GSD stopt 155 uitkeringen ^fitte Poort Vakmanschap herken je zo. ALLER LEI(DS) stanten -Avonden .^idóCIzowumt STAD OMGEVING II' ;df Vrijwillig rijbewijs voor bromfietsers Woongroepen Het woongroepenkafee', een activiteit van de vereniging Centraal Wonen, is vanaf 28 augustus iedere woensdaga vond open van acht tot tien uur op het Rapenburg 100. In het café is informatie ver krijgbaar over allerhande za ken rondom woongroepen. Pelgrimstocht Op 14 en 15 september heeft er onder meer vanuit Noord- wijk en Leiden een Pelgrim stocht plaats naar het plaatsje Banneux-Notre-Dame in de Belgische Ardennen. Deelna me kost 135 gulden (over nachting en maaltijden inbe grepen). Belangstellenden kunnen zich melden bij mevr. Van Houten, tel. 16706 (N-oordwijk); zr. Conrada tel. 893621 en hr. Kok tel. 220146 (Leiden); mevr. Captain tel. 5218 (Noordwijkerhout); mevr. Beun tel. 9138 (Nieuw- veen) en Zr. Florentia tel. 273003 (Leidschendam). Heempark In het Heempark (Oegstgees- terweg 21) wordt zondag 25 augustus een natuurwande- ling gemaakt. De aanvang is twee uur. Ook bestaat de mo gelijkheid de bijenstal van de Imkersvereniging Leiden te bezoeken die dan open huis houdt. Stadswandeling De VVV houdt zaterdag 31 augustus de laatste thema wandeling van dit seizoen. Dit keer wordt aandacht be steed aan Leiden 's Ontzet. De wandeling start om half elf bij het VVV-kantoor aan de Stationsweg. Deelname kost drie gulden. Aanmelden kan telefonisch: 146864. ALLENDE ARCHEOLOGISCHE DSTEN AAN NOORDEINDE n\N Op de hoek Rembrandtstraat I Noordeinde zijn 1 In gevonden van bormalige Witte JDe Witte Poort vroeger deel uit vestigingswallen [Leiden stonden en waren om de vij- "ten de houden. kwam men bij Iiheden op de hoek Rembrandtstraat en deinde een deel van ringen van één der 5 tegen waar de Wit- vroeger uit bestond, 'eken geleden begon euw met graven aan deinde, omdat er op huizen moeten ko- eind dit jaar te kun- nnen met de bouw woningen, werd voor vakvakantie begon- het bouwrijpmaken terrein en werd een nderzoek ingesteld ?ventuele resten van leeuwse stadsomwal- onderzoek is uitge- der leiding van A fsen, verbonden aan archeologisch bodem- \k van de directie ci- )[ken van de gemeen- I hier gevonden heb ben, is natuurlijk niet uniek", aldus Van Peursen. ,,Op ver schillende andere plaatsen in de stad zijn al restanten ge vonden van de vroegere vesti gingswallen. Bij het graven kwamen we overigens behalve resten van de Witte Poort ui teraard ook nog funderingen van meer recente bebouwing en enkele resten van gemetsel de riolen tegen". Stadsuitbreiding De Witte Poort is in de 15e eeuw gebouwd en maakte uit van de derde stadsuitbreiding van Leiden, waarbij onder meer het Rapenburg werd aangelegd. In 1426 werd de Witte Poort, die toen nog Haagpoort heette, voltooid. In 1650 werd de poort verbouwd waarbij de westelijke twee van de vier torens werden afgebro ken en de twee oostelijke tot binnenpoort werden ver bouwd. Deze binnenpoort werd in de 19e eeuw afgebro ken. maar omdat er nog een aantal afbeeldingen van be staan hebben de archeologen enig idee Xioe de poort eruit moeten hebben gezien Van de vroegere Witte Poort is nu niet veel meer over. „Het gaat hier om resten van de zuid-oost toren van de Witte Poort", aldus Van Peursen De opgravingen op de hoek van het Noordeinde en de Rembrandtstraat. Tussen de plassen in de uitge graven kuil staat nog over een lengte van enkele meters vlak langs het trottoir van het Noordeinde een stuk enigs zins rond gemetselde muur. Dit zijn restanten van de Witte Poort zelf. De enkele meters lange restanten van de muur staan evenwijdig aan de Rem brandtstraat. Volgens Van Peursen en de aanwezige archeologen zijn de restanten van de gevonden vestigingswallen op een aantal punten opvallend. p „De funderingen liggen tussen 1,78 en 2,35 meter onder het huidige wegdek dus dan moe ten ze wel vrij ondiep zijn ge weest want het maaiveld was toen lager dan het nu is", al dus Van Peursen. Volgens Van Peursen is ver der opvallend dat vroeger re paraties aan de muur moeten zijn uitgevoerd. „Maar de meest opmerkelijke vondst is toch nog wel het straatje dat aan de buitenzijde van de stadsmuur is gevonden. De baksteen van dit straatje is wat formaat en kleur betreft iden tiek aan de baksteen die is ge bruikt voor de stadsmuur zelf. Het straatje ligt op een diepte IRGERLIJKE ^AND w I Geboren: Tim Christiaan z.v. R. J. h A. C la Gro, Jacob z.v. J. Varke- H van Beelen, Yvette Rozalia Ma- |L C. Duijndam en H J M. Koen- l 7. v. L. Zuidarn en H. J M de Jeu, I M. Mahi en F. Zahndun. Benny z.v In D. H. de Jong, Dirk Hendrik z.v. has en M de Boer, Anwar Ali z.v. B li en L. A Jangbahadoer. Mirthe Valerie d.v M. van der Made en J. is Rosalie Maria Brigitte d.v. M van J. M Huismans, Gerdine Maria Jo- Vooijs en M. J Noort, Yahia halfa en F Elabed, Sophie Judith Kremer en J. L. M. Nass, Sebasti- Boeke en T. J Vreeken. Christel ven en A. de Koning, Amelie Su zanne d v. D A. van Ginkel en J A. M. Per soon. Saida d.v F F. A Engels en D S. van Hove. Roeland z.v. T M van Schie en P. C M. Looijesteijn, Anouk Joanna Agatha d.v. J. L. Schoone en J. M. C. van der Zon, Nicole dv. M. Perfors en C. P. C. M. Janssen, Louse Anne d.v. A. J. A. van Winsen en J. C. M. M Witte, Mane Louise d.v. J. S. Bowles en J. M.C. L. Smidt, Imane d.v. A. Boukhari Filiali en S. El Ahmadi Aroussi, Aad z.v. A. Hillebrand en T. D. M. Tis- Overleden: M van Duuren. geb 4-11-1895, vrl. P de Jong, geb. 27-11-1929, man. M C. van der Laken. geb. 20-4-1912, vrl., geh. gew met C. J. Sprokkerieft, A Miedema. geb. 2-5-1902. man, T. C. Dazler, geb. 19-8-1920, vrl., echtgen. van A Veldhuizen, M. van de Schuur, geb 14-8- 1927, vrl., echtgen. van J. P Schilperoort, A. B. Donk. geb. 25-10-1905, man, H. C. Verhoog, geb. 5-2-1906, vrl., geh. gew. met J. Smid, T. J. Bor- man. geb. 16-5-1926, man, J. M Kamlade, geb. 15-5-1933, vrl., echtgen van J Jongkind. A. T M. van Beek, geb. 27-5-1960, vrl., echtgen. van A. J. van Weeren. Economisch wel en wee Aan het Rapenburg 87 is Floris E. Bosch, fo tografie en vormgeving, gevestigd. Aan de Diefsteeg 12 is Belgische Bierhal „De Pintelier", gevestigd. Boek- en tijdschriftenhandel „Intiem" geves tigd aan de Breestraat 52,is opgeheven. „Foto De Graaf" gevestigd aan de Breestraat 29 is voortgezet door „Foto Sloos b.v. i.o.". Aan de Nieuwe Rijn 93 is „Arbo Advies", ge vestigd. „La Charrette", het bereiden van snacks, als mede amb. handel, gevestigd aan de Nieuwe Rijn 111 is opgeheven. Aan de Pasteurstraat 1 is „Ravleco b.v.", grooth. in vee, vlees en vleeswaren, geves tigd. tussen 2 meter en 2,38 meter onder het huidige wegdek. Nu kan je er maar een stukje van zien, omdat het gedeeltelijk onder water staat, maar het is onlogisch om te veronderstel len, dat de bestrating vroeger onder water werd aangelegd. Daarom nemen we aan dat de waterstand in Rijnlands boe zem ten tijde van de bouw van de Witte Poort zo'n 1,50 meter lager moet zijn geweest dan de huidige stand". Of dat inderdaad het geval is, is niet precies duidelijk maar dat zal nog nader worden uit gezocht. Mocht uit de archie ven inderdaad blijken dat de waterstand 1,50 lager was dan zou dat wel overeenkomen met ervaringen die in 1984 zijn opgedaan tijdens opgravingen van de Pelikaanstoren. Daar werden schietgaten aangetrof fen, die op een zodanig niveau waren aangebracht, dat de schutters bij de huidige water stand in het water zouden staan. „Je moet dus wel con cluderen, dat de waterstand toen lager was", meent Van Peursen. Een precieze verklaring voor de aanwezigheid van het straatje heeft hij overigens niet: „De aanleg van bestra ting buiten de vestigingsmu- 985^ 0 XWOENSDAG 21 AUGUSTUS 1985 PAGINA 11 inhopige Irvaller rt rust |Vt K JAAG „Dit heeft [maken met criminali- t was een pure wan ted" Aldus advocaat je Witte gisteren o tonnen acties van zijn cliënt, die in n de vroege morgen 3 juni met zijn alarm- wildvreemde mensen |t en in hun huis be- eerste geval was het r een automobilist in man werd 's avonds larkeergarage aan het geven en een naa rjtje mee te maken 'er"^n Haag, waar hij uit er'e9en werd gezet. In het an<^eBeval waren het een RaJarder en diens Engel- 2n- die de volgende och- 1 'n hun huis in de loop hus.l pistool staarden. De 's zytjlde geld hebben. us «doodsbang", zei de in Jm wonende verda> it 195 zei de Haagse recht- van lident mr. N. Schip- het tent uit uw dagboek inde we de indruk van een ootst^s in geweldige nood". s K^lescent met existen- 'an °lmen". die maar één -tele^eeft: zo snel mogelijk als. benen staan. Amper „EaHavo of hij belandt in 1 Istad, waar hij zich in eld van sauna's en I napen stort. Hij leeft Cföe grote voet, heeft een lurd van 1.000 gulden []ll)nd. „Kan het leven t", aldus het oordeel Qit^erechtspsychiater. li zal^achte overrompelde is Ophtoffers door ze be- liner het Engels aan te Aal Het Wassenaarse n pQ slaagde erin zijn bela- >or arn onbewaakt moment nderneesteren en aan do It zfver te leveren. T gurli de gestolen auto, had onstiin z'Jn dagboek ge- lcj g: „Ik verlang naar 0^erlijke rust. Misschien speel1 overleef..." Zijn ad- ,Het was de actie van albii)erate zelfmoordcom- De vijftien maanden n rnisstraf, die de officier «-_. iT-\„ leze st, vond mr. De Witte dod°°.g' ,,Het is nog m.aar LWS pakt illegale duivenhokken aan LEIDEN De Leidse Woningstichting gaat op treden tegen illegale bouwsels bij zijn woningen. De LWS wil met name optreden tegen het bou wen van illegale duivenhokken. De LWS wijst er in zijn blad „Bewonerscontact" op dat voor het bouwen van een duivenhok op een vergunning nodig is. Veel eigenaren van duivenhokken hebben echter nooit een vergunning gevraagd. „Er zijn duiven hokken geplaatst op daken, waarbij hele dakcon structies zijn doorgezaagd", aldus de LWS. De LWS wijst erop dat de hokken lekkages kunnen veroorzaken en buren overlast kunnen bezorgen. Elke bewoner met een illegaal bouwsel op zijn huis is door de LWS aangeschreven en gesom meerd de hokken te verwijderen. Wanneer de huurder daar niet op ingaat, zal de kantonrechter worden ingeschakeld. Voor het plaatsen van een duivenhok in de tuin wordt over het algemeen wel toestemming gegeven. Leidse dierenbescherming adopteert derde zeehondje LEIDEN De dierenbescherming afdeling Leiden maakt zaterdag 14 september een dag tocht naar de zeehondencrèche in Pieterburen om daar een derde zeehondje te adopteren. Al eerder werden twee zeehondjes geadopteerd. Om het derde zeehondje „Leythe III" te kun nen adopteren heeft de dierenbescherming een bedrag van 1500 gulden bijeengebracht. De bus naar Pieterburen vertrekt 14 september om 07.00 uur vanaf het Lammenschansstation in Leiden. De tocht is speciaal bedoeld voor ou deren. Op de terugweg wordt een wandeling gemaakt onder leiding van een jachtopziener door het kroondomijn bij Epe. Voor inlichtingen en opgave deelname kan men contact opnemen met de dierenbescher ming tel. 071-149398. Burgemeester Goekoop: MEER STEUN VAN BANKEN AAN JONGE ONDERNEMERS LEIDEN Banken stellen zich te star op tegenover jonge ondernemers. Hun opstelling beperkt zich te vaak tot een „wervend meedenken". Bijvoorbeeld de Stichting Werkgelegenheid heeft dat aan den lijve ondervonden. Dit zegt burgemeester C. Goekoop in een blad van een plaatselijke bank. Goekoop stelt dat het gemeentebestuur de medewerking van de ban ken om bepaalde problemen op te lossen weieens mist vooral wanneer het om 'nieuv/e' activiteiten gaat. „Ik heb de indruk dat banken de laatste jaren wat star worden", aldus Goekoop: „Banken moeten meer de markt opgaan, zich soepeler opstellen tegen over jongere ondernemers. Dat kan ook voor de bank gunstig zijn". Volgens Goekoop kan bovendien de ontwikkeling van kantoren op het Schuttersveld „een interessante sector" zijn voor de bankwereld. Brinkman opent tentoonstelling LEIDEN Minister L.C. Brink man van WVC opent woensdag 11 september de tentoonstelling „Na tuur je Buur" in de Openbare Bi bliotheek aan de Nieuwstraat. De tentoonstelling waaraan in totaal 300 bibliotheken in Nederland aandacht besteed zal worden, vormt de afsluiting van het infor matie-project „Natuur in de Stede lijk Omgeving" van het ministerie van landbouw en visserij. Rond de expositie is een overzicht gemaakt van literatuur en andere documen tatie over het onderwerp. Verder is een dia-serie en een film over de natuur in de stedelijke omgeving beschikbaar. Bestolen man grijpt dief LEIDEN De Leidse politie heeft gistermiddag omstreeks twee uur een 30-jarige Italiaanse kok uit Amsterdam aangehouden, die een polstasje van een man uit Brabant wilde stelen. De maft uit Brabant liep op de hoek Breestraat/Rapen- burg toen de kok uit Amsterdam het polstasje uit zijn hand griste en ermee vandoor ging. De man uit Brabant zette echter direct een ach tervolging in en op de Papengracht wist de Brabander de dief te grij pen. Omwonenden belden de poli tie die de man arresteerde. De Kok is overgedragen aan de vreemde lingenpolitie. OMDAT FORMULIER WONINGDELERS NIET WERD INGELEVERD ren was toen niet gebruikelijk en als er water aan de buiten kant van de muur zou hebben gestaan is ook niet logisch om er een straatje aan te leggen". Behalve dit straatje is ook nog een straatje aan de binnenzijde van de vestigingsmuur gevon den. Dit straatje ligt op een ni veau van 0.91 tot 1.00 meter onder het huidige wegdek. Verder zijn twee houten ton nen aangetroffen, waarvan één met een deel van een hou ten goot. Waarschijnlijk heb ben de tonnen een functie ge had bij de lozing van afvalwa ter. Uitgekiend De resten van de toren en de muur worden niet gesloopt. Men denkt de woningen te kunnen bouwen zonder de eeuwenoude restanten van middeleeuws Leiden te be schadigen. „We hebben het zo uitgekiend dat de palen naast de muur en de toxen worden geheid. Misschien dat als de huizen over honderd jaar wor den afgebroken en men de muur en de poort weer tegen komt, men er met andere technieken meer informatie uit de grond kan halen", aldus Van Peursen. (ADVERTENTIE) LEIDEN De Gemeen telijke Sociale Dienst (GSD) heeft 155 uitke ringen stopgezet, omdat de betrokkenen geen in formatie hebben ver strekt voor de uitvoering van de regeling woning delers. Afhankelijk van de uitkering hebben de betrokkenen nog enkele dagen, of enige weken de tijd om hun verzuim te herstellen. Daarna wordt de stopzetting de finitief en dient een nieuwe uitkering aange vraagd te worden. De betrokkenen missen dan in ieder geval één maand inkomen. De mensen die een bijstands- ^nnaonffiBMMan uitkering krijgen en de GSD geen informatie hebben ver strekt, moeten hun verzuim deze maand al opgemerkt hebben. De 35 bijstand-ont vangers die niet aan hun ver plichtingen voldeden, hebben deze maand geen geld op hun rekening ontvangen en 120 RWW-trekkers zullen pas over enkele dagen voor hun nalatigheid gestraft worden. Het verschil van enkele we ken schuilt in het feit dat de RWW-uitkering in tegenstel ling tot de bijstandsuitkering achteraf wordt uitbetaald. Degenen met een bijstands uitkering hebben tot 1 sep tember de tijd de benodigde gegevens alsnog te verstrek ken. Voor de RWW-uitkerin- gen is de finale datum op 25 september vastgesteld. Zijn de benodigde formulieren voor die tijd ingeleverd, dan wordt de uitkering alsnog uitbetaald. De Sociale Dienst verwacht dat het aantal stop zettingen de komende weken nog wel zal dalen. Laksheid Overigens hebben de betrok kenen tot twee maal toe een aanmaning ontvangen om hun formulier in te leveren. Medewerker P. Rosielle van de Sociale Dienst meent dat het niet inleveren van de formulieren niet zozeer te maken heeft met een princi pieel verzet tegen de regeling alswel met de vakantieperio de en laksheid van de be trokkenen. Anders dan in enkele andere grote steden krijgen de nala- tigen in Leiden geen straf korting op hun uitkering maar wordt de gehele uitke ring stopgezet. Volgens Ro sielle wordt hierbij de rechts gelijkheid gehanteerd omdat ook bij het toepassen van eer dere regelingen het niet ver strekken van informatie stopzetting tot gevolg had. Volgens Rosielle is veel ge bruik gemaakt van de bege leiding van de Sociale Dienst bij het invullen van de for mulieren. De speciale spreek uren werden druk bezocht terwijl via de daarvoor geo pende lijnen 300 telefoontjes werden verwerkt. Zoals het er nu naar uitziet zal 16 totaal procent van de 6.300 Leidse uitkeringsge rechtigden nadelige gevolgen ondervinden van de regeling woningdelers. Deze mensen zullen in meer of mindere mate op hun uitkering gekort worden, omdat zij onder re geling vallen. VOORSCHOTEN Op het terrein van de VAM in Voorschoten hebben gisteren zes tien cursisten examen gedaan in de opleiding tot rij-instructeur bromfietsberijden. Met het verkregen diploma kunnen rijscholen plaatselijk of regionaal een bromfietscursus organiseren. Het gaat om een door Veilig Verkeer Nederland opgezette cursus op vrijwillige basis, aangezien een officieel rijbewijs voor bromfietsers nog niet bestaat Het examen omvat voor de toekomstige instructeurs een gedeelte theorie en praktijk. Voor dat laatste moest op een speciaal aangelegd parcours de beheersing van de bromfiets worden aangetoond. Dezelfde oefeningen worden straks gevraagd van de deelnemers aan de bromfietscursus. Volgens de VVN kan een instructie voor jonge bromfietsers helpen om het aantal doden en gewonden bij de groep weggebruikers te verminderen. Als gevolg van een bromfietsongeluk vallen in Nederland jaarlijks 134 doden en ruim elfduizend meer of minder ernstige gewonden. Al meer dan 300 jaar brouwt Grolsch haar bier op natuurlijke cn ambachtelijke wijze En dat proefje tfioékc/l Vakmanschap is Meesterschap

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11