Mary Decker loopt wereldrecord [alaga geen Ibiza met ingeplakte kofferbak CeidócScHMant I De Cesaris op Zandvoort MOSERNAAR PLOEG SCHUITEN iesekoop •ste op iropese ïglijst Ook Telstar ongeslagen Sportwereld Audioline zichtbaar Zwitsers zda truck mikt ook op privé gebruik Kofferbak jstuE) >RT DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1985 PAGINA 9 ander S beste tweejarige JNAAR De jongste lichting in de drafsport, ejarige dravers, zijn al enige tijd volop in be- r. Toptrainer en pikeur Jat) van Dooyeweerd {steren op Duindigt een belangrijke uitspraak de Nootdorper Guus Knijnenburg voor de achtereenvolgende keer met Alexander S Let op, dat is de beste tweejarigen die ik dit gezien heb". tnijnenburg is zuinig op de pupil van Stal Au- h weet te vertellen: „Het is een leuk beest en iken daar veel plezier van te krijgen. Maar het jong. Je mag het niet overvragen". Amy Da- rd met Hugo Langeweg tweede. Alexander S irde in een veld van zeven paarden in de goe- pietertijd van 1.20.9 tnijnenburg kwam later op de middag bijna n een tweede overwinning' toe in de Schin- •ijs maar moest toen met Yeggy Girl op de fi- I de overwinning laten aan Ydo Morgan met langeweg. Toen waren de rollen dus omge- Op Zandvoort zijn de voorbereidingen voor de Grand Prix van Nederland in volle gang. Op de foto worden de bolides van Barclay in gereedheid gebracht om vandaag in de eerste trainingen te kunnen worden ingezet. PARIJS De Italiaanse for mule 1-coureur Andrea de Ce saris, die bij de Grote Prijs van Oostenrijk zijn Ligier-bolide tot schroot reed en op miracu leuze wijze aan de dood ont snapte, zal komend weekeinde bij de Nederlandse Grand Prix op het circuit van Zandvoort weer gewoon van de partij zijn. Een woordvoerder van de Franse stal vertelde dat de ge zondheid van De Cesaris niet te lijden heeft gehad van de spectaculaire crash en dat de technici van het team in re cordtempo een nieuwe wagen hebben gebouwd. SCHAGEN Roy Schuiten, de ploeglei der van Nederlands nieuwste prof forma tie, is tot overeenstemming gekomen met de Italiaan Francesco Moser. Begin vol gende week zit Moser, die het werelduur record in zijn bezit heeft zijn handteke ning onder een tweejarige verbintenis. Eerder trok Schuiten al de Spanjaard Pe dro Delgado aan, terwijl Gerard Veld- scholten en Steven Rooks gisteravond een contract met Schuiten onderteken den. Ook Hans Langerijs gaat voor Schuiten rijden. De man uit Blokker, die begin dit jaar een ernstige rugblessure opliep maakt nu nog deel uit van de for matie van Jos Elen. Het is de bedoeling dat Moser een erkende Italiaanse sprin ter meeneemt, mogelijk Bontempi. fS Veelvoudig aal tafeltenniskam- Bettine Vriesekoop )p de gisteren gepu- rde Europese rang- eerste plaats, izerswoudse speelster {evolgd door haar part- het dubbelspel Marie va. De Russin Valenti- tova is derde. Mirjam nburg is door haar es van het afgelopen als dertiende geklas- 5ij de heren is de Pool 1' Gruba eerste, gevolgd e Zweden Jan-Ove t en Mikael Appel- te Europese ranglijsten i de reekshoofden bij de tionale toernooien tot 1986. ZÜRICH Het Letzi- grund-stadion in Zürich heeft zijn faam als record- baan in de atletiek weer eens waar gemaakt. Orga nisator Res Brtlgger had voor 24.000 toeschouwers een veld van olympisch formaat bij elkaar ge bracht. Mary Decker, de atlete die ruim een jaar geleden in Los Angeles bij de Olympische Spelen door een val op de 3000 meter de grootste teleur stelling uit haar sportcar- riere moest verwerken, werd de ster van de avond met een wereldrecord op de mijl (4.16,71). Duur be taalde olympische kampi oenen als Carl Lewis (viermaal goud in Los An geles), Dietmar Mögen- burg (hij haalde de aan- vangshoogte van 2,18 m bij het hoogspringen niet) en Sebastian Coe stelden teleur. De 27-jarige Mary Decker won de eerste echte olympische re vanche, waarin zij de hoofd rolspeelsters van een jaar gele den tegenkwam, de Engelse Zola Budd en de Roemeense olympische kampioene Marici- ca Puica, op overtuigende wij ze. Puica, die in Los Angeles profiteerde van de val van Decker, eindigde als tweede en bleef met 4.17,33 (een Euro pees record) nog binnen het oude op haar naam staande wereldrecord (4.17,44). Zola Budd bezette in een Engels re cord (4.17,57) de derde plaats. Nadat de haas" na 800 meter (2.10.17) de baan had verlaten vochten Decker, Budd en Pui ca zij aan zij. Op het laatste rechte stuk probeerde Puica langs Decker te komen en Budd wilde binnen door ko men. Decker ving de twee aanvallen superieur op en liep zelfs nog uit. Decker was het 1500 meter punt gepasseerd in 4.00,51. Elly van Hulst, die 27 juli in Oslo het Nederlandse record op 4.28,24 had gebracht, kon het hoge tempo al snel niet meer volgen en eindigde als achtste in 4.31,84. Fluitconcert Carl Lewis kreeg in Zürich al leen maar een fluitconcert. De Amerikaan, uitgerust met een nieuw kapsel, startte traag en werd kansloos vierde op de 100 meter, waarvoor hij recht streeks was geplaatst. De an dere lopers hadden zich via se ries voor de finales moeten plaatsen. De korte sprint werd gewonnen door de sterke Ca nadees Ben Johnson in 10,18. Calvin Smith, die in de srie 10,10 seconden had gelopen, fi nishte als tweede op eenhon derdste seconde. De Ameri kaan, wereldrecordhouder op de 100 meter met 9,93 secon den, zegevierde later op de avond op de 200 meter in 20,22 seconden. Lewis startte op de 200 meter niet. Sebastian Coe faalde in zijn poging het wereldrecord op de 1500 meter te heroveren. De Engelsman, olympisch kam pioen op deze afstand, werd in de sprint verslagen door de Zwitser Pierre Deleze, die met 3.31,75 een nieuw nationaal re cord liep. Coe finishte in 3.32.13 als tweede. Nellie Cooman overleefde de serie van de 100 meter dames niet. In Zürich schijnt voor Marlies Göhr, de Oostduitse topsprint- ster, die de 100 meter reeds 26 maal binnen de elf seconden heeft gelopen, alleen maar te leurstelling te zijn weggelegd. Vorig jaar verloor Göhr tegen de olympische kampioene Evelyn Ashford, die met 10,76 seconden een wereldrecord liep. Gisteren bleek een ande re olympische kampioene, Va lerie Brisco-Hooks, die in Los Angeles goud veroverde op de 200, 400 en 4 x 400 meter, te sterk voor de Oostduitse, die aanvankelijk was geplaatst voor de finale maar de serie wenste te lopen. In de series bleek Brisco-Hooks met 11,02 seconden al de snelste. In de finale zegevierde de 25-jarige Amerikaanse met een tegen wind van ruim een meter per seconde in de nieuwe persoon lijke recordtijd van 11,01 se conden. Göhr werd in 11,09 se conden tweede. Valerie Bris co-Hooks bereidde De Oost duitse wereldrecordhoudster Marita Koch later op de avond ook een verrassing op de 200 meter. De olympische kampi oene won in 21,98 seconden. Koch finishte in 22,19 secon den op afstand als tweede. Rob Druppers liep zijn beste 800 meter van dit seizoen, maar zijn tijd van 1.44,49 reik te toch niet verder dan de vijf de plaats. De wedstrijd werd gewonnen door de dit jaar schijnbaar te „vliegen" Steve Cram. De Engelsman, die de afgelopen maand drie wereld records (1500 m, mijl en 2000 m) scherper stelde, won de 800 meter in 1.42,88 (beste wereld- seizoenprestatie) en bleef daar mee slechts 1,15 seconden ver wijderd van het wereldrecord van Sebastian Coe. Cram ver wees olympisch kampioen Ja- oquim Cruz naar de tweede plaats (1.43,23). Op de 800 me ter bleven zeven lopers binnen de 1.45.00. DEN HAAG - PEC Zwolle, FC Den Haag en Telstar zijn de enige clubs in de eerste di visie, die na twee wedstrijden nog zonder puntverlies zijn PEC won opnieuw met 5-1, nu van DS'79. FC Den Haag ver sloeg op eigen terrein RBC met 2-0. Hetzelfde resultaat1' bewerkstelligde Telstar in Til-; burg bij Willem II. De karakteristieken zijn: FC Den Haag - RBC 2-0 (1-0): 4 Boere 1-0; 55. Groenendijk 2-0 Scheidsrechter: Luynge. Toeschou wers: 5.000. Gele kaarten: Gorree. Van Ham. Mario Molenaar en Jumelefi (allen RBC); Tolsma (FC Den Haag). PEC Zwolle - DS79 5-1 (3-0): 11. em 15. Kamstra 1-0 en 2-0; 32. Alex Booy 3-0; 70. Foeke Booy 4-0; 74 Lems 4-1; 85. Foeke Booy 5-1. Scheidsrechter: Van Vliet. Toeschou wers: 3000. SC Cambuur - Vitaase 2-1 (1-0): 26 Runderkamp 1-0; 58. Koetje 2-0; 60 Koenen 2-1 (strafschop). Scheids rechter: Bakker. Toeschouwers: 5000. Gele kaarten: Payne (Cambuur); Smand en Gerritsen (beiden Vitesse). Willam II - Talatar 0-2 (0-2): 21. Ach- mad 0-1 (strafschop); 23. Schaap 0-2. Scheidsrechter: Slikkerveer. Toe schouwers: 5000. Gele kaarten: Busio en Feskens (Willem II); Oosterveer (Telstar). Helmond Sport RKC 1-0 (0-0): 90. Stokmans 1-0. Scheidsrechter: Hobé. Toeschouwers: 2500. Eindhoven - Haaranvaen 3-0 (1-0): 2. en 78. Dahlmans 1-0 en 2-0; 90. Maas 3-0. Scheidsrechter: Bulthuis. Toeschouwers: 2500. Gele kaarten: Lumbantobing (Eindhoven); Elzinga en Akkerman (Heerenveen). SC Veendam - Da Graafschap 2-2 (2-1): 27. Kelderman 0-1; 33. Hiddink 1-1; 42. Nijgh 2-1; 89. Laurens 2-2 Scheidsrechter: Verhoef. Toeschou wers: 4250. Gele kaarten: Pieneman en Cooke (beiden De Graafschap). Volendam - SVV 4-1 (1-1): 21. Blan- ker 1-0; 39. Treling 1-1; 56. en 58, Böckling 2-1 en 3-1; 85. Blanker 4-1. Scheidsrechter: Van Mierlo. Toe schouwers: 3500. Waganingen NAC 2-0 (1-0): 21. Lok 1-0; 79. Morren 2*0. Scheidsrechter: De Vrieze. Toeschouwers: 2500. Gele kaarten: Van Kraay (NAC); Lok (Wa- genlngen). Voetbal Excelsior neemt niet deel aan het zaalvoetbal toernooi van de KNVB. De Rotterdammers ondernemen in plaats daarvan een trip naar Maleisië en Singapore. Voetval DS '79 blijft spelen op het DFC-stadion aan de Kromme Dijk, dat de komen de maanden geheel zal worden gerenoveerd. Hockey De juniorenploe- gen van West-Duitsland en Australië bereikten de halve finales van de strijd om de we reldtitel in Vancouver. TO te instantie lijkt de Seat niet zoveel bijzonders, lij is immers gebaseerd ;ies hetzelfde recept als de Ibiza. Met dezelfde ^Porsche ontwikkelde ■motoren en transmis- een diesel van Fiat, Jzelfde van de Fiat Rit- j of meer overgenomen fel. En met weer een Érie .van Giugiaro-ont- T)aarbij leek Giugiaro Jonder geïnspireerd aan ik te zijn getogen: geen Inde lijnen, duidelijke ^gelijkenis met de Ibiza n natuurlijk ook vereist wel verdacht veel op de Fiat Ritmo gelij- ortieren bijvoorbeeld. Ibeschouwing leert ech- Tde Malaga toch bepaald piza met aangeplakte ak is, doch er in alle net een beetje anders (et. De wielbasis van i Ronda/Ritmo vinden feel in terug, de Malaga |r breder dan de Ibiza zijn aparte kofferbak liger - drie decimeter |dan de Ronda, en zes dan de Ibiza. Genoeg i veel forsere binnen- Jdan het compacte ui- idoet vermoeden, met een riante kofferbak van dik 500 liter en volwassen(en) ruimte op de achterbank. Seat zelf plaatst de Malaga in het C/D-segment, hetgeen vertaald uit de geheimtaal van de marketingmensen betekent: in de "hogere middenklasse. Dat lijkt een wat boude bewe ring, al is zoals gezegd de bin nenruimte nog verrassend en staat ook de afwerking op vrij hoog niveau. Het topmodel GLX krijgt bijvoorbeeld cen trale deurvergrendeling en electrisch bediende ramen mee. een in hoogte verstelbaar stuurwiel en kleine attenties als leeslampjes voor- en ach terin. De motoren van 1,2 en 1,5 liter tijken wat bescheiden voor de hogere middenklasse, doch we weten al dat ze naar verhouding goede prestaties leveren. Merkbaar is ook dat de geluidsisolatie in de Malaga veel aandacht heeft gekregen. Hogere plaatsing Verschil in rij-eigenschappen met de Ibiza is «er in de Malaga wel degelijk, ondanks de ver gaande technische gelijkheid. Enerzijds een kwestie van ont wikkeling, die ook in de Ibiza- produktie wel zal gaan door werken, anderzijds een gevolg van de hogere plaatsing van de Malaga. Op de wegligging van de Ibiza viel bepaald niets aan te merken, dus valt op dat punt ook de Malaga niet tegen. Hij zou wat lichter sturen, ons viel echter eerder een wat gro tere nervositeit op in de Spaanse bergen. Maar dat kan ook komen doordat de ruime en luxueus beklede stoelen te weinig zijdelingse steun bieden bij een wat felle rijstijl. De motorische prestaties, met name het geluidsniveau, kun nen zeker ook niet gekriti seerd worden. Zo fel als de Ibiza is het groter en zwaarder sedanmodel natuurlijk niet meer, maar wel nog steeds re delijk zuinig. De transmissie (vijfbak op alle modellen) schakelt helaas niet erg precies en zeker niet licht. Verbete ring valt gelukkig wel weer te melden bij de vering, die bij de Malaga aangenaam stevig aan voelt waar hij bij de Ibiza be paald stug genoemd moet wor den. Vooruitgang op vele gebieden dus, al valt er heus nog wel iets te doen. Daarbij denken we dan met name aan de kwa liteit. Seat zelf denkt daar eveneens aan en wil met name van Volkswagen het een en ander leren. Het gaat dan om details zoals die stroeve scha keling of rammelende dash boardkastjes, want we hebben geen aanleiding om nu al te twijfelen aan de duurzaamheid van het plaatwerk of iets der gelijks. In sommige praktische details zou wat nadere studie ook goed doen. De ruitenwis sers staan bijvoorbeeld wel wat teveel in het directe ge zichtsveld, en er zit om nog iets te noemen een opstaande rand om het contactslot waar Redelijk breed Met de Ibiza, Malaga en de ou dere modellen dekt Seat voor lopig een redelijk breed deel van de markt, zodat nog meer modelseries niet het hoogst op het verlanglijstje staan. Dit na jaar zal de Malaga in ons land leverbaar worden als GL of GLX met drie motorvarianten (1,2 en 1,5 benzine of 1,7 die sel), kort daarop komt ook een L-versie. De prijsindicatie is voorlopig achttien tot vieren twintig mille voor deze serie. Bepaald niet slecht, wanneer je niet alleen afgaat op de eer ste indruk die de auto's ma ken, maar nog een tweede keer kijkt naar geboden ruim te en afwerkingsniveau. Even eens dit najaar korftt er een Ibiza met vier deuren. Vol gend jaar verschijnt de 1,5 liter motor met brandstofinspui ting, op langere termijn werkt Seat aan een geheel nieuw model voor de luxe-klasse. Werk genoeg dus nog, daar in Spanje. PETER FOKKER Een goed zakenman kan alles verkopen, hoor je wel eens. Als voorbeeld daarvan kun nen we hierbij MCI aanhalen, dochteronderneming van Abe- my Holding. Bij die laatste ho ren onder meer de importeurs van Mitsubishi, Seat en Hyun dai. Zeer duidelijk een han delshuis dus, een gespeciali seerd „verkoper". We menen ons nog te herinneren dat MCI staat voor „Motor Cycle Im port" en dat daar bijvoorbeeld de Moto Guzzi's voor Neder land vandaan komen. Maar voortaan ook de Audioline ste reo-installaties voor in de auto. Heel wat anders dan motor fietsen dus, al zie je met name grote toerfietsen nogal eens met stroomlijnkuip én inge bouwde stereo. Wel begrijpe lijk dat zo'n handelsonderne ming naar andere bezigheden omziet, omdat de motorfiets- verkoop steeds verder inzakt na de invoering van de BVB op motorfietsen in 1983. Het in ons land al niet onbe kende Audioline gamma komt uit Zwitserland, al is de tech niek achter het knoppenpa neel dan van Japanse origine. De bedoeling zal ongetwijfeld zijn dat MCI voor een grotere verbreiding van de Audioline apparaten gaat zorgen, waar toe al is overeengekomen dat Hyundai, Seat en Suzuki dit merk gaan voeren als origi neel accessoire. Het program ma bestaat uit apparaten die alle zowel een radio als een cassettespeler bevatten en meestal van flink wat elektro nica in de bediening voorzien zijn. Alle apparaten geven in stereo weer, het topmodel be schikt zelfs over egn tweemaal 25 Watt versterker. Dat de Zwitsers er iets mee te maken hebben zie je aan de praktische bedieningsorganen, iets waaraan het nu juist bij wat meer geavanceerde appa ratuur wel eens wil mankeren. U kent dat wel, zodanig kleihe knopjes dat het vrijwel onmo gelijk is er minder dan twee tegelijk te bedienen. Niet bij Audioline, die apparaten heeft in de prijsklasse van Audioline ook de bijbehorende speakers en antennes en de nodige inbouwhulpmiddelen. Ook vermeldenswaard is dat de apparaten alle in de norma le ISO of DIN openingen in het dashboard passen, dus in vrijwel elke auto. >lger van het 1800-mo- :ht Mazda onlangs een serie pick-ups uit, e men niet alleen de gebruiker, maar ook ïémarkt wil bereiken, ^erenigde Staten is het rnders om als funk- vriie-tijdsauto een te gebruiken voor pri- 'JlMJIoer, hier ligt dat toch :ien van FiAl moet gezegd dat de Mazda er erg goed uit- »r de liefhebbers van t auto's. Kitste verschil met de ïk-up zit in de aandrij- U met moderne moto- twee liter (benzine) of m (diesel) uit de E-serie B%§agens. De pick-up ^^^n laadvermogen van toren zijn deze beide van een bovenliggen de nokkenas met tand-rie- maandrijving en een vijfvers nellingsbak. De diesel heeft eveneens een snelstart-voor- gloeisysteem. Het vermogen komt op 65 kW/88 pk voor de benzineversie en 48 kW/64 pk voor de diesel. Ook het onder stel heeft moderne trekken, al is de achteras dan nog star en aan klassieke bladveren opge hangen. Vooraan echter is on afhankelijke wielophanging met torsieveren toegepast, en schijfremmen. Het remsysteem is nog bekrachtigd ook, alsme de voorzien van een rem- krachtregelaar die op de bela dingsgraad reageert. De verdere uitrusting mag eveneens als compleet voor dit soort auto's betiteld worden: halogeen koplampen, gelaagde voorruit, ruitenwissers met in terval en een anti-verblin- dingsbinnenspiegel horen er bij. De prijzen zijn gesteld op 18.950,00 voor de B2000 en 20.950,00 voor de B2200, in beide gevallen exclusief BTW. Opel completeert komende herfst het programma in de Kadett- serie met een uitvoering met kofferbak. De daardoor ontstane kofferruimte heeft een laadvermogen van 550 liter. Voor het ove rige wijkt de Opel met „kont" nauwelijks af van het bekende hatchbackprogramma. Eind vorig jaar presenteerde Ford voor de Sierra-serie op de Britse autotentoonstelling tegelijk een nieuwe motor en een nieuwe transmissie. Dat waren de 1,8 liter motor, die gebaseerd is op de ge-optimali- seerde versie van de bekende 1,6 liter krachtbron en de au tomaat met vier versnellingen plus blokkerende koppelom vormer. Die twee kunnen nu gecombineerd worden, nadat de automaat aanvankelijk al leen met de 2,0 en 2,3 motoren gecombineerd kon worden. Een logische nieuwe combina tie, daar die 1,8 liter motor zo'n beetje hetzelfde vermogen en koppel levert als de oude tweeliter die in de eerste Sier ra's was gemonteerd en die deed het juist heel goed in sa menwerking met een auto maat. Het voordeel van de nieuwe automaat is dan ook dat hij erin slaagt vrijwel het zelfde ECE-verbruik te laten afdrukken als de handgescha- kelde versie met vijfbak. Daaraan zal vooral het feit ten grondslag liggen dat de vierde versnelling van de automaat een nog „langere" overbren ging tot stand brengt dan de vijfde in de handgeschakelde bak: dat betekent ook weer aangenaam rustig kruisen bij hogere snelheid. De automaat bereikt praktisch dezelfde top als de handge schakelde Sierra, alleen in de acceleratie zit 'een duidelijk verschil. De cijfers van 1,8 en 2,0 liter automaat ontlopen el kaar trouwens ook niet veel, met alleen een duidelijk gun stiger stadsverbruik voor de kleinere motor. Alle reden in elk geval om meer automa tisch schakelende Sierra's op de weg te verwachten.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 9