!eidóe Sou/twit Ambassadeurs leren 3 October n Pieterskerk 700 schapen verwacht voor Offerfeest TREEKMUZIEKSCHOOL VERLAAGT TARIEVEN ir STAD OMGEVING 19 Gemengd zwemmen toegestaan ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1985 PAGINA 11 'i Bosboom opent Leidato y Televisie-presentator Wim Bosboom opent vj-ij- jptember de 24e Leidato Huishoudshow in de Groe- jllen. De beurs wordt gedurende tien dagen gehou- toont talrijke huishoudelijke snufjes en mode. De j heeft plaats om 19.00 uur. hisatoren verwachten ook dit jaar weer ruim 65.000 rs. De beurs is met 125 exposanten helemaal volge- aaar dit is voor de organisatie geen aanleiding om de te vergroten. „Dan verwatert het maar", aldus J. van de Leidato gistermiddag bij de presentatie van pen voor de 24e beurs. Van Zijp zei tevens dat de l 1986 (dan wordt het 25-jarig jubileum gevierd) iets jjzonders" wordt. Op de Leidato is ook werk van Leidse kunstenaars te zien en te koop. Een van de jracties dit jaar is een grote modelspoorbaan van vierkante meter. Deze spoorbaan van Fleischmann eerder in Europa te zien geweest. Extra uitzending Omroep Rijnland LEIDEN Omroep Rijn land verzorgt morgenmid dag een extra radio uitzen ding, waarin uitgebreid wordt ingegaan op het nieu we sportseizoen. In een vier uur durende uitzending wordt aandacht besteed aan een groot aantal voetbalver enigingen uit de Leidse re gio en de bollenstreek, maar ook sporten als ijshockey, ta feltennis, basketbal, korfbal en waterpolo zijn in het pro gramma opgenomen. De uit zending begint om drie uur. LEIDEN Vanaf dinsdag zal het in Leiden niet langer verbo den zijn om gemengd te zwem men. De verordening op de Zweminrichtingen en Zwemge legenheden die in 1937 door de gemeenteraad werd vastgesteld, verbiedt nog steeds het toelaten van mannen en vrouwen tot één zwembad. Omdat de zeden en normen sinds '37 nog al wat veranderd zijn, kan de oude verordening de prullebak in. Het gemengd zwemmen en zon nebaden werd in de voor-oor- logse jaren als een gevaar voor de geestelijke volksgezondheid beschouwd en was daarom ver boden. Slechts voor een zwem wedstrijd kon het gemeentebe stuur vrijstelling geven. De 'De Overdekte' kreeg in 1937 zo'n vrijstelling waarin het gemeen tebestuur de gedragsregels ech ter wel nauwkeurig regelde om uitwassen te voorkomen. Zo werd in de vrijstelling bepaald dat de dames zich niet op moch ten houden bij de herenkleed kamers en de heren zich afzij dig moesten houden van de da- mes- kleedgelegenheden. Bo vendien achtte het gemeentebe stuur het haar taak de mini mum grootte van het badpak vast te stellen: de voorkant mocht niet dieper dan 20 cm. onder de hals zijn, de achter kant niet lager uitgesneden dan 15 cm. onder de nek. De gemeenteraad heeft inmid dels een nieuwe verordening op de zwembaden vastgesteld waarin echter alleen zaken rond de waterkwaliteit worden geregeld. De gemeenteraad achtte het niet langer haar taak als zedenmeester op te treden. DEN Dertig am- Ideurs van landen 'de hele wereld zijn jnodigd om op 19 imber in de Pieters- een historische .tijd bij te wonen, de maaltijd wordt startsein gegeven de door burgemees- Goekoop georgani- ie aktie om via de Nederlandse ambassades in het buitenland de vie ring van Leidens Ontzet in het buitenland te pro moten. Uitnodigingen zijn onder meer verstuurd aan de ambassa deurs in Nederland van India, Costa Rica, Indonesië, Japan, China, Rusland en de Verenig de Staten. Ook de leden van de Nederlandse regering die vroeger in Leiden hebben ge studeerd (het zijn er in het to taal 11) zijn uitgenodigd. De ministers L. Brinkman en G. van Aardenne hebben reeds toegezegd te zullen komen. Tenslotte zijn de Leidse Poor ters, een groep van mensen die iets voor Leiden betekenen, aan de dis gevraagd. Staatse- creatris A. Ploeg en schrijver Maarten Biesheuvel bevinden zich onder meer in dit gezel schap. Op het menu van deze bijzon dere maaltijd staat natuurlijk de historische hutspot, ditmaal op een speciale manier klaar gemaakt. Aan het begin van de bijeen-' komst zullen de dertig ambas sadeurs uit de handen van burgemeester C. Goekoop ha ring en Corenwyn ontvangen, een symbolische gift bedoeld voor de staatshoofden die de arpbassadeurs vertegenwoordi gen. Restauratie Zeevaartschool voltooid Met het plaatsen van het borstbeeld van Prins Hendrik (In zijn tijd ook bekend als Hendrik de Zeevaarder) is gistermiddag de restauratie van de Zeevaartschool in Leiden officieel beëindigd. Bij het plaatsen van het beeld bood wethouder P. Bordewijk (rechts) de helpende hand. De werkzaamheden aan het van bo ven tot onder opgeknapte complex aan het Leidse Noordeinde zijn nog niet helemaal afgesloten, maar de nieuwe huurder van het fraai herstelde complex, de Stichting Burgerschapskunde die nu nog aan de Zijldijk in Leiderdorp is gevestigd, zal er volgende week haar intrek nemen. LEIDEN Slachthuisdirecteur A. Ten Berg verwacht dat er komende maandag zes a zevenhonderd schapen op rituele wijze worden geslacht in het abattoir aan de Pasteurstraat in Leiden. De dieren laten het leven ter ere van het Offerfeest, dat maan dag door Moslems overal ter wereld wordt gevierd. De slachtin gen worden onder streng toezicht uitgevoerd. Een schaap dat op Nederlandse wijze wordt geslacht, wordt be dwelmd door een electrische schok. De rituele slachting van de Moslems houdt in dat het dier een halssnede wordt toegebracht Volgens directeur Ten Berg is het effect van een snede hetzelfde als van een electrische schok. „Volgens een Duits onderzoek is een goed uitgevoerde halssnede zelfs beter dan een schok. De gevoelloosheid treedt eerder in", aldus de directeur. Overigens wordt in Leiden het hele jaar door één keer per week door twee slagers op rituele wijze geslacht. Er zijn voor maandag drie Marokkanen en twee Turken aange wezen om de rituele halssnede toe te brengen. Een veearts is voortdurend aanwezig om te kijken of het slachten op verant woorde wijze gebeurt. Zo moeten de messen vlijmscherp zijn. Op verzoek worden de dieren aan stukken gesneden, maar Vaak worden hele gedode schapen meegenomen. Ook worden de beesten door eigenaars zelf aan stukken gesneden wanneer de officiële slachters niet snel genoeg werken naar de zin van de klanten. „Het is hier op het terrein altijd één grote kermis", zegt directeur Ten Berg. Vorig jaar werden in Leiden vijfhonderd schapen ter gelegen heid van het Offerfeest geslacht. De verwachte toename dit jaar wordt toegeschreven aan de sluiting van het Haagse slachthuis. Dit ging vorige week failliet. Hoewel dit abattoir maandag spe ciaal open is voor het Offerfeest, verwacht Ten Berg toch een grote aanvoer uit Den Haag. Veel mensen weten volgens de di recteur niet, dat het Haagse slachthuis open is. Twee verenigin gen uit de residentie hebben al aangekondigd met hun schapen naar Leiden te komen. Het Offerfeest (Led al-Adha) valt op de tiende van de twaalfde Mohammedaanse maand; men slacht dan een schaap om het of fer van Abraham te herdenken. Rond deze dag vindt ook de be devaart naar Mekka plaats. Aangezien een Moslems jaar een maanjaar is en er dus zes maanden van 29 en zes maanden van 30 dagen zijn, is de datum van het Offerfeest niet vast te leggen in de Westerse kalender. Het moslemjaar telt immers maar 354 dagen. Overigens wordt niet alleen op maandag ritueel geslacht in Lei den; dinsdag komen de uit Suriname afkomstige Moslems met hun schapen naar het abattoir naar de Pasteurstraat. De rituele slachtingen (per schaap wordt door het slachthuis een bedrag van 35 gulden gevraagd) beginnen maandagochtend om tien 6/2^ streekmuziek- -eiden heeft voor het seizoen de tarieven mmm lessen verlaagd. De g is mogelijk gewor- j^lat de uitgaven van de '^in gedaald in verband in o(eriagjng van de amb- r het atri iil de subsidies gelijk zijn gebleven. De korting valt vooral in het voordeel van de lagere inko mens uit. De korting valt voor vrijwel iedere leerling anders uit, om dat het lesgeld van de streek- ADVERTENTIE KAAN UITBARSTING IN DEN HAAG? niversum Den Haag maakt u het zélf mee 070-545454 muziekschool afhankelijk is van het inkomen van de leer ling of van zijn of haar ouders. De lesgelden zijn bovendien afhankelijk van de woonplaats van de leerling. Leerlingen uit Leiden en Oegstgeest betalen veel minder dan leerlingen uit Voorschoten en Wassenaar. Dit komt omdat de gemeente besturen van de beide laatste gemeenten minder subsidie verstrekken dan de andere twee. Het verschil kan oplo pen tot 100 gulden per jaar. Overigens blijft de muziek school er naar streven de ta rieven voor de vier aangeslo ten gemeenten gelijk te krij gen. Momenteel staan er 2700 leerlingen bij de streekmu- ziekschool ingeschreven. Bij het aanvang van het nieu we seizoen is het beleid van de streekmuziekschool er vooral op gericht in het onderwijs meer rekening te houden met de wensen van de leerlingen en hun ouders. Nu blijkt dat ouders hun kinderen vanaf jonge leeftijd muziekonderwijs willen laten genieten, is het mogelijk reeds vanaf het zesde jaar viool- en blokfluitlessen te volgen. Ook het onderwijs voor de moderne muziek krijgt steeds meer aandacht. Er staat ondermeer een project 'popmuziek' op stapel waarin jongeren de kans krijgen ken nis te maken met instrumen ten uit de popmuziek. Ook op de muziekschool wordt er aandacht geschonken aan het tweede-kans onderwijs. Via korte cursussen kunnen volwassenen de eerste beginse len van de muziek leren of le ren spelen op een eenvoudig instrument. Tesamen met het LAK en K&O worden nog dit jaar cur sussen van ieder 12 uur geor ganiseerd waarin de heden daagse muziek centraal staat. Inlichtingen daarover kunnen verkregen worden bij de drie genoemde instellingen. Tenslotte hoopt de streekmu ziekschool dit jaar uitvoering te kunnen geven aan de com posities die componisten uit de regio in opdracht hebben ge maakt. /ADVERTENTIE) HOE ONTSTOND DE AARDE, PA? Dat kan je zélf meemaken in het Omniversum 070-545454 bijdragen van Marcel tuff, Astrid Schoordijk ïert Visser. Foto: Ge- ^jite Leiden. itasie (1) matig komt het voor n ambtenaar ten stad- heldere gedachte die, eenmaal op papier en politiek verwerkt, wervelwind door de waart om her en der are sporen achter te la- ing het onder meer met lumineuze' idee dat Lei- nden Peer pleinen moest krij- pn uaPet Stadhuisplein „de 'd en aangepast om eni- senfren intensief te worden hetna^k1 °P een handvol za- gmiddagen in de zomer- oqptie. Wie nu op een .^jde-weekse dag het plein enan^rt, treft er slechts een naarj kale vlakte aan waarop apjeshorecaondernemer ver- extrataat te lijden. [ing het ook met het ^venkerkplein, een pro van dezelfde pleinenra- 'oor 1,1 miljoen gulden ureerd, durft men er ten dage zijn hond niet op uit te laten uit angst t dier in het aanwezige lid zal verdwalen, kwamen er de terras- >e stad verdiende in het van het bedrijfskli- in het algemeen en de en in het bijzonder terrassen te krijgen, rage had meer succes lie van de pleinen. Veel en enkele grote terras- loeiden op en toen alles id, werd zelfs een heu- "assennota uitgebracht, "i^plgens gebeurde er niets 1 mi verreêencle J 'ut hier ook wel debet aan leweest. Jasie (2) er in Leiden meer fonteinen dienen te komen. De eerste vruchten van dit idee zijn zichtbaar in de enkele scha mele sproeiertjes die op het water van de Nieuwe Rijn dobberen. Maar daar blijft het niet bij, zo staat in het laatste num mer van het gemeentelijk voorlichtingsblad 'Stadswerk' te lezen. „Zoveel charme Leiden ont leent aan zijn grachten en singels, zo weinig aantrek kingskracht heeft de stad vanwege zijn fonteinen", verzucht de schrijver van het artikel om even later zijn fantasie de vrije loop te laten: „Fonteinen, je kan er einde loos naar turen, er in diepe gedachten raken of je rijk wensen na het werpen van een muntje". Een inventarisatie leert dat Leiden slechts twee echte fonteinen heeft, op de Vis markt en in de singel bij Mo len De Valk. Andere „brave spuitertjes" lijden een armoe dig bestaan terwijl het kunst werk annex fontein bij de winkels aan de Kooilaan door gebrek aan onderhoud (van de gemeente) zichzelf buiten werking heeft gesteld. Fantasie (3) Maar er is hoop, zo blijkt uit 'Stadswerk', want waarom niet op alle mogelijke plaat sen alsnog fonteinen aange legd. Als mogelijke locaties voor deze „fonkelende wa terpartijen" worden het Sta tionsplein genoemd, de Schipholweg, de Willem de Zwijgerlaan en de Churchill- laan. In de binnenstad is ruimte gedacht voor wat kleinere spuitertjes bij het Museum van Volkenkunde en voor de Hartebrugkerk. En dan zijn er natuurlijk nog al die singels, vijvers en slo ten die de aanwezigheid van een ruisend fontein tot opbie den hebben moeten onberen. Helaas is niet duidelijk waar mee deze nieuwe rage gefi nancierd moet worden. De begroting van de gemeente Leiden ziet er bepaald arme tierig uit en het huidige on derhoudsbudget voor fontei nen van 7000 gulden per jaar, belooft niet veel goeds. Maar het mooiste dat deze rage lijkt voort te moeten brengen is een schitterend fontein op het grasveld van de Plesmanrotonde. Stads werk heeft zelfs speciaal de Hofplein-fontein in Rotter dam en de Plesmanrotonde middels een fotografische truc bij elkaar gebracht om te laten zien hoe fantastisch het er allemaal uit kan zien. Kennelijk is het de beden kers van al dit moois ontgaan dat de Plesmanrotonde onder felle protesten van de buurt bewoners die dit stukje groen niet wilden missen, amper een jaar geleden door de ge meenteraad is wegbestemd. Op deze plaats moet in de toekomst een T-kruising worden aangelegd en is geen ruimte meer voor groen. Laat staan voor een flinke waterpartij. Zoethoudertje (1) Het was duidelijk woensdag avond in Voorhout: bouwer Gé Noorlander had wat goed te maken. De tafels van café- restaurant Boerhaave waren volgezet met koffie en lekke re gebakjes en na de tweede koffie kwam al snel een ober langs voor een frisdrankje of alcoholische versnapering, een rondje dat nog tweemaal werd gemaakt. Aanleidingvoor dit luilek kerland was de publiciteit maar dan in negatieve zin die in wagonladingen over de firma was uitgestort. Zelfs de landelijke pers en radio en televisie waren afgekomen op de onverkwikkelijke ople veringsaffaire in de Voor- houtse wijk Oosthout. De aanstaande Waterleliewegbe- woners hadden zoveel druk op de ketel gezet dat de bou wer de woningen opleverde, terwijl ze feitelijk nog niet af waren. Een week voor de bouwvak vakantie kwam een verte genwoordiger van de Vereni ging Eigen Huis kijken en die sprak van „een schanda lige situatie" waarop het bouwbedrijf als een razende tornado aan het werk ging om in een week te herstellen wat er nog te herstellen viel. Zoethoudertje (2) De klachten bleven niet be perkt rond de oplevering, ook tijdens en na de bouw vakvakantie bleven de klachten toestromen en de publiciteit bleef aanhouden. Dat laatste kan een groot bouw- en aannemingsbedrijf als Noorlander natuurlijk niet hebben en daarom wer den alle Oosthoutbewoners uitgenodigd om hun grieven op tafel te leggen. Noorlan der zelf kwam om „leergeld te betalen" zoals hij het uit drukte. Dat deed hij dan ook, niet al leen financieel. Hij beet man moedig voor de volle zaal in het stof en gaf een aantal fouten toe. Onder druk van Eigen Huis de meeste be woners hadden daar kenne lijk nog niet zo over nage dacht beloofde Noorlander ook rente over te vroeg be taalde bouwtermijnen te zul len uitbetalen aan de bewo ners. Of dit nu genoeg was of dat de koffie met gebak en drankjes als zoethoudertje het hem deden, is niet te ach terhalen. Maar feit blijft dat de groep boze Oosthouters zich door Noorlander liet overtuigen. Grote afwezige was overi gens burgemeester Mathieu van de Wouw van Voorhout. De in opspraak geraakte commissaris van Huis ter Duin B.V., onderdeel van het Noorlander-concern, was er val dan elders in de stad par keerplaatsen aan te leggen. In de met C&A afgesloten overeenkomst verplicht de gemeente zich nadat dat als een harde eis door de k!e- dinggigant op tafel was ge legd de ruim 57 mille met rente terug te betalen als die garage er niet uiterlijk in 1990 staat. C&A heeft blijkbaar nog steeds niet erg veel vertrou wen in de gemeente Leiden. De fontein op de Plesmanrot onde (zie „Fantasie"). niet om zijn nieuwe inwoners bij te staan. 1990 Wanneer gaat de Sanderspar- keergarage in Leiden open? Begin 1986. En wanneer wordt de nu zelfs door de PvdA bepleite garage op het Ir. Driessenplein voor het publiek opengesteld? Uit een overeenkomst tussen C&A en de gemeente valt af te leiden dat de gemeente gokt op ui terlijk 1990. Volgens de gemeentelijke bouwverordening is elke nieuwe winkel in de binnen stad verplicht parkeerplaat sen aan te leggen voor de klanten. Voor C&A zou dat neerkomen op 32 plaatsen, maar omdat in de buurt van de nieuwbouw aan de Haar lemmerstraat helemaal geen ruimte is voor aanleg van parkeerplaatsen, neemt de gemeente genoegen met een geldelijke vergoeding. Voor C&A komt dat in dit geval neer op 57.190 gulden en de gemeente belooft in zo'n ge Circus (1) Over ruim een half jaar moet Leiden naar de stembus om een nieuwe gemeenteraad te kiezen. Dat lijkt nog ver weg maar het verkiezingscircus is dit jaar vroeg op pad gegaan. Het aantal door wethouders verrichte officiële handelin gen is de laatste weken im mers explosief toegenomen, met name wethouder Jit Pe ters liet zich niet onbetuigd. Achter de schermen maakt men zich ondertussen op om de kandidatenlijsten voor de gemeenteraad samen te stel len. Vooral de kop- en staart- politici gaan daarbij spannen de tijden tegemoet. Wie komt er op een onverkiesbare plaats te staan en dient in '86 naar een andere hobby om te zien. Maar belangrijker nog, wie wordt verkozen tot lijst trekker voor zijn of haar par tij. Voor het CDA kan daar wat het laatste betreft geen mis verstand over bestaan. Sinds het vertrek van Helmuth Driessen maakt Joop Walen kamp onbedreigd de dienst uit in de grootste oppositie partij. Hij zal automatisch lijsttrekker worden voor het CDA en wanneer dat aan de orde mocht komen de belangrijkste kandidaat zijn voor een wethouderszetel. Circus (2) Bij de VVD ligt het lijsttrek kerschap iets gecompliceer der. Fred Kuijers mocht zijn partij reeds twee maal bij de plaatselijke verkiezingen aanvoeren en ongetwijfeld was hij dit maal ook als eer ste man verkozen ware het niet dat hij onlangs in de anonimiteit van het wethou dersschap voor welzijn ver zonk.'Een portefeuille waar in Leiden maar weinig poli tiek gewin uit schijnt te ha len te zijn. Daar komt nog bij dat partij genoot en collega-wethouder Jos Fase met haar econo misch beleid het laatste jaar veel waardering heeft ge oogst en zo langzamerhand voor ondernemend Leiden en daar moet de VVD het toch vooral van hebben een vertrouwd figuur is ge worden. Kuijers zal de nodi ge publicitaire hoogstandjes nodig hebben wil hij Fase nog inhalen in de race naar de eerste plaats. Circus (3) Bij de PvdA tenslotte zijn drie serieuze kanshebbers. Allereerst is daar de wethou der voor volkshuisvesting Dick Tesselaar. Vier jaar ge leden was hij nogal populair hij werd toen ook als lijst trekker gekozen maar zijn populariteit lijkt een beetje gedaald. De constante stroom van aanvallen door PSP- raadslid Hans de la Mar op zijn beleid heeft het imago van Tesselaar beschadigd. Van vertrouwenwekkend po liticus is hij tot een wat stuurse bestuurder verwor den. Dan is daar nog wethouder Jit Peters, ongetwijfeld uit stekend geschikt als lijsttrek ker ware het niet dat hij de portefeuille verkeer beheert. Het verkeersbeleid staat in Leiden garant voor een niet aflatende stroom van kritiek en Peters kan er dan ook op rekenen bij de eerste de beste forumdiscussie een groep boze ondernemers tegenover zich te krijgen. Verkeerswet houders worden in Leiden nooit populair en kunnen daarom ook geen lijsttrekker worden. Tenslotte dan nog de fractie voorzitter van de socialisten, Marietje van der Molen. Naar verluidt is ook zij een serieu ze kandidaat, voor het lijst trekkersschap. Niet bij ieder PvdA-raadslid erg geliefd maar politiek goed onderlegd en bedreven in het discussië ren. Van der Molen heeft bo ven haar twee concurrenten het voordeel dat zij een vrouw is en daar is de PvdA, na jaren van mannenover- heersing in de verkiezings strijd wel eens aan toe. En, mochten de liberalen be sluiten Jos Fase de politieke kar te laten trekken, dan kan de PvdA als partij die het vrouwvriendelijke hoog in haar vaandel voert, toch niet achterblijven.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11