TAFEL Protestantse synode-adviseurs: euthanasie-rapport begaanbare weg Ceidóe Sou/tcu» STTïïTI kerk wereld Deskundigen in zaak Goeree benoemd Spanningen tussen zwarten worden overdreven" beroepingen Graan: plastic of voedselhulp? uueer ACHTERGROND Ceidóeöouofmt WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1985 P, 1 Billy Graham naar Roemenië De Amerikaanse evangelist Billy Graham zal volgende maand in zeven Roemeense steden, waaronder de hoofdstad Boeka rest, preken. Voor de eerste maal tijdens een bezoek van Gra ham aan een Oosteuropees land zullen de kerkdiensten direkt door de tv worden uitgezonden. Dit heeft het informatiebulle tin ..World Evangelization" van het Lausanne-comite voor we reldevangelisatie bekend gemaakt. Bij de kerkdienst op 8 sep tember in een Orthodox klooster te Suceava worden 40.000 personen verwacht. Sinds 1977 heeft Billy Graham in vijf Oosteuropese landen gepredikt, waaronder tweemaal in de Sovjetunie (1982 en 1985) Verder reisde hij door de DDR. Tsje- cho-Slowakije. Polen en Hongarije. Vredeswachten Woensdrecht moeten verplaatst De Franciscanen bij de vliegbasis Woensdrecht zullen een nieuw terrein moeten zoeken voor hun dagelijkse vredeswach ten. Dit houdt verband met het plaatsen van een nieuw hek op de erfscheiding van het defensieterrein. De twee vredeswach ten per dag vonden tot nu toe met instemming van de lucht macht plaats op militair terrein. De Franciscanen is geadvi seerd hun vredeswachten te verplaatsen van de hoofdpoort aan het Zandfort naar de poort aan de Vinkenbergseweg. Daar zal overigens ook een afrastering geplaatst worden, zodat defensie het volle gebruik over het eigen terrein heeft. Dit vergemak kelijkt de bewaking, aldus een woordvoerder van de lucht machtbasis. De mensen smaden wat ze niet begrijpen. Het advies van de staats commissie dat euthanasie onder bepaalde voor waarden straffeloos moet kunnen worden uitge voerd, is een „heel be gaanbare weg" en „komt aardig overeen" met de conclusies van het gere formeerde rapport „Eut hanasie en pastoraat", dat in 1984 aan de synode werd aangeboden. Dat hebben dr. A. Verkuyl en dr E. Schroten gisteren verklaard in reactie op het advies van de staats commissie. Dr Verkuyl. gepensioneerd revalidatie-arts te Driebergen, was voorzitter van de com missie van redactie, die het gereformeerde rapport heeft 'opgesteld. Dr. Schroten was ais hervormd adviseur aan de redactiecommissie verbonden. In tegenstelling tot de meer derheid van de staatscommis sie hebben zij evenwel geen behoefte aan een wijziging van de tekst van artikel 294 van het Wetboek van Straf recht. Daarin wordt euthana sie zonder meer verboden. Verkuyl en Schroten vertrou wen erop dat de op gang ge komen jurisprudentie (de op vatting van de rechterlijke macht, die blijkt uit de gewe zen vonnissen) de euthanasie praktijk in ons land in goede banen zal leiden Dr. Verkuyl vindt dat „de huidige wets tekst absoluut gehandhaafd moet worden. Maar daarnaast moeten er schulduitsluitings gronden worden geformu leerd". Hij vindt de gronden van de staatscommissie „te mager" en ziet graag dat zij haar voorwaarden nader uit werkt. De staatscommissie, die drie jaar geleden werd ingesteld om de weg voor een nieuwe euthanasiewetgeving te effe nen. vindt in meerderheid dat er sprake moet zijn van een uitdrukkelijk en ernstig ver zoek tot euthanasie, dat de pa tient in een uitzichtloze nood situatie moet verkeren en dat de behandelende arts eerst met een door de minister van WVC aan te wijzen collega overleg moet plegen. Volgens Verkuyl is de magere uitwer king van de voorwaarden waaronder euthanasie toelaat baar is. het gevolg van de ver deeldheid binnen de staats commissie. „Het is erg verdrietig dat de commissie er niet in is ge slaagd overeenstemming te bereiken. Het nu gepresen teerde rapport zit duidelijk vol compromissen. Maar dui delijk moet worden dat het in ons land mogelijk moet zijn onder zeer uitzonderlijke om standigheden euthanasie te plegen". Verkuyl en Schroten sluiten aan bij de minderheid van de staatscommissie met hun wens het begrip „ster vensfase" in de regelgeving van de euthanasiepraktijk te handhaven. Schroten: „Ik zou het woord euthanasie willen beperken tot die situatie waarin het overlijden van een patient onafwendbaar is. In een ander stadium is er spra ke van hulp bij zelfdoding". Nader invullen Het gereformeerde rapport „Euthanasie eh pastoraat", dat voor de hervormden aanlei ding vormde zich daarbij aan te sluiten en dus niet met een eigen rapport te komen, ge bruikte het begrip „ondraag lijk lijden" als norm waaron der euthanasie toelaatbaar wordt geacht. Schroten ver klaart dat ook dit begrip na der moet worden ingevuld, maar dat geldt zijns inziens ook voor het door de staats commissie gebruikte begrip „uitzichtloze noodsituatie". „Is dat een toestand waarin de patiënt veel pijn lijdt, of valt daar ook een situatie onder waarin het lijden de geestelij ke draagkracht van een pa tiënt te boven gaat? En dan is het nog zo dat de geestelijke draagkracht van de een veel groter is dan die van de an der. De ene lijdende patiënt groeit tot grote hoogte, de an dere stort in. Daarom moet de patiënt de uiteindelijke bepa lende factor zijn aldus Schroten Hij deelt niet de vrees van or ganisaties als de Nederlandse Patiëntenvereniging, dat een ruimere euthanasiewetgeving kan leiden tot onvrijwillige euthanasie. Dr. Verkuyl deelt die vrees wel: „Daar ben ik ontzettend bang voor. Die ge dachten komen al op en zul len in de toekomst misschien nog meer gaan opkomen. Maar we moeten dat met goe de jurisprudentie voorkomen, anders zouden we tot barbarij vervallen", aldus dr. Verkuyl Bisschoppen De rooms-katholieke bis schoppen van Nederland heb ben naar aanleiding van het uitkomen van het advies van de betrokken staatscommissie inzake toelaatbaarheid van euthanasie hun bekende standpunt herhaald, dat een actieve levensbeëindiging moet worden afgewezen. Zij herinneren aan hun in maart van dit jaar gepubliceerde uit voerig herderlijk schrijven waarin dit is verwoord. Wel zijn zij van mening dat me disch zinloze handelingen mo gen worden gestaakt of zelfs niet behoeven te worden on dernomen. „Het sterven hoeft niet kost wat het kost te wor den verlengd", aldus hun schrijven „Lijden en sterven van zieken" Het RK Kerkgenootschap heeft thans de volledige tekst vrijgegeven van de bijdrage, die de bisschoppen aan de staatscommissie hebben ver leend. Ter ondersteuning van hun oproep tot nadenken, be zinning en bemoediging in hun brief is de tekst nu in brochurevorm uitgegeven. Ook uit wat de bisschoppen de staatscommissie lieten we ten. blijkt opnieuw hun be zorgdheid over een dreigende uitholling van de bestaande wetgeving inzake hulp bij zelfdoding BEKLAAGDEN KUNNEN GEEN ADVOCAAT VINDEN De officier bij de Zwolse rechtbank heeft als des kundigen in de zaak van het evangelistenpaar Lu cas en Jenny Goeree aldaar benoemd de rabbijn van de Liberaal Joodse Gemeente te Den Haag, Amsterdam en Rotterdam. Awraham Soetendorp (42), en dr. Hans Jansen (53) te Eemnes, bekend geworden door zijn standaardwerk „Christelijke theologie na Auschwitz". Tegen het echtpaar Goeree heeft in april van dit jaar de Stichting tot bestrijding van het anti-semitisme STIBA een strafklacht ingediend. Naar het oordeel van de STI BA hebben Lucas en Jenny Goeree in hun kwartaal blad de indruk gewekt, dat de joden zelf schuldig zijn geweest aan de jodenvervolging omdat zij Jezus hebben verworpen. Bij het artikel waren foto's afgedrukt van de klaagmuur te Jeruzalem, een synagoge en een goede renwagon met kinderen op weg naar het concentratie kamp. Naar het echtpaar dinsdag liet weten is het niet gemak kelijk gebleken een advocaat bereid te vinden hun zaak te verdedigen, zodat dit nog open blijft, evenals even tuele benoeming van een deskundige, die namens hen de gegevens van de rechtbankdeskundigen moet uit pluizen. Voorlopig ziet het ernaar uit dat de zaak eind september voor de Zwolse rechtbank zal dienen. Naar mevrouw Goeree verklaarde heeft het evangelis tenpaar op 20 maart van dit jaar een open brief gericht tot rabbijn Soetendorp. Daarin getuigt het van zijn lief de voor het joodse volk als „volk van God" en verklaart het geenszins goed te keuren, wat andere volken de jo den hebben aangedaan door de eeuwen heen. Volgens mevrouw Goeree is op deze brief nooit antwoord geko men. Lucas en Jenny Goeree: Moeilijk een advocaat te vinden Geen buitenlands geld naar Indonesische kerkleiders De afscheidsgelden voor oud- deden van het dagelijks be stuur van de Gemeenschap van Kerken in Indonesië (DGI) zijn gefinancierd met inkomsten uit Indonesië zelf. Hierbij was geen geld ge moeid uit projecten en even min uit het buitenland. Bo vendien zijn het besluit en uitvoering daarvan gebeurd in overeenstemming met de procedures en het systeem van toezicht binnen de Ge meenschap van Kerken Dit zegt de Raad van Toezicht op de financiën van het DGI in een verklaring, die 17 augus tus in Jakarta is uitgegeven. Kort geleden werd bekend dat enkele aftredende leden van het dagelijks bestuur zich een oudedagsvoorziening had den toegedacht, waarbij in to taal een bedrag van omgere kend ongeveer een half mil joen gulden was gemoeid. Uit de verklaring blijkt dat het oorspronkelijk besluit reeds in 1981 is genomen Het centraal comité van de Ge meenschap van Kerken heeft in april van dit jaar deze zaak opnieuw besproken. Daarbij werd het verlenen van af scheidsgelden niet als een probleem ervaren, aldus de verklaring. SECRETARIS ZUID AFRIKAANSE Minister Van den Broek en zijn collegas moeten in Zuid- -Afrika de leiders opzoeken, die door de zwarte bevolking worden geaccepteerd. Zij moeten daar met tegenstan ders van het apartheidssys teem spreken. Hun program ma moet een uitdaging voor de Zuidafrikaanse regering zijn. Als ze alleen met voor standers van apartheid pra ten. dan is hun reis niet de moeite waard Dit zei de secretaris-generaal van de Zuidafrikaanse Bis schoppenconferentie. de zwarte priester Smagaliso Mkhatswha, dinsdag op een persconferentie te Oegstgeest. Pater Mkhatswha zat van ok tober 1983 tot maart 1984 ge vangen, nadat hij in Ciskei was gearresteerd. De vorige bisschop van Utrecht, kardi naal Willebrands, was een van de mensen die toen voor zijn vrijlating hebben gepleit De pater beschrijft zichzelf relativerend als een kerkelij ke bureaucraat. De secretaris van de Zuidafrikaanse bis schoppenconferentie is een van de vaders van het UDF. het gematigde zwarte opposi tiefront in Zuid-Afrika waar in kerkelijke leiders domine ren. Sommigen zien hem als de drijvende kracht achter het Zuidafrikaanse katholieke episcopaat, die als herders van drie miljoen gelovigen lange BISSCHOPPENCONFERENTIE: tijd afkerig waren van de po litiek. Mkhatshwa is een keurige, in tellectueel ogende, breeduit lachende man aan wie het niet te zien is dat hij nog niet zo lang geleden een half jaar in gevangenschap heeft door gebracht en ook nu een actie ve rol speelt in het verzet te gen het blanke apartheidsbe wind. Twee jaar eerder was hij ook in Nederland. Eind vorige week was hij te gast van de Verenigde Naties in Genève Van de katholieke ontwikkelingsorganisatie Ce- bemo in Oegstgeest kreeg hij gisteren een niet nader ont huld bedrag voor hulpprojec ten van de katholieke kerk in Zuid-Afrika. Als een soort te genprestatie ziet hij het als zijn taak te verduidelijken wat er in zijn land aan de hand is. Hij meent dat de wraakacties tussen zwarten onderling te veel nadruk krijgen in de bui tenlandse pers. „Niemand is er in onze kring op uit om ze te vergoelijken. Maar men moet niet vergeten dat het aantal mensen dat geplunderd en gemoord heeft, bijzonder klein is. Er is bovendien geen bewijs dat volkomen onschul dige mensen zijn gedood bij de wraakacties. Men moet be grijpen dat de woede en frus traties zeer hoog zijn opgelo pen in de zwarte gemeen schap jegens degenen die met Smangaliso Mkhashwa: „Van den Broek moet zwarte leiders opzoeken" de blanken collaboreren". Ook de conflicten tussen de zwarten en de Indiërs in Na- tal wier verhouding in het verleden nooit problemen heeft opgeleverd, komen hem overtrokken voor. „Het is geen ethisch conflict. Men moet niet vergeten dat vele Indiërs tijdens de geweldda digheden juist beschermd werden door de zwarte Afri kanen om erger te voorko- Tenslotte ontkent hij niet dat er spanning bestaat tussen het gematigde UDF en de veel ra dicalere zwarte AZAPO-orga- nisatie. maar ook deze tegen stelling wordt volgens hem overdreven. De uitroeping van de staat van beleg door president Bot ha noemt hij geen verrassing. „Apartheid brengt nu een maal geweld, onderdrukking, economische onderdrukking en vijandschap tussen de ras sen voort." Hij neemt het Bot ha kwalijk dat hij de ver wachtingen rond zijn toe spraak van vorige week zo hoog heeft laten oplopen. „Het was naïef en onverant woord. Zijn gehoor bij de zwarten heeft hij verspeeld. Als het hem er om te doen is de apartheid af te schaffen, had hij als gebaar van goede wil de noodtoestand moeten opheffen, de politieke gevan genen vrijlaten en echte on derhandelingen moeten aan kondigen met gekozen zwarte leiders. Over de resultaten van het gesprek tussen kerkelijke lei ders, onder wie „zijn" katho lieke aartsbisschop Hurley, met president Botha en de magere uitkomst ervan ver baast hij zich allerminst. „Zo'n bijeenkomst staat niet bovenaan in mijn agenda. Er zijn belangrijkere dingen te doen. Maar je moet niet ver geten dat de bisschoppen ook een pastorale taak hebben". Hij vindt het ook verre van realistisch na zo'n gesprek concrete plannen voor de her vorming van het bestaande politieke bestel te verwach ten. „Het gaat er om dat je ziet hoe iemand denkt en handelt. „Je moet echter vast stellen, zoals ook mgr. Hurley deed, dat er tussen de ge sprekspartners geen gemeen schappelijke grond meer is. De waarden die de heer Bot ha erop nahoudt vind ik ver werpelijk." Hij is overigens geen voor stander van een boycot van gesprekken de blanke leiders. De komende ontmoeting tus sen hen en drie ministers uit de EG. onder wie minister Van den Broek, acht hij zin vol. niet omdat er grote ver anderingen uit voort zullen komen. „Nee, dat is niet rea listisch. Maar ze kupnen in die drie dagen zien wat er aan de hand is". Ondanks de sombere dagen die in het verschiet liggen acht hij een vergelijk tussen blanken en zwarten mogelijk. „Dat is een politieke realiteit die haalbaar is", zegt hij breed lachend en op een toon alsof hij daarmee een nog somber der toekomst voor zijn land wil bezweren. „De blanken zullen hun geprivilegieerde positie moeten opgeven. Dat zal veel pijn en moeite geven, maar het is voor hen ook niet prettig voortdurend in angst te leven." PAUL VAN VELTHOVEN Predikant op de motor De 47-jarige predikant Rein- hold Hintze geniet in Hamburg en omgeving al jarenlang gro te bekendheid vanwege zijn sportieve rijgedrag. Per motor koerst hij dag in dag uit langs Hamburgs dreven en vormt al dus een opvallende verschij ning. Hij trok ook de aandacht van de Hamburgse politie, die hem vroeg nader te komen kennis maken. De gesprekken die hierop volgden, leidden er toe dat Hintze nu de vaste geestelijk adviseur van de Hamburgse politie is gewor den. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Stedum, A. N- Rietveld kandidaat te Woer den. Aangenomen naar Zwol le tot predikant voor buiten gewone werkzaamheden, ten dienste van de Vereniging Kinderzorg, C. M.van Endt te Velp. Bedankt voor Poortvliet toezegging, S. de Jong te Kat wijk aan Zee. Gereformeerde Kerken Beroepen te Borger, H. Peper te Amsterdam-West. Vrije Evangelische Gemeen ten Beroepen te Nieuwvliet, L. Mietus, kandidaat te Am sterdam. ->r on Ier. De Europese Commissie (van de EG) wil uit het graanoverschot plastic maken. De opslag van het grfer de Europese gemeenscnap een miljard gulden per jaaij' is veel te veel. vindt de indiener van het plan. EuropT" missaris Karl Heinz Narjes. Actiegroepen verzettenr gen dergelijke graan-raffinaderijen. Het is een schair gen organisaties voor voedselhulp, eten te verwet plastic terwijl de honger in de wereld toeneemtfioc wordt als schrijnend voorbeeld genoemd. Leden vanp" ropees Parlement zeggen begrip te hebben voor dj^ punt. Ook zij vinden het in principe onjuist voédslU trieel weg te werken, terwijl miljoenen mensen wel brek aan voedsel sterven. Tegelijkertijd wijzen ze distributie van het graan onder de hongerenden de[ kosten van voortdurende opslag maar in beperkte rrL| neemt. Pk< HET appèl van de actievoerders kan ieders sympf wekken. Maar in feite blijft de oproep steken op de 1 het verhaal. De wereldeconomie zit zo in elkaar dat o en de EG-landen willens en wetens te veel graan i ren. Die overp'roduktie kost niet alleen aan opslag \L ook de verwerving ervan heeft miljoenen gekost, r^ voor het graan is uiteindelijk zelfs zo hoog, dat het*13! EG goedkoper was graan op de wereldmarkt te k<r\ de eigen voorraden aan te spreken voor de voedself01 Afrika. >1 yoc Het appèl om het overtollige graan als voedselhu v bruiken is alleen maar geloofwaardig als tegelijkertijd geprobeerd de oorzaken van overschot en tekort wi men. Het weggeven van het overschot zónder die |ej een goedkope liefdadigheid. De afhankelijkheidsreLjj het westen continenten van macht, melk en honijaa hongerend Afrika wordt er door bevestigd. ei kei ALS actievoerders, Europarlementariërs en burget^n lijk willen helpen, moeten ze meewerken aan eeajss waarin geen geld wordt verspild aan overtollig graaj I is geholpen met een beleid waarbij het continent voedselbehoefte kan voorzien. Het gelaat van de hol"!' Afrikaan blijft ons aankijken, ook als onze overscKre voedselhulp worden verscheept. de $oc Saté babi met pindasaus, atjar van komkommer en rijst chokosvla Voor twee personen hebt u nodig: satéstokjes, 200 g hamlap, knoflook, ui, ke toembar, djinten, djahé, 1 theelepel citroensap, 1 le pel ketjap, olie; 3 volle lepels pindakaas, knoflook, sambal, 1 dl heet water, zout, suiker, azijn; komkommer, zout, ui, koenjit, knoflook, sambal, djahé, 1 lepel olie, 2 lepels water, 2 lepels azijn, sui ker; 250 g droogkokende rijst, 4,5 dl water, zout; Vz liter chocoladevla, 2 le pels gemalen kokos. Leg houten satéstokjes enige uren in water. Uerjjn vlees in blokjes vafrs centimeter. Meng f°° knoflook, fijngesner ketoembar, djinten, troensap en ketjap er het vlees door. mengsel enige ure. u Rijg aan elk satéstc enige tussenruimte jes vlees en bestrijk g olie. Rooster de sa té ret. der een hete grill tao' barbecue of gaar ba st£ een koekepan met oir e Meng pindakaas, J 1< knoflook, sambal e, di en maak het sausjéan zout, suiker en azijn1^' Snijd de geschilde j(eai mer in blokjes en zep11 zout bestrooid weg. ®J\st kleingesneden ui mr ste knoflook, sambai w en djahé op een kiek d de olie goudgeel. Vo{ m azijn en suiker toe in r de komkommer dootm q hete sausje, zet de W; een uurtje weg om g z ken er goed te' lata i trekken. tch Meng de chocoladè driekwart van de yg| kokos, strooi de res\ cocos als garnering vla. Enkele buien DE BILT (KNMI) In het onbestendige weer komt de eerste dagen weinig of geen verandering. Morgen is het half tot zwaar bewolkt weer en er kunnen enkele buien vallen De minimumtempera tuur ligt komende nacht rond de 15 graden. Morgenmiddag wordt het ongeveer 20 graden. Er staat een matige, aan de kust af en toe vrij krachtige zuidwestenwind, kracht 4 a 5. Tot en met het weekeinde blij ven oceaandepressies het weer bij ons bepalen. Weertype en temperatuurverloop blijven daardoor ongeveer eender als vandaag en morgen: Perioden met meest buiige regen wor den afgewisseld door enkele opklaringen en de middagtem- peratuur schommelt rond de 20 graden. Vooruitzichten voor diverse Europe se landen, geldig voor vrijdag en za- Zuid-Scandinavie: Vrijdag enkele buien afgewisseld door opklaringen, zaterdag perioden met regen. Mid- dagtemperatuur van 14 graden langs de Noorse westkust tot 20 graden in Denemarken en zuidoost-Zweden. Britse eilanden. Ierland: Eeist perio den met regen, later ook enkeie op klaringen. Middagtemperatuur van 14 graden in Schotland tot 21 in zuid- oost-Engeland Benelux, noord-Duitsland Half- tot zwaar bewolkt en vooral zaterdag kans op regenbuien Middagtempera tuur tussen 18 en 23 graden Midden- en zuid-Duitsland, Alpenge bied: Perioden met zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur tussen 21 en 26 graden Frankrijk Vrijdag droog en perioden met zon, zaterdag enkele buien Mid dagtemperatuur van 20 graden langs •nt< onl de Normandische en B rédei tot 30 langs de Middellarnjpg Spanje. Portugal: Droog f' langs de golf van Biskaje"1'*1 terdag enkele buien MiddlSH tuur van 22 grden in hei Ke tot 31 in het zuidengr. hoogvlakte se Italië. Joegoslavische kusf^ meest zonnig, langs de kle Adriatische Zee ook een va Middagtemperatuur tussel f-, graden. !ikz! 20 »en 22 ofd 5? gel 30 Ml Ml 1/

Leidse Courant | 1985 | | pagina 2