Van Eek, Steve Wasi- indré Wasiman (Jahnk). Van jtidderhof. Beukers. Van Goo- NB*' UTRECHT FC Utrecht heeft gisteravond de aan val van Roda JC op de koppositie in de eredivisie met succes afgeslagen: 2-0. De Utrechters dankten die overwinning vooral aan de voortvarendheid op de linkervleugel, met name via Van der Hooft, en de terughoudendheid van de tegenstander. Bij de Limburgers won de hoop niet te verliezen het van de zin in de winstpremie. De nadruk werd daarom op een sobere verdediging gelegd en verder werd gegokt op een willekeurige uitschieter, waar ditmaal alleen Van Geel toe in staat leek. FC Utrecht mag het zich slechts kwalijk nemen dat de wedstrijd pas na een dik half uur het predikaat aan trekkelijk kon krijgen. Al ver daarvoor had Roda JC via een uitgelezen serie kansen voor een voldongen feit moeten worden gesteld. De halfzachte afwerking van Van Loen en Kruys kon daarbij niet in de schaduw staan van de reac tie-snelheid van Roda's doel man Smits. Voor de in stadion De Galgenwaard aanwezige delegatie uit Kiev was de ana lyse niet moeilijk te maken. FC Utrecht is voor eigen pu bliek aanvallend tot veel in staat, maar bijna alleen over links. Het vele goede werk van Van der Hooft was 35 minuten lang niet aan zijn medespelers be steed. Toen Kruys het voorbe reidend werk uitgerekend uit stilstand overnam, lukte het ineens wel. De kleine midden velder mikte een strakke hoekschop richting Adelaar, die door kopte naar Van Loen. De lange spits had vijf meter voor Smits geen moeite raak te schieten: 1-0. Het betekende de ommekeer in de wedstrijd, al hield het niet in dat Roda JC zich na drukkelijker met de klassering op de ranglijst ging bezighou den. En dat was de verdienste van FC Utrecht, dat bevrijd door het doelpunt met tempo en technisch vernuft de Lim burgse defensie trachtte te ontrafelen. Het had als direct gevolg echter slechts aardige acties. Door onfortuin en doelman Smits bleven meer treffers tot ver in de tweede helft uit en zelfs toen moest Van Loen nog een handje toestekên om de door Van der Waart te zwak ingeschoten strafschop renda bel te maken: 2-0. Scheids rechter Blankenstein bedacht zich geen moment, toen De Jong Van Loen onderuit haal de en wees van dichtbij naar de strafschopstip. Hij had evenmin bedenktijd nodig om de middenstip op te zoeken, toen de wakkere Van Loen alsnog raak kopte nadat Smits in eerste instantie met een uit gestoken been redding had ge bracht. FC Utrecht-Roda JC 2-Ö (1-0): 35. Van Loen 1-0, 65. Van Loen 2-0. Scheidsrechter: Blankenstein. Toe schouwers: 7300. FC Utrecht: Van Ede; Lecker. Rijs- bergen. Du Chatinier, Verrips, Wou ters, Kruys. Adelaar; Van der Waart, Van Loen, Van der Hooft Roda JC Smits; De Jong, Klein, Daerden. Hanssen; Van de Ven, Gor ter. Van Geel: Jans. Hofman Meijer Duel tussen Jan Wouters (links) van FC Utrecht en Roda's Martin van Geel.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11