Met een pot vol goud zijn ze niet eenste motiveren! finale EEN VOORBEELDIGE PROF ARABIEREN IN TRAININGSKAMP OP PAPENDAL ZATERDAG 17 AUGUSTÜ BRYNE/DEN HAAG Een trainingskamp biedt uitstekend gelegenheid te observeren hoe voet ballers zijn. Spelers leren kennen in hun mens zijn in diverse situaties. Met hun kwaliteiten èn hun onvolkomenheden, zoals ieder mens die heeft. Het trainingskamp, dat FC Den Haag vorige week in het Noorse Bryne hield, leverde een zeer positief beeld op van Heini Otto. Nooit zeuren, altijd aar dig, hoffelijk en vooral goed voetballen. Natuur lijk, iemand die als speler vier seizoenen FC Am sterdam in goede en slechte doen heeft mee gemaakt, drie jaren bij FC Twente in grote voor- èn tegenspoed heeft doorgebracht, vier jaar prof was bij de Engelse club Middlesbrough en één interland met Oranje meepikte, behoort ook te weten wat bij een prof voetballer past en wat van hem wordt ver wacht. En ook op grond van zijn leeftijd, volgen de week zaterdag wordt hij 31, mag Otto zich een routinier noemen. Bovendien wekt Heini Otto niet de indruk blasé te zijn nu hij in Ne derland is weergekeerd bij slechts een eerste-divisieclub. Over „slechts" wil hij helemaal niet pra ten. „FC Den Haag is een club met ambitie, één van de toonaangeven de in de eerste divisie. Vanwege meneer Stoop, die ik heel goed ken uit de tijd dat ik bij FC Amsterdam speelde, ben ik er ook naar toe ge gaan. Binnen een paar uur was ik rond over een contract voor drie FC Twente had trouwens ook geïn formeerd. Heini Otto, een en ander in juiste proporties brengend: „Ma nager Ton van Dalen belde, vroeg zuiver informatief hoe mijn situatie was. Toen FC Twente Dick Schoe naker aantrok, was ik er natuurlijk niet meer in beeld". Geenszins Desalniettemin is de éénvoudige (oud-)international geenszins onte vreden met FC Den Haag. „Orga nisatorisch ervaar ik deze club als goed. Dat trainingskamp in Noor wegen is keurig geregeld. Je hoef de niets te vragen, alles stond op papier. Alleen, daar waar de kosten moesten worden gedrukt, werd het wat rommelig". „Of het een hele overgang was van Middlesbrough naar FC Den Haag? Heini Otto Zo ervaar ik de stap van een En gelse full-proforganisatie naar FC Den Haag niet, het is allemaal wel anders. Het meest problematisch vind ik het feit, dat ik op 11 mei in Engeland mijn laatste wedstrijd speelde en de voorbereidingsperio de bij FC Den Haag eigenlijk te kort is". Desondanks is Heini Otto er al spoedig in geslaagd aanmerkelijk meer evenwicht te brengen op het Haagse middenveld, wat dat in de vorige voetbaljaargang vrijwel vol ledig ontbeerde. Met het veelvuldig onderbreken van vijandelijke aan vallen en het strooien van bruikba re, perspectiefrijke passes trad Hei ni Otto weliswaar niet spectaculair op de voorgrond, maar was tot dus ver in die zogenaamd onopvallende rol wel voortdurend de meest op vallende middenvelder bij FC Den Haag. Een opvallende middenvel der ook met in zekere mate de uit straling van een leider. Met een uitstraling, die ook geen twijfel doet bestaan over capaciteiten. Otto wil trouwens niet anders dan daar spelen waar zijn kwaliteiten op hun waarde worden geschat. Zo doende is hij ook naar Nederland teruggekeerd, want bij Middles brough werd een speltype gehan teerd, dat hem niet meer lag. „Ver koop mij dan maar", stelde hij voor. Middlesbrough ging er op in en hoewel zijn contract nog een jaar doorliep vloog hij voor een „redelijk prijsje" naar deze zijde van de Noordzee. „Big Mouth" Aanvankelijk huisde hij met zijn vrouw en twee dochters (zes jaar, respectievelijk achttien maanden) in een stacaravan in Noordwijker- hout. Inmiddels is er definitieve huisvesting gevonden in Hoofd dorp. Otto's vrouw verzette zich in het begin tegen een terugkeer naar Nederland. Het leven in Engeland beviel haar immers uitstekend. Heini Otto kan dat slechts met haar eens zijn. Ook wat het voetbal be treft, al speelde Middlesbrough de laatste jaren niet meer in de eerste divisie daar. „Toen ik er kwam, was dat nog wel het geval. Ik debu teerde zelfs tegen Tottenham Hot spur en scoorde bovendien. In het zelfde seizoen degradeerden wij naar de tweede divisie. Ik heb er gewerkt met de beste coach die ik ooit heb meegemaakt. Malcolm Al lison. Big Mouth (Grote Mond) noemde men hem. Dat hij er de laan uitvloog, kwam volgens mij doordat het bestuur de belofte spe lers te mogen kopen niet nakwam. Jacky Charlton heeft toen nog twee maanden de club gerund". Pieken en dalen kende Heini Otto ook bij zijn twee voorgaande werk nemers, FC Amsterdam en FC Twente. „Ik was nog geen twee maanden van mijn eerste duppie SDW weg, of ik kwam in het eerste elftal van FC Amsterdam. In de tijd van de UEFA-Cup. Tegen Hi bernians Malta, Inter Milaan, For- tuna Düsseldorf en FC Köln. Een machtige tijd, waarin ik ook mijn enige interland speelde. Heel toe vallig trouwens. Ik bracht mijn clubgenoten Jan Jongbloed en Nico Jansen weg naar Schiphol. Ik dronk wat koffie toen Knobel, bondscoach destijds, naar mij toe kwam met de vraag of ik mee wil de, omdat Willem van Hanegem ge blesseerd was. Kon nog net thuis mijn voetbalschoenen en wat toilet gerei halen. Ik speelde in Belgrado tegen Joegoslavië ook nog, als in valler voor Peter Arnzt. FC Am sterdam trok destijds te weinig pu bliek om de full-profstatus van de spelers te handhaven. Dat beteken de veelal verkopen, zwakker wor den, mindere resultaten en uitein delijk zelfs degradatie. Bij FC Twente had ik het ook soms wat moeilijk. Ik kwam voor het eerst op eigen benen te staan, trouwde toen en moest een dag later de re play van de bekerfinale tegen Ajax spelen. Bij FC Twente waren er destijds veel aan- en verkopen, Kohn vloog als trainer de laan uit, wij gingen af tegen'het Griekse Pa- nionios voor de Europa Cup. Onder trainer Hennie Hollink kwam ik weer in aanmerking voor Oranje, in 1980 was ik zelfs stand-by voor het EK". Terug in Nederland lijkt Heini Otto zijn loopbaan te besluiten met drie jaar bij FC Den Haag. „Besluiten, besluiten, dat weet ik nog niet. In ieder geval ga ik wel denken en werken aan mijn toekomst, de pe riode na mijn loopbaan als actief voetballer. Ik heb een marktdiplo- ma, maar maakte daar m bruik van. Ik wil wel doori. trainer, heb destijds het J Oefenmeester II via de en profcursus behaald". T w*j FRANS LEERMfJ1^ adert kr< n. V falie g Ir indei ARNHEM Peter Bosz en Jan van Deinsen wanen zich de laatste dagen voetbalmis sionaris. Het duo is ingescha keld bij de training van een op Papendal neergestreken gezelschap Arabieren, dat bij het tweetal voor grote hilari teit en verbazing zorgt. Het is al voorgekomen, dat Bosz en Van Deinsen zich discreet in de bosjes van het nationaal sportcentrum moesten terug trekken om de danig op de proef gestelde lachspieren even rust te gunnen. De voet ballers uit de Verenigde Ara bische Emiraten vermaakten zich overigens ook prima. Het Nederlandse klimaat bevalt hen uitstekend, het geld kan soepel rollen en de aanblik van de Europese vrouw blijkt verhelderend te werken. Toen Emerates Club uit Ras-Al- Khaiman het afgelopen seizoen uit de hoogste voetbalafdeling degra deerde, dokterde de steenrijke sjeik Faisal een ambitieus plan uit om zijn talenten voor te bereiden op een snelle come back naar de „ere divisie". Zes weken trainingsstage in Neder land, daar zouden ze van opknap pen. Geld speelde zoals te doen ge bruikelijk geen rol. De technische staf werd a raison van een half miljoen gulden per jaar uitgebreid met nog een Braziliaanse trainer en de complete selectie werd per Boeing overgevlogen naar Schip hol. Aangekomen in Nederland do ken de Arabieren kleumend in hun kragen. De temperatuur in het thuisland schijnt in deze periode van het jaar rond de 50 graden Cel sius te schommelen en dan valt de kille Hollandse zomer je rauw op het dak. „Op dal moment was het toch rond de 25 graden", vertelt Peter Bosz. „Wij liepen allemaal met dikke zweetdruppels op ons voorhoofd en zij hadden het koud". Vandaar ook dat het gezelschap on langs met handschoenen en mutsen Jan van Deinsen (vierde van rechts) en Peter Bosz geven op Papendal uitleg aan een Arabier. getooid op de tribune naar een oe fenwedstrijd zat te kijken. „Het is koud jongens", had „captain" Jaio, een van de Brazilianen, laten we- Schoolreisje Peter Bosz (RKC) en Jan van Dein sen (ex-Feyenoord, afgekeurd voor topvoetbal) zullen de eerste busreis vanaf het Oosterbeekse hotel naar Papendal niet snel vergeten. Het hele gezelschap tetterde vrolijk mee op de tonen van Oosterse mu- ziekklanken. Net een schoolreisje, zo gezellig. Toen een van de over wegend jeugdige Arabieren twee zomers geklede jongedames ont waarde, stond de hele bus meteen op stelten. „Ze begonnen ineens al lemaal te gillen", weet Bosz zich te herinneren. „En de bus sloeg zowat om. Later werd mij duidelijk dat de meesten voor het eerst een vrouw zagen. Zonder sluier althans. Op Papendal gaf dat ook de nodige toestanden. Omdat het regende gingen we de sporthal in en daar bleek een turnselectie te oefenen. „They are half naked", gilde de dokter me tegemoet rennend. Een groep spelers dook proestend van de lach weg. Toen ze na vijf minu ten bijgekomen waren, kwamen ze nieuwsgierig om de hoek kijken en weer lachen natuurlijk. Tja, dat zijn ze niet gewend". Geen armoe Overvallen door de welvaart zijn de inwoners van de Emiraten. Ie dere inwoner krijgt zijn deel van de olie-opbrengst als een soort bo nus en armoe bestaat er niet. Jan van Deinsen: „Ik heb begrepen dat het land aanvankelijk net zo arm was als Ethiopië. Nog niet zo lang geleden waren het piraten. Elk schip dat langs kwam werd geën terd". Peter Bosz: „De voetballers zijn moeilijk te motiveren. Al zet je een pot goud voor hun neus, ze doen geen stap te veel. Ze schijnen alle maal schatrijk te zijn. Ze lachen dan ook de hele dag. Als ze voor straf twintig keer moeten opdruk ken trouwens ook. Ze zitten hele maal nergens mee". Een slimme sportzaakhouder heeft al goede zaken gedaan met de Ara bieren. Gymschoenen hadden de heren nodig. Dus werd de hele col lectie uitgestald. Uiteindelijk viel de keus op de allerduurste in het assortiment: hardloopschoenen van de firma Karhu voor driehonderd gulden per paar. Even later van hetzelfde laken een pak toen er nieuwe voetbalschoenen moesten komen. Alleen het duurste was goed genoeg en de middenstander had de dag van zijn leven. „Maar voor andere dingen kunnen ze nog geen dubbeltje missen", moppert buschauffeur Toon, die zich als een voetveeg behandeld voelt en geen tipgeld zegt te ontvangen. Toon heeft de afgelopen weken ook het nodige meegemaakt en kan daar smeuïg over vertellen. „Maar dat is niet voor in de krant", klinkt het samenzweerderig. Ook de sjeik Het zijn dertig voetballers, in leef tijd variërend van 15 tot 35 jaar, die voor zes weken zijn neergestreken in het exclusieve hotel De Bilder- berg in Oosterbeek. Naast de uitge breide begeleidingsgroep (dokter, manager, trainers) is ook de sjeik zelf aanwezig. De geraamde kosten (alleen overnachting en ontbijt) be dragen ongeveer twee ton. Maar zoals gezegd, geld speelt geen rol. Aardige anekdotes daarover zijn er genoeg. Zo verscheen de sjeik onlangs in een Oosterbeekse bank om wat contant geld op te ne men. Toen bleek dat hij anderhalve ton verlangde, ontstond er lichte paniek bij het bankpersoneel. Peter Bosz: „Die sjeik heeft me daar een stampij gemaakt. Hij moest de vol gende dag terugkomen en begreep er niets van. Voor zo'n man stelt anderhalve ton natuurlijk niets voor". Vandaar ook dat Jan van Deinsen uitgelachen werd toen bleek dat hij zich in een zuinig Fiatje verplaatst. Belachelijk, moeten de Arabieren gedacht hebben. Een vent die vijf tien jaar betaald voetbal gespeeld heeft in zo'n autootje. Zij hebben immers allemaal automobielen voor de deur staan die h*|ru. gauw een ton kosten. Bosz: „De meesten hebbei- heidsbaantjes, bij de politi^° leger. Sommigen studerezoaj, Toen ze net hier waren, haLwo de Ramadan achter de rug. ejej of hun leven er vanaf hi^eej jongen kwam in drie dagenf mu aan. Thuis zijn ze ook alle ove' gewend en hier komt vlee^ngei patat op tafel". Trainen :end ■en v Elke dag zijn de Arabieren j.°P of vijf in de weer met trainr dat de vonken eraf vliege^n -c ze zijn bézig. Van Deinsen: £ni€ ten enorme verschillen tuinem, spelers. Laatst bij een Cotr v' haalden sommigen ruim dit F meter, maar er was er ook s 5, slechts negenhonderd metër de. Op het laatst gingen all. armen nog heen en weer", j"®' Bosz: „Ze kunnen voor geef.] 1 voetballen. Het is nog niet <u°P' niveau van de vierde klasse n,!s fraai doelpunt. Hele grote f"n hebben ze natuurlijk ook5" doelpunt was opgenomen.5 dertig meter in de kruising, geluk natuurlijk, 's Avonds hotel hebben ze het wel n< keer afgedraaid". Van Deinsen: „Het voetbf~"~ daar nog in de kinderschoei moet het hier ook ooit zijn Ze beginnen pas met voetbi-atje vijftien jaar zijn. Veel te or zitten er tussen die het nooijg :a; leren, maar Aloe-Ali, een T van aan, Sala, Jassas en Eiad zij^a||a) voetballers. Keeper Nabil'verj een goeie. Maar ze moeten fyoor leren. Als het financieeel «bmr0 kelijk is, wil ik er wel heenercor jeugdvoetbal op poten te zejatje zal dan wel door de nodige peltjes moeten heenbijten: èrprc veau, de temperatuur en de^tleb motivatie. De enige maniervoor gasten aan de gang te krijge)rom] aantrekkelijke training. en g dOv RUUD DE J-hoc 4 imun

Leidse Courant | 1985 | | pagina 16