tij regen mogen alle metsers doorrijden ALLER LEI(DS) STAD OMGEVING BURGERLIJKE /STAND ELEKTRONICA BIEDT ONGEKENDE MOGELIJKHEDEN IN HET VERKEER LEIDEN Geboren: Fréderi- que d.v. R. P. M. Sonneveld en M. M. M. Willemsen, Manuela d.v. A. R. Kulk en P. Pas- schier, Jacobus Pieter z.v. P. Vis en Y. de Wilde, Maureen d.v. J. W. M. Asselbergs en M. M. G. Heemskerk, Dirk-Jan Wilhelmus z.v. D. Schaap en J. Sira, Ilse Joanna d.v. J. Si mons en J. E. Brokaar, Neeltje Alida d.v. E. P. Oosterwijk en J. P. van Rhijn, Daisy d.v. J. L. E. Brama en J. van de Pol, Leendert Johannes Teunis z.v. L. J. Molenaar en M. C. van Vreeswijk, Nadjm Addin z.v. M. Hmadouch en A. Machichi, Michael z.v. R. R. Oudshoorn en P. M. Hoogenboom, Hanane d.v. N. Maatoug en H. Bensaïd, Jannetje Martha d.v. C. Over- beek en L. Brak, Lisette d.v. M. van Duijvenvoorde en L. Schreuder, Christopher z.v. M. P. J. J. de Groot en C. A. Flo- res Jorquera, Alexios Antonios z.v. A. Alexopoulos en E. Ma- nola, Johannes Franciscus z.v. J. H. Kreffer en. M. F. Ernst, Karen Anica d.v. C. Varkevis- ser en A. Haasbroek, Michelle Martine d.v. M. J. Olman en M. Metz, Niels z.v. C. A. J. E. Bakermans en C. de Vreedé, Fave Stéphanie d.v. L. J. van der Kroft en S. M. Mieog, Eve lien d.v. N. J. G. van Wierin- gen en P. H. M. Bouwmeester. Overleden: H. Lejuwaan, geb. 7-7-1958. vrl.. echtgen. van R Vreeswijk, J. C. J. H. Goos- sens, geb. 28-4-1905, man, P. den Os, geb. 14-9-1914, man, E. Westplat, geb. 24-8-1937, man, E. Hillebrnd, geb. 26-5-1936, vrl. geh. gew. met D. Klein, J. A. van Dorsten, geb. 17-5-1933, man, D. van der Plas, geb. 14- 2-1918, man, J.Jahn, geb. 7-3- 1985, vrl., N. P. van Noort, geb. 9-3-1914, vrl., geh. gew. met P. Verburg, J. H. Vogele zang, geb. 28-9-1916, man, H. Tijsterman, geb. 26-8-1913, man, C. Lut, geb. 21-3-1908, vrl., echtgen. van J. Stavleu, A. M. Trompert, geb. 14-8- 1902, man, J. W. Optendrees, geb. 10-4-1898. vrl.. seh sew Klaverjas s De inschrijving voor het kla verjaskampioenschap van de Meren wijk gaat maandag 26 augustus van start in clubhuis Op Eigen Wieken aan het Valken pad 2. Ook telefonische opgave is mogelijk op nummer 220005. Het in schrijfgeld bedraagt vijf gulden. De kampioen schappen worden gehou den vrijdagavond 20 sep tember gehouden in Op Eigen Wieken en begin nen om kwart over acht. Een dames- en herenfiets vormen de hoofdprijs. Spreekuur De PPR en de PSP her vatten hun spreekuur weer. Elke maandagmid dag tussen twee en vijf- uur zijn de gemeente raadsleden van deze poli tieke partijen aanwezig in het PSP-pand aan de Lan ge Mare 37a om met be zoekers te praten over al lerlei politieke zaken. Men kan ook bellen: tel 125654. wie zij staan te wachten. Het wachten voor een totaal leeg kruispunt daagt namelijk uit tot door het rode licht rijden. Bovendien wordt er van uitge gaan dat de omlooptijd per kruispunt de tijd waarin alle verkeersdeelnemers ten minste één maal groen hebben gehad niet langer dan circa twee minuten mag bedragen. Dat betekent dat niet alle wensen ingewilligd kunnen worden. Elk nieuwe onderdeel in het programma neemt tijd in beslag, tijd die echter maar beperkt beschikbaar is. Bur gers en politici blijken zich vaak niet te realiseren dat elke nieuwe toevoeging gevol gen heeft voor het totale sys teem. Regels Is het verkeer wijzer gewor den van de toepassing van de electronica in de verkeersre geltechniek? Het antwoord op deze vraag is afhankelijk van wie het geeft. Kwetsbaar ver keer als voetgangers en fiet sers zullen eerder geneigd zijn de vraag met „ja" te beant woorden dan automobilisten. Voor de eersten is de veilig heid immers alleen maar toe genomen het aantal dodelij ke ongelukken waarbij zij be trokken waren is de afgelopen jaren gedaald terwijl de au tomobilisten steeds maar lan ger lijken te moeten wachten. Wanneer een verkeerslichten installatie op knipperen wordt gezet, zoals op het kruispunt Noordeinde-Breestraat veel vuldig gebeurt, blijken de klachten daarover met name van de kwetsbare verkeers deelnemers afkomstig te zijn. „De veiligheid is in ieder geval niet afgenomen terwijl het verkeer aanmerkelijk drukker is geworden", zegt Aletrino. „Maar wel blijkt dat er de laat ste jaren steeds meer overtre dingen worden begaan". Hoe meer regels hoe meer er wordt ontdoken, dat is ook bij de be lastingen een zeer herkenbaar gebeuren. Ook blijkt het aan tal kleine kettingbotsingen, de zogenaamde kop-staartbotsin- gen, te zijn toegenomen. De gemeenschap heeft moeten betalen voor de toepassing van electronica in de verkeerstech niek. De verkeerslichteninstal latie voor een gemiddeld kruispunt kost circa 180.000 gulden. Rijdt er ook nog een tram over, zoals in Den Haag, moet er al gauw 4 ton voor worden uitgetrokken. Voetgangers die er soms aan twijfelen of de aanwezigheid van een drukknop er niet en kel voor dient hen zoet te hou den, mogen zich bedenken dat alleen al uit financiële over wegingen geen nutteloze voor zieningen worden aange bracht. Een enkele drukkno pinstallatie kost zeker 1.000 gulden „en ik kan het me niet permitteren allemaal zoethou dertjes van 1.000 gulden te plaatsen", aldus verkeersrege laar Verwoerd. De invoering van de electroni ca is met vallen en opstaan ge gaan. Nog regelmatig trekken Verwoerd en Aletrino de stad in om een bepaalde verkeers situatie in ogenschouw te ne men omdat er vragen of klachten over zijn geweest. „De burgers worden serieus genomen", zegt Aletrino: „Want zij zijn onze beste infor matiebron". Soms ook wordt een kruispunt gedurende en kele dagen via een camera ge observeerd om via de video de verkeersbewegingen te kun nen analyseren om op die ma nier het beste programma voor de verkeerslichten te con strueren. Maar hoe goed de lichten ook werken, een oude stad be houdt immer de handicap dat de smalle straten niet al het verkeer vlot kunnen verwer ken. Verkeersproblemen zul len daarom in Leiden altijd blijven bestaan, verwacht men bij de directie Verkeer. Vijf minuten De ontwikkeling van de elec tronica gaat intussen verder en dat biedt interessante .moge lijkheden voor de toekomst. Voor het alarmverkeer bij voorbeeld: Wanneer de centra list in de brandweerkazerne het adres waar er brand is in de computer intikt, is het mo gelijk dat op de gehele route van de brandweerauto de kruispunten worden vrijge houden doordat alle doorvoor in aanmerking komende lich ten automatisch op rood sprin gen. Met VETAG is het mogelijk de busreizigers bij het station be tere informatie te geven over aankomst en vertrek van de bussen. Het de bedoeling dat er binnen afzienbare tijd een geautomatiseerd informatie bord op het buseiland komt te staan, waarop de reiziger kah zien op welke plaats de bds met welke bestemming aan zal komen. Door VETAG wordt het mogelijk daar ook bij té vermelden hoe lang het nog duurt voordat de bus arriveert. Nu genieten bussen op de drukke kruispunten in Leiden:' prioriteit boven het anderë' verkeer. Zij krijgen onmiddel lijk groen licht. Maar waarom zou de bus die vijf minuten op zijn tijdschema voorligt, voor rang moeten krijgen. Met VE TAG is het immers ook moge lijk alleen die bussen voorrang te geven, die daar behoefte aan hebben. Wie genoeg fantasie heeft zal nog tal van electronische grap jes kunnen bedenken die dè weggebruiker ten dienste kun» nen staan. De regen-voor rangsregeling voor fietsers-en voetgangers is hier een voor-, beeld van. Maar waar werkelijk behoefte aan is, is de computer die zich zelf weet te herstellen. Want hoe knap het mechaniek oók- in elkaar zit, bij de geringste storing rest niets anders dan de lichten op knipperen te zet ten dan wel de hulp van de al oude verkeersagent in te roe pen. GERT VISSER' PAG Iers verlaten isch Archief MAANDAG 19 AUGUSTUS 198S PAGINA 7 |N De krakers van fedisch Archief hebben ind gisteren vrijwillig Het pand is dichtge- Al en zal één dezer da- Jloopt worden om plaats »en voor de nieuwbouw fkele woningen. De kra- oesten volgens een ge- jke uitspraak het pand g hebben verlaten. Zij zich in het verleden tegen ontruiming van id, omdat het nog in taat verkeerde en ge- i zijn om in te wonen 'erken. Foto apparatuur uit auto gestolen LEIDEN Uit een auto die geparkeerd stond in de Kabel- jauwsteeg is afgelo pen zaterdagmiddag omstreeks eén uur foto-apparatuur ge stolen ter waarde van zo'n 8000 gulden. De portieren van de auto stonden niet op slot Caféhouder met mes gestoken LEIDEN De Leidse politie heeft vannacht omstreeks één uur een 22-jarige Leidenaar aangehouden, die een caféhou der aan de Nieuwe Beesten markt met een mes in het hoofd had gestoken. De café houder moest naar het Acade misch ziekenhuis om de wond van zo'n vijf centimeter te la ten behandelen. De Leidenaar was met twee vrienden in het café toen er ruzie met de eige naar van het café ontstond. Toen de caféhouder de man met zachte drang naar buiten wilde werken, stak de Leide naar. Koeien en stieren op Plesmanlaan LEIDEN De Leidse politie moest gisteravond om streeks acht uur twaalf koeien en twee stieren terug drijven in een wei land naast de Ples manlaan. De bees ten liepen op de Plesmanlaan en hinderden het ver keer. Processen verbaal voor auto's Haarlemmerstraat Automobilist overvallen LEIDEN Maar liefst 44 automobi listen, die op de Haarlemmerstraat reden en er hadden geparkeerd, von den gisteren een proces verbaal on der de ruitenwisser. Gistermiddag werden 21 automobilisten bekeurd, gisteravond nog eens 19 en vannacht 4 autobezitters. Afgelopen donderdagmiddag werd de Haarlemmerstraat voor auto's afge sloten door het plaatsen van paaltjes. Deze maatregel werd genomen, om,- dat zowel politie als de meeste win keliers de grote overlast van auto's in de winkelstraat tegen willen gaan. De paaltjes worden echter s' middags om zes uur door de parkeerpolitie weer verwijderd om laden en lossen 's morgens vroeg mogelijk te maken. Parkeren in de Haarlemmerstraat blijft echter 's avonds en 's nachts net zoals voordat tot afsluiting met paaltjes werd besloten verboden. De politie had al aan gekondigd streng te zullen optreden tegen auto mobilisten die de verkeersregels in het wandelgebied negeren. Fietsen is 's avonds en 's nachts wel toegestaan. Laden en lossen mag tot elf uur 's morgens. Mocht de komende drie maanden blijken dat veel automobi listen de Haarlemmerstraat 's avonds en 's nachts als parkeerplaats blijven gebruiken dan zal de winkelstraat hoogstwaarschijnlijk ook dan met paaltjes worden afgesloten. WASSENAAR Een 59-jarige Leidenaar is zondagechtend omstreeks half zes overvallen in zijn auto. De man reed op de Leidse Straatweg richting Wassenaar en stopte voor de verkeerslichten aan de Waalsdorperlaan. Op dat moment kwam er een man naar de auto, die het rechter portier opende en naast hem ging zitten. Onder be dreiging van een ketting en een honkbalknuppel werd de Leidenaar gedwongen de Waalsdoroerlaan in te rijden en op het parkeerterrein van de renbaan Duindigt te gaan staan. Inmiddels was ook een wagen met nog twee andere overvallers gearriveerd. Het drietal eiste geld, maar de Lei denaar verklaarde dat niet te hebben. Daarop kreeg hij tik ken met de honkbalknuppel op zijn hoofd en tegen zijn ach terwerk en werd uitgeschud. Toen inderdaad geen geld werd gevonden maakten de overvallers zich meester van een leren sigarettenkoker, trokken de bedrading van dë auto stuk en lieten het slachtoffer achter. De overvallers waren ongeveer 21 jaar oud. Getuigen worden verzocht zich te melden bij de Wassenaarse politie, tel. 01751-19244. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, num mer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. -m vj mW i den. In een kamertje op de be gane grond van het Stads- bouwhuis kwam een computer te staan waarop alle verkeers lichten in Leiden werden aan gesloten. Elk kruispunt kreeg zijn eigen chip terwijl men op het Stadsbouwhuis vanaf toen op ieder gewenst moment nauwkeurig kon volgen hoe de verkeerslichten door ve len nog steeds hardnekkig stoplichten genoemd werk ten. Een simpele druk op de knop was voldoende om de lichten op knipperen te zetten en daar werd de afgelopen ja ren veelvuldig gebruik van gemaakt wanneer er weer eens een file was ontstaan door een opbreking ergens in de stad. Soms greep de politie in, dan weer een ambtenaar op het Stadsbouwhuis. Soms ont stonden er fricties. In het wegdek kwamen lussen te liggen waarmee de compu ter voorbijrijdende auto's kan herkennen. De overige ver keersdeelnemers kregen drukknoppen tot hun beschik king om hun aanwezigheid aan de installatie kenbaar te maken. De moderne electronica maakt het ondertussen mogelijk de verkeerslichten zo te program meren dat op elk moment van de dag rekening werd gehou den met het verkeersaanbod. Komt er geen auto aan dan blijft het licht op rood staan. Staat er een file voor de streep, dan jjlijft het licht ex tra lang op groen. Zo behoort het althans te gaan. In de hui dige situatie wordt tenminste één maal per seconde de situa tie op het hele kruispunt door gemeten. De lussen en de drukknoppen zijn de zintuigen van de ver keerslichteninstallaties. Zij sig naleren alles van metaal dat over hen heen gaat. Dat zijn niet alleen autos, maar ook fietsen. Voor de fietsers func tioneert het systeem niet altijd perfect omdat sommige fietsen te weinig metaal bevatten om herkend te kunnen worden. De fabrikanten van dit soort apparatuur nemen momenteel f>roéven met een ander signa- eringsysteem: het electronisch oog zoals dat ook bij auto matische schuifdeuren te zien is dat, bovenop het stoplicht geplaatst, de fietsers waar neemt. De drukknoppen zijn vooral bestemd voor voetgangers en fietsers maar worden in ge meenten met een kapitaal krachtige bevolking als Wasse naar ook voor paardrijders ge bruikt. Een druk op de knop maakt het verkeerslicht duide lijk dat er een voetganger, fiet ser of paard over wil steken. Zo spoedig als dat mogelijk is dat is afhankelijk van hoe de betreffende installatie ge programmeerd is geeft het licht groen aan degene die op de knop gedrukt heeft. In een enkele installatie in Leiden is ingebouwd dat wanneer een ongeduldige voetganger bin nen een bepaald tijdsbestek een aantal malen de knop heeft ingedrukt, hij met voor rang wordt behandeld. De bus heeft op drukke kruis punten een eigen systeem, VE TAG genaamd. De buschauf feur laat de installatie vanach ter zijn stuur weten dat hij er aankomt en welk lijn- en bus nummer hij heeft. In het VE- TAG-systeem is een gedeelte van de dienstregeling van de za/ï'N Hoe lang is (°6 wachten op de oktoliter die bij regenval ital Verkeerslichten voor ond onverwijld op d? v zet om hen een nat besparen? Als de de oofk het zou willen, )'n systeem vandaag ?maakt kunnen wor- •t. SpEen dergelijke ver- uitvinding is na- ilo. A geen kwestie van van kaar vooral van geld. ^de electronica jaren baar intrede in de aanv^rstechniek deed, is na ll alles mogelijk. Ie- v weggebruiker kan 'dagelijks de voor- )n van zien' Heem stuk 5' waarvoor alle ver krachten tegenwoordig veg atisch op groen soortin gezet. Vi(r is nog veel meer mo- ivoor de wandelaar die 'ten irkeerslicht laat weten Jrs Me hebben, kunnen alle bandn een mum van tijd tot haij gedwongen worden, ver ^voeging van een een- zo\ techniekje krijgt de au- schoRst zelfs te horen hoe ent £t nog duurt voor „zijn" groen springt. gon ooit met de agent -_Q;t zwart-wit gestreepte Hogtten zwaaiend en geba- p het midden van het bet verkeer regelde. zou hij de beschikking p _J over het uitklapbare tn groene stopbord dat :erejlgd zou worden door t dtferkeerslicht. Toen de ginpica zich in „handza- ontwikkelde, bij de belangrijkste jnten een kastje te stavolgepropt met schake- ïet waarmee de lichten itry)elieven van de ver- dieïgelaars in een bepaalde jier^e op groen kwamen te Jet ene licht wat langer l andere, al naar gelang liiddelde drukte op de 111 "lp de spitsuren werkte dorteem niet omdat de in- tiboa slechts op één type lessituatie kon worden 1 19-ld. Tegen half vijf r Vidan toch weer de be c agent opdraven die en regen en in de ni-stjassen van honderden olkgijn werk moest doen. t 22e drukke kruispunten raat herinnert zich het niet kruispunt Breestraat- n )e mocht de agent qW temen in een hokje, in csmond „duiventil" ge- om van daar uit hoog gem>g het verkeer te rege- va nne iljeiate het verkeer in om- ?r doenam, werden steeds r geisen gesteld aan de af- being ervan. De kastjes dé volgepropt met nu MaJerwets beschouwde die zoveel ruimte dat de deurtjes nog auwelijks dicht konden. n efip" bood uitkomst en rhts hoe kan het ook uu— wethouder C. Waal sele jaren geleden het f voor de intrede van PrMerne electronica in de andrsregeltechniek in Lei- iest afsf 'Lasers Wond sa I BtGEEST Twee fiet- zaterdagmorgen ge- geraakt bij een aanrij- ll|liet twee honden. De Élhners, een 32-jarige en ^fp-jarige inwoner van Igfi aan den Rijn, kon- honden die plotseling TMEfeg over staken niet De een liep op en de an- m pijnlijke heup. De H is in het Academisch ihuis Leiden opgeno- met W. Verboom, G. T. Lie, geb. 16-3-1918, man, A. J. Ver straten, geb. 4-8-1912, man. Gehuwd: P. J. J. de Ru en E. Romijn, P. A. den Dekker en D. B. M. in 't Veld, M. Luiten en M. W. Kettenis, D. Teske en A. Blom. westen van het land. In het oosten zijn langere wachttijden mogelijk. Daar heeft men ken nelijk wat minder haast". Bo vendien, vindt Aletrino, moe ten mensen kunnen zien voor busmaatschappij opgeslagen en wordt nadat het signaal is ont vangen, het buslicht het zo genaamde negenoog in de gewenste rijrichting op groen gezet. De andere verkeerslich ten staan dan inmiddels op rood. On t moediging De electronica gaf politieke partijen de kans hun verkeers beleid te verdiepen. Het schiep bijvoorbeeld de mogelijkheid om openbaar vervoer en fiet sers in het verkeer prioriteit te geven door het verkeerslicht voor hen langer en vaker op groen te zetten. Op routes waar teveel verkeer onge wenst was, bleef het rode licht gewoon wat langer branden zodat de automobilisten na verloop van tijd vanzelf een andere weg kozen. Een ont moedigingsbeleid heet dat. De effecten ervan zijn in de vorm van lange files dagelijks zicht baar tenminste als de lich ten werken voor wie via het Noordeinde de binnenstad wil bereiken. Ook kon er sneller op verzoe ken vanuit de gemeenteraad en burgerij gereageerd wor den. Vond een VVD-raadslid dat het verkeerslicht bij de Breestraat acht in plaats van zes seconden op groen moest staan, maakte verkeersrege laar H. Verwoerd in zijn ka mertje op het Stadsbouwhuis een nieuw „chippie", stapte op zijn fiets en plaatste het in het kastje waarmee het verzoek van het raadslid was ingewil ligd. De mogelijkheden van de elec tronica worden echter in be langrijke mate beperkt door het ongeduld van de verkeers deelnemer. G. Aletrino, hoofd van de directie verkeer: „Ge bleken is dat je mensen niet te lang kan laten wachten voor een rood licht. Na verloop van tijd negeren ze het gewoon". Onderzoeken hebben uitgewe zen dat voetgangers niet be reid zijn langer dan een halve minuut te wachten, voor fiet sers ligt de maximale wacht tijd op 1 minuut terwijl auto mobilisten het na twee minu ten beu zijn. Aletrino: „Deze cijfers gelden alleen voor het De voorloper van de verkeerslichten: de agent met het handzame bord met rood en groene vlak ken. G. Aletrino (r) en H. Verwoerd over een modern stukje electronica gebogen.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 7