Voorhout voorzichtig met afgifte van voltooiingsverklaring ïcht weer strop voor nservenindustrie NCERTEN AMERIKAANS SEMBLE IN ALPHEN Eerste lustrum Am op bescheiden schaal gevierd Orgel- en beiaardconcerten in Voorschotense Dorpskerk Sieraden en zilver gestolen Inbraak in woning RAF-vlag terug in Katwijks raadhuis IËN QMGFVING CckbeSomcwt VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1985 PAGINA 13 ton zware dorsmachine van Ruiten Troef kan door de drassige grond soms dagenlang in gebruikt. •"ARENDSVEEN tlleen veehouders ouwers hebben te 'an het slechte i de afgelopen •ok de conserven- ten in de regio lede ogen de ge- an te veel regen inig zon aan. Het veer heeft ertoe J t het oogsten van fjj groentesoorten k stagneert. Met jjj i tuinbonencam- w de Haarlemmer- f)t momenteel uit. duurt die een Irie maar dit jaar ogsten van tuin- ïiimaal een week iren. De grond is zó drassig dat de grote zestien ton zware dors machine van Ruiten Troef soms dagenlang niet kan wor den gebruikt. De conservenin- dustrie verwacht overigens nog grotere problemen bij het rooien van de zilveruitjes.- Dit produkt wordt vooral in de IJsselmeerpolders op contract geteeld door de boeren daar. Als het regenachtige weertype nog erg lang aanhoudt, zou dit catastrofale gevolgen kunnen hebben voor de oogst. Het pro bleem bij zilveruitjes is dat het lof gaat afsterven, waarna de plant opnieuw kan gaan uitlo pen. Dit maakt de ui volledig waardeloos. „Als het huidige kille en natte weertype nog een week aanhoudt, kan dertig a veertig procent van de zil- veruitjesoogst als afgeschreven worden beschouwd" deelde di recteur J. van Kuiten van het Roelofarendsveense conser- venbedrijf Ruiten Troef giste ren desgevraagd mee. Van de komende sperciebo- nencampagne zei hij te ver wachten dat de oogst dertig a veertig procent kleiner zal zijn dan in voorgaande jaren kon worden verwerkt. „Het weer moet snel beter worden, an ders voorzien we grote proble men in kwalitatief en kwanti tatief opzicht", aldus Van Rui ten. „Als gevolg van een lager aanbod zijn de augurken dit jaar extreem duur" vertelt de eigenaar van Inmakerij Vol- water aan de Langeweg in Roelofarendsveen. De heer. B. Vol water is evenwel tevreden over het aanbod van knolsel derij en witte kool uit de Noordhollandse Schermer. Christina uitgenodigd AAN DEN RIJN hgton Music Ensem- roensdag 28 en don- augustus twee con- le Oudhoornse kerk De concerten vin- onder auspiciën van indse ambassade in n, de stichting Al- lotion en de Kultu- |t van 28 augustus is "ten muziekuitvoe- imeester M. Paats is 'oor de gehele ge- 3 en genodigden uit s- en maatschappe lijk leven. Tot de genodigden behoort ook Prinses Christina. Zij is een studiegenote van Je rome Barry, de leider van het Washington Music Ensemble. Verder worden als gasten ver wacht de Amerikaanse ambas sadeur en zijn vrouw, de heer en mevrouw L.P. Bremer III, de voorzitter van de Ameri kaans-Nederlandse Kamer van Koophandel, de heer en mevrouw P. L. Legro (direc teur van Transavia) en de voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Rijnland en zijn vrouw, de heer en me vrouw A.-Koningsveld. Het Washington Music Ensem ble bestaat uit zes Amerikaan se kunstenaars, te weten Char les Stier op klarinet; Mary Findley op viool; Jerome Bar ry, bariton; Elizabeth Kirk-pa- trick, sopraan; Alan Mandel, piano en Jan Pmpilo, fluit. Het ensemble is deze maand be gonnen met een eerste toernee door Europa. Er werden al concerten gegeven in Finland en Zweden. Na de optredens in Nederland reist het ensem ble door naar Parijs waar het deelneemt aan een muziekfes tival. ZOETERWOUDE Het Zoeterwoudse creativi teitscentrum De Am bachtsschuur, gevestigd aan de Dorpsstraat 46, werd vijf jaar geleden of ficieel geopend. In de pe riode van 1980 tot heden hebben ongeveer 700 mensen deelgenomen aan de 25 verschillende cur sussen. De financiële situ atie laat geen uitbundig feest toe. Initiatiefneem ster én eigenaresse Lolita Schaepman biedt niette min toch wel wat extra's in de vorm van vier nieu we cursussen plus tien cursussen die al eerder op het programma stonden. „Ik vind het heerlijk om te organiseren en als het niet an ders kan zal ik zelf meer cur sussen moeten geven. Maar ik ga door, desnoods alleen" al dus de vastberaden Lolita Schaepman. De exploitatie van de Ambachtsschuur is wat moeilijker geworden nu afgelopen seizoen de belang stelling wat terugliep maar als in het nieuwe seizoen het en thousiasme toeneemt is het fi nanciële leed snel geleden. „Winst behoeven we niet te maken maar we moeten wel enigszins uit de kosten ko men. De verbouwing van de Ambachtsschuur gebeurde vijf jaar geleden uiteraard niet gratis en ook de energie- lasten wegen zwaar", aldus mevrouw Schaepman. Overigens begon zij al in 1971 samen met Agnes van Gent met het geven het creativiteitscursussen. De be langstelling voor de creatieve vaardigheid groeide zo snel dat naar een grotere ruimte Mevrouw L. Schaepman voor de Ambachtsschuur. werd uitgekeken. Aanvanke lijk'viel het oog op de zolder van de voormalige boerderij, maar uiteindelijk werd het de voormalige varkensschuur. Met de inzet van velen werd een volwaardig creativiteits centrum uit de grond ge stampt met legio mogelijkhe den op de begane grond én de eerste verdieping. Het aantal cursussen werd uitgebreid en vier dagen per week waren er volop activiteiten. Honderden maakten er gebruik van. „En zeker niet alleen uit Zoeter- woude want vanuit de gehele regio komen ze naar de Am bachtsschuur: Leiden, Oegst- geest, Leidschendam, Voor schoten, Stompwijk en noem maar op. Ik stel hoge eisen aan de docenten. Ze moeten hun vak goed verstaan want er wordt heel serieus ge werkt". Lolita heeft veel steun van Gerard Zwarts. Jolanda de Boer en Marten Holtkamp. „Zij werken bijzonder hard om de AmbaAtsschuur een zo goed mogelijk aanzien te ge ven. Het gaat hen echt ter harte en dat is natuurlijk ook een stimulans om enthousiast door te gaan", aldus Lolita Schaepman. Zaterdag 24 en zondag 25 au gustus is er open huis in de Ambachtsschuur. Zaterdag van tien tot vijf uur en zon dag van twaalf tot vier uur kan iedereen een kijkje ko men nemen. Dan zullen te vens de docenten aanwezig zijn zodat direct allerlei infor matie verstrekt kan worden. Uniek is de eenmalige cursus beensnijden. De bekende beensnijdster Ans Nieuwen- burg-Boom is bereid gevon den begin september een drie daagse cursus te geven. Nieuw is ook de cursus origami: Ja panse vouwkunst, sieraden maken en miniatuur weven. „Een goede belangstelling voor de 14 cursussen die we op het programma hebben, is het mooiste cadeau dat wij ons kunnen wensen bij dit eerste lustrum", stelt Lolita Schaep man. VOORSCHOTEN De cyclus orgel- en beiaardconcerten in de Voorschotense Dorpskerk gaat voor de achttiende keer van start. Deze door de ge meente Voorschoten georgani seerde concerten zijn gratis toegankelijk. Het eeuwenoude orgel en de vrij jonge beiaard vormen een opmerkelijke combinatie. Het eerste concert wordt maandag 26 augustus gegeven met aan het orgel en voor de beiaard Addie de Jong, de vas te dorpsbeiaardier. Hoboïst Han Kapaan verleent verder medewerking. Op maandag 2 september is het tweede con cert met Henk Walvaart, can tor-organist van de dorpskerk en Romke de Waard als bei aardier. Medewerking ver leent dan het Voorschotens kamerkoor. Maandag 9 sep tember wordt het orgel be speeld door Kees van Eersel, die tevens ook de beiaardier van die avond zal zijn. Zijn broer Henny van Eersel speelt er klarinet bij. Maandag 16 september komt organist Hans van Nieuwkoop; Todd Fair be speelt de beiaard. Maandag 23 september bespeelt Anneke Kot het orgel en Henk Groe- neweg de beiaard. Het Wasse naars kamerkoor en een ad hoe orkest verlenen verdere medewerking. Het programma voor iedere avond is als volgt: 19.30 tot 19.45 uur: torenbezoek; 19.45 tot 20.00 uur: beiaardbespeling; 20.00 tot 20.30 uur: orgelbespe ling; 20.30 tot 20.50 uur: pauze en beiaardbespeling; 20.50 tot 21.20 uur: orgelbespeling. Bij goed weer kan op de terrasjes van de Voorstraat steeds het bespelen van de beiaard be luisterd worden. Achttien jaar geleden werd ge start met een aantal bezoekers van ongeveer vijftig. Thans trekken de concerten per avond rond de 250 bezoekers. De beiaard van Voorschoten telt 37 klokken en de zware luidklok weegt 1850 kilogram. De beiaard is bijna 25 jaar oud. Het orgel werd gebouwd in 1720. De bouw van dit instru ment is tot stand gekomen door bemiddeling van Arent Baron van Wassenaar, heer van Duivenvoorde en patroon van de Voorschotense dorps kerk. Hij liet het orgel bouwen door Jacobus Zeemans. Het or gel telt 70 pijpen en die zijn meer dan 250 jaar oud. olie ing expositie Jjuwhuis (AAR Met een hu- ae speech heeft aaf Van Zuylen van gisteravond de ten- ng over de familie tckeren van Wasse- het Baljuwhuis geo- en met zondag is de felling, waarvoor vrij- stukken afkomstig iet Overijsselse Del- »zichtigen. ge bewoner van het nrickel, de laatste re- *an het in 1975 uitge- èslacht Van Heecke- Wassenaer, graaf tot idenhausen, gaf gis- ook acte de présence. de aanwezigen van ld zijn op de een of Ijze betrokken bij de ekeren van Wasse- »ls graaf van Zuylen elt, wiens grootvader ft baron van Zuylen 'elt de laatste burge- ivas die het Baljuw- 1911) bewoonde, an Zuylen en zijn e werden geheel in een fraai rijtuig afge- I het landgoed annex buinrell. Een in hij gde stemming verke- af schetste even later !k in de tuin van het is hoe zijn grootvader laar als burgemeester jaald. nstelling is ingericht gangen van het Bal- n het gerestaureerde ïde koetshuis. Er zijn et de kleding van de ekeren van Wasse- iien, evenals twee in Ie staat verkerende jjtuigen. Ook zijn er en. portretten en ge- fewerpen als een s te bezichtigen. De •Hing wordt georga- door de Stichting ut Delden. de Stich- risch Centrum Was- de huidige bewoner Bajuwhuis, de heer ijn. De toegangsprijs C i gulden Naam „Westwoud' officieel onthuld ZOETERWOUDE Niels van Steijn, de be denker van de naam „Westwoud", heeft giste ren officieel de naam van deze nieuwe basis school aan de Veldzichtstraat onthuld. Na de onthulling van de naam boven de centrale in gang van de school zongen de leerlingen van de nieuwe basisschool het „Westwoud-lied". Voor de leerlingen was er een -koude-verras- sing terwijl de aanwezige ouders het glas hie ven. Het festijn werd muzikaal opgeluisterd met draaiorgelmuziek. Vandaag houden de leerlingen van de school een speurtocht door het dorp. Vanavond is er voor de leerlingen een kampvuur terwijl de ouders en leerkrachten worden getrakteerd op een barbecue. „Duinklievers" op de radio NOORDWIJKERHOUT De Noord- wijkerhoutse postduivenvereniging „De Duinklievers" zijn door de VARA-ra- dio uitgenodigd om hun postduiven op zaterdagochtend om acht uur los te la ten voor een vlucht van 40 kilometer. Twee rasechte Noordwijkerhouters zul len voor de microfoon de duiven de lucht in praten. Na ongeveer een half uur verwacht men dat de eerste duiven in het dorp zich zullen laten vallen. De winnaar zal dan ook onmiddellijk in het programma komen. Een en ander is georganiseerd in verband met het 60- jarig bestaan van de VARA waarvoor de omroep in totaal negen keer een postduivenprogramma uitzendt. Frontale botsing tussen fietsers KATWIJK Een 26-jarige wielrenner uit Den Haag is gistermiddag gewond ge raakt bij een frontale botsing op het fietspad langs de pro vinciale weg 1. Hij werd daar aangereden door een 17-jari- ge Katwijkse die op haar fiets in de verkeerde richting reed. Zij mankeerde niets na de botsing, maar de Hage naar moest met verwondin gen aan hoofd en armen worden opgenomen in het Academisch Ziekenhuis Lei den. KATWIJK Uit twee woningen in Katwijk zijn gisteren sieraden gestolen. De dieven kwamen een woning aan het Cleyn Duinpark binnen door de glazen schuifpui aan de achterzijde open te breken. Dat gebeurde tussen half negen en twaalf uur 's morgens. Uit de wo ning. die geheel is doorzocht, worden sieraden en zilveren voorwerpen ver mist. De waarde ervan is nog niet be kend. Uit een woning aan de Meer burgkade worden ook sieraden vermist. Insluipers zijn daar tussen half acht en half vier binnen gekomen. Ook in dit geval is de waarde van de buit nog niet bekend. OEGSTGEEST Inbre kers hebben gisteren tus sen half tien 's ochtends en vijf uur 's middags hun slag geslagen in een wo ning aan de Suriname- straat in Oegstgeest. Een ruit aan de voorkant van het huis werd ingeslagen; de omvang van de buit is nog niet bekend. Gehuurde video verkocht ALPHEN AAN DEN RIJN Een 29-jarige Alphenaar is giste ren aangehouden omdat hij zijn gehuurde videorecorder heeft doorverkocht. De man had de vi deorecorder met vijf banden vo rige week gehuurd bij de firma Videoland Zaunbrecher aan de Hoofdstraat. Hij bracht het appa raat echter niet terug, maar ver kocht het in Amsterdam voor 120 gulden. Videoland deed aangifte bij de politie toen de videorecor der niet terugkeerde. Bij de Al phenaar thuis werden nog wel de gehuurde videobanden aange troffen. Tegen hem is proces ver baal opgemaakt. VOORHOUT De ge meente Voorhout gaat voortaan een voltooiings verklaring afgeven pas nadat nieuw gebouwde huizen gekeurd zijn door de gemeente. Dit ver klaarde gisteravond bur gemeester M.Th. van de Wouw tijdens de raads vergadering in antwoord op vragen die de fractie voorzitter van de VVD, mr. W. Meyer, stelde naar aanleiding van de proble men, die zich voor hebben gedaan in de nieuwe wijk Oosthout door té snelle oplevering van de wonin gen aan de Waterlelieweg door bouwer Noorlander. Onder meer vroeg fractievoor zitter Meyer zich af wat de ge meente nu precies deed alvo rens een voltooiingsverklaring af te geven. Gebleken is echter dat er in Voorhout tot nu toe helemaal niet een dergelijke verklaring werd afgegeven. Naar aanleiding van de recen te gebeurtenissen wil men in de toekomst dit wel gaan doen. Burgemeester Van de Wouw zei dat dit schriftelijk tussen gemeente en bouwer Noorlan der was vastgelegd dat bij vol gende opleveringen ongeveer drie weken van te voren de gemeente schriftelijk in kennis moet worden gesteld van de vermoedelijk opleveringsda tum met daarbij een lijst van het meer- en minderwerk. „Een bouwkundig ambtenaar zal dan gaan controleren of de huizen voor oplevering ge schikt zijn en ook zal er vanuit de gemeente worden gecontro leerd of de aansluitingen van de nutsvoorzieningen in orde zijrr" zo luidde de verklaring van de burgemeester „Pas dan geven wij een voltooiingsver klaring af. Schriftelijk is vast gelegd dat de bouwer niet meer oplevert voordat deze verklaring is afgegeven". Een voltooiingsverklaring heeft géén rechtsgeldige waar de maar heeft voortaan voor de nieuwe bewoners wel con sequenties voor het afgeven van een woonvergunning. Is er geen voltooiingsverklaring van een nieuw gebouwd huis. dan krijgt de bewoner géén woonvergunning. Noordwijkers bij televisie-opnamen NOORDWIJK Zo'n vijftig donateurs van de Stichting Coun try Music Promotion hebben de afgelopen twee dagen deelgeno men aan de opname van twee country-shows in de televisie-stu dio van de NOS te Hilversum. De programma's heten: KRO's Country Club. De shows worden uitgezonden op 2 en 16 septem ber. In het programma op 2 september treden op de country- groep Tulsa, de western-harmony formatie Cool Breeze en de zanger Rob de Nijs. Het tweede programma bevat een'optreden van nederlands beste blue-grass groep „Groundspeed", zangeres Jony de Boer en Lee Towers welke laatste een medley Zingt van Kris Kristofferson song. Volgens KRO-country presentator Ruud Hermans was het doel van de KRO om deze programma's te maken om op de eerste plaats het stereotype „cowboy beeld" van country te doorbreken. „Country is in onze ogen véél meer, natuurlijk is het een stuk traditie maar evenzeer goeie eigentijd se populaire muziek", aldus Hermans. De opnamen speelden zich af in een bar compleet met podium en dansvloer waarbij de aanwezige Noordwijkse countryfans herhaaldelijk werden inge schakeld om actief deel te nemen aan het programma. Ruim veertig jaar na dato is de RAF-vlag die destijds bij de bevrijding van ons land in Kat wijk werd gehesen, terug in het raadhuis. Het door de tijd aangetaste maar verder nog in goe de staat verkerende dundoek werd gistermid dag aan burgemeester C.A. Bos overhandigd door de zoon van Ernest Mason, de Britse offi cier die op een voormalig voetbalveld aan de Piet Heinlaan één van de eerste RAF-vlaggen in Noord-Nederland liet wapperen. Mason had in mei '45 de leiding van een groep geallieerde soldaten die zochten naar geschikte lokaties voor voedseldroppings. In januari van dit jaar nam de inmiddels 74-jarige oud-officier contact op met burgemeester Bos en vroeg hem de vlag, die hij al die tijd had bewaard, aan het ge meentebestuur te mogen overhandigen in de maand dat de 40-jarige bevrijding zou worden herdacht. Het was de bedoeling dat Mason de glorieuze intocht van oud-voedseldroppers, in Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg, zou meema ken, maar een maand voordat hij naar ons land zou afreizen overleed de Engelsman plotseling. Zijn missie is nu echter, enkele maanden later dan gepland, toch uitgevoerd door zijn zoon Gavin Mason, die met zijn twee zusters op uit nodiging van B en W momenteel een bezoek aan Katwijk brengen. De RAF-vlag krijgt een bijzondere plaats in het raadhuis. NOORDWIJKERHOUT De gemeentesecretaris van Noord- wijkerhout, de heer Adriaanse, werd gistermiddag officieel in de bloemetjes gezet omdat hij 25 jaar in overheidsdienst is. Burgemeester Winkel felici teerde hem met „een kwart eeuw dienstbaarheid aan de gemeenschap". Alle sprekers spraken vol lof over de jubila ris. De heer Sluis benadrukte namens de gemeenteraad de kennis en kunde waarvan de Adriaanse in bloemetjes gezet heer Adriaanse in de afgelo pen jaren blijk heeft gegeven. Loco-secretaris* de heer Dijk stra die zijn „baas" prees van wege zijn bijzondere betrok kenheid bij alles wat leeft zo wel in de zakelijke als de per soonlijke sfeer van zijn mede werkers, vergeleek de positie van de gemeentesecretaris met die van zijn stopperspilplaats in het zesde elftal van VVSR- zaterdag: het is zijn taak te di rigeren en het overzicht te houden. En hij speelt altijd fair, aldus de heer Dijkstra. Na afloop werd er door collega's, vrienden, kennissen en verte genwoordigers van de vereni gingen gebruik gemaakt van de gelegenheid om de jubilaris te feliciteren.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 15