Zeezender: kwaad dat niet valt uit te roeien Sluipwesp veel effectiever en goedkoper dan spuitbus Moeders voor moeders" zwicht voor actiegroep Ctyiteur overlijdt intploffing Weer verhindert jacht op koper "Vacht te "massale ympkeuring dat,wao ers Wangedrag militairen „incident" Bank eist verbod publicatie foto's van insluiping Genland CeidócSotviant WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1985 PAGINA 3- gRGEN De 24-jarige J. van uit Driebergen is de afgelopen I het brandwondencentrum in Ijk overleden aan de verwon- Jie hij gisteren had opgelopen ontploffing in de garage van Ier. De brand ontstond tijdens jaamheden, vermoedelijk door hef loffing van een gasfles. Het et grfer stond onmiddelijk in er laiijn vader en een andere mon- ;urop(en lichte brandwonden op, na- etten!ro*>eerden 'iem vuur te je brand die na de ontploffing scnait ze^te drie garagehallen in er wei schade wordt geschat op een eemtfloen. Volkspetitionnement start op 31 augustus ZWOLLE Het startsein voor het volkspetitionnement dat het Komi- tee Kruisraketten Nee (KKN) houdt over de plaatsing van de kruisraket ten in ons land, wordt 31 augustus in Woensdrecht gegeven. Mevrouw S. Strikwerda, voorzitter van het KKN, heeft dit gisteravond bekend ge maakt tijdens een bijeenkomst van het Zwolse Vredesplatform. In totaal zullen er in september 5,2 miljoen enquêtekaarten huis-aan-huis wor den verspreid om de opinie van de Nederlanders over de plaatsing van de raketten te peilen. De kosten van het petitionnement bedragen één miljoen gulden. Weer Iraniërs op Schiphol SCHIPHOL Op Schip- hol hebben gisteren op nieuw negen Iraniërs om asiel gevraagd; ditmaal ook vrouwen en kinde ren. De groep bestaat uit twee echtparen met ieder twee kinderen tussen de drie en zes jaar oud en een Iraanse man die niet tot de twee families lijkt te behoren. Uit humani taire overwegingen zijn de twee families van in totaal acht mensen in een hotel in Nieuw Vennep ondergebracht. Op Schip hol verblijven al twintig Iraniërs. Verdronken inbreker zat in het riool GRONINGEN De Groningse brandweer en politie zijn gisteren met een duikploeg en een bootje twee uur op zoek geweest naar een in breker, die verdwenen was in het water van een kanaal. Nadat brandweer en politie met zoeken waren gestopt en vertrokken dook de inbreker toch weer in het kanaal op. Hij bleek zich al die tijd verborgen te hebben gehouden jn een riool. Pogingen om via een putdeksel te ontsnappen had de 21-jarige F.S. uit Groningen al snel opgegeven omdat er een auto op stond geparkeerd. S. besloot toen te wachten tot de rust was teruggekeerd. Toen klauterde hij ver kleumd de kade op en ging ervandoor. De in middels gealarmeerde politie kon in de kraag grijpen. De man was het kanaal ingesprongen nadat omstanders hem hadden betrapt bij een poging een radio uit een auto te stelen. VLISSINGEN Het slechte weer in het Kanaal heeft het zoekactie naar een la ding koper uit een in 1918 gezonken Frans vrachtschip tijdelijk te staken. Het schip, dat door een Duitse torpedo bij het Britse eiland Sark tot zinken werd ge bracht, vervoerde destijds in opdracht van de Franse regering een lading van 1200 ton koper. Bij de eerdere bergingsoperatie is daar al 500 ton van gelicht. De waarde van het koper wordt geschat op anderhalf a twee miljoen gulden. De bergingsopera tie mag niet langer duren dan eind sep tember, omdat dan het weer in de omge ving van Sark dermate verslechtert dat niet meer gedoken kan worden. oedsjOS ;n de 3 de •aan i TAAG - De Ge- t helhappelijke Medi- te kjenst' namens d .Èdrijfs'verenigingen Dngeschikten voorziet een chaos uitvoering van de selhj wao-regeling die ikertfcretaris De Graaf ,rt wj Zaken) heeft die leid. idsreLjjt voorstel zouden honjjaar alle arbeidsonge- en gedeeltelijk ar- èschikten onder de inieuw gekeurd moe- jrgeifen. Daarna moeten de i eeiussen dertig en vijftig graal herkeuring onder- nent h I meent dat al die her- Ai in zo'n kort tijdsbe- erscr|rekt onmogelijk zijn, de dienst laten weten Sociale Verzekerings- dienst zal totaal ont gorden". De herkeu- Ve/ijn nodig omdat van yjprs moet worden vast- ,np foor hoeveel procent esneiieel nog geschikt zijn te verrichten. krijgen veel men- lechts gedeeltelijk ar- orfesëhikt zijn een volle- "/ej>-uitkering omdat zij itestc krappe arbeids- nte Sch geen kans hebben Ir ijk gedeeltelijke baan. safé-retaris De Graaf wil rill »ao'ers die nog gedeel- ir ba, staat zijn te werken iet oir een volledige wao- as, krijgen. Zij zullen ial ei deel een ww-uitke- ausjé-angen, die geleidelijk azijn*gloopt tot het bij- We rau-. ,n zeeenschappelijke Medi- veS inst voorziet niet al- - blemen doordat dui- mensen in korte tijd kl A worden herkeurd. c doordat onduidelijk Voi' maatstaven voor die ii moeten worden ge- dooim Ook meent de GMD t de wao'ers langs juridi- omzullen proberen de ?'7atfi van de keuringen ïchten. olado de De Magda Maria, het zendschip dat in 1981 door de marine werd geënterd en opgebracht naar Amsterdam. DEN HAAG De schriftelijke vragen door kamerlid Van der San- den (CDA) over de be trokkenheid van Neder landers bij de illegale uitzendingen op zeezen der Monique heeft welis waar tot een verhoogde activiteit van Justitie ge leid, maar het ministerie lijkt vooralsnog weinig te kunnen uitrichten. Radio Monique, dat vorig jaar december met de start van Nederlandstalige uitzendin gen vanaf het zendschip Ross Revenge de rol overnam van Radio Mi Amigo, glipt door alle mazen van het justitiële net. De bazen achter het station hebben hun lesje goed ge leerd en kunnen putten uit zo'n vijfentwintig jaar pira- tengeschiedenis. Justitie is wat terughoudend in mede delingen omdat ze een twee de juridisch touwtrekken, zo als momenteel nog steeds ge beurt over de in beslagname van de Magda Maria, het zendschip van Paradise Ra dio, tegen elke prijs wil voor komen. Die vooralsnog ille gale aetie van Justitie vond plaats in augustus 1981 toen de Magda Maria, die buiten de territoriale wateren voor anker lag, in opdracht van het ministerie door de mari ne werd geënterd en opge bracht naar Amsterdam. De piraten hebben het mo menteel niet gemakkelijk, want behalve Nederland is ook Engeland in actie geko men om vooral de twee En gelstalige zenders Laser 558 en Radio Caroline het zwij gen op te leggen. Deze acties, waarbij onder meer de sche pen die in de buurt van de zeezenders komen worden gefotografeerd en bij terug keer in een Engelse haven worden gecontroleerd, heb ben vooral met de klachten van de Engelse lokale com merciële radio-stations te ma ken. Die zagen met de komst van Caroline en Laser 558 hun luisterschare en daarmee de advertentie-inkomsten da len. De radio-directeur van één van de lokale stations wilde zelfs zo ver gaan om door een overval de zeezen der te dwingen een haven binnen te lopen. Hij is echter nooit tot die daad gekomen, want de Engelse pers kwam achter de plannen en publi ceerde ze voortijdig. Buidel Zolang er door de directeu ren van de zeepiraten niet te diep in de buidel hoeft te worden getast om de stations draaiende te houden, gaan de zenders een ongestoorde toe komst tegemoet en lijkt de zeepiraterij een kwaad dat niet valt uit te roeien. De En gelse justitie mag dan in de ogen van de piraten wat las tig doen, een nekslag wordt pas toegediend als de inkom sten, door bijvoorbeeld het aanpakken van de adverteer ders, worden drooggelegd. Laser 558 zal dan de eerste zijn die verdwijnt. Voor dit op Amerikaanse leest ge schoeide station staan de ad vertentie-inkomsten voorop. In tegenstelling tot Caroline, waarmee eigenaar Ronan O'Rahilly de piraterij bedrijft louter om de piraterij. Zijn liefdesboodschap, die in de jaren zeventig via zijn station werd uitgedragen door on dervoede en zeer slecht be taalde disc-jockeys, lijkt al lang niet meer de drijfveer te zijn. Bij Radio Monique spelen niet alleen de advertentie-in komsten een rol. De achter liggende filosofie is dat Ne derlandse artiesten volgens de disc-jockeys te weinig aan bod komen op de Hilversum- se zenders. Platenmaatschap pijen kijken met jaloerse blikken naar de Britse tv- zenders Sky Channel en Mu sic Box, die met hun pro gramma's legaal de Anglo- Amerikaanse muziekindus trie aan wat extra geld hel pen. Sinds de komst van Ra dio Monique hebben de Ne derlandse artiesten weer een extra uitlaatklep. Bovendien varen twee van de disc-joc keys die dagelijks te horen zijn op de zeepiraat, Tony Berk en Joost den Draayer, er zeer wel bij. Berk is name lijk behalve disc-jockey ook eigenaar van de produktie- maatschappij Roba Music en Den Draayer is als Willem van Kooten de grote man achter Red Bullet. Beiden wrijven zich in de handen als ze weer een uurtje hun eigen produkten hebben mogen pluggen en vervolgens zien dat er van die artiesten weer meer singletjes zijn verkocht dan de dag ervoor. Legaal Wat Tony Berk en Joo6t den Draayer doen is overigens heel legaal. Ze maken name lijk niet zelf de banden voor Radio Monique, maar zijn in dienst van het Amerikaanse bedrijf Music Media Interna tional Ine, een vennootschap die overigens ook de adver tenties regelt voor Radio Ca roline en Laser 558. Dit be drijf verzorgt de distributie van cassettes met radio-pro gramma's naar groepen loka le radiostations, zoals die bij voorbeeld in Amerika be staan. Het stelt kleine lokale stations in staat om een be roemde en daardoor onbe taalbare disc-jockey als bij voorbeeld Wolfman Jack door de ether te l^ten klin ken. Op de banden die van Joost den Draayer worden gemaakt, wordt dan ook ner gens Radio Monique ge noemd. De jingles en recla meboodschappen worden in Nederland of in Spanje, waar het postadres is gevestigd, ge plakt in de ruimten die de disc-jockeys op de band openlaten. Deze manier van werken maakt het voor justi tie onmogelijk de disc-joc keys aan te pakken en Radio Monique is blij met deze be kende namen, omdat het de luisterdichtheid vergroot. Hoewel de Britse kustwacht inmiddels een permanente bewaking is gestart met de bedoeling de bevoorrading onmogelijk te maken, lijken de Engelse en Nederlandse justitie weinig te kunnen uit richten. Tenslotte heeft Spanje het verdrag van Straatsburg, dat het uitzen den vanaf zee verbiedt, nooit ondertekend. Bovendien voe ren de schepen de Panamese vlag. En het overbrengen van banden en voedsel naar buiten de territoriale wateren gelegen en onder Panamese vlag varende schepen, lijkt legaal. Dat hierdoor de kos ten voor de radiostations stij gen normaal gesproken wordt er vanuit Engeland of België gewerkt is duide lijk. Maar met een verhoging van de advertentiekosten of het aantal reclames, moet ook die klap zijn op te van gen. Waa'r het echter nu op lijkt aan te komen, is wie de langste adem heeft: de Britse kustwacht of de zeezenders. Winnen de laatsten, dan zul len de piratenzenders wel al tijd blijven bestaan. HANS PIET 99 DEN HAAG De organisatie „Moeders voor moe ders", die urine van zwangere vrouwen inzamelt voor de produktie van een vruchtbaarheidspreparaat, zal haar produkten uitsluitend nog beschikbaar stellen voor toepassing op mensen. De organisatie, onderdeel van de farmaceutische fabriek Dio- synth (een werkmaatschappij van Akzo Pharma), is gezwicht voor de protesten van de actiegroep „Lekker Dier" tegen het feit dat het uit de ingezamelde urine geproduceerde vruchtbaar heidshormoon HCG ook voor dieren werd gebruikt. Tot nu toe werd HCG volgens de fabrikant „voor tenminste 90 procent" toegepast om onvruchtbaarheid bij zowel vrouwen als mannen te bestrijden. Tussen de 7,5 en 10 procent ervan vond zijn weg naar de diergeneesmiddelenindustrie. Een woordvoer der van Diosynth herhaalde gisteren dat de actiegroep „Lekker Dier" er altijd ten onrechte vanuit is gegaan dat het vruchtbaar heidshormoon voornamelijk in de veterinaire sector werd ge bruikt. Niettemin is besloten HCG helemaal niet meer op dieren toe te passen, omdat volgens Diosynth de acties van „Lekker Dier" zo veel emoties hebben opgeroepen bij de deelneemsters van „Moe ders voor moeders", dat de animo om urine te leveren steeds verder terugliep. Eerder dit jaar heeft de fabriek nog in pagina grote advertenties het gebruik van de urine uiteengezet, echter zonder veel resultaat. WAGENINGEN Alle kritiek ten spijt blijkt bio logische bestrijding een duurzame methode te zijn om planten en gewassen te beschermen tegen scha delijke insecten. De be strijding van het ongedier te met natuurlijke vijan den levert zelfs betere re sultaten op dan het ge bruik van chemische mid delen en is bovendien veel goedkoper. De risi co's voor het. milieu en de mens bij gebruik van bio logische bestrijding zijn uiterst gering, hetgeen van chemische bestrij dingsmiddelen bepaald niet gezegd kan worden. Zo reageert prof.dr. J. van Lenteren, hoogleraar in de en tomologie (insektenkunde) aan de Landbouwhogeschool in Wageningen op berichten over succesvolle toepassingen van biologische bestrijdingsmetho- den. Gezien deze positieve re sultaten verdient het onder zoek op dit terrein dan ook een betere plaats dan nu het geval is. Er is alle reden om naarstig verder te zoeken naar nieuwe natuurlijke vijanden om ook andere plagen doelma tig te kunnen bestrijden en het gebruik van chemische bestrij dingsmiddelen verder terug te dringen. Ons land, zo vertelt de hoogle raar, loopt wat betreft de toe passing van biologische bestrij ding duidelijk voorop in ver gelijking met andere landen. Toch worden ook daar ver schillende methoden langza merhand op grote schaal over genomen. Zo meldt het land bouwkundig onderzoekinsti tuut in Zurich dat duizend Zwitserse boeren ertoe zijn overgegaan hun maïsvelden met een gezamenlijk opper vlak van 2.700 hectare met be hulp van sluipwespen te be schermen tegen de schadelijke nachtvlinder. De methode heeft succes: een werkings graad van 75 tot 93 procent. Dit is tien procent hoger dan bij gebruik van chemische be strijdingsmiddelen, tegen slechts twee derden van de kosten van chemische midde len. Niet onbegonnen Prof. Van Lenteren zegt over voldoende argumenten te be schikken om de kritiek op bio- logische bestrijding te weerleg- gen. Het is naar zijn mening volstrekt onjuist dat het vin den van de juiste natuurlijke vijand onbegonnen werk is en dat het onderzoek kostbaar is en de methode zeer beperkt toepasbaar. Van de ongeveer 5.000 soorten natuurlijke vijan den die tot nu toe zijn onder zocht hebben er ruim 250 tot goede bestrijd ingsresulta ten geleid. i Volgens prof. Van Lenteren is: de kans op succes van een na tuurlijke vijand bij de meest ongunstige berekening onge veer een op de honderd. Dat is erg gunstig in vergelijking tot gegevens over chemische be strijdingsmiddelen, waar de kans op succes niet groter is dan een op 1300. Ook de kos ten van biologische bestrijding zijn veel lager dan die van chemische middelen. Voor elke geïnvesteerde gulden krijgt men er bij biologische bestrijding 30 terug. Bij chemi sche bestrijding zijn dat er in het gunstigste geval vijf; als men ook de andere kosten, zo als de nadelige effecten op het milieu en de kosten van het' chemische afval meerekent, niet meer dan een rijksdaal der. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MFT INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Drs. Goedvolk in top Financiën DEN HAAG Drs. V.I. Goed- volk is per 1 januari 1986 be noemd tot plaatsvervangend secretaris-generaal van het mi nisterie van financiën. Hij werkt thans (sinds 1983) bij de Generale Thesaurie als plaats vervangend directeur financie ringen. Drs. Goedvolk studeer de bedrijfseconomie in Rotter dam en was van 1969 tot 1979 wetenschappelijk (hoofd-)- medewerker bedrijfseconomie aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam. Van 1979 tot 1983 was hij docent-adviseur bij het Management Opleidings Cen trum in Amsterdam. STAATSSECRETARIS: DEN HAAG „Ik beschouw het wangedrag van de militai ren tegen dienstplichtigen in. Oirschot als een incident". Dat heeft staatssecretaris Hoekze-, ma (Defensiepersoneel) giste ren in het NOS-journaal ge zegd. Hoekzema zegt geen enkele aanwijzing te hebben dat zo iets meer voorkomt, zoals de soldatenvakbonden VVDM en ANtVM stellen. De soldaten- bonden hebben een zwartboek gemaakt, waarin meer geval len van mishandeling voorko men. Hoekzema wordt in zijn opvat- I ting gesteund door legercom mandant generaal Roos. Hoek zema en Roos hebben overi gens wel besloten een diep gaand onderzoek naar deze af faire te laten instellen. Roos: „Ik treed hier zeer hard tegen op. Ik tolereer dit niet". De legerleiding heeft vier (on- der)-officieren naar de Krijgs raad gestuurd en twee van de vier uitgesloten van alle dien sten. MELS feu denk ercm DArjesewA [UMfia 26GT ALS COCA STRAKS vmUISKCHT Her HAAK waive/ v laeaeN. HAARLEM De bank Paribas wil met alle mid delen voorkomen dat twee Haarlemmers foto's publiceren van een inslui ping bij een bankfiliaal. Tegen de twee, die dreigden openbaar te maken hoe slecht de bank volgens hen is bevei- lied, werd daarom een kort ge ding aangespannen. Dat dien de gisteren voor de Haarlemse rechtbank. Daar bleek dat de twee al geruime tijd een wrok koesteren tegen de bank, om dat zij vinden dat de directie hen unfair heeft behandeld. In de nacht van 4 op 5 juli be merkten zij tijdens een avond wandelingetje dat twee ramen van de bank open stonden. Dat was niet de eerste keer. Bij een eerder geval hadden de mannen dadelijk de politie ge waarschuwd, maar de direc teur van het filiaal, drs. C. Crebolder, had zich niet in het minst erkentelijk getoond. In tegendeel: hij had korzelig ge- rageerd, omdat de blunder nu via de politie in de openbaar heid dreigde te komen en de reputatie van de bank dreigde te bezoedelen. De twee, buren van elkaar, waren daarover zo ir hun wiek geschoten dat zij ditmaal besloten nu eens niet de politie te bellen, maar eerst een kijkje binnen te nemen. Vandaaruit belde één van hen eerst het Haarlems Dagblad, en vervolgens, toen de krant niet reageerde, de politie. In het gebouw trof de man reke ningbestanden en mutaties van clïentenbestanden aan. De bank diende daarop een aanklacht in. De mannen sloe gen terug door te dreigden een boekje open te doen over de openstaande ramen en het on deugdelijke alarmsysteem. In het geding eiste de bank een dwangsom van 100.000 gulden voor elke publicatie. De twee mannen zeggen alleen een op recht bedankje voor hun oplet tendheid te willen. De bank voelt daar niets voor, die wil een vonnis. Dat wordt door de vice-president geveld op 22 augustus.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 3