Ruding voelt niets voor KI £eidóc(3ou/ta/nt Minister denkt aan verplichte omscholing werklozen ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1985 k Den Haag is bezig terug te keren van va- Volgende week vergadert het kabinet al iver de afronding van de miljoenennota. De g van de bezuinigingen voor 1986 is al gerui- bekend: 8,2 miljard. De verdeling in hoofdlij- >nnen we ook al. Twee miljard moet opge- worden door de uitkeringstrekkers, twee mil- lor ambtenaren en trendvolgers, een miljard e sector volksgezondheid en de rest wordt ld over de departementen, ve nog geen antwoord op hebben is de vraag van het kabinet-Lubbers nog een verkiezings- tje te wachten staat. Er lijkt ruimte voor een verlaging van sociale premies, maar krijgen ook en in welke mate, en doet minister Ru- an Financien zelf nog een duit in het zakje? vindsman werd donderdag 46 jaar. Vergezeld :ht olifanten van een circus, die voor de ra- in het ministerie een concert weggaven, ging arlementair redacteur Arjen Broekhuizen bij ister op de thee en vroeg hem welke traktatie r de belastingbetaler in petto heeft. wat stof opwaaien met zijn gerucht makende uitspraken over Tante Truus. Ook thans zijn deze berich ten hem niet ontgaan. „Het is aar dig bewijsmateriaal voor wat ik vroeger heb gezegd. Maar dat maakt mij soms wel wanhopig. Ik stel voortdurend dat er iets ver keerd is op onze arbeidsmarkt. Daar komt dan kritiek op. Dat mag best, maar dan blijkt later in de( praktijk dat er toch iets niet klopt".' „Het grootste probleem blijkt het gebrek aan scholing. Als overheid hebben we daar al veel geld en moeite aan besteed. Werkgevers en werknemers hebben daar echter in vorige jaren veel te weinig aan ge daan. Het probleem lijkt overigens steeds meer structureel en een mentaliteitskwestie te zijn. Ik denk toch dat we verder moeten overwe gen meer prikkels in te bouwen, in de sfeer van de beloning. Moet je niet zorgen voor meer stimulansen om een baan te zoeken? Meer ver plichting tot omscholing instellen?" „Mensen voor wie dat allemaal niet zo hoeft en die vooral te vinden zijn in de kringen van de oppositie zou ik toch eens willen aanraden te gaan kijken in landen die zij zelf altijd als sociaal paradijs ten tonele voeren. Zweden en Oostenrijk bij voorbeeld. Socialistisch geregeerd met een gunstig sociaal zekerheids stelsel, die echter veel hogere drempels voor een uitkering op werpen dan wij en die schrappen als er geen herscholing wordt geac cepteerd. Wij zijn nog steeds te soe pel". Minder solide Minister Ruding windt er nog steeds geen doekjes om. Als het aan hem ligt blijft het kabinet vast op zijn no-nonsense-koers. Toch lijkt het ambitieuze bezuinigingspro gramma voor 1986 minder solide dan de minister doet voorkomen. We lopen de verschillende posten nog eens gezamenlijk door. Allereerst de ambtenaren. Die heb ben intussen heel andere gedachten over hun arbeidsvoorwaarden in 1986 geuit dan het kabinet. In plaats van de bevriezing van de in komens in de collectieve sector, die uitgangspunt is van het kabinet, willen de twee grootste centrales van overheidspersoneel, de bij de FNV aangesloten ACOP en de CNV-bond CFO, juist een koop krachtverbetering voor hun leden. Zo gaapt er dan in elk geval een gat van twee miljard tussen de ambtenaren en het kabinet. In feite is de kloof echter nog veel groter doordat een bedrag van 640 miljoen gulden aan bezuinigingen over 1985 nog steeds niet is ingevuld. Het gaat dan vooral om de kosten van de herbezetting van de plaatsen die open vielen door invoering van de 38-urigé werkweek. Minister Ru- ding heeft hierover nog altijd geen akkoord bereikt met minister Riet kerk, die als ambtenarenbaas vindt dat de schatkist die kosten maar voor zijn rekening moet nemen. De toestand zo overziend krijgt het kabinet er nog een zware dobber aan om dat totaal van 2,64 miljard binnen te halen. Minister Ruding gelooft echter dat 't allemaal nog best mee kan vallen: „Ik verwacht geen herhaling van de ambtenaren- acties zoals in het najaar van 1983. Ik krijg nog niet zoveel hoogte van wat de AbvaKabo precies wil, want dat wisselde deze maand nog per week. De ambtenaren mogen trou wens niet uit het oog verliezen dat wij dit jaar door rangenverhogin gen en periodieken al veel meer' dan vorige jaren hebben uitgege ven aan incidentele salarisverho gingen voor ambtenaren. Als ik dat meetel is een bezuiniging van twee miljard veel minder ambitieus". „Maar los daarvan geloof ik dat we een deel van dat geld ook buiten het directe inkomen van de ambte naren kunnen binnenhalen. Alles wat je doet in de sfeer van de pen sioenen door de rijksbijdrage aan het ABP te verminderen, komt niet direct tot uitdrukking in de koop kracht van de werkende ambtena ren. De wens van koopkrachtbe- houd vind ik trouwens een begrij pelijke. Het is ook ons streven dat te bereiken, maar ik kan het nog niet met zekerheid beloven. Vol gende week gaat het kabinet zich buigen over de haalbaarheid daar van, die vooral afhangt van de mate waarin wij premies en/of be lastingen kunnen verlagen". Trendvolgers Een deel van de bezuinigingen op de overheidssalarissen moet door detrendvolgers worden opge bracht. De mogelijkheden voor de overheid om in hun arbeidsvoor waarden in te grijpen zijn zeer be perkt. Hoe denkt Ruding dat te klaren? De minister geeft ruiterlijk toe dat dit een probleem wordt. Hij verwijst naar zijn collega van Soci ale Zaken, Jan de Koning. „We hebben in het kabinet een taakstel ling afgesproken. Het is aan mijn collega die te realiseren. Meer kan ik er echt niet over zeggen". Daar zit dus een risico. Maar zo zijn er meer. Ook de sociale zekerheid moet volgend jaar weer twee mil jard aan ombuigingen opbrengen. Naast ëen bevriezing moet de in voering van de stelselherziening geld gaan opleveren. Vooral de ineenschuiving van ww en wwv tikt aan. De stelselherziening is echter, zoals wel vaker met omstre den operaties in dit land, al her haaldelijk uitgesteld. Minister Ru ding: „Ik betreur dat zeer. Het is ook slecht voor de begroting. Je mist bezuinigingen en financie ringsverschuivingen ter ontlasting van de schatkist, vooral door de sa mensmelting van ww en wwv. Dat loopt per maand heel hard op. De sociale fondsen varen daar wel bij, maar mijn schatkist niet. Ik ben daar zeer bezorgd over. Voor mij is dat een extra reden om voorzichtig te zijn met belastingverlaging. Ik krijg immers in 1986 minder geld binnen en de burgers houden toch al meer in hun portemonnee door lagere premies". De druk om de herziening van de sociale zekerheid nog verder uit te stellen en over de verkiezingen van mei heen te tillen zal de ko mende maanden nog toe nemen. Als het aan Ruding ligt bezwijkt het kabinet daar niet voor, maar het ligt niet aan de minister alleen. Deze onzekerheid speelt hem danig parten bij het doorhakken van de knoop over een eventuele belas tingverlaging, zo geeft hij toe. Ook al in het licht van andere onzeker heden blijkt Ruding opnieuw zeker niet te trappelen om een cadeautje weg te geven. „Ik wijs er ook nog eens op dat de koopkracht tot nog toe gunstiger is uitgevallen dan bij het aantreden van dit kabinet werd geraamd. Dat komt ook tot uit drukking in een aantrekkende con sumptie. We moeten ons dus zeker geen zieligheid aanpraten". Aardgas We spraken over financiële risico's. Een van de grootste vormen de aardgasbaten. Dit jaar werd de mi nister gezegend met een serie mee vallers op dat terrein. Een uiterst strenge winter zorgde voor een grote afzet en een hoge dollarkoers voor een sterke prijs. Voor 1986 ziet het plaatje er heel anders uit. Op nog zo'n winter kan een man als Ruding moeilijk rekenen en de dol lar is al heel wat goedkoper gewor den. De terugval in de aardgasop brengst komt zo extra hard aan. „De onzekerheid van de aardgasop brengst is inderdaad afschuwelijk", erkent de bewindsman. „Een van de grote fouten die in het verleden zijn gemaakt is de schatkist zo af hankelijk te maken van het aard gas. Gelukkig ontwikkelt de rente zich nu in ons voordeel. Daar ben ik erg blij mee, maar dat betekent zeker niet dat we de komende ja ren minder zouden hoeven om te buigen. De ontwikkeling van de aardgasprijs, die immers aan de olieprijs is gekoppeld, bevalt me helemaal niet. Een lagere olieprijs is weliswaar niet slecht voor de economie, maar wel voor onze gas- export en daarmee voor de schat- ,kist. De ontwikkeling die zich nu aftekent wordt uiterst zorgelijk, wat voor mij reden is de noodzaak van ombuigingen te blijven bena drukken. Ik onderschrijf nog steeds de 16 tot 20 miljard voor de komen de regeerperiode die ik eerder noemde". Rudings partij, het CDA, wil volstaan met 11 miljard. „Dat is te weinig", zegt de minister. „Maar ik heb begrepen dat het een mini mumbedrag is. Bovendien is het CDA-program nog een ontwerp. En we mogen niet vergeten dat ombuigen in feite staat voor „min der meer" uitgeven". Geen cadeautje Het financiële veld overziende er kent de minister van financiën dat nogal wat gevaren zijn schatkist bedreigen. „Er zijn zeker duidelijke risico's. Voor mij is dat reden op te passen en geen huiden te gaan ver kopen voor de beren geschoten zijn. We hebben nog een hele klus te klaren". Is er onder deze omstandigheden in de ogen van Ruding dan wel finan ciële ruimte voor ,,'t cadeautje", zo als een belastingverlaging aan de vooravond van de stembusstrijd in politiek Den Haag wordt aange duid. De minister heeft altijd ge zegd dat er pas van een belasting verlaging sprake kan zijn als er el ders maatregelen zouden worden genomen die voor een gedegen fi nanciering kunnen zorgen. Zoals we aan het begin van het gesprek zagen worden die middelen (via een bezuiniging op de WIR) be dreigd. Ruding wordt nog duidelij ker: „Ik moet eerst zekerheid heb ben dat de middelen er zijn. Anders wordt het echt een cadeautje. Daar voel ik niets voor. Je kunt niet eerst besluiten tot een belastingver laging en dan nog maar zien of het geld voor de dekking binnen komt. Pas als de Tweede Kamer mijn op vatting deelt dat het geld uit de WIR kan komen en als het finan cieringstekort blijkt te dalen, dan kunnen we die belastingverlaging overwegen. Anders is het verhaal van tafel". De minister geeft toe dat een belas tingverlaging daarmee wel zeer on zeker wordt. „Een lastenverlichting door lagere premies zit er waar schijnlijk in. Die vind ik ook te recht. Een belastingverlaging komt er alleen als die nodig is voor de koopkracht en als ik het geld er voor heb. Gaat die bezuiniging op de WIR niet door, dan ook de be lastingverlaging niet. Ik zie geen meevallers of andere mogelijkhe den om het geld binnen te halen en dan zeg ik dus: „Einde oefening". ARJEN BROEKHUIZEN Foto's: CEES VERKERK DEN HAAG Aan de zuinigheid waarmee minister Ruding de afge lopen jaren zo'n faam heeft ver worven komt in 1986 nog geen ein de. Neerlands penningmeester blijft weigeren een gulden uit te geven die hij niet eerst zelf verdiend heeft. Ook nu het overheidstekort is teruggedrongen tot een percenta ge waar twee jaar geleden waar schijnlijk alleen Ruding zelf nog in geloofde en dat in feite voor ligt op het in het regeerakkoord afgespro ken schema, blijft Ruding de zui nigheid zelve. Voor hij op vakantie ging sprak het kabinet over de mogelijkheid dat er maximaal anderhalf miljard gulden beschikbaar zou kunnen zijn voor een verlaging van de loon- en in komstenbelasting. Echter alleen als nader cijferwerk zou uitwijzen dat het overheidstekort volgend jaar lager zou uitkomen dan acht pro cent en lager dan over 1985 wordt geraamd. Anders zou een deel van die 1,5 miljard eerst aan dat doel moeten worden besteed. Nu, terug van vakantie, zegt Ru ding er nog wat bij: Het moet ook voor de koopkrachtontwikkeling nodig zijn en de financiering moet zeker zijn. De eerste voorwaarde wordt ingegeven door het feit dat via lagere premies de koopkracht ook al goeddeels op peil kan blij ven. Belastingverlaging wordt dan, hoe wenselijk ook, toch minder no dig. De tweede voorwaarde komt voort uit toegenomen twijfel over de juistheid van de afschaffing van de Wet op de Investeringsregeling (WIR), waarmee een eventuele be lastingverlaging betaald zou wor den. De zogenaamde negatieve aanslag in de WIR zou moeten verdwijnen. Via deze belastingfaciliteit krijgen investerende bedrijven die geen winst maken tezamen jaarlijks 1,5 miljard aan premies. Ruding is er vóór dat daar een einde aan komt. „Het kan nooit de bedoeling van de WIR geweest zijn structureel ver liesgevende bedrijven premies te geven. Dan wordt het gewoon een subsidie en daar is de overheid niet voor". In het bedrijfsleven groeit het ver zet tegen het snijden in de WIR, te meer omdat het kabinet had be loofd deze investeringspremierege ling in deze kabinetsperiode onaan getast te laten. Veel bedrijven zou den bovendien niet zonder kunnen en bij afschaffing het loodje leggen. Grotere werkloosheid zou het ge volg zijn. Geen wonder dat de poli tieke druk op CDA en VVD is op gevoerd om van dit besluit af te zien of in elk geval uitzonderingen te maken voor bedrijven die echt niet zonder kunnen. Minister Ruding vindt dat de be trokkenen niet al te zielig moeten doen: „Men zou immers als belo ning een belastingverlaging krijgen waarvan men ook profiteert. Wel iswaar niet evenredig, dat geef ik toe, maar als iemand blijvend vrij wel geen inkomen heeft, moet je je toch afvragen of het dan wel zinvol is te investeren en dat als overheid nog te belonen? Ik begrijp best dat je niet met een pennestreek tot af schaffing kunt overgaan. Dat gaan we ook verantwoord doen en we bezien nog in hoeverre we reke ning moeten houden met bepaalde groepen. Toch ben ik daar erg te rughoudend in. Het hek is anders van de dam. Dan komen er ook al lerlei andere groepen die zichzelf zielig vinden. Zo blijft er van de besparingen bij de WIR niets meer over en kan er dus van een belas tingverlaging ook geen sprake zijn". Tante Truus De sociale uitkeringen worden vol gend jaar bevroren. Dat geldt ook voor het minimumloon. Daarnaast is echter een verlaging van dat mi nimum niet uitgesloten. Minister De Koning moet daarover in het najaar een beslissing nemen. Er ligt een meerderheidsadvies van de So ciaal-Economische Raad, waarin op drastische maatregelen wordt aan gedrongen. De werkgevers in de SER willen het minimumloon zelfs helemaal afschaffen. De mobiliteit op de arbeidsmarkt zou erdoor ver beteren. In gewoon Nederlands: mensen zouden eerder bereid zijn een baan aan te nemen. Dat geldt temeer nu er steeds va ker wordt gemeld dat personeel moeilijk te vinden blijkt ondanks de weer oplopende werkloosheid. In de produktie moeten geschoolde Engelsen worden aangenomen. Te- rugploegprojecten voor werkloze bouwvakkers werken met Belgen. Schoolverlaters laten het massaal afweten als hun bijscholing met uitzicht op een baan wordt aange boden. Ook het kabinet hecht eraan dat mensen eerder een baan aannemen of zich laten bijscholen. Minister Ruding deed in dit verband heel rken d uil thiel VVD nt i •sec- holt it v heet taris laag. asting- |ing? Ik ïrst het ervoor bben". len ons iligheid Die ard aan Igingen JtCDA- l vind ik eedste _JWinig".

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13