Somcwit Volkshuis door renovatie In financiële problemen STAD OMGEVING Kamerbureaus voorlopig ongemoeid lÉeuwbouw C&A in lytober van start ;i Uitbreiding instituut Burgerraadslieden Buschauffeurs bedreigd fflCTIE MOET TEKORT VAN 50 MILLE DEKKEN )kg REVOLUTIONAIR ASFALT IN LEIDEN NIET BRUIKBAAR REENSTEMMING MET KIJKHUIS Streep onder bouwschandaal Herengracht/Zi jlsingelgebied AZL wil reageerbuisbaby Alphenaar mag niet meer aan Danny de Munk komen Verslaafde heeft veel op kerfstok DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1985 PAGINA 13 Drie broers heb- [stermiddag om half ;an de politie gemeld de panden Jan van - iade 21 en 21a hebben OSkt. Het gaat om een F en een bedrijfspand fyds november 1984 en M985 leeg staan. Dit ind goed is eigendom Jtionaal Grondbezit in 'lag. De broers raakten 1| slaags met een ■ukker toen deze aan .J wilde in een pand v Rapenburg. Het pand 1^r de broers gekraakt. Wraak op vrouw schutter LEIDEN Een 36-jarige Leidenaar is gisteren aangehouden omdat hij in de Genestetstraat een vrouw met een alarmpistool bedreigde. Na verhoor is hij naar huis gestuurd. Later op de dag, om drie uur 's middags, schopte hij te gen de voordeur van de woning van de vrouw aan de Genestetstraat. Later meldde de vrouw dat haar auto was vernield, maar het is niet duidelijk of de 36-jarige man de schuldige is. De man van de vrouw zit sinds vorige week vast op het politiebureau omdat hij op iemand had geschoten met een vuurwapen. Deze schutter zou iemand aan de politie hebben verraden. Nu hij vastzit, wil men wraak nemen op zijn vrouw, zo vermoedt de politie. Betrapt in Haarlemmerstraat LEIDEN Bij een verkeerscontrole in de Haarlemmer straat, gisteravond tussen zes en tien uur, heeft de politie veertien processen verbaal uitgedeeld te gen automobilisten die in deze straat re den of hun voertuig parkeerden. Sinds de afsluiting van Haar lemmerstraat een feit is, wordt door de po litie extra gecontro leerd. LEIDEN Het Instituut Burgerraads lieden wordt per 1 september uitge breid met een derde burgerraadsvrouw. Het is 31-jarige Marianne Spitz. Zij stu deerde in Amsterdam af in de studie richting bestuurswetenschappen. Tij dens haar studie hield zij zich bijzonder bezig met onderwerpen als „bureaucra tie", „decentralisatie" en „procederen tegen de overheid". Ook deed zij on derzoek naar de bestuurlijke en ambte lijke organisatie. Vóór haar rechtenstu die studeerde Marianne Spitz nog Slavi sche talen, waarin zij haar kanidaats haalde. Sinds 1981 werkte zij bij de Dienst Studenten Welzijnszorg van de universiteit van Amsterdam. LEIDEN Twee bus chauffeurs werden gis termiddag om kwart voor één op het Stations plein door een 25-jarige Amsterdammer met een stiletto bedreigd. De poli tie heeft de man aange houden. De Amsterdam mer wilde zonder kaartje mee in de bus naar Ha- zerswoude. De chauffeur weigerde dat en toen hij de man met een collega uit de bus wilde duwen, trok deze het mes. Koningin opent advocatencongres LEIDEN Koningin Beatrix woont maandag morgen 2 september in de Pieterskerk de offi ciële opening bij van het 31ste congres van de In ternationale Unie van Advocaten. Het congres zelf, dat mede wordt ge organiseerd door de Rijksuniversiteit Leiden, wordt gehouden in het Congresgebouw in Den mtie 11 jf DEN Het Leids ^"ikshuis is door de in- pende renovatie van gebouw aan de Apo- v-vfltersdijk in financiële ^"blemen geraakt. De plrpvatie van het com- '-"'t is bijna achter de en zoals het er nu iet, zal het Volkshuis F f\j\ te kort komen om ^''noodzakelijke inven- s aan te kunnen >ffen. Door een actie Volkshuis het tekort, nu op ongeveer K)0 gulden wordt ge- t, toch nog weg te .nen werken. dc renovatie van het irifblex is vorig jaar begon- A1 onder de voormalige —^rwijswcthouder H van I II werd gepraat over het lappen van het Volks maar steeds bleek niet oende geld beschikbaar |t0|pv°lger van Van Dam iters kreeg de plannen ÏMfhiet rond, maar de huidi- ethouder van onderwijs, ^paan Dongen, kwam wel OjJlhet Volkshuis tot over- temming. Al die jaren is 3 Qoverwogen een nieuw Jrkomen voor het Volks- 'op het Ir. Driessenplein ïuwen, maar uiteindelijk lnAmen tock voor renovatie JUviiet oude. Dat verkeerde becijferd dat de opknapbeurt zo'n 2,5 miljoen gulden gaat kosten. Volgens Volkshuis coördinator K. Schouten neemt de gemeente die kos ten voor haar rekening. Obligaties Het opknappen van het Volkshuis is bijna klaar. Dan moet onder meer de grote zaal een betere aanblik bieden. De grote zaal is door een uitgebreide restauratie in zijn oorspronkelijke staat teruggebracht. al langdurig in zeer slechte staat. „De stoppen sprongen er steeds uit en als iémand het toilet gebruikte, kwam er uit de brandslangen geen wa ter meer",'typeert Volkshuis coördinator K. Schouten de staat waarin het gebouw ver keerde. Veel ruimten in het gebouw waren ook niet ge schikt voor het doel waar voor ze bestemd waren. De renovatie moest daar alle maal verbetering in brengen. Alle installaties zijn ver nieuwd, deuren, plafonds en wanden zijn hersteld en de begane grond is opnieuw in gedeeld. De onderhandelin gen tussen Volkshuis en ge meente over de kosten wer den uiteindelijk afgesloten op een bedrag van zo'n 2,3 mil joen gulden. Inmiddels is al Het Volkshuis betaalt aan de verbouwing zelf 150.000 gul den. Voor de inrichting van het gebouw die het Volks huis zelf moet financieren is 300.000 gulden nodig, maar het Volkshuis heeft tot dus ver pas 250.000 gulden op ta fel kunnen leggen. „We heb ben nog wel een paar wen sen", aldus Schouten. „Zo willen we nog een traplift naar de derde etage zodat ook mensen die slecht ter been zijn, daar kunnen ko men". Het Volkshuis zegt de vijftig mille die nog nodig is, niet zelf te kunnen betalen: „Alle reserves zijn op en een hoge re hypotheek kan niet, want dan zouden we de rentelasten niet meer kunnen betalen", aldus Schouten. Vandaar dat men het idee heeft geopperd een actie op touw te zetten. Hoe die actie er precies uit zal zien, kan Schouten nog niet zeggen, maar hij over weegt onder jneer obligaties uit te geven. „Dat zouden obligaties worden, waarover geen rente wordt betaald. Be doeld dus voor degenen, die het Volkshuis een goed hart toedragen". De renovatie valt onder meer duurder uit, omdat het dak in een nog slechtere bleek te verkeren dan men al ver moedde. De strenge winter en het leggen van een nieu we riolering in de Apothe- kersdijk wat maanden langer duurde dan gepland zorgde tijdens de renovatie voor een flinke vertraging met alle finaciële gevolgen vandien. „De bedoeling was dat de aannemer voor de bouwvakvakantie klaar zou zijn, maar je ziet het", aldus Schouten, „ze zijn nog bezig". Volgens de huidige plannen worden de werkzaamheden in de eerste week van sep tember afgerond. Daarna moet het complex worden schoongemaakt en ingericht en zal het op 1 oktober weer worden opgesteld. Feest week Het Volkshuis wil de inge bruikname van het gereno veerde complex aan de Apo- thekersdijk officieel gaan vieren met een feestweek „voor de hele stad". Schouten: „Het Volkhuis is meer dan een buurthuis. Het jongerenwerk en het volwas- senenwerk is voor elke Lei denaar bedoeld. Dan moet je ook een feestweek voor ie dereen organiseren". Tijdens de feestweek wil men zoveel mogelijk aandacht besteden aan alle categoriën bezoe kers, die van het Volkshuis LEIDEN De gemeente laat kamerbemiddelings bureaus voorlopig onge moeid. Een poging van PSP, PPR en D'66 een verordening in het leven te roepen die uitwassen bij commerciële kamerbe middeling tegen moeten gaan, leed gisteravond tij dens een vergadering van de raadscommissie volks huisvesting schipbreuk. Volgens PvdA en CDA kleven er zoveel haken en ogen aan de verordening zoals zij werd voorgesteld, dat invoering niet verantwoord zou zijn. Juristen zouden er eerst nog maar eens naar moeten kijken. De indie ners bleken het daarmee eens. Het was oorspronkelijk de be doeling dat de verordening al bij de ingang van het huidige studiejaar van kracht zou zijn dan is de druk op de ka- mermarkt door de komst van een nieuwe lichting studenten het grootst maar dat wordt nu pas volgend jaar. In de verordening wordt in schrijving door een woning zoekende gebonden aan een maximumbedrag van tien gul den. Pas als de bemiddeling geslaagd is, zou een tarief van maximaal veertig in rekening gebracht mogen worden. De verordening stelt verder een groot aantal voorwaarden waaraan de bureaus zouden moeten voldoen, voordat dé gemeente het bedrijf een ver gunning verstrekt. PSP, PPR en D'66 willen met name te gengaan dat malafide bedrij ven hoge bemiddelingsbedra gen innen, terwijl ze nauwe lijks of geen kamers voorhan den hebben. De verordening zou vooral een preventieve werking moeten hebben. Grootste probleem voor PvdA en CDA was dat de gemeente zich met een dergelijke veror dening op het terrein van het privaatrecht zou begeven. Daarmee zou de gemeente zich bemoeien met afspraken tus sen huurders en verhuurders, waar ze juridisch gezien niets mee te maken zou hebben. De indieners ontkenden dat. „Een dergelijke verordening func tioneert al in 17 gemeenten", aldus H. de la Mar (PSP). Volgens het CDA zou een be ter voorlichting over de ka- merbemiddelingsbureau's al veel onheil kunnen voorko men. Verder signaleerden de socialisten en de christen-de mocraten een groot aantal on duidelijkheden en tegenspra ken in het voorstel. VVD-woordvoerder N. Lange- rak verklaarde aanvankelijk dat zijn fractie de kamerbu- reaus helemaal niet aan regels wil binden („u stoot mensen het brood uit de mond", merk te hij op), maar kwam daar even later moeiteloos op terug. De VVD-fractie bleek plotse ling van mening wel achter een dergelijke verordening te kunnen staan, maar dan zou de overheid daarin zeer terug houdend moeten zijn. LEIDEN Een revolutionaire methode om beschadigde asfalt wegen met een bewapening van staalgaas goedkoop te herstel len, is slechts bruikbaar op smalle wegen op een slechte onder grond. Voor Leiden is de methode niet bruikbaar en kan derhal ve dus ook niet tot enige bezuiniging leiden. Dit hebben B en W geantwoord op vragen van het PPR-raadslid R. van Lint. De re volutionaire methode was uitgevonden door een opzichter van het hoogheemraadschap Delfland en Van Lint via een tijdschrift onder de ogen gekomen. Het PPR-raadslid had er reeds op gere kend dat gebruik van de nieuwe methode bij bijvoorbeeld de as faltering van de Damlaan/Vondellaan en Rijnsburgerweg een interessante besparing op zou kunnen leveren. Volgens de infor matie van het raadslid zou de nieuwe methode leiden tot een besparing van 1,8 miljoen gulden per strekkende kilometer. Van Lint had B en W reeds voorgehouden welke leuke zaken van het uitgespaarde geld verricht zouden kunnen worden. Dat zit er dus niet in. De nieuwe methode zal hoogstens op be scheiden schaal bruikbaar zijn en waar dat mogelijk is, zullen B en W er ook gebruik van maken. Maar zelfs dan blijft nog de vraag of er veel mee bezuinigd kan worden en mocht dat onver hoopt al het geval zijn, kan dat geld goed gebruikt worden voor verhoging van het budget voor onderhoud van de Leidse wegen, aldus B en W. Wmw C&A en Kijkhuis- Jan Boer hebben lemming bereikt over waarop het Kijkhuis, E worden afgebroken nieuwbouw van het jncern aan de Haar- raat, beschikbaar A kan begin oktober 'ieuwbouw beginnen. I vanaf dat moment in een bovenzaaltje ieuwe Kijkhuis (en- illen meters verder- nen in afwachting oiing van het ge- sr naar uit dat de v enige vertraging >en, omdat de bouw ieuwe Kijkhuis niet iA heeft exploitant echter een financiële coming verstrekt om ^mer tot enige spoed men. Boer heeft zich daarop bereid getoond genoe gen te nemen met het geven van filmvoorstellingen in een nog niet voltooid gebouw. Nu beide partijen het eens- zijn ge worden, is de belangrijkste „hobbel" voor de nieuwbouw genomen. Weliswaar moet er nog een bouwvergunning wor den verstrekt voor de nieuwe winkel aan de Haarlemmer straat, maar dat is een louter administratieve zaak. De meeste huurders uit de panden die C&A af wil breken, heb ben reeds een nieuw onderko men aangeboden gekregen, voor een enkeling wordt nog naar een oplossing gezocht. Inmiddels is begonnen met de sloop van de drie winkels aan de Haarlemmerstraat. Dit op verzoek van de gemeente om de archeologen enkele weken de tijd te geven graaf- en spit- werk te verrichten. Van het archeologisch onderzoek wor den bijzondere resultaten ver wacht omdat op deze plaats de oudste bebouwing van Leiden heeft gestaan. Een probleem kan nog zijn dat het puin en bouwafval via de- Haarlemmerstraat afgevoerd zal moeten worden. Onder controle van Bouw- en Wo ningtoezicht zal getracht wor den de overlast zoveel moge lijk te beperken. Problemen kunnen ook verwacht worden wanneer de nieuwbouw van start gaat. In de betreffende wijk De Camp wordt momen teel zoveel gebouwd, dat de di verse aannemers elkaar voor de voeten dreigen te lopen. Desalniettemin hoopt C&A de deuren van de nieuwe vesti ging in het najaar van 1986 te kunnen openen. De sloop van drie winkelpanden is inmiddels begonnen. LEIDEN In de hoop dat zoiets nooit meer ge beurt, maar daar niet voor de volle honderd procent van overtuigd, heeft de raadscommissie volkshuis vesting gisteravond een streep gezet onder het bouwschandaal in het He rengracht Zijlsingelge- bied. Nog niet alle gevol gen van de vele fouten en blunders die destijds zijn gemaakt bij de bouw van de 230 woningen zijn af gewikkeld, maar op hoofdpunten is .dat wel het geval. De raadscommissie boog zich gisteravond over de formele afhandeling van het bouw schandaal. Toen de woningen waren opgeleverd, bleken ze een groot aantal gebreken te vertonen. Veel huurders had den last van tocht en vocht en de centrale verwarming func tioneerde uiterst gebrekkig. Nog steeds zijn alle problemen met de verwarming overigens niet opgelost en bovendien heeft men inmiddels hier en daar betonrot in de huizen ontdekt. Het herstel van de woningen kost de gemeente en dus de gemeenschap uit eindelijk ruim 2,5 miljoen gul den. Voor dat bedrag werd on der meer een compleet nieuwe verwarmingsinstallatie aange legd. Volgens een onderzoekscom missie waren zowel aanne mers, architecten als de ge meente zelf verantwoordelijk voor het bouwschandaal. Met name het toezicht door de ge meente zou volstrekt onvol doende zijn geweest en de toenmalige wethouders Waal en Verboom hadden geen prijsvraag mogen uitschrijven voor de bouw van de huizen in het stadsvernieuwingsgebied. Ook bij het herstel van de ge breken maakte het college van B en W volgens de onder zoekscommissie opnieuw grote fouten. In het raadsvoorstel waarmee de kwestie wordt af gehandeld, erkennen B en W de gemaakte fouten zonder er erg veel commentaar op te ge ven. De raadscommissie stemde gis teravond zonder enige discus sie in met het gedeelte van het voorstel waarin de financiële afwikkeling met de bewoners wordt geregeld. Dat komt neer op een uitkering wegens alle ongemak en de hoge stookkos ten die het gevolg waren van alle gebreken. De gemeente trekt voor de 230 huizen hier voor 100.000 gulden'uit. Het college spreekt nog eens zijn twijfel uit over mogelijk heden de kosten van herstel op de aannemers en de archi tecten te verhalen. Wethouder D. Tesselaar liet gisteravond wel weten dat het architecten bureau Treffers en Polgar één van de betrokken archi tecten, alle andere bureaus, die voor de woningen verant woordelijk zijn, zijn opgeheven inmiddels een financieel „gebaar" heeft gemaakt. Waar dat gebaar op neer komt en wat de consequenties ervan zijn, wilde de wethouder niet kwijt. ,jHet Academisch las Leiden (AZL) wil blging van een aantal yJederlandse zieken de reageerbuisme- lian toepassen. Het t zich bij het ministe- |VC aangemeld. „Wij en kunnen begin- |is een woordvoerder |ZL- luwenkliniek van het jerdaad toestemming ligt voor een belang- Jaf van de Nationale ■dsraad. De raad zal Jecfetaris van volks- Id, J. van der Reij- ®s uitbrengen over de len die subsidie zou- pen krijgen om de toe te passen. Van in heeft al laten we- at hem betreft totaal er ziekenhuizen toe zouden moeten krij- gen voor het toepassen van de reageerbuisbevruchting (in vi tro fertilisatie). Al eerder werd besloten dat in vitro fertilisatie alleen in ziekenhuizen en niet in speciale klinieken toegepast mag worden. Het uiteindelijk besluit van de staatssecretaris wordt voor een belangrijk deel bepaald door het advies van de Ziekenfondsraad. De Zieken fondsraad betaalt nu al bij wij ze van experiment de ontwik keling van de reageerbuisba by's in een aantal Nederlandse ziekenhuizen. Die ziekenhui zen hebben daar een tijdelijke vergunning voor. Behalve Lei den, hebben ook verschillende ziekenhuizen in Amsterdam, Rotterdam, Groningen, Til burg, Maastricht en Nijmegen zich aangemeld en in een aan tal gevallen gebruikt men de techniek al. De Provinciale Ziekenfondsraad heeft de staatssecretaris van volksge zondheid geadviseerd in Zuid- Holland twee ziekenhuizen toestemming te geven voor de toepassing van de in vitro fer tilisatie: het Dijkzigt Zieken huis in Rotterdam en het Aca demisch Ziekenhuis in Leiden. In Rotterdam is de eerste Ne derlandse reageerbuisbaby ge boren en daar werkt men al volop met de techniek. Vol gens de woordvoerder van het AZL is-de ondersteuning van het verzoek door de Provinci ale Ziekenfonds „een stap in de goede richting". Volgens een woordvoerder van de Zie kenfondsraad zal de uiteinde lijk keuze voor een groot deel afhangen van de vraag of het desbetreffende ziekenhuis vol doende reageerbuisbaby's per. jaar kan voortbrengen om ver antwoord wetenschappelijk onderzoek te kunnen doen. De Ziekenfondsraad kwam van daag bijeen maar heeft nog geen besluit genomen over de aanvraag van de ziekenhuis. De woordvoerder van het Zie kenfondsraad verwacht dat dat in september zal gebeuren. DEN HAAG/ALPHEN De Alphense fotograaf en reclame ontwerper Arend van Harskamp mag geen foto's meer verko pen van Danny de Munk. Mr. Wijnholt van de Haagse recht bank heeft vanmorgen het kort geding toegewezen dat de Naar- dense firma Protalent tegen Van Harskamp had aangespannen. Protalent heeft het exclusieve recht om foto's van Danny de Munk te maken en te verkopen. Op straffe van een dwangsom van 1000 gulden per dag (maximum 10.000 gulden) mag Van Harskamp nu geen foto's meer verkopen van het Amsterdamse kindersterretje. Ook mag de naam van Danny de Munk niet meer voorkomen op een bestelformulier van foto's dat Van Harskamp verspreidt. Wederom op straffe van een dwangsom van 1000 gulden voor elke dag dat dat wel gebeurt. Arend van Harskamp werkt voor een aantal huis-aan-huis bladen in de Rijnstreek en verzorgt nabestellingen van foto's voor de lezers, onder andere van foto's van Danny de Munk, die hij zelf maakte op concerten. De Alphenaar heeft de verkoop van de foto's van Danny de Munk inmiddels al LEIDEN De 36-jarige L^denaar die afgelopen maandag in de Janvossensteeg is aangehouden, blijkt in de laatste vijf weken 12.000 gulden aan gestolen waar te hebben omgezet om verdo vende middelen te kopen. De man heeft bekend een groot aan tal diefstallen en inbraken te hebben gepleegd. Zo verzilverde hij gestolen cheques, stal fietsen en haalde zater dag een fotokoffer uit een in de Kabeljauwsteeg geparkeerde auto. Tevens overhandigde de politie de man 18 vonnissen van de rechtbank. Hij bleek bij verstek te zijn veroordeeld voor het zonder kaartje reizen en rijden zonder rijbewijs. Hij wordt mo menteel door de Haagse politie verhoord in verband met het verzilveren van enkele tientallen gestolen cheques. Gebroken enkel LEIDEN Een 18-jarige Alphense is met vermoedelijk een gebro ken enkel naar het ziekenhuis gebracht nadat zij gistermiddag om drie uur op de Hoge Rijndijk tegen een auto was gebotst. Het meisje reed richting Hazerswoude, de auto kwam uit tegenover gestelde richting en draaide linksaf de Meerburgerkade op. De automobilist, een 67-jarige Leidenaar, had groen verkeerslicht, de bromfietster rood.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13