NSF draagt taken over aan sportbonden Veilingomzet binnen vijf weken bijna 12 pet. omlaag IN EN OM DE KAS hond zoekt huis £«idóc(2oma*it Breed assortiment bloemen in Westland btnnen de perken Bruno verkoopt zichzelf slecht ■LANDEN TUINBOUW M ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1985 PAGT™ De goede lijn van de afgelopen weken bij bloemen veiling „Westland" te Honselersdijk zette zich voort Bij de snijbloemen bedroeg de meeromzet ten opzich te van 1984 maar liefst 53 procent. Dit resultaat kwam geheel voor rekening van de gestegen prijzen (gemiddeld 73 procent). De aanvoer was elf procent kleiner. Het verschil met 1984 is zo extreem groot, omdat het toen erg warm was met een zeer matige afzet. Het aangeboden assortiment is momenteel zeer breed. Om deze tijd van het jaar is nagenoeg alles verkrijgbaar. Zo is de aanvoer van cymbidium weer wat op gang gekomen. De mi ni's gingen tot 7 gulden 40 per tak. Ook de normaal cultuur chrysanten worden weer aangevoerd, met name de pluizers. Sheer Purple 92(104), Tom Pearce 82(96) en Rivalry 92(116) waren enige soorten van deze chrysanten, die goede prijzen maakten. Het nerineseizoen nadert en afgelopen week werden alweer 115.000 stuks geveild. De middenprijs was 90 cent, de hoogste prijs 220 cent. Binnenkort wordt euphorbia fulgens weer één van de grotere producten. Dit zal voorbehandeld aangevoerd gaan worden. Sinds kort zijn ook de anemonen weer verkrijgbaar. Na de komst van de Mona Lisa kan men bijna van een jaarrond-aanvoer spreken. De prijzen, die be haald worden, zijn goed. Bij de snijbloemen waren jaarrond- troschrysanten en trosanjers de toppers en op afstand volgen kleinbloemige rozen, standaardanjers, grootbloemige rozen, le- lie(tak), gerbera, freesia en gladiool (grootbloemig). Via im port-snijbloemen werd voor slechts 62.000 gulden omgezet en dat valt in het niet bij de andere snijbloemen, die voor ruim 16 miljoen gulden werden verkocht. De plantenafzet steeg de af gelopen week „maar" 33 procent, wat werd veroorzaakt door een stuksgroei van 24 procent en een prijsstijging van negen procent. Het einde van de vakanties betekent altijd een ople ving van de plantenafzet, waarvan vooral de bloeiende plan ten profiteren, zoals campanula 2,65. anthurium 4,39, begonia rieger 2,37, cyclamen 3,14, hibiscus 2,60, kalanchoe 1.22, lisi- anthus 2,41 en sinningia 2,35. Daarnaast werden de afgelopen week de eerste azalea's alweer aangevoerd voor prijzen van rond de 3 gulden. Hogere prijzen maken alles goed bij Berkel Ook bij bloemenveiling „Berkel en omstreken" te Bleiswijk was sprake van een hogere omzet dan de week ervoor, maar toch minder dan in dezelfde week van 1984. De aanzienlijk hogere prijzen maakten echter alles goed. Snijbloemen brach ten een 1/2 miljoen meer op dan in dezelfde week van 1984 en potplanten ruim 80.000 gulden oftewel meer dan 32 procent. Bij trosanjers werden prijzen van 50 75 cent geboekt voor Festival, Red Baron, Starlight. Karina en Patricia. Bij stan daardanjers werd een gemiddelde prijs van 24 cent geboekt en Pink Calypso werd met 68 cent de topper. De gemiddelde weekprijs voor jaarrondchrysanten was ruim 55 cent per stuk en gerbera haalde omstreeks 30 cent Hetzelfde kwamen de lelies uit, grootbloemige rozen kwamen tot gemiddeld 27 cent en de kleinbloemige op 20 cent. Het aanbod aan potplanten steeg met bijna 12 procent ten opzichte van 1984 en de op brengst met 13 procent. De omzet bij veiling West- land-Zuid in 's-Gravenzande is in korte tijd sterk gedaald. Bleek uit het veilingoverzicht van deze coöperatieve vei lingvereniging nog dat op 5 juli de veilingomzet ruim ne gentien procent groter was dan vorig jaar, op 9 augustus was deze geslonken naar 7,5 procent. In geld uitgedrukt betekende dit een teruggang in de meeromzet van 25,8 mil joen naar 13,3 miljoen gulden. In een tijdsbestek van nog geen vijf weken werd er dus 11,7 procent ingeleverd. Op 9 augustus was de totale omzet over 1985 180,4 miljoen gul den groot. Dit sterk terugval len van de omzet komt voor een zeer belangrijk deel door de lage tomatenprijzen. In de week van 5 tot 10 au gustus was de komkomme- raanvoer teruggelopen naar ruim 9,8 miljoen stuks. Hier mee was de aanvoer nog weer kleiner dan vorig jaar. Toen werden er in dezelfde ver- slagweek bijna 13 miljoen stuks aangevoerd. De export naar Engeland ondervond bij na geen verandering. Alle overige buitenlandse afne mers toonden minder belang stelling voor komkommers. De sortering 51/61 liep met een paar centen per stuk in prijs op naar 61 cent. Voor de sorteringen van 31 tot en met 51 varieerde de prijs van 26 tot 45 cent per stuk. Er wordt voor de komende weken weer een geleidelijke groei in de aanvoer verwacht door het op gang komen van de oogst van de nateelten. Er worden gelij ke of iets lagere prijzen ver wacht. Tomaten De aanvoer van tomaten werd wel iets kleiner, maar met de prijsvorming was het droevig gesteld. De prijzen waren al niet om over naar huis te schrijven. In de afgelo pen week moesten zowel de ronde als de vleestomaten in leveren. De middenprijs voor beide soorten zakte weg naar slechts 65 cent per kilo. Vorig jaar schommelde de prijs in dezelfde verslagweek rond f 1,40 per kilo. De export naar West-Duitsland onder vindt concurrentie van de op gang gekomen oogst van na- De naar comfortabele hoogte opgelopen prijs van de aubergi nes kelderde met ruim 1 gulden per kilo en kwam uit op 1,75. tuurtomaten. Deze oogst is vroeger van start gegaan dan vorig jaar en is twee keer zo groot. De export naar Frank rijk nam verder af en deze is aanmerkelijk kleiner dan vo rig seizoen. Engeland en Scandinavië zijn de afnemers die een groeiende belangstel ling toonden. Op de Engelse markt wordt er duidelijk ge profiteerd van het kleinere marktaandeel van de Kanaal eilanden Guernsey en Jersey. Er wordt een kleiner totaal aanbod van tomaten ver wacht. Naar alle waarschijn lijkheid zal er in de komende week voor de tomaten weer enig prijsherstel mogelijk zijn. ke van een vrij vast aanvoer- patroon. De aanvoer is alweer een aantal weken kleiner dan vorig seizoen. De gemiddelde prijs voor de groene paprika's trok aan naar 1,95 per kilo. Paprika 's Op de paprikamarkt is er voor de groene paprika's spra Bij de rode paprika's nam de aanvoer weer toe en de mid denprijs zakte weg naar 1,65 per kilo. De concurrentie op de Westduitse markt is nog steeds vrij groot. Italië expor teerde al weken ruim 2 mil joen kilo per week en is hier mee de belangrijkste concur rent voor het Hollandse pro- dukt. Er kunnen dan ook minder Hollandse paprika's op de Westduitse markt wor den afgezet. Alle overige bui tenlandse afnemers, te weten Engeland, Noord-Amerika, Scandinavië en Finland toon den een grotere belangstel ling. Ondanks een terugval in de export naar Noord-Ameri ka bleef deze toch nog be hoorlijk groter dan vorig jaar. Voor de groene paprika's wordt er op een gelijk aanbod gerekend dat tegen gelijke prijzen verkocht zal worden. De aanvoer van rood neemt waarschijnlijk nog wat verder toe. Veel ruimte voor prijs herstel zit er daarom niet in. In de lilt Het kleine aanbod van radijs in de eerste week van augus tus werd bij een sterke vraag tegen goede prijzen verkocht. In de afgelopen week keerde het tij weer en daalde de prijs van 54 cent naar 29 cent per bos. Het aanbod van radijs zit weer in de lift, veel ruimte voor prijsherstel zit er niet in. De naar comfortabele hoogte opgelopen prijs van de auber gines kelderde met ruim 1 gulden per kilo en kwam uit op 1,75. Een ruimer wor dend aanbod houdt de prijzen onder druk. Het aanbod van sla valt op het ogenblik aan merkelijk kleiner uit dan vo rig jaar om deze tijd. Hierdoor liepen de prijzen in de afgelo pen week op naar gemiddeld 39 cent per krop. Er wordt een geleidelijke groei in de aanvoer verwacht en de prij zen houden waarschijnlijk re delijk stand. De aanvoer van bloemkool is veel kleiner dan vorig jaar, toen werden er om deze (ijd meer dan 2 miljoen stuks per week aangevoerd. Op het ogenblik haalt men nog geen 1 miljoen stuks. Als gevolg hiervan liggen de prij zen veel hoger dan vorig jaar. In de afgelopen week liep de prijs voor de „zessen" zelfs op naar 2,45 per stuk. De „ach ten" noteerden 2,15 per stuk. De aanvoer en de vraag naar prei gaan de laatste we ken hand in hand. Het con stante aanbod wordt tegen vaste prijzen verkocht. In de afgelopen week kwam de middenprijs op 1,11 per kilo uit. Voor de komende week wordt er niet veel verande ring verwacht. Ijsbergsla werd weer duurder, namelijk 1,12 per stuk. Vorig jaar werd er voor het grotere aan bod 41 cent per stuk betaald. De prijs lijkt niet te verande- Tuin op televisie De belangstelling voor het groene gebeuren groeit nog ek Handelaren in bloemen en planten kunnen daarvan getuJ in het hele land bestaan wachtlijsten van mensen die in a king willen komen voor een volkstuin. Een lapje „eigen", waarop de een groenten verbouwt, de ander snijbloemen r derde een klein vruchtenboomgaardje heeft. Deze toenemende belangstelling voor de tuin is voor de sti Teleac aanleiding opnieuw de cursus „Planten verzorgen i en tuin" op het scherm te brengen. In het najaar van 1982 trok deze cursus al meer dan 23.( schrijvingen en verwacht wordt dat dat aantal nu nog hof worden. Wie de cursus drie jaar geleden gevolgd heeft, i nert zich nog hoe. hij in elkaar zit. De televisielessen besta twee gedeelten. De eerste twintig minuten gaan over de I Kamerplan ten In de laatste tien minuten komen de kamerplanten aan d» J Door de hele cursus loopt als een rode de aanleg van een t een nieuwbouwwoning, de zogenaamde Teleactuin. Verd men onder meer aan de orde; verzorging en bemesting, z en het vermeerderen van planten binnen en buiten. De sen van de cursus zijn ongewijzigd gebleven maar de radid zijn voor de herhaling geheel vernieuwd. Punt van kritiek op de eerste uitzending van de cursus w I melijk dat er zeer weinig aandacht besteed werd aan de I tuin. Terwijl steeds meer mensen juist daarvoor grote belat ling hebben. In twaalf radio-uitzendingen komt die moesti centraal te staan onder het motto: "Milieuvriendelijk tuit in de moestuin". De radioprogramma's bestaan uit een theoretisch deel da sluit op het betreffende hoofdstuk in het cursusboek. D volgt een praktisch gedeelte naar aanleiding van de aanlL p_ de modeltuin in het Buitencentrum De Kemphaan in AP Ook worden in de radioprogramma's aanvullende informP* tips gegeven. Onderwerpen die aan de orde komen zijnDol meer: inrichting van de moestuin, vruchtwisseling, grondels j king, bemesting, het oogsten en het bewaren en verwerkten de oogst. Ook wordt er een programma gewijd aan tuij:ng( door gehandicapten. Open dag v^n vers De cursus is door Teleac in samenwerking met de Konijn Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde opgezet en same opj verschillende afdelingen van de maatschappij organiseert kke in april van het komende jaar een open dag. De bedoeling y van is om onder leiding van deskundigen technieken op t bied van het verzorgen van tuin- en kamerplanten in deovei tijk te oefenen. Zowel cursisten als oud-cursisten kunn«n die open dag meedoen. »USS( De Teleac-moestuin in Almere wordt zaterdag 31 augusti^ ge cieel geopend door minister ir. G.J.M. Braks van landbq Cl visserij. Die officiële opening valt samen met de Zomt' markt die dit jaar voor de vijfde keer wordt gehouden i> tencentrum De Kemphaan. De markt duurt twee dagen dag en zondag) en is geopend van 10 tot 17 uur. Op de f laten zo'n vijftig ondernemingen, instellingen en verenig dat hun ideeën en produkten zien. Die hebben als gemeensc^ree] lijke noemer dat ze vooral milieuvriendelijk zijn. mva Modeltuin ,areJ Vijf Op het terrein van de Kemphaan liggen naast de TeleaoBeh tuin nog een modeltuin groenteteelt, een kruidentuin, een tuin, een graangewassentuin en een vijvertuin. ook Bij de Teleaccursus hoort een rijk van plaatjes voorziet^ van 320 pagina's. Bij de radiolessen is een apart boek ge over de moestuin. Oud-cursisten kunnen het nieuwe boe de moestuin apart aanschaffen. De twaalf tv-lessen beginfO ge zondag 13 oktober op Nederland 1. Ze worden elke zond van gezonden van 15 tot 15.30 uur. De twaalf radiolessen zijntuw lijks te beluisteren vanaf vrijdag 6 september op Hilvenrg a; Die uitzendingen zijn van 9.30 tot 10 uur. Ooi "Mt f le ■^enhe DEN HAAG De Nederland se Sport Federatie (NSF) gaat de bakens aan het eind van dit jaar voor wat betreft het ge ven van cursussen danig ver zetten. De grootste sportkoepel in ons land naast de NKS (Ne derlandse Katholieke Sportfe deratie). de NCS (Nederlandse Culturele Sportbond) en NCSU (Nederlandse Christelij ke Sportunie) stoot namelijk tegelijkertijd drie opleidingen af. De bekendste in het land der afkortingen is de ABO, de algemene basisopleiding. Maar ook de cursussen RSL (recrea tie-sportleiders) en BK (be- stuurskader) behoren vanaf 1 januari tot het verleden in NSF-verband. De Nederlandse Sportfederatie is na twintig jaar met het orga niseren en geven van cursus sen als bovengenoemde bezig te zijn geweest tot de conclusie gekomen dat deze in de huidi ge opzet niet meer voldoen. Frans Tordoir, medewerker van de afdeling sportontwik keling en opleiding van de NSF, vertelt waarom. „Geble ken is de laatste jaren dat de opleidingen, die wij organi seerden steeds meer gingen functioneren als eindstation. De bedoeling van bijvoorbeeld de ABO-opleiding was, dat cursisten na het volgen van deze cursus, een vervolg deden binnen de organisatie van hun eigen sportbond. Welnu, dat bleek steeds minder het geval. Op het laatst was het zo dat ze ventig procent van de cursis ten het na de ABO-cursus voor gezien hield. En dat was nim mer de bedoeling. Vandaar dat drie jaar geleden al is besloten om de NSF-inbreng aan het eind van dit jaar te staken". Zelf ter hand Het is de bedoeling dat de on derscheidene sportbonden zelf deze basisopleiding ter hand gaan nemen en dan integreren in al bestaande, eigen techni sche cursussen, die zijn toege spitst op de specifieke aspecten van de onderhavige sport. Tordoir „Tot dusver was het meestal zo dat een sportbond bij het toelaten van cursisten op de eigen opleiding de alge meen gerichte ABO eiste. Dan is het alleen daarom al een be tere constructie als een bond alle onderdelen gewoon in ei gen hand houdt". De NSF stoot ook de recreatie leiders-opleiding en kadero pleiding af, omdat deze even eens beter in eigen gelederen bij de bonden kunnen worden georganiseerd. Bovendien speelde een afnemende be langstelling voor deze twee cursussen ook een niet geringe rol. Tordoir: „Dat vloeit voort uit het bekende idee bij de mensen, die denken: ach alles loopt toch goed in de club en waarom zou ik dan zo'n kade ropleiding gaan volgen En in de sportbonden is de belang stelling voor die recreatieve opleiding ook nooit zo groot, omdat de meeste bonden toch voornamelijk ziin gericht op het wedstrijd-element. Van daar dat deze twee opleidingen voornamelijk werden gevolgd door mensen, die er in het so ciaal-cultureel werk gebruik van wilden gaan maken. En dat is nooit onze doelstelling geweest. De NSF richt zich op het sportgebeuren". Iets hoger niveau De NSF gaat de vrijkomende capaciteit die in eigen gelede ren ontstaat door het opdoe ken van de drie opleidingen, gebruiken om zich meer te richten op de nationale sporta- cademie, de NSA. Tordoir: „We gaan ons in feite op een iets hoger niveau bewegen. Waar het in de praktijk nog wel eens een probleem was om de cursisten in staat te stellen het niveau van de ABO te la ten aansluiten bij de vervolg cursussen in de eigen bond gaan wij nu op één niveau, dat van de NSA, tal van activitei ten ontplooien. Zoals het orga niseren van congressen, the madagen en dergelijke. Maar dat blijft uiteraard niet onze enige bezigheid. We blijven onze kennis beschikbaar stel len aan de aangesloten bon den. Doordat we uit een groot arsenaal aan deskundigen kunnen putten kan een bond zo de gewenste kennis opne men". De nieuwe regeling is een ge volg van een gezamenlijk ini tiatief van het ministerie van WVC en de NSF. Zo komt dus een einde aan de vijftien jaar geleden met enige bombarie geïntroduceerde ABO-cursus, die in de praktijk niet bleek te voldoen. Hoewel jaarlijks tweehonderdvijftig van die al gemene basisopleidingen wer den georganiseerd en de ani mo redelijk groot bleef was de bottle neck het feit dat slechts dertig procent van de cursisten het inderdaad als begin van een verdere vorming be schouwde. De rest haakte af, wel enige kennis rijker, maar niet beschikkend over welke bevoegdheid dan ook. De beurt is nu aan de sportbon den. FRANK WERKMAN r .Ka Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubri'dept „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond yersil soms ook wel een kat) beschreven die in het asiel v«tste blijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan... zij het dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek b schreven honden zijn óf gevonden ól door hondenbezj ters naar het asiel gebracht. Ze worden om uiteenlop< de redenen afgestaan, vaak begrijpelijk, maar soms e volslagen onzinnig. De in „Hond zoekt huis" beschrevj dieren zijn alle goed gezond, hebben een wormenki ondergaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling t circa 80 gulden (voor katten is dat 45 gulden) ten bJ van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: Nieuw Lei| Dierenasiel, Besjeslaan 6b, Leiden. Tel.: 411670. Ge pend di. t/m vr. 10-12 en 14-16 uur. Zondag en maandi gesloten. Bruno zit al weer een heel tijdje in het asiel en volgens de beheerders komt dat om dat deze hond over een zeer zware blaf beschikt. Nu is dat op zich niet zo bezwaarlijk ware het niet dat Bruno zijn zware stem zeer regelmatig aanspreekt. Wie voor de kooi van deze hond staat, krijgt daarom geen goede eerste in druk van Bruno. En het eer ste contact is nou eenmaal zeer belangrijk. Wordt Bruno uit zijn hok gehaald, dan houdt hij zich keurig stil. Dat blaffen is niet meer dan goed bedoelde waaksheid. Er is nog een aantal redenen waarom Bruno niet aan een nieuwe baas komt. Hij ziet er gewoon uit en daarbij komt ook nog eens dat dit doorsnee hondje zeven jaar oud is. De trouwe lezers van deze ru briek weten hoe belangrijk leeftijd is; oudere honden ko men veel moeilijker aan een nieuwe baas dan jonge dieren. Maar met zeven jaar kan een hond beslist niet oud worden genoemd, dat Bruno in de kracht van zijn leven is, lijkt een betere typering. Bruno werd gevonden in de Tollensstraat in Leiden en op 17 mei van dit jaar belandde hij in het asiel aan de Besjes laan. Het is een bastaard reu met een gladharige vacht. Bruno is overwegend bruin van kleur, maar ook komt hier en daar een wit tintje om de hoek kijken. Hij heeft han goren en een lange staart. De hond van deze week staat ste vig op de poten en heeft een fel koppie. Bruno is echt een kordaat beest. De hond is lief en voor kinde ren een aardige en plezierige speelkameraad. Aanhankelij ke Bruno is namelijk nog be hoorlijk speels en levendig. Zijn liefde blijft niet beperkt tot de mens, met viervoeters zoals honden en katten kan hij het goed vinden. Met hon den beter dan met katten, maar dat is logisch. Het dier is dol op wandelen en aangezien hij zich keurig gedraagt in de auto kan zonder problemen een ritje naar het strand wor den gemaakt. De toekomstige baas van Bru no moet één advies zeer goed ter harte nemen. Laat Bruno niet te lang alleen. Wordt dat wel gedaan, dan zal het beest gaan blaffen en dit zware stemgeluid zal door de buurt bewoners niet echt op prijs worden gesteld. De hond van deze week is overigens geen beest voor een flat, hij heeft toch wel de ruimte L Bruno zou een prima en zijn. Joris, de biddende hond de rubriek van afgelop< terdag werd aangeg heeft nog geen nieuw* gevonden. Er zijn wef paar mensen naar heri men kijken, maar hij toch niet de geschikte hr zijn. Zo had één belai) lende katten en Joris i?elea( goed gezelschap voor ka

Leidse Courant | 1985 | | pagina 20