Ludo Peeters wint Ronde van België gaat voor schoonheid" Wereldrecord Amerikaanse zwemploeg KpEnroe weer te sterk voor Lendl Volleybaldames achtste anobrons Derckx Cox (STDUITSE ZWEMCOACH WOLFGANG RICHTER: PAQ RTTRIBUIME CcidaeSouoa/nt MAANDAG 19AUGUSTUS 198SPAGINA IS AL De Ameri- j McEnroe heeft gis- open Canadese ten- zijn naam gebracht, idstrijd in Montreal [jij in twee sets de iwaak Ivan Lendl: p voortdurende strijd werelds beste tennis- hn McEnroe en Ivan »eg gisteren zijn 24e j. Beiden plaatsten de finale van het ,n zj» voor het begin van ocrcrmeri^aanSe ^amP'" oenschappen op Flushing Mea dow, een van de vier Grand Slam-toernooien, toonde McEnroe zich superieur ten opzichte van Jimmy Connors. De 26-jarige Newyorker sloeg dertien aces en stond zijn te genstander niet meer dan vijf games toe. Jimbo, 33 op 2 sep tember, begint er „erg oud uit te zien". Lendl. nummer twee van de wereldranglijst, had aanvan kelijk enige moeite met de Jimmy Arias. De Tsjechoslo- waak kreeg echter al snel de topspin van de als vijftiende geplaatste Amerikaan onder controle. Lendl was in 1981 en 1983 winnaar in Montreal. In clusief zijn nederlaag in Strat- ton Mountain vorige week is zijn „record" tegen de Ameri kaan nu 11-13. De Amerikaanse Kathy Rinal- di heeft gisteren het toernooi van Mahwah gewonnen. In de eindstrijd van het met 150.000 dollar gedoteerde evenement versloeg zij de Westduitse Steffi Graf moeizaam in drie sets: 6-4 3-6 6-4. Graf won eer der van de Argentijnse Ga- briela Sabatini, Rinaldi zege vierde in de halve finale over Catarina Lindqvist. Beide par tijen namen drie sets in beslag. Sabatini had in Mahwah eer der verrassend de als eerste geplaatste Pam Shriver uitge schakeld: 7-5, 6-4. De Amerikaan Brad Gilbert en de Australiër Brad Drewett i&È plaatsten zich voor de eind- strijd van het tennistoernooi in Cleveland. Gilbert was te sterk voor zijn landgenoot Bud Schultz, Drewett schakelde McEnroe was weer te Amerikaan Hank Pfister uit. sterk voor Ivan Lendl. Nedt uid-^— VARNA De Nederlandse volleybaldames zijn bij een sterk bezet internationaal toer nooi in Varna als achtste ge ëindigd. De ploeg van trainer Peter Murphy bewees in het evenement dat het, mits in topvorm, voor verrassingen kan zorgen, maar nog lang geen constant presterend team is. Vrijdag werd voor de twee de keer binnen een maand voor een verrassing gezorgd door te winnen van West- Duitsland. Later op de dag le verde de Nederlandse ploeg een betere prestatie. In een wedstrijd van ruim drie uur werd Bulgarije, Europees kam pioen in 1981 en vierde bij de titelstrijd in 1983, met 3-2 ver slagen. Daarna restte het team, dat in de meeste wedstrijden begon met het zestal Ingrid Piersma, Martje de Vries, Pe tra van der Linden, Carolien Keulen, Helena van Eykeren en Agnes Brunninkhuis, slechts drie nederlagen. Nau welijks zeven uur na het duel tegen Bulgarije, was Tsjecho- Slowakije te sterk (1-3). De ne derlaag tegen de Europese kampioen, de Sovjet-Unie, was ingecalculeerd, het verlies te gen Frankrijk, eveneens met 0-3, niet. Uitslagen: Nederland-Bulgarije 3-2; Nederland - Tsjecho-Slo- wakije 1-3 (6-15,16-14,13-15,9-15); Neder land - Sovjet-Unie 0-3 (12-15,6-15,12-15); Nederland- -Frankrijk 0-3 (14-16,11-15,13-15). had - er j kan I i, zijl nen dighf "an Derckx en Annemarie Cox staan op de derde tree van het ereplatform. he De oij onD3NKEL Bij de wee impioenschappen titelHazewinkel heb- septemiek Derckx en orsphe Cox verras- is veroverd in de Birgit Schmidt 'a,n (DDR) en Eva je t en Rita Koban |e). De vijfde die Annemiek g«jfi de K 1 haalde, tot de ver- PP maar is sportief Gin meer waard «■olympische bron- lulle van de Lim- De Oostduitse eeuwige kampi oene Birgit Schmidt, de Russin Nelli Efremova en de Hon gaarse Katalin Gyulay, allen afwezig op Lake Casitas, ein digden, evenals het Zweeds ta lent Agneta Andersson, voor de Nederlandse. Annemiek Derckx versloeg echter wel de toen niet aanwezige Bulgaarse deelneemster en de vertegen woordigster van West-Duits- land, die in Los Angeles wel present was. De prestaties van de Neder landse heren bleven aanmer kelijk achter bij het damessuc ces. Toch waren ze beter dan op grond, van de resultaten uit het voorseizoen kon worden verwacht. Jan Dirk Nijkamp haalde twee keer de halve fi nales in de een-persoonskay- ak. En wat meer was, de 21-ja- rige Deventenaar leverde daarin felle strijd. Op de kilo meter werd hij vijfde. Op de halve afstand, zijn favoriete nummer, ging hij als vierde door de finish. Het varen van Nijkamp vertoont een duidelij ke progressie. De Leede - Regtien tenslotte maakten zich in Hazewinkel op de kilometer niet waar. In de herkansing werd het duo donderdag vijfde. Op de 500 meter werd weliswaar de hal ve finales bereikt. Daarin speelden de Nederlandse K 2 gistermorgen allerminst een rol van betekenis. Als vijfde en voorlaatste ging de boot door de finish. Sfeervol plaatje van het peloton tijdens de Ronde GENVAL De Ronde van België werd in het weekeinde besloten met twee massa sprints. Eddy Planckaert won zaterdag in Olen, Jef Lieckens gisteren in eindhalte Genval. De leidende positie van Ludo Peeters kwam alleen in gevaar toen Phil Anderson, in de slot- kilometers tot tweemaal toe de 23 seconden achterstand pro beerde goed te maken. De ploeg van Jan Raas reageerde attent, zodat de 67e Belgisch Ronde een zeer. 'Belgisch' ein de kreeg. Greg Lemond heeft de eindze ge van de Coors Classic, de Ronde van Colorado en om streken, vrijwel in de zak. Met nog één rit voor de wielen wordt de vroegere wereld kampioen nauwelijks be dreigd. De achtervolgers van de Amerikaan, zijn landgeno ten Andy Hampsten en Doug Shapiro, hebben dit weekeinde geen initiatief genomen om de rollen om te draaien. De ritzeges van vrijdag en za terdag in de veredelde kermis- koersen van Denver en Boul der waren voor de Amerikaan Davis Phinney en de Ier Alan MacCormack. Laatstgenoemde liet zich in de vijftiende rit met zijn broer Paul, de Neder landse amateur René Beuker en de Amerikaan Michael Carter in een aanvallende rol Acacio da Silva heeft gisteren de Coppa Agostoni, een Itali aanse semi-klassieker, gewon nen. In de eindsprint na 215 kilometer versloeg de Portu gees de Italiaan Claudio Corti en de Zwitser Urs Zimmer- mann. In het criterium voor beroeps- renners in Dongen werd Henk Lubberding de uitblinker en Frits Pirard de winnaar. Lub berding, onlangs winnaar van de Ronde van Noorwegen, was een nimmer aflatende aanval ler. In de slotfase forceerde hij de beslissende ontsnapping. Toen hij bij het ingaan van de laatste kilometer wilde aanzet ten voor de winnende demar rage stapte hij zijn versnel lingsapparaat stuk, waarna Pi rard de sprint van de kop groep won. Erwin Nijboer tekende giste ren in Denekamp een contract voor twee jaar bij de Spaanse formatie van ploegleider Peru- rena. De 21-jarige Nijboer de buteert vandaag als prof in de Ronde van Nederland. Anjo van Loon won gisteren de zevende etappe van de Ronde van Normandië. De Ne derlander versloeg in de sprint de Fransman Claude Segui. De Brit Paul Curran behield de leiding in het algemeen klasse ment. Cor van Dijk uit Boekei heeft de Driedaagse Omloop van de Mijnstreek gewonnen. In de vierde en laatste etappe over 189 kilometer met start en fi nish in Hoensbroek finishte Van Dijk in het peloton, 21 se conden na de kopgroep waar uit Ad Verplanke uit IJzendij- ke naar de etappezege sprintte. Achter het iet- Drse uiterlijk van ing Richter gaat arme persoonlijk- ereuhuil. De chef-trai- an de Oostduitse )loeg, die tijdens iropese kampioen- J^eien in Sofia gros- 0 ea in medailles, ts ir uitvoerig de tijd ïaarver de sportieve Karvan zaken in zijn "e <5 praten. De 48-ja- in iwoner van Dres- een uiterst ai- Met een ver- i fod goed gevoel voor viei ook, want als er ikigqjzende opmerking j6 gemaakt over de sprinter Jörg een luidt de repliek: je geen prijzen Jet gaat ons in eer- ^Jxantie om de snel- liet om de schoon- ^Dan moet je maar *Sunstz wemmen". best opschieten met nalisten", meldt hij (t ten overvloede, uit mijn eigen land jk, al hebben die ook weinig reden om te schrijven, maar de buitenlandse pers gerust en waarom t, want we hebben verbergen". Trou- >ok zijn landgenoot Tanneberger, verant- ijk voor de hele gang en binnen het DDR- wijl Richter alle leef- ipen vanaf de jongste Ordineert, is rap van griem gesneden en et het bekende voor- zen toneelstukje op. ig Richter nam vijf ;den, tijdens de voor- g op de Olympische in Moskou, het roer in dr. Schulze, die irvoor prof. Schram- opgevolgd. „Nee, ik en titel voor mijn taan", lacht Richter ontspannen. „Daar heb ik nooit tijd voor gehad". Rich ter maakte in het begin van de zestiger jaren actief deel uit van de Oostduitse water- poloploeg die inmiddels is op geheven, „omdat een indivi duele sport als zwemmen meer medailles oplevert dan een teamsport als waterpolo". Voor een land met „maar" zestien miljoen inwoners heeft Oost-Duitsland een op merkelijk aantal internatio naal befaamde topsporters binnen de gelederen. „Dat heeft met de Duitse mentali- tiet te maken. Dat zie je ook in de Bondsrepubliek. Wij willen altijd winnen, zullen niet zo snel opgeven, zijn prestatief ingesteld. Bij ons bestaan ook veel verschillen de wedstrijd vormen. Een wiskunde-olympiade, of ken nis van vreemde talen, enzo voorts. Zo kunnen we ook een veel groter land als de Verenigde Staten, waar evenveel zwemmers als bij ons inwoners zijn, serieus partij bieden". „En dat geldt niet alleen voor de sporters. Die treden mis schien wat vaker op de voor grond, dat is immers tastbaar, maar wij hebben ook op cul tureel gebied veel talenten rondlopen. Het is een moge lijkheid ons te bewijzen. Want van gelijkheid tussen de mensen is natuurlijk nim mer sprake in de praktijk". Dat procentueel zeer ruime aanbod heeft veel, zo niet al les, te maken met de goede faciliteiten voor sportbeoefe ning in de Duitse Demokrati- sche Republik. Richter: „Het geld, dat in de Westerse lan den vaak een probleem vormt, speelt bij ons geen en kele rol. Al willen we van 's ochtends drie tot 's avonds elf uur van het zwembad ge bruik. maken, dan kan dat. Dat regelt de staat allemaal voor ons. Natuurlijk kan geld niet zomaar over de balk worden gegooid, de huishou ding is behoorlijk streng ge regeld, maar we kennen in Oost-Duitsland weinig beper kingen. Zo is ons systeem op gebouwd en zeg nou zelf, zijn Ute Geweniger, één van de Oostduitse vedetten die inmiddels de zwemsport vaarwel hebben gezegd. Studie Ook de wisselwerking tussen studie en sport is in Oost- Duitsland tot in de puntjes geregeld. „De sporters mogen niets tekort komen. Studie is heel belangrijk voor later. De toppers krijgen bepaalde voordelen, kunnen wat lan ger over hun studie doen. Dat moet ook, want ze zijn veel op reis en missen dar toch iets. School en sport ii een eenheid. Alleen lichame lijk kun je niet bezig zijn, hierboven moet ook iets wor den ontwikkeld". Door de problematiek rond de zieke Annemarie Verstap pen was de al of niet bestaan de noodzaak van de aanwe zigheid van enige psychologi sche begeleiding in Sofia meerdere malen onderwerp van gesprek. Hoe denken de Oostduitsers eigenlijk over dit thema? Richter, zonder enige weifeling: „Wij hebben natuurlijk ook niet allemaal even sterke persoonlijkhe den, dat is een heel pedago gisch proces. Het karakter wordt gevórmd door hard te trainen, dan worden de spor ters als het ware automatisch zelfverzekerd. Een gezonde geest in een gezond lichaam. Hoe beter de conditie, hoe meer stress-bestendig je bent. In de trainingen maken wij ook wel eens gebruik van psychologen, maar dan alleen voor wat ontspanningsoefe ningen". „Daarom volgen we tijdens onze nationale kampioen schappen al jarenlang dezelf de methodes als tijdens het afgelopen Europees kampi oenschap, zodat niemand voor nare verrassingen kan komen te staan. De trainer hoort de beste psycholoog te zijn", aldus Richter, die zich in Sofia gesteund wist door liefst zeven clubtrainers, die hun eigen pupillen natuurlijk het beste kennen. Plooibaar Tanneberger houdt er in deze ook een best vermeldens waardige theorie op na. „Wij werken meestal met jongere meisjes. Die zijn doorgaans vrij gemakkelijk plooibaar. Hoe ouder de vrouw wordt, hoe gecompliceerder ook. Wij hebben dat ook meermalen kunnen ontdekken. Ze gaan andere dingen ontdekken, klagen misschien ook eens wat sneller over een al of niet vermeende blessure. Dat zal bij Verstappen, al weten wij daar het naadje van de kous niet van, ook best wel eens het geval geweest kun nen zijn". In dit na-olympisch jaar, al heeft de DDR om welbeken de redenen daar anno 1984 weinig direct van gemerkt, haakten diverse parade- paardjes af. Maar de nieuwe generatie bleek alweer start klaar te staan en kon de con currentie met de andere Eu ropese landen nog steeds vrij simpel aan. Alleen op de 200 meter schoolslag leden de Oostduitse dames (tegen de Bulgaarse Tanya Bogomilo- va) een verrassende neder laag. Richter: „We hebben, ook al weer in tegenstelling tot de Amerikanen, heus niet zo veel supertalenten tot onze beschikking. Ja, Roland Mat- thes, Kornelia Ender en het meest recent Ute Geweniger en nu bij de Westduitsers Mi chael Gross, die hebben het zwemmen van nature meege kregen. Maar al die anderen moeten het vooral van hard werken hebben", zegt Rich ter. Tanneberger: „In een sport als zwemmen betekent dat veel uren maken, in de winter zo'n vijftien uur per week, in de zomer 25 tot 30". Richter weer: „We werken nu toe naar de Olympische Spelen van 1988. Het toer nooi in Sofia betekende een eerste serieuze test op de nog lange weg naar Seoel. Tot nu toe kunnen we tevreden zijn, op de 200 meter schoolslag na, maar ik had wel reke ning gehouden met de aan wezigheid van Bogomilova. Onze meisjes hebben hun race toen niet goed genoeg ingedeeld. Dan gebeurt het natuurlijk". De vele trainingsarbeid in Oost-Duitsland geeft tegen woordig in fysiek opzicht wat andere resultaten te zien dan de laatste jaren gebruikelijk was. De kolossale schoude- romvang van mannelijke ty pes als Ute Geweniger en Birgit Meineke zijn bij hun opvolgsters (nog) niet merk baar. „Komt door het be perkte aanbod", meent Rich ter. „Ik zou liever wat grote re, sterkere meisjes bij me hebben. Maar dat is momen teel niet het geval". En ter aanvulling Tanneberger: „Het doet nu wat vrouwelij ker aan, inderdaad. En ver geet niet dat ook bij ons de geboortecijfers teruglopen, zodat het potentieel kleiner wordt". DICK KIERS Nieuwe leidsters bij NK schaken ARNHEM Jessica Harmsen en Hanneke van Parreren hebben het afgelopen week eind de leiding in handen ge nomen van de strijd om het Nederlands schaakkampioen schap. Het tweetal haalde anderhalve punt uit de twee ronden van zaterdag en gisteren. Van het topkwartet na vier ronden viel Aijette Cameron terug en heeft Erica Belle nog kans via haar afgebroken partij van gis teren, tegen Pernette Came ron, de nieuwe ranglijstaan voerster te worden. TOKIO De Verenigde Staten heeft tijdens de zwem- kampioenschappen van de Pan-Pacific in Tokio een wereldrecord gevestigd op de 4 x 100 meter vrije slag heren. Scott McCadam, Mike Heath, Paul Wallace en Matt Biondi noteerden 3 minuten 17,08 seconden. Het oude record (3.19,03) stond op naam van een ander Amerikaans kwartet, dat in Los Angeles Olympisch goud veroverde. Van het winnende kwartet was Biondi met vliegende start de snelste in 47,66. De andere tij den waren: McCadam als startzwemmer in 50,08, Heath in 49,51 en Wallace in 49,83. De Amerikaanse prestatie in Tokio was het zevende wereldrcord van het na-o lympische seizoen. Het record op de 4 x 100 meter vrije slag is nu 22 jaar in handen van de Amerikanen. Op 4 juli 1963 ontnam een clubteam van Santa Clara met 3.39,9 het wereldrecord een Franse formatie. Op 10 augustus een jaar daarvoor had Frankrijk 3.42,5 gezwom- Petra van Staveren Bij het negende internationale zwemfeest van de Vriezenveense zwemvereniging VZPC, heeft Petra van Staveren het Neder landse record op de 200 meter schoolslag voor 25 meter banen verbeterd en gebracht op 2.33,3 minuten. De Olympisch kampi oene was sinds 14 november 1984 in het bezit van de oude beste tijd met 2.33,6. Marcel van Stroet Voor de zesde keer in successie heeft Joop Lam de IJsselmeer- marathon van Stavoren naar Medemblik gewonnen. De Hilver- sumse zwemmer had bijna veertig minuten voorsprong op zijn naaste concurrent, Tom Brouwers. De Hagenaar Marcel van. Stroet (DES) werd derde. Lam zwom bij een watertemperatuur van ongeveer zestien graden, maar met een hinderlijke tegen wind de 25 kilometer in vijf uur 21 minuten en 45 seconden, vier minuten langzamer dan vorig jaar. Monique Slinger, die één uur en twintig minuten meer gebruikte dan Lam was de snelste dame uit het veld van tien deelnemers dat tot deze mara thon was toegelaten.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 15