Koopkracht in'86 omhoog isleren problemen et zes Boeings Ook hoofd Westduitse contra spionage loopt over naar DDR OOSTENRIJKSE WIJN VLIEGT DE DEUR UIT Nieuwe MtoKopeN BON [TRA mx Nieuwe berekening drijft huur op" Kwik in tubes tomatenpuree let op wie? MIDDENINKOMENS PROFITEREN HET MEEST Het Motorhuis Nederlandse officieren verdacht van fraude Herinneringen 'CcidóeSomant Vrijdag 23 augustus 1985, 76e jaargang no. 23278 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I I.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.89 (aut.betaling),kwartaal f 65,68, jaar f 250,86. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071 122248. Advertenties: (excLoBTWjT0,61 per mm, kleintjes f 0,43 per mm. Alleenstaanden en de Ameri kaanse anti-satellietproeven in „Hier en nu" op Ned. I om 21.20 uur. Op Ned. II om 21.20 uur Henk van Randwijk in „De onderste steen" en om 23.35 uur nacht film „Licht in het donker". Op België 1 om 20.15 uur film „De hellekroeg". Veel bewolking en enige tijd regen, mogelijk ook onweer. Later op de dag enkele opkla ringen. Vannacht omstreeks 14 graden, morgen ongeveer 19 graden. Langs de kust krachtig of harde wind. Zon -op: 06.39; onder 20.45. Schev. hoog water: 9.27 en 22.00; laag water: 5.03 en 17-34 uur. —^circuit van Zandvoort komt het race-circus in actie om te verzamelen voor de we ll *77, in de Formule 1-klasse, st.. dees zijn aan Zandvoort 36. fegaan. Vandaag in een i bijlage alle informatie over d van zaken en het helse =^l dat zondag in de Zand duinen te horen en zien is. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Nationale Woningraad, het overkoepelend orgaan van woning bouwverenigingen, vraagt staatssecretaris Brokx (Volkshuisvesting) het nieuwe sys teem van huurberekening niet in te voe ren. De Raad heeft uitgerekend dat de ge middelde huurder door dit systeem, dat op 1 juli volgend jaar van kracht moet wor den, er zo'n 65 gulden per jaar op achteruit gaat. Deze verhoging komt dan bovenop de gewone jaarlijkse huurstijging, die in 1986 naar verwachting vier procent zal be dragen. Een woordvoerder van Brokx ontkende de juistheid van de berekeningen van de NWR. De nieuwe regeling komt er op neer dat de huren van woningen veel exacter wordt vastgesteld dan nu het geval is. De ouderdom en de staat van de wo ning bijvoorbeeld worden zwaarder gewo gen. Het gevolg is volgens de woordvoer der dat een deel van de woningen duurder wordt maar dat bij een ander deel de huur daalt. In totaal zou het één tegen het an der wegvallen. Volgende week woensdag verdedigt de staatssecretaris zijn plan in de Tweede Ka mer. Naar verwachting krijgt hij de meer derheid achter zich, als hij op wat onder geschikte punten tegemoetkomingen wil doen. BERN De in de Oostenrijkse stad Graz gevestigde conservenfabriek Rocco heeft in de lente een partij tomatenpuree gefabri ceerd die verontreinigd is door kwik. Rocco is een onderdeel van Hero, dat zijn hoofd kantoor in Zwitserland heeft. De dertig- tot veertigduizend tubes tomatenpuree met kwik zullen uit de handel worden geno men. Volgens Hero is er geen direct gevaar voor de volksgezondheid omdat de kwik- concentratie daarvoor te gering zou zijn. Het bedrijf zegt dat het geen produkten van buitenlandse vestigingen op de Nederland se markt brengt. TILBURG Sinds het bekend worden van het wijnschandaal in Oostenrijk doet de Tilburgse wijnimporteur Kerstens op vallend goede zaken in Oostenrijkse wijn. Na het uitbreken van het „anti- -vries schandaal" verkocht hij binnen enkele weken 1400 flessen, terwijl nor maal gesproken de afzet niet boven de 700 flessen per jaar uitkomt. Momenteel loopt de verkoop weer iets terug. Kerst ens vermoedt dat sommige mensen zo verknocht zijn aan „het mollige karakter van Oostenrijkse wijn" dat ze die on danks alles willen blijven drinken. „Al leen nemen die mensen nu het zekere voor het onzekere. In plaats van een goedkope fles uit de supermarkt, kiezen zij nu voor een duurdere". Die komt in dit geval uit de lcelders van Prins von Metternich en die knoeit volgens Kerst ens niet met anti-vries. Volgens een woordvoerster van de commissie wijn van het hoofdproduktschap akkerbouw- produkten in Den Haag is dat echter niet zeker. Inmiddels is één van de grootste Westduitse wijnimporteurs failliet door het schandaal. De verliezen zijn opgelo pen tot 4,8 miljoen mark en het bedrijf zit met 1,6 miljoen onverkoopbare fles sen Oostenrijkse wijn opgescheept ZH rd, vlak voor de kruising Sir Winston Churchilllaan- liaan in Rijswijk lijkt volkomen duidelijk: naar rechts ide auto's moeten opletten voor fietsers die rechtuit Dat lijkt althans de intentie, maar als een gemeente n verkeersborden gaat ontwerpen, krijg je toch rare Het bord is namelijk uitgevoerd in blauw, met een ijl die omhoog wijst. Rode pijlen op verkeersborden l^nen meestal, dat deze rijrichting geen voorrang B^n dat geval zou dus het afbuigende verkeer, hier met tte pijl aangegeven, voorrang hebben. In dat geval de eenzame fietser dus helemaal vogelvrij verklaard. was niet de bedoeling, zo laat desgevraagd de afde- jrkeerszaken van de Rijswijkse politie weten. Het I> gewoon foutief, en het wordt daarom nog maar loor ons gesignaleerd en gefotografeerd als een cu- t in het moderne verkeer alweer verwijderd... (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De koopkracht van ieder een gaat volgend jaar omhoog, doordat er minder premie voor sommige sociale verze keringen betaald zal hoeven worden. Hiertoe heeft het kabinet beslo ten tijdens zijn bespre kingen over de begro ting voor volgend jaar. Volgens het Centraal Planbureau zijn het de middeninkomens die hun koopkracht het meest zien stijgen: twee procent. Voor de mini mum- en maximumin komens gaat het om een verbetering met een half procent. De „scheve" uitwerking van de maatregel komt doordat de middeninko mens relatief het meest aan premie betalen. De minima dragen betrekkelijk weinig af en voor de hoogste inko mens geldt een inkomens grens (ongeveer 60.000 gul- den), waarboven geen pre mie meer geheven wordt. In theorie is het mogelijk het denivellerende karakter van een premieverlaging te niet te doen, maar daar voelt het kabinet niet voor. Het meent dat een vergro ting van de netto afstand tussen minimaal en modaal wenselijk is. Een daling van de sociale premies is moge lijk, doordat de sociale fond sen zonder nadere maatre gelen volgend jaar grote overschotten zullen hebben. Of er ook een belastingver laging moet komen, daar over zijn de ministers het nog steeds niet eens. Een groep bewindslieden, onder wie premier Lubbers en veel VVD'ers, is daar voor stander van. Zij hebben voorgesteld de belasting te verlagen met een bedrag van 750 miljoen a 1,5 mil jard gulden. Hierbij vinden ze echter mi nister Ruding (Financiën) vierkant op hun weg. Deze meent dat er' geen reden is voor zo'n „cadeau", nu de premieverlaging een stuk groter kan zijn dan aanvan kelijk was verwacht. Ru- ding wil voorrang geven aan verlaging van het fi nanciële tekort van de overheid, dat volgens zijn departement in 1986 ongun stiger (7,9 procent) zal uit vallen dan het CPB voor spelt (7,4 procent). Ajax moet supporters zelf gaan begeleiden AMSTERDAM Voetbalclub Ajax moet vanaf 1 januari vol gend jaar zelf haar ,,F-side" supporters gaan begeleiden tij dens uitwedstrijden. Dat is het gevolg van een beslissing van de Amsterdamse politie om de begeleiding die sinds enkele jaren door politiemensen werd uitgevoerd, te beëindigen. Woordvoerder K. Wilting van de Amsterdamse politie heeft dat vanmorgen meegedeeld. Het begeleidingswerk kost de politie te veel tijd. „In het sei zoen 84/85 kostte de F-side be geleiding 1600 ♦manuren. Dat gebeurde altijd in het week einde, wat voor de politie toch al een zwaardere belasting is", aldus de politiewoordvoerder. Bovendien is de Dolitie van mening dat de begeleiding van supporters de taak en verant woordelijkheid van de voet balclubs zelf is. rele JL me Deste rote s(ESTER/DEN ?n ide- Behalve het on- met een Britse [37 in Manchester, )4 mensen om het !linfin Stomen, heb- 5 gisteren proble- .^rgedaan met vijf ^lïo^oemg-toestellen. incidenten ■Qr Japan en een op hebben, zich ™n*:.g,e?n persoonlij- Plukken voorge- ng-737 van Trans- 3'eg naar het Griekse - LA^Tt gisteren een nood- en. Haaien op Rhodos, na dat een mankement aan de remmen was geconstareerd. Enkele uren later konden de passagiers met hetzelfde toe stel verder. In Japan moest een Boeing-737 op een motor landën, nadat de andere we gens olielekkage was afgezet. Een Boeing-747 van Iran Air keerde kort na de start terug naar het vliegveld van Tokio omdat een waarschuwingslicht een brand meldde in de baga geruimte. En een Jumbo van Air India landde op drie moto ren, nadat de vierde wegens oververhitting was uitgescha keld. Enkele uren eerder was een Jumbo van JAL met 557 mensen aan boord geland we gens problemen met zijn hoog teroer. De vorige week veron gelukte Japanse Jumbo was van precies hetzelfde type en had ook problemen met het hoogteroer. Bij het het onder zoek van de Boeings-747 van JAL zouden bij drie oudere machines defecten aan het roermechanisme zijn geconsta teerd. In een DC-10 van JAL ontstond vanmorgen paniek nadat in een van de motoren een harde knal klonk, waarna een brandje uitbrak. De piloot zag kans de motor uit te scha kelen, waardoor het vuur doofde. De passagiers zetten hun reis voort met een ander toestel. Pagina 5: Explosie in motor oorzaak vliegramp. eht oceaan "duta rubberboot jiger. i lpstukE" EAST Een Ier- et speïst is de eerste per- 2r rden, die in een rub- iet buitenboord mo- lantische Oceaan is ten. De man deed 29 le Lux'er zijn tocht. De xtra's Edna O'Coineen be nde zip oversteek in en gro New Foundland, en eren aan in de Ierse imore East. Kort na van de reis kreeg hij met zwaar weer en arantif boot om. Daarbij ij zijn kaarten en 'oorraden en raakte ^■^•zender beschadigd. *«l kon de Ier geen ra- oiang de maken. gratis elke woensdag de biilIge bij uw krant met informatie over films, muziek theater. recreatie. exposities en een complete agenda (ADVERTENTIE) AUTOVERHUUR F.PRANGERS verhuur van luxe- en bestelauto's HOOFDSTRAAT 104 LEIDERDORP Tel. 071-89.40.40. (ADVERTENTIE) vraag eerst naar onze inruflprijzen vondel laan 80. Lelden. TtLOTi-76 9313. (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN Aan de spionna- ge-affaire die Bonn al da genlang in zijn greep houdt, is een nieuw, onge looflijk, hoofdstuk toege voegd. Het hoofd van de afdeling contra-spionage van de Westduitse Bin nenlandse Veiligheids dienst Hans .Toarhim Tiedke, die sinds afgelo pen maandag spoorloos was verdwenen, blijkt te zijn overgelopen naar de DDR. Het Oostduitse persbureau ADN maakte vanmorgen be kend, dat Tiedke in Oost-Ber- lijn om politiek asiel heeft ge vraagd. Het is voor de vierde maal in nauwelijks twee we ken tiid dat een sninn naar de DDR terugvlucht. Eerder ble ken twee secretaresses en een medewerker van de Bundes- wehr met stille trom naar de DDR te zijn vertrokken. Het overlopen van Tiedke is een enorme klap voor de West duitse veiligheid en zal waar schijnlijk gevolgen hebben voor de regering van bonds kanselier Kohl. Gisteren toon de deze zich nog zeer veront waardigd over het gespionneer van Ho DDR in 7Ün land .Dit roept spanningen op", aldus Konl. „De DDR zegt voortdu rend geïnteresseerd te zijn in een normalisering van de we derzijdse betrekkingen. Maar dan moet de DDR zich wel re aliseren wat voor een indruk deze spionnage-zaken maken. Dat moet bij ons wel wantrou wen oproepen". Pagina 5: Verdwijnen top agent klap voor Westduitse veiligheid Zandzakken tegen geweervuur Voor een apotheek In de Ham- bra wijk in westelijk Beiroet namen de eigenaars gisteren het zekere voor het onzekere door de winkel te beschermen met zandzakken tegen geweer vuur en aanslagen. Weliswaar is er opnieuw een bestand overeengekomen, maar nie mand weet hoe lang dat stand houdt. Zie voor een verslag pagina 5. Drie winnaars in Superlotto NEW YORK De nimmer vertoonde superhoofdprijs van 41 miljoen dollar (ongeveer 125 miljoen gulden) in de Newyorkse lotto moet worden verdeeld onder drie winnaars. Er hebben zich intussen echter vier winnaars gemeld. Een groep van 21 fabrieksarbeiders heeft zich gemeld met een winnend biljet. De groep had samen 42 lottoformulieren ge kocht en een van de formulie ren was goed. Een werkloze man uit de Bronx heeft zich ook gemeld met een winnend formulier. Een 26-jarige man zegt dat hij en zijn vriendin beiden een winnend formulier hebben. Volgens de computer moeten er drie goede formu lieren in omloop zijn die in verschillende delen van de stad zijn verkocht. De hoofd prijs in de lotto was zeven keer blijven staan en opgelo pen tot het recordbedrag van 41 miljoen. (Van onze parlementaire redactie) MÖNCHENGLADBACH/DEN HAAG Een aantal Nederlandse militairen, gele gerd in het Westduitse Mönchengladbach, wordt verdacht van „onregelmatigheden met rijksgelden". De recherche van de Ko ninklijke Marechausse is al enige tijd bezig met een onderzoek, aldus een woordvoer der van het ministerie van defensie. Naar verluidt zijn er vooral officieren bij de zaak betrokken. Eén majoor zou al gearresteerd zijn. Men hoopt het onderzoek binnen een paar weken af te ronden. De betreffende militairen maken deel uit van het zogeheten Nederlandse Admini stratie Korps. Zij zijn gedetacheerd bij de Northern Army Group (Nortag), een sa- menwerkingsvervand van Engelse, Belgi sche, Nederlandse en Westduitse legerkorp sen in de Bondsrepubliek. Bij deze staf wer ken zo'n 250 Nederlanders. Een aantal van hen wordt verdacht van valsheid in ge schrifte, het aannemen van steekpenningen en oplichting. Hiermee zou een totaalbe drag gemoeid zijn van boven de honderd duizend gulden. De defensiewoordvoerder legde uit dat de Nederlandse staf, zoals alle zelfstandige onderdelen van de krijgs macht, werkt met een eigen budget „Daar- mee kan dus ook geknoeid worden, bijvoor beeld door niet gedane uitgaven wel te de clareren". Rusland kan zo communistisch niet zijn of het wü toch de herinneringen aan het oude kapitalisme bewaren. Vandaar ook dat de gemeenteraad van Leningrad heeft besloten drie oude gebouwen te restaureren als monumenten uit de tijd van voor de revolutie van 1917. In één van de gebouwen is te zien „hoe de ambtenaren in het toenmalige St.-Petersburg leefden". Het is voorts de bedoeling het een en ander over het leven van de adel uit die tijd te tonen. Ook een taveerne van rond de eeuwwisseling keert terug. Wanneer de gebouwen klaar zullen zijn is nog niet bekend. Maar dat leest u ongetwijfeld als het zover is in de Leidse Courant, al is dat vast niet binnen de veertien dagen, waarin u deze bant gratis kunt De Leidse Courant wil ik beet 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop tonder postzegel opsturen naar. Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1