Britse Boeing tijdens start in brand: zeker 65 doden 't Onderzoek fiscus naar „zaken"-reis Rietkerk wil vut voor ambtenaren afschaffen *5 nemen ■chemisch Jiaduwen 3)Og op Ruis op de buis door schilderwerk BON: rcf tig bejaarden "L; van bacterie Zekere voor onzekere et uw Opel verplicht keurd worden? iet Motorhuis Verslagen DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND and Donderdag 22 augustus 1985, 76e jaargang no. 23277 Uilgave Westerpers, behorende lot Siilhol! Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel.071-122244, Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J.Hallewas. Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand 1 21.89 (aut.betalina),kwartaal f 65,68, jaar f 250,86 Klachten bezorging: maandag t/mvnjdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5% BTW)7 0,61 per mm, kleintjes f 0,43 per mm. Het levensverhaal van Elvis Presley op Ned. I om 21.15 uur. Op Ned. II om 19.12 uur Bub ble Boy-Erik, om 20.00 uur to neel „Vrouwen van Troje" en om 21.25 Dire Straits. Op Duitsland 2 om 22.50 uur satire „Der Hund in Compu ter". HET WEER Wisselend bewolkt en enkele buien. Minimumtemperatuur 13 en middagtemperatuur on geveer 19 graden. Matige zuid westen wind, kracht 4. Ook in het weekeinde wisselvallig. Zon op: 06.37, onder 20.48; hoog water Schev.: 08.21 en 20.49, laag water: 04.16 en 16.30. 'AD Naar nu pas bekend en zijn begin augustus der- ners van het verpleeghuis Balk in Wormerveer •orden door een salmonel- Ook acht personeelsle- j besmet. Over de oorzaak trice van de Stichting Ver voor de Zaanstreek Juitsel geven. Het vermoe- lat dat de salmonella-bacte- via het voedsel heeft ver zaak zou nu onder con- i, al worden de patiënten I ^lmatig onderzocht. Staatssecretaris slaat over de kop LEEUWARDEN Staatsecre taris Henk Koning (Financiën) is deze week aan de dood ont snapt. De bewindsman zat aan het stuur van zijn eigen auto, toen een auto vóór hem in een slip raakte. Koning moest plot seling fors remmen, waardoor hij in de berm belandde en ver volgens enkele malen over de kop sloeg. Hij bleef echter, evenals zijn tante, die naast hem zat, vrijwel ongedeerd. Hij had alleen wat last van pijn in de rug. Konings auto is total loss. Het ongeluk gebeurde bij het Friese Marum. Bejaarde hoogvlieger TORONTO Een Canadees van 79 jaar heeft tijdens een vetera nen-festival in Toronto het we reldrecord polsstokhoogspringen voor bejaarden gebroken. Arnold Ticman is wipte moeiteloos over een hoogte van 1,95 meter. Dat is een wereldrecord voor atleten van boven de 75 jaar. Ticmanis verbeterde zijn oude topprestatie, tevens het wereldrecord, met vijftien centimeter. De gepensio neerde loodgieter kan nu meer aandacht besteden aan training dan een halve eeuw geleden, toen hij ook al met de polsstok in de weer was. Ticmanis begon de wedstrijd met de lat op 1,40 me- Koningin Beatrix nam gisteren het 'zekere voor het onzekere en zette een helm op tijdens haar bezoek aan de Afvalverwerking Rijnmond. Daarna liet zij zich met een gerust hart voorlichten door directeur Kleinjan (links). 7an onze correspondent Roger Simons) )NDEN Een Britse eing-737 van de latschappij Air Tours vanmorgen met 131 r>£psagiers en zes be manningsleden aan ord verongelukt op ïrgontft vliegveld van Man- h00ïester. Onmiddellijk de ramp werd ge ld, dat minstens zes Archieffoto van een Boeing-737 personen om het leven waren gekomen. Maar bij het sluiten van deze editie hield de politie van Manchester al reke ning met zeker 65 do den. De Boeing was net bezig met de start voor een vlucht naar het Griekse eiland Korfoe, toen de ge zagvoerder merkte dat een van de twee motoren in brand stond. Hij wist het toestel aan het eind van de startbaan tot stilstand te brengen. Daarbij is ver moedelijk ook een van de banden in brand gevlogen, waarna het toestel in een oogwenk in lichterlaaie stond. Zo'n 40 passagiers konden via glijbanen vei lig uit het brandende vliegtuig komen. Andere inzittenden bevonden zich echter in de vuurhaard, die door 125 brandweer mannen pas een paar uur later volledig kon worden geblust. Er zijn ongeveer 60 gewonden. Velen heb ben ernstige brandwonden opgelopen; anderen verke ren in shocktoestand of hebben erge last onder vonden van de rook. Het vliegveld van Manchester is door deze nieuwe ramp met een Boeing-vliegtuig voor onbepaalde tijd geslo ten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Rietkerk van Binnenland se Zaken wil op termijn een eind maken aan de vut (vervroegde uittre ding) voor ambtenaren. Volgens Rietkerk is het „overtrokken" de vut on beperkt te handhaven als instrument om werkgele genheid te scheppen. De werknemers bij de over heid zullen er rekening mee moeten houden dat zij wellicht rond de eeuw wisseling weer tot de 65- jarige leeftijd door moeten werken, zo schrijft de mi nister in een nota aan de Tweede Kamer. De argumenten van Rietkerk zijn drieledig. Ten eerste meent hij dat het over een aantal jaren niet meer nodig zal zijn via de vut arbeids plaatsen te scheppen. Hij wijst op de voortschrijdende ar beidstijdverkorting en de toe neming van het aantal partti me-banen. Voorts is het zo dat Nederland „vergrijst". Rond het jaar 2000 zal de bevolking zodanig zijn samengesteld dat de werkenden hun baan tot hun 65e moeten behouden, omdat er anders te weinig geld verdiend wordt voor onder steuning van de ouderen, al dus Rietkerk. Het derde argu ment van de minister heeft te maken met het geld dat de vut zelf kost. Deze regeling houdt in dat ambtenaren die hetzij 61 jaar oud zijn hetzij 40 dienstjaren hebben, kunnen stoppen met werken, terwijl zij toch, tot aan hun pensionering, hun volledige salaris behouden. Dit kost momenteel 1,15 miljard gulden per jaar, waarvan 336 miljoen uit de schatkist komt. Bovendien moet het ABP, dat de ambtenaren-vut uitbetaalt, voor elke ambtenaar, hoe jong ook, vut-geld reserveren. Rietkerk stelt nu voor over te gaan op een ander systeem van financiering. De vut zou, net als in het particuliere be drijfsleven, nog slechts voor een beperkte periode moeten worden gegarandeerd. Riet kerk denkt aan tien jaar, wel ke periode telkens met één jaar kan worden verlengd. Voordeel voor het ABP: negen miljard. De ambtenarenbonden zijn niet erg enthousiast over het idee van de minister. Het Ambtenarencentrum denkt dat het de minister alleen te doen is om een nieuwe bezui niging. AbvaKabo en CFO be nadrukken dat de VUT in hun ogen nog steeds wél een goed middel is om werkgelegenheid te scheppen. Pag. 3: Verzet ambtenaren tegen gelijktrekken van aow 9* ^JGELES De Verenigde Staten hebben bij scherp geprotesteerd tegen het gebruik door van een chemisch middel om Amerikaanse di- te schaduwen. Het middel, nitrofenyl-penta- PD), wordt zeer schadelijk voor de gezondheid lijk kankerverwekkend geacht. Volgens de ■rder van het Witte Huis, Larry Speakes, affaire ernstige risico's in voor de relatie tus- fAi!e supermachten. lenigde Staten maak- KJB-en bekend, dat de i^^fiie al jarenlang een jHH^merikaanse diplo- Moskou chemisch L merkt" om hun ac te kunnen volgen. iks is er geen teken personeelslid van de l" le lijdt aan de gevol- :ontact met het mid- ;an heeft laten we- iderwerp ter sprake r brengen tijdens zijn Vb ontmoeting met de Russiche partijleider Gorbatsjov in de herfst. Het chemisch middel is een poeder dat onzichtbaar maar hardnekkig is wanneer het op bijvoorbeeld autosturen of zelfs autosleutels wordt aan gebracht. De stof wordt door gegeven aan alles en ieder een die met de diplomaten in aanraking komt. In hoeverre de KGB in staat is hiermee de sporen van de diplomaten na te gaan, is niet bekend. ADVERTENTIES erzorgen de APK-keuring bij irote onderhoudsbeurt gratis J /ondellaan 80 IHoge Rijndijk 5 0-Sfel.071-7693ft iTel. 071-120541 men Nikd kleuren.' erkend keuringstation -Algemene Periodieke Keuring nSTjfkrant ontvangen ^^^iussen 18.00 en lerbrug uur, zaterdags >AALM» 14.00 en 15.00 AM Nw telefoonnr. 071- erij 8 en uw krant IGEN Si nog dezelfde Haan nabezorgd. B- Voor computers en cursussen VLASVELD COMPUTERS Morsweg 21. Leiden. Tel. 071-12.08.48. Langste ontbijt tafel AMSTERDAM De rijksaccountantsdienst heeft deze week een on derzoek uitgevoerd bij di verse Amsterdamse reis bureaus naar „gegevens die de fiscus kan gebrui ken voor de belastinghef fing van anderen". Het gaat volgens een woord voerder van het ministerie 'van financiën om de ma nier waarop klanten hun zakelijke en privé-reizen bij de reisbureau's boeken. Bij de riiksaccountantsdienst leeft volgens deze woord voerder het vermoeden dat ondernemers en middenstan ders hun privé-reizen boe ken als zakenreis. Zij kun nen die trips dan als Jbe- drijfskosten' opvoeren. Over het aantal gecontro leerde reisbureaus wilde de woordvoerder niets zeggen. Evenmin kon hij vertellen wat de resultaten zijn van het onderzoek. De ambtena ren van de belastingdienst hebben bij de reisbureaus de administraties tot vijf jaar geleden bekeken. PZEM exploiteert gasbel vuilstortplaats MIDDELBURG De Provin ciale Zeeuwse Energie Maat schappij (PZEM) wil bij wijze van proef de gasbel gaan ex ploiteren die onder de regiona le vuilstortplaats in Midden- -Zeeland zit. In 1987 zou zich ongeveer 15 miljoen kubieke meter gas in de afvalmassa hebben gevormd. Tegen 1997 zou de produktie plusminus 20 miljoen kubieke meter gas be dragen, waarna zij langzaam zal afnemen tot 15 miljoen ku bieke meter per jaar. De PZEM verwacht een rende ment van plusminus 60 pro cent te kunnen behalen, aldus een mededeling van dit be drijf. Er wordt daarbij van uit gegaan dat de stortplaats gedu rende vijftien jaar gas levert. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT LOPIK Als gevolg van schilderwerk aan de zender Lopik kan de komende we ken ruis optreden zowel op de tv, speciaal Nederland I, als op radio fm. Dit geldt al leen voor het verzorgingsge bied van deze zender, waar onder Zuid-Holland valt. Voor dit schilderwerk is het nodig regelmatig delen van de zendantenne uit te scha kelen. Er staat dan minder vermogen op. Eerst worden de zendanten- nes voor het televisiepro gramma van Nederland I on der handen genomen. Uit schakeling van de te schilde ren antennedelen kan bij ontvangst wat ruis in het beeld tot gevolg hebben. Hierna komen de fm-anten- nes aan de beurt, waardoor de ontvangst van de radio programma's wat zwakker kan zijn en er mogelijk wat ruis kan zijn bij de ontvangst van met name fm-stereopro- gramma's. In totaal duurt het werk acht weken. Roofoverval op circusterrein DEN HAAG Dat een be zoek aan Circus Krone de moeite waard is, lijkt nu zelfs doorgedrongen tot het crimi nele deel van de Haagse sa menleving. Op het Malieveld werd vannacht om ongeveer twee uur een medewerker van het circus door twee onbeken den overvallen, waarbij rijn polstas werd afgenomen. Daar in zaten niet alleen persoonlij ke bezittingen en een geldbe drag van ongeveer 500 gulden, maar ook nog eens 150 vrij- kaartjes voor een circusvoor stelling. Van de daders ont breekt elk spoor. Het record „langste ontbijttafel ter wereld" staat sinds gistermorgen op naam van Nijmegen. Commissaris der koningin Van Agt van Noord- Brabant heeft dat hoogstpersoonlijk vastgesteld, toen hij de tafel namat onder toeziend oog van een notaris, die ook niets anders te doen had. Nijmegen had voor dit reuzeontbijt vierduizend karafjes jus d'orange, ruim veertig kilo koffie, tientallen kilo's vlees en kaas en vele duizenden broodjes nodig om een Amerikaanse stad te verslaan. De Leidse Courant is in staat beide te verslaan en zelfs meer dan dal I De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop tonder postzegel opsturen naar. Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1