IDR stuurt iarujks "onderden oionnen tiaar Westen Nederlanders zetten in Soedan transportsysteem op poten Verhuizing deel ambassade zonder problemen verlopen ïoslims massaal op heilige tocht naar berg Arafat Indonesië zwijgt over executies y Brit leek te veel op beruchte spion Leer Engels van Britse leraren. Miljoenen gered van hongerdood felL 'ENLAND ian an|et Oeganda i lat de strijd -JUlA De be- ïerPte Oegandese jMbeweging heeft aeLemaakt de teer te hebben Van onafhan- I zijde werden ge- bij Kampala i tussen rebellen 1 ^regeringstroepen. is een einde oüj»n aan het infor- Tstaakt-het-vuren kn kracht was canje staatsgreep van am'J die president Obote ten *val OcidAcOowiant ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1985 PAGINA 5 „Vergissing" IRA: onschuldige vermoord STRABANE Een moordeska- der van de IRA heeft een gepen sioneerde winkelier vermoord. Later betuigde de organisatie haar „oprechte droefheid". De kogels waren voor een ander be doeld. Het slachtoffer, de 65-jari- ge Daniel Mallon, draaide zich om toen twee gemaskerde man nen een pub binnenstormden en een naam riepen. Mallon werd door twee kogels in het hoofd ge dood. De moordenaars hadden het echter voorzien op een aan nemer, die op de zwarte lijst staat omdat hij werk zou hebben ver richt voor politiebureaus. Contadora: vredesmacht Canada voor M.-Amerika CARTAGENA De landen van de Contadora-groep, een aantal Latijnsamerikaanse lan den die een oplossing zoeken voor de problemen in Midden- Amerika, willen een Canadese vredesmacht in Midden-Ameri- ka stationeren. In de Colombi aanse havenstad Cartagena gaat de Contadora-groep de ko mende dagen proberen na vier jaar vruchteloos onderhandelen een vredesovereenkomst uit te werken. De groep heeft felle kritiek op het beleid van de Verenigde Staten in Midden- Amerika. Boze boeren gooien Nederlandse tomaten op straat BORDEAUX Meer dan hon derd boze Franse boeren hebben vrachten Nederlandse tomaten en courgettes op straat gekiept bij een bestorming van de centrale markt van Bordeaux. Later gin gen de boeren tot de aanval over bij een tweede markt. Met de ac tie wilden ze protesteren tegen de prijs van de Nederlandse toma ten, die volgens hen veel lager is dan de produktiekosten. In Be- ziers, bij de Spaanse grens, lieten Franse wijnboeren twee vracht wagens met Italiaanse wijn leeg lopen. JAKARTA De Indonesische minister van buitenlandse zaken Mochtar Kusumaatmadja heeft op zijn wekelijkse persbijeenkomst ge weigerd vragen te beantwoorden over berich ten, dat drie vooraanstaande Indonesische communisten zijn terechtgesteld. Volgens Am nesty International zijn Rustomo, Gatot Lesta- rio en Joko Untung begin juli geëxecuteerd, hoewel de Indonesische regering andere rege ringen informeel had beloofd dat hun levens gespaard zouden blijven. Betrouwbare krin gen, die indertijd de executie van vakbonds leider Mohammed Munir bevestigden, konden het Amnesty-bericht nu niet bevestigen. Ze wisten slechts dat de drie sinds eind juni niet meer hun cel zijn. „Snelweg-rovers" Florida vogelvrij MIAMI De hoofdofficer van justitie in Miami heeft laten weten dat automo bilisten, die op snelwegen rovers dood rijden, niet zullen worden vervolgd. Op de snelwegen in Florida heeft zich de afgelopen weken een grote groep jeug dig rapalje aangediend, dat stenen naar auto's gooit om de bestuurders tot stop pen te dwingen en de inzittenden te be roven. In de staat is hierdoor een ware angstpsychose ontstaan.' De hoofdoffi cier heeft aan zijn vogelvrij-verklaring een voorwaarde verbonden. De be stuurder die op een rover inrijdt moet zich terecht bedreigd voelen, wat moet blijken uit de aanwezigheid van een wapen bij de overvaller. n) n I Pi' 1 #1 d toe e eonze correspondent) ari Het overlopen ichot chef van de West- 1 0 contra-spionage in West-Duitsland jadem genoemd met aaiak-Guillaume, het koAe spionage-schan- 1 ban het naoorlogse 'ijknd. De ontdekking ,da^DR-spion Guillau- de bondskanselarij ling in 1974 tot het af kon van kanselier Wil- sclndt. Hoewel de po- !r.. gevolgen van Tied- biiucht geringer zullen ™(n in het geval-Guil- ltirJ lijkt de schade hete Duitse en wellicht d indere westerse vei- ieer sdiensten oneindig 5 PP'oter. ku j^f'mdere verhouding tus- *"t- en Oost-Duitsland :n vruchtbaar terrein (onage van weerskan- roners van de DDR en idsrepubliek spreken ;n dezelfde taal, maar ostduitser die zich in Sten bij de autoriteiten heeft aanstonds aan- pp een Westduits pas- Cn er komen erg veel rs uit de DDR naar de Bondsrepubliek. Alleen al in 1984 liet Oost-Berlijn 40.000 mensen vertrekken. Onder hen bevonden zich hoogst waarschijnlijk tientallen, zo niet honderden mensen die zich als vluchteling voorde den, maar in feite door de au toriteiten van de DDR werden gestuurd om op termijn als spion op te treden. Hans Joachim Tiedge heeft negentien jaar in zeer verant woordelijke posities gewerkt bij de Binnenlandse Veilig heidsdienst in Keulen. Die Duitse veiligheidsdienst, het Bundesamt für Verfassungs- schutz, werd in 1950 opgericht en telt ongeveer 2.200 mede werkers, verdeeld over zeven afdelingen. Sinds 1979 was Tiedge groepsleider van de vierde afdeling, die op DDR-spionnen in de Bondsre publiek jaagt. In Bonn wordt niet uitgesloten dat het aan Tiedge te wijten is geweest, dat de laatste jaren in de Bondsrepubliek nauwelijks meer een DDR-spion van be tekenis is gepakt. Het was de Duitse spionage-af- weer wel opgevallen dat er weinig grote successen meer werden geboekt, maar een verklaring daarvoor was er Sinds zijn verdwijning, wordt het huis van overloper Hans Joa chim Tiedge geen moment door de politie uit het oog verloren. niet. Aangenomen wordt dat Tiedge zaterdag nog de secre taresse en DDR-spion Ursula Richter heeft gewaarschuwd. De vrouw, die door Tiedge ge schaduwd zou worden, ver dween zondag. In Bonn wordt ook niet uitgesloten dat Tiedge de man achter de schermen is geweest bij de aanhouding van 168 Westduitse agenten in de DDR tussen januari 1984 en- juni dit jaar. Het heeft nogal wat verwon dering gewekt dat Tiedge, van wie bekend was dat hij sinds het overlijden van zjn vrouw in 1982 dronk, schulden maak te en aan depressies leed, in zijn verantwoordelijke functie gehandhaafd bleef. Op zijn minst had de man overge plaatst - moeten worden, zo vindt ook oud-directeur van de dienst, Meier. De huishoud ster van Tiedge heeft ver klaard dat hij altijd dossiers, sommige gemerkt met Top Se cret, in zijn huis liet rondslin geren. In veiligheidskringen luidde de reactie op deze be schuldigingen, dat de ver meende slordigheid van Tied ge niet vóór, maar eerder te gen spionage-activiteiten pleit te. Als er koppen gaan rollen bij de veiligheidsdiensten, en daar ziet het wel naar uit, dan lijkt Heribert Hellenbroich de eer ste kandidaat. Hij was tot au gustus van dit jaar directeur van de Binnenlandse Veilig heidsdienst en leidt nu de Duitse Inlichtingendienst, de BND. De Duitse socialisten lijken niet van plan het schandaal politiek uit te buiten. De SPD heeft zich tot nu toe opvallend terughoudend opgesteld. Een woordvoerder van de partij zei dat spionage zich „tegen allen richt en voor allen een bedrei ging is". Volgens het jaaroverzicht 1984 van het ministerie van bin nenlandse zaken in Bonn pleegden vorig jaar alle Oost- europese landen, met de DDR in het voorste gelid, spionage in alle belangrijke onderdelen van de Westduitse regering en industrie. .AGE Bil UW KRANT MET jMATIEOVER FILMS,MUZIEK lER, RECREATIE,EXPOSITIES opi^EN COMPLETE AGENDA Khadaffy dreigt met geweld tegen Tunesië TUNIS De Libische leider kolonel Khadaffy heeft ge dreigd met militaire maatrege len tegen Tunesië, om een an ti-Libische campagne in de Tunesische pers tot zwijgen te brengen. Aanleiding tot de anti-Libi sche campagne in Tunesië is het Libische besluit, om 300.000 Tunesische ingezete nen die weigeren zich te laten naturaliseren tot Libische Ara bieren, het land uit te zetten. Tot op heden zouden 24.000 Tunesiërs daadwerkelijk over de grens zijn gezet. Het slechts 28.500 manschappen tellende Tunesische leger werd in ver band hiermee eerder deze maand in staat van paraatheid gebracht. In Tunesië heerst grote werkloosheid en de te rugkeer van duizenden land genoten uit Libië veroorzaakt een verdere verslechtering van de wankele economie. Egyptische en andere buiten landse inwoners werden overi gens om dezelfde reden Libië uitgezet. Tunesië ontvangt aanzienlijke militaire en fi nanciële steun van de Vere nigde Staten. Ook Algerije heeft Tunesië hulp toegezegd. ZUID-AFRIKA DRIJFT ZAAK-DE JONGE OP DE SPITS PRETORIA Onder het toeziend oog van buiten- landse journalisten en zichtbaar gewapende Zuidafrikaanse veilig heidsagenten is gisteren de helft van de inboedel van de Nederlandse am bassade in Pretoria ver huisd uit het Nedbank-ge- bouw, in het centrum van de stad, naar het nieuwe onderkomen in de twee kilometer verder gelegen ambassadewijk Arcadia. In het gebouw van de Ned- bank is, samen met de politie ke en economische afdeling van de ambassade, ook de door de Zuidafrikaanse politie ge zochte antropoloog Klaas de Jonge achtergebleven. Hij zal daar in elk geval tot eind sep tember blijven. Wat daarna met De Jonge zal gebeuren, is nog niet bekend. Uit berichten in de Zuidafrikaanse media kan worden afgeleid, dat de blanke machthebbers van plan zijn de zaak op de spitst te drij ven. Op grond van „hoge rege- rings- en veiligheidsbronnen" wordt nadrukkelijk gemeld, dat De Jonge uit de oude am bassade wordt gehaald zodra Nederland de nieuwe kanto ren in gebruik heeft genomen. Eind van de maand zal De Jonge overigens drie dagen gezelschap krijgen van drie Europese ministers van bui tenlandse zaken, die in Preto ria de Europese opvattingen over de afschaffing van de apartheid komen toelichten. Het beleg van het gebouw van de Nedbank door de politie is volgens een woordvoerder geen bezwaar voor de minis ters. De ministers willen tij dens hun verblijf, niet alleen president Pieter Botha en Een verhuizer rijdt dozen uit de Nederlandse ambassade. diens minister van buitenland se zaken Roelof Botha ontmoe ten, maar ook vertegenwoordi gers van het verzet tegen de apartheid. Wie dat zijn, staat nog niet vast. Verzoeken van ontwikkelingslanden en orga nisaties om niet naar Zuid- Afrika te gaan, zijn door de EG-ministers afgewezen. Bij het signaleren van de na leving van de EG-gedragscode door filialen van Nederlandse bedrijven in Zuid-Afrika, die in het algemeen heel behoor lijk wordt nageleefd, hebben wij abusievelijk gemeld dat Dura International in Zuida frikaanse handen is overge gaan. Dura-International blijkt slechts haar belangen in Zuid- Afrika per 1 juli 1984 overge dragen te hebben aan derden. Izvestia: stompzinnige provocatie MOSKOU De Sovjet-Unie heeft gisteren uiterst verbolgen ge reageerd op de Amerikaanse beschuldigingen, dat de KGB Amerikaanse diplomaten met een chemisch opsporingsmiddel heeft bewerkt om hun gangen na te kunnen gaan. In een eerste uitgebreide reactie schreef de regeringskrant Izvestia, dat ie mand in de VS kennelijk niet erg geporteerd is van een norma lisering van de Amerikaans-Russische betrekkingen. Het blad sprak van een „stompzinnige provocatie". •obl< igenf sopl( die aller Meer dan twee IROI moslims uit de hele -zijn gisteren begonnen heilige tocht van Mek- j de voet van de berg "ZZZ. voor het hoogtepunt jaarlijkse bedevaart. De a en ezels van vroeger echter plaatsgemaakt jringcars met aircondi- t^.die door de Saoedische aan de bedevaartgan- SSvr beschikking zijn ge- Iters, jeeps en radiowa- «uden toezicht op wat door sommigen de grootste file aller tijden wordt genoemd: een 23 kilometer lange ver- keerstroom van 6.400 bussen. Koning Fahd, wiens regering zeven miljard riaal (omgere kend zes miljard gulden) heeft uitgegeven om de pelgrims te ontvangen, kwam zich er per soonlijk van vergewissen dat alles naar behoren verliep. Het normale leven in het konink rijk kwam bijna geheel tot staan om alle aandacht te rich ten op dit heilige gebeuren de haj, die iedere moslim op zijn minst eens in zijn leven gemaaakt moet hebben. In het gebied aan de voet van de berg stonden slaapzalen, mobiele klinieken en tenten kampen klaar om de gelovigen op te vangen. De Rode Halve Maan, het Saoedische Rode Kruis, heeft 80 eerste-hulppos- ten en 170 ambulances ingezet. Vanwege de brandende zon zijn de hulpverleners vooral bedacht op zonnesteken en woestijnziekten. Koning Fahd heeft negen miljoen flessen water geschonken voor de gas ten van Allah, de barmhartige. Morgen, bij zonsopgang, ko men alle gelovigen bijeen op de uitgestrekte vlakte aan de voet van de berg Arafat. De mannen in naadloze witte ge waden, die getuigen van hun gelijkheid voor god. De vrou wen in enkellange jurken en hoofddoeken. Dit jaar is een record aantal moslims van verschillende na tionaliteiten naar Mekka geko men: rijke Arabische prinsen, kooplieden uit China, paupers uit Bangladesh en India, Ko zakken en Tataren uit de Rus sische steppen, Iraniërs, Polen, Hongaren, Spanjaarden en Se- negalezen. De Saoedische re gering heeft speciale voorzor gen genomen om politieke strubbelingen en incidenten te voorkomen. Sinds ayatollah Khomeiny in 1979 in Iran aan de macht kwarti, worden de gelovigen door vooral Iraanse hajis over spoeld met revolutionaire lite ratuur. De afgelopen vijf jaar is het herhaaldelijk voorgeko men dat de Saoedische oproer politie in Mekka en Medina moest optreden tegen Iraanse en activisten. Ook dit jaar is al geklaagd over onge oorloofde demonstraties door Iraniërs. Om hun pelgrimstocht geheel volgens de Islamitische wet ten, de sharia, te laten verlo pen, dienen de gelovigen van zondag tot maandagmorgen op de vlakte van de Arafat te blij ven. Overmorgen wordt de haj afgesloten met de rituele slachting van miljoenen ram men, ter nagedachtenis aan Abraham, die gehoorzaam was aan het bevel van God om zijn zoon Ismaël te offeren. NAPELS Een argeloze Brit, die na een verblijf in Noord-Afrika vakantie hield in Sorrento (in de buurt van Napels), is ach ter de tralies beland omdat hij aangezien werd voor een Amerikaanse spion, die voor de KGB is gaan werken. Richard McCance had twee weken geleden zijn intrek genomen in een luxueus hotel aan de Na- poli taanse kust en nam er zijn gemak van, maar re kende buiten de ijver van een plaatselijke politie man. Op de dag dat McCa- ne aankwam, stond in een plaatselijke krant, die niet veel hard nieuws te mel den had, het verhaal van de spion Frank Terpil met foto's erbij. De plaatselijke hermandad herkende in McCance onmiddellijk deze KGB-agent. De Brit had de pech dat hij inder daad als twee druppels water leek op de vroegere Cl A-agent, die naar de Sovjet-Unie is overgelopen en geldt als één van de sleutelfiguren van het in ternationale terrorisme en organisator van wapen handel tussen Libië en Eu ropa. Het plaatselijke poli tiekorps in Napels werd gealarmeerd, de recherche ging aan het werk en langzaam maar zeker sloot zich het net rond de ver dachte. Richard McCance werd gisteren na terug keer van een frisse duik op zijn hotelkamer over meesterd. Ondertussen hadden politiemensen de persoonlijke bezittingen van de Brit door elkaar gewoeld. Alles hadden ze minutieus onderzocht, tot en met de matras waarop hij sliep. Ze hadden inder daad compromitterende zaken ontdekt: op in Aga- dir (Marokko) gekochte souvenirs zagen zij ge heimzinnige Arabische te kens en zijn paspoort leek een uitstekende verval sing, waaraan specialisten in de internationale spio nage veel moeite hadden besteed. Maar alles kwam goed toen de vingeraf drukken van de echte spion uit de Verenigde Staten in Rome aankwa men. McCance brak echter zijn vakantie af en keerde met de eerste vlucht naar huis terug. (ADVERTENTIE) Diverse studie-niveaus Kleine klassen Cursussen op maat Moderne leermiddelen en lesmethode Inschrijfdata: 9-10-11 september'85 tussen 17.30 en 19.30 a Vraag inlichtingen, bel of schrijf vandaag nog naar The 23ritish School in The Vletherlands Chairman ol the Board ol Governors H.E. THE BRITISH AMBASSADOR Tapijtweg 10 - 2597 KH 's-Gravenhage. (070) 548911 )JE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR j^ijver de landweg naderde intussen de >pf£J automobiel van de journalist Sipko zuikalij had een verslagje gemaakt van de oruikt. der regionale landbouwtentoonstelling Aiwerhoek, een gehucht onder de rook van en. Nu begaf hij zich stadwaarts om het ferken tot een sappig stukje proza. De Jng begon al in te vallen en Sipko keek f omhoog. „Ik ruik moeilijkheden," stei lst. „Er zit iets in de lucht wat me niet iou je haaks, Sipko. Je weet nooit wat -gebeuren. Hiep hoi!" Doch nog geen in later wist Sipko het wel. Met een fce zucht liet de motor van zijn wagentje jten, zodat het derde slachtoffer van de Jtator gevallen was.... Sipko Stunt er meer aandacht voor de vreemde ca priolen van een sportvliegtuigje, dat met stil staande motor in glijvlucht naar beneden kwam, recht op een stukje land van Gait Lamsbout af. Gait wilde juist eens een hartig woordje gaan wisselen met Mietje, de roodbonte prijskoe, toen het vliegtuigje aan de grond kwam. Het vernietigde in het voorbijgaan nog even een hek, maar verder gebeurden er gelukkig geen dramatische dingen. „Hè! Wil je wel 'es maken, dat je met dat ding van mien land afkomt!" riep Gait en hij rende spinnijdig op de vlieger af, die was uitgestapt en nu onverstoorbaar een siga retje opstak. „Ronald d'Aes van Klaeveren," stelde hij zich voor. „Ik zal alle schade aan dat hekje vergoeden, beste man. Maar dan niet meer zo dreigen met je stok en ook niet zo hard schreeuwen NEW YORK De di recteur van het VN-bu- reau voor noodacties in Afrika, Maurice Strong, heeft gezegd dat er nog hoop is om een omvangrijke trage die te voorkomen in het door honger geteis terde Soedan. Volgens hem zijn miljoenen le vens gered door inter nationale hulpacties. Hoewel Soedan nog lang niet uit de proble men is, hebben regens die afgelopen tijd zijn gemeld, de vooruitzich ten op een goede oogst verbeterd. (Van onze speciale verslaggever Puck Hooglucht) KHARTOEM Het'We reld Voedsel Programma (WFP) van de Verenigde Naties staat op het punt in het noodlijdende Soedan de actie „Rough Road" te beginnen. Het uiteindelij ke doel van deze operatie is een goed functionerend transportsysteem voor het vervoer van voedsel naar de door honger getroffen gebieden. Nederlandse deskundigen, onder wie werknemers van Van Gend en Loos, spelen daarbij een hoofdrol. Het is de eerste keer in de ge- schiédenis van de Verenigde Naties dat een dergelijke ope ratie wordt opgezet. „Rough Road" lijkt een bijna vertwij felde poging van de internatio nale hulpverlening om het aantal slachtoffers van de hon ger in het immense Soedan (ruim 60 maal Nederland) te beperken. Het is de bedoeling dat het WFP-systeem in Soe dan een „paraplu" gaat vor men voor alle transport van hulpgoederen naar de honge rende gebieden. Organisaties voor voedselhulp en -trans port, zoals „Holland Duck Truck Aid", kunnen bij het systeem aansluiten. De Nederlander Bob Cammin- ga is een van de elf specialis ten van Van Gend en Loos, die momenteel in Soedan bezig zijn de operatie op touw te zet ten. Hij zal onder meer vanuit de lucht alle transporten nauwgezet in de gaten gaan houden. Camminga legt de na druk op de strakke opzet van de actie. Hij weet dat de Soe- danezen daar grote moeite mee -hebben: „Die laten alles liever aan Allah over". Maar ook de Engelsen, die een groot deel van de hulpverlening in Soedan beheersen, vinden in zijn ogen weinig genade. „ï)e zweep moet erover", meent hij. „We moeten moeten kei hard zijn Niemand de kans geven nieuwe uitvluchten te vinden, waardoor opnieuw mensen sterven". Want hoe gek het ook moge klinken: er is voedsel genoeg in Soedan. Maar het is niet beschikbaar op de plaatsen waar het echt nodig is. Op de kades van Port Soedan ligt 400.000 ton graan te wach ten op transport. Tot nu toe is niemand in staat gebleken het naar de noodgebieden te bren gen. Daar zal, als het goed is, de komende weken verande ring in komen.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5