Duitse verzekeraars trooiden met geld mder politici bosbranden blijven §.-Europa teisteren Hevig geweld op Sri Lanka na afbreken vredesoverleg De drie plagen van Venetie c Zware autobom eist minstens 60 levens Scheuren in drukschot mogelijk oorzaak vliegramp Stormloop op Italië ITENLAND Eeicbceotvicmt MAANDAG 19 AUGUSTUS 198S PAGINA 5 WWhanistan bouwt ■Hiur" tegen DEN n T (VaSijhstan en Iran '45.11 A ll: R(MABAD President Babrak van 1'2°linistan ^eeft verklaard dat zijn 30 een „ondoordringbare barrière" 'Icw tjt langs de grens met Iran en Pa- i. Karmal verwees hiermee naar ien om de infiltratie te voorkomen OR islamitische guerrilastrijders die 30 iyoor Moskou gesteunde regering ioió (ïden. „Ieder gezin weet dat men A viafechte buur op afstand moet hou- l2l: ('"het een sterke muur. Wij bouwen ^•^(ondoordringbare muur langs de TRIAHmet Pakistan en Iran". De presi- >3875®eschuldigde Pakistan, Iran, Chi- 16); Hj de Verenigde Staten ervan sa- 'aartedc spannen tegen zijn bewind. Verboden Maria Andrea Russo heeft alle reden om wat verbitterd te kij ken. De Sicl- liaanse droomde van een carrière bij de politie. Maar daar is van hogerhand een stokje voor ge stoken. Maria Russo is name lijk de dochter van een inwoner van Palermo, die ervan wordt ver dacht een be langrijke maffia leider te zijn. Gezochte secretaresse vrijwel zeker in DDR BONN De van spionage verdachte Sonja Lüne- burg, die jarenlang secretaresse is geweest van de Westduitse liberale leider en minister van econo mische zaken Martin Bangemann, verblijft vrijwel zeker in Oost-Berlijn. De vermoedens dat de vrouw mogelijk een Oostduitse spionne was, ont stonden toen zii na een vakantie spoorloos bleek verdwenen. Volgens de Duitse geheime dienst is de nu 60-jarige vrouw halverwege de jaren '50 door de geheime dienst van de DDR naar de Bondsrepubliek gestuurd. Zij nam de naam aan van een vrouw, die als „Ltineburg" in West-Ber- lijn had gewoond maar spoorloos was vertrokken. De ex-secretartesse van Bangemann, die enkele maanden geleden minister van economische za ken werd, zou in tegenstelling tot eerdere berich ten wel toegang hebben gehad tot staatsgeheimen. KHAMENIE OPNIEUW PRESIDENT VAN IRAN TEHERANDe Iraanse kiezers hebben, zoals werd verwacht, Ali Mussawi Khamenei herkozen als president van de Islamitische Republiek. Hij heeft voornamelijk representatieve taken. Nadat tien mil joen stemmen waren geteld leidde de 46-jarige geeste lijke met meer dan 87 procent van de stemmen, zo meldde volgens de BBC radio-Teheran. De twee overi ge kandidaten voor het presidentschap liet Khamenei ver achter zich. De uitslag wordt gezien als een graad meter voor de steun die de islamitische republiek nog onder de bevolking geniet. Ayatollah Khomeiny had de kiezers opgeroepen massaal naar de stembus te gaan. De oppositie riep de bevolking daarentegen op tot een boycot. Irna meldde dat de veiligheidstroepen afgelopen week 43 moordenaars hadden gearresteerd „die door de oppositie naar Iran waren gezonden met het doel de verkiezingen te verstoren." Missie Murphy blijft zonder resultaat Richard Murphy, heeft zijn zesdaag se reis door het Midden-Oosten af gesloten zonder een doorbraak te hebben bereikt over onderhandelin gen tussen de VS en een gemengde Palestijns-Jordaanse delegatie over vrede in het Midden-Oosten. Israël verzet zich sterk tegen een dergelij ke ontmoeting. Niet alleen omdat het land buiten de voorbereidingen van vredesbesprekingen zou wor den gehouden, maar ook omdat le den van de gemengde delegatie banden hadden met de PLO. Israël wil niet praten met mensen die ban den hebben met de PLO. ■n on (4 ITY H do N In West-Duits- dient zich volgens {ta Veekblad Der Spiegel J8.4#iieuw schandaal aan 27. u illegale schenkingen politieke partijen. schandaal betreft dit keer Suerzekeringsmaatschappij- •®*^adat eerder het Flick 14prn en de farmaceutische industrie in opspraak waren gekomen als gevolg van finan ciële schenkingen aan politici in ruil voor bepaalde voorde len. De gerechtelijke autoritei ten onderzoeken nu de han- delwiize van verscheidene verzekeringsmaatschappijen. Onder de politici die giften hebben ontvangen, bevinden zich ministers uit de christen- -liberale regeringscoalitie van kanselier Helmut Kohl. Een groep verzekeringsmaatschap pijen schreef tijdens de cam pagne voor de Bondsdagver kiezingen van 6 maart 1983 een bedrag van 250.000 mark over op een bankrekening van de christen-democratische CDU in de deelstaat Noord- rijn-Westfalen. Dit geld moest verdeeld worden onder vijftig hooggeplaatste conservatieve politici in de hoop dat dit zou ieiden tot een voor iedereen nuttige samenwerking. Onder de politici die geld hebben ont vangen zijn volgens Der Spie gel onder meer de huidige mi nisters Norbert Blüm (Arbeid) en Heinrich Windelen (Inter- duitse betrekkingen), die ieder 20.000 mark kregen. De oppo sitie zou overigens ook geld hebben gekregen. ™>s )/">"omgeving van Dubrovnik werd zaterdag na urenlang blussen een enorme bosbrand bedwon- jwOp de foto worden de laatste smeulende resten geblust. [ENE/BELGRADO- ME De bosbranden friekenland, Italië en V^oslavie blijven hard- y-lig voortwoeden. In Iveekeinde vochten in landen vele duizen- brandweerlieden, mi- 'en en vrijwilligers te- vuurhaarden, die zich Is verder uitbreidden, oegoslavië zijn daarbij l vrijdag vijf en in kenland zeven men- 1all^>mgekomen. In Griekenland en Italië heb ben de autoriteiten de overtui ging dat de meeste bosbranden zijn aangestoken. Dat gebeur de ook in vorige jaren. De brandstichters hebben vaak de bedoeling beschermde natuur gebieden letterlijk in rook te laten opgaan, in de hoop dat er bouwterreinen voor in de' plaats komen. Volgens schattingen zijn de af- felopen dagen in heel Grie- enland ongeveer 100.000 hec taren bosgebieden en boom gaarden verwoest, vier maal zoveel als vorig jaar. Op het noordelijke eiland Thassos is de schade het grootst. Het tot voor kort groene eiland is nu zwartgeblakerd. Ook in Italië gingen dit week einde weer veel beboste stre ken verloren. Groot alarm werd onder meer gegeven in het gebied van Monte Argen- tario, in de buurt van Porto Ercole. Andere plaatsen waar het vuur met inzet van veel materieel en manschappen wordt bestreden bevinden zich in Ligurië, op Sardinië en Sici lië, in Calabrië, bij Napels en bij Rome. Verder kampen Joe goslavië, Portugal en Spanje met erote bosbranden. S3DJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR *1 mg Agent 009 was intussen gereedgekomen tlijaet fotograferen van de technische tekenin- er IJlings pakte hij nu de camera in een stevig nt 9 papier, schreef er het adres op van de fir- i inleyer en Vijfderibbe (in ijzer) en bracht het lini» op een holletje naar de aangetekende anv— „Zeker een cadeautje voor je meissie," de puilde de ambtenaar achter het loketje. jongens met lang haar geen meis- ianl „Ze hebben evenveel meissies als jon- helemóal geen haar," merkte Sjeems hor fijntjes op, en hij wierp een spottende blik ranle kale schedel van de geestige ambte de i.... En in dubbele draf ging Sjeems Pond eer terug naar de smidse, waar hij een aan- niereemde handelingen begon te verrichten, teresseerde lezers, die graag willen weten de B.G.D. bij dit soort zaakjes precies te werk gaat, doen er goed aan agent 009 op de voet te volgen. Zij weten dan voor het vervolg precies hoe er onopvallend en zeer geheim ge handeld kan worden en kunnen dan misschien ook zelf geheim agent worden. Om te beginnen nam 009 de fles met bewerkte dubbelgebrande mee naar buiten. Hij opende een rioolputje en liet hem met een plons in het drabbige afvalwa ter tuimelen. „Jammer van dat kostelijke drank je," mompelde hij. „Maar ja, niks aan te doen. De plicht gaat vóór de dubbelgebrande Vervolgens ging hij terug naar huis en haalde de andere fles dubbelgebrande voor de dag. „Nu zal ik nogmaals een offer moeten brengen," mompelde hij spijtig. Hij opende de fles en liet meer dan de helft van de inhoud door de goot steen weglopen Thatcher aan dood ontsnapt LONDEN De Britse premier Margaret That cher is vorige maand aan de dood ontsnapt, toen de helikopter waarin zij zich bevond bijna in botsing kwam met een Boeing-757 van British Airways, zo berichtten twee populaire Britse zondagsbladen. De zondagsbladen schrijven dat een botsing werd voor komen door koebloedig handelen van de piloot van de Boeing, die op het laatste moment op zijn remmen trapte en zijn start onderbrak. In de he likopter bevonden zich" Thatcher en zes leden van haar staf, op weg naar een vliegtuig dat hen naar de VS zou brengen. Een zeer zware autobom die zaterdagmiddag ontplofte voor een supermarkt in het christelijke deel van de Libanese hoofdstad Beiroet heeft zaterdag zeker 60 mensen gedood en honderd ern stig gewond. De bom ontplofte terwijl zeer veel mensen hun hun boodschappen voor het weekeinde deden. De explosie was zo hevig dat enkele slachtoffers zestig meter ver in de nabij gelegen zee werden geslingerd. Veel mensen kwamen om in de brand die na de explosie uitbrak. De supermarkt bevond zich In de onder ste van een zeven verdiepingen tellend gebouw dat volledig werd verwoest. Voor de aanslag is 250 kilo hexogeen gebruikt, een zeer krachtige en brandbare springstof die door de chauffeur van de auto op afstand tot ontploffing werd gebracht. De christe lijke milities zworen wraak na de bomaanslag, de ergste die vol gens de politie ooit in Oost-Beiroet heeft plaats gevonden. Nie mand heeft zich nog verantwoordelijk gesteld voor de bomaan slag. COLOMBO Op Sri Lanka is het geweld tus sen de Tamils, die strijden voor een eigen staat, en militairen van het natio nale leger weer opgelaaid, nadat het vredesoverleg in het Himalaya-konink- rijk Bhutan was vastgelo pen. Bij het geweld zijn het afgelopen weekeinde enige tientallen mensen om het leven gekomen. De Tamils besloten het overleg met de regering in Colombo voor gezien te houden, nadat zij berichten hadden ontvan gen dat in de stad Trincomalee 200 Tamils door het leger wa ren afgeslacht. „Het is voor de Tamils beter om te vechten en te sterven, dan te sterven zon der te vechten", aldus de sa menwerkende Tamil-groepe- ringen, die daarmee het twee maanden oude staakt-het-vu- ren opzegden. De regering in Colombo ontkent de berichten. Volgens minister van voor lichting De Alwis zijn de Ta mils met de berichten over de massa-executie gekomen om het vredesoverleg in Bhutan te saboteren. De enige mogelijk heid om het overleg weer op gang te krijgen, is een bemid deling door de Indiase minis ter van buitenlandse zaken, Romesh Bhandari. (Vervolg van de voorpagina) TOKIO Bij het onderzoek van de wrakstukken van de veron gelukte Japanse Boeing-747 zijn in het drukschot, dat de onder druk staande passagiersruimte scheidt van de staartsectie, scheu ren aangetroffen. Daarlangs heeft waarschijnlijk lucht uit de drukcabine kunnen ontsnappen, waardoor het stuurcomparti- ment is beschadigd. Het bewuste schot met een doorsnede van 4,55 meter was in 1978 gedeeltelijk vervangen nadat het toestel bij een mislukte landing in Osaka beschadigd was geraakt. Deskundigen van het Japanse ministerie van transport vermoeden nu, dat er tussen de nieuwe en oude delen van de scheidingswand spanning is ontstaan en dat het schot daardoor is gaan scheuren. Intussen zijn alle luchtvaartmaatschappijen begonnen hun Jumbo's te in specteren op scheuren, corrosie en metaalmoeheid in de staart sectie. De Japanse Luchtvaart Maatschappij en Boeing hebben begin vorig jaar overigens al onenigheid gehad over de oorzaak van scheuren in de buitenwand van drie Boeing-747's. Boeing voerde aan dat JAL de cabinedruk voortdurend op het hoogste niveau hield om het vliegen voor de passagiers zo comfortabel mogelijk te maken en waarschuwde, dat dat ten koste zou gaan van de levensduur van de vliegtuigen. JAL stond echter op het stand punt dat de scheuren waren ontstaan omdat de nagels niet goed pasten. De maatschappijen besloten toen de kapotte onderdelen te vervangen en de binnenkant van de toestellen te verstevigen. Britse geheime dienst MI-5 controleert personeel BBC LONDEN Het aantrekken en ontslaan van stafmedewer kers van de BBC wordt in het geheim gecontroleerd door MI-5, de Britse contra-spiona gedienst. Volgens het geres pecteerde Britse weekblad The Observer wordt het toezicht uitgeoefend door een uit vijf personen bestaande afdeling, die de beschikking heeft over een kantoor op de4 eerste etage van het BBC-gebouw in Lon den. Ze wordt geleid door een voormalige officier van de mi litaire inlichtingendienst, ge neraal Ronnie Stonham. „Vaak is de uitspraak van MI-5 dat het een persoon als veiligheidsrisico beschouwt voldoende om hem of haar voorgoed op de zwarte lijst te krijgen", schrijft The Obser ver. Volgens het blad gebeurt het doorlichten van de kandi daten vaak op ondeugdelijke wijze. The Observer zegt „con crete bewijzen" te hebben dat „talrijke" omroepmedewer kers een baan bij de BBC is geweigerd of zijn gepasseerd voor promotie wegens ver meende linkse sympathieën. VENETIE Venetie is een van die steden die je gezien moet hebben. Maar dit valt niet altijd mee. De (mede-)toeristen zijn zo talrijk, dat je als het ware over hun hoofden kunt lopen. Wanneer het koud is, staat het water zo hoog dat je een zwemdi ploma nodig hebt om de San Marco en de Rialto- -brug te kunnen bereiken. En wanneer het warm en vochtig is, zoals nu, is de oude kanalenstad ge huld in een wolk vieze, vettige, piepkleine vliegjes, de beruchte mosceriniafkomstig uit de moeras sen die de stad omringen. De drie plagen van Venetië, de toeristen, de overstromingen en de insecten, wijzen alle op het verval van de beroemde doge-stad. Venetie is onderhand een groot probleem gewor den, „voorwerp van aanhoudende zorg" voor de regering in Rome. Om de nu 1.600 jaar oude stad te behouden, moet Ita lië diep in de buidel tasten. In Venetië is altijd toeristenseizoen, of het nu zomer is of winter. De smalle straatjes zijn overvol met voetgangers, vooral in het doolhof tussen Piazzale Roma en het San Mar- co-plein. De toeristen hebben de prijzen in Venetie zo hoog opgedre ven, dat de stad de duurste van Italië is geworden. En elke Venetiaan die niet met de toeristenindustrie zijn brood ver dient, heeft elders een goed heenkomen moeten zoeken. Op het ogenblik wonen nog een kleine honderdduizend mensen in het oude Venetië, de helft van vroeger. Voor de bezoe kers blijken die hoge prijzen geen beletsel. Integendeel: Steeds meer mensen willen kost wat kost Venetië zien. Water De toeristenstad ("Venetie-bazar", zeggen ze ook wel) lijdt zienderogen onder deze mensenzeeeii en raakt versleten. In gemeentekringen is hardop gedacht aan een beperking van de toeristenstroom. Een selectie wellicht naar koopkracht en zelfs naar culturele ontwikkeling. Of aan het verkopen van een maximum aantal toegangskaarten. Om het oude Venetië te bereiken moet je immers over de drie kilometer lange „Brug van de Vrijheid". Een ideale plaats om de „aanvoer" van toeristen te regelen. Maar al deze voorstellen zijn als discriminerend ter zijde geschoven. Meer nog dan de toeristen is het wassende water het ergste probleem waar Venetië mee worstelt. Deze eeuw is de stad twaalf centimeter gezakt en het niveau van de zee dertien centimeter gestegen. Maakt samen 25. Als de waterstand een meter hoger is dan normaal, staat het water je in de halve eilandstad tot aan de knieën. In het natte seizoen kun je zonder een paar ordinaire rubberlaarzen dan ook weinig uit richten, hoezeer Venetië zich ook laat voorstaan op haar ele gantie, haar stijl. Om de stad te redden, zijn inmiddels talrij ke plannen gemaakt. Met als gevolg dat er niets gebeurt. Vliegen De derde plaag van Venetië is deze zomer een vliegenplaag. Niet zo lastig als het hoge water in de winter. Maar prettig is anders, vooral voor wie in dit unieke openlucht museum rondloopt. De afgelopen week moesten de vliegtuigen voor het plaatselijke vliegveld naar elders uitwijken omdat wol ken „moscerini" de toestellen bedekten en in de motoren kropen. De bekende „vaporetti", de motorboten die als stadsbussen in de canali op en neer varen, konden niet ver der omdat de vliegjes de stuurlieden het zicht benamen. In de steile straatjes van de binnenstad zijn toeristen uitgegle den over de vliegjes. Het eigenlijke probleem wordt overigens niet gevormd door die miljarden insecten. De oorzaak ligt in de ontstellende watervervuiling van de kustwateren waarin het venetiaanse eilandenrijk zich bevindt. Het is ongelooflijk, maar op drie kilometer van Venetië, een van de belangrijkste culturele monumenten die er op de wereld zijn (zegt de UNESCO), bevindt zich een van de grootste olieraffinaderijen van Ita lië: Porto Marghera. Trouwens de hele kust bij Porto Marg- hera is één groot industrieterrein. Smerig Het 'water dat Venetië om-spoelt, door-spoelt en vaak over spoelt, is anno 1985 zo smerig geworden, dat er geen leven meer in mogelijk is. Verdwenen zijn de vissen die zich voed den met de eitjes van de „moscerini" en zodoende zorgden voor het natuurlijk evenwicht. Volgens de biologen is deze vervuiling van de lagune een milieuramp van nog veel gro tere omvang dan de jaarlijks terugkerende overstromingen. En wat nog erger is: er is voorlopig niets tegen te doen. Ve netië zelf moet eerst een fatsoenlijk rioleringssysteem aan leggen en de industrie van Porto Marghera moet een oplos sing vinden voor haar afvalprobleem. En als dat allemaal gebeurd is, wellicht dat de natuur in de lagune haar even wicht terugvindt. Maar daar gaan jaren over heen. En voor het zover is, zakt Venetië letterlijk en figuurlijk verder weg in haar eigen smerigheid. CEES MANDERS (Van onze correspondent) ROME Buitenlandse toeristen ondernemen dit vakantie seizoen een ware stormloop op Italië: Duitsers, Oostenrij kers, Zwitsers, Fransen, Nederlanders en Belgen, maar vooral Amerikanen en Japanners, in record-aantallen. „Het is nog nooit zo goed geweest als nu", zo zeggen de tourist-o perators. De minister van toerisme (Italië heeft hiervoor een speciaal ministerie), Lelio Lagorio, noemt 1985 een „beslist goed jaar" voor de zaken die hem aangaan. „In juni kwamen 12% meer buitenlanders de noordgrenzen over dan vorig jaar. En in juli was dat zelfs 17%." De Romeinse vliegvelden Fiumicinp (lijnvluchten) en Ciampino (charters) verwerken dezer dagen een toeristeninvasie van ongekende omvang. Het ministerie heeft in dit seizoen tot zover al vijf miljoen buitenlandse toeristen geteld. En dit seizoen is nu nog maar op de helft. Er zijn nogal wat oorzaken daarvoor. In de eer ste plaats het voortreffelijke weer in Italië deze zomer (en het slechte weer aan de andere kant van de Alpen). Duit sers, Fransen en Nederlanders die in hun vakantie zeker willen zijn van zon en wolkenloze hemel rijden 1000 km verder en komen in Italië terecht. De goedkopere lire heeft ook veel toeristen naar Italië gelokt.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5