iVertraging bij bouw •parkeergarage Sanders STAD OMGEVING Marokkaanse moeder echt voor gezin ALLER LEI(DS) Weer kettingbotsing bij Leiderdorp Peters legt laatste hand aan opgeknapte Pieterswijk Bijna kwart meer RWW-uitkeringen VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1985 PAGINA 11 politiecontrole bij Plesmantunnel SN De politie voert in de strijd tegen de onveiligheid op zoveel mogelijk surveillances uit bij de Plesmantunnel. ^hrijft het college van B en W aan „Vrouwen tegen »1 Geweld". 'Hep vrouwen heeft al een aantal malen van het college ge it maatregelen worden getroffen bij de Plesmantunnel, daar verschillende vrouwen zijn aangerand. Het college rop dat het urinoir dat bij de tunnel stond, inmiddels is >t. De Nederlandse Spoorwegen onderzoeken momenteel Bten in de tunnelmuur tussen het voetgangers- en autoge- gemaakt kunnen worden. Verder zal de gemeente de in in de buurt van de tunnel zoveel mogelijk snoeien. Het i wijst er tenslotte op dat volgend jaar de aansluiting van ^jdellaan op de Plesmanlaan veranderd wordt en dat daar- ^»k het voetpad en het fietspad paar de tunnel veranderd SJpeterd zullen worden. Ook de verlichting in de tunnel »*|nogelijk aangepakt. blijkt LEIDEN Een 29-ja- rige Leidenaar is gis teravond van 300 gul den bestolen. De man waste in de Vendel straat zijn auto. Hij werd aangesproken door een kreunende man die verklaarde dat hij een wond on der zijn borstbeen had. De Leidenaar nam de man mee zijn woning in en belde een taxi. Ondertussen moet „de gewonde" het geld hebben weggenomen. Hij verdween met de taxi. Jongen loopt door glazen deur LEIDEN Een 13-ja- rige jongen is gister middag met een tien centimeter lange wond in zijn arm naar het AZL overgebracht na dat hij in de hal van een flatgebouw aan de Merendonk door een glazen deur was gelo pen. Andere bewoners van de flat waar schuwden de politie nadat ze in de lift een grote hoeveelheid bloed hadden aange troffen. Studentengrap zaait verwarring LEIDEN Tegen drie stu denten is gisteren proces ver baal opgemaakt, nadat ze een vechtpartij, waarbij onder meer kettingen werden ge bruikt en een auto werd ver nield, hadden geënscèneerd. De grap was bedoeld voor een aantal eerstejaars die in een pand aan de Herengracht op bezoek gingen. De politie werd overstroomd met telefoontjes van omwonenden die waar schuwden voor de vechtpartij en ging er met twee surveill- lance-auto's op af. Vrouw ontvoerd LEIDEN/DEN HAAG Een 23- jarige vrouw, die was onderge bracht in huize Cortona aan de Haagweg is gisteren ontvoerd door haar drie broers. De vrouw Was geweest om haar echt scheiding te regelen. Buiten werd ze door haar drie Turkse broers gegrepen en in een auto gezet. Drie mannen arriveerden later met de vrouw weer bij Cortona. Daar bleek een tolk de plaats inge nomen te hebben van één van de broers. Het drietal werd bij Corto na door de politie aangehouden en aan de Haagse politie overgedra gen. Hen wordt wederrechtelijke vrijheidsberoving ten laste gelegd. Nep controleurs bestelen bejaarde LEIDEN Twee man nen die zich uitgaven voor controleurs van het Ehergiebedrijf Rijnland hebben gistermorgen een 85-jarige bewoonster van een pand aan de Stille Mare 250 gulden afhan dig gemaakt. De mannen belden aan maar de vrouw vertrouwde ze niet. Na lang aandringen liet ze de mannen toch binnen. Toen de mannen weer verdwenen, bleek het geld weg. Weer bonnen in Haarlemmerstraat LEIDEN De politie heeft gisteravond op nieuw een controle in de Haarlemmerstraat ge houden. Tijdens de koopavond werd proces verbaal opgemaakt tegen 21 automobilisten, fietsers en bromfietsers. Tasjesrover gepakt LEIDEN Een 28-jarige Leidenaar is gister avond vlak bij zijn woning aangehouden, nadat hij op de Jan van Houtkade een 71-jarige vrouw van haar tasje had beroofd. De man kon worden aangehouden na verklaringen van ge tuigen. De bejaarde vrouw kwam bij een en an der ten val en werd met een hoofdwond en schaafwonden aan een hand naar het AZL overgebracht. Haar tas met ruim 100 gulden is spoorloos. Ook in de Haarlemmerstraat werd gisteravond een Leidse van haar tas beroofd. De dader van deze roof is spoorloos. ^IDEN De Sandersparkeer- rage op de hoek van het Le- ndaal en de St. Jorissteeg gaat begin 1986 open. n In de plan- Ti n van projectontwikkelaar en kinemer G. Noorlander werd vanuit gegaan, dat de garage tijdens de feestdagen in de- mber voor het winkelend pu- lek open zou zijn, maar dat Ijkt niet te lukken. 1 ;ens een woordvoerder van de firma Noorlander wordt het „aan het eind van de winter of het begin van de lente". Een preciezere aanduiding van de planning van de bouw kan hij niet geven. „Vóór kerstmis, zoals de bedoeling was, is jammer genoeg niet haalbaar", voegt hij er aan toe. De bouw van de garage heeft onder meer vertraging opgelopen door de bouwstaking van begin dit jaar. In de strijd om de arbeidstijdverkorting legden ook de werknemers van de Leiderdorpse aannemer het werk en kele weken neer. Een tweede oor zaak voor de vertraging is de strenge vorst van afgelopen winter. Volgens de woordvoerder van de fir ma Noorlander staat nog niet vast wat de openingstijden van de garage precies zullen zijn. „Uiteraard zullen de openingstijden wel aansluiten bij de openingstijden van de winkels in de binnenstad". Ook is nog geen be sluit genomen Over de toegankelijk heid voor omwonenden, die de gara ge ook 's nachts als stallingsplaats voor hun auto willen gebruiken. „Ook daar praten we nog over, maar ik verwacht dat de Sandersgarage 's nachts dicht zal zijn", aldus de woordvoerder. De bouw van de garage is nu gevor derd tot de tweede verdieping. Voor de bouwvakvakantie werden de pa len de grond ingedraaid en het beton van de eerste verdieping gestort. Op de begane grond van de garage, die ruimte biedt aan ongeveer 350 auto's, komen winkels. Auto's zullen gepar keerd kunnen worden op de eerste, de tweede, de derde en het dak van de derde verdieping. De garage wordt toegankelijk vanaf de Kaar- desteeg, die van de St. Jorissteeg naar de Korevaarstraat loopt. Als de bouw van de garage voltooid is, zal de gemeente het Pieterskerk- plein autovrij maken. bouw van de Sandersparkeergarage is inmiddels gevorderd tot de tweede verdieping. De garage zal totaal vier bouwlagen tellen. Op de foto is goed zien hoe de St. Jorissteeg (rechts) is verlegd om ruimte te maken voor de garage. ANDELING LEIDT TOT UITZETTING Op de A4 de rijksweg Den Haag-Amsterdam heeft zich gistermiddag om kwart over vijf weer een kettingbot sing voorgedaan. Bij de aan rijding, waarbij niemand ge wond raakte, waren totaal zestien personenauto's be trokken. De aanrijding deed zich vlak bij de brug over de Oude Rijn voor en werd ver oorzaakt door een auto waarvan de motorkap open- waaide. De bestuurster van de auto, die op de linker rij strook reed, remde af omdat zij niets meer zag. Twee au tomobilisten die achter haar reden, hadden dat niet tijdig in de gaten. Deze drie auto's werden slechts licht bescha digd. Vijfhonderd meter ver derop in de file die achter de aanrijding ontstond, klapten vervolgens dertien auto's, die ook op de linker rijbaan re den, op elkaar. De politie is tot zeven uur bezig geweest om de ravage op te ruimen. De rijksweg is totaal drie kwartier volledig afgesloten geweest, wat een file van zo'n tien kilometer tot gevolg had. Volgens een woordvoer der van de rijkspolitie is de aanrijding tussen de dertien auto's het gevolg „van een oude kwaal". „Te hard rijden en veel te weinig afstand houden. De aanrijding deed zich niet voor niets op de lin ker rijstrook voor", voegt hij eraan toe. Piraten op televisie LEIDEN Twee piraten heb ben gisteravond weer de uit zendingen van Duitsland 2 en 3 op het kabelnet verstoord. Het programma van de tweede Duitse zender werd vanaf elf uur gestoord door een recla mezender die de naam PTV droeg. Het programma van de derde Duitse zender werd verstoord door een te kenfilm en een sexfilm van een anonieme piratenzender. De piraten bleven actief tot na middernacht toen het pro gramma van de Duitse zenders was afgelopen en het kabelnet „op slot" werd gedaan. «JI/DEN HAAG Het laanse gezin B. een met zes kinderen binnenkort het land te uitgezet, tenzij de pre- van de Haagse recht- |J Ilar snel een stokje voor De vrouw, die bij haar ptêgliep omdat deze haar I Idelde, heeft haar toe- gezocht in een FIOM- ran de Leidse Stichting I. kort geding pleitte de ie van mevrouw B., mr. man, er gisteren voor en kinderen in Neder- i laten blijven totdat roep bij de Raad van .EP behandeld. Mevrouw laar kinderen (de jong- II es jaar, de oudste twin- amen in december 1983 •I Is land in het kader van nshereniging. De echt- ^^van mevrouw B., met 24 jaar getrouwd is, Tiier al twaalf jaar. Alle omers kregen op grond e gezinsherening een verblijfsvergunning. In sep tember 1984 was er echter sprake van zodanige huwe lijksproblemen en mishande ling dat mevrouw B. na een kort verblijf in het ziekenhuis voor haar en haar kinderen' onderdak aanvroeg bij Corto na. Nadien volgde er nog een ver zoeningsperiode met haar man, maar al spoedig liepen de spanningen tussen de echtlie den weer zo hoog op, dat er wederom bij het Blijf van m'n Lijf Huis moest worden aange klopt. Door al deze gebeurte nissen verspeelde het onderge doken gezin zijn verblijfsver gunning. Officieel heette het dat de huwelijksrelatie van de heer en mevrouw B. binnen een jaar na aankomst in Ne derland feitelijk was verbro ken. De vreemdelingenpolitie is in zo'n geval gerechtigd de verblijfsvergunning in te trek ken. Een herzieningsverzoek, ingediend bij adviescommissie voor vreemdelingenzaken, richtte niets uit. Op 6 augustus ontving het gezin de negatieve beslissing van de staatssecreta ris van justitie. Hoewel hierte gen meteen beroep werd aan getekend, mag het gezin de be slissing van de Raad van State niet in Nederland afwachten. Mevrouw en haar kinderen moeten vóór 26 augustus het land uit. Advocate Vosman voerde gisteren bij de presi dent van de Haagse rechtbank, mr. M.R. Wijnholt, aan dat mevrouw B., ongeacht de kwaliteit van haar huwelijk, een jaar lang met haar man in Nederland heeft proberen te leven. Zij meent zeker te we ten dat haar echtgenoot haar bij haar eventuele terugkeer naar Marokko naar haar geboortestreek in het Rifge bergte zal volgen om zich te wreken op haar en haar oud ste dochters, die er in Leiden een wat vrijere leefwijze op na houden. Vonnis op 29 augustus. ïeente pakt sluipverkeer Herenstraat aan De gemeente gaat folgend jaar het sluip- in de Herenstraat aan- Volgens de directie van de gemeente u veel meer doorgaand van de als winkelerf - pte straat gebruik dan eling is. Het winkelerf ikele jaren geleden of- geopend. Met palen, en verhogingen in het JqJjJ moest de straat tegelij- 0 aantrekkelijk voor het ind publiek worden, toegankelijk blijven voor au to's, maar het doorgaand ver keer weren. Van dat laatste is weinig terecht gekomen. Voor automobilisten blijken on danks alle obstakels de straat nog steeds te zien als een snel le verbinding tussen Leiden Zuid-West en de binnenstad. De gemeente verwacht, dat het sluipverkeer alleen nog maar zal toenemen als er een maal verkeerslichten op de Jan van Houtbrug staan. Op welke manier het sluipverkeer wordt aangepakt, is nog ondui delijk. Mogelijk wordt de straat halverwege afgesloten, zodat doorgaand verkeer hele maal onmogelijk wordt ge maakt. Andere, minder rigou reuze oplossingen, zoals nog meer obstakels in de straat zelf of op de hoek met de Konin- ginnelaan zijn ook mogelijk. Een definitief besluit zal mede afhangen van de omwonen den» LEIDEN Door de laatste stenen te leggen in het weg dek van het Gerecht, rondde wethouder J. Peters gister middag de opknapbeurt van de stegen en straten rond de Pieterskerk symbolisch af. Deze drastische opknapbeurt begon eind februari van dit jaar, waarbij de riolering werd vernieuwd, kabels aan gelegd, de weg herbestraat en extra groenvoorzieningen werden aangebracht. De werkzaamheden hebben in totaal 4 miljoen gulden ge kost. Een deel van dit bedrag wordt nog besteed aan het herstel van de kademuren van het Rapenburg. Met deze klus wordt medio volgend jaar begonnen. Eén van de meest opvallende veranderingen in de wijk na de werkzaamheden, is de herindeling van het Gerecht. Door middel van paaltjes wordt de doorgang voor au toverkeer geblokkeerd en is het Gerecht nu veranderd in een autovrij plein. Het weg dek is fraai in waaiervorm bestraat en tevens is een slootje, dat in vroeger eeu wen langs het gerecht liep, door middel van sierbestra ting gemarkeerd. Behalve het Gerecht wordt begin vol gend jaar ook het Pieters kerkplein autovrij gemaakt. Dit autovrijmaken valt sa men met de start van het zo genaamde parkeerregime dat de gemeente dan afkondigt en waarbij het gratis parke ren in de Pieterswijk en Pan- cras-West onmogelijk wordt gemaakt en de controle een stuk scherper wordt. Ook het gedeelte Rapenburg tegen over het Academiegebouw zal dan voor doorgaand auto verkeer worden afgesloten. Het is de bedoeling om de verkeersafwikkeling in de Pieterswijk dan door middel van twee lussen langs de wijk te laten geschieden. Lezing De Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde heeft cursussen bloemschik ken op het programma staan. Er is een cursus voor begin ners en een cursus voor ge vorderden. De cursussen gaan begin september van start. Aanmelden kan telefo nisch: 124933. Heempark Volksdansen Volksdansvereniging Kridi KriCi TiCek start vrijdaga vond 6 september een nieu we serie volksdanscursussen. De cursussen worden gehou den in het Vlietcomplex aan de Voorschoterweg op het terrein van het „Jeugddorps- De cursus voor beginners be gint om kwart voor acht en de cursus voor gevorderden om half tien. Aanmelden kan telefonisch: 02522-1466L Fietstocht Het Instituut voor Natuuxbe- schermingseducatie houdt zondag 1 september een fiets tocht. De afstanden variëren van tien tot vijftig kilometer. Er kan gestart worden tussen tien en vier uur en deelname kost 1,50De startplaats is Polderpark Cronesteijn. De Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde houdt woensdag 18 septem ber weer een wandeling door het Heempark. Aanmelden kan telefonisch: 124933. Fiom Het bureau Leiden van da Fiom start dit najaar ge spreksgroepen voor kinderen van gescheiden ouders, voor ongehuwde moeders en voor gescheiden vrouwen met kinderen. De groepen komen ongeveer tien keer bijeen. Aanmelden kan telefonisch: 144715. Handeling De Leidse VW houdt zater dag 31 augustus de laatste thema-wandeling van dit sei zoen. Dit keer wordt extra aandacht besteed aan Leid- sens Ontzet In hef afgelopen zomerseizoen werd elke za terdag aandacht besteed aan een specifiek Leids thema dat tijdens een wandeling met een WV-gids door de historische binnenstad werd belicht. De laatste wandeling begint om half elf vanaf het VVV-kantoor aan het Sta tionsplein. De wandelipg duurt ongeveer twee uur, deelname kost drie gulden. DEN HAAG Gemeenten hebben in het eerste kwartaal van dit jaar 309 miljoen gulden meer (23 procent) aan bijstandsuitke ringen volgens de Rijksgroepsregeling Werkloze Werknemers (RWW) uitgegeven dan in hetzelfde kwartaal in 1984. In totaal gaven de gemeenten in het eerste kwartaal van 1985 L681 mil joen gulden uit aan RWW-uitkeringen, aldus gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Aan thuiswonenden die een bijstanduitkering ontvingen, maar niet via een rijksgroepsrege ling, werd 858 miljoen gulden gegeven, 75 miljoen gulden meer dan in het eerste kwartaal 1984. In totaal ontvingen aan het eind van het eerste kwartaal 1985 608.000 mensen een bijstandsuitkering, 59.000 of bijna II procent meer dan op hetzelfde moment in 1984. Het aantal mensen dat een bijstandsuitkering ontving via de Rijksgroepsregeling Werk loze Werknemers (RWW) groeide in die periode met 53.000 of 15 procent tot 396.000. Bijstand voor verzorgingskosten aan mensen in bejaardenoorden zit niet in deze cijfers. Sinds 1 januari wordt die niet meer via de Algemene Bijstandswet verleend, maar via de Wet op de Bejaar denoorden. Dat gold voor ruim 108.000 personen. In totaal ontvingen aan het eind van het eerste kwartaal 1985 398.000 personen een bijstandsuitkering volgens een rijksgroeps regeling. Niet volgens zo'n regeling ontvingen 201.000 thuiswo nende personen een bijstandsuitkering, 18.000 meer dan cp het zelfde tijdstip in 1984.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11