betuigen zien de daders reer haarscherp voor zich £cidóc6omout PNOSE BRENGT UITKOMST IN VASTGELOPEN POLITIEZAKEN Winkelier Babylijkje B Linkshandig Politieman ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1965 i enige tijd maakt de politie in and gebruik van een nieuwe >ortechniek: slachtoffers en gen worden ondervraagd on- iypnose. .evert vaak spectaculaire re en op. Gebleken is dat men- trance veel scherper in hun igen kunnen kijken en zich details kunnen herinneren ij aanvankelijk dachten. Deze verhoren worden niet afgenomen door rechercheurs, maar door twee gespecialiseerde professione le psychologen. Een van hen is de Limburger drs. G. Goltstein, klinisch psycholoog in het Sint-Jozefziekenhuis in Kerkrade en voormalig inspecteur van politie in Amsterdam. Hij was na lang aandringen bereid ope ning van zaken te geven over deze tot nu onbeschreven opsporings methode die mede door haar aanvankelijk nog wat experimen tele karakter voor de pers een gesloten boek bleef. Goltstein werd ingeschakeld bij twintig on oplosbaar lijkende zaken waarin hij meestal weer schot wist te brengen door zijn speciale ver hoortechniek. Oud-commissaris Heijboer: „Hoe verser de getuige, hoe beter" Een 46-jarige filiaalhouder van een groot winkelbedrijf in Hilvarenbeek werd 's a- vonds in zijn magazijn door twee onbeken de overvallers neergeschoten en bloedde ter Elekke dood. Elk aanknopingspunt ont- rak, er waren geen getuigen en het onder zoek kwam op den duur volledig vast te zit ten. Wel meldde zich een man die daar om die tijd twee jongens meende gezien te heb ben, die niet in het dorp thuis hoorden. Maar verder reikte zijn herinnering niet. Onder hypnose nota bene vier tot zes we ken later kon hij heel gedetailleerde be schrijvingen geven van die knapen, met in begrip van him kleding en de auto die ze bij zich hadden. De politie kon nu met concrete gegevens aan het werk gaan en toen de ge tuige later met een groep mensen werd ge confronteerd, wist hij er feilloos de ver dachten uit te halen. De overeenkomst tus sen het uiterlijk van de daders en de ver klaringen onder hypnose waren frappant. In een bos werd het lijkje ontdekt van een vermoorde baby, die daar onder de struiken was begraven. In haar speurtocht naar de dader riep de politie mensen op die moge lijk iets gezien hadden. Er meldde zich een meisje dat regelmatig in dat bos trimde en daar in het voorbijgaan ooit een vrouw had opgemerkt die wat zat te hannessen in een auto. Verder herinnerde zij zich niets. On der hypnose zag ze het tafereel weer zo scherp voor zich dat ze zelfs merk, type, kleur en het kenteken van de auto kon noe men, waarvan de middelste letters haar hadden gefrappeerd omdat het de initialen waren van een vriendin. RADE De jonge leunt behaaglijk ach- in de luie stoel in de van de politiecommis- De ogen gesloten. De ttn.de man in hemds- »n tegenover haar zacht, haast verleide- st dus een auto, heel Kunt u mij ook zeg- ilke kleur hij heeft l, geloof ik", naar op uw gemak, we 1 geen haast". >en, ik zie duidelijk dat en is 1 me eens hoe de voor ruit ziet". kt en kijkt op de „vide- van haar herinnering. Het is een R-4!". voorden komen haast on tbaar. De man maakt aan- ;en. Een kleine bandrecor- ait geruisloos mee. Ander- p duurt de séance. Daarna og een uitvoerig gesprek, e gang opstappen, nemen ze met een hartelijke hand- k voel me opgelucht", zegt opt met klikkende hakken trap. De man heeft zweet in zijn overhemd. Zijn fd glimt. Voor psycholoog i lijkt het karwei geklaard, tt maar zo", zucht hij met noeide grijns. „Nu moet ik _jport nog schrijven". t de auto op weg naar zijn het Limburgse Hulsberg, „Dit werk is heel intensief, verhoor ben ik bekaf en ^van de inspanning. Geluk- ft justitie niet vaker dan wee keer per maand een p mij te doen". Goltstein (41) is een van gedragswetenschappers die Nederland bezig houden isische hypnose: het ver- i getuigen, slachtoffers of len onder hypnose. De po en in ons land roepen re- J zijn hulp in als in zeer misdrijven het onderzoek is vastgelopen. Samen met se psychotherapeut drs. J. die hetzelfde werk doet in sn van het land en drs. H., >er uit Heerlen, oud-com- van politie, is Goltstein lid Werkgroep Forensische die zich vooral bezig et het perfectioneren van ■ieken op dit voor de Ne- politie vrij nieuwe ge- t het diepteverhoor (zoals zavel genoemd wordt) komt k meer en gedetailleerdere ie ter tafel dan bij een nor- 'hoor. Hypnose brengt de ing boven aan voorvallen i haast onbewust heeft >men. oncentratie nsen zijn huiverig voor de Drs. G. Goltstein: „Je moet deze techniek wél uit handen houden van politiemensen term hypnose", zegt Goltstein. „Lekker in iemands brein peuteren zonder dat de persoon in kwestie er iets tegen kan doen. Maar zo is het niet. Het heeft niets te maken met parapsychologie of vreemde, mys tieke zaken. Het is puur een con centratietechniek". Mensen die een diepteverhoor on dergaan worden overigens wette lijk beschermd. Het ministerie van justitie heeft strikte regels vastge steld. Het wordt alleen toegepast als alle andere recherchemethoden gefaald hebben en de zaak op dood spoor zit. Het mag uisluitend wor den afgenomen door psychiaters of psychologen en met volledige toe stemming van de getuige. Boven dien moet de te verhoren persoon vooraf uitvoerig worden geïnfor meerd over wat hypnose inhoudt en hoe het verhoor in zijn werk gaat. De ondervrager is gebonden aan zijn beroepsgeheim en na af loop van het verhoor heeft de be trokkene het recht verklaringen in te trekken of te wijzigen en kan hij besluiten wat ervan bekend wordt gemaakt. Goltstein: „In tegenstelling tot wat men vaak denkt is bij mensen on der hypnose wel degelijk de vrije wil aanwezig. Ze kunnen me zelfs flessen als ze dat willen. Het is ook niet zo dat je iemand onder hypno se alles kunt laten doen wat je maar wilt. Oké, als ik iemand ver tel: straks krijgt u het zo warm dat u een venster wilt openzetten, dan zal hij dat waarschijnlijk wel doen. Maar dat is niets wezenlijks. Zou ik daarentegen een miljonair probe ren wijs te maken dat hij mij zo ontzettend sympathiek vindt dat hij me een deel van zijn vermogen moet overmaken, dan is de kans op succes toch uitermate klein". V erkrachtingen Een gemaskerde man drong de slaapkamer binnen van een winkelier die hij met ge weld trachtte te dwingen zijn geld af te ge ven. De winkelier werd vermoord. Zijn vrouw, die in doodsangst over het randje van de deken had gekeken, was zo in de war van het drama dat zij nauwelijks in staat was een gedetailleerd verslag te ge ven. Toen zij later onder hypnose werd ver hoord waarbij haar werd gevraagd zich te concentreren op de gemaskerde overval ler kwam de situatie weer zo helder in haar herinnering dat ze kon vertellen dat de man met zijn linkerhand sloeg. De poli tie leidde daarbij af dat de dader linkshan dig was, hetgeen van doorslaggevende bete kenis bleek te zijn bij het onderzoek. Naar zijn mening is de hypnose- methode vaak heilzaam voor de be trokkene. Dat geldt met name voor slachtoffers van bijvoorbeeld ver krachtingen, emotionele ervarin gen waarover men maar moeilijk kan praten. „Ik heb twee slachtoffers gehad van zware geweldsmisdrijven en enkele verkrachtingsslachtoffers. In al die gevallen werkte het ver hoor onder hypnose voor een be langrijk deel als therapie". Hij zegt tot nu toe alleen maar positieve re acties te hebben gekregen. „De meesten voelen zich onder hypnose buitengewoon plezierig en zijn na afloop altijd erg opgelucht. Ik heb het nog nooit meegemaakt dat het een getuige is tegengevallen of dat iemand niet wilde terugkomen voor een tweede sessie, als die wen selijk mocht zjn. En dat gebeurt nogal eens". Steeds meer politiekorpsen doen een beroep op hem en zijn Haagse collega O'Breen en het aantal ver horen onder hypnose neemt toe. Maar volgens Goltstein nog lang niet in alle gevallen waarin dat goed zou werken. „Was dat wel zo en dan beperk ik me nog tot het toenemend aantal moorden en ern stige zedendelicten dan zou ik er op het ogenblik al dagwerk van kunnen maken. Maar dat is zeker niet mijn bedoeling. Daarvoor Spieren slap „De grondslag van hypnose is een totale onspanning", zegt hij. „De spieren moeten helemaal slap, hele maal los gemaakt worden. Ik begin de man of vrouw te vragen de ar men te strekken en zich te concen treren op de handen, die ze al spoe dig warm,m zwaar en loom voelen worden. Zo werk ik verder. Als de totale ontspanning is bereikt, neem ik hen in gedachten mee terug naar het gebeuren dat ik in hun herin nering wil oproepen. Ik vraag hun dan mij te volgen naar een ruimte waar de „videobanden" liggen op geslagen van hun persoonlijke her inneringen. We nemen daar de band uit van de dag die we in hun herinnering willen terugbrengen en we gaan die samen op ons ge mak bekijken. Het slachtoffer kan met die band doen wat hij wil: vooruitspoelen, inzoomen, terug spoelen en stil laten staan. Maar hij kan hem ook op elk gewenst mo ment uitzetten". Beginnen bij het begin, is het vaste uitgangspunt bij de ondervragin gen. De „film" is helemaal terugge spoeld naar het startpunt en gaat van daaruit weer draaien; beeldje voor beeldje. „Het is eigenlijk de zelfde methode die je moet volgen als je naar de keuken gaat om iets te halen, maar staande voor de kastdeur opeens niet meer weet wat je wilde doen. Als je dan terug gaat naar het vertrekpunt schiet h'et je meestal weer te binnen". De maar daar ben ik principieel op te gen, want dan ga je een therapeu tisch instrument in handen geven van iemand die daar totaal geen kaas van gegeten heeft Wat wel nuttig zou zijn is als men in de op leiding of door bijscholingen meer aandacht besteedde aan gespreks techniek, want die biedt veel toe passingsmogelijkheden voor een verhoor. Ik ken de sfeer van een opsporingsonderzoek uit eigen er varing en ik weet dat de houding van de politiële ondervragers héél anders is. De doorsnee rechercheur heeft een directe verhoormethode. Die wil feiten horen en die stelt zijn vragen haast per definitie sug gestief. Vaak wordt daardoor het hele herinneringspatroon ver stoord". En om dat laatste draait het juist allemaal. Het geheugen is de schat kamer, de bron vol kostbare herin neringen, die de ondervrager met fluwelen handschoenen en op kou sevoetjes moet benaderen. De span ning die in een normaal verhoor wordt opgeroepen, werkt ave rechts". Te laat H.J. Heijboer, oud-politiecommissa ris en mede-commissielid van Golt stein, wordt de geestelijke vader genoemd van de toegepaste psycho logie in de politiepraktijk. Volgens hem is de politie in Nederland nog te weinig op de hoogte van de mó gelijkheden en de grote waarde van dit soort verhoren. Door de on bekendheid met de nieuwe metho de gebeurt het vaak dat de hypno tiseur te laat wordt ingeschakeld. Heijboer noemt het voorbeeld van een man die jaren geleden het slachtoffer van een steekpartij had begraven in een bos. Hij wist niet meer precies waar. Onder hypnose kreeg hij een tamelijk helder beeld, dat echter niet bleek te kloppen. De man was al zo vaak met de poli tie in dat bos aan het zoeken ge weest, dat hij onder hypnose een vermenging van allerlei geheugen- indrukken kreeg. „Dus", zegt Heijboer, „hoe verser de getuige, hoe beter". Dat sommigen in het politievak er nog sceptisch tegenover staan komt volgens hem voornamelijk doordat niet graag wordt toegegeven dat men er zelf niet is uitgekomen. Er zijn echter ook getuigen die door de onbekendheid met hypnose huive rig zijn mee te werken, vaak uk angst dat ze geheimen gaan prijsge ven. Bijvoorbeeld dat ze gisteren nog geknoeid hebben met een be lastingaangifte. „Maar daar hoeft niemand be nauwd voor te zijn", zegt Heijkoop. „Want iemand die onder hypnose is, is zich veel meer bewust van wat hij zegt. Zijn aandacht is er heel sterk op gericht en al lijkt het niet zo, hij is wakkerder dan ooit Een geheim laat je je ontvallen; het ontsnapt je als je niet oplet en daarvan is hier geen sprake". JAN HENDRIKS getuige vertelt wat hij ziet en de psycholoog volgt hem op de voet. Hij probeert door middel van de tailvragen hetzelfde beeld op zijn netvlies te krijgen. „Dat is slopend werk", zegt Golt stein. „Je moet ook constant op je woorden letten. Als je vraagt: hoe lang is die man, ben je al suggestief bezig. Beter is in dit geval de vraag: Kunt u iets zeggen over zijn lengte? De vragen moeten zo neutraal mo gelijk zijn. Bovendien moet je scherp luisteren, want de antwoor den worden vaak gemompeld. Dat komt door de diepe ontspanning. Het articuleren wordt minder door dat ook de hele keel ontspannen is". „De herinneringen worden leven diger naarmate de trance dieper wordt. Ik heb een paar keer mee gemaakt dat mensen slachtof fers de situatie weer zo intens beleefden dat ze riepen: Nee, nee, doe 't niet! Op zo'n moment, als ze overweldigd dreigen te worden door de herinneringen en bang worden, ga ik meteen over op een techniek die de angst terugdringt". Goltstein werkt bij voorkeur met mensen die zich goed kunnen con centreren, die van nature een beet je sceptisch zijn en die een goede verbeeldingskracht hebben, het geen wat anders is dan fantasie, beelden kunnen denken. Hun kost beelden kunnen denken. Hen kost het de minste moeite om in trance te komen. Men denkt vaak dat la biele personen sneller onder hyp nose te brengen zijn dan sterke persoonlijkheden en dat het bij vrouwen eerder lukt dan bij man nen. Maar dat is een fabeltje. Wat wel een rol speelt is de leeftijd. Het is een fluitje van 'n cent om kinde ren in trance te brengen. Het gaat ook sneller als je moe bent en geen weerstand hebt. Maar nogmaals: je kunt uitsluitend in trance komen als je dat zelf wilt. Bij iemand die zich verzet, gebeurt het niet". „Wel is het heel goed mogelijk trance voor te wenden. Dat kun je niet controleren. Even goed kun nen ze me iets wijsmaken, maar daar krijg je langzamerhand een zesde zintuig voor. Vaak doen de mensen dat niet met opzet, maar uit een soort faalangst, bang dat ik ontevreden over hun antwoorden zou zijn. Om te voorkomen dat ze zomaar iets gaan zeggen, alleen om mij een plezier te doen, probeer ik hun verwachtingen vooraf dan ook steeds te relativeren. Kijk, zeg ik dan, er is een kans dat u straks iets meer weet dan nu, maar hoe groot die kans is, weet niemand". „Er zijn politiemensen die zeggen: Jongens, leer ons dat nou ook, Op de Tegelse heide, in de buurt van de Duitse grens, werd op 29 mei 1977 een briga dier van politie met vijf schoten om het le ven gebracht. De politie had alleen twee personen, die rond dat tijdstip op de hei hadden gefietst en mogelijk iets hadden op gemerkt. De eerste ondervragingen lever den nauwelijks meer op dan de vage ver klaring dat zij daar auto's en een paar men sen hadden gezien. Maar dat werd anders toen zij onder hypnose werden verhoord en onder leiding van de psycholoog in gedach ten hun fietstocht meter voor meter recon strueerden. Nu konden zij het kenteken van een van die auto's noemen en herinnerden zij zich de kleur, het merk en het type van de andere auto. Bovendien kwam een vrij duidelijk signalement boven water van de vermoedelijke daders. Dank zij deze gege vens kreeg men de zaak rond, al waren de verdachten twee Amerikaanse militai ren die in een drugsaffaire waren verwik keld inmiddels wegens een ander ver grijp uit de dienst ontslagen en teruggevlo gen naar de VS. Daar waren zij door de ge compliceerdheid van het Amerikaanse strafprocesrecht ongrijpbaar geworden voor de Nederlandse justitie.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 17