iollenstreekmuseum verwacht aarlijks 30.000 bezoekers0PEMNG Subsidie van provincie voor golfbanen Alphen Vlootschouw Toekomst woningbouw Zoeterwoude somber Magnifiosi in nieuwbouw VOLGENDE WEEK SpEIs OMGEVING' CeidaeGotmwt ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1985 PAGINA 13 groote keien; zij gingen biechten of kwamen daar vandaan, deze met lichten tred. gelijk het ontbondenen betaamt, gene met des te zwaarderen stap, hoe dichter zij kwamen bij den bruinen rechterstoel. Bij pater Odilo vertoefde de grootste schare. Hij was een bijzondere ken ner der harten en daarom de zachtzinnigste, meest mee gaande der paters. Bij den ge- strengen Ivo zag men slechts bejaarde, waardige luidjes knielen, met oogen aan de wereld ontrukt, met harten vol van geloften en met reeds een halven stralenkrans om het hoofd. Het jonge volkje daarentegen zat, stond of knielde om den biechtstoel, waarin de vroolijke pater Victor placht te zitten en recht te spreken Wierookwalmen kringelen omhoog, jubelkoren juichen door violen en orgeltonen be geleid door de beuken, aan 't hoofdaltaar draagt de abt in koninklijk gewaad in afwis selende handelingen vol zin nebeeldige beteekenis met de levieten en koorknapen het heilig misoffer op. De klok ken luiden, een feestelijke zonnegloed dringt door de spitsboogramen en verguldt de kerksieraden. En uit al die feestelijke glorie blikt Maria omlaag, vestigt de wonder- schoone vrouwenoogen op pater Victor, die schier be angst door geluk diep in de koorbank zit weggedoken en zij zegt met zachten, vriende- SNELHEID OP RECHTS: „De motorrijders hebben op het militaire sportfeest in 's-Gra- venhage wel een heel goed fi guur gemaakt. Hier kiekte onze fotograaf: cirkelrijden met twaalf motoren. Men let te op den buitenste, die met groote snelheid rijdt, terwijl de binnenste bijkans stilstaat! Inderdaad een merkwaardig kunststukje!" lijken aandrang tot zijn hart: „Het geheim der kunst is de liefde!".... Pater Victor (niet die kennis van frater Venantius Sonne- veld) was namelijk kunste naar en had, na tal van mis lukte pogingen, in liefde gloed ontbrand eindelijk de beeltenis van Maria op het doek gekregen. Het moet prachtig zijn geweest: Pater Victor had gearbeid met kunst, met genie. „De anders zoo hardhoorige oudste pater, wiens cel naast die van pater Victor lag, hoorde op een nacht bij zijn buurman heel duidelijk een ongewoon heen- en weerspringen, daar- tusschen vroolijk, haast on kloosterlijk fluiten. „Onze Victor is met zijn werk klaar", zeide hij bij zich zei ven, schrander de waarheid radend, en om deze gelukki ge gebeurtenis waardig te vieren gaf hij zijn ouden neus een dubbele lading snuif". Jammer, dat het uit is. Ik acht de bejaarde confrater van pater Victor er zelfs toe in staat, een neut genomen te hebben. We moeten, helaas, DROEVE RIJ: „De droeve rij van voertuigen na den slag. Engelsche ambulance-auto's keeren van het front in België naar Calais terug met hun droeven last... Naar Engel sche berichten melden, trekt deze droeve processie eiken dag dat er gevochten wordt op het front in Z.W.-Vlaande- ren over de wegen van Noord-Frankrijk". weer even terug naar de oor log die een jaar oud was in augustus 1915. „Daar is door een Amerikaanschen schrij ver gezegd van dezen oorlog, dat 't gedrag van de volkeren van Europa, die elkaar met alle woede zoeken te vernie tigen, doet denken aan het gedrag van een stomdronken kerel, die in zijn roe's al zijn huisraad kort en klein slaat: „Wat zullen ze een spijt heb ben, wanneer ze nuchter zijn!" Ja, wanneer zal Euro pa, dat bezig is den eeuwe nouden roem van de zetel te zijn der beschaving en de kern van de geheele wereld, te verliezen, nuchter genoeg zijn om in te zien hoe ontza glijke schade het zichzelf toe brengt?" Op de vijfde dag van de Kat- wijkse Visserijweek waren het de vissers zelf die in het mid delpunt van de belangstelling stonden. Een groep van zes tien kotters, net teruggekeerd van de visgronden verzorgde gistermiddag en -avond een vlootschouw voor de kust, waarbij ze geëscorteerd wer den door hospitaalkerkschip De Hoop (geheel links) en het marinefregat fregat Abreaham Crijnssen. De publieke belang stelling was in de middaguren nog maar matig (zie foto), maar tegen de avond werd de schouw vanaf de boulevard ga degeslagen door enige duizen den mensen die de schepen in formatie op niet meer dan en kele honderden meters van het strand zagen passeren, om te gen de avond ter hoogte van de Oude Kerk voor anker te gaan. Vlak na het invallen van de duisternis werd gelijktijdig vanaf de boulevard en de schepen een groot vuurwerk ontstoken, waarbij de vloot zich scherp aftekende tegen de rood opkleurende zee. Een delegatie van het gemeen tebestuur en het organiserend comité, zojuist teruggekeerd van een bezoek aan het mari nefregat. sloeg het vuurwerk doornat gade. De reddingboot Casparis, waarmee ze een tocht naar het fregat maakten, kreeg op de terugweg en met name tijdens de landing zoveel water over, dat vrijwel niemand met een droge draad aan het lijf de wal haalde. „De rijksoverheid laat ons in de steek, want door de Wet op de Stadsvernieuwing worden wij als het ware op straat ge zet. De grondkosten zijn zo hoog, dat ze niet door te bere kenen zijn in de prijs van de woningen. Per kavel is er 10.000 gulden nodig om tot een betaalbare woning te kunnen komen. Voor een project van 40 woningen hadden we 400.000 gulden moeten ontvan gen, maar meer dan 125.000 gulden kwam er niet. Voor de komende jaren zitten we daar om goed in de problemen. Al leen al aan rentelasten moeten we rekening houden met twee ton per jaar. Met passen en meten moeten we proberen deze wijk verder uit de grond te stampen. Ik realiseer me dat dit een heel somber verhaal, is op zo'n feestelijke dag. Ik ver tel het met tranen in de ogen, want de start was destijdsjzo goed en nu worden we in de steek gelaten". Ook de voorzitter van de bouwvereniging P. van Steijn wees op het belang van een snelle afronding van het pro ject 'De Goede Herder'. De sleutels van de 500e wo ning worden overhandigd aan mevr. José van der Werff. Onder redactie van Ton Pieters. Toch zijn de stukjes pro za als dit de mooiste die het „Geïllustreerd Zon dagsblad" zijn lezers- schare zeventig jaar gele den te bieden had. Men hoeft vandaag niet eens de context te kennen om zich toch te kunnen ver gapen aan een passage als deze: „Het was daags voor den feestdag van Onze Lieve Vrouwe Hemelvaart. Voor het klooster der Benedictij nen klonken en weergalm den luide de voetstappen der vele kerkbezoekers op de INTERESSANT KIEKJE: „Minister Bosboom in vertrouwelijk gesprek met generaal Snijders, den opperbevelhebber van land- en zeemacht! Ons kiekje werd opgenomen op het Con cours Hippique, dezer dagen te 's-Gravenhage gehouden". Eerste ereburger Zoeterwoude Jan van der Ploeg (73) van de Schenkelweg 12 is als eerste benoemd tot ereburger van Zoeter woude. De burgemeester speldde hem gistermid dag de onderscheiding op. De uitreiking viel sa men met het opleveren van de 500e woning van bouwvereniging WMIi- brord, waarvan Van der Ploeg de geestelijke va der is. Van der Ploeg maakte 31 jaar deel uil van de gemeenteraad en was ruim 30 jaar voorzit ter van het NKV. ALPHEN/DEN HAAG De gemeente Alphen krijgt subsidie van de pro vincie voor de aanleg van twee golfbanen in het re creatiegebied Zegersloot. Dit hebben Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland gisteren besloten in een vergadering van de Pro vinciale commissie voor financiën. Het enige voor behoud dat de commissie nog maakt, is de goedkeu ring van de provinciale commissie voor recreatie en de resultaten van het onderzoek naar de veront reinigde grond van de voormalige vuilstortplaats van de Coupépolder. Naar verwachting wordt in sep tember gestart met de aanleg van de banen. De totale kosten van aanleg worden geschat op ruim twee miljoen gulden. De provincie zal vijftien procent van het to taalbedrag bijdragen. Dat bete kent dat de gemeente Alphen ongeveer 300.000 gulden ont vangt. De gemeente betaalt tien procent en het rijk 75 pro cent. In hun voordracht schrij ven Gedeputeerde Staten (GS) dat de aanleg van de nieuwe banen goed aansluit bij de eet* der verwezenlijkte delen v^n de Zegersloot. „De golfbanen vormen een versoberde uit breiding van het recreatiegfe* bied", aldus GS. Eén van de twee banen worg aangelegd op de voormalige stortplaats voor anorganisch bouwafval in de Coupépolder (21 hectare groot). In dit gé* bied komen een fiets/voetpad van 2,5 meter breed, wandel paden, bankjes, een schuilgelp- genheid, beplanting, een par- keerplaats, gazons, borden en picknicksets. Op de andere 16- catie (15,5 hectare groot) komt een golfbaan met oefenplaats te liggen temidden van riet en moerasvegetatie, bomen, een voet/fietspad, bankeb, picknickplaatsen, een brug, vlonders en grasvelden. De provincie stelt nog een np- der onderzoek in naar de verr ontreinigingen op de van de vuilstortplaats. De sultaten daarvan zijn september bekend. GS noemen het plan van dé gemeente Alphen „goed uitge werkt". Ook de openbare toe gankelijkheid en het openbare karakter van het recreatiegë- bied zijn volgens hen gewaar borgd. M Ie ver,- plaats D£f ZOETERWOUDE Linde laan 21 is de 500e woning die door de Zoeterwoudse woning bouwvereniging Willibrord sinds de oprichting in 1946 is opgeleverd. De overhandiging van de sleutels van de in het plan 'De Goede Herder' gele gen woning geschiedde door burgemeester Houdijk. De burgemeester merkte daarbij op, dat Zoeterwoude zich in een kritische situatie bevindt. ïü^i?TIE-AGENT IN VELD- !land'S: „De huidige Brussel- is...een den arm |ementr deze een driekleurigen en op de borst een met het woord „Poli- Onze foto werd geno- vóör het Noorderstation 1 Ho den van het museum. De reden daarvoor is, dat de hoeveelheid genodigden en belangstellenden zo groot is, dat die onmoge lijk allemaal in één keer in het gebouw aan 't Vier kant kan worden gestopt. Deze week wordt door museologe Paulien van der Heyden en honderden vrijwilligers nog keihard gewerkt om alles op tijd klaar te krijgen. Het museum dat is onderge bracht in een oude timmer werkplaats en latere bollen schuur aan 't Vierkant naast het bankgebouw aan de Heer- eweg, is nu geheel gereno veerd. De vitrines, tekstbor den (Nederlands, Duits en En gels), schaalmodellen en voor werpen niet alleen uit de bollenteelt, maar ook uit de eerdere geschiedenis van de iveen sloten 5CHENDAM Het Hften is woensdag 28 tussen 07.15 en ■Bur voor al het door- verkeer afgesloten, isnummers 2 tot en B|^ (even nummers) en pTljmers 1 en 3 zijn de ag voor het bestem- verkeer bereikbaar T .tMHvhpnrlam HP Leidschendam, de t huisnummers van- JBEermeer. Naast Wils- z4 plaatst het Ge- 1*lijk Energiebedrijf g een nieuw trans- ^gOrstation. Paardekooper wint tijdrit ZOETERWOUDE Frans Paar- dekooper heeft de tijdrit, het eer ste onderdeel van het individueel Zoeterwouds wielerkampioen schap gewonnen. Hij reed de 11,4 kilometer in 16.32 minuten. De winnaar bij de junioren, Coen van der Krogt, was 1 seconde sneller. Bij de veteranen won Kees Janmaat, die daarmee di rect al zijn kandidatuur stelde voor het prolongeren van zijn ti tel. Marijke Olsthoorn won bij de dames. Morgen worden de vol gende onderdelen, sprint en cri terium, gereden. Gedenksteen voor Grachtweg-complex LISSE Bestuurslid ing. P.W. Eve- leens van de woningbouwvereniging Volksbelang heeft gisteren een gedenk steen gemetseld in de serie nieuwe hui zen aan de Grachtweg. Met de wonin gen is een „gat" in het hart van het oude Lisse opgevuld. De woningen achter het Museum voor de Bloembollenstreek zijn gebouwd door het bouwbedrijf Heymans naar een ontwerp van architect W. Veldhoven. Het gaat om een project van tien wonin gen. Zij zullen 10 september door de nieuwe bewoners in gebruik worden ge nomen. Die gaan een huur van rond de 470 gulden per maand betalen. LISSE Het open jongerencentrum Mag nifiosi is sinds gisteren voorgoed onder dak. De ruimte hoeft bovendien niet meer ge deeld te worden met het vormingswerk en daarom is de geheel gerenoveerde Qbus aan de Ruishornlaan nu omgedoopt in Magni fiosi. Gisteren werd het vernieuwde maar nog niet geheel afgewerkte onder komen officieel in gebruik genomen. Mag nifiosi „won" de strijd van het vormings werk omdat Qbus redelijk van de woonbe bouwing af ligt en een jongerencentrum ge bruikelijk niet geruisloos is. Dankzij een verhuisbijdrage van de gemeente kon Mag nifiosi toen het hele gebouw voor het eigen gebruik aanpassen. -oor i leven lef l KB Het Museum J^2 de Bloembollen- /434< gaa* komende vrij- •rin^ficieel open. Dat ge- jderji in vier fasen, een- door president-di- Ir G. Spitz van de "^n Tulip Organisatie, RHUIjaal door de Lissese «Auuder van onderwijs *Mnltuur mevrouw drs. [IDfeulemans-Seelen en 07iial door de Vrien- ex a<^ JIZI AN iur S 19 streek zijn of worden op een onderhoudende wijze in chronologische volgorde ten toongesteld. Voor de bezoeker die nog meer wil weten of wat bewaren wil, is er een boekje gemaakt over de geschiedenis van de streek door de Lissese journalist Ed Olivier. „Met 't oog op de Bloembollenstreek" heet dat. Daarnaast zullen in het museum twee prenten van het aanzicht van het museum van Mieke Verdegaal worden verkocht en reprodukties van een schilderij van Vincent van Gogh van bloeiende bollenvel den. De overige inkomsten ko men van de vaste donateurs, de Vrienden die 25 gulden per jaar bijdragen, en de toegangs kaarten; volwassenen een rijksdaalder, kinderen tot en met 12 jaar en 65-plusser an derhalve gulden, groepen van meer dan 25 personen betalen twee gulden per persoon. Men verwacht 30.000 bezoekers per jaar. Dat aantal is gebaseerd op de normale 10.000 bezoekers die een gemiddeld streekmu seum ontvangt en daar boven op nog eens twee procent van de bezoekers van de Keuken hof. De financiën vorig jaar was er nog een gat in de begroting van anderhalve ton, is inmid dels door bijdragen van het bedrijfsleven bijeengebracht. Wel zal het museumbestuur bij bedrijven en particulieren fondsen gaan werven voor nieuwe aanwinsten.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13